Record aantal vervolgingen van oppositie Beethoven garandeert de extra veiligheid op de nieuwe eurocheque-pas. Kritisch rapport Amnesty: De nieuwe extra-beveiligde eurocheque-pas'90 bij uw bank. Kinnock pleit voor meer zakelijkheid bij Labour WOENSDAG 5 OKTOBER Buitenland kort Portugal In Portugal komen in vergelij king met andere landen van de EG de meeste bestuurders van voertui gen om het leven. In Groot-Brittan- nië is dat aantal het laagst. Neder land komt vlak na de Britten en be hoort daarmee tot de veiligere lan den. Dit staat in een rapport van het Franse voorlichtingsbureau voor verzekeringen (CDIA) dat gis teren in Parijs is gepubliceerd. Frankrijk Een helikopter die drie deskun digen naar het Zuidfranse Nimes vloog om de gevolgen van de over stromingen in die stad in ogen schouw te nemen, is gisteravond neergestort. De piloot en één van de experts kwamen om het leven. Twee andere inzittenden raakten gewond, van wie een ernstig. De helikopter vloog tegen een hoog spanningsleiding. Spanje Een Spaanse politieman is giste ren in het centrum van Madrid het slachtoffer geworden van een aan slag. Hij surveilleerde in een kan toor waar burgers hun pas kunnen verlengen. De daders zijn volgens de politie leden van een terroristi sche organisatie: of die van de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA of van de GRAPO (de anti-fascis tische revolutionaire groep van de eerste oktober), die al lange tijd niets van zich heeft laten horen. Zuidkorea De Zuidkoreaanse president Roh Tae Woo is bereid om naar de Noordkoreaanse hoofdstad Py ongyang te gaan voor besprekin gen met president Kim II Sung over een mogelijke hereniging van het verdeelde schiereiland. Presi dent Roh verklaarde in het parle ment dat hij spoedig met een nieu we formule voor de hereniging zou komen, die acceptabel is voor bei de landen. Sovjetunie In de buurt van de stad Sverklo- vsk in de Oeral (Sovjetunie) zijn gisterochtend een explosieven- trein en een kolentrein op elkaar gebotst. Bij de explosie die volgde vielen vier doden en 280 gewon den. Door de explosie ontstond een krater van 60 meter breed en 10 me ter diep. Arbeiderspartij valt Likud aan in tv-campagne TEL AVIV (GPD) Israël beleef de gisteravond de eerste uitzendin gen in de televisiecampagne voor de parlementsverkiezingen. En de Arbeiderspartij zette daarin on middellijk de aanval in op de Li kud. Een vastberaden, recht in de camera kijkende Peres vertelde de kijkers dat de Arbeiderspartij altijd gedane beloften nakomt. Libanon en inflatie vormden de thema's in de socialistische tv-uitzending. Beelden uit 1984 van Peres en Ra bin, die de terugtrekking uit Liba non eisten, werden afgewisseld met gefilmde verklaringen van Arens en Shamir uit dezelfde tijd. Ook de Likud had gisteravond politieke zendtijd, maar de partij van Shamir had kennelijk besloten rustig van start te gaan. De premier zelf hield aan het begin van het pro gramma een korte inleiding, waar in hij, in de rol van wijze staatsman, opriep tot een geciviliseerde cam pagne, vrij van illegale activiteiten. Veel van de Likud-zendtijd werd gevuld met vrolijke beelden. Met uitzondering misschien van Shamirs verwijzing naar 'illegale activiteiten' bevatte de Likud-uit- zending geen toespeling op Israëls 'Watergate-schandaal'. Maar de partij van Shamir verzuimt niet die zaak in het nieuws te houden. Vol gens een recent bericht in het dag blad Ha'aretz houden drie ex-agen ten van de Israëlische binnenland se veiligheidsdienst zich namens de Arbeiderspartij bezig met elec- tronische spionage tegen de Likud. De socialisten hebben toegege ven dat twee van de drie genoemde functionarissen door de partij zijn ingehuurd voor beveiligingswerk zaamheden. Maar volgens campag neleider Weizmann is het bericht over electronische spionage vol strekt uit de lucht gegrepen en een bewijs van "het paranoide karak ter" van de Likud. Inmiddels heeft de Likud des kundigen ingeschakeld die het campagne-hoofdkwartier vergeefs op afluisterapparatuur hebben doorzocht. Maar dat resultaat heeft de partij er niet van weerhouden gisteren de procureur-generaal te vragen een onderzoek in te stellen. Deze heeft het verzoek in overwe ging genomen. Ongelukken in kerncentrale 28 jaar verzwegen WASHINGTON (AP) - Een reeks ernstige ongelukken die over een periode van 28 jaar plaatsvonden in een kerncentrale waar materi aal voor kernwapens wordt ge produceerd, is uit het oogpunt van de nationale veiligheid ge heim