TJA, ALS HET U NIET OPDERUG 'Tempo perestrojka enigszins opvoeren' Miljoen Chilenen betogen tegen Pinochet Toenadering tussen Botha en zwart-Afrikaanse presidenten Gorbatsjov tot president benoemd VS rekenen op perfecte landing van Discovery Likud ontdekt spionage door Arbeiderspartij Neil Kinnock massaal herkozen als leider van de Labourpartij Leiding Haïti stuurt kolonel met pensioen MAANDAG 3 OKTOBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (Rtr/DPA/UPI/AFP/AP) - Sovjetleider Gorbatsjov heeft zijn machtpositie dit weekeinde versterkt door naast het partij leiderschap ook het presidentschap van de Sov jetunie op zich te nemen. De Opperste Sovjet koos Gorbatsjov zaterdag in een slechts drie kwartier durende buitengewone zitting tot president. De verkiezing van Gorbatsjov vorm de het sluitstuk van een 'machtsgreep', waarmee de partijleider zich binnen 48 uur wist te ontdoen van de voornaamste tegenstanders van zijn hervormingsbeleid. Het is voor het eerst sinds de dood van Brezjnev in 1982 dat het partij leiderschap en het presidentschap in handen zijn van één persoon. Gorbatsjov werd met algemene stemmen door de 1.500 leden van de Opperste Sovjet gekozen, nadat de huidige president, Gromyko, zijn ontslag had ingediend. De 79- jarige Gromyko had vrijdag al zijn plaats in het Politburo verloren bij een 'schoonmaak' in de partijtop, die ook een aantal andere conser vatieven hun post kostte. De Opperste Sovjet ging verder akkoord met de benoeming van de 64-jarige Kijoetsjkov tot chef van de geheime dienst KGB. Hij is de opvolger van Tsjebrikov, een van de vertegenwoordigers van de be houdende vleugel van de partij, die vrijdag tot partijsecretaris voor jus titiële aangelegenheden werd be noemd. In een korte toespraak voor het Sovjet-parlement zei Gorbatsjov dat hij vastbesloten is het tempo van de hervormingen te versnellen en sprak hij zich uit voor verster king van de rol van de 'sovjets', de gekozen raden. De kersverse presi dent zei het als zijn taak te zien "al les te doen om het gezag van de sovjets te bevorderen en te vergro ten". Gorbatsjov zette verder het tijd schema voor de door hem nage streefde politieke hervormingen nog eens uit. In november moet de Opperste Sovjet de grondwet her zien, zodat begin volgend jaar ver kiezingen kunnen worden gehou- den voor een nieuw parlement, dat meer bevoegdheden krijgt dan het oude. Dit 'Congres van Volksafge vaardigden' moet verder een presi dent met uitgebreide bevoegdhe den kiezen. Als vice-president koos de Op perste Sovjet Loekjanov, die vrij dag al als kandidaat-lid in het Polit buro werd opgenomen. Hij volgt Demitsjev op, de voormalige cul tuurchef onder Brezjnev, die uit het Politburo werd gezet. Deskundigen zijn het erover een dat Gorbatsjov zijn positie aanzien lijk heeft versterkt met de schoon maak in het Politburo. Maar som migen, zoals prof. Marshall Gold man van Harvard, waarschuwen dat Gorbatsjovs positie nog lang niet onaantastbaar is. Gorbatsjovs grootste rivalen, Ligatsjov en Tsje brikov zitten nog steeds in het Po litburo, terwijl ook de Oekraïense partijleider, Sjtsjerbitski, zijn plaats in het hoogste partij-orgaan, heeft weten te behouden. Ligatsjov moest vrijdag de ui terst belangrijke portefeuille ideo logische zaken afstaan aan Medve- dev, die zijn debuut maakt in het Politburo. In plaats daarvan kreeg hij de leiding over de commissie voor de landbouw. Hoewel deze positie niet erg aantrekkelijk lijkt, gezien de eeuwige problemen in de Sovjetlandbouw, krijgt Ligatjsov hiermee wel veel greep op een van de belangrijkste onderdelen van de 'perestrojka', de hervorming de landbouw. Hetzelfde geldt voor Tsjebrikov, die in zijn nieuwe func tie, de verantwoordelijkheid krijgt voor de hervormingen in het rechtsstelsel. Op het nieuws van de benoe ming van Gorbatsjov tot president van de Sovjetunie en andere wijzi gingen reageerden de VS positief, doch terughoudend. