Dertien krankzinnige uren Sabonis: held van de Sovjetunie Mecir Iaat zich na triomf even gaan ES^H [1^=1 De martelgang van Thompson op de tienkamp ZuidKorea slaat op tilt op t deo Zinderende volleyfinale VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1 sTTHTTT /RoiitoO Amri/4oc SEOUL (Reuter) - Arvidas Sabonis, 2.23 meter lang en bezig aan zijn eerste toer nooi na een revalidatie van anderhalf jaar na twee ge scheurde achillespezen, heeft de basketbalploeg van de Sovjetunie vanochtend aan de gouden medaille ge holpen. In de finale hield hij persoonlijk Joegoslavië te gen: 79-63 nadat hij in de halve eindstrijd tegen het favoriete Verenigde Staten ook al uitblinker was ge weest. De Sovjetunie be haalde in Seoul de tweede Olympische basketbaltitel na 1972 München. De eindstrijd groeide uit tot een tactisch treffen met weinig tempo. De Sovjets hadden in de voorronde van Joegoslavië een afstraffing ge kregen (79-92). Na die afstraffing verbeterde de vorm van de Sovjets per wedstrijd tot aan de opzienba rende uitschakeling van de Vere nigde Staten. In de finale was Sov jetunie nog maar op een zaak uit: goud. De manier waarop deed er niet toe. Sabonis, die na de Spelen voor de Portland Trailblazers zal uitko men, scoorde 20 punten en pakte 15 rebounds. Dit was de anker waar het succes aan vast zat. Joegoslavië leidde bij rust met 31-28 op basis van een flitsende start 6-0 en 24-12 (na twaalf minuten). Na een tacti sche wijziging bij de Russen ble ven de Joegoslaven vijf minuten zonder punten. Dit betekende de ommekeer. De doorbraak naar de voordelige score voor de rode garde werd kort na rust geforceerd door Sharunas Marchulenis. de alleskunner in de Russische ploeg. Bij uitbraken scoorde hij vijfmaal. De Sovjets verdedigden de kléi ne marge hardnekkig ten koste van overtredingen. Sabonis pakte alle terugkaatsers tijdens het wan hoopsoffensiefvan de jonge Joego slaven. Wanneer 'de toren' zelf de aanval koos, hadden Divac en Vrankovic geen enkele kans. Hij maakte optimaal gebruik van zijn lengtesurplus. Vijf minuten voor tijd was de Wim Slijkhuis, brons op de 1500 meter in Londen-1948. Naar de 1500 meter, de finale morgen in Seoul op het programma prijkt, wordt in elk olympisch atletiektoer- nooi reikhalzend uitgekeken. Geen wonder. Er is vrijwel geen looppnummer aan te wij zen dat van de atleet zoveel vraagt aan inzichtinhoud én pure snelheid als de metrische mijl. Grote, onvergetelijke Olym pische figuren heeft het num mer voortgebracht. Zoals de Fin Paavo Nurmi (1924), de Nieuwzeelanders Jack Lo- velocck (1936). Peter Snell (1964) en John Walker (1976), de Australiër Herb Elliott (1960), de Keniaan Kip Keino (1968) en de Brit Sebastian Coe (1980 en 1984). De enige Nederlander die ooit op de Spelen een rol van betekenis op de 1500 m heeft gespeeld is oud-Leidenaar Wim Slijkhuis. Hij behaalde een bronzen medaille in 1948 in Londen. Een paar dagen daarvoor had hij trouwens ook een derde plaats behaald op de 5000 meter. Jaren gele den heeft Slijkhuis nog eens te- op die 1500 meter toestanden er Unie had me in x inschrijven voor l en 3000 m steeple Coach Alexander Gomelski 'zweeft' een meter of drie boven het plankier van het basketbalveld. Zo vierden de Russen hun gouden medaille. (foto ad eindstrijd beslist toen de Russen tien punten voorsprong hadden. Beste Joegoslaaf was Petrovic met 24 punten, die zijn laatste wedstrijd speelde en voor Real Madrid gaat spelen. De Balten Kurtinaitis en Marchulenis maakten indruk met driepunters. chase. Dat was een rare ge schiedenis, want de steeple had ik nog nooit van mijn le ven gelopen. Ik was veel te licht voor dat gestamp. Als ik uit cadans raakte, nou dan kon ik wel ophouden en in zo steeple onderbreken die bar rières voortdurend je ca dans". "De 1500 m had ik dat jaar nauwelijks gelopen, mgar op die afstand was ik toch wel goed thuis. Toen ik na de 5000 m s avonds naar bed ging, vond ik een briefje op mijn kussen. Het was van Paulen. de toenmalige KNAU-voorzit ter. Hij schreef dat ik de 1500 m maar moest laten schieten, want daarop had ik toch geen schijn van kans. Ik moest me maar voorbereiden op de steeple. Dat heb ik niet ge daan. Ik ben toch op de 1500 m uitgekomen. Evenals op de 5000 m was het een moeilijke finale, in de stromende regen, op een zware baan. Als je een lange pas hebt zoals ik. ben je in dat weer wat in het nadeel. Je voeten blijven langer in de sintels rusten en dat voel je na een x-aantal passen". 