PORT Nijboers rol nog niet uitges Marathonlopers eisen dat Verhoorn blijft Spelen eindigen zoals ze begonnen Inspirerende dertiende plaats op marathon :®yn MAANDAG 3 OKTOBER 1988 Overmacht aan grijze uniformen SEOUL (GPD) De Spelen eindigden zoals ze ruim twee weken geleden waren begonnen. Met een overmacht aan grijze politie-uniformen. Uit angst voor acties van radicale linkse studenten, die na de arrestatie van hun leider Oh Young-Sik hadden aangekondigd de marathon en de slui tingsceremonie van de Spélen te zullen ontregelen, werd Seoul gisteren in een vesting veranderd. BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Rondcirkelende helikopters, 'bom- honden', metaal-detectoren, een stringente fouillering waaraan ie dereen zich moest onderwerpen en een cordon van 36.000 agenten langs de 42 kilometer lange route vormden het toneel, waarop 124 at leten hun olympische strijd stre den. Een ambiance, die de 24ste Olympiade weliswaar tot de best beveiligde Spelen uit de geschiede nis bestempelde, maar niet een mo ment de indruk kon wekken dat de organisatie zeker was van zijn zaak. In de tweede week van het eve nement leken de Koreanen soepe ler te zijn geworden. Meegebrachte tassen naar het pers- en atleten- dorp werden nog maar nauwelijks gecontroleerd, de legitimatiekaar- ten nog wel door de computer ge haald, maar niet meer op gezicht vergeleken. Met het naderen van het einde, kwam daar vanaf woens dag weer verandering in. Kennelijk opgezweept door het thuisfront hoopten de rijen wachtenden voor de stadions zich op. Nu werd wel alle tijd genomen om de bezoeker, toeschouwer of at leet zelf aan een persoonlijk onder zoek te onderwerpen. Bomhonden werden een vertrouwde verschij ning op straat en zelfs in het pers centrum. De onaantastbare glim lach op de gezichten van het veilig heidspersoneel verdween met het aanscherpen van de maatregelen. De slotdag spande de kroon. Nog twee evenementen, de marathon en de sluitingsceremonie, en Seoul kon tevreden achterover leunen. De vooraf gevreesde terroristische aanslagen vanuit Noordkorea, het Rode Leger in Japan of de militan te studenten in Seoul bleven ach terwege. Het land had bewezen een evenement als dit aan te kunnen, op welk gebied dan ook. Er was gisteren dan ook geen doorkomen aan op de route naar het olympisch stadion. Waren de straten al niet afgezet voor de mara thon, dan werd de weg wel ver- OLYMPISCHE MEDAILLES De medailleverdeling va in de 24e Olympische Spelen is: goud zilver brons Sovietunie 55 31 46 Oost-Duitsland 37 35 30 Verenigde Staten 36 31 27 Zuidkorea 12 10 11 West-Duitsland 11 14 15 Hongarije 11 6 6 Bulgarije 10 12 13 Roemenië 7 11 6 Frankrijk 6 4 6 Italië 6 China 5 11 12 Gfoot-Brittannië 5 10 9 Kenya 5 2 2 Japan 3 7 Australië 3 6 5 Joegoslavië 3 4 5 Tsjechoslowakije 3 3 2 Nieuwzeeland 3 2 8 Canada 3 2 5 Polen 2 5 9 Noorwegen 2 3 0 NEDERLAND 2 2 5 Denemarken 2 1 1 Brazilië .2 3 Finland 1 1 2 Spanje 1 1 2 Turkije 1 0 Marokko 1 0 2 Oostenrijk 1 0 0 Portugal 1 0 0 Suriname 1 0 0 Zweden 0 7 Zwitserland 0 2 2 Jamaica 0 2 0 Argentinië 0 1 1 Chili 0 1 0 Costa Rica 0 1 0 Indonesië 0 1 0 Iran 0 1 0 Maagdeneilanden 0 1 0 Nederlandse Antillen 0 1 0 Peru Senegal België 0 0 0 1 0 0 0 2 Mexico 0 0 2 Colombia 0 0 1 Djibouti 0 0 1 Filipijnen 0 0 Griekenland 0 0 1 Mongolië 0 0 1 Pakistan 0 0 1 Thailand 0 0 1 sperd door opgeworpen betonnen blokken, hekken en prikkeldraad. De medewerking van de politie was nihil. Koreanen, maar voor de eerste keer ook de buitenlandse be zoekers die de straten voor het olympisch stadion wilden overste ken, werden ruw naar de onder grondse tunnels getrokken. Een vertraagde pas op straat wekte al argwaan, zeker wanneer dat aan de linkerkant van de boulevard ge beurde. De marathonlopers zelf werden geëscorteerd door achttien bussen, volgeladen met politie, motor-agenten en enkele