Reddingsplan voor park Ter Wadding 'Meer variatie in woningbouw is bittere noodzaak X Renovatie Sophieke Huis begonnen TROUWPLANNEN? VUL IN! Vier speelterreinen in Leiderdorp opgeknapt PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 4 OKTOBER 1988 Toekomst Voorscliotens bos staat op het spel VOORSCHOTEN - Het park Ter Wadding in Voor schoten wordt opgeknapt. Het zal daarbij vooral gaan om het verjongen van het bos, waarbij het bomenbe- stand zal worden uitge dund. De totale kosten van de onderhoudsbeurt, die over een aantal jaren zal worden uitgesmeerd, wor den geraamd op ruim 200.000 gulden. Het Huis ter Wadding, met een cir ca drie hectare groot parkbos daar omheen, ligt op een kalkrijke zand- rug direct naast de Rijn op de grens met Leiden. Door achterstallig on derhoud en het rooien van een aan tal fraaie bomen geraakte het land goed in verval. In 1970 werd het ei- LEIDERDORP Twee speel- plaatsjes in de Schansen in Leider dorp die in de Iepenschans en die in de Beukenschans zullen binnenkort verdwijnen. Vier ande re daar gelegen speelterreinen wor den grondig opgeknapt. Het gaat om de speelplaatsen in de Wild- dreef, de Dennenschans, de Pep pelschans en in de Merelstraat. De speelruimten staan al gerui me tijd op de nominatie om te wor den verbeterd. De gemeente Lei derdorp heeft een drie-jarenplan opgesteld om alle speelplaatsen in het dorp onder de loep te nemen en op te knappen. Afgelopen winter zijn de speeltoestellen van de zes plaatsen waar het nu om gaat, al gendom van de provincie Zuid- Holland. In 1972 werd het park ver volgens in beheer gegeven aan de gemeente Voorschoten en openge steld voor het publiek. Wanneer het park verder aan zijn lot wordt overgelaten, dreigt het voortbestaan in gevaar te komen. Voor Voorschoten is dat aanleiding geweest om het bureau Oranje woud opdracht te geven een alge heel renovatieplan op te stellen. De knelpunten die door het bu reau Oranjewoud bij een eerste in ventarisatie aan het licht zijn ge bracht, betreffen onder meer het achterstallig onderhoud en de een zijdige leeftijdopbouw van het bo- menbestand. Verder blijkt de vita liteit van het bos slecht als gevolg van onder meer ouderdom van vele bomen, iepziekte en bladaantas ting bij de beuken. Ook werden een hoge 'bezettingsgraad', verkeerde takaanzettingen en onevenwichti ge kroonvormen in het bomenbe- stand geconstateerd. verwijderd. Ze bevonden zich in zwaar verwaarloosde toestand. Het is de bedoeling dat er nieuwe toestellen komen, dat de zandbak ken kleiner en schoner worden en dat er rubberen tegels op de grond worden gelegd. De gemeente hoopt eind oktober te beslissen welke plannen er pre cies uitgevoerd kunnen worden. Tot half oktober is er voor omwo nenden gelegenheid om hun me ning over de voorgenomen veran deringen kenbaar te maken. De plannen liggen ter inzage in het in formatiecentrum van het gemeen tehuis. Volgend jaar zijn de andere wij ken in Leiderdorp aan de beurt. De bewoners zullen steeds tijdig op de hoogte worden gesteld. Met de aanleg en het afsluiten van enkele wandelpaden, zo stelt het bureau Oranjewoud voor. kun nen bezoekers zich beter versprei den over het park tijdens wande lingen. Door enkele bruggetjes aan te leggen kan bovendien een 'rond wandeling' worden verwezenlijkt. Om een zichtlijn naar het karak teristieke pand te krijgen, dient een deel van de beplanting te wor den aangepast. Het aantal zit-, rust en uitzichtplaatsen zal worden ge handhaafd en mogelijk uitgebreid. De laan bij de toegang moet in de ogen van Oranjewoud worden op geknapt. Burgemeester en wethouders van Voorschoten willen, zodra de gemeenteraad daarmee