SM LEIDEN GS Soepel verloop van optocht Financiële strop voor museum door gering aantal bezoekers Viering van 3 oktober onvoorstelbaar rustig LEIDSCH DAGBLAD Geldboete van 1500 gulden voor hoofdagent wegens mishandeling Vliegensvlug geregeld Verzoek getuigenverhoor Join the Game ingediend LEIDEN - "Een onvoorstelbaar rustige 3 oktober. Over het alge meen is er gewoon prettig feest ge vierd", zo luidt het oordeel van po litiewoordvoerder Graveland over de afgelopen festiviteiten. Echte ongeregeldheden hebben zich niet voorgedaan, al lapte de horeca de sluitingstijd van twee uur aan zijn laars. Óp de Hoge- woerd werd het de politie al te bont: om 3.45 zat Odessa nog met een volle zaak. Ook het bootterras zat nog vol met mensen. De eige naar weigerde de politie aanvanke lijk de toegang. Maar toen er wat meer politiemensen kwamen aan zetten kon de zaak toch netjes wor den gesloten. Andere zaken op de Hogewoerd waren ook nog ruim over half vier volop open. Ook hier heeft de politie de zaak moeten sluiten. "Dat lijkt een traditie te worden", aldus Graveland. De ca fés gaan, ook elders in de stad, pas dicht als de politie eraan komt. De optocht verliep volgens de politie over het algemeen in goede orde. Alleen gleden de paarden soms uit over de mest en over de blikjes en andere troep die op straat lagen. Deze geweldig grote kabouter maakte deel uit van de 3 oktoberop- tOCht. r (foto Jan Holvast) LEIDEN De tentoonstelling'Ne derland Onderste Boven' in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg, die zondag is afge sloten, heeft in totaal ongeveer 20.000 bezoekers getrokken. Dat is zo'n 30.000 minder dan de directie van het museum had gehoopt. Het tegenvallende bezoek levert het museum een financiële strop op van 70.000 gulden. Adjunct-direc teur G.J. Verwers verwacht dat de ze tegenvaller zonder veel proble men kan worden opgevangen. Verheugend noemt Verwers het dat de laatste maand ongeveer 4000 schoolkinderen uit Leiden en om- ADVERTENTIE Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Breèstraat 24. postbus 11300, 2301 EH Leiden Op het kermisterrein ontstond gisteren rond het middaguur on enigheid bij de botsautootjes op de Molenwerf. Een groep jongens had de avond ervoor munten van de autootjes gestolen. De eigenaar verdacht een groep die gisteren veelvuldig ritjes maakte, ervan in het bezit van die muntjes te zijn. Er ontstond een grimmig sfeertje, maar er is de politie niets van ge bleken dat deze groep de muntjes- dieven waren. Om tien voor een gistermiddag werd op het Levendaal een 84-jari- ge man onwel. Hij is door de EHD naar huis gebracht en zijn huisarts is erbij gehaald. Om half drie werd op de Turfmarkt een 57-jarige man uit Haarlem, die al een tijd op de optocht had staan wachten, onwel. De EHD heeft hem ter plaatse be handeld. LEIDEN "Nou, de optocht is niet meer wat het vroeger was hoor. Er zitten geen gaten in". Het oordeel van een grappenmaker over de 3 oktober-optocht van gis teren, die inderdaad weinig gaten vertoonde. En als ze er al waren, dan waren ze niet van lange duur. Zodat toeschouwers elkaar niet in onvervalst Leids konden toespre ken: "D'rrr komt geen wagen meerrr hoorrr. 