PORT Wie niet snel is moet slim zijn Hockeymedaüle met een bittere nasmaak Estafetteploeg wisselt stroef Kano-duo: 'Mooier kan het toch niet' Han Kulker met gemak in de finale 1500 meter VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1 Brons het hoogst haalbare SEOUL (GPD) - Veel sporters kijken vooruit, na succes of teleurstelling op de Olympische Spelen. Annemiek Derckx ziet slechts om. naar een 'prachtig uitgestippelde sportcarrière', zoals ze het zelf zegt. Vanochtend, op een zij tak van de Han-rivier in Seoul, was er de tijd van definitief afscheid nemen. Een bronzen medaille, samen met kano- genote Annemarie Cox, „mooier kan toch niet?" Zeker niet in de door het Oostblok beheerste discipline op het water. Goud was vergeven aan de DDR, zilver voor Bulgarije, en eigenlijk had het Limburgse duo nog Hon gaarse en Russische vrouwen voor zich verwacht. Maar de 34-jarige Derckx en de twaalf jaar jongere Cox zagen hun 'Oosteuropese' trai- ningsarbeid van de laatste maan den.' beloond. „Vanaf 1 april zijn we full-time, professioneel met de sport bezig geweest," kijkt Derckx terug op de onbetaalde, maar gemotiveerde maanden. „Ik werk op twee scho len, op eentje kreeg ik per 1 februa ri verlof, van de tweede op 1 april. Annemarie was toen ook klaar met het theoretische gedeelte van haar studie en kon haar praktijkstage tot na de Spelen uitstellen." Route De route, waarvan nu het einde is bereikt, stippelde het trio uit Roer mond al vijf jaar geleden uit. Maar als K2 (tweepersoons kayak) wer den Cox en Derckx voor Los Ange les '84 te licht bevonden. De laatste mocht slechts alleen gaan, en won er brons. „Dat was toen een gigan tische verrassing, en dat maakt-e die Spelen wel mooi. Maar verder was ik in LA een beetje een een ling. Ik had mijn eigen coach niet bij me en de bondstrainer hield zich meer met de jongens bezig." Samen uit, samen thuis - het werd het parool voor Seoul. Beide vrouwen namen wel af en toe plaats in de eenpersoonsboot, maar de gezamenlijke training op vooral techniek kwam op het eerste plan. Het afscheid van Derckx moest mooi zijn, het nieuwe begin (als Kl- vaarster) voor Cox stimulerend. Hadden ze vanochtend dus niets te klagen, ondanks de trage start. „Zo zijn we nu eenmaal," legt Cox uit. „Niet explosief, wel sterk. De eind sprint is altijd ons belangrijkste wapen geweest. Bovendien kun je op de laatste meters beter aanval len, dan aangevallen worden." Een aanval op de voorste twee posities zat er niet meer in, die bo ten waren al te ver weg, zodat een herhaling van de tweede plaats van vorig jaar op de wereldkampioen schappen er niet in zat. Maar verge leken bij begin deze zomer was het brons een openbaring. Derckx: „In mei werden we door de Russinnen nog op vier seconden gevaren. En zelfs hier in Seoul nog, in de halve finales, waren de Hongaarsen twee tellen sneller dan wij." De kracht is misschien dat 'late' begin van het seizoen. Waar de concurrenten al bijna een jaar op volle toeren bezig zijn geweest, is het halve jaar van Cox en Derckx voldoende geweest. Vakantie hadden ze niet, de afge lopen maanden. Die kunnen ze nu met champagne .beginnen. De ver diende rust is voor Derckx defini tief. „Ik blijf fanatiek, actief. Ik heb een mountain bike gekocht, ga veel langlaufen, en ik zal ook nog wel eens in mijn boot stappen. Alleen niet meer op dit hoge niveau. Ik OLYMPISCHE MEDAILLES Medailleverdelmg op de veertiende dag i goud zilver brons Sovjetunie 43 26 40 Oostduitsland 33 29 24 Verenigde Staten 27 22 24 Westduitsland 10 10 11 Hongarije 10 5 6 Bulgarije 9 10 11 Roemenie 6 10 6 Zuidkorea 5 6 9 Groot-Brittannie 8 8 Italië 4 4 Frankrijk 4 3 5 China 3 9 10 Australië 3 Japan 3 3 6 Tsjechoslowakije 3 3 Nieuwzeeland 3 1 8 Polen 2 5 9 Joegoslavië 2 3 