Van Dijk wil meer hogere ambtenaren Lusteloosheid overheerst op beurzen y Camdessus: oplossing voor schuldenproblematiek komt Roer om bij afslanking overheid 'Positie aandeelhouder moet dringend verbeterd' EG: Parijs mag 'Britse' Nissan niet tegenhouden AID neemt hoestmiddelen bij dierenartsen in beslag Personeel Transavia wil eigen aandelen kopen PAGINA 6 ECONOMIE VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 DEN HAAG (GPD) Het kabinet vindt dat bij de afslanking van het overheid minder ho gere ambtenaren moeten verdwijnen en meer lagere. Als er te veel banen van hogere amb tenaren verdwijnen zou de overheid aan kwaliteit inboeten. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De positie van de aandeelhouders moet dringend worden verbeterd. Zo min mogelijk constructies om bedrijven te beschermen tegen overnemingen zijn een stap daar- naartoe. Dat zegt de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) in een reactie op voorstellen van de Vere niging voor de Effectenhandel om beschermingsconstructies tegen vijandige overnemingen te vermin deren. "Wij zijn het eens met de lijn van de voorstellen, maar in sommige gevallen kunnen bedrijven nog kunnen dichtgetimmerd kunnen, zodat een onvriendelijke overne ming onmogelijk is", aldus direc teur van de VEB, mr. R.A.E. de Ha- ze Winkelman, gisteren tijdens een persconferentie in Amsterdam. Enige bescherming tegen opko pers mag een bedrijf wel hebben, maar deze constructies mogen in de ogen van de VEB slechts dienen om tijd te winnen voor onderhan delingen en overleg met alle be trokkenen. "Beschermingscon structies mogen niet dienen om het zittende management structureel en onder alle omstandigheden van het behoud van hun functie bij de onderneming te verzkeren", aldus de VEB. "Als bestuurders niet op eigen kracht zo doelmatig mogelijk be leid kunnen voeren, maar toch hun zelfstandigheid willen houden, is een onvriendelijke overneming de enige methode om aan deze onge wenste situatie een eind te maken. Voor 'onvriendelijk' moet dan ook 'bestuursonvriendelijk' worden gelezen, aangezien alle andere bij de onderneming betrokkenen ge baat zijn bij zo'n overneming". De voorstanders van een onbe perkte hantering van bescher mingsconstructies voeren achter hoedegevechten, zo zei De Haze Winkelman. "De naderende Eu ropese eenwording zal toch tot een wijziging nopen. Bovendien is het Nederlandse bedrijfsleven niet af kerig van een bestuursonvriende- lijke overneming in het buitenland. De economische realiteit zal het moeten winnen van gekunstelde constructies", aldus De Haze Win kelman. Nederlandse en buitenlandse be leggers willen volgens hem geen geld steken in 'dichtgetimmerde' bedrijven. Minder bescherming zal volgens hem goed uitwerken op de koersen: nieuwe aandelen leveren meer op en dat is ook in het belang van de ondernemingen. Deze week is officieel de laatste, waarin het beursbestuur meningen wil verzamelen over zijn voorstel len. In oktober komt het bestuur met een definitief standpunt. Daar na worden de beursreglementen aangepast, wat de goedkeuring vergt van minister Ruding (financi ën). Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) zei gisteren in de Tweede Kamer dat het plan om binnen het ambtenarenapparaat de trap aan te vegen, te beginnen bij de bovenste trede, niet haalbaar is gebleken. Hij sloot zelfs niet uit dat er hogere functies bijkomen. Deze zijn vol gens de bewindsman hard nodig als men een kleiner èn beter ambte narenapparaat wil hebben. Bij de uitvoering van de afslan kingsoperatie blijkt in de praktijk dat hogere functies moeilijker zijn 'Campina zet aan tot fraude' DEN BOSCH (ANP) - De coöpe ratieve zuivelfabrikant DMV Cam pina heeft na de invoering van de superheffing veehouders aangezet melk te leveren op nummers van collega's die niet aan hun quotum kwamen. Dat zei gisteren een vee houder uit Landhorst (in