Garantiefonds voor Noordwijkse minima Noordwijkers zeuren veel te snel' 'Om verder te komen, heb je anderen nodig' Hazerswoude heeft eigen computerclub: Rijnland Nut slachtofferhulp door vrijwilligers betwijfeld Kettingbotsing in Hoogmade Auto in sloot PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 5 OKTOBER 1988 elkaar helpen. Je ziet het wel bij PC-privéprojecten van bedrij ven. Zo komen computers in handen van mensen die er geen verstand van hebben. Er is pre cies uitgetest wat het beste voor ze is, maar ze komen al in de pro blemen als de kinderen een com puterspelletje willen doen. Om verder te kunnen komen is con tact met anderen nodig. Dan krijg je ook de leukste resultaten. Zelf ben ik bezig met animatie. Veel heb ik al geleerd van ande ren. Maar ideaal is het bij voor beeld als je mensen bij elkaar kunt krijgen die kunnen teke nen, de animaties kunnen maken en die iets van muziek afweten". Tekenfilms Rob Stouten is zelf zo verslin gerd aan zijn hobby dat hij iedere avond na de koffie naar zijn ka mer verdwijnt. Daar staat de ap paratuur die hem in staat stelt te kenfilms en muziek te maken, of bestaande muziek te veranderen. Zo kan hij geluidsmixen maken die op Radio drie zo gewild zijn en klanken 'samplen'. "Je fanta sie kan zo groot niet zijn of de computer kan het wel uitvoe- Wie in deze zaken is geïnteres seerd of in de veel 'gewonere' toepassingen van de computer kan zaterdag gratis kennis ma ken met de CCR. Vanaf volgende maand wordt een bedragje bere kend voor iedere keer dat de club wordt bezocht. 'Aantal mensen met laagste inkomens groter dan gedacht' ALPHEN AAN DEN RIJN - Het inschakelen van vrijwilligers bij de hulp aan slachtoffers van misdrij ven riep gisteravond vragen op bij een meerderheid van de commissie culturele en sociale zaken tijdens bij de behandeling van de nota Slachtofferhulp, opgesteld door de gemeentelijke sociale dienst (GSD). "Over de deskundigheid van de vrijwilligers heb ik grote twijfels", aldus M. Bosman-Tui- nenburg (Progressief Alphen). Wethouder W. de Jong (PvdA) kon zich daarmee verenigen: "Ge degen training en opleiding van vrijwilligers is nodig om hen speci fieke vaardigheden aan te leren met betrekking tot het verlenen van hulp aan slachtoffers van mis drijven. De stuurgroep moet daar mee terdege rekening houden bij haar afwegingen. Bovendien is vrijwillig wat anders dan vrijblij vend, continuïteit is geboden". In de nog te formeren stuurgroep komen medewerkers te zitten van politie, GSD, het riagg (geestelijke gezondheidszorg), het Bureau voor Rechtshulp en het Landelijk Bu reau voor Slachtofferhulp. De stuurgroep moet zich onder meer uitspreken over de vraag hoe de hulp moet worden betaald. Elders door Jacqueline Boting NOORDWIJK De gemeente Noordwijk gaat meer hulp geven aan mensen die van een minimuminkomen moeten rondkomen. Naast verbetering van de bestaande hulp- en steunverlening moet er een garantiefonds en een steunfonds worden ingesteld ten behoe ve van Noordwijkers met een laag inkomen. Dat blijkt uit een discussienota van burge meester en wethouders over hulpverlening aan mensen met een minimum-inkomen. De gemeenteraad moet zich nog over de kwestie uitspreken. WOUBRUGGE - Na een ketting botsing op de Van Klaverweide- weg in Hoogmade is een 28-jarige automobilist uit Zoeterwoude gis teren voor controle overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De man remde te laat voor een voorganger die linksaf wilde slaan en reed tegen diens auto aan. Een 34-jarige motorijder uit Ter Aar was niet in staat om de auto's te ontwijken en reed op zijn beurt te gen de auto van de Zoeterwoude- naar aan. De man raakte niet ge wond. Alle drie de voertuigen lie pen lichte schade op. LEIMUIDEN - Op de provinciale weg ter hoogte van Leimuiden is gistermiddag een auto in de sloot beland. Één inzittende is met hoofd- en