helicop ters. Afgezien van wat relletjes op vrijdag (studenten staken o.m. een welkomstbord in brand en zorgden voor een verkeersopstopping) slaagde niemand er in de mara thon, door de lengte het meest kwetsbare onderdeel van de Spe len, te ontregelen. De grimmige sfeer buiten het stadion kon het volksfeest daarbinnen niet beder ven. Het vuurwerk bleef beperkt tot de indrukwekkende openings- en sluitingsceremonie... Dreigend conflict met KNAU SEOUL (GPD) Wim Verhoorn wil van geen wijken weten, maar zijn dagen als bonds coach wegatletiek lijken geteld. De kantonrechter heeft bepaald dat de Atletiekunie hem tot 1 januari 1989 in dienst moet houden. Maar daarna is de bond vrij om de beschermheer van Gerard Nijboer en Marti ten Kate aan de dijk te zetten. De beslissing is aan Arie Kauff- man, technisch directeur van de KNAU en de man die Verhoorn als full-time kracht uit het bondsbureau in Utrecht heeft verwijderd. Gerard. Nijboer heeft geen trek in een speciaal drankje 1 De Nederlander ging goed mee. door Jaap Visser Tussen Kauffman en Verhoorn heerst gewapende vrede. Tijdens het pré-olympisch trainingskamp in Japan en gedurende de Spelen zelf hebben de twee kemphanen met elkaar op zakelijke basis sa mengewerkt. maar nu er niet lan ger meer sprake is van een gemeen schappelijk doel, een zo goed mo gelijk resultaat in Seoul, kunnen zij elkaar weer in de haren vliegen. Verhoorn verwijt Kauffman dat hij geen verstand heeft van en ge voel voor topsport. Kauffman op zijn beurt verwijt zijn voormalige assistent op het bondsbureau dat hij slechts oog heeft voor de top sporters. Op voorspraak van de af gezwaaide beroepsmilitair heeft de KNAU vorig jaar haar werknemer Verhoorn ontslagen omdat hij niet in de organisatie zou passen. De lastpost moest ook zijn functie als bondscoach opgeven, maar dat ging de voormalige voetbaltrainer en zijn wegatleten te ver. Gerard Nijboer cs. sprong voor hun coach in de bres. Het voorlopige slot van SEOUL (GPD) - De springpaarden hadden zo juist een spoor van vernie lingen door de olympische piste getrokken, toen Ge rard Nijboer en Marti Ten Kate het bijna lege Chamsil Stadion binnen marcheer den. Het sfeertje voor start van de olympische mara thon was omwezenlijk. Ter wijl een legioen vrijwilli gers druk bezig was de scha de te herstellen en de paar devijgen van de grasmat te verwijderen, dribbelden de nationale marathontroeven gespannen over het tartan. Met een buik vol onzekere gevoelens begonnen zij aan hun lange en warme mon- stertocht over de brede we gen van Seoul. Die strijd zou hen uiteindelijk een stuk wijzer zou maken. Gerard Nijboer weet na zijn derde olympische optreden dat zijn rol nog niet is uitgespeeld. Met een dertiende plaats in de eindrang schikking maakte hij duidelijk nog altijd tot de internationale subtop te behoren. Nijboer overwoog na de Spelen in Seoul zijn wedstrijd- schoenen definitief uit te trekken, maar de nummer twee van de olympische marathon van Moskou (1980) peinst daar niet meer over. Direct nadat hij het 42 kilometer en 195 meter lange karwei had ge klaard in 2 uur 14 minuten en 40 se conden, kondigde Nijboer aan voorlopig door te gaan, misschien zelfs tot en met Barcelona '92. Daar hoopt Marti ten Kate dan op zijn top te zijn. Een simpel re kensommetje leerde de 29-jarige computerprogrammeur dat hij in één jaar tijd enorm vooruit is ge gaan. „Vorig jaar kwam ik op de WK in Rome als 24ste en helemaal kapot over de finish. Nu ben ik re delijk ontspannen vijftiende ge worden. Dat is toch een behoorlij ke winst". Bordin Ten Kate moest op de meet der tien seconden toegeven op zijn drie jaar oudere landgenoot en ruim vier minuten op Gelindo Bordin, de niet verwachte Italiaanse win naar. De Europese kampioen ver raste de Afrikaanse favorieten -en dan met name Ahmed Saleh Hous- sein uit Djibouti, die voor de zo