Aruba werft landgenoten in Holland Er is zoveel moois te zien... WIEL Bagagepersoneel KLM stopt acties PvdA: werkgeverspremies lager voor minimumloon Voor morgenavond zijn we hier wel weg' van der Habitat: Bukman komt belofte niet na MAANDAG 3 OKTOBER 1988 L', PAGINA 3 Werk voor vertrokken Arubanen ORANJESTAD/SCHIPHOL (ANP) - Een Arubaanse de legatie onder leiding van minister-president Henny Eman is dit weekeinde naar Nederland gekomen om Arubanen aan te sporen naar hun eiland terug te keren. Aruba voor ziet de komende jaren een overschot aan vacatures en wil die graag opvullen met eigen mensen. Nederlanders ko men pas in laatste instantie aan bod. In de hotelsector alleen al ver wacht de Arubaanse regering de komende twee jaar bijna 3500 men sen nodig te hebben. De werkloos heid op Aruba bedraagt nu minder dan vijf procent en zal naar ver wachting de komende jaren volle dig verdwijnen. Premier Eman verklaarde voor zijn vertrek nog niet te kunnen schatten hoeveel Arubanen daad werkelijk terug willen naar hun ge boorte-eiland. „Dat is één van de redenen waarom we naar Neder land gaan om een exact beeld te krijgen én om goede informatie te geven, zodat men niet hier naar toe komt en dan teleurgesteld is omdat men niet krijgt waarop is gehoopt", aldus Eman. De delegatie zal negen voorlichtingsavonden geven in Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Breda, Rotterdam, Groningen, Zwolle, Weert en Nijmegen. Volgens de Arubaanse minister van arbeidszaken, Mito Croes, heb ben de afgelopen vier jaar meer dan 5000 Arubanen het eiland vaar wel gezegd. Het merendeel vertrok naar Nederland, vlak nadat de Lago-raffmaderij van Exxon de poorten sloot in maart 1985. Een klein gedeelte zocht zijn heil op an dere Caribische eilanden, de Vere nigde Staten en landen als Vene zuela en Costa Rica. Dat Aruba de komende jaren een tekort aan arbeidskrachten zal heb ben komt voornamelijk door de ex plosieve groei van het toerisme. Door de sluiting van de Lago-raffi- naderij daalden de overheidsin komsten met ruim 30 procent en verloor het eiland jaarlijks 50 pro cent aan buitenlandse deviezen. Om dit tekort op vangen werden belastingen verhoogd en werd be sloten het aantal hotelkamers (2000 in 1986) te verdubbelen. Deze doelstelling zal naar het zich nu laat aanzien ruimschoots worden overtroffen. Voor 1990 zijn meer dan 6000 hotelkamers voor zien. Het aantal toeristen dat het ei land bezoekt groeit met gelijke tred. In 1988 zullen naar schatting 300.000 toeristen het eiland hebben bezocht. In 1986 kwamen 190.000 toeristen naar Aruba. De expansie in het toerisme werd bereikt door uitbreiding van bestaande hotels en de bouw van nieuwe hotels. Een van de grootste projecten is de bouw van het Aruba Hyatt Regency Hotel, dat het meest luxueuze hotel moet worden in dit gebied. Met de bouw is een bedrag gemoeid van ruim 52 mil joen dollar, waarvan ruim 37 mil joen dollar wordt gefinancierd door een consortium van vijf Ja panse instellingen. Het complex wordt gebouwd door Ballast Ne- dam Nederland en zal in het voor jaar van 1990 worden geopend. Binnenland kort Water Het waterbedrijf Rijn-Kenne- merland neemt sinds zaterdag weer water in uit de Lek. De inna me werd 19 september gestaakt omdat er de onkruidverdelger di- chloorfenoxypropionzuur in werd gevonden. De vervuiling is veroor zaakt door BASF in Ludwigshafen na een storing in het produktiepro- ces. De directie van WRK zal een schadeclaim bij BASF indienen. Kosmos De niet-radioactieve resten van de Russische satelliet Kosmos 1900 zullen zaterdag in de dichte lagen van de atmosfeer verbranden. De satelliet bevindt zich dan niet bo ven Europa. Daarom heeft het mi nisterie van milieubeheer (VROM) besloten de voorbereidingen vcor eventuele maatregelen te staken. Brood Naast het succes met het toeris me wil Aruba andere pijlers tot ont wikkeling brengen. Dat zijn op de korte termijn de olie-exploratie en de financiële dienstverlening. „Een tafel kan niet