'Op een belangrijk moment in de race wilde de Fin Johan- nesen me niet laten passeren. Ik moest naar baan vijf om langs hem te komen. Intussen waren de twee favorieten, de Zweden Ekström en Strand, er vandoor gegaan. Op het laatste rechte eind liep ik sterk op ze in. Strand kon Ekström niet bijhouden en viel wat te rug. In de laatste meters week Strand van zijn lijn af en hin derde me ontzettend. Hij fi nishte met schuin uitgestrekte armen en sloeg me zodoende tegen de borst. We kregen de zelfde tijd: 3.50.4. Geprotes teerd heb ik niet. Ik heb niet eens wat gezegd. In die tijd dreef je dat soort dingen niet zo op de spits". "Maar nou komt het mooie. Na die 1500 m finale sloeg Paulen met de vuist op tafel en zei: 'Verdomme, het had goud kunnen zijn, je had makkelijk kunnen winnen, je hebt zon der zelfvertrouwen gelopen!". Dat was niet waar. Ik had die wedstrijd op mijn gewone ma nier gelopen. Maar zelfs als dat zelfvertrouwen er niet was geweest, wie had er dan een poging gedaan om het me wel te gevenPaulen soms, met zijn briefje?" Twee jaar later, in 1950 in Brussel, liep Slijkhuis bij de Europese kampioenschappen, iedereen, ook de Zweden, glansrijk uit. Aleksander Gomelsky, de grijze coach van de Sovjetunie, was na af loop de gelukkigste man in de bas ketbalzaal. „Het ideaal in mijn le ven heb ik nu bereikt", zei de Drees-trekker die door zijn spelers hoog de lucht in werd gegooid. „El ke dag werden we beter en beter. Sabonis was onze beste man. Hij is de beste center ter wereld". SUWON (AFP/SID) - Jarenlange Spartaanse training door de Zuidko- reaanse handbalsters, afgesloten van de buitenwereld, is beloond met de Olympische titel. De Russische overheersing bij het handbal is voorlopig in Zuidkoreaanse handen overgegaan. Door een overwinning van 21-19 od de Sovjetunie zorgde het organiserende land van de Spelen voor het eerste grote succes van het Aziatische handbal. De Russinnen, Olym pisch kampioen in 1976 en 1980, moesten zich tevreden stellen met Olym pisch brons, want in de finalegroep werden ze ook gepasseerd door Noor wegen. Zuidkorea - Sovjetunie was een wedstrijd die nauwelijks was te over treffen in dramatiek. Zesduizend toeschouwers gingen na het eindsignaal bijna door het dak van de sporthal in Suwon, terwijl de Zuidkoreaanse handbalsters niet goed wisten wat ze met hun vreugde aanmoesten. Hui lend zakten ze op de vloer neer. Knielend of liggend. VRUDAG 15.00-16.00 BRT 2: Samenvattingen van diverse wedstrijden. 16.15-17.15 Did 1: Olympia extra. 19.00-21.00 BBC 1: Samenvattingen. 19.14-20.00 Ned 3: Avondshow: met schermen, judo in de klasse tot 95 kg en worstelen. 20.15-21.45 Did 1: Olympia Magazine: hoogtepunten en interviews 20 00-23.00 BRT 2: Studio Olympia 20.29-21.55 Ned 3 Met o.a. schermen, judo 95 kilo en worstelen. 22.30-22.40 Super: Olympische Zomer- spelerr 23.00-00.00 Did 1: Olympia Spezial. ZATERDAG 00.00-00.55 BRT 2: Kanovaren: finales. 00.00-03.00 BBC 1Boksen, kanovaren en zwemmen. 00.00-15.00 Did 2: Olympische Zomer spelen: atletiek, boksen, kanovaren, voetbal, handbal, hockey, judo, tennis, tafeltennis, waterpolo, kunstzwemmen, worstelen, boogschieten, samenvattin gen en kort nieuws. 00.55-03.10 BRT 2: Boksenfinales afge wisseld met kanovaren. 01.00-03.30 Ned 3: Boksen finales (live) en kano finales. 