Rustige vooravond van 3 oktoberviering Grootscheepse alcoholcontrole Flinke buit bij inbraken Ruzie tussen chauffeurs Twee huizen Lage Rijndijk uitgebrand Joppenszprijs weer voor Crescendo Ere-penriing gemeente Leiden voor Van Zijp Achttien aanhoudingen voor kleine vergrijpen Studie naar herverdeling van personeel club- en buurthuizen Vliegensvlug geregeld LEIDEN Het begin van de 3 ok toberviering, zaterdag, mocht er zijn. Na een probleemloze Taptoe werd in de binnenstad een klein 'volksfeestje' gehouden, dat be trekkelijk kalm, ontspannen en zonder incidenten verliep. Tot op het laatst toe. De Taptoe was dit jaar met bijna zeventig groepen groter dan ooit en trok een enorme belangstelling. Vooral op de Breestraat stond het publiek als vanouds rijen dik langs de kant om, zoals burgemeester Goekoop het later noemde, de 'Leidse olympische winnaars in de dop te begroeten'. Goekoop was overigens niet de enige die in een olympische stem ming verkeerde. Ook talloze sport verenigingen bleken duidelijk te zijn geïnspireerd door dit sportieve evenement. De Olympische ringen waren niet van de lucht en de leden van de roeivereniging Die Leythe bijvoorbeeld grepen de gelegen- heid aan om nog eens fijntjes te wij zen op het succes van hun clubge noot Florijn. De Taptoe verliep ordelijk en oogde verzorgd. Wel moest de stoet een paar keer halt houden. De deel nemers zetten er kennelijk zo'n tempo in dat de voortsten het niet meer aankonden. Dat er af en toe moest worden stilgestaan, werd echter door niemand als een pro bleem ervaren. Daardoor was er LEIDEN - Bij een grootscheepse alcoholcontrole in Leiden en de re gio zaterdagavond en zondagoch tend kregen 74 automobilisten een rijverbod opgelegd. In 32 gevallen werd een proces-verbaal uitge reikt. In het totaal werden er 1016 automobilisten gecontroleerd. De actie had plaats in Leiden, Voorschoten, Oegstgeest, Leider dorp, Zoeterwoude en Alkemade. Er werd gebruik gemaakt van een nieuw apparaat voor ademanalyse waardoor in korte tijd het alcohol- promillage kon worden vastge steld. De betrokkenen waren daar mee in de gelegenheid hun boete onmiddellijk te betalen. De mees ten zagen daar echter van af omdat zij het geld dat zij bij zich hadden voor het 3 oktoberfeest dachten no dig te hebben. Het nieuwe apparaat vervangt de bloedproef. Het heeft slechts 6 mi nuten nodig om het promillage te bepalen. Desondanks liepen de wachttijden in Leiden Zo op dat toch een dokter werd gehaald om een aantal automobilisten de bloedproef af te nemen. Deze moe ten nog enkele dagen wachten voordat zij de uitslag en misschien de boete thuisgestuurd krijgen. LEIDEN - Uit een woning aan de Morssingel is dit weekeinde voor een bedrag van 8000 gulden aan spaarbrieven gestolen. Ook werd 600 gulden aan baar geld en een aantal sieraden meegenomen. Uit een huis aan de Vrouwen- steeg is in de nacht van zaterdag op zondag voor 4500 gulden aan siera den ontvreemd. De dieven stalen ook de auto van de bewoonster, de sleutels hadden zij in huis gevon den. LEIDEN - Een 41-jarige Leidenaar heeft zaterdagochtend een klap ge kregen van een vrachtwagenchauf feur na een ruzie over een voor rangskwestie. De twee chauffeurs waren gelijktijdig op een wegver smalling op de Maresingel geko men en kregen onenigheid wie achteruit moest rijden. Het slacht offer liep enkele kneuzingen op en zijn bovengebit werd vernield. Het kenteken van de vrachtwagen is bekend. immers des te meer tijd om te zwaaien naar ouders, kennissen en vrienden. En daar draait het tijdens de Taptoe in wezen toch om. In vroeger jaren werd de Taptoe nog wel eens verstoord omdat er vanuit het publiek voorwerpen in de stoet werden gesmeten. Dat viel dit jaar reuze mee, constateerde een tevreden burgemeester Goe koop na afloop. Er was een enkele druif de groep ingegaan, maar daar hield het dan ook wel mee op. Ontspannen Even ontspannen als tijdens de Taptoe, was daarna de sfeer in en rond de cafés in de binnenstad. Nergens deden zich noemswaardi- ge incidenten voor. De feestgan