Hogere belastingen na 1990 wellicht noodzaak Leids bedrijf verdacht van oplichting Blikdrukkerij Van Leer sluit LEIDSCH DAGBLAD Begroting bouwverenigingen dupe Leiden 'Parkeren zal Leiden nooit geld opleveren' Ook bezwaar van Wernink tegen komst betoncentrale Instemming commissie plan bejaardenwoningen STAD LEIDEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 LEIDEN - De WD vindt dat de gemeente zeer terug houdend moet blijven met het verhogen van de lasten voor de burgers. Een garan tie dat de gemeentelijke be lastingen en tarieven de ko mende jaren niet omhoog zullen gaan, durven ook de liberalen niet te geven. Las tenverzwaringen zouden echter pas in zeer bijzonde re gevallen moeten worden doorgevoerd. Dat verklaar de WD-fractievoorzitter Van der Nat gisteren tijdens de vergadering van de com missie financiën over de be groting voor volgend jaar. In de aanbiedingsbrief bij deze begroting gaf het college alvast een voorzet voor een eventuele belas tingverhoging. Nu staat in het col lege-programma nog de afspraak dat lastenverzwaringen tot het ui terste worden vermeden. In een volgende raadsperiode, na 1990 dus. zou zo'n afspraak wellicht niet meer in het college-programma kunnen worden opgenomen. Door de bezuinigingen van het rijk kan de gemeente genoodzaakt zijn de belastingen te verhogen, wil zij ten minste een aantal voorzieningen in de stad in stand houden. De PvdA schaarde zich gisteren, bij monde van het raadslid Beijen, achter dit standpunt. De PvdA vindt het nog steeds belangrijk dat de burger zo veel mogelijk wordt ontzien. "Maar we willen ook dat iedereen goede ontplooiingsmoge lijkheden heeft in een leefbare, vei lige en schone stad. Garanties dat de lastendruk beperkt blijft zijn straks moeilijk te geven". Het Links Leiden-raadslid Van Lint huldigde eenzelfde stand punt. "We zullen misschien moe ten besluiten de belastingen te ver hogen om essentiële voorzieningen in stand te houden of te verbeteren het rijk dat niet aard afwegen. Maar voorlopig ge ven we prioriteit aan het laag hou den van de belastingdruk". voor uiterste terughoudendheid. Hoewel hij het niet met zo veel woorden zei, bleek wel dat hij de nieuwe lijn van het college hfte- Uitgedaagd door Beijen, ontken- maal niet zo zag zitten De WD de Van der Nat dat hij hiermee af_ wil de komende jaren het huidige stand nam van de aanbiedingsbrief beleid voortzetten. We voelen er van het college, die ook door de niets voor om de gemeentelijke be- beide yVD-wethouders is onder- lastingen te verhogen nu de rijks- steund „In dje brief wor(Jt in feite Slechts de vraag opgeworpen hoe het nu verder moet. De WD geeft aan in welke richting volgens haar het antwoord moet worden ge zocht". De commissie ging overigens ak koord met een - geringe - lastenver zwaring voor de Leidse burgers. Die belastingverhoging is noodza kelijk om de extra kosten voor de Leidse vuilverbranding - bijna vijf ton - te betalen. De gezinnen in Lei den zullen daardoor acht tot vijf tien gulden per jaar meer gaan be talen. Als armlastige gemeente is Lei den verplicht de extra kosten voor de vuilverbranding aan zijn inwo ners door te berekenen. Doet de ge meente dit niet, dan loopt ze het ri sico dat een extra steunbijdrage van het rijk niet doorgaat. Van Lint: "Dan voeren we liever een be lastingverhoging door van in totaal vijf ton dan dat we straks acht mil joen gulden mislopen". LEIDEN - De politie heeft drie Leidenaars (17,17 en 21 jaar) aan gehouden in verband met een groot aantal auto-inbraken. In to taal gaat het om 35 autokraken, waarbij voor 50.000 gulden scha de werd aangericht. Het drietal werd vorige week vrijdag bij een routinecontrole door de rijkspolitie in Alkemade aangehouden. In hun auto trof men enkele autoradio's aan die, naar later bleek, ontvreemd