'Daf varken moet wel op dames en heren Ben Johnson verdient wel een medaille MAANDAG 3 OKTOBER 1988 $PORT PAGINA 15 SEOUL (GPD) Zaterdag avond, 24 uur voor de afsluiting van de 24e Olympische Spelen in Seoul. De avond van de party's. Atleten, officials, NOC- en IOC- leden, journalisten zwerven in hun beste pak of uitgaansjurk over de Zuidkoreaanse hoofd stad uit om gevolg te geven aan een van de vele uitnodigingen, die ze de afgelopen week hebben ontvangen. SLOOCde Seoid Olympic Organization Comittee, het organisatiecomité van Bar celona '92, de ambassadeurs of consuls van verschillende lan den. Ze geven allemaal een feest je. Drank Zo ook de Nederlandse ambas sadeur in Seoul, Van Ebbenhorst Tengbergen. In de riante tuin van zijn oogverblindende resi dentie hebben zich de olympische bobo's, sporters, begeleiders en andere lieden als kamervoorzit ter Dolman, en voormalig minis ter Ad Ploeg verzameld. De NOC- leden, met voorzitter Henk Von- hoff voorop, zijn er het eerste en verlaten de villa, gelegen in het ambassadepark vlak bij het uit gangscentrum Itaewon, rond twee uur 's nachts als laatste. De drank en het overvloedige voed sel, dat de ambassadeur door zijn personeel heeft laten aan rukken, is dan al praktisch op. Drie uur na het begin van het feestje is er al geen bier en wijn meer te krijgen. De Nederlandse kolonie is een avondje uit en wil dat weten ook, „Vind je het gek, dat iedereen zich hier te buiten gaat aan de drank", weet assis- tent-zwemcoach Kees Vervoorn. „In het atletendorp is niks te krij gen. Nu ze een paar uur worden vrijgelaten, gaan ze helemaal door het lint. Iedereen heeft na zo veel weken schoon genoeg van de Spelen". Naarmate de avond vordert, klinkt de luide stem van chef de mission, Wim Cornelis, steeds va ker door de achtertuin. „Over tien minuten gaat er weer een bus naar het olympisch dorp", roept de regelaar van de olympi sche équipe bij herhaling. Maar niemand luistert. Ook het ver zoek om bij terugkeer in het atle- tenverblijf „rustig te blijven, om dat er nog drie ruiters en twee marathonlopers aan de bak moe ten", gaat aan de meesten voor bij. De honkballers storen zich daar al de hele week niet aan. „Echt schandelijk", roept ie mand geërgerd. „Ze gedragen zich als macho's. Die kerels zijn al de hele week vrij en houden ie dereen uit hun slaap als ze terug komen uit de stad. Dat zal van avond beslist niet anders zijn". Ze verlaten als een van de laatsten het het grasveld, dat in een paar uur tijd. in een ruine is veranderd. De grond ligt bezaaid met kippeboutjes, sigarettenpeu ken en vuile plastic bordje. In de grashaag, die het huis van dat van de buren scheidt, liggen hon derden lege flesjes Heineken. Presentjes De strijd om de presentjes is dan al enige tijd gaande. Bij het vertrek krijgt iedere bezoekers een papieren zak mee, waarin een vrijgevige sponsor een plas tic sporttas heeft gestopt. Er blij ken er op het einde van de avond honderd te weinig te zijn. Het ge rucht doet als een lopend vuurtje de ronde. „Wat kan mij zo'n rot- tas nou schelen", roept zwem coach Bert Sitters, als hij door een van zijn volgelingen op het tekort wordt gewezen, „Daar lig ik absoluut niet wakker van". Er ontstaat enige paniek wan neer een verslaggever van een landelijke krant in een diepe put blijkt te zijn gevallen. Bij zijn po ging een geschikte plaats te vin den om te urineren, heeft hij in het aardedonker de ondergrond se kelder niet gezien. Een gapen de wond boven zijn wenkbrauw en een flinke jaap in zijn hand zijn het gevolg. „Ik denk er al ja ren over om er een hekje voor te zetten", verontschuldigt de ge schrokken ambassadeur zich te genover te hulp geschoten jour nalisten. Alle artsen zijn op dat moment al weg. Alleen Wim Cornelis, in het dagelijks leven chirurg, is er nog. Hij komt de schade opnemen en draagt vervolgens fysiothera peut Ed van Breukelen op een col lega in het olympisch