Beieren rouwt om dood Vader des vaderlands' Een fel omstreden leenw is uitgebruld Reportage Vrijstaat' vergaf Strauss altijd zijn fouten Wereldraadfonds bestrijding racisme keert 1.3 miljoen uit PAGINA J DII DINSDAG 4 OKTOBER 19; MUNCHEN (GPD) "Duitsland heeft een groot staats man verloren. Beieren zijn vader des vaderlands". De Beierse minister van financiën en plaatsvervanger van Franz Josef Strauss. Max Streibl. maandagavond in de re geringscentrale in München. De krant 'Abentzeitung' gaat dins dagmorgen nog een stapje verder. Het commentaar begint als volgt: "De titaan is dood. De onbreekba re, volbloed politicus, machtmens, Beierse koning Franz Josef Strauss. Een man vol eigenschap pen, een Beiers oer-type qua for maat en aard, massaal en doorzet tend. Een man die graag at, dronk en leefde, die kennissen mee liet le ven en weinig vrienden had. Een man die echter die door zijn gezin werd verafgood. Zijn dood maakt ons bewust dat we de sterfelijkheid van deze man niet wilden zien. Dat hij, die onvermoeibaar op jacht scheen naar nieuwe doelen, tijdens de jacht door de dood werd inge haald. schokt". door Hans Hoogendijk In speciale radio- en tv-uitzen- dingen werden zijn daden bezon gen. Er werd gesproken over de Hercules van de politiek, maar ook over zijn sociale rol als vader des vaderlands. Huilende huisvrou wen, gepensioneerden, jongeren en prominenten kwamen aan het woord. De 70-jarige Hildegard Lotter: "Het is verschrikkelijk dat we hem hebben verloren", de 20-jarige Hans Mayer: "Ik was niet voor de CSU. wel voor hem. Hij heeft waanzinnig veel gedaan voor de jeugd", de tv-directeur Everding: "Strauss kon alle rollen perfect spelen. Hij was karakterspeler voor alle karakters, alleen met een bijrol nam hij nooit genoegen". Geschokt De vrijstaat Beieren is geschokt door de onverwachte dood van de 73-jarige volbloed politicus die vanaf 1.946 het gezicht van deze ei genzinnige deelstaat bepaalde. Beieren, eens het agrarische ar menhuis van de Bondsrepubliek, ontwikkelde zich mede dankzij Strauss tot een vooraanstaand in dustriecentrum. En dat vergeten de inwoners niet. Terwijl buiten de grenzen van de deelstaat in de condoleances bij al le lof voor het politieke engage ment van Strauss ook diens min der plezierige eigenschappen niet werden verzwegen, heeft Beieren hem altijd al zijn fouten vergeven. Strauss was Beieren en Beieren was Strauss. In de grote steden als Munchen en Neurenberg gaat het dagelijkse leven ogenschijnlijk ge woon verder. De énige uiterlijke tekens dat er iets aan de hand is, zijn de vlaggen die halfstok hangen, het feit dat de kranten over de toonbank vliegen en dat de vele specials op radio en televisie zeer aandachtig worden gevolgd. Op de pleinen en in de straten lopen de mensen met be drukte gezichten rond. In de dorpen is de verslagenheid veel groter. Ondanks zijn pogingen een imago als intellectueel op te bouwen, zag de plattelandsbevol king Strauss als een van de hunne. In de stamkroegen hangt een rouwlint om zijn portret, de gezich ten zijn bedrukt: ze zijn hun leids man kwijt, hun pleitbezorger in Bonn, de man die niet alleen een maat bier met hun dronk, maar ook letterlijk hun taal sprak. Jachtpartij Voor de Beierse minister-presi dent leek het een gewoon weekein de te worden. Een aantal korte be zoeken aan jubilerende industrië len en daarna een ontspannen jachtpartij bij zijn vriend, de Beier se miljardair Johannes Vorst von Thurn und Taxis. Hij liet zich per helikopter naar het landgoed bij Regensburg brengen. Na een kort gesprek met de gastheer trok Strauss zijn jachtkostuum aan. Ja gen was na vliegen zijn grootste hobby. Per busje werd hij