wa-* ren. De radio's werden in beslag genomen en het drietal kon ver trekken. Afgelopen maandag werden de Leidenaars door de Leidse po litie aangehouden en ingesloten. Tijdens het onderzoek werd be kend dat zij in de maanden au gustus en september 35 autora dio's hadden gestolen. Na de controle in Alkemade dachten zij Leidenaars verdacht van tientallen auto-inbraken kennelijk de handen vrij te heb ben: tijdens het afgelopen week einde werden in Leiden 43 au tokraken gepleegd, waarvoor drietal voor een deel verantw het Voorts bekenden zij in Alke made een auto te hebben open gebroken en de apparatuur eruit gestolen te hebben. Behalve ra dio's stalen zij alles wat los en vast zat: camera's, zonnebrillen, zaklampen, autopapieren en etuis met cassettebandjes. Eenmaal haalden zij een mobi lofooninstallatie uit een auto. Ze wisten er echter geen raad mee en brachten die terug bij de Leid se eigenaar onder het mom de apparatuur gevonden te hebben. Als dank mochten de 'eerlijke vinders' een fooi incasseren. In een aantal gevallen vernielden de drie, als er niets van hun ga ding te vinden was, de hele in ventaris van een auto. Het drietal is vanochtend voor geleid voor de officier van justi tie. Vermoedelijk zullen zij in voorlopige hechtenis blijven. De politie zet het onderzoek voort, ook naar de helers van de appara tuur. Acht gestolen autoradio's zijn inmiddels teruggevonden. WD: schakel bureau in voor klantgericht werk gemeente LEIDEN Als de gemeente haar ambtenaren wil leren 'klantgerich ter' te denken, doet ze er goed aan een extern bureau in te schakelen. Daarmee bereikt de gemeente waarschijnlijk veel eerder resul taat, meent WD-fractie-voorzitter Van der Nat. Van de aanpak die het gemeentebestuur vooralsnog voor ogen staat, is Van der Nat niet bijs ter onder de indruk. "De belangrijkste stap voorlopig is om een speciaal personeelsblad uit te geven en de geïnteresseerde gemeentelijke directies een ge sprek te laten voeren. Dat vind ik wel wat erg pover". LEIDEN De tariefwijzigingen die de gemeente Leiden de afgelopen ja ren heeft doorgevoerd, hebben slecht uitgepakt voor de woningbouwcor poraties. Dat schrijft de Federatie van Leidse Woningbouwverenigingen. De gemeente Leiden heeft de afgelopen twee jaar de onroerend-goedbe- lasting moeten verlagen, onder meer omdat die boven de normen van het rijk dreigde uit te komen. Om dat verlies aan inkomsten goed te maken, heeft Leiden het lozingsrecht verhoogd. Het probleem is nu dat eigenaren van goedkope woningen er door deze maatregelen op achteruit zijn gegaan. Juist de woningbouwverenigingen bezitten een groot aantal goedkope huizen. De federatie heeft berekend dat de corporaties er op deze manier de afgelopen twee jaar anderhalve ton bij zijn ingeschoten. Door de nieuwe belastingmaatregel van de gemeente verliezen ze nog een keer 50.000 gulden. De woningbouwverenigingen wijzen de gemeen te erop dat ze er doorgaans toch al niet best voor staan: ze krijgen van het rijk steeds minder geld, terwijl er wel van hen wordt gevraagd steeds meer geld in hun hpizen te steken. Door ambtenaren te leren wat meer aan hun 'klanten' te denken, hoopt de gemeente het dienstbe toon te verbeteren. Daarvoor is het noodzakelijk, zo heeft wethouder Bordewijk al eerder uitgelegd, dat de mentaliteit van veel ambtenaren verandert. Van der Nat hoopt dat dit de ambtenaren zelf lukt, maar hij ziet er veel meer heil in om een advies bureau in de arm te nemen. Waar van zo'n bureau betaald moet wor den, kon hij gisteren tijdens de ver doet. Voorwaarde is natuurlijk wel gadering van de commissie finan ciën, nog niet zeggen. Volgens Van der Nat doet de gemeente er ook goed aan haar licht op te steken bij organisaties die een dergelijk pro- Van der Nat bleef echter pleiten ject al achter de rug