03.00-06.30 BBC 1 Atletiek 03 10-06.20 BRT 2 Atletiek 03 30-06.15 Ned 3 Atletiek (live): finales kogelstoten, discuswerpen mannen, 1500 m vrouwen, 1500 m mannen, 4 x 100 m vrouwen estafette, 4 x 100 man nen estafette, 4 x 400 m vrouwen estafet te en 4 x 400 m mannen estafette. 06.15-08.15 Ned 3: Hockey mannen: fi nale live: Westduitsland-Groot-Brittan- nië. 06.20-07.00 BRT 2: Boksen: finales. 06.30-09.00 BBC 1Samenvattingen. 07.00-08.30 BRT 2: Tennis: finale vrou wen enkel. 08.15-10.00 Ned 3: Samenvatting tennis: vrouwen enkel. 08.30-09.55 BRT 2: Handbal finaleTnan- 09.05-12.00 BBC 1 Live-reportages. 09.55-11.45 BRT 2 Voetbal: finale: Bra- zilië-Sovjetunie. 10.00-11.45 Ned 3: Voetbal' finale Brazi- lië-Sovjetunie. 11.45-14.00 Ned 3; Samenvatting van de handbalfinale 2e helft en tennis: finale 11.45-12.25 BRT 2: Judo: klasse boven 95 kilo. SEOUL (GPD) - „You'll never walk alone...". Hartverwarmend galmde de zang van Engelse fans door het bijna leeggestroomde Chamsil Sta dion. Daley Thompson begon aan de laatste ronde van zijn heroïsch gevecht op de tienkamp. Niet al leen, wel eenzaam streed de twee voudige olympische kampioen vergeefs tegen zijn Oostduitse riva len en zichzelf. De afsluitende 1500 meter werd een martelgang voor de 30-jarige Engelsman, die uitein delijk zelfs net naast het brons greep. De olympische tienkamp in Seoul eindigde zoals die was be gonnen: met een persoonlijk dra- De start van wat misschien wel de meest merkwaardige tienkamp uit de atletiekhistorie werd, begon woensdagochtend letterlijk vals. Jiirgen Hingsen, de Westduitse rot in het vak, veroorzaakte drie valse starts op de 100 meter en kon meteen zijn koffers pakken. „Dat heeft hij met opzet gedaan", klonk het vervolgens links en rechts, „want op die manier kan hij de do pingcontrole ontlopen". Zo gaat dat hier in Seoul, waar elke ver dachte beweging 'positief wordt uitgelegd. Bloednerveus Een logischer verklaring zou zijn dat Hingsen bloednerveus was. Nog nooit had hij zijn kwelgeest en leeftijdgenoot Thompson kunnen verslaan. De Spelen in Seoul waren zijn laatste kans om af te rekenen met het imago van eeuwige num mer twee. En om het traditionele verlies op de sprint binnen de per ken te houden, zou hij zichzelf wel eens iets te veel op scherp kunnen hebben gezet. Tien uur na de afgang van Hings en kwam er een eind aan de eerste dag van de tienkamp en vond Ro bert de Wit zichzelf terug op een zesde plaats in de tussenstand. Een Nederlands record en zelfs een me daille lagen nog in het verschiet voor de Eindhovenaar, die dit sei zoen zijn internationale doorbraak vierde.^ Reikhalzend werd uitge zien na'ar de tweede wedstrijddag, door De Wit, door Thompson, maar ook door Christian Plaziat, de Fransman die dit seizoen de we reldranglijst aanvoert. Gisteren werd het allemaal an ders. Voor De Wit, die twee stapjes terug moest doen in de eindklasse ring. Voor Plaziat, die zijn uitzicht op goud zag vertroebelen. Maar vooral voor Thompson, die met een klap van zijn troon op de Olympus viel. Waar drie Westduitse meer- kampers (Guido Kratschmer, Sigi Wentz en Jürgen Hingsen) nooit in waren geslaagd, dat lukte twee van hun oosterburen: Christian Schenk en Torsten Voss, die de le vende Britse legende naar de kroon staken. Aan die geslaagde machtsgreep van de DDR gingen echter dertien krankzinnige uren vooraf. Om kwart over acht in de morgen be gonnen de tienkampers aan het vervolg van hun boeiende strijd om het eremetaal. Om kwart over negen 's avonds klonk pas het startschot voor de eerste serie op de 1500 meter. De ernstige vertra ging van het programma werd ver oorzaakt door Tim Bright, die bij het polsstokhoogspringen pas na een geslaagde sprong over 5 meter 70 wenste af te haken. Maar liefst zes uur nam het acht ste onderdeel in beslag. Een voor spek en bonen deelnemende atleet uit Nepal mocht zijn avontuur met de glasfiberstok op 2 meter 80 aan vangen en beëindigen. Een aardig gebaar van de wedstrijdjury, die 'm echter begon te knijpen toen de Amerikaan Bright aan zijn 'one man-show' begon. Nadat de