A ard verschuiving bij politie op komst' Ziekenfondsen: tariefvoorstel specialisten onaanvaardbaar Geheim rapport over andere indeling korpsen Zes maanden celstraf geëist wegens aannemen smeergeld Kamer akkoord met investering in betere opleiding jachtvliegers Oceanen steeds meer vervuild door plastic f Eduard sloopt en slaat niet meer Geldactie voor aids Politie Emmen geeft dronken automobilisten 'Jik-op-stuk' EIGEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 BINNENLAND PAGINA 3 LEIDEN/ALPHEN/KATWIJK (ANP/GPD) - In de sterkte van de gemeentelijke politie korpsen zou zich vanaf januari volgend jaar een "aardverschuiving" voordoen als gevolg van het hanteren van nieuwe criteria voor de sterkteverdeling. Deze conclusie trekt voorzitter G.Koffeman van de Algemeen Christelijke Politiebond uit een ge heim onderzoeksrapport dat giste ren via de Avro-televisie openbaar is gemaakt. Volgens dat rapport, opgesteld door een onderzoeksbu reau voor de ministeries van Bin nenlandse Zaken en Justitie, zal er sprake zijn van diepe ingrepen, waarbij gedwongen overplaatsin gen niet zijn uitgesloten. Hoewel Koffeman erkent dat het om voor lopige en officieuze gegevens gaat, vindt hij de cijfers verontrustend genoeg om "de knuppel in het hoenderhok te gooien". gelet op de hoeveelheid café's en het aantal buitenlanders. Ook speelt een rol dat de regering geen geld wil uittrekken voor uitbrei ding van de totale sterkte. Met de eerder deze week gepubliceerde cijfers over de stijging van de cri minaliteit, die zich vooral zou voor doen in middelgrote provincieste den zoals Alphen aan den Rijn, is in het rapport geen rekening gehou den. Alphen gaat er volgens het rapport zelfs tien mensen in sterkte op achteruit (van 95 tot 85). De gemeentepolitie Amsterdam zou er 250 mensen bij moeten krij gen, terwijl Rotterdam, Den Haag en Utrecht er respectievelijk 400, 300 en 30 zouden kwijtraken. De korpsen in middelgrote steden GRONINGEN (GPD) - Voor de rechtbank in Groningen is gisteren een gevangenisstraf van zes maan den geeist tegen een voormalige werknemer van de Gasunie, die e kening van de man 295.000 Engelse ponden aan smeergeld en provisies is gestort. Na het bekend worden van de affaire, heeft de Gasunie de op staande voet ontslagen. i wordt verdacht smeergeld te Onder meer omdat het de man op hebben aangenomen. Officier justitie mr. Severein wil dat de man een bedrag van 800.000 gulden aan de Staat betaalt, omdat hij dat be drag wederrechtelijk zou hebben gekregen. Volgens de officier van justitie i de jaren 1984 tot grond van zijn arbeidscontract v verboden om provisies op te strij ken. De man heeft altijd ontkend zich met illegale transacties te hebben beziggehouden. Hij gaf gisteren wel toe regelmatig onderdelen te hebben geleverd, maar die kocht 1986 betrokken bij een 'complex "hij via tussenpersonen op de vrije plan' om gestolen onderdelen gasturbines achteraf te verant woorden. Het ging om onderdelen die een Schots bedrijf nodig had bij de reparatie en revisie van de moto die bij de diefstal betrokken waren. De zaak was daar aan het rollen ge komen toen de motorenfabriek van Rolls Royce merkte dat er stelsel matig onderdelen uit haar magazij nen werden gestolen. Via een om weg kwamen die terecht bij het Schotse bedrijf Prime Mover. Bij een onderzoek werden er koopor ders aangetroffen waarop de naam van de Gasunie-employee stond. Binnenland kort Illegale honden Het openbaar misterie heeft op aandringen van de landelijke in spectiedienst van de dierenbe scherming bij een illegale dieren handelaar in het Twentse Markelo 56 volwassen honden