'Bescherm positie van alleenstaande' Noordwolde wil met rotan de toeristische markt op Plassen en meren weer voor visser VISSPORT 1 VRIJE TIJD 'Rechten ouders couveuse kind vaak te zeer beperkt' VREEMDE VRACHT Nederland betaalt veel aan Verenigde Naties Garnalenpelmachine eindelijk in produktie VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 PAGINA 13 Elk jaargetijde heeft zo zijn apar te bekoring. En dat geldt zeker ook voor de seizoensgebonden sportvisserij. Nu het afgelopen weekeinde een einde kwam aan de zomertijd betekende dat ook ir het gros van de hengelaars dat het is afgelopen met de avondvisserij. Was het voor de tijdverschuiving nog aantrekke lijk om na het avondeten nog een paar uurtjes naar de waterkant te trekken, nu is het al rond 7 uur donker en komt alleen de karpersvisserij met elektroni sche of lichtgevende wakers nog an bod. ochtends nog even een uurtje hebben bijgekregen. Een voor deeltje dat met de steeds latere zonsopgang ook wegsmelt als sneeuw voor de zon. We blijven dus aangewezen op de visuren overdag. Dat er ondanks de be perking in uren gemeten toch ruimere vismogelijkheden ont staan komt door een tweetal fac toren. In de eerste plaats is dat de grotere rust op vele wateren. Plassen, meren en kanalen die in voorjaar en zomer moeilijk of helemaal niet te bevissen waren door de drukke watersport wor den langzamerhand weer terrei nen waar de hengelaar het al leenvertoningsrecht heeft. Bo ten verhuizen naar de winterber- ging. Dat opent ook weer de mo gelijkheid om vanaf bepaalde aanlegsteigers te vissen, die in zomerperiode steevast in beslag worden genomen door water sporters. En juist langs schoeiin gen en in de buurt van meerpa len huist vaak veel vis. Ook de overlast van surfers zal sterk verminderen al blijken er steeds meer bezitters van zeil planken te zijn die zich niet di rect laten verjagen door lager wordende watertemperaturen. Ik heb me hartje winter vissend op het Vlietland met een poolpak aan verbaasd dat er ondanks de vrieskou toch nog surfers aan het, werk waren. Maar het blijven ge lukkig uitzonderingen. Een andere gunstige factor is het afsterven van de waterplan ten. Door de steeds voortschrij dende verlanding en het ogen schijnlijk steeds geringer wor dende schouwwerk zijn vele pol dersloten zo ondiep geworden dat ze in de zomer volledig dicht groeien met waterplanten. Als in de herfst die begroeiing begint af te sterven komen deze interes sante viswateren langzaam r zeker toch weer in beeld voc hengelaar. Herfst en winter vormen o gens toch de jaargetijden de polderwateren het meest inte ressant zijn. Vooral als het weer wat ruwer wordt, een harde wind en dichtbewolkte hemel, blijkt de poldervis vaak aanmerkelijk bijtlustiger dan op stille zomer dagen waarop het windstil is en het zonnetje hoog aan de hemel staat. Voor veel hengelaars geldt het aanbreken van de herfst tegelij kertijd als startsein voor de jacht op roofvis. In de zomer talen ze er niet naar om met een akertje vol snoekvisjes of een doos vol blin kend kunstaas door de weilan den te zeulen. Maar niet zodra heeft de eerste herfststorm de blaadjes van de bomen gesjord of de snoekhengel wordt uit de foudraal gehaald. Een wat merkwaardig feno meen dat waarschijnlijk berust op een ingesleten overtuiging want op geen enkele manier valt te bewijzen dat de roofvis in het najaar actiever is dan in voorjaar of zomer. Wel is het zo dat in be paalde wateren de roofvis in de zomer niet kan worden belaagd om de simpele reden dat er een uitgebreide gesloten tijd geldt. Er zijn zelfs wateren - ook in deze omgeving - waar pas na 1 oktober snoekvergunningen worden af gegeven. Het is moeilijk vast te stellen of de bewering juist is. Maar alge meen wordt in hengelsportkrin gen verondersteld dat in de herfst de meeste vis wordt ge vangen. En dat geldt niet alleen voor de roofvis, maar ook voor witvis als voorn, blei en brasem. Terwijl talloze karpervissers er van overtuigd zijn dat de kansen op het vangen van kanjers het gunstigst liggen in het najaar. Vooral de kanalen en de vaarten vormen in de