veelste keer net naast een hoofd prijs greep. Saleh werd op de val reep geklopt door Bordin en Doug las Wakiihuru, de wereldkampioen uit Kenia. Alle andere Afrikaanse hardlopers, die aanvankelijk het tempo bepaalden, bleken doodlo- pers. Zij hadden zichzelf na de Afri kaanse successen op de 800, 1500, 5000, 10.000 en 3000 meter steeple overschat. Dat gold niet voor Gerard Nij- De Italiaan Gelindo Bordin kust het tartan aliteitszin in het juiste spoor waren gebleven. De Drent en de Twent hadden zich niet op sleeptouw la ten nemen door de gretige Afrika nen, maar waren hun eigen tempo gevolgd. Bij terugkeer in het sfeer loze Chamsil bleek dat ze daar goed aan hadden gedaan. Een reële klas sering voor marathonlopers van hun kaliber was de beloning voor een „gereserveerd gelopen race", zoals Nijboer het uitdrukte. „Ik behoor niet meer tot de abso lute wereldklasse", gaf de Europe se kampioen uit 1982 als verklaring voor zijn voorzichtige aanpak in Seoul. „Niet omdat ik zelf minder ben geworden, maar de concurren tie is nu zoveel groter en sterker ge worden, dat het niet meer reëel is om op een groot evenement op een medaille te hopen. Vier jaar gele den in Los Angeles pretendeerde ik nog wel het verloop van de race te kunnen bepalen. Dat is me slecht bekomen". Die destijds door de Portugees Carlos Lopes gewonnen race ein- HicrrU. v r M,,h^ lijk drama. Na een tijdje op kop te hebben gelopen, verdween hij let terlijk en figuurlijk uit beeld om uiteindelijk gebroken de wedstrijd te staken. Met die nachtmerrie nog steeds in het geheugen, begon de snelste Nederlandse marathonlo per aller tijden aan zijn olympische herhalingsoefening. Acht jaar gele den had Nijboer de marathon van Amsterdam afgelegd in 2.09.01 en dat leverde hem een tweede plaats op de wereldranglijst aller tijden op. Inmiddels is hij met zijn Neder landse record in die tabel afgezakt naar een 23ste plaats. Nijboer: „Alle reden dus om hier niet al te veel ambities te koesteren en rustig te beginnen. Ik wilde lie ver vijftigste worden dan opnieuw in een olympische marathon uit vallen. Stilletjes hoopte ik op een plaats bij de eerste vijftien". Nijboer bouwde zijn race even wichtig op. Met demarrages be moeide hij zich niet. Hij boekte zijn winst toen vooraan de strijd om het veranderde de wedstrijd in een ai- valrace waarin hij nog heel wat af gehaakte tempobeulen kon achter halen. Nijboer was zelfs niet uit zijn evenwicht te halen door een valpartij waarbij hij een schaaf wond aan zijn bovenbeen opliep. Ruim twee kilometer voor de fi nish liep Nijboer ploeggenoot Mar ti ten Kate achterop. Een aanbod om samen naar de finish te lopen, werd door de succesvolste Neder landse wegatleet van de laatste ja ren afgeslagen. Ten Kate: „Dan zou Gerard zijn eigen glazen hebben in gegooid. Ik zat op dat moment na melijk behoorlijk stuk en Gerard kon misschien nog een paar plaats jes opschuiven". Ondanks zijn inzinking in de laatste kilometers hoefde Ten Kate uiteindelijk dus niet zo gek veel toe te geven op Nijboer. Hoewel de eindtijd niet bepaald tot zijn ver beelding sprak, was hij opgetogen over zijn klassering. „Het is mis schien een beetje laf om niet uit te gaan van een plaats bij de eerste ar ik wildp hr>p Han nok voorkomen dat ik hier net zo stuk zou gaan als vorig jaar in Rome". Nu hij zijn eerste aansprekende resultaat over de grens heeft ge boekt, kan de opgeluchte Ten Kate met vertrouwen vooruit kijken. „Er zit nog duidelijk vooruitgang in mijn prestaties en ik leer van el ke grote wedstrijd. Voor mijn ge voel heb ik vandaag lekker gelopen en dat is een stimulans om verder te gaan". Voor Gerard Nijboer geldt zo on geveer hetzelfde. De psychiatrisch verpleegkundige denkt voorlopig niet meer aan stoppen. „Het lopen is zo n stuk van mijn leven gewor den dat ik er nog geen afstand van kan nemen. Ik heb een uitstekend