't Zal wel afgelopen wezen. Nou 't was weer niks die op tocht. Maar ja, dat is toch elk jaar zo? Kom op, laten we maar naar het veld gaan". Nee, het enige echte grote gat had het organisatiecomité met ge voel voor zelfspot zélf in de optocht gelast. Het werd gevormd door leerlingen van de Pacellischool, die aan een lang touw het legendari sche gat vormden. Was vorig jaar de flessehals van de Haarlemmer straat het moeilijke punt, nu de stoel was omgedraaid viel het erg mee. Weinig opstoppingen en wei nig ongeduldigd wachtenden. Geen grote gaten, wel een flinke opstopping op onder meer de Jan van Houtkade. Die werd veroor zaakt doordat K en G tot twee keer toe een eigen show gaf. Onder het motto FeestNeuzen slingerde de kleurige optocht zich door de stad, gadegeslagen door duizenden toeschouwers. Het 3 ok- tober-feest zélf vormde het ope ningsnummer en met een knipoog naar vroeger dagen paradeerden onder anderen een vuurvreter, een nikkelen Nelis en zelfs een optocht in een optocht langs het vaak en thousiast klappende publiek. Ver tederend waren de ponywagens met pony's, niet groter dan een hond, gemend door mini-koetsier tjes. Nostalgie riep de groep Volen- dammers op, die vroeger de op tocht met hun harmonicaspel en gezang inluidden. Nu deden ze het geving de tentoonstelling hebben bezocht. "Het interesseren van het onderwijs was ëen van de doelstel lingen van de expositie. We zijn er zeer gelukkig mee dat dit uiteinde lijk is gelukt. Dit betekent dat een grote groep leerlingen en onderwij zers informatie hebben opgepikt over de Nederlandse archeologie en over het museum. Wij geloven dat op de lange duur een groot aan tal van deze scholen in het museum zal terugkomen". Het tegenvallende aantal bezoe kers wijt Verwers aan het feit dat mensen voor de expositie apart moesten betalen. "De tentoonstel lingen vroeger waren gratis. Wan neer in de periode dat zo'n tentoon stelling liep, zeg maar, 60.000 men sen het museum bezochten, dan gingen we er vanuit dat al die men sen op de expositie waren afgeko men. Nu is gebleken dat een groot aantal mensen toch voornamelijk het museum zelf wil zien. Voor de expositie hebben ze dan geen tijd meer. of ze hebben er geen zin in", aldus Verwers. "Dat is op zichzelf wel interessant voor ons. Het leert ons iets over de motieven van de museumbezoekers". Een andere belangrijke reden voor het tegenvallende bezoek is volgens Verwers de betrekkelijk geringe populariteit van de Neder landse archeologie. "Mensen vin den het leuk om verhalen te lezen of verslagen te zien van opgravin gen in Nederland. Ze hebben ech ter, denk ik, het idee dat een ten- Om kwart over vijf gistermiddag lag op de Herensingel een man languit op het wegdek. Hij was la veloos en is naar huis gebracht. Om acht uur gisteravond werd in de Smidssteeg een 74-jarige man na overdadig drankgebruik onwel. Hij is, aangezien hij eerder al een beroerte had, ter observatie in het AZL opgenomen. Om half elf gisteravond heeft de EHD een 57-jarige Leidenaar op het Stationsplein opgepikt en naar huis gebracht. De man was 'rondom dronken'. Om half twee vannacht heeft de politie een einde gemaakt aan ge luidsoverlast in de Chaplinbar aan de Hogewoerd. Om half drie kreeg een jongen klappen van omstanders op de Nieuwe Beestenmarkt. Hij had zich vervelend gedragen. Omdat hij even buiten bewustzijn raakte, •weliswaar met dixieland-muziek, maar de vrolijkheid was er niet minder om. Voor de volgende groep was het visfeest gekozen. Vissersvrouwen, een klompendans en een muziek korps in mosselschalen gehuld, vormden hier de hoofdmoot. Het feestcomité had ook deze keer bij de zuiderburen aangeklopt om acte de présence te geven. Dat leverde prachtige tafereeltjes op, zoals 'de parabel der blinden', de uitbeelding van een schilderij van Breughel. Qua omvang en kleuren- toonstelling daarover