LEIDSCH DAGBLAD EXTRA Schoonmaak in het Kremlin Q$9 Goud voor judoka Angelique Seiiese fN Demmenie <§L Explosie in lab eist vier levens Indrukwekkende machtsgreep van Gorbatsjov Dichter Kopland ontvangt P.C. Hooftprijs Iran en Iraq hervatten vredesoverleg Zaterdag 1 oktober 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38743 Prijs fl. 1,20 LEIDEN - De bovenverdiepingen van twee woonhuizen aan de Lage Rijndijk in Leiden zijn vanochtend om streeks vijf uur volledig uitgebrand. De bewoners van de panden konden zich tijdig in veiligheid stellen. Over de oorzaak van de brand was bij het ter perse gaan van deze krant nog niets bekend. (foto Henk Bouwman) Demmenie Kantoorinrichtingen Postbus 109-2300 AC Leiden Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp Tel 071-41.11.41 orp Zonnig en droog. Boetes niet meer fiscaal aftrekken DEN HAAG (GPD) - Door de strafrechter opgelegde geldboetes en boetes die meteen betaald moe ten worden aan een politieagent (transacties) of later via bank of gi ro (administratieve afdoening) zijn niet langer aftrekbaar van de belas tingen. Staatssecretaris Koning (financi ën) en minister Korthals Altes (jus titie) hebben daartoe gisteren een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend. De nieuwe regeling moet gaan gelden vanaf het belas tingjaar 1989. Het voorstel levert de Staat jaarlijks een voordeel van tien miljoen gulden op. In de toelichting op het wets voorstel noemen beide bewindslie den het onjuist dat boetes kunnen worden afgewenteld op de fiscus. Volgens hen wordt daarmee af breuk gedaan aan een doeltreffen de straf. De dreiging van een aantal wetten met straf wordt aldus op voorhand ondergraven. De bewindslieden erkennen dat een rechter nu wel een vrijheids straf kan eisen om te voorkomen dat het effect van de geldboete ver loren gaat, maar dat levert een on gewenste extra werkdruk op voor politie en justitie. I.v.m. de 3 oktoberviering zal ons kantoor op maandag 3 oktober tot 12.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van sleuteltjes en advertentieopdracbten voor onze edities van dinsdag 4 oktober geldt als uiterste inleveringstermijn: maandag 3 oktober 10.00 uur. De direktie. Ten tweede rangeerde Gor- batsjov de Politburoleden Jegor Ligatsjov en Viktor Tsjebrikov op een zijspoor. Zij hadden zich de laatste tijd ontpopt als de grootste tegenstanders van zijn „perestroj- ka"-plannen. Ten derde plaatste Gorbatsjov enige van zijn bondgenoten op vi tale posten, van waaruit hij contro le kan uitoefenen over zulke essen tiële terreinen als de ideologie, de buitenlandse politiek en waar schijnlijk de staatsveiligheid. Ten vierde gaven de 300 leden van het Centraal Comité, onder wie veel conservatieven, Gorbatsjov net groene licht voor een verre gaande herstructurering van het versteende bureaucratische appa raat. En ten vijfde manoeuvreerde hij zich in een zodanige positie dat hij, waarschijnlijk vandaag al, gekozen zal worden tot staatshoofd, een functie die hij dan zal combineren met het partijleiderschap. Of uit deze wapenfeiten mag worden afgeleid dat Gorbatsjov zijn macht versterkt heeft, zo luid de gistermiddag op een persconfe rentie de vraag aan Vadim Medve- dev. „Wat dacht U?, antwoordde dit kersverse politburolid met een McMASTERVILLE (AP) - Vier Canadese wetenschappers zijn gis teren om het leven gekomen door een ontploffing in een scheikundig onderzoekslaboratorium. Een vijf de geleerde werd zwaar gewond, zo heeft het chemie-bedrijf waar zij voor werkten, Canadian Industries Ltd., meegedeeld. De ontploffing deed zich voor terwijl de scheikundigen in een on- derzoeks- en produktiecomplex 25 kilometer ten oosten van Montreal experimenten uitvoerden met emulsie-explosieven. Deze