Van Poppel simpel naar winst in Leiden Duel Prost-Senna bereikt kookpunt nuun mar Sprinter laat zich pas in slotfase zien Sean Kelly onttroond in Ierland wm (NIET) VAN GISTEREN 'N AUTO MAANDAG 3 OKTOBER 1988 PAGINA 21 LEIDEN Snel en voorspelbaar. Dat was de wielerronde van Leiden, die gistermiddag in het hartje van de stad werd verreden. Dat was zeker ook de winnaar van de wedstrijd ach ter de kleine motoren, Jean-Paul van Poppel. De sprinter uit de ploeg van Jan Raas liet zich drie kwartier lang niet zien, om in de laatste minuten van de koers plotseling haantje de voorste te spelen. Nu moet gezegd worden dat de fa voriet onder de tien renners zich voor de aanvang van de rit in lijn al kort en krachtig had ingespannen. De tijdrit van één 'rondje Bree- straat' voltooide de snelheidsdui- JEREZ (Reuter/AFP) - Alain Prost heeft de spanning in de McLaren renstal opgevoerd tot het kook punt. De 33-jarige Fransman be haalde gisteren op het snikhete cir cuit van Jerez in de formule 1-race om de Grote Prijs van Spanje zijn zesde seizoenzege. Door de over winning staat Prost met nog twee races op de kalender vijf punten voor op zijn team-maat Ayrton Senna, die dit seizoen al zeven keer de champagne ontkurkte. Het gevecht Prost-Senna houdt de formule 1 dit seizoen overeind, r De turbo's van McLaren zijn veruit superieur. Het duo won dertien van de veertien races. Berger hield McLaren van de honderd procent af door in Monza op het thuiscir- cuit van Ferrari het overlijden van baas Enzo op gepaste wijze te her denken. Ondanks zijn voorsprong (7-6) in overwinningen staat Senna in de resterende twee races onder zware druk. Zijn achterstand in het klasse ment om de wereldtitel bedraagt met aftrek vijf punten (84-79). Om dat slechts elf van de zestien wed strijden meetellen, kan de 29-jarige Braziliaan bij een overwinning op 30 oktober in Japan in de voorlaats- te race de wereldtitel veroveren. Die mogelijkheid is ontstaan door het gebrek aan puntenaftrek van Prost. De Fransman is gezien zijn prestatiecurve (zes overwinningen, zes tweede plaatsen plus een uit valler) slechts gebaat bij overwin ningen. En die leveren hem slechts (extra) drie WK-punten op. Ook die van gisteren in Jerez, waar Senna's vierde plaats evenveel punten op bracht en de marge tussen beide ri valen intact hield. Stalbaas Ron Dennis houdt zich afzijdig in het tweegevecht. McLa ren is zeker van de wereldtitel voor merken en de individuele eindze ge. Prost staat voor de deur van zijn derde wereldtitel, Senna voor zijn eerste. Beiden gunnen elkaar de ti tel niet, maar de derde lachende is niet aanwezig. Het blijft altijd een McLaren onderonsje, een strijd tussen ervaring (Prost) en (over- )moed (Senria). De in Monte Carlo gehuisveste Braziliaan waande zich na de overwinning in Francor- champs in de Grote Prijs van Bel gië zeker van de titel, gaf een klein feestje voor een dikke honderd ge nodigden. en gaf daarna in zijn woonplaats door een onverant woorde inhaalmoeuvre de 'zekere' wereldtitel uit handen. Prost, die in Jerez zijn 34e over winning in zijn carrière vierde, is een sluwe baas. Met listige uitspra ken voerde hij de rivaliteit met Senna op. De Zuidamerikaan voel de zich gepakt en wilde tot iedere prijs zijn superioriteit op het cir cuit bewijzen. Die prijs lag hoog. vel als rapste, juist voor zijn ploeg genoot Ludo Peeters. Maar na die opwarmronde hield Van Poppel zich bij voorkeur in het achterveld op. Dat de renners, die gisteren ook elders (in Kerkdriel en Tilburg) nog verplichtingen hadden, zich haastten, bleek uit de hoge snelhe den die zij met name op het stuk Breestraat bereikten. Organisator Joop Riethoven mat zelfs een top snelheid van 80 kilometer per uur. Zodoende was het voor de door pech achtergeraakte Rob Klein sman ondoenlijk zijn collega's nog bij te halen. Aan de andere kant wa