de Noord brabantse gemeente Wanroij) voor de rechtbank in Den Bosch. Hij stond terecht omdat hij in maart en april 1986 ruim 28 duizend gulden superheffing zou hebben ontdo ken. Twee veehouders uit Mill en Ra- venstein die hun levernummer ter beschikking hebben gesteld ston den ook terecht. Hun was mede plichtigheid ten laste gelegd. Ook zij zeggen dat Campina de fraude heeft opgezet. Twee melkwin- ningsadviseurs van Campina die als getuigen werden gehoord be vestigden het verhaal. Woordvoer der J. Thijssen van Campina toon de zich daar zeer verbaasd over. "Ik kan me niet voorstellen dat Campi na het initiatief heeft genomen", zei hij in een reactie. De mogelijke samenwerking tus sen Campina en de Belgische zui velonderneming Inco in Kallo is in ieder geval voorlopig van de baan. In een gisteren uitgegeven verkla ring schrijft Campina dat "op basis van de thans ter beschikking staan de gegevens is geconcludeerd dat de perspectieven voor samenwer king op korte termijn in onvol doende mate aanwezig zijn". Eind juni maakte Campina be kend dat een onderzoek zou wor den verricht naar een mogelijke sa menwerking. Campina wil met het oog op het wegvallen van de Eu ropese binnengrenzen op 1 januari 1993 zijn werkterrein vergroten om beter te kunnen concurreren. De coöperatie heeft in Nederland twaalf fabrieken, met een totale een omzet van 2,6 miljard gulden en een personeelsbestand van 3400 mensen. Olieprijs De olieprijzen zijn gisteren weer omlaag gegaan. Op de oliemarkt van Londen zakte de prijs van olie uit het Noordzeeveld Brent voor le vering in november tot het laagste peil van de afgelopen 25 maanden. De prijs van Brent-olie voor directe levering kwam uit op 12,50 dollar per vat (159 liter), 25 dollarcent minder dan de vorige dag. Kinderarbeid Het confectieconcern C&A heeft gisteren ontkend dat het de regels en wetten over kinderarbeid over treedt. "C&A heeft, in Thailand of waar ook, geen kinderen in dienst; bovendien wensen wij geen wetten te overtreden", aldus de directie van C&A in een verklaring. De di rectie reageert hiermee op schrifte lijke vragen van de PvdA. De Benedetti De Italiaanse industrieel Carlo de Benedetti is één van 41 perso nen die volgens procureur-gene raal Pierluigi Dell'Osso van het ge rechtshof in Milaan voor de rechter dienen te verschijnen in verband met de ondergang van de Italiaan se Banco Ambrosiano in 1982. Getronics Northern Telecom en Getronics hebben een overeenkomst geslo ten voor de levering in Nederland van bedrijfstelefooncentrales van Northern in Nederland. Getronics- dochter Geveke Electronics gaat de Verkoop, de installatie en de ser vice van deze centrales op zich ne- Van der Giessen Scheepsbouwer Van der Gies- sen-De Noord heeft in de eerste helft van dit jaar een winst na be lastingen geboekt van 175.000 gul den tegen een verlies in de eerste helft van 1987 van 1,7 miljoen. De orderportefeuille geeft een redelij ke bezetting voor 1988. IGB Het aannemingsbedrijf IGB Hol ding heeft in de eerste helft van dit jaar een nettowinst gemaakt van 2,4 Miljoen gulden, zeven procent meer dan over dezelfde periode vo rig jaar. te schrappen dan de lagere. Het aantal hogere ambtenaren is met ongeveer zeven procent ingekrom pen, terwijl het aantal middelbare en lagere functies met twaalf pro cent is beperkt. In totaal moet de afslanking een besparing van een miljard gulden op jaarbasis opleveren. Het kabinet gaat inmiddels uit van 900 miljoen, omdat minder hogere (lees ook: duurdere) ambtenaren verdwij nen. Volgens het regeerakkoord moeten er ongeveer 26.000 banen bij de overheid verdwijnen, waar van 10.000 door afstoting van taken aan bedrijven. Grijze muizen De Tweede Kamer viel gisteren over het feit dat bij de ministeries honderden 'grijze muizen' werken, mensen die niet op de loonlijst staan, maar worden betaald uit al lerlei 'potjes'. Minister Van Dijk beloofde dat