worden onder meer gebruikt in de mijn bouw. Volgens CIL-directeur Wen- koff bleef de schade beperkt tot de ene laboratoriumruimte waar de geleerden werkten. Het laatste zware ongeluk bij CIL deed zich bijna op de dag af 13 jaar geleden voor op 1 oktober 1975, toen acht medewerkers door een ontploffing werden gedood. MOTORCENTRUM TESKE Langegracht 177-179 - Leiden TOTALE VERBOUWINGS UITVERKOOP Zie pagina 16 Hockeyers halen ook bronzen medaille Angelique Seriese greep van ochtend de laatste mogelijk heid om Nederland in een van de Olympische demonstratie- sporten aan een gouden me daille te helpen met beide han den aan. Ze velde daarvoor de Chinese boom Gao Fenglian. „Ze heeft er hard genoeg voor getraind", zei bondscoach Gie- telink. „Dit lijkt maar een sim pel toernooitje met gelijk al kwartfinales. De werkelijke keiharde selectie is vorig jaar bij het WK in Essen gedaan. Het is heel knap om die Chine se te verslaan. Dat gebeurt niet vaak. De 20-jarige administratief medewerkster uit Zevenber gen nam direct het initiatief te gen haar 4 jaar oudere en 30 ki lo zwaardere Chinese oppo- nente. Aanvankelijk probeerde ze vooral met beenvegen een voordeeltje te pakken. Het sterkte haar zelfvertrouwen zo, dat ze al na een minuut het in zetten van een schouderworp niet langer schuwde en zich al lengs ook aan het grondwerk waagde. „Ik had nog nooit tegenover haar gestaan", zei de Zeven- bergse judoka trots. „Ik had ge hoord, dat ze erg sterk was en niet alleen pure massa mee bracht. Dat is me meegevallen, zo sterk vond ik haar niet. Na een halve minuut begon ik in mijn kansen te geloven. Ik kon haar vastpakken zoals ik wilde. Afgesproken was, dat ik zou proberen te blijven staan, voor komen dat ze me naar de grond kreeg. Al vrij snel was ik daar niet bang meer voor. Ik voelde me vrij zeker. Gelukkig vonden de scheidsrechters dat ook." Het Nederlandse heren hockeyteam behaalde voor het eerst sinds 1952 in Helsinki weer een Olympische medaille. Was het toen zilver ditmaal werd het brons, dankzij een 2-1 overwinning op de Australiërs. De winnende treffer werd in de tweede helft gescoord door Floris-Jan Bovenlander. In het volleybaltoernooi behaalde Nederland een uit- Angelique Seriese juicht na het winnen van een gouden medaille voor Nederland in het demonstratietoemooi judo voor zwaargewich ten. (foto AP) stekende 5de plaats. In de slot wedstrijd tegen Bulgarije werd met 3-0 gewonnen. Het team van Selinger gaf de Bul garen weinig kansen. Han Kulker legde op de 1500 meter beslag op de zesde plaats. Het goud ging op die af stand naar de Keniaan Peter Rono. Bij de vrouwen werd die afstand gewonnen door de Roe meense Paula Ivan. Zoals verwacht werd de Olympische titel bij de vrou wen gewonnen door de West- duitse Steffi Graf. Ze won de finale tegen Sabatini met 6-3, 6-3. De Amerikaanse atlete Griffith is er vannacht niet in geslaagd het record van Fannie Fraudeurs slaan slag met kaasexport PAGINA 27 Country-club: voor cowboys en burgers PAGINA 29 Blankers-Koen - 4 gouden me dailles - te evenaren. Met de 4 x 100 meter-estafetteploeg be haalde ze wel het derde goud, maar op de 4 x 400 meter kwam de VS niet verder dan het zilver achter de Sovjetunie. De Russische heren wonnen de 4 x 100 meter voor de Britten en de Fransen. Op de 4 x 400 meter wonnen de Amerikanen goud in een nieuwe wereldre cordtijd. Het zilver ging naar Jamaica en het brons naar Westduits- land. Het discuswerpen was voor de Oostduitser Schuit met een worp van 68.82 meter. De Ne derlander De Bruin eindigde op de 9de plaats. Hij wierp de discus 63.06 meter ver. Halen majorettes de Taptoe in 2000? PAGINA 21 MOSKOU (Rtr) - Met groot politiek machtsvertoon heeft de Russische leider Michaïl