op eéri poot staan daarom proberen we nog een paar poten te construeren", aldus Mansur. Daarnaast wil Aruba haar vrij handelszone uitbreiden om nieuwe industrieën aan te trekken en over slag van goederen mogelijk te ma ken. De komende jaren wil het ei land werken aan het aantrekken van kapitaalintensieve en schone industrieën. Gedacht wordt aan de fabricage van electronica, medi sche instrumenten, auto-onderde len en bepaalde soorten meubilair. Om van Aruba een aantrekkelijk financieel dienstencentrum te ma ken introduceerde de regering vo rige maand een nieuwe rechtsper soon, de Arubaanse Vrijgestelde Vennootschap (AW). De AW hoeft op Aruba geen belasting te betalen en kan op betrekkelijk een voudige wijze worden opgericht en beheerd. Volgens Eman zijn de afgelopen week al tientallen AW's opge richt. „Het slaat duidelijk aan", al dus de Arubaanse premier. AMSTERDAM (ANP) In Amsterdam is zaterdag- gelmuziek. Om half elf werd de markt officieel geopend morgen de bekende Waterloopleinmarkt officieel ge- met een toespraak door Van Thijn. opend door burgemeester Van Thijn. Dat werd onder Elf jaar geleden verhuisde de markt van de oude plek meer vereeuwigd met een foto van Van Thijn door een naar een steenworp afstand in verband met de bouw 'ambrachtelijke' fotograaf. Het Waterlooplein, rondom van het stadhuis-muziektheater. Hoewel de marktlie- het nieuwe stadhuis-muziektheater, bood daarmee de den blij zijn met hun terugkeer, hebben zij ook nogal aanblik van elf jaar geleden, vóór de verhuizing van wat wensen op hun verlanglijstje staan. Zo zou er op Nederlands' bekendste rommelmarkt: een lange rij zondag verkocht moeten kunnen worden, moet de stalletjes met nieuwe en stokoude spullen. In alle vroeg- markt nog verder uitgebreid worden en zou er een op- te al waren de bijna 200 marktkooplieden bezig met het lossing moeten komen voor collega-kooplieden die geen inrichten van hun kramen, opgeluisterd door draaior- plek op de markt kregen. (foto anp> ADVERTENTIE Wat doet Beethoven op de nieuwe Eurocheque-pas? wetsontwerp ter bestrijding van de werkloosheid onder laag opgeleide mensen. PvdA-leider Wim Kok kondigde dat zaterdag aan tijdens een partijraad in Utrecht. Om te bereiken dat langdurig werklozen met weinig opleiding weer aan het werk komen, zal de PvdA voorstellen de werkgevers- kosten voor mensen met een mini mumloon en iets daarboven, te ver lagen. Het netto minimumloon zal gehandhaafd blijven. Volgens be rekeningen van het Centraal Plan bureau kunnen zo tienduizenden nieuwe arbeidsplaatsen ontstaan. De PvdA loopt hiermee het risi co in strijd te komen met de plan nen van het kabinet, dat al drie maal zonder succes heeft gepro beerd het minimumloon te verla gen. Vooral minister De Koning (sociale zaken) meent dat een verla ging van het minimumloon meer mensen aan werk zal helpen. Kok vindt dat echter geen sociale ma nier. Hij wil de werkgevers stimu leren meer mensen in dienst te ne men door de premies die werkge vers betalen voor deze groep men sen te verlagen. Kok verweet het kabinet en de regeringspartijen niet serieus te re ageren op plannen die al in de afge lopen jaren door de PvdA zijn ont wikkeld om de werkloosheid krachtiger aan te pakken. „Jaren waarin de PvdA zich in toenemen de mate heeft laten zien als de crea tieve leverancier van bruikbare ideeen die vervolgens door CDA en WD niet, te laat of verminkt wor den overgenomen", aldus Kok voor de PvdA-partijraad. Milieu De PvdA-fractievoorzitter ver weet het kabinet economische be langen boven milieu-belangen te plaatsen. Hij ontkende, zoals in de troonrede werd gezegd, dat het goed gaat met het milieu in Neder land. „Dat is echt korte-baan-den- ken", zei Kok. Hij waarschuwde er voor dat de kosten om het milieu schoon te maken in de toekomst veel hoger zullen zijn, als we nu niets doen. Kok verweet overigens niet al leen de industrie het milieu te ver vuilen. Ook de landbouw speelt volgens hem een vervuilende rol. „Het wordt