FNV PLEIN m Hoe de wraak van het leger in Israël een dorp ontwricht Reportage Schuld en boete op de westelijke Jordaanoever \('i|)li('hte wiskundetest onderwijzer lost niets op' RK Kerk kan over jaar of vijftien weer groeien en bloeien PAGINA 2 MAANDAG 3 OKTOBER 198 NABLUS/TEL AVIV - "Een paar dagen voor het beleg werd opgeheven, probeerden een oude man en zijn zoon zeven met flessen melk en yoghurt beladen ezels over een verborgen pad het dorp uit te leiden. Maar de soldaten ont dekten hen. Ze gooiden de flessen aan stukken en hielden de ezels vier dagen vast". De economische blokkade van Kafr Til heeft de Israëlische kranten niet gehaald, laat staan de wereldpers. Belegeringen en uitgaansverboden op de Westelijke Jordaanoever en in Gaza zijn immers rou tine geworden. Als veiligheidsmaatregel of, in veel geval len, bij wijze van collectieve straf. Tien jongens gooien met stenen; het hele dorp moet boeten. door Ad Bloemendaal In Kafr Til duurde de wraak van de Israëli's lang. Meer dan een maand was het 3000 inwoners tellende dorp afgesloten van de buitenwe reld. Aanvankelijk door een uit gaansverbod, later door strikte be wegingsbeperking voor de inwo ners. In 35 dagen vielen er een dode en verschillende gewonden in con frontaties met Israëlische militai ren. De melk van de 400 koeien mocht het dorp niet uit en de vij- genoogst verrotte aan de bomen. Geschatte schade 50.000 Jordaanse dinar, ofwel 220.000 gulden. De afgrendeling van Kafr Til is inmiddels opgeheven, maar de in woners houden hun hart vast voor de olijvenoogst. De militaire auto riteiten hebben laten weten dat ze bij de minste onrust opnieuw een economische blokkade zullen afge- kondigen. En dezelfde maatregel dreigt voor alle dorpen op de Wes telijke Jordaanoever die afhanke lijk zijn van de landbouw. Er zijn binnen het militair gezag zelfs offi cieren die zich hebben uitgespro ken voor het onmogelijk maken van de olijvenoogst van dit jaar in het hele gebied, "bij wijze van maximale afschrikking". Olijven vormen het belangrijkste land bouwproduct van de Westoever. De jonge onderwijzer Moham med maakte de economische af sluiting van Kafr Til van het begin tot het einde mee. Op 13 augustüs. vertelt hij, kwamen soldaten het dorp binnen om jongens te arreste ren die met stenen hadden ge gooid. Vijf van de verdachten wa ren niet te vinden en ook hun ou ders wisten niet waar ze uithingen. Mohammed wijst erop dat er in de nabijheid van Til geen Israëlische nederzettingen zijn en dat het dorp niet aan een doorgaande weg ligt. Een woordvoerder van het Israë lische militaire gezag heeft een an dere visie. Iedereen die in het dorp verscheen, werd met stenen beko geld, zegt hij en maatregelen daar tegen zijn een zaak van principe, ongeacht de geografische ligging. Vijgenoogst Hoe het ook zijvanaf 13 augus tus was er vijf dagen lang een uit gaansverbod van kracht. Daarna mochten de bewoners weer op straat. Weer een paar dagen later mocht voedsel het dorp worden in gebracht. maar niets mocht naar buiten en dat kwam hard aan bij een bevolking die voor haar be staan is aangewezen op de verkoop van landbouwproducten. Mohammed: "De vijgenoogst valt tussen begin augustus en be gin november. In die tijd brengen we per dag gemiddeld vijf ton het dorp uit voor verkoop. De vijgen van Kafr Til staan bekend als de beste van de Westelijke Jordaanoe ver, met een opbrengst van 30 Jordaanse piaster per kilo. Een paar keer hebben boeren vergeefs geprobeerd vrachtwagens met vij gen het dorp uit te rijden en later zijn de vier tractors van het dorp in beslag genomen. De 400 koeien van Til geven ge middeld 6400 liter melk per dag, die in glazen potten wordt ver kocht in de stad Nablus en de om ADVERTENT1E ringende dorpen. De meeste melk is de afgelopen maand verloren ge gaan. Wie toch probeerde wat pot ten naar de buitenwereld te bren