4 Noorwegen 2 3 0 NEDERLAND 2 2 Kenya 2 1 2 Denemarken 2 1 Canada 1 5 Finland 1 1 2 Spanje 1 0 2 Marokko 1 0 2 Suriname 1 0 0 Portugal 1 0 0 Turkije 1 0 0 Oostenrijk 1 0 0 Zweden 0 3 6 Zwitserland 0 2 2 Brazilië 0 1 3 Chili 0 1 0 Costa Rica 0 0 Jamaica 0 1 0 Senegal 0 1 0 Nederlandse Antillen 0 0 Maagdeneilanden 0 1 0 Peru 0 0 Mexico 0 0 2 België 0 0 1 Griekenland 0 0 1 Filipijnen 0 0 1 Thailand 0 0 Colombia 0 0 Mongolië 0 0 1 Pakistan 0 0 1 ben 34 nu, dan voel je: wil ik dit handhaven, dan moet ik er de ko mendejaren nog een flinke hap bo venop gooien." En dat kan ze zich zelf en haar bazen niet aandoen. „De school heeft heel erg veel geac cepteerd, de laatste jaren. Ik heb heel wat van mijn verantwoorde lijkheden laten liggen. Het wordt tijd daar nu eens aan te gaan den ken." Voorlopig heeft ze voor de twee de keer olympisch brons. In een discipline waarin vanochtend slechts vier van de achttien te ver dienen medailles naar een niet- Oosteuropees land gingen. Een klein briesje hielp even mee aan dat mooie moment van afscheid nemen, glimlachend keek Anne miek Derckx, met vriendin Cox voor zich, naar een wapperende vlag uit een klein Westeuropees landje. EDWIN WINKELS SEOUL (GPD) - De champagne gleed vanmiddag na het behalen van de bronzen medaille soepeitjes in de dorstige kelen van de Nederlandse vrouwenhockeyploeg. Maar de smaak bleef bitter. Zo goed als ook de kleur van de olympische plak veel minder glinsterde dan die van welke andere Nederlandse brons-winnaar dan ook. De olympische titelverdediger ervoer de derde plaats op de Zomerspelen als een troostprijs, hoewel dat door bondscoach Gijs van Heumen na de 3-1 overwinning op Groot Brittannië werd ontkend. Er kan nog net een lachje van af, maar van harte gaat het niet. Marjolein Bolhuis (links) besprenkelt Carina Benninga met Champagne na de zege op Groot-Brittannië. Mieke van Doorn kijkt in het midden toe. (foto ANP) "Natuurlijk is het teleurstellend dat we de eindstrijd niet hebben gehaald", meende hij. "Dat neemt niet weg dat we toch het hoogste hebben bereikt, dat binnen onze mogelijkheden lag. Eén zwakke wedstrijd heeft ons goud of zilver gekost. Dat is de realiteit. Het is knap dat deze groep, van wie de meesten nooit een grote finale heb ben gemist, zich toch weer zo heeft weten op te laden voor de strijd om de derde en vierde plaats. Het was best een probleem die meiden weer op de rails te krijgen. Ik heb ze een vrije dag gegeven en vervol gens de videofilm laten bekijken van het duel tegen Australië. Er zijn toen heel wat vloeken geval len. Voor sommigen was het zelfs vernederend wat ze zagen. Dat was de juiste prikkel om iedereen op scherp te krijgen". Spits Marjolein Bolhuis, die er in haar afscheidswedstrijd graag iets van wilde maken, bezorgde Neder land al snel een voorsprong. Na de gelijkmaker van Mary Nevill bracht strafcornerspecialiste Li- sanne Lejeune met twee treffers haar olympische totaal nog voor rust op acht doelpunten. In de tweede helft daalde het peil weer bedenkelijk, maar op de werklust viel weinig aan te merken. De Brit se vrouwen kregen na rust nog wel vijf strafcorners (Nederland geen enkele), maar keepster Det de Beus bezwoor alle gevaren. Coach Van Heumen: "Ik zal die videobeelden van de strijd tegen Australië goed bewaren. Heel nut tig om op vitale momenten even te tonen". Om er aan toe te voegen: "Sportief gezien vind ik het enorm jammer, dat we niet tegen Zuidko- rea hebben gespeeld. Zo'n vol sta dion met 25.000 mensen was een enorme prikkel geweest om een topprestatie te leveren". Die eer was weggelegd voor Australië, dat voor de ogen van de SEOUL (GPD) - Wie niet snel is, moet slim zijn. Dat geldt voor Han Kulker, de geslepen 1500 meterloper, die van daag op zijn gemak de finale