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, verklaarde dat het moeilijk was de veranderingen on middellijk op hun waarde te schat ten. Een Chileense arbeider met zijn vrouw, kinderen en hond loopt mee in een demonstratieve optocht tegen het bewind van de huidige machthebber Pinochet. De hond draagt een vlaggetje waarop de boodschap staat bij het referendum van aanstaande woensdag 'neen' te stemmen. (foto afp) WASHINGTON (GPD) - De Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA rekent op een "perfecte lan ding" van het ruimteveer Disco very. Die landing vindt vandaag aan het begin van de avond (Neder landse tijd) plaats in Californië. Het zelfvertrouwen van de NA SA wordt gevoed door de weten schap dat de vlucht van de Disco very, een klein probleem met het koelsysteem buiten beschouwing gelaten, geheel volgens plan is ver lopen. Stakers bedreigd SINGAPORE (GPD) - De militaire leiders in Burma hebben het sta kende overheidspersoneel met ontslag bedreigd als vandaag het werk niet wordt hervat. Personen die de staking aanmoedigen kun nen worden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf jaar, aldus het dreigement van de regering van generaal Saw Maung. Volgens Radio Rangoon hebben de meeste van de stakers hun werk hervat. Maar diplomaten zeggen dat de meesten naar hun werk zijn gegaan alleen om hun salaris te halen. De belangrijkste sectoren van de eco nomie, inclusief de olieraffinaderij en, liggen nog stil. SANTIAGO (GPD) - "De angst is overwonnen", zo zei Aylwin, de lei der van de Chileense christende mocraten, dit weekeinde voor een gehoor van meer dan een miljoen Chilenen. "We gaan winnen om een vaderland op te bouwen voor iedereen, burgers en militairen, op dat we allemaal in vrede kunnen samenleven, zonder haat- of wraak gevoelens", aldus Aylwin. Het ging om de slotmanifestatie van de Chileense oppositie om woensdag aanstaande 'neen' te stemmen, tegen de plannen van ge neraal Pinochet om aan een nieuw mandaat van acht jaar te beginnen. Indien 'neen' wint, zoals alle min of meer betrouwbare opinie-peilin gen voorspellen, moet Pinochet binnen een jaar vrije verkiezingen organiseren. De manifestatie was de grootste massa-meeting in Chili sinds de staatsgreep van Pinochet op de so cialistische president Salvador Al- lende, 15 jaar geleden. Aan de voor avond van de happening hadden veiligheidstroepen nog gepro beerd om de, in naam van de demo cratie, marcherende jongeren de toegang tot Santiago te ontzeggen. Na de overweldigende manifes tatie, die op bevel van de autoritei ten in een afgelegen buitenwijk van de Chileense hoofdstad werd gehouden, kwam het tot inciden ten. Politieagenten versperden ve le betogers de weg. Meer dan hon derd personen werden opgepakt. Ook werd er vanuit rijdende auto's geschoten op naar huis terugkeren de demonstranten. Vrijwel tegelijkertijd beweerde generaal Pinochet, die de afgelo pen weken niet meer dan 15.000 aanhangers tegelijk op de been wist te krijgen, dat hem de over winning niet kan ontgaan. "Woens dag staat de vrijheid die we hebben bereikt op het spel", aldus de be jaarde dictator, die er voor waar- schuuwde dat de oppositie "de be dreiging van het verleden" verte genwoordigt. Na het vallen van de nacht wer den Santiago en verschillende an dere steden in het donker gezet. Volgens de officiële versie ging het daarbij om een aanslag op het elek triciteitsnet, maar tot nu toe heeft geen enkele organisatie het opbla zen van de elektriciteitsmasten op geëist. De regering heeft de afgelopen dagen al verschillende valse ver klaringen van het 'Frente Patrioti- co Manuel Rodriguez', de belang rijkste guerrilla-organisatie, ver spreid. Binnen de oppositie bestaat grote vrees dat Pinochet een 'com munistisch complot' in scene wil zetten om zo het referendum te kunnen ondermijnen. TEL AVIV (GPD) - De Israëli sche kiezers zijn dit weekeinde ruw uit hun slaap gewekt door het eerste schandaal in de cam pagne voor de parlementsverkie zingen. Te oordelen naar de reac tie van de Likud-partij gaat het om een affaire van Watergate-af- metingen. De Arbeiderspartij is daar minder van overtuigd, maar de socialisten staan dan ook in de beklaagdenbank. Waar worden zij van beschul digd? Het dagblad Ha'aretz kwam het afgelopen weekeinde met de onthulling dat de Arbei derspartij drie voormalige agen ten van de binnenlandse veilig- heidsdient heeft ingehuurd voor spionage-activiteiten tegen de Likud. Hun opdracht zou zijn koste wat kost