dorp te vra gen „de zaak even te hechten". „Ik heb een arts gebeld", reageert de ook niet meer al te fris uitzien de medisch begeleider. „Maar de vraag is of hij terugbelt..." Dat gebeurt dus niet. Collega^s brengen de gewonde verslagge ver (de ambassadeur: „Ik wil wel even telefoneren voor een taxi, maar u kunt beter even naar de hoofdweg lopen. Dat gaat veel sneller") naar de eerste hulppost in het hoofdperscentrum. Schoenen Het feestje, dat rustig is begon nen, maar steeds rumoeriger wordt, wordt er nauwelijks door verstoord. „Weetje wat mij over kwam", zegt een atlete veront waardigd tegen een andere sportgenote. „Ik moest voor deze gelegenheid persé de schoenen aan, die bij het officiële uit- gaangstenue horen. Iemand van het NOC stuurde me gewoon te rug. Een ander meisje had haar oranje sjaaltje niet om. Werd ook op haar vingers getikt. Vind je dat niet belachelijk?". Henk Vonhoffis niet bij de lan ge eettafel weg te slaan. De zwaargewicht blijft opscheppen, nadat hij kort daarvoor zelf het sein heeft gegeven om aan te val len. „Dat vlees van het varken moet wel op dames en heren", is de eerste zin van zijn toespraak tot het olympische gezelschap. De NOC-voorzitter blijft mensen fe liciteren. „Ik ken u niet, maar ik vind dat u fabelachtig heeft ge keept", zegt hij tegen hockey- doelman Frank Leistra. Hij onderhoudt zich lange tijd met Regi Tuur. De boksheld van Nederland staat net zo in de be langstelling van de hoogwaar digheidsbekleders als Daphne Jongejans, zij het om geheel an dere redenen. De schoonspring- ster, die in Seoid met haar uiter lijk hoger scoorde dan met haar prestaties op de duikplank, blijft onbewogen onder de buitenspori ge persoonlijke aandacht. De ver veling valt echter op haar gezicht te lezen. De sporters blijken el kaar onderling nauwelijks te kennen, hoewel ze ruim twee we ken in dezelfde twee woonblok ken bivakkeerden. Dat geldt nok voor het ambassade-personeel. „Wat voor sport doe jij eigenlijk? zegt een van hen, terwijl hij met volleyballer Ron Zwerver staat te wachten voor het toilet. „Handbal of zo? Nee natuurlijk niet. Je bent zo larig, je moet een basketballer zijn". Briefje Een soortgelijke vergissing maakt ook de ambassadeur, als hij in zijn toespraak de medaille winnaars naar voren roept om ze een cadeautje te overhandigen. „Willen de karateka's Annemiek Derckx en Annemarie Cox even naar voren komen". Als hij zijn vergissing bemerkt en ziet dat het om het bronzen kano-duo gaat, verontschuldigt hij zich met: Sorry hoor, zo staat het op mijn briefje". AD HEESBEEN SEOUL (GPD) Ben Johnson heeft in een open brief aan het Canadese volk zijn excuses aangeboden voor alle nega tieve publiciteit die op het land is neergedaald na zijn ge drogeerde sprint in Seoul. Zijn tweede blunder binnen een week. Hij had zich tegenover de Koreanen moeten veront schuldigen. Jarenlang werkten de Aziaten zich in het zweet om de 24e Olympiade tot een groot succes te maken. De organisatie was gedegen, de bevei liging optimaal, de accommodaties uniek, maar de nasmaak is als die van een bedorven vrucht. Seoul '88 zal de geschiedenis ingaan als de 'Spelen van de Doping'. Ben Johnson had er in zijn eentje nog geen tien seconden én de anabole steroid stanozolol voor nodig om de droom van Zuidkorea aan flar den te rijten. Wanhopig probeerde het SLOOC gisteren het tij nog te ke ren. De discipelen van het organi satiecomité wezen met trillende en afgekloven vingers op de jolige stemming onder de atleten tijdens de sluitingsceremonie; op de we reldrecords, de emoties, het drama van het grootste sportevenement ter wereld; en tenslotte op de statis tieken. In het rijtje van vijf ge- wichtheffers, twee moderne vijf- kampers, een atleet, een judoka en de worstelaar die op het gebruik van verboden stimulantia werden betrapt, ontbrak nog een 'junkie' die het record van Los Angeles vier jaar geleden (elf positieve