van het 'koningsnummer' van het olympisch atletiektoernooi binnenwandelde. Kulker hield het hoofd koel en de ogen gericht op het immense scorebord in het Chamsil Stadion. Daarop kon hij tijdens de laatste 100 meter van zijn halve finale precies zien hoe de zaken er voor stonden". Gunstig dus, want het kopgroepje waarin Kulker zich bevond, had een gaatje geslagen met de rest van het veld. "Ik zag aan de beelden op het scorebord dat ik niet meer hoefde aan te zetten om me te kwa lificeren", legde de Leidenaar later lachend uit waarom hij zo ontspan nen zijn race had voltooid. "Ik was zeker van mijn zaak, had nog wel wat in de benen, maar dat gooi ik er liever morgen uit". De 29-jarige bronzen medaille winnaar van de EK in Stuttgart, twee jaar geleden, heeft in Seoul tot nog toe vooral aan energiebe sparing gedaan. Ook in de series liep Kulker namelijk 'op zuinig'. De schaduwwerking in het stadion bood hem op weg naar de finish de mogelijkheid zijn positie te bepa len. "Ook toen heb ik me niet tot het uiterste hoeven in te spannen en dat is wel zo prettig als je drie ra ces in drie dagen moeten lopen". Koest Voor de sluwe tacticus is het krappe programma van de 1500 meter niet nadelig. "Het houdt de Afrikanen een beetje koest", weet de computer-programmeur voor halve dagen. "De echte tempojon gens hebben zich gedeisd gehou den omdat ze drie dagen achter el kaar aan de bak moeten. Maar of het morgen weer een trage race wordt, valt niet te voorspellen. Ik hoop het van harte, maar er hoeft er natuurlijk maar één de bibbers te krijgen en het hele zaakje slaat op hol". In dat geval geeft Kulker zichzelf weinig kans op een hoge klasse ring. De koele rekenaar mist de ba sissnelheid om bijna vier ronden lang voluit te gaan en is op zijn sterkst in een race die langzaam op gang komt en waarin hij zijn sterke eindschot kan lossen. "Maar wat er ook gebeurt", kon digde de finalist aan, "ik ga in elk geval mijn eigen race lopen. Vorig jaar in Rome (tijdens de WK-finale waarin hij negende werd red.) ging het mis omdat ik ten koste van alles in de kopgroep wilde blijven. Toen heb ik mij helemaal dood gelopen. Morgen ga ik een beetje achteraan hangen en als het niet te snel gaat, wil ik me pas in de laatste 500 me ter met de race gaan bemoeien. En als het een beetje meezit, dan... Nou ja, dat zien we morgen dan wel Ongeacht het resultaat dat hij boekt, kan het olympisch toernooi voor Kulker niet meer stuk. Na een moeizaam verlopen seizoen staat hij toch weer in een grote interna tionale finale, zijn derde op rij. Maar voor zijn coach Bram Wasse naar is dat nog geen reden om de 'missie Seoul' nu al geslaagd te noemen. "Een paar maanden gele den zouden we hier misschien voor hebben getekend, maar nu je een maal in de finale staat, wil je na tuurlijk meer. Je zou wel een heel stom varken zijn als je nu al met een tevreden gezicht gaat rondlo pen. Ik wil Han in elk geval bij de eerste acht zien. Drie jaar geleden heb ik hem al voorspeld dat hij in '88 in de olympische finale zou staan. Nu het zover is, moet hij daarin ook een aansprekend resul taat boeken". Zijn voorspelling deed Wasse naar bij de eerste kennismaking van Kulker met Seoul waar het na tuurtalent meedeed aan pré-olym pische wedstrijden. "Bram had er toen al alle vertrouwen in, maar ik zelf nog niet. Ik zag mijzelf hier nog lang niet in een olympische finale staan. Om eerlijk te zijn, dacht ik: 'Laat die man maar lullen'. Ik be gon er pas een beetje in te geloven na die bronzen plak in Stuttgart". Zorgen Maar dit seizoen leek een fina leplaats in Seoul verder weg dan ooit. Tijdens internationale wed strijden werd de Europese indoor- kampioen van vorig jaar bij herha ling weggelopen. "Maar daar heb ik me niet echt zorgen om ge maakt", aldus