'We gaan 3 oktober niet met de nieuwste wagens straat op' Voorzorgsmaatregelen brandweer en EHD Historisch MAANDAG 3 OKTOBER 1 De kermis werd. het weekeinde redelijk bezocht, maar vandaag moeten de exploitanten de grote klapper maken. Traditiegetrouw houden Leide- taars het meeste geld op zak tot 3 oktober zelf. <foto Loek zuyderdi Ken G bestaat zestig jaar. Ter ge legenheid daarvan werd het mu ziekkorps door de 3 October-Veree- niging op het Pietersplein een tap toe aangeboden. (foto Wim Dijkman) brandweerwagens dirigeren zij ook de ziekenwagens door de stad. Maar ook de eerste hulpdienst heeft een relatief rustige wacht. Slechts zes maal moeten ze eruit. Het is drukker dan in een gewoon weekeinde, maar het haalt het niet bij vorig jaar toen in de nacht na Leidens ontzet 24 maal moest wor den uitgerukt. "De geboren Leide- naar viert pas maandag feest. Dan is het pas echt 3 oktober, ook voor ons", weet men bij de EHD. Steen Toch zijn er de nodige voorzorgs maatregelen genomen, mochten al die niet-echte-Leidenaars onver hoopt besluiten zaterdag reeds uit hun bol te gaan. De nachtwacht van de brandweer is op volle sterk te, hetgeen in gewone nachten niet altijd het geval is. Op de posten Noord en Zuid zitten ieder acht man klaar. De nachtploeg van de EHD telt zes mensen, normaal zijn dat er slechts vier. Tot 12 uur 's nachts staan de drie ziekenwagens verspreid over de stad opgesteld: één bij de brand weerkazerne, één op het politiebu reau en één aan de Cronesteinkade. Ondanks alle afsluitingen rond de kermis kan elke plaats in de stad op deze wijze in korte tijd worden be reikt. Het zijn vooral de straatvuil- brandjes waarmee de brandweer rond 3 oktober doorgaans wordt lastiggevallen. Hopen afval die uit baldigheid of door een achteloos weggeworpen sigaret in de fik gaan. Het bluswerk levert - on danks soms agressieve sfeer - meestal geen problemen op. "Wij komen pas in actie als dat soort problemen opgelost zijn. Daar is de politie voor", zegt officier van dienst Volker: "We gaan op 3 okto ber niet met de nieuwste wagens de straat op. Als er een steen op de wagen terechtkomt, dan liever op een oud beestje". Je gooit er toch gewoon wat water overheen, dan koelen ze wel af, wordt van de an dere kant van de tafel gesugge reerd. Het kader vermaant: "Geen aandacht aan besteden en je kop- pie bij het werk houden. Dat is de veiligste manier". Op de ambulances hoefje al hele maal niet bang te zijn voor agressi viteit, weet Volker uit eigen erva ring. "Ik kan me voorstellen dat de aanwezigheid van de politie agres siviteit oproept. De EHD kiest ech ter geen partij, die komt als hulp verlener. Die mensen worden met respect behandeld". Ellende De rust in de kazerne biedt gele genheid voor een uitgebreide dis cussie over de bereikbaarheid in de stad tijdens de feestdagen. Het ver haal in het Leidsch Dagblad van twee weken geleden over de brand weerwegen (als proef) ongestoord de gehele binnenstad wist te door kruisen, wordt algemeen als veel te positief beoordeeld. "Dan hebben ze die middag wel mazzel gehad. In theorie komen we overal doorheen, in de praktijk blijkt dat nog wel eens tegen te vallen", is het oor deel. Het bewijs wordt ter plekke gele verd als centralist Bosman wordt gewaarschuwd dat de ziekenwa gen op weg naar een gewonde op de Hooglandse Kerkgracht vast staat achter een fout geparkeerde auto op de Middelweg. Het bleek gelukkig (achteraf) loos alarm. "We hebben een lijntje in de auto om als het moet de paaltjes er uit te trek ken. Vroeger zetten we nog wel eens de bumper er tegenaan en dan duwden hem langzaam om. Dat ging echter niet ver genoeg. Dan schoot zo'n paaltje onder de bum per door in je carter", vertelt Van Graas, bevelvoerder van de nacht ploeg. De smalle straatjes en slalom woonerven die tegenwoordig mo de zijn in de nieuwbouwwijken, zijn de brandweer een doorn in het oog. De Merenwijk gaat nog wel, de Stevenshof is een ramp. "Als je er gens een afslag te vroeg neemt, zit je goed in de ellende. Je komt er niet meer uit". Om dat te voorko men zijn in de computer alle aanrij- routes opgeslagen. De kermis komt ter sprake. In theorie ook bereikbaar voor de brandweer. Nauwlettend wordt er op toegezien dat de brandkranen vrij blijven en er tussen de ker miskramen een pad openblijft waardoor de brandweerwagen in geval van nood zijn weg kan zoe ken. Of dat ook nog lukt wanneer zich duizenden mensen voor de at tracties staan te verdringen, wordt alom betwijfeld. Een kwestie van langzaam doorduwen en maar ho pen dat de menigte wijkt. Feestelijk De saté (zelfgemaakt) en de kof fie raken op en als de journalist geen vragen meer heeft, is het tijd om te gaan rusten. Voor het goede begrip, er staat in de kazerne niet iedere avond saté op tafel 'net zo min als dat wij de hele dag zitten te kaarten, wat vaak wordt gedacht' deelt Van Graas ten overvloede mee. De saté dient om de geestelij ke pijn van de nachtdienst rond 3 oktober enigszins te vergoeden. "We proberen er toch een beetje feestelijk tintje aan te geven. Zo ontbijten we 3 oktober 's ochtend met haring en wittebrood", zegt de bevelvoerder. Erg rouwig zijn de mannen ove rigens niet over hun nachtwake terwijl half Leiden in de kroeg zit. "Met al die agressiviteit is het niet leuk meer. Je kan op dit tijdstip toch niet meer rustig met je vrien din over straat. Twee jaar geleden nog, smeten ze met alles wat los en vast zat". Tweederde van het personeel van de brandweer is niet uit Leiden Zonnig weer en volle terrassen zondag in de binnenstad. (foto Wim Dijkman) De mannen van de brandweer paraat, wachtende op het volgende spoed- telefoontje. (foto Henk Bouwman) Gezellige drukte bij café De Bonte Koe in de Pieterskerkchoorsteeg. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De nacht van zaterdag op zondag. Een uur na midder nacht wordt de rust in de brand weerkazerne ruw verstoord door het alarm. Acht man van de nacht ploeg in Noord smijten de sa téstokje op tafel en sprinten weg. Brand in het AZL. Nog geen halve minuut later is de rust terugge keerd. De autospuit en de autolad der zijn onderweg. Voor niets, zo blijkt nog voordat de beide wagens bij het ziekenhuis zijn gearriveerd. Een rookmelder heeft vals alarm geslagen. Vijf minuten later zit de hele club weer voor de televisie. door Gert Visser De ploeg hoeft er die nacht niet meer uit. Het blijft rustig in stad. De gebruikelijke 3-oktober brand jes blijven uit. De manschappen brengen de laatste uren van hun wacht op bed door totdat zij om acht uur 's ochtends worden afge lost. Alleen de twee centralisten En 's avonds laat nog even een sateetje nemen op de Oude Singel. die elkaar om de twee uur afwisse- (foto Henk Bouwman) len, blijven in touw. Behalve de Wethouder Kuijers doet een poging met ringsteken te water. De gebeurde in de historische haven c Galgewater. <f°t0 maar uit de regio afkomstig. Een gelukkige bijkomstigheid bij dit soort plaatselijke evenementen. Wanneer de dienst er op zit, staan de mannen van de nachtploeg 48 vrije uren te wachten. Alle gelegen heid dus om op 3 oktober de stad in te gaan. In burger wel te verstaan. Langs het Kort Galgewater', met op de achtegrond de Stadstimmer- werf werd een rommelmarkt ge houden die veel bekijks trok. (foto Wim Dijkman) i avond over fotografie door Al- photo, Toekanzaal Avifauna, aan vang 19.30 uur. Lelden Droomfabriek, The Kiddo's, Buzz Buzz en de Strippenkaarten, aanvang 16.30 en 21.30 uur. renmarkt, kermis, tot 24.00 i 'Anthonius Clubhuis aan de Mare, drive- in disco William en Noordwijk bibliotheek, modeshow voor en door kinderen, 16.30 uur. Ter Aar eerste dag expositie Andre van Buuren, met pentekeningen en schilderijen, in bibliotheek De Aar lezer. Beukenpad. DINSDAG 4 OKTOBER Hillegom start klaverjascompetitie kaart- Katwijk cursusavond over servicekos ten door het Katwijks Overlegplat form Woonkonsumenten en het Nederlands Verbond van Huur ders in het Dorpshuis aan de Ker- klaan te katwijk aan den Rijn, aan vang 22.00 uur. Lelden kennismaking meidengroep (13 tot 16 jaar) van 19.30 tot 20.30 uur. (17 tot 25 jaar) van 20.45 tot 23.00 uur in het Breehuys, Bree- straat. muziek-avond met 'de koning van de bandoneon' Astor Piazolla, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. oecumenisch avondgebed in de Oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudse Singel, aanvang 19.00 uur. Noordwijk officiële uitreiking van 'De Ou- derenwijzer', samengesteld door het Gecoördineerd Bejaarden- werk aan burgemeester J.M. Hoff mann, in Dienstencentrum 't Tref punt aan de Schoolstraat, aan vang 20.00 uur. vergadering S.G.B.N. in dorps huis De kuip aan de Zeestraat, aanvang 13.30 uur. ombudsteam van de Partij van de Arbeid in dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat van 19.30-21.00 Valkenburg openbare commissievergade ring openbare werken en sport en welzijn, aanvang 19.30 in het ge meentehuis. Wassenaar voorstelling 'Een fijn span', n o.a. Joop Doderer en Hans B< kamp, aanvang 20.15 uur in Warenar, Kerkstraat. vrouwenavond Alphense Werkgroep Homoseksualiteit, Hugo de Grootstraat 100, aan vang 21.00 uur. Hillegom Nationale Biertapwedstrijd in Hotel Flora, Hoofdstraat, aanvang schrijfavond Amnesty interna tional in het KWJ-gebouw, Wee- resteinstraat, aanvang 10.00 uur. Katwijk hardrock-centrum Scum, The ma-avond hard-drugs, aanvang 20.00 uur. 1 verkoping bij vrouwenverer ing "Wees een Zegen', in het dorpshuis aan de Kerklaan te Kat wijk aan den Rijn, aanvang 10.00 kindervoorstelling 'De Brilli man' (vanaf 5 jaar), door Sanders Co, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. zangavond in de Marekerk, met medewerking van het jongeren koor The Survival Singers uit Kat wijk en ds. Romein uit Rotterdam, organist Hans Karstens, aanvang 20.00 uur. ensemble-avond soloklas van Leny Stevens Ridderhof, Streek- muziekschool Leiden, werk van Mozart, Schumann en Brahms, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8