gers van 'buiten' gingen, hoewel soms wat wankel, opmerkelijk kalm naar huis. Een rondgang door de binnen stad leverde gisteren vrijwel overal hetzelfde beeld op. In de cafés was het druk, maar niet overdreven. De kroegen puilden niet uit - niet voortdurend ten minste - er waren geen minutenlange wachttijden bij de tap en in sommige cafés was zelfs nog een enkele zitplaats be schikbaar. Kennelijk hadden velen besloten hun krachten - en geld - te sparen tot de eigenlijke dag, van daag dus. De 3 oktoberviering duurt dit jaar immers drie dagen en om dan al meteen op de eerste dag tot het uiterste te gaan... Maar misschien bedriegde de schijn. De '3 oktobervierders' hoef den bijna nergens een café in te gaan om hun dorst te lessen. Bijna alle kroegbazen hadden namelijk Wel een tap buiten gezet. De mees ten hadden er voor de zekerheid nog een afdakje boven gehangen, want je weet maar nooit. De hele zaterdag bleef het droog. Een beetje kil was het wel, dat moet worden gezegd, maar dat mocht de pret niet drukken. De grootste drukte zaterdag was op en rond de Beestenmarkt. Voor al tegen drie uur, toen het ene na het andere café zijn deuren sloot, golfde een grote stroom mensen over straat. Massaal op zoek naar een kroeg die nog niet dicht was. Maar toen ook het laatste café de tap had stilgezet, vertrokken de feestgangers snel, knarsend door een soms enkelhoge laag platge trapte plastic bierglazen, bierblik jes en patatbakjes. LEIDEN - De brand die zaterdag ochtend twee panden aan de Lage Rijndijk grotendeels verwoestte, is vermoedelijk ontstaan door een de fecte gaskachel. Eén van de bewo ners werd wakker toen het tapijt in zijn kamer brandde. Aanvankelijk werd getracht de brand met panne tjes water te blussen. De brand weer moest het karwei afmaken. In de twee panden woonden zes kamerbewoners. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de huizen worden als verloren beschouwd. Het vuur kon zich zo snel verspreiden omdat een aantal deuren openstond. Hoeveel de schade bedraagt, is nog niet pre cies bekend maar bedraagt zeker enkele honderdduizenden gul dens. Zaterdagmiddag moest de brandweer in actie komen bij .een klein brandje in de winkel van Sala aan de Haarlemmerstraat 139. De brand is vermoedelijk ontstaan door een weggeworpen sigaret. In de winkel is momenteel leegver- koop in verband met een aanstaan de verbouwing. De brandschade viel mee, de belendende percelen liepen rookschade op. De belangstelling voor de taptoe is altijd groot: Leidenaars kijken naar andere Leidenaars. LEIDEN De Cornelis Joppen- szprijs, de jaarlijkse trofee voor de vereniging of groep die tij dens de Taptoe haar doelstelling het duidelijkst cn origineelst pre senteert, is voor het tweede ach tereenvolgende jaar veroverd door de korfbalvereniging Cres cendo. Aan het winnen van de Leidse Joppensz is een geldprijs verbonden van 1000 gulden. De jury liet dit jaar haar oog gaan over bijna 70 groepen, 'meer dan ooit'. In het jury-rap port wordt gesproken over een 'goede Taptoe', in tegenstelling tot twee jaar terug toen de juryle den gramstorig opmerkten dat de verenigingen er maar weinig van maakten. Opvallend vonden zij dit keer dat vooral de voetbal verenigingen meer werk van de presentatie hadden gemaakt. Wat Crescendo betreft is de ju- ry eenstemmig van oordeel dat zij de beste groep vormde. "De doelstelling was klaar en duide lijk en het speciale karakter van deze week (de Olympische Spe len) was goed in de presentatie verwerkt. De vereniging liep er voorts in alle opzichten netjes en plezierig bij". De tweede prijs kende de jury toe aan sportschool Gerard van der Berg (taekwondo) die onder anderen Mandy de Jongh, de kersverse zilveren- medaillewin nares van Seoul, in de gelederen meevoerde. "De groep was groot en compact en maakte direct duidelijk wat zij beoogde". Aan de tweede plaats is een geldp- prijs verbonden van 750 gulden. De voetbalvereniging UVS viel de derde prijs (500 gulden) ten deel. "Zowel het komend ju bileum van de club (75 jaar) als