en 88 pup pies in beslag genomen en naar asiels laten overbrengen. De dieren waren miserabel gehuisvest en hun gezondheid liet zeer markt. De meeste door hem gele verde onderdelen kwamen volgens hem uit Pakistan, en waren niet af komstig van Rolls Royce. Twee ad viseurs op het gebied van gasturbi nes bevestigden als getuigen giste ren zijn verhaal. Raadsman mr. J. P. van Stem- r weinig deugt van het onderzoek van de Schotse politie. "Het is ge woon giswerk", aldus Van Stemp- voort. De uitspraak is op 13 oktober. Vlij spraak in afpersingszaak HAARLEM (GPD) - De Haarlem se rechtbank heeft gisteren een 47- jarige Amsterdammer vrijgespro ken van afpersing van het Ameri kaanse computerbedrijf National Advanced Systems (NAS) in Hoofddorp. De man wordt wel schuldig geacht aan heling van bij het bedrijf gestolen computeron derdelen. Hij is daarvoor veroor deeld tot een onvoorwaardelijke celstraf van een half jaar. De Amsterdammer werd ervan beschuldigd de computerfirma voor 100.000 gulden te hebben af geperst. Bij het Amerikaanse be drijf werd in maart vorig jaar voor ongeveer acht ton aan computer onderdelen gestolen. Kort daarna werd de bedrijfsleiding benaderd om 100.000 gulden op tafel te leg gen, anders zou de hele partij com puteronderdelen worden vernie tigd. Wiskundetest Wie leraar wil worden aan de basisschool, moet voortaan bij aanvang van de studie aan de pabo een rekenvaar- digheidstest en een wiskundetest afleggen. Wie onvoldoende scoort wordt verplicht tot een bijscholing. Voor dat doel hebben de pabo s speciale zelfstudiepakketten ont wikkeld. Vorig jaar bleek uit een onderzoek van de inspectie dat veel leerkrachten zelf nauwelijks in staat waren rekenopgaven voor het basisonderwijs te maken. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) het groene licht gegeven voor de aanschaf van tien lesvliegtuigen en andere leer middelen voor de verbeterde voor opleiding van jachtvliegers. De staatssecretaris hoopt met deze maatregelen het percentage uitval lers bij de vervolgopleiding in de Verenigde Staten te kunnen ver minderen, waardoor miljoenen guldens worden bespaard. Met de order, die wat de vliegtui gen betreft geplaatst wordt bij het Zwitserse bedrijf Pilatus Aircraft, is een bedrag van 47 miljoen gul den gemoeid. Volgens Van Houwe lingen zullen hier voor rond 32 mil joen compensatie-orders voor de Nederlandse industrie tegenover staan. Als er niets meer tussenkomt kan de nieuwe opleiding in februa ri volgend jaar van start gaan. De vooropleiding wordt uitbesteed aan het particuliere bedrijf Schrei- ner Luchtvaartgroep en zal op de vliegbasis Woensdrecht worden gegeven. De staatssecretaris benadrukte dat de maatregelen vooral van be lang zijn om de opleiding van jacht vliegers te verbeteren. De vliegers zullen een langere opleiding krij gen en bij voorbeeld al in Woensd recht solo kunnen vliegen. De op leiding wordt dan ook duurder dan in het verleden, maar dat verdie nen we snel terug, aldus Van Hou welingen. Het hoge percentage uit vallers tijdens de opleiding kost de staat zeer veel geld. Iedere leerling vlieger die niet hoeft te worden te ruggestuurd levert miljoenen op. AMSTERDAM (ANP) - In de ocea nen hoopt zich steeds meer plastic afval op door de explosieve groei van het gebruik van kunststoffen en de onzorgvuldigheid in de om gang met plastic. Uit een onder zoek van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) op Texel is ge bleken dat de plastic-vervuiling nu ook is doorgedrongen tot het tot nu toe ongerepte Zuidpool-gebied. Het instituut onderzocht de maaginhoud van Antarctische