gen. moest toezien hoe de soldaten zijn handel aan gruzelementen gooiden. Diepe sporen De economische gevolgen van een beleg zijn voor een kleine dorpsgemeenschap niet gering. Maar wat vooral diepe sporen na laat, zijn de dagelijkse confronta ties met het leger. Mohammed "Driemaal per dag reed een Israëli sche patrouille rond in het dorp. Op 16 augustus gooiden jongens met stenen. Er was geen sprake van een levensbedreigende situa tie, maar de soldaten schoten toch Een 14-jarige jongen werd gedood en er vielen een paar gewonden. Daarna was er telkens paniek als er militaire voertuigen het dorp bin nenreden. Jongens begonnen te rennen en gingen snel ergens naar binnen. Dat vonden de soldaten op zichzelf al verdacht". "Op een dag klopten soldaten aan bij een huis, waar ze dachten ie mand te hebben zien binnenvluch ten. Een vrouw deed open en ver telde dat ze geen jongens had ge zien. De soldaten namen haar mee naar buiten, wierpen een traangas granaat naar binnen en draaiden de deur op slot. De vrouw schreeuwde dat haar baby en haar oude vader nog binnen waren, waarna de deur weer werd geopend. Zowel de ba by als de oude man moesten in een ziekenhuis worden behandeld. De vader van de baby werd later opge pakt omdat hij de soldaten geen na men kon geven van jongens die met stenen hadden gegooid". Ooggetuigen Wie iets te weten wil komen over wat er gebeurt in gebieden die door het leger zijn afgesloten, is aange wezen op ooggetuigen. De dorpen en steden die te maken krijgen met uitgaansverboden en blokkades zijn, verboden gebied voor de pers. En de ooggetuigen die achteraf hun verhaal willen doen, zijn in de meeste gevallen de slachtoffers; zelden de militairen die de acties uitvoeren. Maar er zijn uitzonderingen. Op 8 augustus stuurt soldaat Jonathan Kestenbaum (29) plichtsbewust twee journalisten weg bij de weg versperring waar hij de wacht heeft. Tezelfdertijd besluit hij een dagboek bij te houden van zijn re- servedienst in Kabatiya, op de Westelijke Jordaanoever. Dit 11.000 inwoners tellende stadje is een schoolvoorbeeld van een plaats die mikpunt is van harde actie door het bezettingsleger. In februari van dit jaar verzamelde zich een menigte bij het huis van een dorpsbewoner die werd ver dacht van collaboratie. De man raakte in paniek en opende het vuur met zijn door de Israëli's ver strekte Uzi. Een kind werd dode lijk getroffen en de uitzinnige be volking lynchte de collaborateur. Het leger vond het lijk van de man, bungelend aan een elektriciteits- mast. Sinds die dag in februari is Kabatiya het toneel van spanning en geweld. Van eind juli tot eind augustus gold er een uitgaansver bod. "Bedenk goed: 11.000 gemiddeld tien per gezin, aangewe zen op kleine, in de zon gestoofde onderkomens, vierentwintig uur per dag", schrijft Kestenbaum in zijn dagboek, dat vorige week is ge publiceerd door The Jerusalem Post. Een verslag van drie weken frustratie, geschreven door een re ligieuze jood, die drie jaar geleden vol idealen vanuit Engeland naar Israël emigreerde. 13 augustus: "De grootste teleur stelling vor mij zijn de officieren. Ik denk dat zij er echt plezier in hebben, in de macht en boven alles de vernedering. De vernedering gaat de hele tijd door, want de plaatselijke school is een soort mi litair detentiecentrum geworden. Iedereen die gedurende de dag bui tenshuis wordt aangetroffen, moet zich melden in de school, waar hij zonder veel omhaal in de kokende zon moet wachten. De vernedering van oude mannen, die proberen 's nachts de akkers te bereiken om een paar kilo rottende paprika te redden, betrapt door mijn officie ren en naar het gevangenenkamp in Jenin worden gestuurd voor 'correctie'." De situatie van bezetting weer spiegelt zich in het door Kesten baum genoteerde taalgebruik van de soldaten, dat zo lijkt overgeno men uit de woordenschat van een Europees