hebben. Geen afstand LEIDEN Wethouder Bordewijk (financiën) gelooft niet dat het be taald parkeren in Leiden de ge meente ooit geld zal opleveren. De opbrengst van parkeermeters zal niet voldoende zijn om de kosten voor bijvoorbeeld parkeerwach ters goed te maken. Om van de te korten af te komen moet de ge meente wellicht het betaald parke ren beperken of er geld uit de ge meentekas in stoppen. Dit zei .Bor dewijk gisteren tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor financiën over de begroting voor volgend jaar. Eerder deze maand bleek dat de gemeente ruim acht ton op het be taald parkeren moet toeleggen. Leiden onderzoekt nog hoe de op brengst van parkeermeters kan worden verhoogd. Of dit lukt, wordt echter betwijfeld. Vooruitlo pend op de uitslag van het onder zoek, meldde Bordewijk dat de problemen met het betaald parke ren alleen nog maar zullen toene men als dit wordt ingevoerd in de wijken buiten de binnenstad. Die wijken zijn voornamelijk woonwijken. De gemeente moet er daarom veel plaatsen voor bewo ners inrichten. Die leveren minder geld op dan normale betaalde par keerplaatsen. terwijl er toch even veel parkeerwachters op af moeten om ze te controleren. "Misschien moeten we de tarieven voor de 'be woners-plaatsen' daarom nog maar eens bekijken. Of we moeten in die wijken maar geen betaald parkeren LEIDEN De firma Wernink be ton bv aan de Morsweg heeft bij de pfovincie bezwaar aangetekend te gen de komst van de Leidse Beton- mortel Centrale op het terrein naast Wernink. Sluitingstijden horecabedrijven LEIDEN - De cafës in Leiden heb ben in verband met de 3 oktober viering toestemming gekregen za terdag 1 oktober tot drie uur 's nachts open te blijven. Dat geldt ook voor de horecabedrijven die een bijzondere ontheffing hebben. Zondagnacht zijn de gewone slui tingsuren van kracht, terwijl op 3 oktober alle cafés om twee uur 's nachts dicht moeten. LEIDEN - Rond Molen De Valk is begonnen met de opbouw van de 3 okto- berkermis. die vanmorgen al aardige gestalte had gekregen. Zaterdag middag om twee uur gaat de kermis voor het publiek open. Voor het eerst ook op zondag kermis, van 13.00 tot 17.30 uur. De afsluiting van het cen trum ten behoeve van de kermis zorgde voor nogal wat opstoppingen op de wegen van en naar het station. <f0to wim Dijkman) In het huidige college-program ma is afgesproken dat de Leiden geen geld uit de gemeentekas in het betaald parkeren stopt. "Maar we moeten of het gebied beperken of we moeten van ons geloof af val len, en er alsnog geld in stoppen". De suggestie van Links Leiden, om de parkeertarieven flink te verho gen, werd afgewezen door de WD. Deze partij meent dat dit een ave rechts effect heeft. Automobilisten zullen deze parkeerplaatsen dan gaan mijden. Directeur ruim twee jaar na bankroet voor rechter Volgens directeur P.L. Holleman van Wernink is er van de kant van zijn bedrijf niet zozeer bezwaar te gen de komst van een gelijksoortig bedrijf pal er naast, maar is men bang voor eventuele negatieve con sequenties voor de relatie met de buurt. "Wernink bestaat volgend jaar 175 jaar en een groot deel daar van hebben we hier op deze plek gezeten. Zonder problemen met de buurt. We hebben onze fabrieksin- stallaties naar achteren verschoven en hebben een redelijke verhou ding met de omgeving". Het bezwaar bij de provincie is dus meer een waarschuwing voor af aan de gemeente Leiden, dat zij goed moet nadenken alvorens er een tweede bedrijf te vestigen. "Van ons mag die betoncentrale er best komen op voorwaarde dat wij er niet door worden benadeeld. En dan denk ik aan de overlast van twee in plaats van één bedrijf voor de buurt", aldus Holleman. HAARLEM/LEIDEN - De recht bank heeft gisteren de zaak tegen een 37-jarige Haarlemmer, die ver dacht wordt van flessentrekkerij