gevallen) zelfs maar kon evenaren. De medi sche commissie van het IOC had uiteraard niet alle 9300 atleten in Zuidkorea kunnen controleren, maar de steekproef die tot de tien betrapten leidde, kwam neer op een minuscuul percentage van één gedrogeerde op negenhonderd at leten. Geen cijfer om écht wakker van te liggen. Maar de miljoenen die de Spelen de afgelopen twee weken via de buis volgden, deden dat wel degelijk. Ook hun droom werd im mers ruw verstoord. Door Ben Johnson. Omdat hij het hoogte punt van het evenement had ver gald. „Wanneer blijkt", verwoord de de Nederlandse chef-arts in Se oul, dr. Hermans, de wereldwijde besmetverklaring van de Spelen in Zuidkorea misschien nog wel het beste, „dat de snelste man ter aarde het moment-suprème van de Spe len misbruikt door gedrogeerd aan de start te verschijnen, knapt er iets in je. Het sprookje is uit. Nie mand kan zich op zo'n moment nog identificeren met de sportman, of het evenement zelf. Het wordt de ver-van-mijn-bed-show". Vuurwerk Seoul was dus vanaf vorige week dinsdag aan zijn eigen lot overgela ten en bleef dat tot de laatste flitsen van het vuurwerk gisteravond in de broeierige Zuidkoreaanse avond waren weggestorven. De olympische familie heeft het gewe ten. Achter elke boom in de metro pool zat een gedrogeerde sporter. Het schimmenspel liet het atleten- en persdorp niet meer los, beschul digingen vlogen over en weer, een collegiaal aangeboden bidon werd uit angst voor sabotage ruw uit de handen geslagen. Grote namen werden door het slijk gehaald. De drie valse starts en de daaropvol gende diskwalificatie van tienkam per Jurgen Hingsen zouden gebo ren zijn uit angst voor de doping controle. Florence Griffith scheen met haar elegante hakken over de sloot te zijn gesprongen bij de uit slag. Amerikanen zouden deze Spelen nooit betrapt worden, om dat de dopingapparatuur door een Amerikaanse firma was geleverd en gedeeltelijk betaald. Zelfs Nederland werd verdacht. De ploeg was vlak voor vertrek niet op spierversterkende middelen ge controleerd, en zou conform de ge middelden die hiervoor gelden dus over acht, tot negen positieven be schikken. Bewezen werd er, buiten de tien zwarte schapen van Seoul, nooit iets. Hingsen viel gewoon uit, Grif fith mocht al haar plakken behou den en de Amerikanen voldeden net als iedereen aan het dopingre- glement in Seoul, maar werden geen enkele keer op het matje ge roepen. En om nu te zeggen dat het positief bevonden paard van Rob Ehrens - door een procedurefout mocht het duo toch verder - het oranje-blazoen bezoedelde, gaat ook weer wat te ver. Computer Het succes van de medische commissie, opgericht nadat de Deense wielrenner Knud Jensen op de Spelen van 1960 aan een overdosis amfetamines overleed, was er niet minder om. Gesteund door IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch - „doping staat gelijk aan de dood" - voerde men de ene na de andere urine-staal door de computer. De reactie op het bewij zen van de 'farmacologische mani pulatie' bij de twee gouden Bul gaarse gewichtheffers en de daar opvolgende terugtrekking van de gehele ploeg, was nog matig. Vanaf het moment dat het gezicht van de Olympiade (Johnson) zonder aan- ziens des persoons positief werd verklaard en met de staart tussen de benen het land moest verlaten, brak de hel los. En steeg de waarde ring voor prins Alexandre de Mero- de, de Belgische voorzitter van de medische commissie. De boswach ter was er in geslaagd een van de meest prominente stropers te ont maskeren. Wakker geschud door deze affai re, kondigden de meeste landen scherpere dopingcontroles aan. Zo ook Nederland, dat via het natio naal centrum voor dopingvraag- stukken een discussie op gang wil brengen om de atleten al tijdens de trainingen op anabole steroiden te onderzoeken. Gisterochtend volg den de Verenigde Staten en de Sovjetunie. In een gezamenlijke persbijeenkomst kondigden