Ernie Brandts lijkt weer in ere hersteld Goed begin Gemini DUIVENTIL Advocaat: 'Notaris overbodig bij overdracht van een koopwoning' CONSUMENT- Kleur bepaalt de smaak van de tomaat Verdediger moet Roda JC erdoor slepen Spreekverbod voor Johnson Chang (16) jongste winnaar Grand Prix PAGINA 18 DINSDAG 4 OKTOBER 1988 DE GROENTEMAN Broccoli Welke Nederlander wist voor 1979 van het bestaan van de groente broccoli, behalve enige tuinders en de Italianen? Dat wa ren er ongetwijfeld erg weinig. Die paar tuinders wisten ervan omdat zij met de eerste teelt be zig waren, de Italianen omdat zij al erg lang broccoli eten vanwege de afkomst uit Italië. Er bestaan weinig groente die in zo korte tijd zoveel bekend heid en populariteit genieten als broccoli. In 1979 is de teelt ge start op een oppervlakte van 15 hectare. Het aantal hectares is in middels uitgegroeid tot ruim 400. En het einde lijkt voorlopig nog niet in zicht, gezien de nog steeds stijgende vraag naar broccoli. Vanuit de aanbodzijde kan nau welijks aan de vraag worden vol daan, waardoor de prijs regelma tig oploopt. Zelfs niet in het top- aanvoerseizoen dat momenteel aan de gang is en duurt tot eind oktober. Verder is broccoli van Hollandse bodem al verkrijgbaar van eind mei tot begin november. Van de broccoli die de telers op de veilingen aanvoeren wordt de helft geëxporteerd. Zoals bij de meeste Hollandse groente gaat hiervan het grootste gedeelte naar Duitsland. Opvallend is dat 25% naar Scandinavië gaat. Wel licht stijgt bij onze Noorderburen ook de populariteit van broccoli. Hoewel de naam het niet doet vermoeden is broccoli familie van de meest gegeten maaltijd groente in Nederland, de 'bloem kool*. Broccoli bestaat net als bloemkool uit ontzaglijk veel bloemknopjes. Deze bloemknop pen vormen één grote bloem die in de wandelgangen de naam scherm heeft. Naast het scherm is de steel van broccoli ook zeer goed te eten. Om bij het koken van de groente het scherm en de steel even gaar te laten worden, moeten de stukjes steel een paar minuten eerder de pan in, zodat ze wat langer kunnen koken. De gemiddelde consumptie van broccoli is in acht jaar tijd ge groeid van 0 tot 250 gr. per per soon per jaar. Een behoorlijke groei van een nieuw produkt in zo'n korte periode. De inschat ting dat broccoli in plaats van bloemkool gegeten zou worden was onjuist. Broccoli heeft een ei gen plaats als volwaardige groen te weten te veroveren. Bij het kopen moet u er op let ten dat de broccoli diepgroen is, vast van structuur en gesloten bloemknopjes heeft. De groente kan enkele dagen in de groentela van de koelkast worden be waard. Broccoli kan zowel ge kookt als geblancheerd in een sa lade gegeten worden. Voor de ge kookte versie is 250 gr. per per soon nodig, voor een salade is 125 gr. voldoende. En met een broccoli-kaastaart is altijd succes verzekerd. Broccoli-kaastaart Voor de bodem: 250 gr. bloem (of: 125 gr. volko- renmeel en 125 gr. bloem), 125 gr. harde boter, snufje zout, 4 el. koud water. Voor de vulling: 500 gr. broccoli, 2 eieren, 2 dl. melk, 125 gr. geraspte Cheddar- kaas, 1 th.lpl. mosterdpoeder, zout, peper. Maak een piedeeg van de bloem, boter, zout en water. Be boter een springvorm en bekleed deze met het uitgerolde deeg. Prik er een paar gaatjes in. Maak de broccoli schoon, verdeel ze in roosjes en kook ze in 3-4 min. half gaar. Schik ze over de taartbo dem. Klop de eieren los met de melk, het grootste gedeelte van de kaas, de mosterdpoeder, iets zout en peper. Giet het eimengsel over de broccoli en bestrooi het met de rest van de kaas. Bak de taart in het midden van een voor verwarmde oven van 220° C of gasoverstand in circa 30 minuten gaar en goudbruin. Serveren als lunch-, voor- of tussengerecht. De Haagse advocaat mr. B.J.J. Schwanebeck is het met de vereni ging Eigen Huis en de makelaars vereniging NVM eens dat notaris sen in feite overbodig zijn bij het opmaken van transportakten