Nieuwe actie Leiden tegen meao Alphen BoUenvak bereidt zich voor op situatie na 92 VRIJDAG 3.0 SEPTEMBER 19S8 PAGINA 11 Mogelijk begeeft staatssecretaris zich op glad ijs LEIDEN De Leidse MEAO weigert zich neer te leggen bij de komst van een protestants- christelijke meao in Alphen. Hoewel de vaste Kamercommisie voor onderwijs gisteren ak koord is gegaan met de beslissing van staatssecretaris N. Ginjaar-Maas een dergelijke on derwijsvoorziening op te richten, is volgens directeur M. Candido van de meao in Leiden het laatste woord in de kwestie nog niet gesproken. "We gaan onderzoeken wat nu nog de mogelijkheden zijn om tegen deze beslissing in beroep te gaan. Ons standpunt dat de staatssecre taris met deze beslissing voorbij gaat aan een aantal belangrijke ar gumenten blijft overeind. Zo is niet gereageerd op de vraag wat de ge volgen zijn voor onze docenten. Want het staat wel vast dat de komst van een meao in Alphen ten koste gaat van het aantal leerlingen op onze school". Verder heeft de staatssecretaris volgens Candido het negatieve ad vies van de provincie wat al te licht vaardig naast zich neergelegd. Weliswaar worden in de niéuwe Stichting voor Middelbaar Be roepsonderwijs ook plaatsen inge ruimd voor het openbaar en het rooms-katholiek onderwijs, maar daarmee is de toegankelijkheid volgens gedeputeerde staten (het dagelijks bestuur van de provincie) onvoldoende gewaarborgd. 'Strohalm' "Dat is onze strohalm. Mogelijk dat de staatssecretaris zich op glad ijs heeft begeven door niet op dit negatieve advies in te gaan", aldus Candido, die verder liet weten con tact te zullen zoeken met het Goud se MBO-college waar zich ook een meao-afdeling bevindt. Directeur A. Berkhout laat weten een moge lijke beroepsprocedure van de Leidse collega's van harte te onder steunen. Ook de meao in Gouda vreest een forse teruggang in leer lingen wanneer de meao in Alphen een feit wordt. Volgens de Alphense wethouder H. den Duijn heeft het echter wei nig zin in beroep te gaan tegen de beslissing. "De Kamer heeft zich immers al achter de staatssecreta ris opgesteld. Er treedt hooguit uit stel op, maar geen vertraging. Ik ben met'een zeer positief gevoel uit Den Haag gekomen". A. Paats, voorzitter van de werkgroep die de komst van de meao voorbereidt, deelt de mening van de wethouder "Men moet wel met heel sterke ar gumenten komen wil de beslissing worden teruggedraaid". Staatssecretaris Ginjaar-Maas maakte de vaste Kamercommissie voor onderwijs gisteren in elk ge val duidelijk dat zij 'een knoop' heeft doorgehakt toen zij de beslis sing nam tot het stichten van een protestants-christelijke meao in Alphen. De staatssecretaris: "Er lagen twee aanvragen voor het stichten van deze onderwijsvoorziening: een openbare en een protestants- christelijke. Het indienen van een gecombineerde aanvraag bleek geen haalbare kaart. Dus moest ik een keuze maken. Omdat er in Al phen al een mdgo-school op pro testants-christelijke grondslag was, gaf dat de doorslag om op die zelfde basis een meao van de grond te tillen". Industrie Een tweede argument om in Al phen een meao toe te staan was voor haar het feit dat vanuit de in dustrie in Alphen, die zich voortva rend ontwikkelt, veel vraag is naar mensen die deze opleiding hebben gevolgd. Volgens de staatssecreta ris was sprake van een 'witte vlek' in het gebied. "Daar maken we nu een einde aan". De vaste Kamercommissie legde zich niet gelaten neer bij de beslis sing van de staatssecretaris. Het PvdA-kamerlid Huys herinnerde Ginjaar aan het negatieve advies dat de provincie Zuid-Holland over het oprichten van de meao in Al phen had uitgebracht. Huys noemde het gisteren 'uit zonderlijk vreemd' dat er een meao op protestants-christelijke grond slag komt. Hij toonde zich bang dat hierdoor de belangen van de me- ao's in Leiden en Gouda wel eens zóu kunnen worden geschaad. "Ik betreur deze hele kwestie. Er lagen verzoeken om het anders te doen. Maar helaas is dat niet gelukt". Huys omschreef verder de rede nering van de onderwijsraad als ui terst merkwaardig. Die adviseerde positief omdat voor de wethouder van Alphen een plaatsje in het be stuur was ingeruimd. "Hierdoor wordt de school toch niet minder protestants-christelijk?", liet de PvdA-er er wat cynisch op volgen. Verbazing was er ook bij kamer lid Nuis (D'66). Verbazing, omdat de staatssecretaris vorig jaar nog constateerde dat er in de regio vol doende meao's waren. En nu in eens is er een witte vlek. Nuis vroeg zich af hoe dat in één jaar kon ver anderen. 