naar de verzamelplaats gebracht. Van Thurn und Taxis gaf maan dagmiddag een verklaring uit over wat er daarna gebeurde. Strauss stapte uit. wankelde en zei: "Stop, de vlucht was een beetje inspan nend". Het waren zijn laatste woor den. De 73-jarigezakte in elkaar Er was geen polsslag meer vast te stel len. Hartmassage en mond-op- mond-beademing haalden niet veel meer uit. In het regionale zie kenhuis van Regensburg vochten de artsen, ondanks ingevlogen ex perts en speciale apparatuur, een verloren strijd. Maar in diverse kranten werden gisteren al vraag tekens gezet bij de behandeling. Hadden de medici hem nog kun nen redden? Waarom werd hij naar het regionale ziekenhuis van de Or de van de Barmhartigen Broeders vervoerd? Zijn er verkeerde dia gnoses gesteld? Vragen die zeker nog voor verhitte discussies zullen zorgen. Een expert in München wees op de tragische ironie dat Strauss mogelijk het slachtoffer is geworden van zijn beroemdheid. Als de 73-jarige namelijk een gewo ne patient was geweest, had men mogelijk van de riskante maagope ratie afgezien. De druk om te han delen was minder groot geweest. Voor de Beierse politieke top gold maandagmorgen nog het de vies: business as usual. De CSU- ministers in het kabinet-Kohl, ver sterkt met fractieleider Theo Wai- gel en de partijtop, waren in Mün chen bijeen voor hun gebruikelijke overleg over de koers van de partij. Sinds Strauss zich niet meer in Bonn vertoonde, liet hij tot grote ergernis van kanselier Helmut Ko hl zijn getrouwen naar München komen. Maandag vergaderden ze zonder de man die 40 jaar het gezicht van de Beierse christen-democraten bepaalde. Ze hoorden het nieuws van zijn dood in zijn bureau. Minis ter van ontwikkelingssamenwer king Hans Klein: "We zullen verder gaan in de geest van Franz Josef Strauss". Maar hoe het verder moet, weet eigenlijk niemand. Een leven zon der Strauss kunnen de meesten zich hier niet voorstellen. Natuur lijk wordt er al druk gespeculeerd over de politieke erfenis. Het deel staatparlement zal een opvolger moeten kiezen. Vrij algemeen wordt aangenomen dat de trouwe Strauss-volgeling en huidige mi nister van economische zaken Ge- org Tandler tot de deelstaatverkie zingen van 1990 minister-president zal zijn, terwijl de machtige CSU- fractieleider in Bonn, Theo Waigel, volgende maand op het partijcon gres tot voorzitter zou kunnen wor den gekozen, Waigel moet dan ook tot de rege- ring-Kohl toetreden. Bekend is dat kanselier Helmut Kohl dit zeer zou toejuichen. Kohl heeft zich er altijd mateloos aan geërgerd dat Strauss vanuit zijn Beierse bastion het ge beuren in Bonn indirect mede be paalde. Maar nog steeds is niet bekend of Franz Josef Strauss een politiek Frans Josef Strauss overleed deelstaat Beieren bepaald. testament heeft achtergelaten, waarin bijvoorbeeld de zeer popu listische houwdegen Peter Gau- weiler als erfgenaam wordt be noemd. Gauweiler, nu staatssecre taris van binnenlandse zaken, geldt als een van de kroonprinsen. Hij maakte onder meer naam door zijn keiharde houding inzake Aids. Gauweiler was ook e de t ste die na de fatale hartaanval za terdag al in Regensburg arriveerde. De komende dagen zullen duide lijk moeten maken wie de beste pa pieren heeft in de strijd om de erfe nis. Maar nu al staat vast dat de vrij staat Beieren geen leider van het kaliber Franz Josef Strauss zal krij gen. Dit stuk Beiers natuurgeweld, met al zijn positieve en negatieve karaktereigenschappen, is niet te vervangen en daarom rouwi Beieren. De Abentzeitung schrijft dins dag: "Franz Josef Strauss was een man die het mogelijk maakte dat de minister-president van Beieren in Washington en Moskou werd ontvangen