ren ontsnappingen van Peeters, Gerrie Knetemann en Henk Lub- berding tot mislukken gedoemd. Slotfase Pas nadat die laatste twee en Van Poppel zich in de slotfase van de rest hadden afgescheiden, viel het pelotonnetje definitief uit elkaar. Peter Stevenhaagen en Peeters hielden het gat met het leidende drietal weliswaar beperkt, maar zij konden de ontketende koplopers nooit meer serieus bedreigen. Dat de winnaar uit de kopgroep zou komen lag ook voor de hand omdat juist de grootste pu- Groen-Wit In het verslag van de GLG-gym- nastiekdemonstratie in de krant van afgelopen zaterdag is een fout geslopen. Het gaat om de volgende alinea: "De meer attractieve num mers zaten achterin het program ma. Allereerst verdient de jazz- groep van Victorie (negen vrouwen en één man) vermelding. Zij is van heel behoorlijk expressief kaliber en de oefening die zij bracht was al- lezins volwassen". In deze passage dient Victorie te worden vervangen door Groen- Wit. Geconcentreerd draait Jean-Paul van Poppel achter gangmaker Raats de Breestraat op. bliekstrekkers daarin waren verte genwoordigd. Hoewel Knetemann graag eens had willen winnen („Dat is mij in Leiden nog steeds niet gelukt. Nu moet ik hier vol gend jaar weer terugkomen"), was het logisch dat Van Poppel zich de kaas niet van het brood liet eten. Immers, ook achter een derny mag zijn sprint er wezen. Toen Lubber- ding in de laatste ronde niet uit de greep van zijn belagers bleek te kunnen komen, loste Van Poppel de hooggespannen verwachtingen simpel in. Lubberding drukte zijn wiel nog net voor dat van Knete mann over de eindstreep. Op af stand verwees Stevenhaagen Peet ers naar de vijfde plaats. Vlak voor hij de reis naar Tilburg aanvaardde, lichtte de winnaar de huidige stand van zaken rond zijn persoon nog kort toe. „Speciaal voor de ronde van Leiden heb ik de afgelopen week wat achter de mo tor getraind. Verder koers ik mo menteel weinig". Op de vraag of hij volgend jaar voor de ploeg van Pe ter Post uitkomt hield Van Poppel slechts een kleine slag om de arm: „Bij wie ik ga rijden is geen ge heim. maar een publiek geheim". Waarop Lubberding reageerde met: „Ik zou hem er graag bij heb ben". Maar die reactie was net zo min verrassend als de sprintzege van Van Poppel. TIM BROUWER DE KONING LISSE Tijdens de meerkamp kampioenschappen van De Spar taan die het afgelopen weekeinde op het Ter Specke sportpark plaatsvonden heeft Ene Opgelder bij de mannen de titel behaald. Bij de vrouwen trok Paula van Beek aan het langste eind. Door de afwezigheid van Hein van Heek en Tom de Koning was er sprake van een gedevalueerde strijd bij de mannen. Ene Opgelder profiteerde ervan. Met een punten totaal van 5755 bleef hij zijn naaste belagers, Coen Rosdorff (tweede met 5361) en John van Loon (derde met 5326), ruimschoots de baas. Opgelder zette zijn beste prestaties neer bij het verspringen (6,47) en de 110 meter horden (15,6). Bij de jongens-A ging de zege naar Rik van Tol (5252) voor Ri- Opgelder wint gedevalueerde meerkamp van De Spartaan chard Verhaar en Edwin Warmer dam. Van Tol sprong 6,32 ver, ter wijl zijn speerworp van 40,74 er ook mocht zijn. Bij de B-jongens was de titel voor Dennis Verhaar, ter wijl Tung Cheung bij de C-junioren veruit de sterkste was. Bij de D- DUBLIN (Reuter) - Met de West duitser Rolf Gölz kreeg de Ronde van Ierland voor het eerst een bui tenlandse winnaar. De drie voor gaande edities werden alle gewon nen door Sean Kelly. De nummer 1 op de wereldranglijst eindigde dit maal op de derde plaats, vijftien se conden achter het troetelkind van Jan Raas, negen tellen achter de Engelse sprinter Malcolm Elliott. Beste Nederlander in het eindklas sement was Adri van der Poel op de vierde plaats. De Ronde van Ierland wordt steeds populairder bij de renners en de sponsors. Dit jaar kreeg de Nissan Classic een indrukwek