Huizenbelasting verder omhoog Bezuinigingsoperaties blijven volgend jaar uit in Warmond Begroting '89 Warmond Begroting '89 Zoeterwoude Actie politie Wassenaar tegen diefstal uit auto's 'Tarieven Poelmeer niet omhoog' Ambtenaren Zoeterwoude willen af van 'zuivere koffie' Hondenbelasting en reinigingsrechten omhoog WONINGBOUW IN ZONNEGAARDE Ook reinigingsrechten in Zoeterwoude opgetrokken Openingstijden buitenbad Haasbroek onder de loep 'Wassenaar moet milieuprijs instellen' Raad akkoord met bouw appartementen langs Vliet m VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1 Emmsnag? WASSENAAR De gemeen tepolitie van Wassenaar gaat fel van leer trekken tegen de dief stal van radio's vanuit auto's. Vandaag is de politie begonnen met een actie die samen met de korpsen van Den Haag, Rijs wijk, Leidschendam en Zoeter- meer zal worden gevoerd. De actie, waaraan ook Bovag en autodealers deelnemen, zal een half jaar duren. Reden voor het initiatief is de schrikbarende stijging van het aantal diefstallen van autora dio's. Na afloop van de actie, in april 1989, zal aan de hand van enquêtes worden onderzocht of het aantal inbraken in auto's is gedaald. De politiekorpsen van de Haaglanden hopen eventue le dieven vooral af te schrikken door middel van het graveren van de auto-radio's. Alle auto dealers hebben hiervoor appa ratuur in bruikleen gekregen, zodat zij voortaan elke radio kunnen voorzien van de post code en het huisnummer van de eigenaar. Daarnaast zullen er sticker tjes worden verstrekt die op de voorruit kunnen worden ge plakt. Via deze stickertjes kan duidelijk worden gemaakt dat in de auto aanwezige appara tuur is gemerkt. Dit moet po tentiële dieven ervan weerhou den de auto open te breken. Behalve het ongedaan maken van een tijdelijke verlaging van tien cent per pand van de onroe- rend-goedbelasting (ogb) voor ei genaren, laten B en W de huizenbe lasting verder ongemoeid. Ze ver wachten overigens dat ze met in gang van 1 januari 1989 van het rijk maximaal 475 gulden per woning mogen heffen, waardoor ze 1,7 ton extra ogb-opbrengsten zouden kunnen opstrijken. "Gelet op de uitkomst van de begroting zien wij geen aanleiding om de tarieven te verhogen", aldus het college. Bij het opstellen van de begrotin gen, waarin ruim 10 miljoen om gaat, stuitten B en W aanvankelijk op een gat van 56.000 gulden. Dat gat werd geslagen door een ver- OEGSTGEEST - Het is niet correct om de tarieven voor het buitenbad van het Oegstgees- ter zwembad Poelmeer te ver hogen. Zeker niet nu er volop wordt gewerkt aan een vervolg onderzoek naar hoe het in de toekomst verder moet met het buitenbad, dat wel eens geslo ten zou kunnen worden. Dat oordeelde gisteravond de raadscommissie financiën over het voorstel van burgemeester en wethouders om de tarieven van buiten- en binnenbad ge lijk te stellen. CDA-wethouder ken. Kolff (Progressief Zoeterwou de) toonde zich gisteren verbijsterd over deze opstelling van het perso neel. Zij vroeg zich af hoe de en quête onder de ambtenaren was opgesteld. Daarnaast veronderstel- mindering van de uitkering door het rijk uit het gemeentefonds voor Warmond. Nu er een besluit is ge vallen over de wijze van verhar ding van de doorgaande route, komt er echter een bedrag vrij uit de begrotingspost 'aanleg/onder houd tertiaire wegen' van ruim 50 mille. Dat opgeteld bij onder meer de extra opbrengsten van de te ver hogen afvalstoffenheffing, resul teert in een batig saldo van ruim 50.000 gulden. Ook het feit dat de milieurechercheur pas halverwege 1989 zal worden aangesteld, pakt fi nancieel gezien gunstig uit. Zou Warmond de burgers voor 90 procent laten meebetalen aan de kosten van het ophalen en verwer ken van afval zoals in de belas tingvoorstellen die voor het lopen de jaar zijn gedaan nog de bedoe ling was dan zou de afvalstoffen heffing in 1989 met 9,1 