Alphen begint met hulp slachtoffers 'Bijenpollen: God in een potje Toenemende vraag naar steun na misdrijven Katwijk onderzoekt privatisering taken Ministerie vraagt begeleiders Moluks banenplan te blijven PAGINA 16 DINSDAG 4 OKTOBER 1988 Uslands echtpaar importeert gezondheidspillen in Nederland HAZERSWOUDE - Jó- hanneson en Björnsdóttir. Twee IJslandse achterna men die binnenkort wat kleur geven aan de grijze massa van doodgewone Hollandse namen in het te lefoonboek van Hazerswou- de. Dónald en Helga, de dra gers van de opvallende ach ternamen, verblijven sinds februari van dit jaar samen met hun 7-jarige zoon in Ne derland. Een voor veel men sen onbegrijpelijke emigra tie. Dónald was in het bezit van een goedbetaalde baan als directeur van een school met zeshonderd leerlingen en Helga dreef een goedlo pende kadoshop met acce- soires, kleren en pluizige knuffelbeesten. door Carla van Rijn Maar van de een op de andere maand liet het echtpaar banen en familie achter, verliet het afgezon derde eiland en toog naar het vaste land om die ene uitdaging tot een succes te maken. "Ik wilde een ander leven lei den", verklaart Jóhanneson het vertrek uit IJsland. Zijn echtgeno te geeft te kennen dat beiden al vijf, zes jaar met het plan liepen om te emigreren en in het buitenland iets heel nieuws te beginnen. Ze zoch ten een uitdaging, maar vonden er geen. Totdat ze in aanraking kwa men met een opmerkelijk 'medi cijn': bijenpollen, een afschei- dingsprodukt van bijen dat zo compleet is dat een mens alleen op water en pollen kan leven. Dónald en Helga gebruikten het, raakten laaiend enthousiast over de gezon de uitwerkingen en vatten het plan op om de pollen elders in de wereld te introduceren. Voortvarend 'Via via' kwamen ze in contact met de produktiemaatschappij. De vertegenwoordiger daarvan vouw de de landkaart open en toonde het voortvarende koppel de mogelijk heden: ze konden kiezen uit Bel- gie, Luxemburg en Nederland. In de overige Westeuropese landen bestond het al of zou het spoedig in de schappen liggen. De keuze viel op Nederland. Klein land, gemakkelijke markt, dacht Dónald. Met de verworven verkooprechten op zak verlieten ze verrast en vol goede moed het kan toor van de maatschappij. Helga Björnsdóttir: "Het ging allemaal zo snel. We zeiden direct: we gaan, maar daarna pas: hoe doen we het eigenlijk". Ook toen ze zich in Ne derland vestigden met hun jongste zoon, de overige zes telgen bleven in IJsland, spookte nog steeds die onverdringbare en kwellende vraag door hun hoofd: waar moe ten we starten?" Het lot was hun gunstig gezind. Twee maanden na aankomst in Ne derland, ontmoette het echtpaar op een show in Flevoland Leidenaar Theo Smits. Hij was thuis in de re formwereld en erkende, nadat hij de pillen enkele weken had geslikt, hun gezonde werking. "We hadden iemand nodig die onze zaken be hartigde", vertelt Jóhanneson. "Theo kende dit land en de moge lijkheden, toonde zich een zaken man en daarom hebben we een contract afgesloten. Heel simpel gezien doen wij de import en hij de verkoop van de bijenpollen". Geloven en eten Bang dat de Nederlanders terug houdend en enigszins afwijzend op het produkt zullen reageren, zijn ze niet. Björnsdóttir: "De mensen zijn over de hele wereld hetzelfde. Als ze het eenmaal kennen, blijven ze het gebruiken. Ik zie niet in waar om het in Nederland niet zou luk ken. Iedereen wil zich toch goed, sterk en gezond voelen?" Wellicht moet de gebruiker de ta bletten met de bekende korrel zout innemen. "Natuurlijk moet je ook in de werking gelóven, we leven maar van hier tot hier,". Helga duidt op haar hoofd. "Het is een combinatie van geloven en eten. Maar een proef onder Amerikaanse studenten, die afkerig reageerden en niet in de werking geloofden, bewees dat de pil echt werkt. Zij kregen gedurende een aantal we ken niets anders te eten dan