voor koopwoningen. In een brief aan de voorzitter van de Koninklijke No tariële Broederschap schrijft hij: "Wij zijn, evenals de notarissen, op bepaalde terreinen niet zo onmis baar, als we de leken wel willen doen geloven". Eigen Huis heeft begin vorige maand een rapport uitgebracht waarin de rol van de notaris bij het kopen van een woning uitvoerig wordt belicht. De vereniging vindt dat het kadaster even goed trans- portakten kan opmaken en voor veel minder geld dan een notaris. Een notaris berekent voor de trans portakte van een woning van 150.000 gulden ongeveer 1600 gul den. Volgens Eigen Huis gaat het om standaardformulieren die in een wip kunnen worden ingevuld. De voorzitter van de notarissen heeft zich verdedigd met de bewe- Buitenlandse tomaten zijn niet lek kerder dan de Nederlandse. Niet het land waar ze vandaan komen maar de kleur van de vrucht be paalt de smaak. Dit is de conclusie van een onderzoek dat Konsumen- ten Kontakt heeft gedaan naar de kwaliteit van tomaten. In het onderzoek werden Itali aanse, Spaanse en Nederlandse to maten getest. Alleen voor de ker stomaat en de vleestomaat maakt het uit waar de tomaten vandaan komen; Nederlandse vleestomaten zijn meliger en de kerstomaten uit eigen land zijn iets zuurder dan de buitenlandse. Konsumenten Kontakt ontdekte dat veel tomaten, wat betreft de kleur, niet voldeden aan de eisen die het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen stelt. Veel tomaten waren te groen. In groene tomaten komt, van nature, de stof solanine voor. Deze stof kan misselijkheid en gezichtsstoornissen veroorza ken. Als de tomaat rood kleurt, ver dwijnt de stof vanzelf. Verder kwam uit het onderzoek naar vo- ring dat er wel achttien uur werk in gaat zitten. rMr. Schwanebeck, die beroeps halve nogal eens van doen heeft met transporten van woningen, schrijft ook in zijn brief de tijds duur ongeloofwaardig te vinden. Volgens hem is achttien minuten dichter bij de waarheid. Schwane beck vergelijkt het opmaken van een transportakte met een simpele echtscheiding. Volgens hem be staat de procedure bij een schei ding zonder ingewikkelde proble men uit cliché-handelingen, waar bij een advocaat overbodig is. "Al willen we dat naar buiten toe even min direct erkennen", aldus Schwanebeck. Binnenkort kun nen scheidingen zonder tussen komst van advocaten worden uit gesproken. De Haagse jurist schrijft dat de notarissen hun eigen rol verre samenstelling Raymond Peil overschatten waar het gaat om het opmaken van een simpele trans portakte zonder juridische proble men. Als dan ook nog wordt be weerd dat er ruim twee werkdagen nodig zijn om het document in te vullen, vindt Schwanebeck dat de notarissen 'ondeugdelijke midde len' hanteren om hun hoge tarief te verdedigen. Hij schrijft: "Ik heb de indruk dat u ongetwijfeld zelf beter weet". Schwanenbeck gaat overigens niet in op het verweer van de nota rissen dat transportaktes mede zo duur zijn omdat diensten als het opmaken van testamenten zo goed koop zijn: grote zaken betalen mee aan de kleinere. Ook de functie van de notaris als onpartijdige persoon bij de verkoop van een huis en als garantie voor een goed verloop van de transactie en medeaansprakelij- ke persoon blijft ongenoemd. Wat overigens niet zo veel uit maakt, omdat het op zichzelf al geen kwaad kan dat de discussie deze zaak wordt aangezwen geld. De glasbak wordt goed gevuld in Nederland. Nederland recordhouder glasbak Per jaar gaat er in Nederland zo'n 430 miljoen kilo verpakkingsglas uit de winkel naar de consument, een enorme hoeveelheid materiaal dat opnieuw kan worden gebruikt. Tot voor een aantal jaren kwamen al die lege flessen in de vuilnisbak terecht en daarna op de toch al'zo gigantische afvalhoop die we met z'n allen produceren. Glas is een van de weinige afval- produkten die met weinig moeite opnieuw gebruikt kunnen worden: omsmelten en er nieuwe produk- ten van maken. De