kend peloton aan de start. Door de opbouw van het routeschema had elke renner kans op de eindzege. Er waren maar vijf ritten in lijn met tijd vergoedingen onderweg en op de eindstrepen. Gölz kon mede toe slaan door de pech van Phil Ander son. De Australische kopman van Cees Priem werd in de rit van vrij dag achterop geslagen. Zaterdag revancheerde hij zich met een tweede etappesucces. Zijn landge noot Alan Peiper won de slotetap pe van gisteren en vijzelde daar mee het slechte humeur van Peter Post enigszins op. De ploegleider riep vorige week uit: „Ze rijden al lemaal slecht." jongens zegevierde Edwin Korte- kaas. Bij de vrouwen werd de meer- kamptitel een prooi voor Paula van Beek. Ze bleef met 3732 punten Tessy Lenting (3385) en Karin Zon neveld (2305) ruimschoots de baas. Van Beek boekte de meeste winst op de werpnummers. De kogel stootte ze naar 10,58 meter en de speer landde na 30,88 meter. Bij de A-junioren had Annema- rie Steenvoorden geen tegenstand (3123 punten). Bij de B-meisjes werd het duel tussen de talenten Tessa Molenaar en Andrea van Vel- zen in het voordeel van de laatste beslecht. Met een totaal van 3903 bleef zij haar rivale (3194) ruim voor. Bij de C-meisjes was Jolanda Anhan de sterkste, terwijl Debbie Verhaar in de categorie van D-ju- nioren zegevierde. Vergeer wint met Veldkamp LEIDEN De Warmondse wielrenner Pascal Vergeer heeft samen met koppelgenoot Bart Veldkamp een tijdrit in Vlaardingen gewonnen. De wielrennende schaatsenrijders waren duidelijk sterker dan het overige rennersveld. Bij de nieuwelingen was Etienne Ver geer, gekoppeld aan Mike Has- sing, goed voor een tweede plaats. Richard van Kempen, die nog steeds de gladde ijzers niet heeft opgezocht, bleef bij een massasprint in Assendelft op een derde plaats steken. Truus Hennipman behoorde 20 jaar terug tot het estafettekwar tet, dat op de 4x100 meter tijdens de Olympische Spelen in Mexico net naast de medailles greep. De Leiderdorpse oud-atlete is met haar toenmalige ploeggenoten nog wel steeds in het bezit van het Nederlands record op dat onder deel. „Het verbaast mij wel dat die meiden nog steeds niet aan die 43.44 van ons zijn gekomen. Indi vidueel zijn CoomanVader. OUjslager en Tromp toch een stuk sneller. Wij moesten het vooral hebben van onze wissels, wij voel den elkaar uitstekend aan. Maar ja. wij waren meer dan een jaar van tevoren geselecteerd voor de Spelen. Wilma van der Berg. Mie- ke SterkCorrie Bakker en ik ble ven van de zes aangewezen vrou wen uiteindelijk over. Wij ken den elkaar dankzij al die centra le trainingen in Amsterdam door en door". Bovendien waren er toen pro- blemen met onze trainer, Wil Westphal, en de KNAU, waar door wij zonder trainer naar Mexico moesten afreizen. Ik denk dat dat onze onderlinge band nog heeft versterkt. Maar ik denk ook dat we hem op cruciale mo menten hebben gemist. Misschien heeft zijn afwezigheid ons toen wel de medaille gekost". „Het is natuurlijk achteraf pratenmaar feit is dat we tij- detis de Spelen voortvarend be gonnen. Na de series waren we met 43,44 zelfs even wereldre cordhouder. In de finale even aarden we die tijd, maar dat was net niet genoeg om de Russinnen achter ons te houden. Daar wa ren we alle vier behoorlijk kapot Natuurlijk moetje niet bij de pakken blijven neerzitten, maar we waren zo teleurgesteld dat we meteen het stadion zijn uitgelo pen. We zijn gebouwen gaan be kijken; ik heb toen nog heel wat foto's geschoten. Daarna hebben we er het beste van gemaakt in Mexico, waar we. omdat we moesten wennen aan de hoogte, maar liefst zes weken zijn ge weest. Afgezien van de sportieve teleurstelling was dat een gewel dige ervaring. Ik was nog nooit eerder buiten Europa geweest. De Spelen van Mexico waren ook de laatste dié zonder die extreme veiligheidsmaatregelen konden worden gehouden". „Na die Olympische