achter de campag ne-geheimen te komen van de belangrijkste politieke tegen stander. Ha'aretz onthulde ook de na men van de drie. Het zou gaan om Rafi Malka, Peleg Radai en Ruben Hazak, drie oude beken den uit een eerder schandaal, na melijk de zaak van de gekaapte autobus in 1985. Het drietal, toen nog werkzaam als veiligheids agent, onthulde toen uit rancune hoe hun dienst zich door leugens en malversaties probeerde te onttrekken aan de verantwoor delijkheid voor de dood van twee Palestijnse buskapers, die tij dens een verhoor werden dood geslagen. De onthulling kostte de drie hun baan. Rafi Malka maakte onmiddel lijk van de nood een dubieuze deugd en begon voor zichzelf. Zijn bedrijf, Shafran, geeft advie zen voor het beveiligen van ge bouwen, evenementen en infor matie en is inderdaad voor de Ar beiderspartij werkzaam voor de duur de campagne. Volgens de woordvoerster van de Arbeiders partij is ook Radai ingeschakeld, als speciaal assistent, maar ze spreekt berichten tegen dat ook Hazak van de partij is. In de Is raëlische pers wordt er besmuikt op gewezen dat Radai en Malka zich binnen de veiligheidsdienst hebben gespecialiseerd in elec- tronische spionage. Op het eerste gezicht zijn alle ingrediënten aanwezig voor een Israëlische variant van Waterga te. Maar er zijn vraagtekens. Zo is er voor zover bekend niemand betrapt op het plaatsen van af luisterapparatuur. De Likud wil trouwens helemaal niets loslaten over enig bewijs tegen de Arbei derspartij. Maar dat was voor campagne-leider minister Arens geen beletsel om te verklaren dat de berichten in de pers "er geen twijfel over laten bestaan dat we hier te maken hebben met een Is raëlische Watergate-zaak, uitge voerd door de Arbeiderspartij". De Likoed heeft laten weten dat ze overweegt de politie in te schakelen en te vragen om een speciale zitting van de Knesset, het parlement. De visie van de Arbeiderspartij staat nogal haaks op die van de mannen van Shamir. De socialis ten ontkennen in alle toonaarden dat ze gebruik maken van 'on conventionele spionagemaatre- gelen' en ook de agenten zelf hebben verontwaardigd gerea geerd. Zij spreken van een 'ge mene leugen' en overwegen een aanklacht wegens smaad in te dienen tegen het dagblad Ha'ar etz. Minister Weizmann, de socia listische campagneleider, sprak gisteren van een "belachelijk verzinsel", dat "het paranoïde karakter van de Likud" laat zien. "De Likud gebruikt psychologi sche oorlogsvoering, net als bij de verkiezingen van 1984", zei hij, "en de Likud-leiders zijn in paniek geraakt omdat hun ver kiezingscampagne de mist in De vermisten zijn bijna allemaal zigeuners, wier schamele optrekjes in de buurt van Malaga door de stortregens compleet werden weggespoeld. Ook twee Britse zeilers zijn nog spoorloos, nadat hun jacht in de storm was ge zonken. De tropische regenval, vergezeld van harde winden, richtten voor al in Fuengirola en in het toeristendorpje Mijas g rote schade aan. De stra ten van Mijas werden herschapen in ruwe bergbeekjes met modderstro men, waarin talloze auto's voortijdig aan hun eind kwamen. De totale schade aan de Costa del Sol wordt geschat op meer dan 17 miljoen gulden. Op de foto (EPA) een onder een omge waaide muur verpletterde auto. LONDEN (GPD) - Alle geledin gen van de Britse Labourpartijen hebben met grote meerderheid van stemmen Neil Kinnock als leider herkozen. Niemand had verwacht dat de aanvoerder van de linker vleugel Tony Benn hem uit het za del zou stoten. Maar met meer dan 88 procent van de stemmen is er nu werkelijk sprake van een massale steun voor Kinnock. Belangrijk voor Kinnock is ook de herverkiezing van Hattersley als zijn plaatsvervanger. Op deze posi tie aasden de twee linkse kandida- Buitenland kort Pakistan Het opperste hof van Pakistan heeft bepaald dat aan de in novem ber te houden verkiezingen politie ke partijen dienen deel te nemen. De twaalf rechters deden deze uit spraak na een petitie van oppositie- leidster Benazir Bhutto van de Pakistaanse Volkspartij (PPP). Libanon Een pro-Palestijnse groep die in Libanon vier universitaire docen ten, drie Amerikanen en een Indiër vasthoudt heeft gezegd een van hun gijzelaars te zullen .vrijlaten als gebaar van