stormvogels. Onderzoeker J. van Franeker van het RIN, trof in de maag van deze vogels in verhou ding grote hoeveelheden kunststof aan. Van alle stukjes kunststof in de magen van stormvogels was bij na drie kwart afkomstig van aller lei brokstukken van kunststof ge- bruiksartikelen. Schuimplastics en andere zachte vormen van kunststofmaterialen kwamen min der voor. Een kwart van de stukjes betrof industriële kunststofkorrels, die de grondstof vormen voor de produk- tie van plastic artikelen. Deze ko men volgens Van Franeker op zee terecht door onzorgvuldige werk methoden tijdens de produktie en het transport. De omvang van de stukjes plas tic bedroeg bij de verscheidene soorten stormvogels 2,9 millimeter in diameter, met een gewicht van 3 milligram tot 7,9 millimeter met een gewicht van 26 milligram. zouden er flink op vooruit gaan, bijvoorbeeld Leiden (plus 64), Bre da (plus 77) en Deventer (plus 44). Gemeenten met kleine korpsen als die van Wassenaar, Katwijk en Noordwijk zouden fors moeten in leveren. Zeker dertig korpsen zouden on der de veertig mensen uitkomen; volgens Koffeman is dat onder de grens voor een verantwoorde poli tiezorg. De ACP-voorzitter neemt de herschikking een korte termijn oplossing. "Criminaliteit is name lijk mobiel, die verplaatst zich de stad met de minste politiezorg". De nieuwe formule is volgens Kof feman ondeugdelijk omdat crimi naliteit niet de enige toetssteen is. "De basispolitiezorg, het er ge woon zijn, daarmee voorkom je cri minaliteit. In feite wordt goed management nu gestraft: als je door een goed geolied politie-appa- raat een laag criminaliteitscijfer hebt, moetje het maar met minder te doen", aldus Koffe- PLAN VOOR ATELIERCENTRÜM AMSTERDAM - Een kijkje in het atelier van keramiste José Berkhof op het terrein van het voormalige Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam. Zij behoort tot de 100 kunstenaars die hun intrek hebben genomen in twee gebouwen van het jaren geleden verhuisde ziekenhuis. De gemeente Amsterdam heeft bouwplannen voor het terrein, maar de kunstenaars willen hun ateliers graag behouden. Gisteren hebben ze een bouwplan voor een 'uniek ateliercen trum' ingediend. Bovendien stellen ze gedurende het weekeinde hun werkru imten open voor het publiek. AMSTERDAM (ANP) - De Vere niging van Nederlandse Zieken fondsen is gisteren uit het overleg met specialisten en ziektekosten verzekeraars gestapt, omdat zij een uurtarief van 200 gulden voor de specialisten niet aanvaarbaar vond. Volgens algemeen secretaris mr. N. de Jong van de VNZ zou dit leiden tot grote kostenverhoging in plaats van verlaging. Hij sprak over een "aderlating" van 100 miljoen gulden. Daar komt een verhoging van 150 miljoen gulden door de doorwerking naar de kosten van specialisten die in loondienst wer ken nog eens bij. Het overleg, onder leiding van bemiddelaar prof. Dekker, had tot doel het voortslepende conflict over de praktijkkostenvergoeding van de specialisten op te lossen. Dekker heeft formeel tot 1 oktober de tijd om het conflict uit de wereld te helpen, maar zowel de zieken fondsen als de particuliere ziekte kostenverzekeraars beschouwen de poging als mislukt. Het is onduidelijk wat er nu gaat gebeuren. De verwachting is dat staatssecretaris Dees (volksge zondheid) eenzijdig een tarief zal vaststellen aan de hand van het voorstel van het Centraal Orgaan Succesvol project in Zwolle biedt randgroepjongeren een kans Luidspreker Automobilisten vlak voor of Dankzij het pmjecT'Slop™ kon- den we al,bouwen nog niet ZWOLLE "Stelen, slopen en mensen in elkaar slaan doe ik niet meer, dat is voorbij. Ik drink