de Russische sportminister Marat Gramov en de voorzitter van het Amerikaans Olympisch Comité, Robert Helmick aan dat beide grootmachten de handen ineen zul len slaan in de strijd tegen het do- pinggebruik. Volgende maand al komt een commissie van deskundigen, on der wie hordenloper Edwin Moses er) polsstokhoogspringer Sergei Boebka in Moskou bijeen om de sa menwerking tussen Oost en West op dit gebied te bespreken. Ge dacht wordt aan het uitwisselen van doping-experts, lab-resultaten, resultaten van eerdere onderzoe ken en het opstellen van uniforme strafmaatregelen. Beide landen zullen ook hun dopingcontroles richten op de periode voorafgaan de aan grote evenementen. „We moeten nu een einde maken aan het wantrouwen in de top sport", zei Gramov. „Het is een we reldwijd probleem, we moeten snel handelen", aldus Helmick. De eensgezindheid was opmerkelijk. Het moment van handelen lach wekkend. Ben Johnson, inmiddels ook al beschuldigd van een gedro geerde wereldrecordrace in Rome vorig jaar, verdient eigenlijk toch een medaille. Zelfs de bobo's be seffen nu dat de topsport ziek is. En dat was tot nu toe nog niemand ge lukt in de tachtigjarige dopingge- schiedenis... KAREL JANSEN SEOUL (GPD) Compleet waren ze, de Spelen van Seoul. Vol van verrassende uitslagen, spraakmakende dopingge- vallen en 739 medailles voor 46 van de 160 deelnemende landen. Met weinig echte uitschieters, een voortdurende, steeds irriterender, maar van rellen gevrijwaarde bewa king, minstens evenveel chauvinisme als het Amerikanis me vier jaar geleden in Los Angeles en een vaak vreemd, soms ongeïnteresseerd lijkend Koreaans publiek. Florence Griffith, vooral positief in de schijnwerpers van Seoul (foto AP) vallers in Seoul, ze hebben de afge lopen twee weken allemaal mogen uitleggen waar het fout is gegaan. Verder De een kondigde er direct zijn of haar afscheid bij aan, de ander keek al weer verder. Hippisch par koers-bouwer Olaf Petersen wilde daar op de slotdag wel een symbo lisch handje bij helpen. De aller laatste hindernis was een sprong over de lans van Don Quichotte, die een molen aanvalt. De 'sprong naar Barcelona' was het thema. Ve len zullen daarvoor al snel een aan loop nemen, wanneer de kater van de champagne of de teleurstel ling van Seoul is verwerkt. Want de peperdure olympische malle molen staat nooit stil. van wielrenster Monique Knol, staat Turkije op zijn kop voor ge- wichtheffer Nairn Suleymanoglu. Slechts enkele sporten mogen zich tijdens de Spelen altijd in een wat algemener belangstelling ver heugen. Atletiek natuurlijk, moe der der sporten, en 'drager' van het evenement in de langzaam aflopen de laatste week. Een 'gedoopte' Ben Johnson is meer nieuws dan zijn Bulgaarse gewichten tillende collega, die ook de spuit heeft ge hanteerd. Viel de Canadees in Se oul van zijn voetstuk, als vervang ster werd Florence Griffith-Joyner erop gezet. Velen wachtten erop, dat ook zij betrapt zou worden op geprepareerd sprinten, maar zij bleef slechts positief (in de goede zin van het woord) in de schijnwer pers. Drie keer goud, waaronder een fantastisch wereldrecord op de 200 meter en een niet minder mooie tijd op de halve afstand. Reputaties Zij had zich dit jaar plots als favo riete voor het sprintgoud opgewor pen en maakte dat waar. Anderen, die al jarenlang aan de top verblij ven, zagen hun reputaties bij bos jes knakken. Said Aouita, de loop koning, voor het eerst sinds jaren verslagen en dat net op het olympi sche moment. Steve Cram, ook slachtoffer van de zo sterk bezette middenafstand. Voorbeelden slechts, van een hele rits. Het was het leukste aspect van deze Spelen. Medailles kun je, op enkele uitzonderingen na, niet voorprogrammeren. Niet in de atle tiek, ook niet in het zwemmen, de pijler van de eerste week, waar naast medaille-slokoppen als Kris tin Otto en Matt Biondi een favoriet als Michael Gross flinke klappen kreeg. En