herfst liét jachtter rein van de karpervissers. Vissen in de herfst heeft niet alleen voordelen. Groter water is soms dagen niet te bevissen om dat er teveel wind staat. Ook de regen kan een spelbreker zijn al zijn er legio attributen verkrijg baar om je daartegen afdoende te beschermen. Zo kan een goede visparaplu uitkomst bieden. Ver geet niet zo'n scherm bij harde wind goed te verankeren bijvoor beeld met een touw en een tent haring. Dat het geen overbodige luxe is heb ik al vaak kunnen consta teren langs de waterkant. Henge laars die in wanhoop naar het wa ter staarden waarin hun vispara plu na een harde windvlaag plot seling was verdwenen. En ik weet niet of u wel eens naar een gezonken paraplu hebt gezocht? Neemt u maar rustig van mij aan dat het ook in ondiep water zoe ken is naar de bekende speld in de hooiberg. In de rubriek van vorige week kwam de zandwinplas 't Joppe ter sprake. De voorzitter van de hengelsportvereniging De Leede C.J. Wassenaar maakte me erop attent dat zijn vereniging de rechten heeft om voor dit water visvergunningen uit te geven. De Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken is daartoe ook ge machtigd in het kader van een uitwisseling van viswater tussen beide hengelsportorganisaties. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE Het rotandorp Noordwolde wordt gedwongen de bakens te verzetten. Op 1 januari 1989 stopt Indonesië de export van goedkope rotan. Om aan de toekomst het hoofd te bieden, wordt een nieuwe markt aangeboord: het toerisme. Belangrijke trekpleister daarbij is het Rotancentrum, in het hartje van het dorp, dat de toeristen ook op regenachtige dagen en in het winterseizoen aan Noordwolde moet binden. Wethouder Hero Werkman van Weststellingwerf ontving onlangs het rapport waarin de plannen worden ontvouwd. door Douwe Wijbrands Het gaat de laatste jaren niet goed met de rotanverwerkende indus trie. In 1980 werkten nog 500 inwo ners van Weststellingwerf in de meubelindustrie, terwijl dat aantal vorig jaar nog maar 178 bedroeg. Van hen beheersen nog maar vijf tig het traditionele 'rietvlechten'. Volgens het rapport moet het centrum een 'levende attractie' worden. In het centrum zullen vlechters het oude ambacht uitoe fenen om de geschiedenis van het dorp levend te houden. "Er zijn in het dorp nog maar enkele oude baasjes die oude technieken van het rietvlechten beheersen. Over enkele jaren weet niemand meer hoe bijvoorbeeld een Turkse knoop gemaakt moet worden, of hoe het randenbreien in zijn werk gaat. Het zou eeuwig zonde zijn als dat allemaal verloren gaat", zegt Niek van der Oord, secretaris van de stichting Rotancentrum. "Vroe ger leerde iedere leerling van de Rietvlechtschool deze technieken. Als de mensen zien hoe de meube len worden gemaakt, beginnen ou de tijden te herleven. De sfeer die in de fabrieken heerste moetje ook hier creëren. De rotanverwerkende industrie kwam rond het jaar 1825 in Noordwolde op en is gaandeweg het handelsmerk geworden. Rond de eeuwwisseling verdienden vier honderd mensen hun brood in de rotanindustrie. Met de komst van de Rietvlechtschool in 1909 nam de kwaliteit van het werk toe en ont wikkelde zich een internationale markt voor de meubelen uit het Stellingwerfse dorp. De rietmeu belindustrie maakte verschillende moeilijke periodes door, maar sinds tien jaar zit de klad er goed in. En met het Indonesische export verbod lijkt het er eerder slechter dan beter op te worden voor de werkgelegenheid. Enthousiast "We hebben vanaf het eerste mo ment de wind steeds in de zeilen gehad. Iedereen is enthousiast. En ik ben ervan overtuigd dat het geld er zal komen. Bovendien, we be sparen al heel erg veel door met ei gen mensen het pand te verbou wen. Als je daarvoor een aannemer inhuurt, is het plan niet te verwe zenlijken, zegt Van der Oord. In het rapport wordt de sugges tie gedaan het Rotancentrum op te nemen in meerdaagse vakantie-ar rangementen. Samen met het am bachtencentrum in Oldeberkoop en het recreatiepark Duinen-Zathe in Appelscha wordt het voor toeris ten aantrekkelijker een vakantie in Zuidoost