rugklachten overge bracht naar ziekenhuis Rijnoord in Alphen. De andere inzittende, de bestuurder, kwam met de schrik vrij. Door nog onbekende oorzaak be gon de auto van de twee 21-jarige Leimuidenaren te slippen, raakte in de berm, sloeg over de kop en belandde vervolgens in de sloot. De auto raakte zwaar beschadigd. in het land wordt slachtofferhulp meestal gegeven door maatschap pelijk werkers, in samenwerking met advocatuur en politie. In som mige plaatsen wordt de hulpverle ning echter verzorgd door vrijwilli gers. Zo heeft volgens de nota vrij- willigershulp een lage drempel, kan snel worden gewerkt en sluit dat het best aan bij de wensen van het slachtoffer. Verder moet de stuurgroep zich buigen over de vragen op welke groep slachtoffers de hulp met na me wordt gericht en wat de moge lijkheden zijn voor huisvesting. HAZERSWOUDE - Hazers woude is een computerclub rijker. Aanstaande zaterdag wacht de computerclub Rijn land (CCR) op liefhebbers die informatie willen uitwisse len. Het worden maandelijk se zittingen van zo'n vijf uur, om het voor de liefhebbers aantrekkelijk te maken om de eigen computer mee te ne men. Een van de mensen achter de CCR, Rob Stouten, weet wat het is om verslaafd te raken aan de computer. "Vier jaar geleden ben ik begonnen met spelletjes. Sindsdien heeft die computer niet meer in de kast gestaan. Na een tijdje wordt je die spelletjes zat en wil je meer. Ik heb er steeds iets bijgekocht. Ik kreeg toen veel hulp van een jongen van veertien jaar die me leerde hoe ik het moest doen. Kinderen leren het zo gemakkelijk maar die groeien er ook mee op". De CCR bestaat overigens al langer, maar het tijdstip van de clubbijeenkomsten was voor veel njensen te onpraktisch. Huiswerk of de volgende dag weer vroeg op moeten vormden voor veel jonge en oude leden toch wel een belemmering bij de Rob Stouten: "Sommigen komen al in de problemen als de kinderen een spelletje willen doen". dinsdagavondsessies. Daarom wordt verhuisd naar de zaterdag én naar 'Het Anker' in Hazers woude. Wijzer De club zal misschien wel weer actief worden op de dins dagavonden maar alleen als er genoeg belangstelling bestaat voor cursussen als Basic, tekst verwerken en IMS/DOS. Maar voorlopig zullen op de zaterda gen de mensen elkaar wijzer ma ken. Stouten: "Er komen men sen bij ons die al heel wat kun nen doen met hun computer maar we willen juist ook begin ners aantrekken. Mensen die ap paratuur willen aanschaffen moeten zich altijd afvragen wat ze er precies mee willen doen maar ook wat buren en kennis sen al hebben, want dan kun je De afgelopen maanden heeft een werkgroep van ambtenaren een onderzoek gedaan naar de finan ciële positie van mensen met een minimuminkomen en de mate waarin deze bevolkingsgroep een beroep doet op de bestaande rege lingen voor hulpverlening. Op grond van het onderzoek heeft de werkgroep een aantal ideeën geop perd. Deze en de notitie zijn door B en W overgenomen. Uit het globale onderzoek blijkt dat een belangrijk deel van de be- .woners met een minimum-inko men, schulden heeft. Slechts een heel kleine groep doet een beroep op de mogelijkheid hulp te krijgen bij budgettering en ook voor wat betreft het aanvragen van de kwijt schelding van onroerend-goedbe- lasting stelt de betrokken groep zich terughoudend op. Hoewel er niet erg vaak een be roep wordt gedaan op hulpverle nende instanties, is voor veel mini ma volgens de opstellers van het rapport het water tot de lippen ge stegen. B en W komen in de nota met een aantal ideeën om de be staande vormen van hulpverlening te verbeteren en nieuwe toe te voe gen. Eigen zaken Volgens de opstellers van het rapport maken minima in Noord- wijk slechts sporadisch gebruik van de aangeboden hulp, omdat de meeste mensen liever zelf hun za ken regelen. Omdat veel minima fi nancieel moeilijk zitten en hulp op zijn plaats zou