en oplichting, aangehouden. De advocaat van de verdachte bleek niet over alle stukken te beschik ken, waarna werd besloten de be handeling later voort te zetten. De Haarlemmer wordt ervan be schuldigd dat hij als directeur van Free Food Nederland bv tussen september 1985 en februari 1986 voor miljoenen guldens goederen heeft aangekocht waarvoor hij slechts af en toe betaalde. Volgens justitie is op die manier 1,8 miljoen gulden in de zakken van de be drijfsleiding verdwenen. Het be drijf was in die tijd in Leiden geves tigd aan de Langegracht 1. Op 26 maart 1986 werd het failliet ver klaard. Free Food Nederland bestelde op grote schaal vis. boter, alumini um bakjes, garnalen en verpak kingsmateriaal. De partijen wer den soms voor een derde van de in koopprijs doorverkocht. "Ik zag 'een gat in de markt", vertelde de verdachte over het opzetten van de onderneming. "Het was mijn filo sofie om eerst zoveel mogelijk klanten te krijgen om dan pas winst te gaan maken. Het is ach teraf een verkeerde filosofie geble ken". Rechtbankvoorzitter mr. J. Vrij wilde graag weten wat er met de vermiste 1,8 miljoen gulden is ge beurd. De Haarlemmer ontkende met klem dat hij zelf dat geld ach terover heeft gedrukt. Volgens hem. is het geld gebruikt om de 'enorme financiële gaten' van het bedrijf te dichten. Officier van justitie mevrouw mr. J. Swart geloofde geen woord van wat de verdachte vertelde. Vol gens haar verdient de man ook veel meer geld dan hij tijdens de te rechtzitting wilde toegeven. Zo ontkende de Haarlemmer dat hij exploitant is van een 06-lijn. De of ficier had hem op de VARA-televi- sie wel anders horen verklaren. Mevrouw Swart eiste voor de fles sentrekkerij en oplichting een on voorwaardelijke .gevangenisstraf van anderhalf jaar. Advocaat mr. F. Huizinga kwam niet aan zijn pleidooi toe. Nadat bleek dat de raadsman een aantal belangrijke processtukken miste, besloot de rechtbank de zaak on middellijk aan te houden. Nieuwe gids voor jeugdliulp LEIDEN - De wethouders Van Dongen en De la Mar kregen van ochtend de vernieuwde 'verwijs- gids jeugdhulpverlening Zuid-Hol- Fand noord' aangeboden. De gids wil een vraagbaak zijn voor jonge ren in de regio en bevat adressen van vele soorten van hulpverle ning. De gids is uitgebracht door de Stichting Jeugdwelzijnszorg Overleg Leiden. Geringe daling aantal bezwaren LEIDEN - Het aantal bezwaren dat tegen beslissingen van B en W vo rig jaar bij de commissie beroep en bezwaar werd ingediend, is in ver gelijking met het jaar daarvoor licht gedaald van 382 naar 367. Wel was er een forse toename van het aantal protesten tegen het niet regi streren als woningzoekende. In 8 van de 367 gevallen gaf de commis sie de klager gelijk. Dat het aantal zo laag is komt, schrijft de commis sie in haar jaarverslag, omdat B en W steeds vaker bereid zijn een eer der genomen beslissing te herzien nog voordat de beroepscommissie er aan te pas is gekomen. Forum over eenwording in Europa LEIDEN - De CDA-afdeling Lei den houdt op woensdag 5 oktober een algemene ledenvergadering in Nieuw Minerva aan de Boommarkt 23. Tijdens deze bijeenkomst wordt een forumdiscussie over de Europese eenwording gehouden. Deelnemers zijn het kamerlid M. Oomen, de CDA-fractievoorzitter in Oegstgeest M. Verhagen, de se cretaris van het CDA Leiden J. Meertens en het Utrechtse Staten lid K. Peys. De aanvang is 20.00 Bejaarde (76) aangereden LEIDEN - Een 76-jarige Katwijker is gistermiddag op de Breestraat door een bromfietser aangereden. Als gevolg daarvan moest hij voor behandeling van een hechtwond boven het rechterhoog en vermoe delijk een gebroken neus naar het AZL worden gebracht. Het slachtoffer moest van het trottoir de rijbaan op, omdat de stoep wordt versperd door een bouwstelling. Op dat moment kwam vanaf de