nog wel, maar minder overdadig, en niet meer elke dag. Ik zit nu een dag in de week op school, dat is wel vol te houden". De 23-jarige Eduard is een van de randgroep jongeren die niet langer crimineel zijn toekomst werkt. eind oktober met luidsprekers worden gewaarschuwd voor files, ongelukken of andere calamitei ten. Rijkswaterstaat installeert mo menteel een luidsprekersysteem in en bij de tunnelbuizen. De luid sprekers maken deel uit van het zo genoemde SOS-systeem, dat in de Schipholtunnel is geïnstalleerd na dat de driebaansweg in de tunnel vierbaans is gemaakt en de vlucht strook kwam te vervallen. Radar vernield Boze automobilisten hebben al voor enkele duizenden guldens schade aangericht aan automati sche radarpalen die sinds enige tijd langs de autosnelwegen staan om de maximumsnelheid te controle ren. Het eerste exemplaar dat werd geplaatst op de A4 Amsterdam- Den Haag was al na enkele dagen zo vernield, dat het tijdelijk buiten gebruik moest worden gesteld. Op de A28 bij Amersfoort is de appara tuur ook kapot gemaakt, evenals bij Arnhem. Bij dit laatste geval zijn volgens de politie vuurwapens gebruikt. Eén Gatsometer-kast, zoals zo'n radarpaal heet, kost vijf tigduizend gulden. de gemeente Zwolle in samenwer king met enkele welzijnsinstellin- gen en woningbouwvereniging SAVO. door Karin Bos Zwolle heeft voor dit project in de wijk Holtenbroek de Hein Roet- hofprijs 1988 gekregen, een prijs die jaarlijks wordt uitgekeerd aan die gemeente die de beste resulta ten heeft geboekt op het gebied litie, huisuitzettingen te voorko- In mei 1986 werd besloten de vier instellingen onder te brengen in de Stichting Jeugdhulpverlening On derlaag Zwolle (SJORZ). Deze stichting had als doel: positiever betering van de randgroepjonge ren. Tot die groep werden jongeren gerekend tussen ,de veertien en vijfendertig die meestal leven van een uitkering, niet meer naar school gaan en crimineel gedrag vertonen. Hiervoor kreeg de stich ting een subsidie van in totaal twee miljoen gulden van de gemeente Zwolle en betrokken ministeries. De medewerkers van SJORZ zochten de randgroepjongeren op om met ze te kunnen werken. Tine ke Kurd kwam in wijk Holten- broek terecht, een sombere flat- wijk aan de rand van Zwolle. "Via wijkcentrum en wijkagent kwam ik in de kelders, schuurtjes en par ken waar ik de jonge criminelen vond. Door mee te gaan naar de po- men, rapporten voor ze te schrijven enzovoort wist ik het vertrouwen van ze te winnen. Ze zagen in dat ze zelf ook belang hadden bij een der gelijke dienstverlening". van criminaliteitsbestrijding. Mensen als Eduard zorgden voor veel problemen in Zwolle. Tineke Kurd, teamleidster van het project: "Zwolle had last van vroegtijdige schoolverlaters die rellen veroor zaakten. muren bekladden, portie ken in de fik staken en andere din gen vernielden. De gemeente vond dat ze daar wat aan moest doen. Ze is toen gaan samenwerken met in stellingen die zich al bezighielden met randgroepjongeren: het vor mingscentrum, de instelling voor jeugd en gezin en het sociaal-cultu- tjes, bloemetjesbehang. Maar het "Je moet aansluiten bij de bele vingswereld van de randgroepjon geren", zegt Dirk Fennema. Tineke Kurd: "Randgroepers willen graag deelnemen aan de samenleving: ze zijn nog burgerlijker dan wij. Dat zie je in hun huizen: tierelantijn- rele werk" lukt ze niet in de maatschappij, het is een utopie dat de meesten van hen nog zover kunnen komen. Je kunt wel werken aan hun posi tieverbetering". "Sommige jongeren die zeggen dat ze willen werken, willen dat niet echt, maar willen alleen de sta tus die is verbonden