gehouden en niet aan Was hington gemeld. De ongelukken deden zich voor in de kerncentrale Savan nah River bij Aiken in de Ameri kaanse staat South Carolina. De ze centrale wordt voor het minis terie van energiezaken onder contract beheerd door Du Pont de Nemours. De centrale telt vijf reactoren en produceert plutoni um en trition. Volgens een memorandum van 1985 zijn er 30 ernstige onge lukken gebeurd die niet open baar werden gemaakt. Een van de ernstigste ongevallen gebeur de in november 1970, toen een staaf die een kettingreactie op gang moet brengen, begon te smelten en een aangrenzende ruimte radioactief besmet raak te. Er waren 900 mensen en drie maanden voor nodig om de be smetting op te heffen. In het me morandum werd niet vermeld of er ook radioactiviteit uit de cen trale was gelekt. BRUSSEL - In meer landen dan ooit tevoren worden de mensenrechten geschonden. Het vandaag gepubliceerde jaarrapport van de mensenrechtenorganisatie Amnesty In ternational vermeldt 135 landen waar mensen om hun overtuiging worden vervolgd, gevangen gehouden, gemar teld of zelfs gedood. Op niet meer dan dertig landen in de wereld valt, waar het gaat om de handhaving van de mensenrech ten, volgens Amnesty niets aan te merken. Daaronder bevinden zich slechts acht Europese landen: Ne derland, België, Luxemburg, De nemarken, Zweden, Portugal, IJs land en Ierland. door Hans de Bruijn In minstens de helft van alle lan den in de wereld zitten mensen ge vangen, omdat zij uitkwamen voor wat zij dachten, in een op de drie landen worden mensen door over heidsfunctionarissen gemarteld en in tientallen landen worden men sen die het niet eens zijn met de re gering opgepakt en gedood. Amnesty International hekelt de Reagan ontkent onderhandelingen over gijzelaars WASHINGTON (GPD) - De vrijla ting van de uit India afkomstige Mithileshwar Singh door de in Li banon gevestigde terroristische groep Islamitische Jihad, is niet het resultaat van gesprekken tus sen de VS en Iran. President Reagan heeft dat gisteren gezegd. De president ontkende dat er spra ke is van kontakten tussen Ameri ka en Iran, dat naar wordt aangeno men grote invloed uitoefent op groepen als de Islamitische Jihad. Geruchten over onderhandelingen zijn de afgelopen dagen onder meer verspreid door Israëlische kranten, maar president Reagan maakte gisteren duidelijk dat de geruchten op niets zijn gebaseerd. Gevraagd of de vrijlating van Singh, die in Amerika woonachtig is, misschien bedoeld is om de Amerikaanse presidentsverkiezin gen te beinvloeden, antwoordde Reagan: "Wel, als dat zo is, dan hoop ik dat ze aan de goede kant staan". houding van talloze landen die wel de universele verklaring van de rechten van de mens hebben on dertekend, maar de bepalingen daaruit niet naleven. Op 10 decem ber wordt de 40ste verjaardag van die VN-verklaring in de hele we reld herdacht. De mensenrechtenorganisatie gaat volgend jaar een grote cam pagne houden tegen het gevangen zetten van mensen die gewetensbe zwaren hebben tegen het vervullen van de militaire dienst. Het is voor al die praktijk waardoor nog zoveel 'beschaafde' Europese landen voorkomen op de lijst van landen waar volgens Amnesty de mensen rechten worden geschonden. Zoals elk jaar komt Amnesty ook in het geweer tegen de doodstraf, die nog in 120 landen bestaat. In meer dan veertig landen wordt de doodstraf ook feitelijk uitgevoerd. Daaronder de Verenigde Staten, waar in 1987 zo'n 25 mensen ter dood werden gebracht en nog 1.982 mensen in de dodencel wachten. In Europa is de doodstraf vorig jaar alleen uitgevoerd in Bulgarije, Po len, de Sovjetunie, Tsjechoslowa- kije en Joegoslavië. Ook in veel Afrikaanse en Aziati sche landen wordt de doodstraf nog veelvuldig toegepast. In Zuid- afrika vorig jaar al 164 keer, in Chi na 200, in Iran 158. Azië geldt als het werelddeel waar de schendin gen van de mensenrechten op de grootste schaal voorkomen. Ook het Midden-Oosten en noord-Afri- ka komen er niet goed af. In La- tijns-Amerika wijst Amnesty voor al op de 'doodseskaders' die poli tieke tegenstanders uit de weg rui- Amnesty signaleert ook hier en daar verbeteringen. In een aantal middenafrikaanse landen, zoals Togo, Guinee, Niger, Zimbabwe en Rwanda zijn maatregelen getroffen die de situatie van de mensenrech ten ten goede hebben veranderd. Maar in achttien Afrikaanse landen zijn martelpraktijken nog altijd aan de orde van de dag. De meeste schendingen in Euro pa zijn het gevolg van het niet er kennen