deze grijze muizen voor een groot deel verdwijnen en voor een klein deel in de reguliere personeelssterkte worden opgeno- Van Dijk zei dat deze grijze mui zen er altijd al zijn geweest. Hij brengt ze nu in kaart om precies te kunnen nagaan waar het euvel zich vooral voordoet. Inmiddels is wel bekend dat bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur 7 tot 8 procent van het totale personeelsbestand bestaat uit deze 'illegale ambtenaren'. De minister erkende, dat het be staan van de grijze muizen een ver vuiling van het personeelsbestand van de overheid betekent. Binnen een half jaar moet dan ook schoon schip gemaakt zijn. Wel wil Van Dijk dat de ministeries nog een kleine vrijheid behouden om deze grijze muizen tijdelijk in te huren als er noodzakelijk dringende werkzaamheden gedaan moeten worden, die niet door de ambtena ren zelf gedaan kunnen worden. Maar Van Dijks voorkeur gaat uit naar het uitbesteden van dergelijke werkzaamheden aan het bedrijfsle- Bouwbond wil verdere atv UTRECHT (ANP) - De Bouw- en houtbond FNV houdt terwilïe van de herverdeling van werk in de ko mende cao-onderhandelingen in de bouw- en houtnijverheid vast aan verdere arbeidstijdverkorting 'in de richting van' de 36-urige werkweek. Als de verdere atv op knelpunten stuit, is de bond bereid afspraken te maken over tijdelijke andere vormen van herverdeling, zoals scholingsverlof voor werken den of uitbreiding van het aantal roostervrije dagen, zo blijkt uit de gisteren gepubliceerde cao-nota. De grootste cao die volgend jaar moet worden vernieuwd is die voor de bouwnijverheid (250.000 werk nemers). Bij de vorige cao-onder- handelingen zetten de bouwbon den van FNV en CNV al in op de 36- urige werkweek, maar na moeiza me onderhandelingen bleek de 37- urige werkweek het maximaal haalbare. De Fransman Michel Camdessus plant een hoofdtelefoon op zijn schedel dak tijdens de persconferentie ter gelegenheid van de afsluiting van de jaarvergadering van het IMF en de Wereldbank. (foto AP) BRUSSEL (Rtr) - De Franse im portbeperkingen op de door het Ja panse autoconcern Nissan in Groot-Brittannië geproduceerde personenwagens van het type Bluebird zijn in strijd met de regels van de Europese Gemeenschap in zake het vrije verkeer van goede ren, zo heeft een woordvoerder van de EG gisteren verklaard. Daarmee heeft de Japanse autoproducent een sterke troef in handen wanneer de onderneming volgende week de eerste exemplaren van dit type op de Europese markt brengt. Woensdag maakte de in Sunder land (noordoost-Engeland) geves tigde dochteronderneming van de Japanse autofabrikant Nissan Mo tor bekend nog niet te weten of de landen op het Europese vasteland het nieuwe type volgende week on belemmerd tot hun markt toelaten. Zij wees daarbij op de Franse maat regel, die bepaalde dat niet-Eu- ropese auto's onder importbeper kingen vallen. De Franse regering hanteert de norm dat tachtig procent van de onderdelen van de betreffende au to van Europese makelij moet zijn. De Bluebird van Nissan bevat 'slechts' zeventig procent aan in Europa vervaardigde onderdelen. "Deze auto's zijn in de Europese Gemeenschap gemaakt en moeten in principe vrij verhandelbaar zijn", aldus de woordvoerder van de Europese Commissie. Volgens een woordvoerder van het Britse ministerie van handel en industrie heeft zijn minister, Lord Young, reeds protestbrieven naar de Fran se regering en de commissie in Brussel gestuurd. De brief was vol gens de Brusselse woordvoerder nog niet ontvangen. De houding van de Franse rege ring is strijdig met het streven van de E.G om tegen het eind van 1992 alle interne handelsbelemmerin gen binnen de EG te hebben weg gewerkt. In theorie moeten dan ook alle nationale invoerbelemme- ringen zijn verdwenen. Ook gaat de Franse houding tegenover de Nis san Bluebird in tegen de pogingen van de EG om haar handelstekort met Japan te verkleinen