Spelen ben ik van het ene op het andere mo ment gestopt met atletiek. Dat had ik me zo voorgenomen en vati dat voornemen ben ik nooit meer afgeweken. Mijn spikes heb ik weggegeven en ik heb geen start blok meer aangeraakt. Merk waardig genoeg ben ik zelfs aan aftrainen niet toegekomen. Ook interesseert het mij volstrekt niet hoe snel ik nu op de 100 meter zou zijn. Veteranenatletiek is aan mij dan ook niet besteed. Sportief ben ik nog altijd wel, want tegen woordig trim en te7inis en golf ik". „De laatste tijd laat ik mij zelfs wel weer eens bij atletiekwed strijden zien. Dat heeft ook te ma ken met mijn functie in het be stuur van de Nederlandse vereni ging van Olympische deelne mers. De contacten met oude be kenden stel ik zeer op prijs. He laas zie ik mijn oude trainer, Jan van Heek, veel te weinig. Aan hem heb ik veel te danken gehad. Het trainen ging bij mij bijna spelenderwijs. Hoewel ik lid van De Bataven was, trainde ik met AV Holland mee. Watit zelfs de langzaamste man nen liepen nog altijd harder dan de snelste „Voor de atletiek heb ik nooit veel hoeven laten. Ik trainde een keer of twee per week en deed af en toe wat aan krachttraining. Roken heb ik nooit gedaan, dat doet 7iu nog niema7id bij mij thuis. Na mijn loopbaan, ik was toen 25 jaar, ben ik aan een gezin begonnen. Dat heeft ervoor ge zorgd dat ik na mijn atle- tiekloopbaa7i niet in een zwart gat ben gevallen". TIM BROUWER DE KONING Vrij worstelen moetje ruim zien, vindt de Chinees Li Xiaiiji bovenblijkbaar tijdens de Olympische Spelen i Seoul. De gelaatsuitdrukking van zijn tege7ista7ider Gary Bohay uit Ca7iada is niet zichtbaar, maar laat zich rc den. (foto a, Protest(1) Voorlopig staat er nog een uitslag van 10-9 genoteerd voor de korfbal- wedstrijd TOP - Drachten. Als het echter aan Drachten-coach Harry Dassen ligt, wordt deze alsnog ge wijzigd in 10-9, 10-10 of zelfs 10-11. Maar liefst drie protesten diende de coach van de Friese ploeg na af loop van het duel. Scheidsrechter Kees Kuiper, overigens ook van Friese herkomst, zou ten onrechte een doelpunt hebben afgekeurd en Drachten bovendien twee straf- worpen hebben onthouden. Dassen heeft het niet zo op man nen in het zwart zo bleek. „Je staat altijd maar machteloos als coach en je moet alles pikken van de scheidsrechter", brieste de lichtge raakt Drent, die ooit furore maakte bij DOS'46 na afloop. Protest (2) „Je traint driemaal per week kei hard en dan krijg je met scheids rechters te maken, waarvan de één wel en de ander niet aangeeft, waarom hij een beslissing neemt. Bij die doorloopbal gebeurde er niets onreglementairs en Kuiper gaf ook niet aan waarom hij die dMJiafyMmitUiwiittw dere gevallen hield de verdediger van TOP zijn arm niet stil bij de schotpoging, maar sloeg naar de bal". prullebak in. Wat het lot is van de beide andere, is binnen enige we ken duidelijk wanneer de protest- zich erover heeft gebo gen. TOP-coach Jasper Engel - "ik stond er te ver vandaan" - had over het gebeuren weinig te mei- den en ook arbiter Kuiper deed er rGIlGTGn op zijn beurt liever het zwijgen toe. De protestcommissie zou zijn visie wel op papier krijgen toegestuurd. Wel wilde hij kwijt dat er bij de ge wraakte doorloopbal gelopen zou zijn en in de twee gevallen waarbij Dassen luidruchtig een strafworp claimde, had hij niets bijzonders gezien. Protest (3) Dassen bleek echter volstrekt niet overtuigd en dus moest het veld, dat inmiddels al was opgeborgen, weer opnieuw worden uitgelegd. Iedereen moest weer terug binnen de lijnen, waarbij een Friese speel sters nog van onder de douche ge plukt moest worden. Tweemaal mocht Drachten een strafworp nemen, waarvan er een onder luid gejuich van het overge bleven TOP-publiek naast de korf verdween. Daarmee kon een van JwtfaüüiiMUiuttfitfaüMfa Lugdunum en Rijnsburgse Boys hebben óf vreselijke angst voor