koloniaal leger. "We zul len ze leren dat ze zich gedeisd moeten houden". "Je kunt alleen tegen ze praten in een taal die ze verstaan". "Het zijn allemaal leuge naars", vertelt hem een collega-re servist. "Dus als ze je vertellen dat ze naar buiten zijn gegaan omdat hun kind ziek is, verzinnen ze maar wat". Een bewaker van het gevan genenkamp in Jenin, waarheen Kestenbaum een groep teenagers escorteert, vraagt hem: "Hoeveel honden heb je bij je"? "Zodra de man tegenover je een hond is, is al les toegestaan", reageert hij in zijn dagboek. Onnodig te zeggen dat Kersten- baum onder de maten bekend stond als een 'softy'. 12 augustus: "Ik zal nooit vergeten dat soldaten groenten wegnamen van Arabi sche akkers en me niet begrepen toen ik zei dat ze dat niet konden doen. Je kunt nu eenmaal geen kin deren van tien jaar aanhouden we gens het plukken van tomaten tij dens een uitgaansverbod om die dan lachend zelf mee te nemen". Ongeloof Op 18 augustus schrijft hij, in een cynische bui: "Ben met de officie ren op jacht geweest naar oude vrouwen en kinderen op de akkers. Ongeloof bij het zien van oude mannen die op de akkers zijn gaan wonen om maar een paar tomaten te kunnen plukken. Een jongen van zestien, op blote voeten, rent van ons weg. Tijdens de jacht, jeep tegen blote voeten, spant de offi cier zijn geweer en richt op de jon gen van een afstand van tien meter. Ik schreeuw tegen hem dat hij moet ophouden - zo komen de 'sta tistieken' tot stand". De harde collectieve strafmaat regelen van het militair gezag ver bitteren en radicaliseren de door gaans passieve agrarische bevol king van de Westelijke Jordaanoe ver. Maar ze missen ook hun uit werking piet op de militairen van het bezettingsleger. Het aantal Israeli's dat weigert in de Gazastrook en op de Jordaanoe ver te dienen is betrekkelijk ge ring. Maar de grote meerderheid die er, uit plichtsbesef of uit solida riteit met zijn mede-militairen, wel heen gaat, moet zich een andere voorstelling hebben gemaakt van zijn diensttijd, de tentoongestelde bravoure ten spijt. Kestenbaum op 17 augustus: "Onder gejuich plaatst een groep soldaten de Israëlische vlag op de school. Helaas veroorzaakt dit to neel, dat me ooit met trots vervul- gevoelens van schaam- DEN HAAG - Het c onderwijzers en leraren is niet meer wat het geweest is. Vroeger wist de onderwijzer van wanten en iedereen was daarvan over tuigd. Maar de tijden zijn veran derd. Dat onderwijzers niet meer kunnen rekenen, weten we sinds vorig jaar. Onlangs werd bekend dat ze ook al niet in staat zijn een simpel briefje te schrijven zon der hinderlijke taalfouten. Een mens begrijpt niet waar om ouders hun spruiten nog naar school sturen. Ook voor minister Deetman van onderwijs is de maat vol. De kennis en vaardig heden van de leraren in het basis onderwijs moeten weer op het oude peil teruggebracht worden. Het imago van de leerkrachten moet worden hersteld, ook al weet Deetman nog niet precies hoe. door Theo Haerkens Vorig jaar liet de minister zijn tanden al zien: op de pabo's is geen plaats meer voor jongelui zonder wiskunde in hun eind examenpakket. Wie leraar wil worden aan de basisschool, zo werd afgelopen donderdag be kend gemaakt, moet voortaan bij aanvang van de studie aan de pa bo een rekenvaardigheidstest en een wiskundetest afleggen. Wie onvoldoende scoort wordt ver plicht tot een bijscholing. Op die manier moet een eind gemaakt worden aan het hinderlijke ver schijnsel dat de onderwijzer zelf niet in staat is de sommen van de basisschool te maken. De HBO-raad, de vereniging van hogescholen, is er niet van overtuigd dat de minister met het verplicht stellen van wiskun de in de vooropleiding het juiste antwoord geeft op de problemen op de pabo's. Woordvoerder H. Verheijde wijst er fijntjes op "dat er geen oorzakelijk verband is geconstateerd tussen beide za ken". Hij