zijn, willen B en W de bestaande hulpverlening verbe teren. risico's af die de Gemeentelijke Kredietbank in Leiden loopt bij geldleningen aan mensen met een minimum-inkomen. De gemeente stelt zich ten opzichte van de bank garant voor terugbetaling van de lening in geval de lener de rente en aflossing niet meer kan voldoen. B en W willen een dergelijk fonds in stellen zodat Noordwijkers een voudiger geld kunnen lenen. De marge die de bank voor onin bare vorderingen hanteert, is 10 procent. B en W stellen op grond daarvan voor in eerste instantie 5000 gulden in het fonds te storten. Daarmee kan er voor 50.000 gulden worden geleend. Omdat niet be kend is hoeveel Noordwijkers met een minimum-inkomen van de nieuwe regeling gebruik maken, willen B en W het fonds de komen de twee jaar beperkt houden tot 5000 gulden. In die periode moet duidelijk worden of er behoefte aan is en zo ja, of het fonds wellicht moet worden gespekt. Met het instellen van een garan tiefonds is de gemeente er in de ogen van het college nog niet. B en W willen ook een noodfonds in het leven roepen. Uit gesprekken met kerkelijke instellingen is gebleken dat er nagenoeg nooit een beroep wordt gedaan op de noodfondsen van de kerk. Omdat het college er naar streeft de hulpverlening aan de minima op alle fronten optimaal te maken, wil hij ondanks de gerin ge belangstelling, toch bij wijze van proef een noodfonds instellen. Er wordt 10.000 gulden in gestort en over twee jaar wordt bekeken of het fonds noodzakelijk is. Naast het instellen van de twee fondsen willen B en W ook ertoe overgaan de bijdrage kwijt te schelden die minima moeten beta len in de kosten van scholing. Mini ma kunnen bij de gemeente een fi nanciële vergoeding krijgen als zij een opleiding willen volgen waar voor geen rijkssubsidie wordt ver strekt. Van die vergoeding moet eenderde worden terugbetaald. B en W willen deze bijdrage laten ver vallen. Mensen met een laag inkomen kunnen kwijtschelding krijgen van (een deel van) de onroerend-goed- belasting. Tot nu toe werd alleen door middel van een bijsluiter bij de nota en een eenmalige publica tie hierop gewezen. B en W willen dat de afdeling maatschappelijke zorg de cliënten persoonlijk van deze mogelijkheid op de hoogte stelt. Ook zou er vaker over de mo gelijkheden van kwijtschelding en andere regelingen moeten worden gepubliceerd. Op dit moment wordt er al bemiddeld bij achter standen in de betaling van gas, wa ter en licht. B en W willen onder zoeken of het mogelijk is de aflos sing over een langere periode uit te smeren waardoor de regeling nog meer verlichting zóu kunnen bren gen. Het aantal minima en de ernst van hun situatie is, zo schrijven de opstellers van de notitie, vermoe delijk groter dan op dit moment wordt verondersteld. De ambtena ren, en met hen het college, willen de hulpverlening daarom uitbrei den met een garantiefonds en een noodfonds. Fonds Een Garantiefonds^dekt de extra WOUBRUGGE - Voor de oudere inwoners van Woubrugge was er gistermiddag voor het eerst de gele genheid deel te nemen aan een spe ciaal programma voor ouderen- sport in Sporthal Oudendijk. De opkomst was de eerste keer matig. De bejaarden die wel trek hadden in de nodige beweging, beleefden veel plezier aan het koersbal of een spelletje badminton. (foto Ben de Bruyn» Aangemoedigd door een fraai najaarszonnetje is gisteren de zogenoemde plantploeg van de Keukenhof begon nen met het planten van de eerste van zo'n zes miljoen bloembollen. Als de weersomstandigheden meewerken hoopt men omstreeks 1 december alle bollen in de grond te hebben. In het voorjaar van 1989 viert de beroemde bollentuin zijn 40-jarig jubileum en dat moet een kleurrijk feestje worden. (foto anp> n6oRDWIJK - Er wordt in Noordwijk te snel gezeurd over overlast van de bezoekers van de talrijke horecagelegenheden in de badplaats. Dat is althans de me ning