een beetje armzalig is. Wat scherven en zo, en dat houdt het wel op. Dat vooroor deel zal veel mensen er misschien van hebben weerhouden de expo sitie te bezoeken". "Van de mensen die wél zijn ge weest, hebben we overigens voor namelijk positieve reacties gekre gen. Ze waren soms verrast door een fraaie voorwerpen die tentoon gesteld waren. Ik denk nu dat we in de toekomst moeten proberen de Nederlandse archeologie populair der te maken. We moeten mensen duidelijk maken dat er wel degelijk heel interessante dingen in Neder land worden opgegraven". Politic maakt einde aan gokspelletjes LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren op verschillende plaatsen een einde gemaakt aan gokspelle tjes. Een groepje Amsterdammers speelde kaartspelletjes en het zoge naamde 'balletje balletje'. Er werd gespeeld om bedragen van hon derd gulden en meer. Verschillen de bezoekers van de 3-oktoberfees- ten werd op deze manier geld af handig gemaakt. De politie ver richtte geen arrestaties. is hij voor onderzoek naar het AZL gebracht. Om half drie is een 16-ja- rige jongen bij de Koets-o-teek in de Kruisstraat aangehouden na een vechtpartijtje. Na verhoor is hij heengezonden. De brandweer heeft twee contai nerbrandjes op de Langegracht en de Blauwpoortsbrug moeten blus sen. Ook op het Stationsplein werd afval in brand gestoken en snel ge blust. Dat het zo kalm is geweest in de stad wijt de politie aan het preven tieve optreden in voorgaande ja ren. Sinds drie jaar geleden de nachttreinen zijn gaan rijden, heeft de politie in de buurt van het Sta tionsplein een groot aantal mensen paraat gehad om ongeregeldhden te voorkomen. Graveland ver moedt dat deze manier van optre den nu zijn vruchten bgint af te werpen. Ook het feit dat het feest over drie dagen gespreid is ge weest, zou aan de rust hebben bij gedragen. "Veel mensen van bui ten de stad hebben wellicht al op zondag de kermis bezocht en zijn op 3 oktober thuisgebleven". De politie had in totaal een kleine 150 man op de been. spel waren ook de reuzen letterlijk imposant. De feestgangers besloten ten slotte deze kleurrijke optocht. Leerlingen van de Noorderwiek hadden onder meer bruidskleding ontworpen en dwongen vaak de bewondering van het publiek af. Eén bruidje werd kleumend en al op een tractor vervoerd. Klapper tandend van de kou doorstond zij de helse tocht op het hotsende ge val. Publiek en organisatie kunnen terugkijken op een kleurrijk en DEN HAAG/LEIDEN - Een 37-jarige hoofdagent van de Leid se politie is gisteren veroordèeld tot 1500 gulden boete. De man zou op 27 september vorig jaar in de Breestraat in Leiden een man heb ben mishandeld met een grote zak lantaarn. Voor de politierechter verklaar de de uit Kouderkerk afkomstige hoofdagent dat het slachtoffer bij een bushalte stond en een obsceen gebaar maakte, toen hij en zijn col lega met de surveillancewagen langskwamen. Hij vond dat hij dat niet over zijn kant kon laten en vroeg zijn collega te keren. De politieman draaide het raam pje open waarop de man beledi gende en bedreigende taal slaakte. De man was volgens de politieman onder inlvoed van drank. De hoofdagent stapte uit de auto waar op een handgemeen ontstond. T ffr J ET i, B|JBp3 - -/pi goed verlopen schouwspel. Dat de politie na afloop zélf de feestneu zen opzette, verhoogde allen maar de feestvreugde op dit grotendeels prettig verlopen festijn. ADVERTENTIE BRUGKLASSERS Let op de advertentie vanA* 0 Jeugdsociëteit Time MllttC morgen in het Leidsch Dagblad De