favo rieten niet verder waren gekomen dan 5.20 en Thompson dwars door zijn stok was gegaan en zich daar bij licht blesseerde, raakte de pols- hoog-specialist pas goed op dreef. Met alle gevolgen van dien. De massa was al lang naar huis toen de lichten in het stadion wer den ontstoken en de alleskunners onder de atleten de speer ter hand namen. Tim Bright had niet alleen hun programma in de war ge schopt, maar ook het scenario van de generale repetitie voor de slui tingsceremonie, die om half acht had moeten beginnen. Popelend van ongeduld namen enkele duizenden, in folkloristi sche kostuums gehulde, figuran ten in de lege vakken plaats. Het stadionpersoneel liep te hoop voor de monitors op de perstribune om luidruchtig getuige te kunnen zijn van de handbalfinale tussen de Ko reaanse vrouwen en de Russinnen. Luguber In de arena verbaasden de tien kampers zich over de lugubere en tourage en de merkwaardige sfeer, veroorzaakt door fel met hun land- genotes meelevende Koreanen. Toen het goud bij het handballen een feit was, kon de sfeer niet meer stuk en werd het eindelijk, na bijna een volle week, echt gezellig in het kolossale Chamsil. De Engelse supporters zetten de toon en moe ten met hun hartstochtelijk gezang kippevel hebben veroorzaakt op het gespierde lijf van Daley Thompson. De wedstrijdjury gooide in de 'extra tijd' alle principes overboord en propte zeventien atleten in de eerste serie van de 1500 meter. Daarin was Petri Keskitalo een op vallende verschijning. Getooid met supporters Daley Thompson trouw. een felgekleurde muts draafde de Fin door de milde Koreaanse avondlucht. Het fleurige optreden van Keskitalo paste prima in de koddige afsluiting van het drama dat twee lange werkdagen had ge duurd. Voor de wanhopig knokkende Daley Thompson was de weg naar de finish te lang en versperd door te veel obstakels. Zeven jaar lang was de 'koning van de tienkamp' ongeslagen gebleven voordat hij vorig jaar in Rome zijn wereldtitel kwijtraakte aan Torsten Voss. De Oostduitser moest in Seoul op zijn beurt voorrang verlenen aan land genoot Christian Schenk, terwijl de Canadees Dave Steen op de val reep het brons wegkaapte voor de ontgoochelde Thompson. JAAP VISSER SEOUL (ANP) - De creativiteit ver loor het van de degelijkheid, de spontaniteit van de ervaring. De Peruaanse volleybalsters gingen gisteren in de sprankelende finale in de thrillerachtige ontknoping ten onder. Drie matchpunten ver wierven de Peruaansen in de vijfde beslissende set. Het was niet vol doende om de Russische machine te ontregelen. Met 17-15 grepen de Sovjet-speelsters het goud. Zij had den een schijnbaar onoverbrugba re achterstand in winst omgezet 10-15, 12-15, 15-13, 15-7 en 17-15. Peru, de smaakmaker van het Olympisch toernooi, stond voor 13.000 toeschouwers in het Hanyang University Gymansium op 12-7 in de derde set en 2-0 in sets op de drempel van de sensationele triomf. De Zuidamerikanen had den een fanstastisch toernooi ach ter de rug. Wereldkampioen China was in de poule ontluisterd, Japan in de halve eindstrijd onder de duim gehouden en het machtige Sovjetunie was radeloos. Het zocht vergeefs naar het tegengif om de gevarieerde, snelle Peruaanse aan val te ontregelen, het had moeite de effectvolle Peruaanse opslag cor rect te stoppen en het blok stond herhaaldelijk op de verkeerde plaats. Op 12-7 greep de Russische coach naar een oer-methode: de scheldkannonade. De schreeuwle lijk had tot eigen verwondering succes. De Russinnen schakelden daarnaast over op de othodoxe ho ge aanval langs de vleugels, waar de mokerhard slaande Sidorenko en Smirnova hun ploeg over het dode punt hielpen. Peru raakte van streek door de opleving van de Russinnen. De jonge, bijzonder getalenteer de Zuidamerikaanse ploeg kon het hoge peil niet consolideren en zag de Sovjetunie punt voor punt na deren. Het goud lonkte, lag binnen handbereik, maar de Sovjetunie schoof het verder weg (13-15). De vierde