van de Noordwijkse politie man A. Siebers. Daarmee wil hij echter niet zeggen dat er niets aan de hand is. "Natuurlijk zijn er pro blemen, maar dat is begrijpelijk met een dergelijk groot aantal jeug dige bezoekers in het weekeinde". "Ik heb wel eens de indruk dat men wat de eventuele overlast be treft te weinig tolerant is ten op zichte van elkaar. Dat was vroeger anders. Men nam wat meer van el- door Kees van Kuilenburg kaar. Nu trekken sommige mensen nogal gemakkelik aan de bel bij de gemeente of de politie. Ik geef de klagers wel eens de raad om in het weekeinde eens te gaan kijken in bijvoorbeeld Harderwijk of Sche- veningen, dan merken ze pas wat overlast is. Dan mag Noordwijk met zoveel horecagelegenheden echt niet klagen. Trouwens sluit die tenten op vrijdag of zaterdag, dan heb je pas overlast als ze ner gens naar toe kunnen. En tenslotte is Noordwijk een gemeente die voor een belangrijk deel op het toe risme draait en en dan krijg je met dat soort zaken te maken". Opmerkingen van de aan het eind van deze maand afscheid nemende Noordwijkse politieman. Siebers maakt gebruik van de regeling om op 57-jarige leeftijd afscheid van de politie te kunnen nemen. Als de in Rijnsburg wonende politieambte naar 25 oktober vertrekt heeft hij 35 jaar bij de politie gewerkt, daar van heeft hij er 28 doorgebracht bij de Noordwijkse politie. Siebers noemt zijn afscheid een sociale plicht. "Er zijn zoveel jon geren die op dit moment op zoek zijn naar een job, dat het a-sociaal zou zijn om nog langer te blijven. Ik heb mijn tijd gehad en nu is de beurt aan anderen". De vertrekkende politieman is in 1953 in Dordrecht begonnen. "Ik moest mij om negen uur op het po litiebureau melden en twee uur la ter liep ik met een oudere diender op straat', zo schetst Siebers het be gin van zijn loopbaan. "Drie maan den lang trok je met je oudere colle ga op en dat was alles. Ik liep bij voorbeeld al vijf jaar met een pistool op zak, zonder ooit gescho ten te hebben. Gelukkig is dat alle maal veranderd en krijgen toekom stige politiemensen eerst een gron dige opleiding voordat ze de straat opgaan". Na vier jaar Dordrecht kwam Siebers in het Noordhollandse Vel- sen terecht. Niet helemaal de be doeling, want de politieman was door de toenmalige Noordwijkse korpschef Merckelbach gevraagd naar de badplaats te komen. In die jaren mochten de korpsen in één provincie geen mensen van elkaar overnemen, zodat Siebers noodge dwongen voor drie jaar naar Vel- sen verhuisde en pas in 1960 lid werd van het Noordwijkse politie korps. Een keuze die Siebers nooit heeft betreurd. Vooral de periode met korpschef Merckelbach heeft hij als plezierig ervaren. "Je kreeg ongelooflijk op je ziel als je fout was geweest, maar ook veel waar dering en die benadering heeft mij altijd enorm aangesproken. Hij kwam ook bij z'n mensen langs als zij in de bollenperiode vier uur ach ter elkaar het verkeer stonden te re gelen op kruispunten en zorgde er tevens voor dat je koffie kreeg als dat er door de drukte onverhoopt bij was ingeschoten". Hoofdagent Dat persoonlijke contact heeft Siebers zelf ook altijd na aan het hart gelegen. "De contacten met mensen op straat zijn enorm be langrijk. De taak van een politie man ligt op straat niet op het bu reau. Vandaar dat ik ook altijd hoofdagent ben gebleven en bevor deringen heb geweigerd. Een be vordering zou hebben betekend dat ik mijn tijd achter het bureau zou moeten doorbrengen". Het belang van de mens heeft bij Siebers in al die jaren steeds voor op gestaan. "Je moet daarbij een goeie lijn weten te vinden tussen verbaliserend optreden en hulp vaardigheid. Vooral dat laatste heeft steeds hoog in mijn vaandel gestaan. Bijvoorbeeld bij zware verkeersongevallen met dodelijke slachtoffers. Dan begeleidde ik de nabestaanden zeg maar vanaf het ongeval tot aan de begrafenis. Eventuele schaderegelingen