van gewetensbezwaren te gen militaire dienst. In vijftien Eu ropese landen worden mensen daarom gevangen gehouden. In tien landen worden gevangenen vaak slecht behandeld. Marteling van gevangenen in Europa komt alleen voor in Turkije en Spanje. In de komende weken kunt u uw huidige euro- chequepas bij uw bank omruilen voor de nieuwe eurochequepas geldig voor 1989 en 1990. Die is niet alleen nieuw omdat die voor de volgende 2 jaar is. De eurochequepas '90 is wézen lijk vernieuwd, wézenlijk veiliger geworden door twee belangrijke verbeteringen, die door de banken zijn doorgevoerd en die hieronder worden vermeld en uitgelegd. Als 'portret1 op de pas en als watermerk in de cheques werd gekozen voor de componist Ludwig van Beethoven, representant van Europa's roem rijke cultuurgoed, zoals de eurocheque tenslotte representant is van goed persoonlijk Europees betalingsverkeer, veilig en betrouwbaar. De vernieuwing in die veiligheid zit 'm zoals gezegd in twee verbeteringen, door nieuwe tech nologie mogelijk gemaakt, door de banken in de nieuwe eurochequepas verwerkt om u als pas houder daarvan te laten profiteren. Dit zijn ze: VEILIG - Beethoven in 'hologram' op de pas kan niet worden nagemaakt Even de nieuwe kaart wat kantelen en u ziet Beet hoven op het zilveren vierkant in verschillende kleuren verschijnen. Holografie in druk is een uiterst moeilijk procédé en in z'n perfektie uiterst moeilijk te evenaren. VEILIG - Uw 'ingebrande' naam, het bank rekeningnummer en nummer van de pas kunnen niet meer vervagen. In de huidige eurochequepas liggen die gegevens in reliëf op de kaart Door al of niet opzettelijke slij tage zouden de letters kunnen verdwijnen. Dat is nu onmogelijk geworden. Verder blijft met die nieuwe pas alles bij het oude: als uw huidige pas geschikt is voor geld- en betaal automaten, dan is uw nieuwe dat in principe ook. Graag gedaan en veel plezier ervan. Publikatie van de gezamenlijke banken in Nederland. BLACKPOOL (GPD) - Alles op alles zetten om de volgende verkie zingen te winnen; eindelijk in staat te zijn om een eigen beleid uit te voeren om het Groot-Brittannie van Margaret Thatcher een ander aanzien te geven. Met deze bood schap heeft Labour-leider Neil Kinnock zich gisteren voor het front van zijn socialistische troe pen gepresenteerd. In een opval lend sobere toespraak gaf hij de ge lederen duidelijk te verstaan dat zij eensgezind moeten streven naar een beleid dat niet alleen de partij maar ook de Britse kiezers aan spreekt. Zelfs als daarvoor keuzes moeten worden gemaakt, die afwij ken van de huidige partijstandpun ten. Het grote punt op de Labour- conferentie is nu de vraag of dit be tekent dat de partijleiding omwille van het verkiezingsbeleid toch be reid is om de gevoelige kwestie van eenzijdige nucleaire ontwapening te schrappen. Verder dan een vage suggestie in deze richting is Kin nock niet gegaan. Omdat de partij zich nog minstens een halfjaar wil beraden over haar defensiepolitiek en pas op het volgende congres de definitieve beslissing daarover wil nemen. Maar ondertussen heeft hij de afgevaardigden wel goed duide lijk gemaakt dat er nu dringend een realistische opstelling nodig is, wil Labour een reeële kans hebben om premier Margaret Thatcher en haar conservatieven uit de regering te verdrijven. De hoeksteen van zijn betoog was Margaret Thatchers verdeelde gemeenschap in Groot-Brittannië. Kinnock sprak nadrukkelijk van drie klassen. Een kleine rijke su perklasse aan de top, een grotere middenklasse met een redelijk be staan en een alsmaar groeiende on derklasse, waarin nu bijna 9 mil joen mannen, vrouwen en kinde ren op sociale uitkeringen zijn aan gewezen en nog eens 9 miljoen met een uiterst schamel inkomen moe ten zien rond te komen. En zoals tevoren te verwachten was nam hij ook scherp stelling te gen Margareth Thatchers recente anti-Europese uitlatingen. In de nieuwe strategie van Labour zal ook plaats worden ingeruimd voor het milieubeheer. Juist nu naar het schijnt premier Thatcher inziet, dat dit de komende jaren een steeds belangrijker rol gaat spelen. Neil Kinnock beschuldigde de premier ervan dat gedurende de negen jaar van haar bewind de Britse import van gevaarlijke stoffen vertienvou digd is, vanwege de lage en dus goedkopere Britse veiligheidsnor- Labourleider Neil Kinnock wordt gefeliciteerd door zijn vrouw Glenys na zijn rede op de partijconventie in Blackpool. (Foto ap>

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5