gelooft dan ook niet dat de maatregel zoden aan de dijk zet. "Deetman moest politiek ge zien een daad stellen. Hij moest wat om te scoren". Veranderingen Verheijde ontkent de proble men niet en bestrijdt evenmin dat er wat moet gebeuren. Hij is echter bang dat de bewindsman zich ook wat het taalonderwijs betreft laat verleiden tot ad hoc- beslissingen. "Docenten moeten natuurlijk zelf de stof beheersen, daar tornt niemand aan. Maar het is wel de vraag of Deetman met de maatregelen die hij treft, zijn doel bereikt". Wat is er aan de hand? Hoe komt het dat aanstaande onder wijzers zo slecht rekenen en spel len? De HBO-raad en ook direc teur A. van der Ende van de Ho geschool Rijn-/Delfland in Den Haag verwijzen naar de verande ringen in het voortgezet onder wijs. De havo is nu eenmaal geen hbs. Er is tegenwoordig veel minder aandacht voor reken- vaardigheid en spelling. Spelling is geen examenonderdeel, het ligt voor de hand dat andere ele menten dan meer aandacht krij gen, Van der Ende vindt het eigen lijk niet de taak van .de pabo om hiaten in de vooropleiding van aanstaande onderwijzers weg te werken. De vooropleiding moet verbeteren "maar het verplicht stellen van een zacht soort wis kunde is een schijnoplossing. Er zijn genoeg voortreffelijke on derwijzers die geen eindexamen wiskunde gedaan hebben". Toch wordt op zijn school het nodige gedaan om te voorkomen dat er onbekwame leerkrachten voor de klas komen te staan. "Wie bij ons aan het eind van het eerste jaar geen voldoende heeft voor taal en rekenen, kan een- Erg populair was hij al niet bij onderwijzend Nederland. En ook het invoeren van een wiskunde test voor onderwijzers levert mi nister Deetman weinig waarde ring op. "Een schijnoplossing", menen de pabo's. (foto anpi voudig niet verder. Op die ma nier proberen we te redden wat er te redden valt". Klimaat De directeur wil het beschuldi gende vingertje niet alleen wij zen in de richting van het voort gezet onderwijs. Ook de over heid draagt verantwoordelijk heid. "We hebben de integratie van pedagogische academies met de opleidingen voor kleuter leidsters gehad en toen dat nau welijks achter de rug was, moest er weer gefuseerd worden". Verheijde onderschrijft die kritiek van harte. "Het klimaat op de opleidingen is niet opti maal. De fusies vroegen aan dacht voor andere zaken dan het onderwijs zelf'. Die operaties zijn voorbij, maar er is nog flink wat oud zeer. Veel pabo-leraren zijn boventallig en weten hun rechtspositie gegarandeerd tot maximaal 1990. Daarna rest on zekerheid. In het onderwijs geldt de regel dat wie het laatst komt er bij pro blemen het eerst uitvliegt. Dat heeft geleid tot vergrijzing van het lerarenkorps "en je kunt van die mensen niet verwachten dat ze het hardst lopen op het onder wijs te vernieuwen." Wat de Hbo-raad betreft heeft Deetman met zijn rigoureuze ingrepen de plank fiks misgeslagen. "Het wordt tijd voor wat meer reflec tie. Er is teveel aan politiek ge daan en te weinig gekeken naar de invloed daarvan op de scho len". Verder moet Verheijde van het hart dat de rechtspositie en de sa larissen het leraarschap niet po pulair maken. "Op de middelba re school geldt tegenwoordig dat wie het maken wil, moet voorko men dat hij terecht komt in het onderwijs of in de ambtenarij". Veel onderwijsgevenden leven van jaar tot jaar in onzekerheid over hun aanstelling en carriè rekansen ontbreken. "Wie geluk heeft wordt ergens directeur of rector, dat is niet te vergelijken met de mogelijkheden die een hts'er heeft in het bedrijfsleven". Gemotiveerder Van der Ende en Verheijde wuiven de kritiek op de onder wijzers niet weg, maar ze vinden het onzin te zeggen dat het vroe ger allemaal zoveel beter was. De onderwijzer van toen wist pre cies hoe het allemaal moest, maar de onderwijzer van nu heeft veel beter zicht op het ba sisonderwijs en is pedagogisch en didactisch beter onderlegd. Verder is de pabo-student gemo tiveerder en mondiger dan zijn voorganger van de kweekschool. Hij weet meer van intercultureel onderwijs en snapt beter wat de school te maken heeft met de omgeving waar die staat. "Ik sta achter de opleiding die we nu hebben", aldus Van der Ende. "De onderwijzers die de pabo af levert, zullen hun plaats wel vin den". 