bijen pollen en water. Na afloop kwam een onpartijdige arts tot de conclu sie dat de proefpersonen nog ge zonder waren dan voorheen". Verbluffend en ongeloofwaardig zijn de verhalen over de resultaten van dit 'wondermiddel'. "God in een potje", glimlacht Dónald. Als je de naar konijnenvoer ruikende pillen bekijkt, kun je nauwelijks geloven dat er kracht van de kleine schijfjes uit gaat. Maar het paar wil niet dat die wordt onderschat. "Een 89-jarige marathonloper slikt al enkele jaren de pillen en voelt zich tien keer beter als vroeger, toen hij zelfs voor een levensverze kering niet in aanmerking kwam omdat zijn hart in een uitermate slechte conditie verkeerde", ver haalt Björnsdóttir. Jóhanneson vult haar voorbeeld aan: "De IJs landse minister van financiën be weert dat hij zonder de pillen zijn verkiezingscampagne niet had overleefd". En zo zijn er volgens het Engels-sprekende echtpaar nog legio 'miracles'. De beide IJslanders voelen zich in Hazerswoude als een vis in het water. "De man waarmee we over een kwamen dat wij naar Neder land vertrokken, heeft de woon ruimte voor ons geregeld. De enige eis die we stelden was dat de plaats veilig moest zijn voor onze zoon en dat het een klein dorp moest zijn, want dat zijn we gewend. Hij heeft een goede keuze gemaakt", zegt Helga tevreden. "We hebben hier alles, bovehdien ligt dit dorp vlak bij Leiden en dat is een mooi cen traal punt in Zuid-Holland. En het weer is hier zo lekker!" SS W - Dónald. Jóhan neson en Helga Björnsdóttir, IJs landers in Ha zerswoude: "We wilden een ander leven leiden". (foto Ben de Bruyn) ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen gaat hulp bieden aan slachtoffers van misdrijven. Het is de bedoeling dat medewerkers van politie, de gemeentelijke sociale dienst (GSD), het Riagg (geestelijke gezondheidszorg), het Bureau voor Rechtshulp en het Landelijk Bureau voor Slachtofferhulp in een nog te formeren stuurgroep 'Slachtoffer hulp' voorstellen ontwikkelen voor slachtofferhulp in Alphen en mogelijk ook in omlig gende gemeenten. De stuurgroep moet ook onderzoeken in hoeverre bij de hulp aan slachtoffers gebruik kan worden gemaakt van vrijwilligersorganisaties. Om de instelling van een stuur groep wordt burgemeester en wet houders van Alphen gevraagd in een nota Slachtofferhulp, die door de GSD is opgesteld. Volgens de schrijvers van de nota kan in Al phen rekening worden gehouden met 130 verzoeken om hulp per jaar, al zijn er veel factoren die dit cijfer positief of negatief kunnen beïnvloeden. Ging de aandacht bij strafzaken in vroegere jaren vrijwel alleen uit naar de daders van misdrijven, de laatste jaren richt de belangstelling zich in toenemende mate op de po sitie van slachtoffers. Dat heeft on der meer geleid tot de oprichting van de vereniging Landelijk Over leg Slachtoffers (LOS), die samen met het ministerie van justitie zich tot doel heeft gesteld dat ieder slachtoffer van een misdrijf in de eigen regio hulp kan vinden. In Al phen en omgeving bestaat die mo gelijkheid nog niet. Slachtoffers van misdrijven kun nen daarvan zowel lichamelijke, psychische als financiële schade lijden. Het aantal hulpvragen hangt af van het soort misdrijf. Er varingen elders geven bij voor beeld aan dat één op de tien slacht offers van inbraken hulp zoekt. Bij geweldsdelicten zoekt één op de vijf slachoffers hulp, bij zedende licten één op de twee. Het aantal slachofferhulpprojec- ten in Nederland groeide van 30 in 1985 naar 57 een jaar later. Om de hulp van de grond te krijgen heeft justitie voor de jaren '87, '88 en '89 vier miljoen gulden beschikbaar gesteld. De stuurgroep die in Alphen aan het werk gaat, moet zich uitspre ken over de vraag op welke groep slachtoffers de hulp vooral wordt gericht, wat de mogelijkheden zijn voor huisvesting en hoe de hulp kan worden betaald. In verreweg de meeste gevallen elders in het land wordt slachtofferhulp gege ven door maatschappelijk werkers in samenwerking met de politie en advocatuur. In sommige plaatsen is zeer bewust gekozen voor hulp verlening door vrijwilligers. Mede burgers hebben minder moeite het geschonden vertrouwen van slachtoffers te herstellen. Vrijwilli ge hulpverlening heeft een lage drempel, werkt snel en sluit dikwijls het best aan bij de wensen van het slachtoffer. In de praktijk is echter gebleken dat het werven van vrijwilligers en het gemoti veerd houden een zware opgave is. 