alsof er naast Bonn een tweede staatsmacht München was Een man zoals hij zal nooit meer op de Beierse troon zetelen". BONN "De gevaarlijkste levende politicus", "Het dreunende niets", "De enige man die orde op zaken kan stellen", "Eentje die vijf minuten te vroeg op de knop drukt", "Een tweede Hitier". door Hans Hoogendijk Franz Josef Strauss de 'keur vorst uit Beieren', op 73-jarige leef tijd gestorven aan de gevolgen van een hartaanval, heeft bijna een hal ve eeuw zijn politieke stempel ge drukt op de Bondsrepubliek Duits land. Alleen de naam Strauss was al voldoende om het land in twee kwampen te verdelen. Een tussen weg was er niet. Geliefd, gehaat, miskend, gerespecteerd, machts belust, papieren tijger, euro-natio nalist, supertacticus, straaljagerpi loot. ellebogengenie. humanist, kanseliersdoder Boeken en artikelen over Beierse minister-president vullen hele kas ten. Ze zijn even rijk geschakeerd als de man zelf. Vaak halve waarhe den en verhalen over verhalen. Aan de ene kant wordt hij afgeschilderd als een typische vertegenwoordi ger van de "slechte Duitser met oorlogsverleden", hoewel slechts is aangetoond dat hij lid is geweest van de nationaal-socialistische stu- dentenbond. Hij was een goed ka tholiek en heeft in de oorlog als braaf, onopvallend soldaat zijn plicht voor het vaderland gedaan. Over één punt hebben voor- en tegenstanders nooit gestreden na melijk dat Strauss in 1915 als zoon van een traditioneel ingestelde, ka tholieke slager en een wat liberale re moeder werd geboren in Mün chen. Maar dat is dan ook het enige onomstreden feit uit zijn leven. Strauss in karakteristiek jagerstenue: Wij Duitsers hebben wel de oor log verloren, maar niet iegelijk ons verstand (foto epa) Al heel jong spreidde hij een enorme leergierigheid ten toon. Al tijd de beste van de klas, een kei harde Streber. Vol trots verwees Strauss ook tientallen jaren later nog naar het feit dat hij het beste eindexamen van heel Beieren had gedaan. De gymnasiumtijd liet ook diepe sporen na. De jongen uit het burgelijke middenstandsmilieu moest opboksen tegen de rijkeluis zoontjes. Strauss wilde tot de intellectue len behoren. Hij doorspekte vooral op iets oudere leeftijd zijn toespra ken altijd met Latijnse uitdrukkin gen, maar zijn aanhang kwam niet uit intellectuele kringen. Toen Franz Josef Strauss in 1949 voor de Beierse CSU in de eerste Bonds dag kwam, werd hij gekozen door de middenstand, de kleine boeren, de boswachters en de jachtopzie ners. De vlot pratende jonge Strauss was de man, die hen weel een gevoel van eigenwaarde gaf. "Wij Duitsers hebben wel de oor log verloren, maar niet tegelijk ons verstand". In Bonn werkte de raspoliticus zich zonder scrupules snel naar bo ven. Hij werd de eerste minister voor kernenergie, maar hij had zijn zinnen op defensie gezet en kwam daar ook in 1956. De herbewape ning werd door deze ex-artillerieof ficier in razende vaart doorge voerd. Strauss kocht de Starfigh- ter, een veel te gecompliceerd vliegtuig voor de prille luchtmacht en de toestellen stortten dan ook bij bosjes neer. Strauss kocht duizenden tanks. Hij bouwde de Bundeswehr op tot de sterkste conventionele strijd macht in West-Europa. Als het aan hem had gelegen had het land in die tijd ook al eigen atoombommen gekregen, hij pleitte daar zo vurig en ongenegeerd voor, dat een SPD- politicus uitriep: "Wie zo praat, schiet ook". Maar zover zou het niet komen. Laveloos 1962 werd een rampjaar voor de man die zo snel zo hoog was geste gen. Hij toonde emotionele zwakte. De eerste keer tijdens de Cubaanse rakettencrisis in oktober van dat jaar. De Bondsrepubliek hamster de met het oog op een