el kaar óf ze zitten elkaar gewoon een beetje te treiteren. De meesten houden het op het laatste. In elk ge val is het duel tussen de twee clubs (voor het Zilveren Molentoernooi) opnieuw uitgesteld. Vorige week wilden de Rijnsburgers niet. Mor gen zou de herkansing zijn. Maar nu was het de beurt aan Lugdunum. De 'Kikkers' zegden ook af. De nieuwe datum is voorlopig 18 okto ber. Bij organisator LFC weten ze het ook niet meer. Als reden werd door de clubs opgegeven dat er geen team op de been kon worden gebracht. En met het tweede wil den ze niet komen op dit belangrij ke toernooi. LFC gevleid natuurlijk, maar toch ook een beetje argwanend. Trouwens ze hadden het op de klompen aan kunnen voelen: 4 ok tober valt dit jaar namelijk wel erg „Ik weet echt niet wat de andere Nederlandse atleten presteren in Seoul en het interesseert me eigen lijk ook niet veel. Ik ben voor me zelf bezig en wat de rest doet, moe ten ze zelf weten. Ik vind het leuk ze te ontmoeten, ze een handje te geven en een beetje te babbelen, maar verder....". (Tienkamper Robert de Wit in Playboy). ,,£iabole steroïde7i - wie zegt ei genlijk dat die niet mogen? Een we reldregering bestaat niet, dus er kan ook geen wereldwet zijn die ze verbiedt (De 'voorpagina-eolumnist' van de Volkskrant). „Je moet fysiek sterk zijn, maar je moet er ook goed uitzien en een goed lichaam hebben. Ik bedoel als juryleden geen viff minuten naar je kunnen kijken, dan kun je nog zo goed in vorm zijn, maar dan win je (Canadese kunstzwemster en tweevoudig gouden medaille winnares Carolyn Waldo in USA Today). „Edwin Jongejans won niets, maar werd toch nieuws. Hetgeen hij, wat mij betreft verdient, al was het alleen slechts omdat dan zijn walgelijke zusje Daphne uit het nieuws is. Het krengetje heeft ook nog kwaad gesproken over haar broertje, ze vindt dat hij 'te lomp en te weinig elegant springt'. Het loe der verdient te verliezen". (Columnist Boudewijn Büch in Nieuwe Revu). „Dit is meer Grieks dan Romeiiis worstelen". (Koos Postema in het tv-pro- gramma Seoul Vandaag). ..Ik was in juli hier in Seoul en ook toen kon ik geen vat op het land kri jgen. Je hebt gelezen over politie ke gevangenen, maar je komt niet verder. In Argentinië waren de schendingen van de mensenrechten voor, tijdens en na de sporttoer nooien evidenter. Maar zeker weet je dat niet. Ik weet wel dat onder onze flats in het olympische dorp grote kelders zijn waar we abso luut niet mogen komen. Een van de wielermecaniciens probeerde het. Hij werd meteen met een stengun in zijn rug teruggestuurd. Wie weet zit de power die dat land heeft op gebouwd om deze Spelen mogelijk te maken in kelders onder de grond, waar hij in Argentinië op elke straathoek zichtbaar was". (Hockey-coacb Hans Jorritsma „Hele leuke sport, boksen. Echte volkssport, dat hebben die Zuidko- reanen goed begrepen. Alleen is die ring toch een beetje klein als je er met z'ivalleen in staat. Je kunt dan niet echt lekker uithalen, zonder je buurman te raken in plaats van de scheidsrechter". (Columnist Lambiek Berends in Het Parool). (Freek de Jonge in Seoul Va „Doet Knol ook mee?" (Freek de Jonge bij de aankon diging van de dressuurfinale in Seoul Vandaag). „Daar zal God wel een bedoeling mee hebben gehad". (Nelli Cooman over haar uit schakeling op de 100 meter). „We hebben beelden van het idool van alle fotografen en andere voyeurs". (Koos Postema bij de aankon diging van een race van Florence Griffith in Seoul Vandaag). „Laat de terroristen hun vernie tigende werk maar komen doen, laat de Noordkoreaanse soldaten Seoul maar binnenvallen, de Olym pische Spelen van 1988 zijn toch al geruïTieerd". (Verslaggever Jim Proudfoot in de Toronto Star). ADVERTENTIE tegen een mw% scherp tarie u i ii voor een dag PERSONENAUTO. BESTEL OF EEN VERHUISWAGEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21