Kulker. "We hadden de trainingen heel duidelijk afge stemd op het eind van het seizoen, op de Spelen dus, en niet op die grand prix-wedstrijden. Hier blijkt dat die keuze juist is geweest". Wat in Seoul ook blijkt, is dat Kulker vooralsnog de enige Neder landse atleet is die positief reageert op het trainingskamp in het Japan se Nagano. "Daar begon ik in vorm te raken. Ik heb er heerlijk kunnen trainen. Het was er lekker rustig, zeker toen het grootste deel van de groep al naar Seoul was vertrok ken. In het atletendorp is het veel onrustiger. Dan is er weer een re ceptie zus of moet er een groepsfo to zo worden gemaakt. Dat is alle maal best grappig, maar ik ben toch blij dat ik hier pas laat naar toe ben gekomen". Laat, maar op tijd om een specia- Zuidkoreaanse president Roh-Tae- Woo in de heksenketel van het Songnam-stadion met 2-0 overeind bleef tegen het gastland. De per soonlijke handdruk van de zwaar bewaakte Zuidkoreaanse leider na afloop kon z'n snikkende landge- nootjes niet troosten. De gouden medaille-winnaars daarentegen richtten een waar volksfeest aan met de gehele Australische kolo nie. Om vervolgens met een reuze speelgoed-Koala beer een minu tenlange ereronde te maken, die door het Koreaanse publiek met een staande ovatie werd beloond. In de afgelopen twee weken werd in elk geval duidelijk dat de internationale verhoudingen bij het dameshockey behoorlijk zijn veranderd. Op het wereldkam pioenschap van '86 in Amstelveen waren de eerste signalen van die kentering al zichtbaar, in Seoul werd het de keiharde realiteit. Be halve Nederland moesten West- duitsland (5e),Canada (6e) en de Verenigde Staten (8e) het meeste inleveren ten opzichte van de posi ties, die zij op het WK en bij de Spe len van Los Angeles innamen. "Het was geen goed, maar wel een spannend evenement", oor deelde Gijs van Heumen nader hand "Wij hebben niet briljant ge speeld. Dat geef ik direct toe. Ons grootste probleem was dat we in de zwakste groep zaten. Daardoor zijn we niet echt op onze zwakke plek ken getest. Het toernooi begon in feite pas bij de halve finale. Toen stonden we niet op scherp. Ik heb vrede met Australië als winnaar. Het is het enige team, dat echt bij de top is gekomen. Over Zuidkorea valt weinig te zeggen. Het spel is aantrekkelijk voor het publiek. Snel en aanvallend, maar of ze dit kunnen blijven volhouden, betwij fel ik. Voor de Spelen hebben ze drie keer de wereld rondgereisd om zich optimaal op dit toernooi voor te bereiden. Ik heb gehoord dat veel meisjes nu stoppen. Het is maar de vraag of dat gat kan wor den opgevuld". In dat opzicht sloot Nederland in Seoul ook een tijdperk af. Niet al leen sportief, maar vooral wat een aantal persoonlijkheden betreft. Marjolein Bolhuis (125 interlands), Sophie von Weiier (154, een re cord), Mieke van Doorn (100) en waarschijnlijk Aletta van Manen (85) werkten tegen Groot Brittan nië de laatste interland af. Hun in ternationale sportcarriëre zit er na acht jaar op. Verder kan de coach vier maanden niet beschikken over Lisanne Lejeune en Carina Ben ninga. Het duo gaat samen een reis maken naar het Verre Oosten. "Over de toekomst maak ik me geen zorgen", anticipeerde Gijs van Heumen op het vertrek van de routiniers. "We hebben talent ge noeg". De waarschuwende vinger kwam van aanvoerster Marjolein Bolhuis. "Een hogere trainingsin tensiteit, meer internationale wed strijden en niet te vergeten betere clubtrainers. Het zal allemaal no dig zijn om de andere landen voor Of bij te blijven". AD HEESBEEN le band met de hockeyers te kwe ken. "Die jongens zijn lekker re laxed en daar hou ik wel van. Ik kan goed met ze opschieten. Het is belangrijk om ontspannen naar wedstrijden toe te leven en die gas ten kunnen dat. Ze wensen je niet