bekende glas bakken, die in vrijwel alle gemeen ten staan, is een dankbare 'opvre ter' van flessen en andere glazen verpakkingen. Nederland staat met het 'recyclen' van glas betreft i de top van alle Europese lan den. Toch kan «er nog heel wat meer bij. Nie't alleen de lege drankfles sen horen erin thuis, maar ook de groente-, jam-, mayonaise-, pinda kaaspotjes enzovoorts, die samen fors aandeel in het totale glas circuit vormen - en die tot dusver veelal nog in de vuilniszak verdwij nen - kunnen in het recyclingpro- ces worden opgenomen. De Stuur groep Promotie Glasbak is enkele weken geleden een nieuwe voor lichtingscampagne begonnen om de consument daarop te wijzen. Kurken en etiketten geen probleem. Wel krijgen de re cyclingbedrijven moeilijkheden als de glasbak vervuild wordt met aardewerk en porselein. De cam pagne om de glasbak nog intensie ver te gebruiken is op verschillen- de doelgroepen gericht. Gemeente besturen worden geattendeerd op het vergroten van het aantal bak ken, basisscholen kunnen lesmate riaal krijgen, de consument wordt via advertenties nog sterker attent gemaakt op het economische en milieugbesparende aspect van her gebruik van glas. Wie er meer over wil weten kan terecht bij de Stuurgroep Promotie Glasbak in Den Haag, tel. 070- 624801. GUIMARAES (GPD) Roda JC zal de 2-0-voorsprong tegen Vitoria Guimaraes verdedi gen met Ernie Brandts in de defensieve sleutelpositie. De lange verdediger, die beschikt over een schat aan internationale ervaring, pendelde dit seizoen regelmatig op en neer tus sen het basisteam en de reservebank. In Portugal evenwel kan Jan Reker niet om de staat van dienst van de rossige verdediger heen. De 42 Europa-Cupduels die Brandts in zijn ba gage draagt, moeten voor de groentjes uit Kerkrade als ruggesteun dienen in de heksenke tel van het Estadio Communale. "Ik laat me in elk geval niet meer zo gek maken", stipt de 32-jarige een voordeel uit zijn lange staat van dienst aan. "Meestal begint het ge- emmer met dit soort ploegen al in de tunnel op weg naar het veld. Spugen, slaan en schoppen; ik ken het scenario reeds van buiten. Ik heb het allemaal al meegemaakt". Juist dat spreekt zo enorm voor de keuze Ernie Brandts; een van de weinigen die überhaupt kunen spreken van enige ervaring op Eu ropees niveau. Toch was hij in Kerkrade niet van de partij. Dat deed pijn, kijkt Brandts terug. "De trainer heeft gekozen voor Henk Fraser. Een spelers die het goed doet als voorstopper, maar die het voordeel heeft dat hij tien jaar jon ger is. Mijn contract loopt af en ver volgens ben ik transfervrij; dat van LEIDEN In de eerste klasse van het rayon Leiden is een bescheiden begin gemaakt met de volleybal competitie. Twee mannenteams van Gemini/Kangeroes begonnen die competitie met een overwin ning. Het derde team van Gemini/Kan geroes, dat overigens als sterker geldt dan het in dezelfde afdeling uitkomende tweede, klopte Rid- derveld in Voorschoten met 3-0. Aan Alphense kant ontbrak Ad van Willigen, een belangrijke (nieuwe) kracht die ooit in de eredivisie uit kwam. Gemini, met de uit het eer ste team teruggetreden Ruud Mar- chand in de gelederen, begon over donderend (15-3). Vervolgens liet het de teugels wat vieren (15-13) om in de derde reeks weer vernieti gend toe te slaan: 15-4. Ridderveld had door een slechte stop moeite met de aanvalsopbouw. Bij Gemini liep op een matige periode in de tweede set na alles op rolletjes. Ook het tweede team van Gemi ni bleef aan de positieve kant van de score. RW moest er in Voor schoten aan geloven (3-1). Bij een 11-13 achterstand maakte invaller John Kaimeijer zijn opwachting in het Voorschotense team. Zijn komst leidde meteen tot 15-13. Daarna stokte het ritme bij Gemi ni. RW rook zijn kans en toonde aan het volleybal niet verleerd te zijn (4-15). Omdat de thuisploeg echter in de twee volgende sets zo verstandig was te spelen naar zijn mogelijkheden, was er niet