Gorbatsjov in het Kremlin een indrukwekkende schoonmaakoperatie uitgevoerd die de weg vrij moet maken voor een versnelde uitvoering van zijn hervormingsprogramma. Perioden met zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden. Zwakke veranderlijke wind. Dc vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Overwegend droog. Geleidelijk minder koude nachten. Middagtemperatuur rond 16 graden. Zondag 2 oktober zon op: 06.43 uur, zon onder: 18.15 uur; maan op: 22.00 uur, maan onder: 15.21 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.28 en 19.42 uur; laag water: 03.16 en 15.34 uur. Maandag 3 oktober zon op: 06.44 uur, zon onder: 18.12 uur; maan op: 23.12 uur. maan onder: 15.57 Waterstanden te Katwijk hoog water: 08.25 en 20.56 uur; laag water: 03.57 en 16.20 uur. ARUBANEN TERUG - Een Aru baanse delegatie onder leiding van minister-president Henny Eman vertrekt dit weekeinde naar Neder land om Arubanen aan te sporen naar hun eiland terug te keren. Aruba voorziet de komende jaren een overschot aan vacatures en wil die graag opvullen met eigen men- ZEG MAARGMT TEGEN Is KAMSTEEG OCCASION grijns van oor tot oor. Vandaag is „een belangrijke stap" gezet bij het uitvoeren van Gorbatsjovs hervor mingen, zo voegde hij eraan toe. De afgelopen week was al duide lijk geworden dat er „iets" broeide. Gorbatsjov hield twee redevoerin gen waarin hij wees op de dringen de noodzaak van veranderingen, niet alleen in de manier waarop het land geleid wordt maar ook wat be treft de mensen die belast zijn met die leiding. Dat het mes van Gor batsjov echter zo diep door de de cennia-oude machtsstructuren zou snijden tijdens de bijeenkomst van het Centraal Comité, kwam als een volslagen verrassing. „Ik had een voudigweg niet verwacht dat hij over zo'n macht beschikte", luidde het commentaar van een Sovjet-in tellectueel die een grote bewonde ring koestert voor de partijleider. Sommige waarnemers hadden aanvankelijk zelfs niet durven uit sluiten dat Gorbatsjovs conserva tieve tegenstanders de vergadering zouden aangrijpen om hem te wip pen. Gromyko, de laatste uit een defi nitief voorbij tijdperk, werd op ele gante wijze terzijde geschoven, on der dankzegging voor zijn „trouwe dienst aan partij en staat". Na de personele wijzigingen van gisteren blijven er toch nog enige vragen openstaan. Is Ligatsjov, tot nu toe de tweede man achter Gor batsjov, iedere macht ontnomen Is Vadim Medvedev, het nieuwe Politburolid belast met de ideolo gie,-als tweede man in het Kremlin de rechterhand van Gorbatsjov? Ligatsjov, die. in augustus tijdens Gorbatsjovs vakantie openlijk zijn bezorgdheid uitsprak over de koers van het buitenlandse beleid en de invoering van marktmecha nismen in de economie, raakte zijn functie als Kremlin-ideoloog kwijt en wordt nu belast met de land bouw, het eeuwige probleemkind van de Sovjet-economie dat al heel wat mooie carrières heeft gebro ken. (pagina 16: Andrcj Gromyko (78), ccn legendarische politicus) Gorbatsjov had gisteren niet meer dan een uur nodig om in een verga dering van het Centraal Comité van de communistische partij dras tisch de bezem te halen door top van de Sovjetunie, de grootste schoonmaak sinds 1957. Ten eerste ging het Centraal Comité akkoord met het aftreden van vijf van 's lands meest vooraanstaande lei ders, onder wie president Andrej Gromyko, wiens naam nog steeds verbonden is met het nu in diskre diet geraakte bewind van Leonid Brezjnev. VANDAAG 40 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - De P.C. Hooftprijs 1988 voor poëzie is giste ren uitgereikt aan Rutger Kopland. In de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, in aanwezigheid van mi nister Brinkman (cultuur), reikte voorzitter prof. dr. S. Dresden