8 oktober De werknemers van V&D gaan zaterdag 8 oktober ook naar Amsterdam. En ze nemen Arie van der Zwan mee. Kom ook om te horen hoe de FNV met haar plannen voor werk, gezondheid, milieu, bereikbaarheid en jongeren bewijst dat het anders, beter kan. Vanaf 11.00 uur verzamelen op de Dam. Aanvang manifestatie op het Museumplein in Amsterdam 13.00 uur. Over een jaar of vijftien zijn we over de polarisatie in de Rooms- Katholieke Kerk in Nederland heengegroeid. Als de rust in de kerk is weergekeerd, kan het al lemaal weer gaan groeien en bloeien. Maar die geweldige ver deeldheid is een grote handicap voor ons kerk-zijn. Dat zegt mgr. H.J.A. Bomers, die vijf jaar geleden door paus Johannes Paulus II werd be noemd tot coadjutor met het recht van opvolging van de toen malige bisschop van Haarlem, dr. A.J. Zwartkruis. Deze over leed nog diezelfde dag. De laza rist Bomers, die lange tijd als missionaris en bisschop in Etio- pie had gewerkt, werd in januari 1984 als bisschop van Haarlem geïnstalleerd. „Die verdeeldheid merkte ik al op het moment dat ik hier bin nenkwam. Het is natuurlijk dui delijk dat ik hier niet met groot gejuich ben binnengehaald. Mijn benoeming staat eigenlijk nog steeds een beetje in die span ning. Dat hangt niet per se samen met mijn persoon maar meer met de hele kerkelijke situatie in Ne derland." "Van meetafaan is de vraag ge stéld: is deze man progressief of conservatief. Alles wordt in het licht van die verdeeldheid beke ken. Dat doet ontzettend veel kwaad. Zo kunnen wij geen kerk zijn. Een ontspannen klimaat waarin je kunt spreken en wer ken, is van groot belang". Hij voegt er echter aan toe: „Met pluimstrijkerijen alleen kom je er ook niet. Een bisschop moet leiding geven. In de bijbel staat: de herder leidt de schapen naar grazige weiden, en niet: hij loopt achter de kudde aan. Som migen zouden graag zien dat de bisschoppen zich koest houden. In mijn bisdom geef ik ruimte ge noeg voor het ventileren van al lerlei meningen, maar ik houd er altijd aan: ook ik mag mijn me ning geven." „Neem de Acht Mei Beweging. De bisschoppen móeten er ko men en móeten hun mond hou den. Als ik iemand zou uitnodi gen, zou ik hem vragen: zeg nou ook es een woordje, maar dat hoort er niet bij." De beweging zegt altijd dat ze de leiding van de bisschoppen wil volgen. Het omstreden tafel gebed waarvan de bisschoppen twee jaar geleden duidelijk heb ben gezegd dat het wezenlijk niet is goed te keuren, is toch op nieuw gebruikt. „Wat betekent het dan nog dat je de leiding van de bisschoppen aanvaardt? Dat is dan toch puur theorie gewor den." De Acht Mei Beweging leidt in de parochies tot grote verdeeld heid. Daarom is het een heel ern stige zaak. „Waarom houden ze niet op met die polarisatie," zo vraagt mgr. Bomers zich af. Als de Acht Mei Beweging niet meer zou bestaan, zou dat zeker een gunstige factor zijn. „Wat mij be treft mogen de gesprekken met de Acht Mei Beweging morgen weer beginnen maar dan moeten wij wel van de leiding weten dat zij het kerkbeeld van het Tweede Vaticaans Concilie aanvaardt." De Concilie-uitspraak 'de kerk is het volk van God' is volgens mgr. Bomers niet goed begre pen. Sommige mensen hebben toen gemeend dat zij op grond daarvan zelf konden bepalen wat kerk-zijn betekent als een soort democratisering van de Kerk. Dat is nooit de bedoeling ge weest. Met 'de Kerk als volk van God' wordt gewezen op de ver antwoordelijkheden die iedere christen op grond van de