'Orions mógen niet hinderen' VALKENBURG - In principe landen na elf uur 's avonds geen Orion-vliegtui- gen meer op het ma rinevliegkamp Val kenburg en zullen toestellen ook niet proefdraaien. De overlast die de bewo ners van Valkenburg en omliggende ge meenten de laatste weken 's nachts on dervonden was het gevolg van een Nato- oefening. Daarmee reageert marinevoorlichter Geneste op klachten die onder meer zijn geuit tijdens een raadscommissiever gadering in Rijns- burg. In de tweede helft van september is de Nato-oefening 'teamwork' gehou den, waarbij Orions ook 's nachts op Val kenburg landden en stonden proef te draaien. Het CDA in Wassenaar stelde vo rige week bij de pre sentatie van een milieunota dat op Valkenburg de Ori ons 's morgens te vroeg opstijgen. "Het blijft onze stelregel om na elf uur 's avonds geen lawaai meer te ma ken. Het kan echter voorkomen dat inci denteel daarvan wordt afgeweken. Zo kan het gebeuren dat om half twaalf een toestel moet proef draaien, wanneer het gens de lucht in moet", geeft Geneste toe. In Rijnsburg werd vorige week gespro ken over de geluidzo nes rond het vlieg kamp. Die zones hebben alleen be trekking op de in- vliegroutes naar het vliegveld. Het proef draaien van toestel len op de basis levert voor bewoners meer hinder op, maar daarbij is bij de ge luidzones geen reke ning gehouden. Het vastleggen van de geluidzones heeft voor Rijnsburg tot gevolg dat in enkele buitengebieden geen nieuwe woningen meer mogen worden gebouwd, tenzij daarvoor ontheffing wordt gevraagd. Ge luidisolatie aan be staande woningen moet alleen worden toegepast bij wonin gen aan de Hoofd straat in Valkenburg en bij dri^ tot vier woningen in Wasse- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het ministerie van binnen landse zaken verzoekt de individuele leden van de Begeleidingscommis sie Moluks Werkgelegenheidsproject in Alphen niet op te stappen, maar nog mee te werken aan de eindrapportage van het project. Eind juni maakte de commissie bekend haar werkzaamheden per 1 augustus stop te zetten omdat het rijk niet langer een maatschappelijk werker wilde be talen. Daardoor zou het plan, bedoeld om werkloze Molukkers aan een tij delijke baan te helpen, op de tocht komen te staan. Inmiddels heeft het ministerie laten weten dat het project op 1 novem ber wordt stopgezet, omdat die dag de afgesproken duur ervan (vier jaar) is bereikt. Dit einde heeft derhalve niets te maken met het niet beschik baar stellen van subsidies voor de begeleiders. Voor zover in het kader van het project na 1 november nog begeleiding van Molukkers nodig is, ligt het volgens het ministerie voor de hand dat die wordt verzorgd door de organisatie waar de betrokkene te werk is gesteld. Verder zou scholing dan nog kunnen geschieden door het gewestelijk arbeidsbureau. Ondank? het pleidooi van de commissie voor continuering van het pro ject in Alphen, zegt het ministerie er de voorkeur aan te geven projecten voor Molukkers op te starten in gemeenten waar dat tot dusverre niet is gebeurd. Aan het werkgelegenheidsproject in Alphen hebben twintig jonge Mo lukkers meegedaan. Een aantal van hen heeft een vaste baan gevonden. Vanwege de onduidelijke situatie die al enige tijd bestond rond het pro ject, zijn sinds vorig najaar geen nieuwe deelnemers aan