door Ja panse bedrijven te stimuleren bin nen de EG te investeren. SCHOLING - Er komt jaarlijks een bedrag van 30 miljoen beschik baar voor bijscholing van perso neel in het midden- en kleinbedrijf. Staatssecretaris Evenhuis (Econo mische Zaken) maakte dat gisteren bekend tijdens een bijeenkomst met ECABO, de stichting Leerling stelsel voor economische en admi nistratieve beroepsopleidingen. WEST-BERLIJN (GPD, DPA, Rtr, AP, KRF, IPS) - Directeur Cam dessus van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) heeft gisteren bij de afsluiting van de jaarverga dering van het IMF en de Wereld bank gezegd dat beide instellingen op de goede weg zijn. Camdessus is ervan overtuigd dat het schulden- vraagstuk kan worden opgelost door praktische maatregelen die de economische groei in de schulden landen vergroten. Camdessus vindt dat de afgelo pen dagen in Berlijn steeds weer de nadruk is gelegd op hechtere eco nomische samenwerking tussen de belangrijkste industriële landen. Daarbij kan het IMF volgens hem een belangrijke rol spelen. Voorts is het noodzakelijk dat begrotingstekorten binnen de per ken moeten blijven en dat de zoge naamde 'aanbodkant' van de eco nomie, bijvoorbeeld door starheid op de arbeidsmarkt tegen te gaan, wordt verbeterd. Ten slotte moeten handelsbelemmeringen en subsi dies worden teruggedrongen. "Dat moet onmiddellijk beginnen", al dus Camdessus. Studies van de Wereldbank heb ben aangetoond dat er niet minder maar meer handelsbeschermende maatregelen in de rijke landen worden genomen. Dat kost de ont wikkelingslanden geld in de vorm van minder export en minder pro- duktie. Er is zelfs uitgerekend dat die kosten twee keer zo hoog zijn als het totale bedrag dat aan officië le ontwikkelingshulp wordt gege- De twaalf leden tellende jury van het Basso-tribunaal heeft na een zitting van twee dagen de Wereld bank en het Internationale Mone taire Fonds (IMF) schuldig ver klaard aan het schenden van de rechten van de mens en van hun ei gen statuten. Het 'internationale volkentribunaal', opgericht in 1979 en genoemd naar de Italiaanse po liticus Lelio Basso, wil verder dat IMF en Wereldbank grondig wor den gereorganiseerd, dat er een in ternationale schuldenconferentie wordt gehouden en dat de landen van de Derde Wereld uitstel van hun schuldbetalingen krijgen. Het tribunaal vond plaats achter gesloten deuren tegelijk met het of ficiële deel van de gecombineerde jaarvergadering van de Wereld bank en het IMF. De jury bestond uit wetenschappers, politici en schrijvers. De beklaagdenbank bleef leeg, want de Wereldbank en het IMF hadden geen vertegenwoordigers naar het tribunaal gestuurd. Als verdediger van de instellingen trad op de Amerikaanse econoom Ro bert Triffin. Hij pleitte voor vrij spraak. Het Basso-tribunaal zal over twee jaar weer een zitting aan het IMF en de Wereldbank wijden. Vanaf 1992 zal de Wereldbank jaarlijks een bedrag van 25 miljard dollar (ruim 50 miljard gulden) le nen aan landen in de Derde Wereld om hen te helpen bij de bestrijding van de armoede. Dit heeft de presi dent van de Wereldbank, Barber Conable, gisteren voorspeld. Van dit bedrag is 5 miljard be stemd voor de allerarmste landen in de wereld, vooral voor de Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara. Deze landen genoten de speciale aandacht op de gezamen lijke bijeenkomst van de Wereld bank en het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) in Westberlijn. De Wereldbank leent op dit moment jaarlijks een bedrag van 17 miljard dollar (ruim 34 miljard gulden). In de vijfde opeenvolgende nacht van protesten tegen het be leid van het Internationale Mone taire Fonds zijn gisteren ongeveer 250 betogers gearresteerd.De beto gers gooiden In de stad de ramen in van banken en hotels en vergrepen zich aan limousines door op het dak van de auto's op en neer te springen. DEN HAAG (ANP) - De Algeme ne Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visse rij heeft tegen 37 dierenartsen pro- ces-verbaal opgemaakt. De artsen hadden hoestmiddelen in voor raad, waarin een hoeveelheid clen- buterol zat die vijftien maal de toe gestane hoeveelheid overschreed. Bij de dierenartsen is in totaal 367 kilo hoestmiddelen in beslag geno men. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit gisteren mee gedeeld. De AID is de artsen op het spoor gekomen via de fabrikant van het middel. Bij een inval in het bedrijf in Raamsdonkveer werden vorige maand monsters van het hoestmid del genomen. Uit een analyse bleek dat het middel veel te veel clenbu- terol bevatte. Via de administratie van het bedrijf heeft de AID vervol gens de dierenartsen opgespoord. Minister Braks heeft vorige maand de regels voor middelen met de werkzame stof clenbuterol aangescherpt, op grond van aan wijzingen dat vooral kalvermesters hoestmiddelen oneigenlijk ge- bruikten. Als clenbuterol in groter dan medisch noodzakelijke doses wordt toegediend blijkt het een groeibevorderende werking te hebben. De dierenartsen die nu een pro- ces-verbaal hebben gekregen zijn over het gehele land gevestigd. Gelderland spant de kroon met acht artsen, gevolgd door Noord- Brabant en Overijssel met achter eenvolgens zeven en vijf artsen. In de provincies Limburg, Utrecht, Groningen en Drenthe gaat het om drie artsen in elke provincie. In zo wel Friesland als Zeeland betreft het twee dierenartsen en in Zuid- Holland één. SCHIPHOL (GPD/ANP) - Het personeel van Transavia Airlines heeft veel belangstelling- voor aandelen van het eigen bedrijf. Dat is gebleken bij een peiling door de ondernemingsraad on der de ruim 600 medewerkers van de luchtvaartmaatschappij. De or heeft inmiddels externe deskundigen ingeschakeld om te kijken op welke wijze aandelen verkregen kunnen worden. Het personeel aast met name op de 20 procent Transavia-aan- delen die nog 'in de lucht han gen', aldus gisteren de woord voerder van het bedrijf. Transa via was tot enige tijd geleden vol ledig eigendom van Nedlloyd. Dit transport- en scheepvaart- concern besloot echter 60 pro cent van de aandelen Transavia van de hand te doen'. De KLM kreeg 40 procent. Nedlloyd heeft de overige 20 procent nog niet verkocht. Als motief voor de plannen noemt de woordvoerder de grote betrok kenheid van het personeel. "Het wij-gevoel in de luchtvaart is groot. Voor veel medewerkers gaan hobby en beroep samen. Bovendien heeft het personeel veel vertrouwen in de toekomst. Transavia is een gezond bedrijf met veel plannen en de lucht vaart blijft groeien". AMSTERDAM - Lusteloos, zo kon aanvankelijk deze week op ve le belangrijke effectenbeurzen de stemming worden gekenschetst. Gebrek aan stimulansen, afwach ten en vrees waren daarvan de voornaamste oorzaken. Vrees vooral voor de oplopende inflatie en verdere rentestijgingen. En wachten op nieuwe signalen uit de economie. Toch was het ditmaal in ternationaal gezien een belangrijke week. door C. Wagenaar Het Internationaal Monetaire Fonds vergaderde met de Wereld bank in Berlijn. De G-7, de zeven belangrijkste industriële landen ter wereld kwamen eveneens in die stad bijeen en het oliekartel OPEC had in Madrid een spoedberaad. Maar alles wat uit die conferentie kwam of misschien niet kwam, werd door het internationale effec tenbeurswezen voor kennisgeving aangenomen en terzijde gelegd. De meeste invloed had nog de top van de G-7 via de verzamelde ministers van financiën. Hun besluiten en af spraken grepen direct terug op de valutamarkten en de houding van de diverse centrale banken. Hoewel de dollar niet met name werd genoemd en er meer werd ge sproken over de wens van een sta biele valutamarkt waren de eerste stappen daartoe wel degelijk voor de Amerikaanse munt bedoeld. Middels een gecoördineerde inter ventie van diverse centrale banken werd aan de valutahandel