Friesland door te bren gen. Voorzitter Berend de Jong van de Noord wolder VW en zelf eigenaar van een rotanwinkel, on dersteunt die visie. "De bossen rond Noordwolde en de Spokeplas trekken nu al duizenden bezoe kers, maar door het Rotancentrum krijgt het toerisme een extra stimu lans". "We zijn in de afgelopen jaren meer het belang van het toerisme gaan inzien. Industrieel gezien is Noordwolde afgekalfd. Het Rotan centrum is een belangrijke 'slecht- weervoorziening' voor toeristen. Tot op heden kunnen die bij slecht weer nergens terecht. Dat is bui tengewoon jammer. Friesland loopt wat dat betreft een eind ach ter. Bij druilerig weer wijken de mensen uit naar Drenthe", zegt De Jong. Bijencollectie Om het centrum nog aantrekke lijker te maken, wordt ook een plaatsje ingeruimd voor twee bij enteeltcollecties. En waar het ver maarde British Museum in Londen niet in slaagde, lukte de stichting Rotancentrum wel. Met enige trots vertelt Van der Oord dat men er in geslaagd is de collectie van wijlen Atze Dijkstra uit Oosterwolde te bemachtigen. Deze collectie wordt de grootste van West-Europa ge noemd. Als de plannen volgens schema verlopen, dan opent het rotancen trum in het voorjaar van 1989 de deuren. De initiatiefnemers gok ken op een belangstelling van 7000 mensen in het eerste jaar. „Daar mee zijn we aan de voorzichtige kan gebleven. We willen straks niet tot over de oren in de zorgen zitten. Je kunt natuurlijk het verwachte bezoekersaantal wel hoger begro ten, maar dan draai je jezelf een rad voor de ogen", aldus Van der Oord. De rust keert terug op plassen en meren in de herfst, (foto Wim Dijkman) Kamermeerderheid over belastinghervorming: DEN HAAG (GPD) - De drie grootste fracties in de Tweede Kamer, CDA, PvdA en WD, willen maatregelen om de positie van alleenstaanden bij de belastingen te beschermen. Het negatieve effect van het wegvallen van de alleenstaanden-toeslag in de belastingen, moet opgevangen worden. Vermeend (PvdA) stelt eveneens en koppeling voor tussen de toe- lag en de vermelding als alleen staande bij de burgerlijke stand alsmede het zelf hebben van huis- ROTTERDAM (ANP) - Er schort in tal van ziekenhuizen nog heel wat aan de rechten van ouders die een te vroeg geboren kind op de cou veuse-afdeling hebben liggen. Aan ouders worden veel hindernissen in de weg gelegd om zo veel moge lijk met hun kind in contact te ko men. De ouders worden dikwijls ondergeschikt gemaakt aan de rou tine op de betreffende afdeling van het ziekenhuis. Dat stelde dr. R. de Leeuw, als kinderarts verbonden aan het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam, gisteren op een symposium in het St. Clara Ziekenhuis in Rotterdam. Als gevolg van de beperkingen die aan de ouders worden opgelegd heeft de ontwikkeling van de ou- der-kind relatie een slechte start. de nadelige gevolgen pas in een latere periode zichtbaar kun nen worden. Vooral voor de moe der is een nauwe relatie met een couveuse-kind van groot belang. De moeder heeft vaak een schuld gevoel, omdat ze niet in staat is zelf voor haar kind te zorgen, aldus De Leeuw. De ideale situatie op een couveu se-afdeling is in de visie van de Am sterdamse kinderarts dat ouders te allen tijde welkom zijn om hun De alleenstaanden-toeslag (in feite een extra hoge belastingvrije som) ligt nu op 3278 gulden. Het kabinet wil deze toeslag echter laten weg vallen in het kader van een ver gaande belastingvereenvoudiging vestingskosten. De PvdA'er keert volgens de voorstellen-Oort. Dat zich keihard tegen het laten weg- met ingang 1 i moeten vallen van de toeslag. gebeuren. In de plannen gaan be paalde groepen alleenstaanden er tot 4,6 procent op achteruit. In een eerste schriftelijke reactie op het eerste wetsvoorstel-Oort dat de nieuwe belastingstructuur re gelt, noemt het WD-kamerlid De Grave het wegvallen van de alleen staanden-toeslag 'één van de meest controversiële onderdelen van de voorstellen'. In een poging de belastingplan nen niet ingewikkelder te maken en toch iets te doen voor de alleen staanden stelt het liberale kamerlid concrete invulling de