zo heeft elke sport, wel of niet in Nederland gevolgd, zijn dra ma's en verrassingen gehad. Het totaaloverzicht van de me dailles geeft aan, dat de Amerika nen hun feestje van vier jaar gele den natuurlijk niet konden herha len. Ondanks dat het in sommige sporten flink moest inleveren, vier de het Oostblok zijn olympische te rugkeer op verpletterende wijze. Liefst 132 medailles (waarvan 55 goud) voor de Sovjets, dertig min der (37 x goud) voor het zo kleine Oostduitsland. Dan pas, net als bij de laatste redelijk complete Spelen in Montreal, de Verenigde Staten met 94 medailles, waarvan 36 gou den. Heel wat minder dan de 175 plakken die Amerika vier jaar gele den bejubelde. Verrassend Verrassend op de medaillelijst is de vierde plek van het gastland. Met twaalf gouden medailles (en 33 in totaal) volgt Korea wel op res pectabele afstand van 's werelds sportieve grootmachten, maar het gaat veel West- en Oosteuropese landen in de rangschikking voor. Meest 'Koreaanse' sporten: boog schieten, tafeltennis, judo en bok sen. Bij de laatste twee hielp de ju ry een grote hand mee om de spor ters van de gastheren zo ver moge lijk naar het podium te begeleiden. Want zo'n evenement in eigen land, en dan geen succes hebben, dat kan niet. Nederland tenslotte, met een ploeg van recordgrootte (153) in de Zuidkoreaanse hoofdstad en (ano niem) in havenstad Pusan aanwe zig. De negen medailles waren er vier minder dan in het geboycotte Los Angeles, maar meer dan het aantal plakken dat in Mexico, Mün- chen, Montreal en Moskou werd gehaald. De 22ste plaats op de me daille-spiegel mag 'gewoon' heten. Natuurlijk is er een lijst van tegen- Plus nog zo veel van die dingen meer. Olympische Spelen, zestien dagen vol sport en alle zaken er om heen, zijn in de dikste en mooist ge ïllustreerde boekwerken nog niet onder woorden te brengen. Mis schien is één typering genoeg: ge woon leuk, voor hen die zoiets gi gantisch nog nooit hebben meege maakt, en wie weet zelfs voor dege nen die al wat langer olympisch meedraaien. Leuk, ondanks alle kritische kanttekeningen die je er bij kunt, moet maken. Bezinning Tijd voor enige bezinning is er nauwelijks. Het instituut genaamd Internationaal Olympisch Comité heeft voor elkaar gekregen, dat de sport op heel veel plaatsen in de wereld twee weken lang (en al die maanden en jaren van voorberei ding vooraf) zo ongeveer heilig wordt verklaard. Daar valt geld, heel veel geld mee te verdienen, el ke vier jaar weer meer. Zuidkorea investeerde liefst 3,1 miljard dollar (zo'n 6,5 miljard gul den) in het prestige-object. Te gek natuurlijk voer woorden, zo veel geld voor een evenement dat van daag al een beklemmend leeg ge voel nalaat. Ja, roept elke organise rende stad, we hebben door de Spelen de infrastructuur, het leef klimaat en dergelijke op een veel hoger peil kunnen brengen. Maar de vraag is, wat de Zuidkoreanen straks bijvoorbeeld moeten met een prachtige, peperdure wieler baan in het olympisch park. Kritiek Verlies zal er niet geleden wor den, liet het organisatiecomité dit weekeinde weten. Toch is de meest gedeelde kritiek onder de 'gewone Koreanen', dat het evenement on gelooflijke bedragen heeft gekost. Prachtig, de veranderingen, verbe teringen in de stad, maar frustre rend dat zoiets pas kan naar aanlei ding van een sportevenement. Dat laatste blijft nog altijd het be langrijkste van de Olympische Spelen. Ze zijn vooral sport, afge zien van de vraag of kunstzwem- men, rytmische gymnastiek, bok sen, om een paar verschillende te noemen, als 'sport' zijn te bestem pelen. Liefst 739 medailles waren er te verdelen. Evenzo vaak werd er gejuicht, getreurd, meegeleefd, thuis of ter plekke. En iedereen maar op dat ene kleine plekje in het grote web, deel van het geheel, dat voor elk land zo verschillend is. Waar Nederland juicht om goud door Edwin Winkels

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15