procent heb ben moeten stijgen. B en W willen de verhoging binnen de perken houden en niet verder gaan dan zes procent. Van Veen (financiën) waar schuwde dat hierdoor weer een andere oplossing moet worden gevonden voor de 7.000 gulden die de verhoging van de entree gelden had kunnen opbrengen. Van Veen deelde verder mee dat al in de volgende vergader- ronde van de diverse raadscom missies over de toekomst van Poelmeer zal worden gespro ken. Eind dit jaar moet de kogel door de kerk zijn. De ambtelij ke werkgroep die het onder zoek verricht houdt zich bezig met de wensen van de bevol king en een financiële vergelij king tussen de gevolgen van het stichten van een nieuw bui tenbad van 350 of van 500 vier kante meter. Bekeken wordt ook of zo'n nieuw, veel kleiner buitenbad, (gedeeltelijk) kan worden over kapt, zodat het langer kan wor den opengesteld. de zij dat de koffie verkeerd wordt gezet. Toegezegd werd gisteren aan Kolff dat tijdens de vergaderingen in het gemeentehuis de 'solidari- teitskoffie' zal worden geschon ken. In Voorschoten werd gisteren door de gemeenteraad unaniem be sloten ook de 'zuivere koffie' te drinken. Both (PvdA) meende aan het besluit grote bekendheid te moeten gegeven, zodat ook ande ren in het dorp mogelijk op de 'soli- dariteitskoffie' zouden overstap pen. Burgmeester en wethouders vinden evenwel dat de propaganda aan de verkoper van de koffie moet worden overgelaten. WARMOND - Warmon- ders met twee of meer hon den gaan in 1989 meer belas ting betalen. Ook de afval stoffenheffing stijgt met 6 procent. Dit blijkt uit de aanbiedingsbrief bij de ge meentebegroting voor 1989, waaruit valt op te maken dat B en W van Warmond tevre den zijn met de financiële stand van zaken. Bezuini gingsoperaties blijven in elk geval uit. Wel vragen B en W de gemeente raad "grote terughoudendheid te betrachten bij het formuleren van nieuwe wensen". Voorop staat ge durende de laatste twee jaar van de huidige zittingsperiode uitvoering van het collegeprogramma en het gelijkhouden van de belas tingdruk, ook al wordt nu een uit zondering gemaakt voor honden belasting en afvalstoffenheffing. Warmond staat overigens een heel druk jaar te wachten. Op sta pel staan de verharding met asfalt van de doorgaande route door het dorp, de vele verhuizingen naar be tere accommodaties van sociaal- culturele instellingen, het bouwen van een multi-functionele sporthal in het sportpark, de aanleg van een golfbaan in de Broek- en Si- montjespolder en woningbouw aan de Oranje Nassaulaan en in En depoel I. Stijging De stijging van de hondenbelas ting is B en W vooral ingegeven door hun voornemen een milieu rechercheur aan te stellen. Zo'n functionaris zou kunnen worden betaald uit de opbrengsten van de 'progressieve' tarieven voor de tWeede en derde hond.'Het huidige tarief is 74 gulden per hond per jaar. Voor de tweede en derde vier voeter zou achtereenvolgens 111 en 167 gulden in rekening moeten worden gebracht. ZOETERWOUDE/V OORSCHO TEN Een meerderheid van het gemeentepersoneel van Zoeter woude wil af van de 'zuivere kof fie'. De koffie, afkomstig van klei ne coöperaties uit landen in de Der de Wereld en waarvan de op brengst direct aan de arme boeren ten goede komt, zou volgens het personeel niet lekker smaken. Ver der wordt het argument aange voerd dat men de werkgelegenheid in het eigen land niet wil afbreken. Begin dit jaar nam de gemeente raad van Zoeterwoude het besluit tijdens raads- en commissieverga deringen 'zuivere koffie' te schen- Politie B en W maken zich in de aanbie dingsbrief niet de meeste zorgen over het huishoudboekje, maar over het politietoezicht te water. "Het lijkt welhaast onmogelijk iets over de rijkspolitie te water te schrijven, zonder dat er problemen genoemd kunnen worden", staat te lezen in de aanbiedingsbrief. De nieuwste bedreiging zou een