LEIDSCH DAGBLAD Wijsmuller in het nauw Sédeltabach BROCCOLI EN GEHAKT Leidse student dreigde met gif in drinkwater NMB wil acht zware transportschepen verkopen Bruisend slot spelen Etnisch geweld treft Pakistan: 260 doden ^drukkerij GEEN DWAAS IDEE: DE DRIE DWAZE D\GEN IN UW AGENDA NOTEREN. 3dwaze dagen in de bijenkorf. HARING EN WITTEBROOD HBG: Volker Stevin niet via overval overnemen Advocaat vraagt ontslag rechter Strauss in levensgevaar na hartaanval bij jacht Maandag 3 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART i860 N0. 38744 Prijs tl. 1,20 DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse politie heeft een 19-jarige Leidse student aangehouden op verden king van bedreiging en poging tot afpersing. De man heeft bekend dat hij in dreigbrieven aan de Oos tenrijkse regering heeft aangekon digd het drinkwater in dat land te vergiftigen indien niet onmiddel lijk 48 miljoen gulden aan hem zou worden betaald. Begin juli kregen de ambassades van Oostenrijk in Brussel en in Den Haag een brief van de student waarin het dreigement stond. Hij zou het drinkwater in Oostenrijk eventueel vergiftigen met de stof Poging tot afpersing Oostenrijkse regeling dioxine. De student eiste 38 mil- nam de zaak evenwel zeer serieus, joen Zwitserse frank. Dat geld vooral vanwege de grote kennis moest in de Belgische Ardennen van zaken die uit de brieven sprak, worden overgedragen, maar de da der kwam daar op het afgesproken Op 19 september kreeg de Oos- tijdstip niet opdagen. De politie tenrijkse ambassade in Den Haag een nieuwe brief, waarin opnieuw geld werd geëist. De vorige brieven waren in Luxemburg gepost, deze brief was in Nederland op de bus gedaan. Er moest 48 miljoen gul den worden gedeponeerd bij kilo- meterpaal 28.8 langs de snelweg Amsterdam-Rotterdam (A4), afslag Leiderdorp. Daar werd op 30 september een pakje neergelegd, dat even later door de student op de fiets werd opgehaald. Na zijn aanhouding be kende de man direct. Zijn motie ven zijn nog onbekend. Ook is on duidelijk waarom de keuze van de dader juist op Oostenrijk viel. nog eens 279,5 miljoen dollar op. Worden ook de aanleg van nieuwe wegen, uitbreiding van de metro in Seoul en de bouw van sportaccommodaties mee gerekend dan kostte het sport festijn 3,1 miljard dollar. De meest besproken atleet, de sprinter Ben Johnson die het goud moest inleveren wegens dopinggebruik, kondigde in Canada aan terug té keren in de sportarena op de spelen van 1992 in Barcelona. 'Wanneer ik terugkom zal ik de beste race van mijn leven lopen en hope lijk zet ik dan de snelste tijd neer die ooit in de wereld is ge klokt', aldus Johnson. Het laatste goud in Seoul was overigens voor Gelindo Bordin. De 29-jarige atleet was de eer ste Italiaan die een Olympische marathon won. Meest succesvolle deelneem ster was de Oosduitse Kristin Otto die op alle zes onderdelen waarop ze startte goud won. De zwemster kreeg daarvoor een speciale gouden munt met een waarde van 25.000 gulden. Nederland behaalde 2 gou den, 2 zilveren en 5 bronzen medailles en bezet daarmee de 22ste plaats op de landenrang- lijst. KARACHI (GPD) In Pakistan zijn in het weekeinde zeker 260 mensen bij een uitbarsting van ge weld om het leven gekomen. De bloedige incidenten begonnen in Hyderabad, 160 kilometer ten noordoosten van Karachi, waar mannen met automatische gewe ren lukraak op mensen schoten. Later sloeg de onrust over naar Ka rachi en een aantal andere steden in de provincie Sindh. De chef-staf van het Pakistaanse leger noemde de schietpartijen een goed voorbereide terroristische ac tie. Volgens de generaal betreft het een samenzwering om het land te destabliseren en de verkiezingen, die over zeven weken worden ge houden, te saboteren. De politie heeft intussen twee mannen gearresteerd, die zouden zijn betrokken bij het bloedbad in Hyderabad. Zeven auto's, die door de schutters werden gebruikt bij hun terroristische acties, zijn opge spoord. De schietpartijen braken gelijktijdig uit in verscheidene de len van de stad. De gewapende mannen kwamen in 12 auto's en jeeps van verschillende merken en openden met automatische gewe ren het vuur op mensen op markten en in woonwijken. Na een half uur verdwenen ze. Er brak grote paniek uit in de stad. Winkels sloten en niemand durfde zich op straat te vertonen. De militaire autoriteiten hebben in Hyderabad een avondklok inge steld. Boze chauffeur rijdt taxi tegen voorgevel VALKENBURG - Een 27-jarige ex- taxichauffeur uit Leiden heeft gis teravond uit woede over zijn