hoog tijd dat de rege ring inziet dat met louter techni sche maatregelen de noodzakelijke reductie van de vermesting niet kan worden bereikt. Structurele maatregelen in de vorm van beper king van de veestapel zijn noodza kelijk". SCHIPHOL (GPD) - De directie van de KLM en de bonden praten verder over de eisen van de bagage- afhandelaars bij de luchtvaart maatschappij. Die schortten zater dagmiddag hun stakingsacties voorlopig op. De bonden hebben een nieuw voorstel dat met het per soneel wordt besproken. Met hun actie zorgden de afhandelaars vooral zaterdag voor een grote cha os op Schiphol. Veel toestellen konden niet vertrekken en anderen met vele uren vertraging. De acties kregen zaterdagoch tend een grimmiger karakter, toen om elf uur ook de beladers het werk neerlegden uit solidariteit Lubbers vaag over delegatie naar Hirohito DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers is bereid zijn oor te luiste ren te leggen bij het verzet en dege nen die geleden hebben onder Ja panse bezetting van Nederlands- Indië in de Tweede Wereldoorlog, voordat bepaald wordt wie er na mens ons land naar de begrafenis van de Japanse keizer Hirohito gaat. De eerste minister dat dit weekeinde voor de tv gezegd. Op zich noemde de premier het niet goed dat er in ons land nog voordat iemand als Hirohito dood is, al een publieke discussie wordt gevoerd over de afvaardiging naar diens begrafenis. Volgens de pre mier geeft de publieke discussie bijkomend verdriet, terwijl er juist getracht wordt dat te voorkomen. Lubbers zei bij de uiteindelijke afweging over de delegatie naar de begrafenis van de Japanse keizer de geschiedenis nadrukkelijk te willen betrekken. „Ik wil dat heel consciëntieus doen", aldus Lub bers. Dat moet echter, wat hem be treft, gebeuren in een vertrouwe lijk beraad en niet in een publieke discussie. „Ik ben bereikbaar", al dus de premier, die verder wilde zwijgen in de hele affaire. „Daar be wijzen we velen een dienst mee", zo meende hij. De premier wilde geen reactie geven op uitlatingen van minister Van den Broek (buitenlandse za ken) dat hij in ieder geval naar de begrafenis van Hirohito gaat. met de afhandelaars. Daardoor konden 70 vertrekkende vluchten en 65 binnenkomende vluchten niet worden afgehandeld. De KLM stopte daarop om twaalf uur zaterdagmiddag het in checken van passagiers. Dat had tot gevolg dat zich aan het eind van de middag duizenden passagiers met hun bagage in de vertrekhal, de lounge en de pieren bevonden. Van alle vluchten moest uiteinde lijk ongeveer de helft worden gean nuleerd. Van de vluchten die tijdens de actie binnenkwamen, vertrokken de meeste passagiers van Schiphol zonder bagage. Die bagage is later gelost en wordt nabezorgd door de KLM of kan door de reizigers zelf op Schiphol worden opgehaald. Het gaat om vele duizenden kof fers. Gisterochtend vertrokken alle vluchten, ook tijdens de ochtend spits, op tijd, aldus een woordvoer der van de KLM. In de vertrek- en aankomsthal was het rustig. Van morgen zouden de bonden (FNV, CNV en Unie BLHP) met de KLM- directie verder praten over verbe tering van de arbeidsvoorwaarden van de bagage-afhandelaars. Daar na is een vergadering met de leden, die geraadpleegd worden over het resultaat van de besprekingen. De KLM-afhandelaars eisen be tere arbeidsomstandigheden, meer kans op promotie en een salarisver hoging. Zij zeggen te maken te heb ben met een toenemende werk druk en te lage beloning. Donder dag startten rond 200 mensen van de bagage-afhandeling modelac ties. Tevens werd de Vervoersbond FNV ingeschakeld om de onder handelingen met de KLM te voe ren. Het gaat om de mogelijkheid voor alle werknemers bij de afhan deling om door te stromen naar een hogere functie en om een verbete ring van het beoordelingssysteem. „Zolang er geen behoorlijk sys teem is moet de beoordeling voor iedereen gelijk zijn. De afhande laars hebben bovendien grote moeite met het geautomatiseerde bagagesorteersysteem. Dat sys