akkoord gaat, de provincie in kennis stellen van de plannen voor het park. Te gelijkertijd zal een subsidie-aan vraag de deur uitgaan. Omdat de provincie eigenaresse is van het park, wordt met een provinciale bijdrage rekening gehouden, zodat de kosten voor de gemeente uitein delijk lager uitvallen. Behoud Het college stelt de raad verder voor om de inwoners van Voor schoten op de hoogte te stellen van de plannen en de werkzaamheden die worden uitgevoerd. B en W denken dat dit de bewustwording van het zorgvuldig omgaan met het cultuur-historische landgoed- ten goede komt en dat daarmee het be houd van het park voor het nage slacht beter kan worden gewaar borgd. De commissie openbare werken vergadert donderdag over het voorstel van het college om het park op te knappen. Computers gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - En kele 'computerliefhebbers' hebben hun verzameling flink uitgebreid. Uit een woning aan de Juweel- straat in Alphen ontvreemdden zij een computer, een monitor, een printer en een floppy-disc met een totale waarde van duizend gulden. Politie Leiderdorp waarschuwt voor illegale verkoop van ansichtkaarten De politie heeft de verkopers gis teren weggestuurd zonder ze te verbaliseren. "Dan zouden we ze op heterdaad moeten betrappen tij dens verkoopactiviteiten", aldus een zegsman van de Leiderdorpse politie. Wel weet de politie nu in middels om wie het gaat. "Zodra wij worden ingeseind kunnen we optreden". WASSENAAR - Het Sophieke Huis in Wassenaar wordt grondig gerenoveerd. Wethouder V.J.W. Wensveen maakte gisteren in bij zijn van bestuursleden van het be jaardenoord, afgevaardigden van de provincie en een aantal genodig den een begin met de werkzaamhe den. De wooneenheden worden de helft groter en elk appartement krijgt een eigen douche en toilet. Bovendien wordt het hele gebouw 'rolstoelvriendelijk' gemaakt. "Elk tehuis moet tegenwoordig meer rekening houden met rolstoe len. In ons huis ontstonden wel eens problemen. De toiletten op de kamers bijvoorbeeld waren zo klein dat je er nooit met een rol stoel in kon. Daaraan wordt nu iets gedaan", zegt de directrice van het tehuis, mevrouw A.C. Meijer. De verbouwing zal zo'n ander- halfjaar duren. Tijdens de operatie zullen de bewoners in een tijdelijke woonruimte, die vlak naast het Sophieke Huis is gebouwd, wor den ondergebracht. Vorige week dinsdag zijn de eer ste bewoners al verhuisd naar hun nieuwe onderkomen. Enkele tien tallen vrijwilligers en familieleden hebben bij de verhuizing een hand je geholpen. De eerste verbouwde kamers zullen eind januari worden opgeleverd. Dan wordt begonnen met de opknapbeurt van de nog resterende kamers. Volgens de di rectrice van het 27 jaar oude Sop hieke Huis is alles tot nu toe naar wens verlopen: "De verhuizing verliep vlekkeloos en de bewoners zijn al weer gewend aan hun tuin huis", zo meldt zij. Het verzorgingstehuis wachtte al jaren op toestemming voor renova tie. In 1984 leken plannen en finan cien rond. Op het laatste moment werd toen de bouwstop ingevoerd in verband met de bezuinigings operatie van de overheid. Nu, bijna vijf jaar later, heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur dan toch toestemming ge geven voor renovatie. De plannen zijn veel goedkoper uitgevallen dan die van een paar jaar geleden. De totale kosten bedragen nu on geveer zes miljoen. De renovatie- werkzaamheden zullen waar schijnlijk zestien maanden vergen Wethouder V.J.W. Wensveen met helm op) maakte gisteren een begin met de renovatie van het Sophieke huis in Wassenaar. De voorzitter van het be stuurC. van Veen, kijkt toe. <roto Dick Hogcwoningi LEIDERDORP