hun tak van sport werden op tref fende wijze uitgebeeld". Eervolle vermeldingen waren er verder voor de muziekkorpsen K G, Con Bravoura en Con Fuoco. De jury voor de Cornelis Jop penszprijs bestond dit jaar uit: Mevrouw L. Maas-W ielinga (voor het Leidsch Dagblad), J. van Zijp (voor de 3 October-Vereeniging) en L.C.M. Kallenberg (voor de Leidse Sport Federatie). LEIDEN Jan van Zijp heeft zaterdag de ere-penning van de ge meente Leiden gekregen. Hij kreeg de onderscheiding, die traditiege trouw voor 3 oktober wordt uitgereikt, vanwege zijn verdiensten voor de Leidse middenstand en Leidse sportwereld. Van Zijp heeft onder meer functies bekleed bij het KNOV, het Leids City Centrum, bij de Leidato en een groot aantal organisaties verbonden met de rijwielen branche. Voorts is hij raadslid geweest. Op dit moment is hij nog steeds voorzitter van de Leidse atletiekvereniging De Bataven. De onderscheiding kwam als een volslagen verrassing voor Van Zijp. De gemeente was er in geslaagd de toekenning van de ere-pen- ning geheim te houden voor hem. Pas luttele minuten voor de uitrei king kreeg hij te horen dat hem de eer te beurt was gevallen. Van Zijp voelde zich daarom goed gefopt, gaf hij later toe. Voor het eerst van zijn leven, naar zijn zeggen. Maar erg nijdig was hij er niet om. Overigens ontstond er zaterdagavond vlak voor de uitreiking enige lichte paniek. Om er voor te zorgen dat Van Zijp dicht bij de hand was, had de gemeente hem in de jury van de Taptoe laten plaatsnemen. De beoordeling van de Taptoe vergde echter wat meer werk dan in eerste instantie was gedacht. Daardoor moest de zaal met genodigden meer dan drie kwartier wachten. Iets wat het zenuwgestel van 'ceremonie meester' Hein van Woerden, medewerker op het kabinet van de bur gemeester, geen goed deed. Burgemeester Goekoop prees de kwaliteiten van Van Zijp uitvoe rig. Hij roemde onder meer zijn inzet voor de ontwikkeling van de middenstand in Leiden en zijn werk om het imago van die midden stand te verbeteren. Voorts was het volgens de burgemeester aan Van Zijp te danken dat de Leidato is uitgegroeid tot een bloeiend evene ment en prees hij zijn inzet voor sportverenigingen als VNL, Docos en De Bataven. Van Zijp relativeerde zijn werk enigszins met de opmmerking: "Toen de burgemeester die hele lijst met activiteiten opsomde, dacht ik: over wie heeft hij het? Maar ja, als je het druk h^bt, heb je altijd tijd om andere dingen erbij te doen". Burgemeester Goekoop overhandigt Jan v de gemeente Leiden. i Zijp de erepenning i LEIDEN - Een van de vele tradities op 3 oktober is de koraalzang in het Van der Werfpark. Vanaf 8.00 i gen enkele honderden mensen psalmen en oude liederen onder leiding van Herman de Wolff. (foto wim LEIDEN - De aanloop naar 3 oko- ber is in de ogen van de politie vlekkeloos verlopen. Behoudens enkele kleine incidenten bleef het in vergelijking met andere jaren rond de taptoe rustig en gezellig op straat. In het totaal werden er zater dagavond en zondag 18 mensen aangehouden. Allen werden na en kele uren weer vrijgelaten Rond drie uur 's nachts werd acht keer opgetreden tegen cafés die teveel herrie veroorzaakten. De politie had zaterdagavond zo'n 100 mensen op straat, van wie een groot aantal in burger. De eerste aanhouding had even voor de aanvang van de Taptoe op de Breestraat plaats. Een 22-jarige man slingerde beledigende opmer kingen naar de politie en werd naar het bureau afgevoerd. Dat over kwam ook een vijftal jongeren dat tijdens de taptoe vervelend werd. Drie (14, 15 en 16 jaar) werden ge pakt terwijl zij druiven naar de op tocht gooiden, twee anderen (16 en 17 jaar) werden betrapt bij het gooi en van een bierblikje en vuurwerk. Na afloop van de Taptoe ontstond LEIDEN Wethouder Van Don gen (sociaal-cultureel werk) wil on derzoeken of de betaalde krachten bij club- en buurthuizen niet op nieuw over deze instellingen moe ten worden verdeeld. Club- en buurthuizen hebben recht op ten minste twee betaalde krachten. In wijken met bijzondere