ko men vaak bij dergelijke zware on gelukken in de knel. Daar zijn vaak enorme bedragen meegemoeid en dan hielp ik de mensen met de af wikkeling. Daar is vandaag de dag geen tijd meer voor. Je hebt te ma ken met een enorme papierwinkel en de computer. Achter een naam in de computer staat geen mens en dat is beslist geen goede zaak". Basiseducatie op de tocht NIEUWKOOP - Het is uiterst on zeker geworden of Nieuwkoop kan blijven doorgaan met het verzor gen van cursussen basiseducatie. Het ministerie van onderwijs is be reid om de gevraagde subsidie van 26.000 gulden voor 1989 te ver strekken, maar verbindt daaraan voorwaarden waaraan Nieuwkoop niet kan voldoen. De keus is nu om de zeventig cursisten naar Mij drecht of Alphen te laten gaan of zonder de financiële steun van het ministerie door te gaan. i - WOENSDAG 5 OKTOBER AJphen vrouwenavond Alphense Werkgroep Homoseksualiteit, Hugo de Grootstraat 100, aan vang 21.00 uur. zangavond in de Marekerk, met medewerking van het jongeren koor The Survival Singers uit Kat wijk, aanvang 20.00 uur. ensemble-avond soloklas van Leny Stevens Ridderhof. Streek- muziekschool Leiden, werk van Mozart, Schumann en Brahms, aanvang 20.15. uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Lak-theater Beppie Bankert speelt 'Melodie', aanvang 20.30 inloopspreekuur PvdA, van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies Breestraat 125. open thema-avond over 'de Amerikaanse visie op de recente ontwikkelingen in de Sovjet-Unie', organisatie De Jonge Socialistën, aanvang 20.00 uur in het zaaltje tegenover Huis De Bijlen. DONDERDAG 6 OKTOBER Alphen concert door Combattimento Consort Amsterdam, aanvang 20.15 uur in de Oudshoornse kerk. Leiden demonstratie van en informatie over origamie, Japanse papier- vouwkunst, door Jeroen Hilhorst. van 10.00 tot 11.00 uur in de bi bliotheek, Nieuwstraat. lezing met de titel 'Op zoek naar Ithaca', door burgemeester C.H. Goekoop, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. voorstelling: 'De wasserette' en 'Biljart', een bijzonder tweeluik van Marsha Norman, 20.15 uur in da Leidse Schouwburg. informatie over borstprothese, van 11.00 tot 14.00 uur in het Inte graal Kankercentrum West, Schipholweg 5a. discussie-avond CPN-Leiden over 'Sociaal-democratie en com munisme, naar welke kant schui ven de panelen', met Marcus Bak ker, aanvang 20.00 uur in buurt huis Dijk 33, Apothekersdijk. tot 11.30 uur, Sjelter, Heemraad laan. klaverjassen bij Tamarco, aan vang 20.00 uur, clubgebouw Splinterlaan 89a. klaverjassen, rummykub en yathzee bij de Buitengewonen, aanv. 20.00 uur in de Muzenhof. Nieuwkoop inwijden stiltegebied Nieuw koop aan de Hollandse Kade door minister Nijpels en gedeputeerde Van der Vlist, om 15.15 uur. Warmond klaverjassen bij Kommunikatie Warmond, aanvang 20.00 uur in het Meerpunt. VRIJDAG 7 OKTOBER Alphen Pater Kees-mark in basis school De Tafelronde, Honing- zwam 6, van 18.00 tot 20.00 uur. kinderkledingbeurs buurtvere niging Aarland, van 19.00 tot 21.00 uur in gebouw Nabij, Laura- plein. bingo in buurthuis Westerha ven, Emmalaan, 20.00 uur. disco Alphense Werkgroep Ho moseksualiteit, aanvang 21.30 uur, Hugo de Grootstraat 100. Japanse film 'Zegen' (bordeel houder), in Hooftstraat Filmhuis, aanvang 20.30 uur. vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan. van 17.00 tot 22.00 uur. zamelaars van Ruilclub Konings- kerk, 19.00-22.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. voorstelling 'Het Schommel- paard', van Hugo Claus, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert Willem Brons, piano, met werk van Schubert, Schu mann en Haydn. 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O, Oude Vest. Leiderdorp klaverjassen supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in clubgebouw in sportpark De Bloe-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16