De Leiderdorp, se politie adviseert inwoners van deze gemeente die aan de deur wil len kopen, de verkopers naar hun vergunning te vragen. Dezer dagen blijken enige verkopers van an sichtkaarten actief te zijn geweest aan de Kamperfoeliezoom, terwijl zij niet in het bezit zouden zijn ge weest van de vereiste papieren. De verkopers zouden de ansicht kaarten aan de man hebben ge bracht onder het mom dat de op brengst naar een goed doel zou gaan. Zij zeiden, aldus de politie, werkzaam te zijn voor een bepaal de stichting. De politie heeft echter de indruk dat de opbrengsten in ei gen zak verdwijnen. Huis ter Wadding, gelegen in het gelijknamige park. Het is slechte staat verkerende parkbos in Voorschoten wordt binnenkort waarschijnlijk opgeknapt. (foto Henk Bouwman) Plannen voor Buitenlust verontrusten Leiderdorpse Vrouwen Adviescommissie kamer maar twee vierkante me ter groot, dan nog worden derge lijke woningen verkocht. Alleen al omdat ze nauwelijks tekenin gen kunnen lezen. Bovendien vinden wij datje ook aan de toe komst moet denken. Als de Bui tenhofkinderen straks groot zijn, willen de ouders er ook wel blij ven wonen Maar ze stellen dan inmiddels wel heel andere eisen aan hun huis". De VAC is daarom vurig voor stander van 'aanpasbaar bou wen'. Bij de bouw zou nu al moe ten worden gelet op de grootte van het trapportaal, zodat er straks misschien een lift in kan. Of het maken van een natte cel op de begane grond, zonder al te veel breekwerk, zou nu al moge lijk moeten worden gemaakt. "Duurder? Welnee, op de lange termijn niet. De regering wil toch toe naar mantelzorg en ouderen zolang mogelijk in hun eigen huis laten wonen? Dan zullen die huizen wel geschikt moeten zijn voor die ouderen". Ook over open keukens en tuingerichte huiskamers zouden de bouwers eens grondig moeten nadenken, vindt de VAC. "Open keukens maken het vrijwel on mogelijk voor een andere woon vorm te kiezen en wonen aan de tuinkant neemt elk zicht op de straat weg. Van sociale controle is op die manier geen sprake meer zodat er een voedingsbo dem voor vandalisme ontstaat. Bovendien, als Marie of Karei langskomt, dan zeggen die mis schien goeiendag, terwijl de bo men in de tuin in het algemeen weinig te vertellen hebben. We zeggen niet dat alle huizen nu in eens anders moeten, maar willen wel meer variatie. Er zijn nu hele maal geen alternatieven". De VAC maakt zich zorgen over de oude kern van Leider dorp die vrij geïsoleerd is komen te liggen nu alle voorzieningen rondom de Winkelhof zijn gesi tueerd. "Neem alleen al de bi bliotheek. Vanuit de oude kern moet je de drukke Persant Snoepweg en de Engelendaal oversteken om daar te komen. Voor ouderen en kleine kinderen is dat een welhaast onneembare drempel". Ook de voorzieningen in Bui tenhof midden-west zijn nog on voldoende, zo vindt de commis sie. "Winkelhof en Muzenhof zijn in de buurt, dat wel, maar wij denken dat er ongetwijfeld be hoefte zal zijn aan een buurtwin- keltje waar de verse dagelijkse produkten- kunnen worden ge kocht. De combinatie van zo'n winkeltje met een postagent schap lijkt ons geen overbodige luxe". Vijver Voor kleine kinderen, die toch in overvloed aanwezig zijn in Buitenhof, is er weinig te doen in Leiderdorps jongste wijk, stellen de VAC-leden vast. Kinderop vang lijkt hun wenselijk, maar het gebrek-aan speelmogelijkhe- den vinden ze een nog nijpender probleem. "Als de kinderen op de parkeerplaatsjes moeten voet ballen, gaat er natuurlijk al snel eens een bal tegen een auto. Dan is het natuurlijk weer 'die jeugd van tegenwo.ordig'. Maar ze ver geten dan wel dat die jeugd door deze manier van bouwen niet an ders