reorganisatieplan van de minister van binnenlandse zaken zijn. "Zon der die plannen in detail te kennen, kunnen wij reeds zeggen dat daad werkelijke uitvoering ervan zonder compensatiemaatregelen bij de landgroep voor Warmond zeer na delig zijn". Jubeltonen klinken door onder het hoofdstukje 'economische aan gelegenheden'. Op het industrie terrein in de Veerpolder ligt nog maar 6500 vierkante meter braak, maar ook daarvoor is een serieuze gegadigde. B en W spelen voorts met de ge dachte het aantal aanlegplaatsen bij Koudenhoorn andermaal uit te breiden, "zonder dat meer oever- ruimte in beslag wordt genomen". Winkels Hoe meer passanten het dorp in komen, hoe liever het B en W is. Dat is goed voor de winkels, maar ook voor de golf van huisvlijt die Warmond momenteel overspoelt. Uit die huisvlijt, meestal uit hobby geboren, zijn enkele nieuwe be drijfjes in de dorpskern ontstaan. B en W beloven al het mogelijke te doen om het toerisme te bevorde ren, "zonder dat Warmond als leef gemeenschap zijn karakter verliest en een synoniem wordt van Kaag- dorp of Loosdrecht". Warmond werkt verder aan zijn identiteit als recreatiegemeente met plannen voor de aanleg van een fiets- en voetpad richting Voor hout en Sassenheim en met die voor twee recreatieve wandelrou tes. De ene loopt tussen Endepoel II en Lommerlust, via Oude Dam, Schipholspoorlijn en de oostelijke oever van de KJinckenbergerplas, de andere wandelroute voert ach ter klooster-bejaardenoord Ma- riënweide langs en moet de laan langs de Oude Toren met de Oude Dam verbinden. INBRAAK Bij een inbraak in een schaftkeet van de gemeente Rijnsburg, die stond opgesteld in de Populierenlaan, is gisteravond een waterpas ontvreemd. De waar de van de buit bedraagt 2000 tot 3000 gulden. college kiest in dat geval liever voor 'duidelijke besluiten met een duidelijke afweging van alle pijnlij ke consequenties'. Gemeentehuis Voor de overige investeringen zal 3,5 miljoen gulden uit de reser ves moeten worden geput. Al eer der is afgesproken dat de beoogde uitbreiding van het gemeentehuis ten laste van de reserves komt en uit het potje 'winst verkopen'. Het gemeentehuis moet in de ogen van het college overigens niet plaatsgrijpen aan de achterzijde van het bestaande raadhuis, maar aan de kant van de Noordbuurtse- weg. B en W streven er nog altijd naar om het nieuwe gedeelte in 1990 in gebruik te kunnen nemen. De discussie over het nieuwe raad huis is overigens al geruime tijd is volle gang. De meningen daarover zijn nog verdeeld. In de loop van 1989 wil het colle ge een notitie het licht doen zien waarin nader wordt ingegaan op de staat waarin de rioleringen zich in het dorp bevinden en welke finan ciële gevolgen aan een eventueel noodzakelijke verbetering van het rioleringsstelsel zijn verbonden. De door de commissie financiën gedane suggestie om een 'riole ringsfonds' in te stellen wordt daarbij in ogenschouw genomen ZOETERWOUDE - Het experi ment met de verminderde open stelling van het zwembad Haas broek in Zoeterwoude moet op nieuw onder de loep worden geno men. Dat vinden burgemeester en wethouder van deze gemeente. In de toelichting op de begroting voor volgend jaar schrijven B en W dat het buitenbad vaker zou moeten worden opgesteld om tot een bete re exploitatie te komen. Dit jaar telt Haasbroek slechts twee vaste krachten. Het buiten bad is nu in de zomerperiode twee dagen in de week dicht. De abon nementenverkoop is intussen dras tisch teruggelopen. Tot 1987 wer den er jaarlijks 900 abonnementen verkocht. Dit jaar slechts 600. Door de verminderde openstelling is te vens het vandalisme bij het bad toenomen, concludeert het college. Binnenkort willen B en W nader op deze zaak terugkomen. De asfaltering van het tot op de draad versleten wegdek van de door gaande route in Warmond is één der vele grote projecten die het dorp in het