set was een formaliteit. Peru kampte met een inzinking en de Russinnen sloegen toe (7-15). Pas op 0-6 in de vijfde hervonden de Peruaansen het ritme. Op 10-10 was er weer van alles mogelijk. Op 13-14 kreeg de Sov jetunie het eerste matchpunt. Nog was de weerstand van Peru niet ge broken en onder daverende toejui chingen kwam de ploeg terug tot 15-14. Drie kansen kreeg Peru zelfs, maar de Russinnen bleven koelbloedig en haalden telkens on der hoogspanning de opslag terug. Het werd 15-15 door een daverende klap van Sidorenko en op 16-15 had de Oosteuropese ploeg aan het tweede matchpunt genoeg om el kaar om de hals te vliegen. SEOUL (ANP) - Zieleroerselen. Ook Miloslav Mecir blijkt ze te heb ben. De meestal peinzend aan zijn snaren plukkende Tsjechoslowaak gooide vandaag na de met 3-6 6-2 6- 4 6-2 gewonnen finale tegen Tim Mayotte van pure vreugde het racket bijna het stadion uit. Het be sef Olympische tenniskampioen te zijn geworden, deed hem meer dan menig toeschouwer voor mogelijk had gehouden. De internationale tennisgemeen- schap kan best leven met een Olympisch kampioen als Miloslav Mecir. Hij had het ook kunnen win nen als Wilander, Lendl, Agassi, Becker, Cash, Noah en Connors (al de spelers die boven hem tronen op de wereldranglijst) er wel bij waren geweest. Mecir is een geweldig ten nisser. Alleen is zijn talent om dat te maskeren nog groter. Niemand kan bij hem naar binnen kijken. Dat is een beetje het probleem in een sport, die van exhibitionisten aan elkaar hangt. Mecir leverde daar staaltjes van op de persconfe rentie. Allereerst het antwoord op de afgezaagde vraag hoe hij zich voelde. „Ik voel me als een tennis ser die vragen van journalisten be antwoordt." Ging er dan niets in hem om 9 „Natuurlijk. Maar dat is niet te beschrijven. Laten we het er maar op houden dat ik nog leef en iedereen gezond is." Dat neemt niet weg, dat Mecir ui terst content was met de de eindze ge. In tegenstelling tot Ivan Lendl, die graag voor de Verenigde Staten had willen uitkomen, maar de be nodigde papieren niet in orde kreeg, is Mecir een zoon van zijn land. Vooral teamwedstrijden on der de nationale vlag inspireren hem. Ook in Seoul. „Het is een ge weldige belevenis zo'n Olympisch toernooi. Je deelt gevoelens met je ploeggenoten. Als zij bezig zijn, doen ze hun best voor jou. Als ik speel, doe ik dat voor hen." Lang was Mecir dit jaar gebles seerd. Pijn in de rug, zonder dat duidelijk was wat er precies aan de hand was. Uiteindelijk bleek hij last te hebben van een verschoven rugwervel. Pas één week voor Wimbledon hervatte hij de trai ning. Ondanks die korte voorberei ding maakte hij in Londen een ein de aan de Grand Slam-aspiraties van Wilander en maakte hij het de latere Wimbledon-kampioen Stefan Edberg erg lastig. Het was eigenlijk de enige keer, dat hij op viel. Tot Seoul kwam. Michiel Scha pers ondervond in de kwartfinales hoe goed de Tsjechoslowaak zich thuisvoelde op het snelle kunst stof. Edberg moest er een ronde la ter aan geloven. De Zweed was eer ste geplaatst en voelde zich moreel verplicht de demonstratietitel, die hij vier jaar geleden in Los Angeles veroverde, om te zetten in een Olympisch kampioenschap. Mecir had andere prioriteiten en legde de ballen met oneindige precisie naast en achter de naar het net stormen de Wimbledonkampioen neer. Tim Mayotte, 'gentleman Tim' vanwege zijn onberispelijk optre den, speelde het in de finale slim mer. Hij kwam pas naar voren als de voorbereiding goed was. Die taktiek werkte in de eerste set, maar toen de zon eenmaal boven de rand van het centrecourt uit kwam, begon Mecir zich wat meer op zijn gemak te voelen. Hij testte de Amerikaan eerst met trage bal len vlak over het net, die de tegen stander veel kracht bij het volleren kostten en voerde vervolgens het tempo op. Mayotte holde van hoek naar hoek en had geen kans meer de partij naar zijn hand te zetten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17