succes, maar veel plezier als je naar het stadion gaat. Gisteren zaten ze vooraan toen ik moest lopen, mijn vrienden. ,Kom op joh', riepen ze, Joop het hele zaakje aan gort'. Gaf Leidenaar Han Kulker op weg naar de finale van de 1500 meter. me een lekker gevoel. Ja, ik heb wat met die hockeyers, dat komt misschien omdat, mijn coach ook hockeytrainer is. Maar gelukkig heeft hij meer verstand van atle tiek". door Jaap Visser SEOUL (GPD. ANP) - De manier waarop de Nederlandse vrouwen- estafettei loeg vandaag de series van de 4x100 meter overleefde, ver liep net zo stroef als het onderlinge contact tussen het 'kijfkwartet' van bondscoach Toine van de Gool- berg. Het kritieke punt was de der de wissel, die tussen Marjan Olij- slager en Els Vader, nota bene de enige vriendinnen binnen de natio nale équipe. Vader moest bijna een noodstop maken, toen Olijslager haar het stokje wilde aanreiken. Maar vol gens de slotloopster van Oranje was het allemaal minder eng dan het er op de tribune had uitgezien. Vader: „Marjan riep: pak, maar er kwam niets. Toen heb ik me even omgedraaid om te kijken waar dat stokje bleef. Ik wilde voorkomen dat ik met lege handen het wissel vak zou uitlopen".. Achter de Amerikaanse en Britse ploeg eindigde Nederland vandaag vlak voor Polen als derde in een se rie waarin zich vier van de zes lan den plaatsten voor de halve finale van morgen. Vader: „Ik heb er geen moment aan gedacht dat we het niet zouden redden. Er zaten twee zwakke landen in onze serie (Ghana en Oeganda red.), dus op grond van onze basissnelheid moesten we met gemak verder kunnen komen". Wat uiteindelijk ook gebeurde, zij het dat de manier waarop niet tot de verbeelding sprak. Meer reden tot tevredenheid gaf de prestatie van Erik de Bruin. De op het allerlaatste moment (giste ren) in Seoul gearriveerde discus- werper plaatste zich met een worp van 61 meter 66 voor de eindstrijd van morgen. De in een vormcrisis verkerende De Bruin was bang dat hij tegen de 64 meter („Op dit mo ment voor mij het maximum haal bare") had moeten gooien om zich onder de discus-elite te kunnen mengen. Maar de mannetjesputter uit Hardmxveld mocht vandaag met minder genoegen nemen. „Een hele opluchting", vond hij. De 100 m horden voor vrouwen leverde een overwinning op voor wereldrecordhoudster Jordanka Donkova (Bulgarije). Haar tijd was 12.38 sec. Tweede werd de Oost- duitse Siebert met 12.61 en verras send derde de Westduitse Claudia Zackziewicz (dit seizoen een paar keer verslagen door Maijan Olijsla ger) in 12.75. Marjan Olijslager ver speelde haar kansen in de halve fi nale door een horde te toucheren en daardoor haar topsnelheid te verliezen. Stefka Kostadinova was bij het hoogspringen net zo favoriet als haar landgenote Donkova op de horden. De 23-jarige Bulgaarse be heerst het hoogspringen de laatste jaren volledig. Nederlagen zijn haar vrijwel onbekend. Vanmid dag echter kreeg mooie Stefka een grote teleurstelling te verwerken. Niet zij, maar de 30-jarige Ameri kaanse veterane Louise bleek op het beslissende moment de beste hoogspringster. Op 2.03 m., een hoogte waarmee Kostadinova nor maal geen problemen heeft, was het afgelopen voor de Bulgaarse. Voor het eerst in de olympische historie stond er een 10.000 m voor vrouwen op het programma. Een halfjaar terug leek die afstand een gemakkelijke prooi voor de Noorse Ingrid Kristiansen. Maar blessures en kwetsuren ruïneerden haar kan sen. Geforceerde training om terug te komen, kwam haar op een pijn lijke rechter enkel te staan. Na twee kilometer in de finale van vandaag stapte ze huilend van de baan. De zege ging nu naar de Russi sche Bondarenko, die de Schotse McColgan op de laatste 200 m voor bij sprintte.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15