goede wil. De groep, Is lamitische Jihad voor de Bevrij ding van Palestina, maakte dat be kend in een handgeschreven ver klaring. Canada De Canadese premier Mulroney heeft voor 21 november algemene verkiezingen uitgeschreven. Het parlement is in verband hiermee ontbonden. Met het besluit legt Mulroney het lot van zijn vrijhan delsakkoord m ten in handen Sovjet-satelliet De Russische satelliet Kosmos- 1900, die uit zijn baan om de aarde was geraakt, is boven het westen van Afrika in de dampkring ver brand. De satelliet kwam zaterdag avond in de dampkring terecht waardoor hij volledig werd vernie tigd, zo verklaarde een woordvoer der van het Britse ministerie van binnenlandse zaken. ten Heffer en Prescott. Eerstge noemde kwam er nauwelijks aan te pas, maar Prescott kreeg meer dan 23 procent van de stemmen. Duidelijk bleek echter dat de meeste vakbonden, met hun be langrijke blokstemmen, tenslotte tóch trouw bleven aan Hattersley en daarmee ook aan leider Kin nock, die de vervanging van zijn keuze als plaatsvervangend partij leider als ernstig prestigeverlies had moeten ervaren. Met ruim 66 procent van de stemmen voor Hat tersley en het droomticket Kin- nock-Hattersley in tact zal de par tijleider, die dit keer ook voorzitter van de conferentie is, alles op alles zetten om het verdeelde Labour weer in het gareel te krijgen. Ook gisteren hadden de vijf as tronauten aan boord van de shuttle een relatief licht programma. Dat was gedaan om hen verder te laten wennen aan de vele wijzigingen die de shuttle sinds de ramp met de Challenger heeft ondergaan. Het grootste deel van hun dag besteed den de astronauten aan voorberei dingen voor de landing. Maar ze stopten enige tijd met deze werk zaamheden om een roerend eerbe toon aan de bemanning van de Challenger te brengen. Om beurten lazen de vijf n een gedeelte van hun eerbewijs voor. Zo zei George Nelson: "De plaats die wij op dit moment in de ruimte hebben, zorgt ervoor dat wij ons dichter bij hen voelen dan ooit. Ze waren onze vrienden". Com mandant Frederick Hauck ver volgde met: "Vandaag, hier waar de blauwe lucht zwart wordt, kun nen we eindelijk tegen Dick, Mike, Judy, Ron, El, Christa en Greg zeg gen: vrienden, we hebben de reis voortgezet die we beloofden te zul len voortzetten. Jullie geest en jul lie droom leeft nog steeds in onze harten". Het was de eerste keer sinds de Discovery donderdag werd gelan ceerd, dat de bemanning van het ruimteveer de collega's noemde die 2,5 jaar geleden aan boord van de Challenger om het leven kwa- Inmiddels verwacht de NASA dat zeker 250.000 mensen aanwezig zullen zijn bij de landing van de Discovery. Deze zal vandaag rond half zes in de avond, Nederlandse tijd, landen op de Edwards lucht machtbasis in zuid-Californië. De vrouwen en kinderen van de astro nauten zullen aanwezig zijn bij de landing. Ook vice-president en pre sidentskandidaat George Bush zal de bemanning van de Discovery komen begroeten. PORT-AU-PRINCE (GPD) - Ge heel onverwacht is in Haïti de machtige kolonel Jean-Claude Paul met pensioen gestuurd. Paul werd dit jaar maart voor een recht bank in het Amerikaanse Miami beschuldigd van drugssmokkel. Met zijn vertrek uit het Haïtiaanse leger hoopt het nieuwe bewind on der leiding van generaal Prosper Avril de weg vrij te maken voor een herstel van de Amerikaanse hulp verlening. In Washington heeft een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken uiterst positief op het pensioen van kolonel Paul ge reageerd. De meeste waarnemers voorspellen nu een spoedig herstel van de economische bijstand vanuit de Verenigde Staten. Het gaat om zo'n 60 miljoen dollar. Vo rig jaar november, toen slachtpar tijen bij de stembussen in Port-au- Prince het houden van vrije verkie zingen onmogelijk maakten, werd de geldkraan uit Washington dicht gedraaid. Na de staatsgreep tegen generaal Namphy, twee weken geleden, wa ren er in eerste instantie berichten dat kolonel Paul als stafchef van het Haïtiaanse leger zou worden benoemd. Na de nodige telefoon tjes tussen generaal Avril en de Amerikaanse ambassade in Port- au-Prince ging dat uiteindelijk niet door. Wel bleef Paul het bevel voe ren over de belangrijke Dessalines- kazerne, voor