Korevaarstraat een 16-jarige bromfietser uit Voorscho ten aanrijden. Hij reed pal tegen de man op. Jongetje (9) gewond LEIDEN - Een Leids jongetje van negen jaar is gisteren op de Lange gracht aangereden. Met een aantal gebroken tanden, een scheurtje in de lip en mogelijk kaakletsel is hij naar het AZL gebracht. De jongen stak gistermiddag op de zebra over, toen een auto, be stuurd door een 38-jarige Leide- naar in de richting van de Lammer markt kwam aanrijden. Ter hoogte van de oversteekplaats zijn ver keerslichten, maar de automobilist zegt niet door rood te zijn gereden. Het slachtoffer en getuigen zeg gen echter gezien te hebben dat het voetgangerslicht op groen stond, toen het jongetje begon met over steken. Onderzoek van de politie bracht geen storingen in de ver keerslichtinstallatie aan het licht. LEIDEN De blikdrukkerij van Van Leer aan de Hoge Rijndijk wordt volgend jaar gesloten. Re den daarvan zijn de klachten van omwonenden over de stank die het bedrijf veroorzaakt. Volgens direc teur De Meere gaat het teveel geld kosten om afdoende maatregelen tegen de stank te nemen. De blik drukkerij maakt deel uit van het in ternationale verpakkingsconcern Van Leer. De zeven werknemers kunnen elders in het concern aan de slag. Ontslagen zijn volgens De Meere niet aan de orde. In de Leidse vestiging van Van Leer, tachtig jaar geleden onder de naam Pauw blikdrukkerij gesticht, worden bladen blik bedrukt. Daar bij worden oplosmiddelen ge bruikt die stank veroorzaken. De Meere: "Toen wij het bedrijfje vijf tien jaar geleden overnamen, ston den er nauwelijks woningen om heen en was er niets aan de hand. De lucht verwaaide. Inmiddels zijn er een hoop huizen gebouwd en ik kan me wel voorstellen dat mensen het niet leuk vinden om op hun bal konnetje in de stank te zitten. Het opheffen van de stank zou echter grote investeringen vergen". Begin volgend jaar worden de activiteiten van de blikdrukkerij ingekrompen waarna later in het jaar sluiting volgt. Het verpak kingsconcern is niet van plan de blikdrukkerij elders voort te zet ten. Volgens De Meere ziet het er naar uit dat het halfprodukt voortaan van een andere fabriek wordt betrokken. DEN HAAG/LEIDEN De provinci ale commissie voor gezondheid en welzijn heeft gisteren ingestemd met een plan tot huisvesting van bejaarden in Leiden-Noord (Zijloe ver en Rondedans). Alleen de frac ties van de VVD, SGP en GPV/RPF, stelden zich gereser veerd op, omdat er nog onzekerhe den waren waarop gedeputeerde J. Boone het antwoord schuldig moest blijven. Zelf vindt de provinciebestuur der dat overigens geen punt, omdat iedereen enthousiast is over het plan en er al vanaf 1971 aan wordt gewerkt. "We moeten", aldus Boone, "nu maar eens een besluit nemen, ondanks de risico's die het met zich meebrengt. Je kunt ten slotte niet blijven uitstellen. Eens moet dat afgelopen zijn". Half oktober is bekend of Leiden het plan in uitvoering kan nemen. Zijn er dan nog gemeenten in Zuid- Holland die met alle toegewezen woningwetwoningen hebben ge bouwd, dan gaat dat restant naar Leiden. Lukt het niet om het expe riment dit jaar in uitvoering te ne men, aldus een woordvoerder van de provincie vanmorgen, dan komt het zeker volgend jaar aan de orde. Want het heeft 'zeer hoge priori teit', zoals hij zei. Het experiment Zijloever - kos ten een kleine twee miljoen gulden - wordt op twee plaatsen tot stand gebracht. Op de hoek van de Lage Rijndijk en De Zijl worden 48 zelf standige woningen voor bejaarden samen met een voorzieningenge bouw neergezet. Een soortgelijk project met 25 woningen komt op de hoek Bernhardkade/Juliana- straat/Anna Paulownastraat, op de plaats waar de Rondedans nu nog staat. De bouw zal ongeveer ander half jaar in beslag nemen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7