toekenning van de toe- belastingtarieven) op de inkomen- Ook bij het CDA bestaan beden kingen bij het voorstel van het ka binet. Het kamerlid Vreugdenhil wil van het kabinet eerst cijfers zien over de verschillen in draag kracht tussen alleenstaanden, al dan niet met kinderen, en alleen verdieners. De CDA'er zegt verder argumenten van het kabinet te missen voor het afschaffen van de toeslag. Vreugdenhil kondigt ook aan dat zijn fractie straks bij de be handeling van een tweede wets- voorstel-Oort (dat handelt over de slag te koppelen aan de vermelding als alleenstaande bij de burgerlijke stand. Tegelijk zou een verband ge legd moeten worden tussen de toe slag en de mate waarin de alleen staande zelf huisvestingskosten betaalt. Andere alternatieven die De Grave aandraagt zijn het ver minderen van de toeslag met 50 procent of het optrekken van de leeftijdsgrens van de toeslagont vanger van 27 naar 34 jaar. Botsing ambulance WARNSVELD (ANP) - De 67-jari- ge A.B.J. Brevink uit Beltrum is gisteren om het leven gekomen, nadat de ambulance waarin hij werd vervoerd in Warnsveld in bot sing kwam met een personenauto. Dit heeft de rijkspolitie meege deeld. Het slachtoffer was onwel ge worden tijdens een rouwdienst en werd per ambulance vervoerd naar een ziekenhuis, terwijl hij door een arts werd gereanimeerd. Op een kruising kreeg dp ambulance geen voorrang van de personenauto. Door de botsing werd de arts ge wond, evenals een verpleegkundi ge die ook in de ambulance meereed. Zij kreeg bovendien een shock. Beiden zijn naar een zieken huis gebracht. seffecten te willen terugkomen. Alhoewel de drie grote fracties op zich groot belang hechten aan de belastinghervorming (die voor ziet in minder belastingtarieven, la gere belastingen, een bundeling van sociale premies en belastingen tot één heffing op het loon en het schrappen van talrijke aftrekpos ten) staat invoering op 1 januari 1990 niet vast. Vermeend noemt die datum irreëel omdat talrijke wetsvoorstellen en adviezen er nog niet zijn en bovendien de Eerste Kamer zich nog over de zaak moet buigen. De Grave zegt namens de WD er alles aan te willen doen om 1 januari 1990 wel te halen. Behalve kritiek op de positie van de alleenstaanden zijn er nog enke le punten waar een kamermeerder heid vragen zet. Dat zijn onder meer: - het sterk beperken van de mo gelijkheid om ziektekosten op te voeren als buitengewone lasten. CDA, WD en PvdA vrezen dat dit zal leiden tot te negatieve inko menseffecten, vooral bij chronisch zieken. - het optrekken van het bedrag aan te veel betaalde belasting dat minimaal nog wordt teruggegeven tot 400 gulden. WD en PvdA zijn hiertegen. Voor de WD is de grens 200 gulden, de PvdA wil helemaal geen grens. RIJSWIJK - Een niet alledaagse vracht kreeg deze vrachtwagenchauffeur gisteren te i met de verbreding van rijksweg 4 werd de Rijswijkse Schaapweimolen uit 1886 over een afstand van ruim kilometer verplaatst. Door onder de molen een speciale betonnen vloer te storten kon hij in zijn geheel worden t voerd. (foto a DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Rabobank gaat samenwer ken met de Russische bank voor de landbouw en de voedselverwer- kende industrie en de bank voor buitenlandse economische betrek kingen. Met de beide banken zullen werkgroepen worden gevormd voor de begeleiding en advisering van Nederlandse bedrijven die sa menwerking zoeken, zoals in de vorm van joint ventures, met be drijven in de Sowjetunie. De plaatsvervangend voorzitter van de hoofddirectie van de Rabo bank, mr. H. Larenbeek, heeft gis- Samenwerking Rabo en twee Russische banken teren de overeenkomsten voor sa menwerking in de Russische hoofdstad ondertekend, aldus een mededeling van de bank. De werk groepen van Nederlandse en Rus sische bankiers zullen de mogelijk- heden voor samenwerking tussen geïnteresseerde bedrijven onder zoeken op het gebied van financie- kind te bezoeken. Daarbij moeten de ouders vanaf het begin zoveel mogelijk worden ingeschakeld bij de verzorging van hun baby en moeten de artsen hen volledig in formeren over het wel en wee van