teem is voortdurend kapot waar door de medewerkers grote koffer puinhopen moeten opruimen", al dus een FNV-bestuurder. J Volgens een woordvoerder van Schiphol is die kritiek onjuist. Het 50 miljoen gulden kostende sys teem werkt technisch perfect. Pro bleem is dat het personeel van KLM onvoldoende is ingespeeld op het nieuwe systeem. DEN HAAG (ANP) - Minister Bukman (ontwikkelingssamen werking) besteedt nog steeds veel te weinig aandacht aan het pro bleem van de verstedelijking en de daklozen in de Derde Wereld. Hij komt daarmee zijn toezeggingen van vorig jaar niet na. Die conclu sie trekt de Nederlandse Habitat Staldng zorgt voor chaos op luchthaven Schiphol SCHIPHOL Schiphol, zaterdag middag drie uur. In de vertrekhal hangen, liggen en zitten duizenden reizigers bij de incneckbalies van de KLM. De bagage ligt overal ver spreid. Bij de balies van British Airways proberen veel mensen op het laatste moment nog hun KLM- ticket over te boeken naar de con currentie. De gevolgen van de sta king van bagage-afhandelaars en beladers van de KLM zijn duidelijk merkbaar. door Ineke van der Meer De meeste reizigers wachten gd- laten op de dingen die komen. Een enkeling wordt boos en reageert Nederlanders eten steeds meer zijn ongenoegen af op de eerste brood. Acht jaar geleden was dat voorbijganger in een KLM-blauw nog 56,8 kilo per jaar, vorig jaar was uniform. „Gelukkig houdt het per dat 59,6 kilo. aldus een verheugde soneel de passagiers goed op de voorzitter Vervelde van de stich- hoogte. Elk kwartier wordt ons ting Voorlichting Brood vandaag verteld dat het nog wel even kan bij de opening van de Week van het duren", vertelt een mevrouw met Brood '88 in Arnhem. Er is een toe- een onmiskenbaar cynische onder nemende belangstelling naar luxe toon in haar stem broodsoorten en naar bruin brood. De stemming onder de KLM- In 1981 was de verhouding wit- passagiers, die al uren wachten of /bruin 34 procent tegen 66 procent ze nog wel vertrekken of onver- richter zaken weer naar huis kun nen, is niet echt slecht. „Ik geloof best wel dat ze bagage-afhande- bruin; in 1987 was dat 26-74. Hasj De politie heeft vrijdagnacht op Drukte op Schiphol. Duizenden mensen wachtten op hun vertraagde vlucht door de staking van het bagagepersoneel. Een groot aantal van hen tevergeefs: hun toestel vertrok door de staking niet eens. (foto anp> de Noordzee een coaster aangehou den met 4000 kilo hasj. De in Ja maica geregistreerde kustvaarder Anne werd aangehouden na een korte achtervolging op 19 kilome ter ten noordwesten van IJmuiden. De vijf opvarenden- werden gear resteerd: twee Chilenen, een Liba nees, een Nederlander en een Duit ser. De drugs zijn vermoedelijk af komstig uit het gebied rond de Middellandse Zee. Ze hebben een straatwaarde van 15 tot 20 miljoen gulden. laars en beladers te weinig betalen voor zo'n rotbaantje", verklaart een 73-jarige mevrouw uit Maastricht zich solidair met de acties. Suzanne Jungerhans uit Amers foort vindt het allemaal maar niks. „Ik ga voor een jaar als au-pair naar Engeland. Vanmorgen heb ik met veel pijn en moeite afscheid geno men van mijn familie en vriend. Zoals het er nu naar uitziet, wordt mijn vlucht geannuleerd en kan ik weer naar huis. Dan moet ik dat drama morgen weer opnieuw mee maken". Drie keurig in het zwart gesto ken zakenmensen uit Amstelveen, met bestemming Zürich, hebben de bagagekarretjes tegen elkaar ge zet, met een grote koffer als tafel blad. Zij doden de tijd met een spelletje kaart. Tientallen lucifer tjes doen dienst als inzet. „We zit ten hier al vanaf kwart voor twaalf. Maar een prettig alternatief is het niet. Je kunt je beter niet opwin den, dat is niet goed voor je hart", zegt een van hen. Ze blijven opti mistisch. „Wanneer we vertrekken. Geen idee, m^ar ik denk dat we voor morgenavond wel weg zijn". Over de service van de KLM zijn ze 'best te spreken', laat een ander schertsend weten. „We krijgen elk kwartier te horen dat we een half uur later