politierechter vroeg zich af, waarom de agent met de surveil lancewagen was omgedraaid. "An ders denken de mensen, datje alles maar toe laat. Er waren op dat mo ment veel mensen, die het zagen". De rechter meent dat agenten wel vaker beledigd worden: "U moet toch een dikke huid hebben. Je moetje toch staande houden in het leven. We horen hier ook van alles. Je kan toch ook je schouders opha len. De mensen denken misschien, dat u op dat moment beter dieven had kunnen vangen. Het maakt op mij een overspannen indruk. Om het zelf leefbaar te maken, moet je toch wat van je af laten glijden". Omstanders, die het grootste ge deelte van het incident hadden ge zien, hadden een ander verhaal dan de politieman. De hoofdagent had met zijn borst vooruit het slachtof fer tegen de muur van het stadhuis geduwd. Volgens hen had de man geen aanleiding gegeven tot de klap. Bij die klap liep hij een hoofdwond op, die gehecht moest worden. Verder kreeg hij een lichte hersenschudding, een verwonding aan de pink en een stijve nek. Het slachtoffer moest ongeveer ander halve maand thuis blijven. Na het gebeurde waren getuigen naar het politiebureau gegaan om hun beklag te doen en zo is de zaak aan het rollen gekomen. "Als poli tieman leer je toch hoe je een dron ken kerel moet behandelen. Ik ge loof niet zo in slaan", merkte de po litierechter ook nog op. Officier van justitie, mr. J. van LEIDEN Koffieshop Join the Game wil hoofdcommisaris Mos- tert en officier van justitie me vrouw Klopper-Gerretsen onder ede horen over het drugsbeleid in de gemeente Leiden. Join the Ga me heeft de rechtbank in Den Haag nu officieel verzocht een voorlopig getuigenverhoor te houden. De koffieshop wil behalve de hoofd commissaris en de officier van jus titie ook vier agenten van het Leid se politiekorps een verhoor afne- In de koffieshop aan de Be schuitsteeg worden al enkele jaren softdrugs verkocht. De politie heeft regelmatig invallen gedaan in de zaak. Join the Game heeft daar om getracht te achterhalen wat het beleid was in Leiden met betrek king tot softdrugs. Korte tijd nadat de burgemeester de koffieshop had laten weten al leen maar in te grijpen indien over last wordt veroorzaakt, deed de po litie een nieuwe inval. Join the Ga me wil er nu via een voorlopig ge tuigenverhoor achter komen waar zij aan toe is. De koffieshop be grijpt niet waarom er nooit invallen worden gedaan in het Leids Vrije- tijds Centrum (waar ook softdrugs worden verkocht) en wel bij Join the Game. Hiermee wordt volgens de advocaat van de zaak aan de Be- Ek, noemde de overreactie van de agent, een ernstig strafbaar feit. "U wilde het publiek laten zien, dat u niet alles over u kant laat gaan. maar nu trekt het publiek in groten getale naar het politiebureau om een getuigenis af te leggen. Ik kan heel goed billijken dat u wilde rea geren, maar u heeft daar andere wegen voor. U had aangifte kun nen doen. Het gaat niet aan dat wij als burgers, bloot staan aan dit soort overreactie door de politie". De officier eiste vijftienhonderd gulden boete en vier weken voor waardelijk. Rechter Van Leeuwen voerde aan dat dit soort zaken een agent zwaarder wordt aangerekend dan een burger. "Dat is een eis die het beroep met zich meebrengt". Een voorwaardelijke straf achtte hij echter niet noodzakelijk, daarom hield hij het op een forse boete. Van Kooten bij Kooyker LEIDEN - 'Zeven sloten' - zo heet de nieuwste verhalenbundel van Kees van Kooten, een titel waar mee de schrijver zijn struikelgang door het leven op de