meer eer voor de Rijnsburgers te beha len: 15-8 en 15-9. De strijd tussen de twee kam pioenen van de tweede klasse, Graficon 2 en DVO werd door Gra ficon met 3-1 gewonnen. DVO mis te de gestopte spelverdeler Frits Stoffers node. Er ontbrak aan Lei- derdorpse kant een man die rustig de lijnen uitzette. Graficon (voor heen Donar), dat niet kon beschik ken over Han Schenderling, was duidelijk beter ingespeeld en won dan ook verdiend. Setstanden: 15- 5, 12-15, 15-4 en 15-3. Met name in de laatste twee sets was de organi satie in de DVO-ploeg volkomen zoek. De vrouwen van Leython 3 en 4 ten slotte hielden ieder een punt over aan hun eerste competitie wedstrijd. Zij speelden tegen el kaar gelijk. Het derde won de eer ste en tweede set (15-12 en 15-10) en het vierde de resterende twee (9-15 en 12-15). Leython 4 had in eerste instantie veei moeite met de eerste bal, maar verzamelde later talrijke punten via een venijnige opslag. Ook misverstanden in de vijande lijke defensie hielpen daarbij een handje. Fraser loopt dan nog twee jaar door. Logisch dat Reker dan kiest voor de toekomst". Duurlopen Desondanks voelt Brandts zich niet in een ondankbare positie ge manoeuvreerd. Hij beet zich vast in de overtuiging Rekers ongelijk te bewijzen. "Ik ging nog harder trai nen. Liep rondjes extra, maakte duurlopen op mijn vrije dagen. Ik moest de agressie kwijt; de span ning die in mijn lijf zat. Ik kon mijn energie zondags niet in de competi- tiestrijd gooien, dus zocht ik naar een uitlaatklep. Die had ik nodig omdat ik anders misschien wel gekke dingen had gedaan". Ernie Brandts koos de alternatie ve route, want de meeste van zijn collega's zoeken al snel hun heil el ders of gaan ruzieën met de trainer of club. "Ik ben geen type dat keet schopt. Als ik jonger was geweest, dan had ik er alles aan gedaan om weg te komen bij Roda JC. Nu speel ik dit iaar uit. Ik heb een Dri- OTTAWA (DPA) - In het do- pingschandaal rond de Canade se hardloper Ben Johnson heeft de advocatuur het nu voor het zeggen. 'Big Ben' laat zijn belangen voortaan behartigen door de raadsman Ed Futer- mqn. Volgens het Canadese ra diostation CBC heeft Futerman de atleet verboden nog met ie mand buiten de familiekring over de affaire uit Seoul te pra ten. Het spreekverbod betreft ook zijn grote kring persoonlij ke verzorgers. Johnson heeft voor vandaag nochtans een persconferentie in Toronto aan gekondigd. ma salaris en aan het eind van de rit nog steeds heb. Want wie weet sta ben ik transfervrij. Dat neemt niet ik zondag tegen Sparta weer reser- weg dat ik er moeite mee had en ve". SAN FRANCISCO (Reuter) - Met het zelfvertrouwen van een doorgewinterde veteraan heeft de 16-jarige Michael Chang het met 830.000 gulden gedoteerde tennistoernooi van San Francis co op zijn naam gebracht. In de finale versloeg de Amerikaanse belofte zijn landgenoot Johan Kriek overtuigend in twee sets: 6-2, 6-3. Het was de eerste Grand Prix zege van de teenager, die een cheque van 120.000 gulden in ontvangst nam. Met zijn overwinning werd Chang de jongste winnaar van een Grand Prix toernooi. Die kwalificatie had tot San Francis co Aaron Krickstein achter zijn naam. Chang, 36e op de wereld ranglijst, gaf de 14 jaar oudere Kriek in de eindstrijd geen schijn van kans. Beide finalisten waren niet geplaatst. Kriek, 64e op de ranglijst, was na zijn neder laag vol lof over zijn tegenstan der. „Die jongen is een feno meen. Ongelooflijk dat hij op 16 jaar dit tennis al kan spelen." Wilt u iets melden? Bel 071 - 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 20.00 en 22.00 uur. Op zondag 13 november wordt in het Feyenoord Stadion de wedstrijd Feyenoord - Ajax gespeeld. Het bestuur van de Rotterdamse club verzoekt een ieder om op de wedstrijddag reeds in het bezit te zijn van een toegan^angsbewijs. Kaarten voor de topper(!) zijn vanaf van daag verkrijgbaar aan het sta dion. Ook kan schriftelijk wor den besteld