mogelijke oorlog, de aandelen kelderden, het kabinet kwam in crisiszitting bij een. In die kritische nacht ging de minister van defensie en opperbe velhebber van de strijdkrachten zich te buiten aan de alcohol. In de vroege ochtenduren werd hij laveloos gevonden in een bosje. Strauss klaagde de journalist die dit verhaal publiceerde niet aan. "Tegen ratten en strontvliegen voer ik geen processen", liet hij we ten. Kenners beschouwden dit als een bevestiging van het verhaal. Veel ernstiger was zijn ruzie met het weekblad Der Spiegel dat uit geheime stukken over de zwakke plekken in de nieuwe strijdmacht, had geciteerd. Landverraad, brul de Strauss en met rugdekking van kanselier Konrad Adenauer liet hij de verantwoordelijke journalisten arresteren. Strauss had in zijn woe de zijn hand overspeeld. Het kostte hem zijn ministersbaan. De ambitieuze Beier maakte een hele diepe val, maar hij vocht zich weer naar boven. In Beieren bouw de hij de CSU om tot zijn persoon lijke stoottroepen. Zonder de CSU liep niets meer in Bonn. Strauss' politieke invloed was veel groter dan de omvang van zijn CSU recht vaardigde. En zijn politieke opvat tingen waren in feite heel simpel, de tegenpartij is de schuld en die tegenpartij is in eigenlijk iedereen die het niet met Strauss eens is. En dat kan gelden voor communisten, voor socialisten, maar ook voor de eigen christen-democraten. Kanse lier Helmut Kohl kan er een droe vig lied van zingen. Jaar in jaar uit viel Strauss iedereen aan, tot het moment kwam dat de CDU en CSU in 1980 tegen hem zeiden: "Nu mag je het zelf doen. Je wordt onze kanselierskandidaat". En daar stond de man, die jaren tevoren nog had geroepen: "Ik hoop dat het Duitse volk nooit zo wanhopig wordt, dat het gelooft mij als kanselier te moeten kie- Scheldkannonades Strauss trad aan tegen de zitten de kanselier Helmut Schmidt. Het was een bikkèlharde verkiezings strijd, waarin Strauss eigenlijk geen moment ook maar een schijn van kans had. Vanaf dat moment was het voor hem duidelijk dat hij nooit bonds kanselier zou worden. Strauss leg de zich er bij neer. "Het kan mij niet schelen wie er onder mij kan selier wordt", was zijn nieuwe, niet door enige bescheidenheid gesier de. motto. In 1978 liet hij zich tot minister-president van Beieren kiezen. Met heel veel geld uit de staatskas bouwde hij de Vrijstaat om tot zijn 'eigen' rijk, van waaruit hij Bonn bestookte. En Strauss ging veel meer reizen. De blauw witte Beierse vlag wapperde overal in de wereld. Dictators van links tot rechts werden bezocht of kwa men naar Munchen en iedreen kreeg lesje buitenlandse politiek van de Beierse wereldburger. Zijn nieuwe grote tegenstander was de liberale minister van bui tenlandse zaken, Hans Dietrich Ge- nscher. De tijd van de daverende toespraken was voorbij. Weliswaar wist hij zich nog met enige regel maat op te schroeven tot grote en soms grove scheldkannonades, maar het 'heilige vuur was wat ge doofd en de felle ogen gingen min der priemend rond. Hij leek zich wel te voelen in de rol van elder sta tesman. Nog een keer probeerde hij een come-back in Bonn. Dat was toen Kohl door de overstap van de libe ralen in 1982 aan de macht kwam. Strauss wilde buitenlandse zaken, maar kreeg Genscher niet van zijn stoel. Hij kon elk ministerie krijgen behalve buitenlandse zaken. En dus bleef hij in Beieren om vandaar uit Helmut Kohl en Genscher het leven zuur te maken. Klap De Beierse leeuw brulde nog wel af en toe, maar het geluid werd steeds minder angstaanjagend. Een geweldige klap kreeg Strauss te verwerken toen enkele jaren ge leden zjjn vrouw omkwam bij een verkeersongeluk. Hij is er nooit he lemaal bovenop