de slag gegaan. Vier meiden en warme maaltijden in Leimuiden LEIMUIDEN - De gemeente Lei muiden kreeg er gistermorgen in één keer vier in woonsters bij. Het zijn 'De Vier Mei den', een beeld houwwerk van kunstenares Ka rin Beek. Samen met oud-directeur G. Boot van de plaatselijke be- tonfabriek in Lei muiden heeft bur gemeester M. Boe len de meiden van de cadeauverpak king ontdaan. Het kunstwerk is betaald van de 25.000 gulden die het bedrijf Boot de gemeente eerder dit jaar schonk. Behalve de aan schaf van het kunstwerk weïd met de gift ook een vervroegde start mogelijk van de warme maaltijd voorziening Ta feltje Dekje. KATWIJK Er komt in Kat wijk een nader onderzoek naar het afstoten of uitbesteden van gemeentelijke taken. In eerste instantie wordt bekeken welke mogelijkheden er zijn om de beide campings, de kwekerij, het schoonhouden van de ge meentelijke gebouwen en het gemeentelijk woningbezit te privatiseren. De raadscommis sie voor algemeen bestuurlijke zaken van de kustplaats heeft daar gistermiddag mee inge stemd. Een ambtelijke werkgroep heeft de afgelopen periode een lijst opge steld met 71 gemeentelijke taken waarvan zou kunnen worden on derzocht of ze voor privatisering in aanmerking komen. Van een groot aantal van deze werkzaamheden, dat nu door de gemeentesecretarie of de dienst openbare werken wordt verricht, is het overigens dis cutabel of het ooit tot afstoten of uitbesteden komt. Om die reden wordt eerst geke ken naar vier gemeentelijke taken die duidelijk zijn afgebakend. Mocht blijken dat het privatiseren een verantwoorde beslissing is, dan kan mogelijk op de ingeslagen weg worden doorgegaan. Als uit het onderzoek komt dat het al bij deze vier taken niet zinvól is ze aan het ambtelijk apparaat te onttrek ken, zal waarschijnlijk helemaal geen tijd meer worden gestoken in vervolg-onderzoeken. Door PvdA-raadslid J.H. Tel- kamp werden gistermiddag vraag tekens gesteld bij de manier waar op het onderwerp privatisering tot nog toe is aangepakt. "De politiek weet eigenlijk nog niet goed wat ze op dit punt nastreeft. De opdracht aan de ambtelijke werkgroep is Scrabbelaars in toernooi Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Meer dan honderd scrabbelaars uit heel Nederland gaan zaterdag op woor den- en puntenjacht tijdens het jaarlijkse Midden-Holland scrab- bletoernooi in buurtcentrum De Ridder. Om half elf 's ochtends kruipen zij achter de letterborden. Er wordt gespeeld in drie ronden. Zowel voor 'professionals' als voor de huis-tuin-en-keuken-scrabbe- laars zijn fraaie prijzen te winnen. De gezelligheid staat echter voor op. De scrabbelaars ontmoeten el kaar doorgaans tweemaal per jaar: in het voorjaar bij het Nederlands kampioenschap en later in het jaar in De Ridder, gevestigd boven jon gerencentrum Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen. dan ook te vaag geweest", meende hij. "Er zou eigenlijk opnieuw een politieke discussie moeten plaats hebben over wat we precies met privatisering willen bereiken". Werkzaamheden WD-fractievoorzitter J.G. van Paridon-van Tol benadrukte gis termiddag nog eens dat haar partij een groot voorstander is van priva tiseren. Ze ging akkoord met een onderzoek naar het afstoten of uit besteden van de vier genoemde ta ken, maar hield de ambtelijke werkgroep voor dat ook andere werkzaamheden zouden moeten worden bekeken als de actuele si tuatie daarvoor aanleiding gaf. "Ik denk dan bijvoorbeeld aan het mo ment waarop een medewerker ver trekt of er voor een bepaalde taak grote investeringen moeten wor den gedaan", meende mevrouw Van Paridon. Een vertegenwoordi ger van de werkgroep was echter niet enthousiast voor deze aanpak. "Als je zo te werk gaat, ben je in fei te altijd te laat". De raadsleden van RPF en SGP willen eerst het onderzoek afwach ten naar het mogelijk privatiseren van de campings, de