doop heeft! De waarheden en waarden die Christus heeft aangereikt, moeten door de hele gemeen schap worden uitgedragen. Pluriform Het begrip pluriformiteit wordt volgens bisschop Bomers ook vaak niet goed begrepen. "Het betekent veelvormigheid. Het gaat daarbij uitsluitend over de vorm en niet over de inhoud. Liturgie bij voorbeeld kan in het Nederlands of het Latijn, kan ge sproken of gezongen worden. Maar het wezen blijft hetzelfde. Pluriformiteit is een zeer aan vaardbaar iets in de Kerk. Groepen als de Acht Mei Be weging en de Mariënburgvereni- ging laten die pluriformiteit slaan op het wezen der dingen. Dat kan niet. Als zij met een be roep op dat begrip zeggen dat. echtscheiding mogelijk moet zijn in de Kerk, dan zeg ik: dat kan niet. Dan gebruik je echt het woord verkeerd. Dan gaat het niet over twee verschillende vor men, maar dan gaat het over de inhoud". Mgr. Bomans tot slot over de omstreden film 'De Laatste Ver zoeking van Christus'. „Dat een filmmaker zo ver komt, vind ik nog tot daaraantoe. Maar dat de officiële Nederland se rechtspraak het goedkeurt dat zo'n totaal vals beeld van Jezus Christus mag worden vertoond, vind ik eigenlijk veel ernstiger. De vrijheid van meningsuiting moet er inderdaad zijn. Voor dat grote goed moeten we allemaal ontzettend waken. Maar hoe zou den het publiek en de recht spraak reageren op een film waarin Hitier als weldoener van de mensheid wordt afgebeeld? Zou dat ook mogen met een be roep op de vrijheid van menings uiting", zo vraagt mgr. Bomers zich af. De rechter heeft die film over Christus waarschijnlijk ook goedgekeurd omdat niet te vre zen valt dat een massaal verzet ertegen zou komen. Maar dat maakt het niet minder ernstig, zo meent mgr. Bomers. „Als de bis schoppen en de kerken in Neder land vinden dat dit een funda menteel verkeerd beeld is van Christus, dan moet de rechter zich laten leiden door de uitspra ken van deze kerken en die film verbieden". 3 Ondanks al jaren durende 'samensprekingen' is er op de weg naar eenheid tussen Neder lands Gereformeerden en Chris telijke Gereformeerden nog maar weinig vooruitgang ge boekt. Dat constateerden de af gevaardigden van de Nederlands Gereformeerde Kerken zaterdag in Dronten tijdens de laatste zit ting van de tweejaarlijkse lande lijke vergadering. De geringe vooruitgang werd vooral geweten aan het feit dat de deputaten van Christelijke Gereformeerde zijde steeds weer de gemeenschappelijke verkla ring over de toeéigening van het heil die in 1975 door beide ker ken werd aanvaard, aan de orde stellen. Daardoor voelt de Neder lands Gereformeerde commissie zich steeds weer op herhalings oefening. Zo verzucht ze in haar rapport: „De meeste vragen die van Christelijke Gereformeerde zijde worden gesteld, kunnen uit notulen van voorgaande jaren beantwoord worden De Christelijke Gereformeer de Synode meent echter, zo blijkt uit een brief aan de lande lijke vergadering, dat de ge meenschappelijke verklaring te weinig in Nederlands Gerefor meerde kring functioneert: „De generale benadering van de ge meente in de prediking is anders dan in de verklaring als gemeen schappelijke overtuiging wordt aangegeven. Soms leeft bij ons de gedachte dat u woorden en begrippen uit deze verklaring an ders verstaat, vult en verklaart dan wij". Kort gezegd komt het verschil in opvatting erop neer dat voor Nederlands Gereformeerden de gemeente in haar geheel kan worden aangesproken als beho rend tot de kerk van Christus, terwijl in Christelijke Gerefor meerde ogen er onderscheidelijk gepreekt dient te worden: niet al len behoren tot het volk van het verbond. De landelijke vergadering gaf haar deputaten de opdracht de vragen rond de toeëigening des heils zo goed mogelijk te beant woorden, maar tegelijkertijd te pogen het gesprek ook verder te brengen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2