gekomen, on danks het feit dat hij zijn dochter Monika de plaats van eerste 'lands vrouwe' liet innemen. Met Franz Josef Strauss heeft de Bondsrepu bliek een van zijn meest markante politici verloren. Een man die vocht zonder bandages. Maar wel een die de klappen die hij kreeg, ac cepteerde. Het speciale fonds van het Pro gramma ter bestrijding van racis me (PCR) van de Wereldraad van Kerken heeft dit jaar 1,3 miljoen gulden aan giften toegekend. De helft van dit bedrag is bestemd voor vier organisaties die in Zuidafrika en Namibië het blan ke minderheids-bewind bestrij den. De Namibische bevrijdingsbe weging SWAPO ontvangt 315.000 gulden uit het speciale Wereldraadfonds, het African National Congress (ANC) 220.000, het Pan African Con gress bijna 100.000 en het South African Congress of Trade Unions (SACTU) ruim 40.000. In totaal krijgen 59 organisaties overal in de wereld een bijdrage uit het anti-racisme fonds. Het doei van de organisaties die worden gesubsidieerd mag niet in strijd zijn met de algeme ne doelstellingen van de Wereld raad van Kerken. De subsidies mogen slechts worden aange wend voor humanitaire activitei ten. De Wereldraad oefent geen controle uit op de bestemming van de giften. •Viereneenhalf jaar na het om streden besluit tegen de plaat sing van kruisraketten in Neder land-heeft de gereformeerde sy node alsnog erkend dat de argu mentatie achter dit besluit on juist is geweest. De synode wil de argumenten dan ook niet i voor haar rekening nemen. De gereformeerde synode maande 7 maart 1984 de regering af te zien van de plaatsing van kruisraketten in Nederland. De Gereformeerde Kerken waren daarmee de eerste kerk die zich ondubbelzinnig tegen de kruis raketten verklaarden. Als rede nen daarvoor noemde de synode onder meer dat „alle vertrouwen op en dreigen met wapens die massale vernietiging van de be volking bewerken, in strijd zijn met een leven in de navolging van Christus, die niet tot het ein de heeft vernietigd, maar tót het einde heeft liefgehad". Meer dan 30Ó plaatselijke kerken bleken grote bezwaren tegen de uit spraak te hebben. In 1986 besprak de synode de ze afwijzende reacties. Zij be sloot de uitspraak van 1984 niet te herzien, maar erkende wel dat de formulering van het besluit, en dan vooral he* gebruik van bijbelteksten, minder juist was geweest. De synode discussieerde giste ren over reacties van zes kerkera den op het besluit van twee jaar geleden. Zo liet de kerkeraad van Rotterdam-Charlois weten dat hij het aanwijzen van fouten niet kon rijmen met het afwijzen van verzoeken om het besluit tegen de plaatsing van kruisraketten in te trekken. Daardoor lijkt het on juist gebruik van de bijbel te worden goedgepraat, aldus deze kerkeraad. De synode gaf toe dat het besluit van 1984 niet geno men had mogen worden op de wijze waarop dat is geschied. Zij betreurde het dat het besluit van 1986 de indruk heeft gewekt dat de uitspraak tegen de kruisraket ten volledig in alle onderdelen is gehandhaafd. Het aantal christelijke orga nisaties mag dan de afgelopen decennia sterk zijn verminderd, de gereformeerde synode houdt vast aan het onderscheid van Abraham Kuyper uit de vorige eeuw tussen de kerk als instituut en de kerk als organisme. Met het eerste doelde Kuyper op de kerk als religieuze instelling, met het tweede had hij de christelijke maatschappelijke organisaties waarin gereformeerden hun maatschappelijke betrokken heid tonen, op het oog. Dat bleek gisteren bij een bespreking in de synode van een discussierapport van de taakgroep Kerk en Wel- zijn. De taakgroep wilde dat het on derscheid van Kuyper niet meer zou worden gehanteerd. De gere formeerde