problemen, bijvoorbeeld omdat er veel werklo zen, ouderen of mensen van bui tenlandse afkomst wonen, kunnen de instellingen echter extra men sen toegewezen krijgen. Die club- en buurthuizen moeten daarvoor dan wel speciale projecten begin nen waarmee die problemen kun nen worden opgelost. Wethouder Van Dongen wil nu bekijken in hoeverre die projecten vruchten hebben afgeworpen, zo maakte ze zaterdag bekend bij de opening van het nieuwe welzijns gebouw in de Stevenshof. Binnen kort begint ze gesprekken met de medewerkers van de buurthuizen en andere betrokkenen. Dit moet uiteindelijk leiden tot een nieuw welzijnsplan, dat na 1990 van kracht wordt. Als blijkt dat sommi ge projecten toch niet datgene heb ben opgeleverd, wat ervan wordt verwacht of andere projecten de voorkeur verdienen, dan bestaat de mogelijkheid dat extra betaalde krachten op een andere over de buurthuizen worden deeld, aldus Van Dongen. Met de opening van het welzijns gebouw in de Stevenshof werden officieel het buurthuis Stevenshof, het kinderdagverblijf Lotte en het filiaal van de openbare bibliotheek in de Stevenshof in gebruik geno men. Na de opening overhandigde het Nederlands Comité voor de Kinderpostzegels in Leiden het kinderdagverblijf een cheque ter waarde van 25.000 guiden. De bij drage is bedoeld voor de inrichting van het dagverblijf en voor speel materialen. Wethouder Kuijers (cultuur), die de opening van de bibliotheek voor zijn rekening nam, verklaarde za terdag dat hij over 'een jaar of tien' de oprichting van een grote regio nale openbare bibliotheek voor ziet. De wethouder zei na afloop van de bijeenkomst dat de ver schillende bibliotheken in de regio door de toenemende automatise ring steeds vaker gaan samenwer ken. Die samenwerking zal er in de toekomst als vanzelf toe leiden dat de bibliotheken in Leiden en de Leidse regio samengaan. 'M Een feestelijke drukte bij de opening var Trio: Terwindtstraat in de wijk Stevenshof het welzijnsgebouw een klem handgemeen tussen ageriten in burger en twee mannen (19 en 22 jaar) die met vuurwerk hadden gegooid. Het tweetal werd echter snel overmeesterd. Later op de avond werden twee aanhoudingen verricht na kleine ruzietjes in cafés. Twee mannen namen wraak door ruiten in te slaan bij Club 70 en The Jam. Rond 3 uur 's nachts werd een Leiderdor per (20) in de Nieuwstraat opge pakt nadat hij een deuk in het poli- tiebusje had geschopt. Het laatste slachtoffer van de nacht was een 13-jarige vrouw uit Leiderdorp die in het café Mezzanotte een bierglas tegen het hoofd had gekregen. De vrouw werd met een hoofdwond naar het AZL gebracht, de dader werd door de politie opgepakt. Tussendoor werden op de Haar lemmerweg nog vier jongens inge rekend die getracht hadden fietsen te stelen. De enigen die de nacht op het politiebureau moesten door brengen, waren een man en een vrouw die volslagen dronken op straat werden aangetroffen. In de loop van de zondag deden zich twee vechtpartijtjes voor op de Nieuwe Beestenmarkt. Daarbij werd een 32-jarige Leidenaar aan gehouden. Op de Haarlemmer straat werd gisteravond een man aangehouden die even tevoren de eigenaar van een eethuis op het Noordeinde had mishandeld. De aanleiding voor de ruzie is niet be kend. De politie was gewaar schuwd door twee toevallig passe rende marechaussees. Even na middernacht meldde zich een man bij de politie die bij een vechtpartij in de stad een bier glas in het gezicht had gekregen. De man had zo'n haast dat hij de ruit van de voordeur van het poli tiebureau vernielde. Hij is naar het AZL gebracht. Huurster verjaagd LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar is vanochtend rond vijf uur door de politie opgepakt nadat hij een huurster onder bedreiging van een luchtdrukpistool uit haar woning in de Ververstraat had gejaagd. De vrouw vluchtte naar de politie die de man later in de woning aantrof. De reden van zijn daad is niet be kend. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAP LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7