hem zo type rende wijze gestalte heeft gegeven. Vandaag, tussen 17.00 en 19.00 uur signeert Van Kooten zijn boek in boekhandel Kooyker aan de Bree straat. schuitsteeg het gelijkheidsbegin sel geschonden. Via het getuigenverhoor wil Join the Game inzicht krijgen in het be leid dat door de politie is gevoerd, onder wiens toezicht dat plaats had en wie verantwoordelijk is voor de uitvoering van bepaalde beleids uitgangspunten. De informatie die op deze manier wordt verkregen, kan later door de koffieshop wor den gebruikt om schadevergoe ding te krijgen. Het is overigens niet zeker dat het verzoek om een voorlopig ge tuigenverhoor te houden, wordt gehonoreerd. De rechtbank is daar over het algemeen terughoudend Lakenhal trekt 1574 bezoekers LEIDEN - Het stedelijk museum De Lakenhal heeft gisteren een 'historisch' aantal bezoekers ge trokken: 1574. En juist in het jaartal 1574 is de oorzaak gele gen van het 3 oktoberfeest. In dat jaar namelijk ontdeed Lei den - mede dank zij de geuzen - zich van het juk van de Span jaarden die de stad maanden uithongerden. Volgens een woordvoerder van het museum is het aantal bezoekers op 3 oktober altijd re delijk groot. "Met uitzondering van vorig jaar maken in de re gel jaarlijks zo'n kleine 1500 mensen gebruik van de moge lijkheid om op 3 oktober tussen 10.00 en 12.00 uur gratis de col lectie te bekijken". Hij noemt het bijzonder dat gisteren pre cies 1574 mensen van die moge lijkheid gebruik maakten. Kerkhof moet uit pand Nannstraat 2 LEIDEN - De directeur van het taxibedrijf Kerkhof, de heer A. Koot, moet het pand Narmstraat 2 binnen vijf dagen ontruimen. Dit heeft de president van de recht bank in Den Haag vanochtend be paald. Het pand is eigendom van de heer Blonk die het aan de ge meente wil verkopen. Blonk heeft van de rechter toe stemming gekregen om desnoods de hulp van de politie in te roepen wanneer het pand niet vrijwillig wordt ontruimd. Bovendien is be paald dat Koot 250.000 gulden moet betalen voor iedere keer dat hij na de termijn van vijf dagen in het pand terugkeert. Koot voerde vorige week in het door Blonk aangespannen kort ge ding aan dat hij pas rond 1 novem ber in staat zou zijn met zijn bedrijf naar een ander pand te verhuizen. De termijn van vijf dagen gaat ove rigens pas in na betekening van het LEIDEN - Eén pand in de 3de Groenesteeg is vannacht geheel uitgebrand en een tweede zwaar beschadigd, na dat er twee keer brand was ontstaan. Om kwart voor één vannacht werd gemeld dat op nummer 46 buiten een bank in bra nd stond. Door de hitte van het vuur sprongen de ruiten en sloeg de brand naar binnen. Er ontstond een behoorlijke brand beneden en op de eerste verdieping was sprake van een forse rookontwikkeling. De bewoners van het pand. een studentenhuis dat in de naastgelegen panden doorloopt, waren op dat moment niet thuis. De brandweer bluste de brand en een glas zetter heeft de ruiten gedicht. Om half vijf ontstond in nummer 46 opnieuw brand. Dit keer greep het vuur stevig om zich heen. Voor de zeker heid heeft de brandweer de panden ernaast, ervoor en erachter ontruimd. De politie veronderstelt dat er brand stichting in het spel is. Pand. nummer 46 is geheel uitgebrand en staat op instorten, nummer 44 is zwaar bescha digd. De panden eromheen liepen water- en roetschade op. (foto Wim Dijkman) 'FeestNeuzen' slingert zich bijna zonder haperingen door stad Welhaast zonder haperingen trok de optocht door de Leidse binnenstad. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13