de baby. De Leeuw deed zijn uitlatingen ter gelegenheid van de officiële start in het St. Clara Ziekenhuis van het gebruik van 'de telefo nische navelstreng', door het zie kenhuis Nicumbifoon gedoopt. Ouders kunnen daardoor op een speciaal beeldscherm stilstaande beelden van hun baby thuis zien. De verbinding wordt tot stand ge bracht via de telefoon. De afgelopen maanden is in het ziekenhuis al met het systeem proefgedraaid, maar een dergelijk apparaat is nu, voorzover de voor raad strekt, gratis beschikbaar voor alle ouders met een kind op de couveuse-afdeling. Voorlopig is het St. Clara Ziekenhuis het enige dat over dit systeem beschikt. Dr. De Leeuw zei in zijn inleiding dat de mogelijkheid voor ouders om thuis op ieder moment van de dag te kunnen zien hoe het met hun ba by gaat de ontwikkeling van de ou- der-kind relatie zeker ten goede zal komen. ring, investeringen, produktie en distributie. Ook zullen adviezen worden gegeven over krediet- en valuta-risico's. De bank voor buitenlandse eco nomische betrekkingen, in het Russisch de 'Vnesheconombank' is betrokken bij de meeste im- en exporten van de Sowjetunie. De sa menwerking met de 'Agroprom- bank' zal zich specifiek richten op mogelijkheden tot samenwerking van bedrijven in de agro-industrie- le sector van de Sowjet-economie. Functionarissen van de Agroprom- bank zullen bovendien trainingen in Nederland kunnen krijgen, al dus de Rabobank. NEW YORK (ANP) - Nederland behoort tot de landen die het mees te bijdragen aan een beperkt aantal grotere ontwikkelingsfondsen van de Verenigde Naties, zo blijkt uit een gisteren gepresenteerd over zicht van VN-secretaris Perez de Cuellar. Nederland draagt in het geheel niet bij aan een aantal veelal kleinere fondsen. Het verreweg belangrijkste pro gramma, het UNDP (United Na tions Development Program) had tot 1 juli toezeggingen voor in to taal 956 miljoen dollar ontvangen. De grootste toezeggingen kwamen van de VS, 110 miljoen dollar, van Zweden, 88,5 miljoen, en van Ne derland, 85 miljoen dollar. Op de lijst van contribuanten aan het VN- fonds voor kapitaalontwikkeling staat Nederland met 6,6 dollar op de tweede plaats, na Zweden met 7,6 miljoen dollar. Het totaal aan toezeggingen bedroeg 37,2 miljoen dollar. Bij het VN-ontwikkelingsfonds voor vrouwen is Nederland in de top tien van contribuanten te vin den, evenals bij het kindernood fonds, het VN-bevolkingsfonds. De Nederlandse bijdragen aan het VN-front om gebruik van drugs te gen te gaan en het VN-milieupro- gramma zijn aanzienlijk geringer. HAARLEM (GPD) - De door de Haarlemmers Dirk van Woensel (85) en zijn zoon Ilja (50) ontwikkel de garnalenpelmachine voldoet eindelijk aan alle eisen. Het ont werp is in produktie genomen. Ze begonnen precies 25 jaar geleden met het ontwerpen en bouwen van een garnalenpelmachine. Tegen slagen bleven het ondernemende duo niet bespaard. De prototypen van de machine moesten telkens weer worden ver beterd. Ze konden het niet opne men tegen de vaardige handen van de thuispellers. Bovendien stelden de vishandelaren en overheden in diverse Europee landen enorm strenge eisen. Volgens Ilja is het hem nu gelukt een pelinstallatie te ontwikkelen die aan de allerhoog ste kwaliteitsnormen voldoet en voor alle belanghebbenden accep tabel is. "Ook al komt er geen pelverbod, binnen driejaar zullen onze machi nes het thuispellen in ons land heb ben verdrongen", voorspelt de Haarlemse uitvinder. Hij ziet een wereldmarkt voor dit industriële produkt. "Voor alle kusten komen garnalen voor. Ik zit nu ook niet zonder werk. Ik heb mijn handen nog vol aan het instrueren van ge bruikers. Ze zullen mijn know how voorlopig niet kunnen missen, want garnalen zijn een heel moei lijk produkt. Bovendien ga ik nu een machine ontwikkelen waar mee je diepzeegarnalen kunt pel len". De garnalenpelmachines wor den in serie gebouwd door machi nefabriek Meyn in Oostzaan, die de produktie- en verkooprechten voor Nederland, Denemarken, Noorwe gen, België, Zweden en Groot-Brit- tannië heeft gekocht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13