kwekerij, het onderhoud aan de gemeentelijke gebouwen en het gemeentelijk wo ningbezit, voordat een definitief oordeel over dit onderwerp wordt gegeven. VeelAlphense banken te laag voor bejaarden ALPHEN AAN DEN RIJN - Het merendeel van de Alphense bank jes is te laag voor bejaarden. Dat blijkt uit de vele reacties die de af deling groen en recreatieve voor zieningen van de gemeente Alphen heeft ontvangen op het zogeheten bankenplan. Dit plan is een initia tief van de gemeente waarbij in sa menwerking met de bevolking wordt gekeken welke van de ne genhonderd banken in de gemeen te kunnen verdwijnen en op welke plaatsen juist nieuwe zitjes moeten komen. Inwoners die aan het plan wilden _meewerken, konden met hun idee ën en suggesties terecht bij de ge meente. "We hebben veel verschil lende reacties gekregen. Zo was er een winkeliersvereniging die liet weten heel tevreden te zijn over de banken in haar omgeving. Maar er zaten ook goede suggesties van ou dere mensen bij. Zo is er gevraagd of de banken in de omgeving van bejaardencentra wat hoger kun nen", aldus een woordvoerster van de gemeente. Verder waren er aan vragen voor het plaatsen van zitjes bij winkelcentra, speelgelegenhe- den en pleintjes. DINSDAG 4 OKTOBER Hillegom start klaverjascompetitie kaart club Elsbroek, in speeltuingebouw Abellalaan, aanvang 20.00 uur. Katwijk cursusavond over servicekos ten Katwijks Overlegplatform Woonkonsumenten en het Neder lands Verbond van Huurders in het Dorpshuis. Kerklaan. aanvang 22.00 uur. (13 tot 16 jaar) van 19.30 tot 20.30 uur. (17 tot 25 jaar) van 20.45 tot 23.00 uur in het Breehuys, Bree- straat. muziek-avond met 'de koning van de bandoneon' Astor Piazolla, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Noordwijk officiële uitreiking van 'De Ou- derenwijzer'. samengesteld door het Gecoördineerd Bejaarden- werk aan burgemeester J.M. Hoff mann, Dienstencentrum 't Tref punt, Schoolstraat, aanvang 20.00 uur. spreekuur ombudsteam PvdA. De Kuip, Zeestraat van 19.30 tot 21.00 uur. eenakters: "Wasserette' en 'Bil jart'. van Marsha Norman. door United Sweat Produkties, aan vang 20.30 uur in De Kuip. Rijnsburg ledenvergadering afdeling CDA Rijnsburg met inleiding door de drs. B. Beumer over 'Europa 1992'. zaal Petra-kerk, Korte Voorhouterweg. Valkenburg openbare commissievergade ring openbare werken en sport en welzijn, aanvang 19.30 in het ge meentehuis. Voorschoten Open Huis, voor ieder die van zingen houdt, bij C.O.V. 'Excel sior', in De Werl, aanvang 20.00 Wassenaar voorstelling: 'Een fijn span', rri9t o.a. Joop Doderer en Hans Boskamp, aanvang 20.15 uur in De Warenar. Kerkstraat. WOENSDAG 5 OKTOBER Alphen vrouwenavond Alphense Werkgroep Homoseksualiteit, Hugo de Grootstraat 100, aan vang 21.00 uur. Hillegom Nationale Biertapwedstrijd in Hotel Flora, Hoofdstraat, aanvang schrijfavond Amnesty interna- ma-avond hard-drugs, aanvang 20.00 uur. verkoping bij vrouwenvereni ging 'Wees een Zegen', Dorps huis, Kerklaan, aanvang 10.00 Leiden kinden/oorstelling 'De Brillen man' (vanaf 5 jaar), door Sanders Co, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. zangavond in de Marekerk, met medewerking van het jongeren koor The Survival Singers uit Kat wijk, aanvang 20.00 uur. ensemble-avond soloklas van Leny Stevens Ridderhof, Streek- muziekschool Leiden, werk van Mozart, Schumann en Brahms, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest. Lak-theater Beppie Bankert speelt 'Melodie', aanvang 20.30 inloopspreekuur PvdA. van 19.00 tot 21.00 uur in Het Gulden Vlies Breestraat 125. Noordwijk demondstratie weven, om 14.00 uur; demonstratie kantklos sen, om 19.00 uur in de biblio theek, Weteringkade. finale wedstrijden om het open kampioenschap schaken in Val kenburg, aanvang 20.00 uur in 't Trefpunt. 14.30 in het Cultureel Centrum.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16