ont slag een taxi tegen de voorpui van de woning/annex bedrijf van zijn baas aan de Voorschoterweg in Valkenburg gereden. Zowel de auto als de voorgevel werden be schadigd. De Leidenaar, die bij zijn actie lichte verwondingen opliep, werd opgepakt door een werkne mer van het taxibedrijf en overge dragen aan de rijkspolitie. Hij is la ter op de avond vrijgelaten. A.s. donderdag, vrijdag en zaterdag zijn de Drie Dwaze Dagen in de Bijenkorf er weer. Wie maximaal van alle dwaze kortin gen wil profiteren, doet er goed aan die dagen vrij te nemen en naar de Bijenkorf te gaan. Dus noteer in uw agenda: I 6,7 EN 8 OKTOBER A.S.0 DODEN BIJ BOTSING - De 33-ja- rige mevrouw G. J. M. Nijhuis en haar een jaar oude dochter Annelot uit Hengelo (O) zijn gisteren om het leven gekomen bij een frontale bot sing met een busje in Haaksber gen. Het busje was bij het uitwijken in de berm geraakt. De wagen schoot de weg weer op en botste te gen de auto van de Hengelose vrouw. De bestuurder van het bus je werd zwaar gewond. Nog vrij zacht Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur onge veer 9 graden. Middagtemperatuur rond 17 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Wisselvallig weer en koeler. Vooral na woensdag perio den met regen en van tijd tot tijd veel Dinsdag 4 oktober zon op: 06.46 uur. zon onder: 18.10 uur; maan op:maan onder: 16.21 uur- Waterstanden te Katwijk hoog water: 09.51 en 22.45 uur; laag water: 05.11 en 17.29 uur. IJMUIDEN (ANP) - De Nederlandse Midden- standsbank (NMB) wil acht zware transportschepen van het IJmuidense zee sleepvaart- en bergingsbe drijf Wijsmuller op korte termijn verkopen. Gaat de verkoop door, dan daagt Wijsmuller haar huisban kier voor de rechter. Het voortbestaan van alle negen Wijsmuller-bedrijven hangt aan een zijden draadje, al dus gisteren een woord voerder van het bedrijf. Het is voor de tweede maal binnen twee jaar dat Wijsmuller door haar half afzinkbare transportschepen in problemen dreigt te raken. On der druk van drie banken droeg de maatschappij in januari 1987 haar acht transportschepen over aan het consortium Macoland in Amster dam. Drie van deze acht Super Ser vant en Mighty Servant-schepen waren toen wegens de malaise in de olie- en gaswinning en de lage dollarkoers al uit de vaart geno men. Wijsmuller leed bij de ver koop een verlies van 80 miljoen gulden. Volgens de begin 1987 gemaakte afspraken zou Wijsmuller Trans port de schepen voor Macoland blijven exploiteren, omdat de sche pen onverkoopbaar werden geacht en de financiers belang hechtten aan het voortbestaan van dé Wijsmuller Groep. Onlangs liet de NMB als de belangrijkste financier van Macoland en van Wijsmuller weten dat de bank verkoop van de acht schepen overweegt en dat er kopers zijn. Volgens de directie van Wijsmul ler is dat in strijd met de afspraken. Bovendien verloopt de exploitatie van de schepen gunstig en is er een goede orderportefeuille. Het boek jaar 1987 werd met positief resul taat afgesloten en over de eerste maanden van 1988 boekte Wijsmul ler Transport een winst van enkele miljoenen guldens. Wijsmuller is echter niet in staat zelf de schepen terug te kopen. Bij Wijsmuller Transport werken 150 mensen op de transportschepen en 20 aan de wal. De Wijsmuller-be drijven tellen bij elkaar 500 werk nemers. De NMB wil geen com mentaar geven. Met een indrukwekkende slot manifestatie zijn gisteren in de Zuidkoreaanse hoofdstad Se oul de 24ste Olympische Spelen geëindigd. De sluiting door IOC-voorzitter Samaranch werd omlijst door een menge ling van traditie, sportverbroe- dering en spontaniteit. Duizen den deelnemers liepen hos send, zingend, zwaaiend en jui chend door het stadion. De 16 dagen durende strijd in 237 sportdisciplines werd afge sloten met een indrukwekkend en omvangrijk vuurwerk. Het organiserende Zuidkoreaanse Olympisch comité deelde na afloop mee dat de spelen een batig saldo van 349 miljoen dol lar, ruim 700 miljoen gulden hebben opgeleverd. De totale kosten bedroegen volgens voorzitter Park Seh- jik 815,5 miljoen dollar, waar van de helft terug kwam via de verkochte televisierechten. Een inzameling onder de Zuid koreaanse bevolking leverde LEIDEN - In lange rijen wachtten vanmorgen weer duizenden Leidenaars op de jaarlijkse uitreiking van ha ring en wittebrood. Dit jaar waren er weer meer inschrijvingen dan voorheen: een kleine 18.000 Leidenaars schre ven in. Dat betekejide dik 35.000 haringen en 5000 wittebroden. Dank zij de hulp van tientallen medewerkers van de 3 October-Vereeniging