aan werk. Die status kun je ook krijgen door ze bijvoorbeeld te laten voetballen: als het publiek klapt krijgen ze een kick". SJORZ ging niet alleen met de jongeren sporten. De stichting zet te tevens een kinderdagverblijf op waar meisjes kunnen werken (in de groep van Tineke is een op de vier vrouwelijk), een sleutelwerkplaats waar jongeren kunnen leren brom mers op te knappen, en een voor busverhuur en bouwwerkzaamhe den. Voor dit laatste krijgt de stich ting veel hulp van woningbouw vereniging SAVO, die de stichting bijvoorbeeld renovatiepanden toe schuift. Bovengenoemde Eduard heeft meegewerkt aan de opknapbeurt van een van die panden. Hij heeft zo geleerd te sauzen, te timmeren, te schilderen. Met zijn vriendin woont hij nu zelf in het gebouw. Daardoor is zijn crimineel gedrag minder geworden. Tineke Kurd: "Hij gaat nu ook met jongeren mee naar de politie. Laatst zat hij bij de officier van justitie naast hem in plaats van er tegenover, zoals vroe ger". Eduard verveelt zich niet meer en ziet in dat je "er niets aan hebt mensen in elkaar te rammen". Staatssecretaris Dees Tarieven Gezondheidszorg (COTG). Dit voorstel houdt een verlaging in van de praktijkkosten vergoeding van de specialisten met 40.000 gulden tot 65.000 gulden per jaar. Daar heeft de LSV zeer grote bezwaren tegen. De tarieven die de specialisten mogen berekenen bestaan uit een inkomensdeel en een kostendeel. Over het inkomensdeel voeren overheid en LSV al zes jaar moei zaam overleg. Toen het kabinet in mei bekendmaakte dat norminko men te willen verlagen met ruim 30.000 naar 148.000 gulden, kwa men de specialisten in actie. De LSV had ongeveer 200.000 gulden in gedachten. Toen het COTG in juni de gemid delde kostenvergoeding vaststelde op 65.000 gulden per jaar barstte de bom. De specialisten, die alweer met acties hadden gedreigd, span den een kort geding aan tegen staatssecretaris Dees die het laatste woord over de COTG-beschikking heeft. De president van de Haagse rechtbank, mr. M. Wijnholt, be paalde dat Dees de praktijkkosten vergoeding niet mocht verlagen, zolang de overeenkomst tussen het kabinet en de LSV niet was opge zegd. Verlaging van de onkosten vergoeding zonder een onderzoek naar de werkelijke kosten was vol gens Wijnholt in strijd met die overeenkomst. De LSV schortte daarop haar acties op. De Nationale Ziekenhuisraad liet inmiddels weten schoon ge noeg te hebben van het conflict en riep op tot nieuwe gesprekken tus sen specialisten en kabinet. Begin september werd tenslotte dr. W. Dekker bereid gevonden om een oplossing te zoeken in het conflict rond norminkomen en praktijk kostenvergoeding. Ziekenhuis door ratten belaagd OLDENZAAL (GPD) - Het zie kenhuis m Oldenzaal wordt sinds enige tijd belaagd door ratten. De ongewenste gasten jagen verpleeg sters de stuipen op het lijf door zich te vertonen in de polikliniek en de kleedkamer van de verpleegsters. Op diverse plaatsen in het zieken huis is gif neergelegd. Medisch di recteur dr. R: Coppes zegt de in druk te hebben dat de meeste rat ten inmiddels het loodje hebben gelegd. De knaagdieren zijn tevoor schijn gekomen bij rioleringswerk zaamheden. Het ziekenhuis krijgt een nieuwe keuken met een nieu we riolering. De oude is gedempt, waardoor de ratten hun schuil plaats kwijtraakten. maanden of soms meer dan een jaar voordat de stukjes plastic vol doende zijn versleten om de darm te passeren - betekent dat de dieren minder voedsel tot zich nemen. Een ander mogelijk effect is vol gens de RIN-onderzoeker dat de vogels allerlei giftige substanties, zoals kleurstoffen en weekmakers, uit de