van de stichting P.C. Hooftprijs de oor konde en de prijs ter waarde van 25.000 gulden uit aan Kopland, pseudoniem voor Rutger Hendrik van den Hoofdakker, hoogleraar psychiatrie en psychiater te Gro ningen. In het juryrapport werd Kopland geprezen om de constant hoge kwaliteit die zijn poëzie kent, om het grote publiek dat hij bereikt, om zijn invloed op andere dichters en om het feit dat zijn werk voort durend in ontwikkeling is. Tijdens zijn dankwoord, getiteld 'Dank zij de dingen', ging Kopland in op het ontstaan van een gedicht: de dich ter schrijft om het stilleven, dat hij innerlijk aanschouwt, 'te kunnen lezen'. Het kernprobleem waar de dich ter zich voortdurend voor gesteld weet, aldus Kopland, laat zich uit sluitend beschrijven in paradoxen. "Men dient een gedicht spankracht te verlenen door de spanning eruit te halen, men dient het gedicht uit de persoonlijke sfeer te halen door nog persoonlijker te worden, de ge beurtenis zo te vertellen dat zij blijkt niet gebeurd te zijn, iets te zeggen wat niet gezegd kan wor den". Kopland ontving in 1970 al de Jan Campertprijs. De P.C. Hooft-prijs is sinds vorig ■(NEHADDEN DAT TOCH 6ETER HUURMAN KUNNEN LATEN &OUU1EN" NEW YORK (RTR) - De ministers van buitenlandse zaken van Iran en Iraq hervatten vandaag in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties de vredesonderhandelingen over de Golf. Drie weken geleden werdewn de gesprekken in Geneve opgeschort in een patstelling. De ontmoeting werd gisteren be vestigd nadat secretaris-generaal Perez de Cuellar van de VN afzon derlijke besprekingen voerde met de Iraakse minister Tariq Aziz van buitenlandse zaken en de Iraanse bewindsman, Ali Akbar Velayati. Velayati verklaarde: „Wij zullen, directe besprekingen voeren met Iraq, onder auspiciën van de secre taris-generaal. Wij hopen tastbare resultaten te bereiken. Wilde schutters richten bloedbad aan in Pakistan ISLAMABAD (DPA7Rtr) - Ten minste 60 mensen zijn gisteren ge dood toen gewapende mannen in de zuidelijke Pakistaanse stad Hy derabad het vuur openden op voor bijgangers. Enige honderden men sen liepen verwondingen op. Volgens ooggetuigen waren op verschillende plaatsen in de stad plotseling auto's opgedoken waar uit onbekende mannen met ma chinepistolen stapten en het vuur openden. Er werd onder meer een bus met bruiloftgangers bescho ten. Daarbij kwamen vijf vrouwen en kinderen om. Legereenheden kwamen snel in actie, maar on danks een inderhaast ingesteld uit gaansverbod werd er later hier en daar toch nog geschoten. De staatsradio nep bloeddonors op zich te melden in de overvolle ziekenhuizen. In Hyderabad wo nen ongeveer 2,5 miljoen mensen. Er kon nog niets worden gezegd over de achtergrond van de aansla gen. In het verleden hebben zich tussen de verschillende bevol kingsgroepen in de stad spannin gen voorgedaan, die zich meerma len in bloedige botsingen ontlaad den. In Pakistan zijn er op 16 no vember verkiezingen. Als de toe stand te onrustig is, zou de regering kunnen besluiten de verkiezingen uit te stellen. jaar geen officiële staatsprijs meer. De eerste keer ging de prijs-nieu- we-stijl naar schrijver en columnist Hugo Brandt Corstius. Deze was al in 1986 voorgedragen, maar Brink man ging tegen het oordeel van de jury in en weigerde toekenning. De zaak werd dusdanig hoog opgeno men door de letterkundigen en de politici, dat de bewindsman vervol gens de staatsprijs afschafte en de verantwoordelijkheid voor de toe kenning overdroeg aan een onaf hankelijke particuliere stichting Luba Uitzend Buro Finalewedstrijd zondag 2 oktober VIJF MEI HAL aanvang 18.00 uur Op vertoon van deze advertentie gereduceerde toegangsprijs 1,-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1