vertrekken". Geïrriteerd voegt hij eraan toe: „We weten ei genlijk helemaal niet wat er gaat gebeuren. Dan zit je stevig te ba len". Narigheid Het KLM-personeel achter de balies is schijnbaar verdiept in tijd- schiften en boeken en lijkt zich weinig aan te trekken van de men senmassa. Het is het beste dat ze kunnen doen nadat een collega door een toch wat ongeduldige passagier hardhandig achter de ba lie vandaan werd getrokken. „Ik doe eigenlijk maar gewoon zo'n beetje of ik er niet ben", zegt een KLM'er achteroverleunend op zijn stoel en met de benen languit op de sorteerband. „Ik heb geen trek in narigheid". Veel KLM'ers tonen begrip voor de acties. „De directie heeft de zaak duidelijk onderschat. Het gaat om veel meer. Het sociale beleid bij de KLM deugt niet. Dat is de afgelo pen tijd ook gebleken bij de acties van de trekkerchauffeurs. En op dit moment broeit het ook bij de ca tering", zegt een medewerker van de ticketverkoop. De tijdschriftenstands doen goe de zaken. De mensen staan bela den met tijdschriften in lange rijen voor de kassa's. Met lezen wordt de tijd gedood. Anderen verdrinken hun verdriet. Bij sommige groepjes reizigers vloeit het bier rijkelijk. Ook de restaurants en de Brain- box-bar op de luchthaven hebben over belangstelling niets te klagen. De passagiers die aankomen op Schiphol kijken nog wat vertwij feld naar de bagageband, die uiter aard niet draait en besluiten maar zonder koffer naar huis te gaan. „Mijn drank en sigaretten heb ik bij me. Dat is het belangrijkste, die koffer haal ik wel een keer op". KLM-personeel dat nog een po ging waagt om koffers uit het vlieg tuig te halen, wordt door de actie voerders op het platform direct duidelijk gemaakt, dat ze van de bagage af moeten blijven. Alleen vier potige Amerikaanse soldaten, die eigenhandig hun bagage en die van hun medepassagiers uit het ruim halen, worden met rust gela ten. Boven in de vertrekhal is enige beroering ontstaan. Om 16.00 uur zijn de onderhandelingen afgelo pen en wordt duidelijk wat er gaat gebeuren. Dan komt het laatste nieuws. De acties worden opge schort. De bagage-afhandelaars en beladers gaan weer aan de slag. Wel wordt de helft van de vluchten ge annuleerd. Het KLM-personeel gaat nog voor de laatste keer rond met belegde broodjes. „Het is pap pen en nat houden, in de hoop dat we niet al te moeilijk gaan doen", sist een woedende man, die zes uur op Schiphol heeft doorgebracht om vervolgens te horen dat zijn vlucht naar Los Angeles niet door gaat. Commissie in een notitie ter gele genheid van Wereld Habitat Dag 1988. De commissie is vorig jaar op gericht ter gelegenheid van het in ternationale Jaar van de Daklozen en heeft besloten tot en met 1990 te blijven voortbestaan. Tijdens een congres vandaag in Den Haag stelde de commissie vast dat in het afgelopen jaar veel door organisaties, instituten en univer siteiten ingediende Habitat-projec ten door Ontwikkelingssamenwer king voor financiering zijn afgewe zen. De enorme groei van de steden in de Derde Wereld en van het dak- lozenprobleem zou in het Neder landse beleid geen voorrang heb ben. Dat beleid geeft immers prio riteit aan de ontwikkeling van het platteland, mede omdat daarmee de trek naar de "steden zou kunnen worden afgeremd. De commissie zegt in de notitie dat dit een hardnekkige misvatting is. Stad en platteland worden in het Nederlandse ontwikkelingsbeleid ten onrechte als tegenpolen be schouwd. Er is eerder een nauwe verwevenheid. Plattelandsontwik keling kan daarom nooit het enige antwoord op het probleem van de stedengroei zijn. Projecten die de produktiviteit van de landbouw verhogen, kunnen de trek naar de stad zelfs stimuleren, aldus de commissie. Daarom is een beleid noodzakelijk dat zowel aan de ver stedelijking als aan het platteland aandacht schenkt. ADVERTENTIE ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08. Teijlingerlaan 2, Sassenheim. Tel. 02522-33.11.1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3