de deur van het pre sidentiële paleis in de Haïtiaanse hoofdstad. Paul accepteerde zijn ontslag en wordt opgevolgd door de nieuwe commandant van de Dessalin-kazerne, kolonel Guy Francois. ADVERTENTIE JOHANNESBURG/GBADOLITE De ontmoeting tussen het Zaire- se staatshoofd Mobuto en de Zuid- afrikaanse president Botha van af gelopen zaterdag, heeft de weg ge opend voor nieuw overleg tussen minstens vijf zwart-Afrikaanse lei ders. Tijdens dat overleg in de Zambiase hoofdstad Lusaka hoopt men eind deze week een oplossing te vinden voor de onafhankelijk heid van Namibia en de oorlog in Angola. President Mobuto kaartte zater dag bij Botha ook het lot aan van de tot levenslang veroordeelde ANC- leider Nelson Mandela en dat van de 'Zes van Sharpeville'. Het feit dat Mobuto's opmerkingen zijn op genomen in de slotverklaring van de ontmoeting, beschouwen waar nemers als een aanwijzing dat er een kans bestaat dat de bejaarde ANC-leider op korte termijn wordt vrijgelaten. Aan het overleg in de Zambiase hoofdstad Lusaka dat donderdag en vrijdag zal plaatsvinden, nemen de staatshoofden van Zambia, An gola, Zaire, Gabon en Kongo deel. Nigeria, Mali en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAU) zullen waarnemers sturen. Er wordt bovendien druk gespe culeerd dat er binnen afzienbare tijd een topontmoeting zal plaats vinden tussen zwart-Afrikaanse leiders en de blank-Zuidafrikaanse president Botha. Als datum daar voor wordt volgende week maan dag genoemd. Het oudste staats hoofd van Afrika, de president van Ivoorkust, Felix Houphouet-Boig- ny zou hierbij als gastheer optre den. Na afloop van onderhandelingen in Gbadolite (Zaire) verklaarden de presidenten Botha en Mobuto „ui termate tevreden" te zijn over de vooruitgang die werd geboekt. Mo buto zegde toe spoedig een offi cieel bezoek aan Zuidafrika te zul len brengen, waarmee hij de twee de zwart-Afrikaanse president bin nen drie weken werd, die zo'n aan kondiging deed. Eerder ging hem daarin president Joaquim Chissa- no van Zuidafrika's buurland Mo zambique voor. Volgens het slotcommuniqué hebben de twee staatshoofden ge sproken over de onafhankelijkheid van Namibia, de oorlog in Angola en de ontwikkelingen in Zuidelijk en Centraal-Afrika in het alge meen. Ook het lot van Nelson Man dela kwam ter sprake. Aanvankelijk berichtte het Fran se persagentschap AFP, dat de Zuidafrikaanse president aan Mo buto de verzekering had gegeven, dat de vrijlating van Mandela niet lang meer op zich zou laten wach ten. En dat hij positief over het lot van de 'Zes van Sharpeville' zou beslissen, zodra „alle gerechtelijke stappen om hun executie te voor komen zijn uitgeput". Maar het be richt van AFP over Mandeia's spoedige vrijlating werd later in Zuidafrika officieel tegengespro ken. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha verwees in verband daarmee naar het slotcommuni qué, waarin slechts staat dat „pre sident Mobuto bemoedigd was door president's Botha flexibele benadering van het lot van meneer Mandela". In eerste instantie werd ervan uit gegaan, dat Mandeia's vrijlating niet voor de gemeenteraadverkie zingen van 26 oktober aanstaande zou plaatsvinden. Dit zou namelijk tot stemverlies in de blanke kies districten kunnen leiden ten gun ste van de ultra-rechtse Konserva- tieve Partij. Nu echter Botha's Afrikaanse politiek zo succesvol blijkt te zijn, met een aantal ontmoetingen met Afrikaanse leiders reeds achter de rug en mogelijk een topontmoeting in Abidjan in het vooruitzicht, is het duidelijk, dat hij een keuze moet maken: of zich laten leiden door de ultra-rechtse blanke oppo sitie in eigen land, of meer belang hechten aan een goede verstand houding met de rest van Afrika. Want de vrijlating van Mandela zou hem nog meer krediet kunnen be zorgen dan hij de afgelopen weken al heeft verworven. Niet alleen van zwart-Afrika en het westen, maar ook van liberale blanken in Zuid afrika zelf en -niet te vergeten- van de zwarte meerderheid in het land. LANDSE STAATSLOTERIJ JJTZ3 JST-- UJ jjjl WJe slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zo'n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ '*h

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5