drukke 1989 te wachten staat. (archieffoto) WASSENAAR Een jaarlijks uit te reiken milieuprijs zou een stimu lans kunnen zijn voor de burgers om bewuster met het milieu om te gaan. Die suggestie wordt gedaan in de milieunota die de CDA-frac- tie van Wassenaar gisteren heeft gepresenteerd. In de nota wijst de fractie op de noodzaak van een goed milieube leid in de gemeente. Het huidige beleid zou verbeterd kunnen wor den door de burgers bewuster te maken van het belang van een schoon milieu. Individuen of groe pen burgers die zich bijzonder ver dienstelijk maken voor het milieu zouden in aanmerking moeten ko men voor de prijs. Volgens de fractie is er momen teel geen sprake van een slecht milieubeheer, maar om verslechte ring in de toekomst te voorkomen zou een verdere stimulans nodig zijn. Het CDA doelt hiermee op bij voorbeeld het apart inleveren van chemische stoffen, tuinafval, oud papier en op een betere en vooral voortdurende voorlichtingsactie. Niet alleen afval wordt in de nota behandeld, ook de milieuvervui ling door geluid komt aan de orde. Met name de geluidoverlast van het vliegverkeer van het militaire vliegveld Valkenburg is een zaak die de fractie aan het hart gaat. Het CDA zou graag zien dat de gemeen te zich in de toekomst weer meer gaat inzetten voor andere vliegtij- den. Het zou volgens de fractie al een stuk schelen als de Orions niet om vier uur 's ochtends, maar pas om zeven vertrekken voor hun proef vluchten. Behalve op de geluidhin- VOORSCHOTEN - Langs de Vliet in het plan Bijhorst in Voor schoten worden binnenkort 19 ap partementen gebouwd. De Voor- schotense gemeenteraad is gister avond akkoord gegaan met de ver koop van de benodigde grond voor de zogeheten terraswoningen. De raad kon zich eveneens vinden in het bouwplan. De appartementen worden ge bouwd onder het beheer van de in middels opgerichte 'vereniging van belanghebbenden bouw ap partementen aan de Vliet'. Het is de bedoeling dat er vooral ouderen der van vliegtuigen, wordt in de no ta nog gewezen op hinder van ver- 1 schillende manifestaties en activi teiten in het dorp. "Bij de meeste manifestaties kan met aanmerke lijk minder harde muziek worden volstaan zonder dat dit aan het suc ces ervan afbreuk doet", zo staat in de nota te lezen. in worden gehuisvest. De overeen komst komt erop neer dat de ge meente -een. perceel grond ver koopt van ëerv-kleine 3000 vierkan te meter voor',J. 100.000 gulden. Behalve de -bouw van apparte menten, wordt ook een parkeerter rein aangelegd. Ook de kosten van- de aanleg daarvan zijn voor reke ning van de vereniging. De fractie van de PvdA vroeg zich gister avond wel af of een en and^r de doorstroming ten goede zou ko men. Een discussie daarover werd verwezen naar de verschillende ZOETERWOUDE Langzaam maar zeker wordt het braakliggende terrein 'Zonnegaarde' in Zoeterwoude, waar ooit de gelijknamige kleuterschool heeft gestaan, volgebouwd met woningen. De kleuterschool moest worden afgebroken wegens een gebrek aan leerlingen. Bovendien waren er geen kopers voor het gebouw te vinden. Aanvankelijk leidde een inspraak-avond over het gebruik van het terrein tot tegengestelde reacties. Er ging stemmen op voor woningbouw, maar ook voor de aanleg van een speelterrein. Uiteindelijk is gekozen voor de bouw van vier villa's, terwijl op de resterende ruimte een speelplaats voor kinderen wordt aangelegd. Gisteren werd het bouwkundig btekeii- en adviesbu reau Van der Salm, gevestigd in een van de huizen, door burgemeester Houdijk officieel in gebruik geno men. De andere drie woningen worden over ruim een halfjaar opgeleverd. Overigens zal de woningbouw in Zoeterwoude zich, zo blijkt uit de toelichting op de be groting, verder vooral concentreren op het plan Bloe menweide. Op het zogeheten Aloysiuscomplex verschij nen nog eens zes huizen. (foto wim Dijkman) ZOETERWOUDE - De onroe- rend-goedbelasting (ogb) in Zoe terwoude wordt volgend jaar voor de 'gebruikersgroep' met 5 procent verhoogd. De reinigingsrechten worden met 10 gulden per aanslui ting opgetrokken. Dat blijkt uit de gisteravond gepresenteerde begro ting van deze gemeente voor vol gend jaar. Het huishoudboekje van Zoeter woude sluit met een post voor on voorziene uitgaven met een bedrag van ruim 53.000 gulden. Om tot een sluitende begroting te komen zijn behalve het optrekken van enkele gemeentelijke heffingen, ook de vrijgekomen salariskosten in ver band met het niet opvullen van een vacature op de afdeling sociale za ken verwerkt. Overigens is er in de cijfers rekening mee gehouden dat er geen verdere kortingen worden doorgevoerd op het welzijnswerk. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude schrijven in hun toelichting op de begroting dat de financiële positie van de gemeente onder steeds zwaardere druk komt te staan. In de nota wordt het rijk verweten gemeenten te verplich ten bezuinigen door te voeren, maar zelf niet bij machte te zijn de uitgaven in de hand te houden. Richtlijn Met het optrekken van de ogb voor de gebruikersgroep wil het college tevens inspelen op de bin nenkort verplichte verhouding tus sen gebruikers en eigenaren van één staat tot anderhalf. Om aan die verhouding te kunnen voldoen, zou de ogb voor gebruikers in feite met 15 procent moeten worden op getrokken. Om een schoksgewijze verhoging te voorkomen, is een pe riode van drie jaar uitgetrokken om aan de nieuwe richtlijn te kun nen voldoen. Uit de toelichting op de begro ting blijkt dat voor volgend jaar ruim 80.000 gulden moet worden uitgetrokken voor de dekking van vaste lasten. Een deel hiervan (50.000 gulden) gaat op aan perso neelskosten, verder moet geld wor den vrijgemaakt voor het ontwik kelen van nieuwe bestemmings plannen (eveneens 50.000 gulden) en de reconstructie van de Nieuwe- weg (233.750 gulden). Progressief Zoeterwoude (PZ) heeft onlangs enkele kritische kanttekeningen geplaatst bij het fi nanciële beleid van de gemeente. B en W komen evenwel tot de conclu sie dat de visie van PZ in grote lij nen parallel loopt met hun beleid: eerst de haalbaarheid onderzoeken en vervolgens met een sluitend dekkingsplan opstellen. Het college benadrukt wel geen voorstander te zijn van de 'kaas schaafmethode', waarbij op allerlei posten iets wordt bezuinigd. Het Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Financiën, Personeel en Organisatie: woensdag 5 oktober a s. Onderwijs, Sociaal-cultureel Werk en Emancipatie: woensdag 5 oktober a.s. Stedelijk Museum "de Lakenhal": don-;. derdag 6 oktober a.s. Ruimtelijke Ordening, Openbare Wer ken, Verkeer en Milieu: donderdag 6 oktober a.s. Overige vergaderingen Monumentencommissie Leiden: woensdag 5 oktober a.s. Regionale Woonwagencentra Rayon Leiden: donderdag 6 oktober a.s. Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften: vrijdag 30 september a.s. Diversen Sociale Dienst op 11 oktober a.s. ge sloten. Opening museum de Lakenhal en De Valk tijdens de 3 oktoberfeesten. Woningen voor Ouderen (65+). Tentoonstelling "Industriëel Erfgoed". Inschrijving woningen in de Stevens hof. Verwijdering gezonken vaartuigen. Inspraak nota "Werving, bedrijfscon- tacten en doelgroepenbeleid Kennismaking met diverse takken van sport voor scholieren. Grof-/huisvuilophaaldienst Regeling met 3 oktober aankondi- ging nieuwe grofvuilregeling. Bouwplannen Verlenen diverse vergunningen. Welstandscommissie Diverse bouwplannen. MUimteiijKe ordening Ontwerp-bestemmingsplan Poelgeest Milieu Verlenging verleende tijdelijke vergun ning. U kunt de gemeentelijke mededelin gen ook elke zondag beluisteren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uit zending: 10.30-11.00 uur. leiden te/n0VEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8