werd de grote hoeveelheid voedsel in twee uur uitgereikt. <f0to Wim Dijkman» RIJSWIJK (ANP/GPD) - Het bouwconcern Hollandsche Beton Groep (HBG) wil een aanzienlijk aandeel in het bouw- en bagger- concern Volker Stevin, maar is niet van plan het bedrijf tegen zijn zin over te nemen. De HBG heeft dat vanmorgen meegedeeld nadat in Hazerswoudenaar verongelukt bij NK voor motoren HEERLEN - Bij de laatste wed strijden van de strijd om de Neder landse titels op de weg voor motor rijders voor het seizoen 1988 is gis teren de 32-jarige Arend Radema ker uit Hazerswoude om het leven gekomen. De motor van de deelne mer aan de strijd om het kampioen schap in de 250 cc-klasse, kreeg op een van de snellere stukken van het circuit in Heerlen naar alle waarschijnlijkheid een vastloper. Rademaker was sinds 1977 actief in de wegracerij. Overeenkomstig de beleidslijn, het programma wordt afgewerkt als geen gevaar voor de toeschou wers bestaat, vond na het ongeval de race in de 500 cc-klasse gewoon doorgang. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse advocaat Kersting heeft de procureur-generaal bij de Hoge Raad verzocht de Amsterdamse rechter Van der Schroeff te ont slaan. Volgens Kersting is de rech ter zo bevooroordeeld tegen actie voerders dat hij daardoor steeds de wet schendt. „Getuigen weigert hij op te roe pen, samenhangende zaken wil hij niet gevoegd behandelen en de ver dediging snoert hij de mond als zij niet-ontvankelijkheid van het Openbaar Ministerie willen beplei ten. Dat een rechter tegen actie voerders vooringenomen is, is op zich al kwalijk. Hij hoort onpartij dig te zijn. Dat deze vooringeno menheid gepaard gaat met con stante wetsovertredingen is onac ceptabel", aldus Kersting in een brief aan de Hoge Raad. het weekeinde de Raad van Be stuur van Volker Stevin had ge zegd voor een overval te vrezen. De HBG, waarvan het Leidse be drijf HCG deel uitmaakt, bevestig de vanmorgen dat de onderhande lingen met het off-shore bedrijf Heerema over een pakket aandelen Volker Stevin in een vergevorderd stadium zijn. Het zou gaan om een pakket van 27 procent van het uit staande kapitaal van Volker Ste vin, dat in het verleden bij Heere ma terecht kwam in verband met een beoogde bundeling in de bran che. Die bundeling ging toen niet door. HBG had tot dusver geen aande len in Volker Stevin, maar de beide bedrijven werken nationaal en in ternationaal reeds gedurende lan ge tijd op diverse werken samen. HBG zegt ook, dat de raad van be stuur van Volker Stevin op 23 sep tember van zijn voornemen op de hoogte is gesteld. De raad van bestuur van Volker Stevin liet dit weekeinde weten dat het bedrijf zich met hand en tand zal verzetten wanneer door een aandelenoverdracht 'de zelfstan digheid en de identiteit van de ven nootschap in gevaar mochten ko men'. De raad kondigde aan alle 'ten dienste staande middelen waaronder beschermingsmaatre gelen te zullen gebruiken'. BONN (GPD) De 73-jarige Franz Josef Strauss, premier van de Westduitse deelsaat Beieren, ver keerde vanochtend na zijn zware hartaanval van zaterdagavond nog steeds in levensgevaar. Volgens Helmut Schwaabe, woordvoerder van de Beierse kan selarij, is de omstreden Westduitse politicus al meer dan 40 uur buiten bewustzijn. Strauss wordt nog al tijd kunstmatig beademd en krijgt medicijnen om zijn long- en nier- functies op gang te houden. Volgens de leider van het me disch team Rolf Manz is gister avond een begin geconstateerd van bloedvergiftiging. De Westduitse eerste-minister is al vele jaren sui kerpatiënt. Strauss werd zaterdag met grote spoed naar het ziekenhuis van Re gensburg gebracht, nadat hij tij dens een jachtpartij bij zijn vriend Vorst Von Thurn und Taxis in de buurt van Regensburg was getrof fen door een hartaanval. Vervoer naar de speciale universiteitskli niek in München werd te riskant geacht. Strauss was zeer kort kli nisch dood en werd direct nadat zijn levensgeesten waren opge wekt, geopereerd. De artsen zeiden dat de minister president over een goede fysieke conditie beschikte is speciale appa ratuur overgevlogen om Strauss te behandelen. Strauss is behalve deelstaat-premier ook voorzitter van de CSU, coalitiepartner in de regering van bondskanselier Hel mut Kohl. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Frans Josef Strauss (foto ap» Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Broccoli, 1 /IQ 500 gram J.rK7 Gehakt half-om-half, 500 g-5r?5 4.25 "7/1Q kilo®®®® 1&49 ff-FD

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1