kan. Die kinderen kunnen hun ei niet meer kwijt". Wat de VAC ook steekt is het gebrek aan groen. "Iedereen heeft nu wel een tuintje, maar daarbuiten is er vrijwel niets groens te bekennen. En wat er is, ligt rondom een vijver. En wie stuurt daar zijn kleine kinderen nu heen? Voor de bewoners zou het daarom prachtig zijn wan neer er een brug voor fietsers en voetgangers zou komen naar De Bloemerd. Want dat park is wél prachtig". De VAC-leden beseffen dat ze door hun bemoeienis met bouw plannen inmiddels een 'tic' op dit gebied hebben. "Maar wonen is ook zó belangrijk. Als je niet lekker woont, als je je kinderen in je eigen huis nog niet rustig kunt opvangen, dan krijg je rot zooi op straat. Als je dat allemaal bedenkt, is het moeilijk om niet te fanatiek te worden". LEIDERDORP Bouwen voor de toekomst. Kort ge zegd is dat het belangrijkste doel van de Vrouwen Ad vies Commissie (VAC) in Leiderdorp. Dus weg met de starre indeling van de eengezinshuizen die nu overal als eenheidsworst worden neergezet. Er is meer aandacht nodig voor de 'variabele woning' die qua indeling kan meegroeien met de samenstelling van het gezin en "Waarin ook ouderen zich straks nog thuis kunnen red den. In de ruim vijftien jaar dat de VAC Leiderdorp nu bestaat, heeft de commissie zich ontwik keld tot een adviesorgaan voor de woningbouw dat zichzelf seri eus neemt. De negen leden, sinds kort onder voorzitterschap van mevrouw Rademaker, buigen zich steevast over elk nieuw be stemmingsplan of woningbouw plan dat in Leiderdorp de revue passeert. Vervolgens adviseert de VAC aan de gemeente om de nodige verbeteringen aan te brengen Deze adviezen betreffen vooral woningen in de sociale, gesubsi dieerde sector. Particuliere bou wers die daaraan behoefte heb ben, kunnen echter ook bij de VAC aankloppen. De commissie bestaat uit louter vrouwen, maar wie denkt dat daarom alleen wordt gelet op de hoogte van het aanrecht of een bergpaats voor de strijkplank, slaat de plank vol ledig mis. "Ooit. in 1948, is de landelijke VAC wel zo begonnen", geven de leden, de dames Kolman-Back bier, Bennebroek en Koster, toe. "En nog steeds moeten we tegen dergelijke vooroordelen strijden Maar het is heus waar dat we te genwoordig de bouwplannen en de plannen voor de woonomge ving van top tot teen bekijken en echt niet alleen op 'vrouwen zaakjes'. Feit blijft natuurlijk dat de bouwwereld een typische mannenwereld is en wij ons geen domme opmerkingen kunnen permitteren, want dan zijn we 'die vrouwtjes' weer". Cursussen De negen VAC-leden in Lei- door Conny Smits derdorp hebben stuk voor stuk cursussen gevolgd vóór ze tot de commissie toetraden en ook daarna blijven ze zich bijscholen. "Als je dan laat merken dat je heel goed in staat bent om een bouwtekening te lezen en ver stand hebt van bouwmaterialen, word je vanzelf serieus geno- De leden laten er trouwens geen twijfel over bestaan dat zij er geen problemen mee zouden hebben als ook mannen tot de VAC zouden toetreden. "Maar voor hen is de stap kennelijk toch nog te groot om in een com missie te stappen waarin tot nu toe alleen vrouwen zitten. Toch zou het misschien wel handig zijn, want mannen hebben toch ook plezier van een praktisch huis. De hoogte van een deur opening of de plaats van een stopcontact is voor hen ook van belang". Uit de praktijk van de Leider dorpse VAC is een waslijst van fouten of onpraktische punten op te noemen die de leden in bouwplannen hebben opge merkt. Onlangs nog moest een deurenfabrikant erop worden gewezen dat een brievenbus en deurkruk op dezelfde hoogte het openen van de deur wel heel makkelijk maakt voor ongenode gasten. En wat te