kunststoffen opnemen. Van Franeker constateerde in Antarcti ca een algemene teruggang in de conditie van stormvogels, hetgeen gevolgen kan hebben bij het uit broeden van eieren. Opvallend was volgens hem dat slechts een kwart van de eieren uitkwam en geen van de jongeren al groot genoeg was om uit te vliegen toen de winter in viel. DEN HAAG (ANP) - Het Aids Fonds begint vandaag een recla me-campagne in de'landelijke dag bladen onder de titel "No pay, no cure". Met deze campagne hoopt het fonds geld bijeen te brengen om de 605 aids-patiënten en de tien- tot twintigduizend sero-posi- tieven in ons land hulp te bieden, zowel individueel, als via voorlich ting en wetenschappelijk onder zoek. De campagne en de laatste cijfers over het aantal aidsgevallen in ons land werden gisteren be kendgemaakt op een persconfe rentie in Den Haag. Het Aids Fonds bestaat sinds 1985. Voorzitter mr. E.H. Toxopeus verwacht dat er uiteindelijk een "enorm" bedrag nodig zal zijn voor de bestrijding van het dodelijke vi rus. Hij doelde niet alleen op de ontwikkeling van een vaccin, maar wil ook voorbereid zijn op een eventuele aids-explosie. zoals hij het omschrijft. Toxopeus baseert die verwach ting op het steeds hoger wordende percentage van het aantal sero-po- sitieven dat daadwerkelijk aids krijgt. Enkele jaren terug werd dat percentage nog geschat op tien tot twintig procent, nu wordt al ge sproken over dertig, misschien zelfs vijftig tot zeventig procent, af hankelijk van de groep sero-posi- tïeven waarover men spreekt. De campagne biedt aan zowel particulieren als aan bedrijven de mogelijkheid geld te storten. Daar bij kan de donateur zelf kenbaar maken voor welke van de drie doel stellingen het geld specifiek ge bruikt moet worden: hulp aan indi viduele patiënten, wetenschappe lijk onderzoek of preventie en voorlichting. De media-campagne is onderdeel van een groot aantal geldinzamelings- en voorlichtings acties "om te voorkomen dat men sen het aids-probleem van zich af schuiven", aldus Toxopeus. Halverwege volgend jaar is een kunstveiling in Amsterdam ge pland, waarbij artiesten hun werk kosteloos ter beschikking stellen. Het Aids Fonds werkt ook mee aan de 'Worlds Aids Day'. De wereldge- zondheidsorgansiatie heeft 1 de cember uitgekozen "om de wereld opinie te mobiliseren voor de be strijding van aids". Verder komt er volgend jaar een dag waarop alle slachtoffers van de aids-epidemie herdacht worden. Die 'Aids Memo rial Day' is gepland op 20 mei 1989. EMMEN (GPD) Als eerste korps in ons land gaat de gemeentepolitie van Emmen vanaf 1 oktober bij wijze van experiment de zogeheten lik-op-stuk methode' toepassen bij automobilisten, die onder invloed van alcohol verkeren. Iedere be stuurder die met drank op achter het stuur wordt betrapt, krijgt ter plaatse een dagvaarding uitgereikt voor de zitting van de politierech ter. Bij een promillage alcohol in het bloed tot 0,8 kan vervolging worden afgekocht met een boete van 250 gulden. Invoering van ademanalyse-ap- paratuur maakt dit nieuwe sterk tijdbesparende systeem mogelijk. Het experiment gaat een jaar du ren. Als de proef gunstig uitvalt, zal de methode ook worden toegepast in Groningen, Smallingerland en Twente. Officier van justitie A. L. Poennk uit Assen sluit niet uit dat ook bij andere vergrijpen, zoals winkeldiefstal en dergelijke, de 'lik-op-stuk methode' ook zal wor den ingevoerd. ADVERTENTIE HET SUMMUM VAN ZINNIGE VORMGEVI NG Regenjassen: Hugo Boh Henry Cotton',. Haarlemmerstraat ,79 C.P. Company, Allegri leiden i1 telefoon 071 - 14 29 40

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3