Mandy de Jongh (wereldkampioene taekwondo), die in Seoul zilver naar zich toe trok wordt op donderdag 6 okto ber in de kantine van korfbalver eniging Zuiderkwartier, aan de Montgommerystraat in Leiden gehuldigd. Een dag later staat de pupil van Gerard van den Berg centraal bij een receptie in Nieu- wegein. Om 19.00 uur is daar een feestje van de Taekwondobond Nederland Op zaterdag 15 ok tober wordt in Alphen aan de Rijn de 7e A.L.A. run georgani seerd. Deze wijd en zijd bekende loop zal ook dit jaar weer een aantal bekende lopers naar Al phen lokken. Er is keuze voor een halve marathon of de 5, 10 en 15 kilometer Een bedrijf uit Vlaardingeri heeft de gehandi capten-sportvereniging De Sleu tels een bedrag van 8000 gulden geschonken De Paardebaan van Duindigt (Wassenaar) staat morgen weer in het teken van een totaalprogramma waarop veel liefhebbers af zullen komen Richard de Graaf, acterend in het tweede elftal van FC Den Haag, liep in de wedstrijd tegen Sparta 2 een boeking op wegens ruw spel Het gaat niet goed met de Toto/Lotto. Kan ook niet an ders want overal wordt deelge nomen aan de zwarte lotto, voor al in de kantine's. Als het straks fout gaat, scheelt dit zo'n 60.000 gulden in de begroting van de KNVB afdeling Leiden De af deling Leiden, heeft na het ver trek van Jan Schoen, nog steeds geen nieuwe zaalvoetbalcoach Bij de selectie van het Neder lands zaalvoetbalteam voor de WK in januari 1989, is buiten Hans van Leeuwen, ook zijn clubgenoot Jeffrey Forée opge nomen. Er moet nog een 13e spe ler aan de selectie toegevoegd worden, zodat de deur voor Ma rio Faber nog steeds open staat Ex-ARC speler Remco Tuinen- burg (Feyenoord) heeft met het Nederlands jeugdelftal deelge- i een vierlandentoer- nooi in Brescia (Italië) De Ge meentelijke Schoolsportcomis- sie Leiden organiseert morgen op de sportvelden aan de Mont gommerystraat een korfbaltoer- nooi voor het voortgezet onder wijs. De finales beginnen om 17.00 uur Het jaarlijks korfbal- toernooi van Fides Pacta in de Groenoordhal staat op de tocht. De financiële haalbaarheid van het evenement moet nog eens zorgvuldig bekeken worden De opvolger van VNL-voorzitter John ter Beek wordt de heer G.H. Visser. Tenminste als de le den met het voorstel akkoord gaan Korfbalclub Zuiderkwar tier wil haar sport meer bekend heid geven. Scholen in Noord Hofland (Voorschoten) worden met foldermateriaal bestookt Wielrenner Arjan Jagt is door een blessure vroegtijdig terugge keerd uit de Ronde van Ierland Het Wilco Westgeest Toernooi van SVLV heeft een batig saldo van 797,35 opgeleverd. Dit be drag is overgemaakt aan het Ko ningin Wilhelmina Fonds Een andere voetbalvereniging uit Voorschoten, Randstad Sport, is gestart met een nieuwe vorm van reclame. Op een zevental recla mezuilen en de bekende "peper bus" in het centrum van het dorp, worden de thuiswedstrij den van de club gepubliceerd De datum van de 'Gouden Spi ke', een landelijk atletiekevene- ment in Leiden, is bekend. Op za terdag 20 mei 1989 hoopt AV Hol land weer bekende atleten naar de sintelbaan in het Leidse Hout te trekken De Sleutels-trainer Jan van Bemmelen moet onder het mes. De Voorschotenaar heeft problemen met zijn menis cus De Katwijkse fietscrosser Patrick Chen heeft aansluiting gekregen met de internationale top. In Keulen werd tijdens in- doorwedstrijden een derde plaats behaald. Zijn jongere broer Ronald Chen werd in zijn categorie achtste. In een Super- Bowl wedstriijd in Assen kwam Patrick Chen wederom als derde over de eindstreep Doelman John Eradus heeft zijn debuut gemaakt bij het Amsterdamse FC Amstelland. De ex- Lugdunum en LDWS keeper verdrong daar Peter Jager. Ook Alwin Leysner, Gerrie Kleton en Johnny Holshuysen maken deel uit van de tweede klasser Wie- lersoigneur Cok van Leeuwen is in onderhandeling met Hennie Kuiper, die ploegleider wordt van de Duitse profploeg

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18