denken van de cv-ketel in een siaapkamerkast of een radiator boven het aan- rechtblok in een open keuken? Het is maar een greep uit de za De Leiderdorpse VAC-leden Rademaker (links) en Koster: "De oude dospkern ligt vrij geïsoleerd (foio Him Dijkman) ken die de VAC op haar expedi ties langs nieuwbouwhuizen te- ffpnkwam". De normale gang van zaken is dat de VAC, na bestudering van bestemmingsplannen of bouw plannen, het Leiderdorpse colle ge van burgemeester en wethou ders informeert over gevonden tekortkomingen. Dit college geeft de suggesties vervolgens door in gesprekken met plannen makers en bouwers. Enige macht over het daadwerkelijk uitvoeren van verbeteringen .moet de VAC ontberen. "Meestal ktmnefrwe pas na de bouw con stateren bf onze suggesties zijn uitgevoerü. Zo ja, dan is dat prachtig. Js het niet gebeurd, dan is dat jammer". Een succesje uit het recente verleden betreft de appartemen ten aan de Dwarswatering. Oor spronkelijk was gepland dat op de begane grond alleen bergin gen en garages zouden komen. De VAC betoogde dat dit de soci ale onveiligheid in de hand zou werken, omdat niemand direct oog zou hebben op wat er bij de bergingen gebeurt. Uiteindelijk zijn de plannen aangepast met enkele woningen op ook de be gane grond. De VAC kan er echter nooit ze ker van zijn dat dit louter haar verdienste is. Er zijn immers tal van factoren die de bouwers kunnen beïnvloeden. "En we kunnen niet verwachten dat een projectontwikkelaar op ons toe- stapt en zegt: dat was nu eens een uitstekend idee van jullie. Harte lijk bedankt. Een succesje levert ons niets op. Behalve dan een warm gevoel en het idee dat we hebben kunnen meedenken over onze eigen woonomgeving". De belangrijkste aandachts punten van de VAC zijn op het moment de nieuwste Leider dorpse woonwijk Buitenhof midden-west en het 'Oude Dorp'. Begin dit jaar trok de commissie aan de bel bij de gemeente om een grotere variatie te bepleiten bij de bouw van woningen in Buitenhof. "Er wordt daar veel te monotoon gebouwd, allemaal dezelfde eengezinswoningen met allemaal dezelfde indeling die niet te veranderen is ook". De gemeente denkt kennelijk: we verkopen die huizen lekker snel, dus er is zeker behoefte aan. Maar je moet niet vergeten dat er nog steeds betrekkelijke wo ningnood bestaat. Al maak je de Als je van plan bent om te gaan trou wen, of je kent iemand die binnenkort ook de grote stap waagt, dan moet je beslist de bon hiernaast invullen, uit knippen en opsturen. Want daarmee bezorg je jezelf of degene die je opgeeft een gratis Felicitatiepakket namens het Leidsch en Alphens Dagblad. Maar ook namens een groot aantal andere, voor aanstaande nationale bedrijven. Ge presenteerd door eeo hostess van de Felicitatiedienst. Je ontvangt niet alleen cadeau s, maar ook een flink aantal waarde- en reduc tiebonnen, die je veel. heel veel voor deel opleveren. En dat is nooit weg met een dure trouwerij voor de deur. Vul daarom snel de bon in en stuur hem in een open enveloppe naar het Leidsch/Alphens Dagblad T.a.v. Hs Rietveld Postbus 54, 2300 AB Leiden Inleveren aan de balie van het Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 in Leiden of het Alphens Dagblad, Julianastraat 19 in Alphen a.d. Rijn mag natuurlijk ook. Als de bon maar tijdig, vóór de huwelijksda tum, in ons bezit is. Hoe eerder, hoe beter! Graag ontvangen wij/zij nog vóór de huwelijksdag bezoek van de hostess van de Felicitatiedienst. Naam bruid: r¥J Adres: Postc/Plaats: Telefoon: Toek.adres Naam bruidegom Adres: Postcode Woonplaats Telefoon: 1 Plaats van ondertrouw. Datum wettig huwelijk:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14