duidelijk gemaakt dat de dollar niet hoger werd geduld dan 1,87 Duitse mark. In Amsterdam kwam de prijs deze week dan ook niet boven de 2,13 gulden uit en liet nu en dan zelfs enige afbrokkeling zien om zich daarna weer te herstellen. Voor de internationale rente was dat een positief teken. Gunstig was voor de rentemarkt ook dat de olie prijzen niet blijvend in hogere rich ting reageerden op een spoedbe raad van de prijzencommissie van dit kartel. En toen bekend werd dat dit college zelfs niets anders had bereikt dan het vaststellen van een nieuwe bijeenkomst op 21 novem ber zakte de oliemarkt scherp in tot nieuwe laagteprijzen van de afgelo pen paar jaar. Van die kant dus geen gevaar voor inflatie en hogere rentestanden. Toch overheerst vooral in Amerika nog steeds de overtuiging dat de eerstkomende maanden en begin volgend jaar in elk geval de VS met een rentestij ging te maken krijgen. Fabrieken Deze prognose wordt afgeleid uit de positieve verwachtingen voor de economie. Dertien van de vijf tien meest vooraanstaande Ameri kaanse economen rekenen op hoge economische groei en stijgende renfe, zo bleek uit een onderzoek. Daarom wordt er vooral ook ter beurze steeds meer de klemtoon gelegd op de regelmatige gepubli ceerde maandgegevens over de werkloosheid, de bezettingsgraad van de fabrieken, de conjunctuur cijfers en de stroom van binnenko mende fabrieksorders. Maar Wall Street wacht al gerui me tijd af en met haar de meeste andere grote effectenbeurzen. Het kruit wordt drooggehouden om te X 1 hlsllls&l 1 W E E1 K Op de beurs van Taipei (Taiwan) gingen de koersen deze week fors omlaag in reactie op een besluit van de rege ring belasting te gaan heffen op koerswinsten. Voor deze belegger was dat waarschijnlijk weinig reden tot vro lijkheid. (foto AP) zien hoe de beleggingswereld de komende weken de eerste verjaar dag van de zware oktoberkrach van 1987 verwerkt. Alleen bij het afsluiten van het derde kwartaal kropen de grote beroepsbeleggers in de VS uit hun schulp en sloegen flink wat effectenmateriaal in. Waarschijnlijk waren de liquide middelen toch al te groot gewor den. Wall Street beleefde donder dag met een winst van bijna 34 punten de grootste sprong sinds een maand. In Japan nam het nieuwe beurs- jaar 1988-1989 een aanvang en on danks de terughoudendheid ten aanzien van de ernstige ziekte van de keizer namen de beursomzetten sterk toe en begon ook het koerspeil op te lopen. Maar elders bleven de dagomzetten uiterst klein, in Wall Street op het laagste niveau van dit jaar terwijl de index- verschillen tot enkele puntjes-be perkt bleven. Geen stimulans dus voor elders en zeker niet voor Beursplein 5. Door de licht teruglo pende dollar geraakten de interna tionals iets onder druk hoewel de olies zich ondanks de inzakkende oliemarkt uitstekend wisten te handhaven. De gehele beurs maak te overwegend een enigszins luste loze indruk. Doordat de internationals per saldo nauwelijks in koers aantrok ken liet het algemene beurscijfer deze week de verbetering bij vier punten. Het meest trad de MHV op de voorgrond die door forse be drijfswinststijging ruim 20 procent in beurswaarde aantrok. Rond 10 procent kwam er bij voor Tulip Computers, Océ van der Grinten, Frans Maas en Internatio MüUer. Grote verliezers waren er niet. Ook voor de Europese optie- beurs ging de week in stilte heen. Hoewel ook hier gisteren enige op leving ontstond met een dagomzet van 30.000 contracten tegen nog geen 18.000 aan het begin van de week. In totaal kwam het tot 109.000 contracten tegen 127.000 in de vorige week. De olies stonden vrijwel voortdurend op de voor grond met nu en dan ook de KLM. Voor indexopties bestond ander maal fikse belangstelling, maar de hoogste score stond op naam van de goudopties die maandag in om zet zelfs het kwart van het totaal voor zich opeisten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 6