evenwicht gevonden tussen halve dagen werken en trainen. Dat be valt me zo goed dat ik nog een tijdje door wil gaan. Het plezier in het lo pen houdt me als topsporter op de been, ook al ben ik dan volgens een sommigen een ouwe zak die z'n tijd al lang heeft gehad. Hier heb ik in elk geval voor mijzelf anders bewe- het liedje was dat de kantonrechter alleen het ontslag van Verhoorn als assistent-coördinator ontvankelijk verklaarde. Nu de kritieke datum van 1 janu ari nadert, heeft Gerard Nijboer de Atletiekunie opnieuw kenbaar ge maakt dat de top van de Neder landse lange-afstandlopers vier kant achter de bondscoach staat.# In Seoul is de nestor van de natio" nale selectie op bondsvoorzitter Wim de Beer afgestapt om hem zijn uitgesproken mening duidelijk te maken. Nijboer: „Ik heb hem gezegd dat wij willen dat het contract met Ver hoorn na 1 januari wordt verlengd en dat hij druk moet uitoefenen op Arie Kauffman. Het is toch werke lijk te zot voor woorden dat de eni ge bondscoach die werkelijk alles voor zijn atleten over heeft er uit dreigt te vliegen omdat een paar mensen op het bondsbureau moei te met hem hebben. Als een coach niet goed met zijn atleten kan op schieten dan moet-ie er uit. Maar daar is hier in de verste verte geen sprake van". Behalve in woorden heeft Nij boer zijn standpunt in Seoul ook in daden laten blijken. Zijn dertiende plaats in de olympische marathon en de vijftiende klassering van Marti ten Kate versterken de posi tie van Verhoorn. Nijboer: „Meteen na de finish heb ik tegen Wim ge zegd: 'Dit is goed voor jou'. Als ik hier vijftigste was geworden, had ik geen recht van spreken, nu wel". Zijn goede prestatie in Seoul zegt Nijboer voor een belangrijk deel te danken aan de grote toewij ding van Verhoorn. „Het is echt on gelooflijk wat Wim weer allemaal voor ons heeft gedaan. Dat trai ningskamp in Japan was een ramp. We konden nergens fatsoenlijk lo pen. Er lag een schitterende kunst- stofbaan, maar daar hadden wij niet zo gek veel aan. Er was geen gelegenheid om een duurloop te maken. Geen bos, geen park, niets. Wim is onmiddellijk op de fiets ge sprongen en de omgeving gaan rij den. Hij is wel acht golfbanen langs geweest om te vragen of Marti en ik daar konden trainen. Uiteindelijk heeft hij wat gevonden. Zoiets ty peert hem, hij loopt voor ons echt de benen uit zijn lijf. Zo iemand moet dan weg omdat hij wel eens op ambtenaren botst". Mocht het contract tussen de KNAU en Verhoorn na 1 januari in derdaad niet worden verlengd dan is wat Nijboer (en Ten Kate) betreft een scheuring binnen het Neder landse marathonwereldje een feit. „Wat er ook gebeurt", heeft de woordvoerder van de nationale wegselectie de bond al laten weten, „een aantal toppers gaat zonder meer met Verhoorn verder. Dan valt de selectie vermoedelijk uit een en daar is natuurlijk niemand mee gediend. Maar wij stellen ons belang en dat van Wim boven het algemeen belang en dat van de bond". Een dreigement waarvoor Arie Kauffman zijn schouders ophaalt. De technisch directeur zegt in de kwestie-Verhoorn niet overstag te willen gaan onder druk van de atle ten. „Of het contract met Wim Ver hoorn wordt verlengd, hangt van een heleboel factoren af. De atleten mogen een woordje meespreken, maar hebben het niet alleen voor het zeggen. Wim Verhoorn en ik verschillen over een aantal zaken van mening en daar zal over ge praat moeten worden. Hij heeft in het verleden altijd geweigerd zich ondergeschikt te maken aan een stukje beleid. Dat moet anders. Maar ik wil niet op de zaken voor uit lopen. Ik ga op korte termijn praten met het bestuur en Wim Verhoorn. Ja, ik heb wel een duide lijk standpunt in deze kwestie, maar dat hou ik voor me. Nee, dat standpunt is na de goede prestaties van Gerard en Marti hier in Seoul niet gewijzigd".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13