kerken zouden zelf de lacune moeten opvullen die door het wegvallen van de christelijke organisaties is ontstaan. Want „de instandhouding van een di recte relatie tussen christelijk ge loof en maatschappelijke betrok kenheid dient onverminderd als een essentiele opdracht van de Gereformeerde Kerken te wor den beschouwd", aldus de taak groep. De synode ging echter mee met de commissie die de bespre king in de synode had voorbe reid en meende dat het onder scheid van Abraham Kuyper nog „altijd actueel is". „Het verdwij nen van christelijke organisaties hoeft niet in te houden dat daar mee de kerk als organisme op houdt te functioneren. De gelovi ge kan immers op zijn of haar ei gen plaats maatschappelijke be trokkenheid aan de dag leggen", aldus de commissie. Permanent De voorzitter van de gereformeerde synode, ds. E. Overeem, wil dat de syno de permanent wordt. Hij denkt daarbij aan het model van de her vormde synode, waar volgens een rooster elk jaar een vijfde deel van de leden aftreedt. Voorts wil Overeem versterking van de rol van de particuliere (provinciale) synodes. Overeem bracht het standpunt gisteren naar voren bij de ope ning van de oktoberzitting van de synode. Op dit moment is de gereformeerde synode anderhalf jaar actief. Daarna volgt een pe riode van eén half jaar rust voor dat een nieuwe synode aan de slag gaat. Overeem vreest dat de de- putaatschappen (commissies van deskundigen), waarvan de leden een zittingstijd van acht jaar kennen, in het huidige sys teem een te groot stempel op het beleid van de Gereformeerde Kerken in Nederland krijgen en dat de synode te weinig tegen spel kan bieden. Bovendien maakt het huidige systeem een meerjarenplanning. bijvoor beeld op het gebied van bezuini ging in de kerken, onmogelijk. 'Schandaal' De rooms-katholieke theo loog Hans Küng vindt het een 'schandaal' dat het Vaticaan de staat Israël nog steeds niet heeft erkend. Bij de opening van de joodse cultuurdagen in Freuden- stadt in de Duitse Bondsrepu bliek zei de Zwitserse theoloog dat het Vaticaan sinds eeuwen een 'centrum van antisemitisme' is. Tot op de dag van vandaag verbergt het Vaticaan zijn antise mitisme, aldus Küng. De theoloog, aan wie in 1979 de katholieke leerbevoegdheid werd ontnomen, leverde ook kri tiek op het feit dat de rooms-ka tholieke kerk in de Bondsrepu bliek pas in 1980 met een verkla ring kwam over de verhouding tot de joden. Nog steeds ver sluiert deze kerk haar schuld met het oog op de jodenvervolgingen in het Derde Rijk, aldus Küng. Bisschoppen en andere geestelij ken zijn volgens hem zonder weerstand ingegaan op de natio naal-socialistische agitatie. Het wachten is nog steeds op een schuldverklaring van de Westduitse bisschoppenconfe rentie, zo zei Kung. Hij wees in dit verband op de evangelische kerken in Duitsland, die al een dergelijke verklaring hebben ge geven. BEROEPINGSBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Barneveld: J.P. Nap te Huizen. Beroepen te Oud- Alblas: C.v.d. Scheur te Neder- langbroek die bedankte voor Dinteloord. Aangenomen naar Aalten: W. H. Everts te Klooster haar. Aangenomen naar Wapen veld: A. Baas te Molenaarsgraaf. Aangenomen naar Zeist: drs. M. Barnard te Broek in Waterland (parttime). Nederlandse Gereformeerde Kerken Beroepen te Hardinxveld- Giessendam: F. H. Blokhuis, kandidaat te Schiedam, die dit beroep heeft aangenomen. Be roepbaarstelling: F. H. Blokhuis, kandidaat te Schiedam. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Vlaardingen: J. Kareis te Rijssen. Bedankt voor Boskoop: P. Honkoop te Kam pen. Bedankt voor Nieuw-Beij- erland: A. Bac te Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2