'Verheugd' CDA en SGP waren 'verheugd' met het besluit van Ginjaar. "Ik neem zeker geen afstand van de kritische geluiden die de meao's in Leiden en Gouda hebben laten ho ren", zei CDA-kamerlid Van de Camp. "Ik heb begrip voor het feit dat zij zich zorgen maken om de huisvesting en de leerkrachten. Zo dra uitvoering aan de plannen in Alphen wordt gegeven, moet daar aan zeker aandacht worden be steed". Hoewel hij de staatssecretaris bij haar besluitvorming niet voor de voeten wilde lopen, plaatste W- D'er Fransen toch wel enkele kriti- Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Tan. Zwijnenburg. Meyer. Van Leeuwen. Verhage. Gro eneveld, de F Janssen, Maris en Van Scbie: r: J. A. Verhage en C.M. Ma- ris. tel: 218661. Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, tel 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk. Klaassen. Rus. Kruis. Bergmeijer- za 8 uur tot zo 8 uur- M. Bergmeijer. tel 226201. Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent. tel 122538. Zoeterwoudsesingel 28. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, Ruiter, tel 02522-11393. Wassenaar za M.h Hofcampweg 65, zi inglaan 4 de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg den Muijsenbergh za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely, tel- 120412, Kernstraat 11. zo 8 uur tot 24 uur. J. Stolk, tel: 125820, Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder, za 8 uur tot zo 8 uur: R.E. en J.G. Zaaijer, tel: 316008, R.P. Geerligspad 11. zo 8 uur tot 24 uur: F.Lahr. tel: 120347, Zoeter woudsesingel 11 Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince. Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Wiersma, tel- 310420. Haagweg 60 zo 8 uur tot 24 uur: G.J.P. Bloemen, tel 311319. Waarnemingsregeling Hnmeopatische art sen: I. Cowan, Levendaal 87. tel: 146337; C APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 30 tot vr. 7 door: Kooi Apo theek, Surinamestraat 7, tel: 214060, Hofland Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur za L. Middendorp, tel 895525, zo O du Ry. tel: 891100. ma F Kemme, tel: 893139. spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur. Van Apotheek, Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel 762877, Apotheek Carlina, Boerhaaveplein 21, Oegstgeest, tel: 176154. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Ockenrode 14, tel- 890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt. R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg. Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: M.J. van Dam. Plantage 10. Tel 141874. Dienst in eigen praktijk S. Freeke. Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950 sche kanttekeningen. "De staatsse cretaris heeft de Kamer wel iets uit te leggen", zei hij. "Vorig jaar heb ben we gezegd dat er termen aan wezig waren voor de komst van een meao. Maar dat zou regionaal wor den bekeken. Daarvan vind ik in de plannen niets terug". Fransen zette vraagtekens bij de hoeveelheid leerlingen die de school moet dragen. Hij betrok Leiden en Gouda erbij. Over de meao in Leiden zei Fransen: "Mis schien kan die school wel een veer tje laten, gezien haar omvang". Voorts wilde het WD-kamerlid weten wat de personele conse quenties zijn van een meao in Al phen. "Stel je voor dat het oprich ten van een meao in Alphen gevol gen heeft voor het personeel in Lei den en Gouda. Gaan die mensen dan automatisch over naar de nieu we school? Kijk, ik heb daartegen geen bezwaar, maar men wil in Al phen heel duidelijk een identiteit (protestants-christelijk) aan de school geven. Daarom had ik zo graag gezien dat er een meao met een wat bredere -algemene- grond slag tot stand zou zijn gekomen met daarin ruimte voor identiteit. Maar dan had de aanvraag een an der etiket moeten hebben". Hij verzette zich, net als de overi ge kamerleden, verder echter niet tegen de komst van de meao in Al phen op protestants-christelijke grondslag. Een groot aantal vrijwilligers i de bijeengezamelde kleding. Leiderdorpse na ongeval overleden LEIDERDORP De 61-jarige Lei derdorpse mevrouw J.C. Beugels- dij k-Pont is gisteravond overleden aan de verwondingen die zij bij een verkeersongeval in haar woon plaats had opgelopen. De vrouw stak tegen 20.00 uur de Engelendaal over op het kruispunt van de weg met de Vronkenlaan. Zij werd aangereden door een auto. bestuurd door een 70-jarige man uit Hazerswoude. De auto reed op de linkerrijstrook. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, maar overleed daar kor te tijd later. de hallen van de veiling Flora bezig met het utzoeken z Reconstructie Ommedijkseweg Zoeterwoude duurt nog even ZOETERWOUDE - De recon structie van de Ommedijk seweg en de Weipoortseweg in Zoeterwoude laat voorlopig nog op zich wachten. Er is een onteigeningsprocedure nodig tegen twee grondeigenaren die niet met de gemeente tot over eenstemming konden komen over de verkoop van de grond. Burgemeester Houdijk deel de gisteravond tijdens de ge meenteraadsvergadering mee dat in bepaalde gevallen wel kan worden overgegaan tot af sluiting van wegen die in zeer slechte staat verkeren. Hij zei dat op eerdere vragen van Rin- gersma (Progressief Zoeter woude). Houdijk gaf aan dat er dan wel van bijzondere omstandig heden sprake moet zijn. Als voorbeelden noemde hij slech te weersomstandigheden, zoals sneeuwval en ijzel* Er zal nu eerst een draaiboek worden samengesteld wat er in dergelijke gevallen precies moet gebeuren. Kledingactie Hongaarse vluchtelingen groot succes RIJNSBURG De kledingactie voor de Hongaarse vluchtelingen uit Roemenie die deze week in Rijnsburg is gehouden is een groot succes geworden. Naar een ruwe schatting van de organisatoren is er ongeveer 15 tot 20 ton aan kle ding en dekens bijeengebracht. Te vens werd er bij collectes in de ge reformeerde en hervormde kerken in het bloemendorp 30.000 gulden bijeengebracht voor de actie. De actie in Rijnsburg is een ini tiatief van de Rijnsburgse gerefor meerde predikant J. Szina. Ds. Szi- ria is zelf in Hongarije geboren en zeer begaan met het lot van zijn voormalige landgenoten. De Roemeense regering wil de 8.000 dorpen waar een groot aantal voormalige Hongaren wonen met de grond gelijk maken en de bewo ners in de steden onderbrengen. Na de eerste wereldoorlog werd een groot deel van Hongarije het voormalige Erdély-Trhnssylvanié bij Roemenië gevoegd. Door de plannen van president Ceaucescu vluchten veel voormali ge Hongaren naar hun vaderland. Zij voelen niets voor de gedachte van Ceaucescu om te komen tot een groot-Roemenië, waar geen plaats is voor de eigen cultuur van de Hongaren. Goede doel was Leidenaar zelf HILLEGOM Een 16-jange jon gen uit Leiden is gistermiddag in de Wfeeresteinstraat in Hillegom aangehouden wegens oplichting. De Leidenaar verkocht huis aan huis prentbriefkaarten, naar zijn zeggen ten bate van het gehandi capte kind. Het 'goede doel' bleek echter vooral hemzelf te betreffen. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten za F. Koopmans, Churchillweg 19, tel' 6352. zo L. Prescott, Bachlaan 1, tel: 2356. Warmond huisartsenpraktijk Sleeboom- /Hoornweg, Prof. Aalberselaan 2. Voorhout, Nederland staat al eeuwen bekend als hèt bollenland bij uitstek. Tot in Japan is het liedje 'Tulpen uit Amster dam' bekend, en niet voor niets. Geen enkel land pres teert op het gebied van teelt, ziektebestrijding en export wat Nederland weet klaar te maken. Volgens R. van Wa- veren, voorzitter van de Bond van Bloembollenhande laren en van het Internationaal Bloembollen Centrum en bovendien zelf exporteur, zal Nederland ook na 1992 die speciale positie weten te handhaven. In 1992 worden de grenzen bin nen Europa geslecht en zullen de export en handel tussen de Eu ropese landen onderling vrij zijn. Het klinkt eenvoudig maar een dergelijke maatregel heeft, zo blijkt uit de woorden van Van Waveren, verstrekkende gevol gen. De bollenwereld is daarom nu al druk doende het pad voor deze Europese eenwording te ef fenen. "Nederland wordt een deel staat van Europa, vergelijkbaar met de positie van Beieren in Duitsland. Dat heeft bijvoor beeld het voordeel dat de vracht wagens met bollen niet langer uren bij de grens hoeven te wachten totdat alle formaliteiten zijn afgewerkt. Een nadeel kan zijn dat de concurrentiepositie van de landen onderling wordt scheefgetrokken. Om dit te voor komen, moet er nu al hard ge werkt worden aan de harmonisa tie van regelgeving, belastingen en btw-tarief. Alleen in een min of meer gelijksoortig onderne mersklimaat als in de andere lan den kan Nederland de sterke po sitie behouden". Van Waveren is absoluut niet bang voor het opheffen van de grenzen: "Mits we er op de juiste manier op inspelen, heeft dit voordelen voor alle Europese landen. We moeten onze blik ver groten en niet alleen meer naar ons landje kijken". De bollenwereld kent, in te genstelling tot andere handels sectoren, al redelijk vrije han delsactiviteiten. Zo kan niemand een exporteur uit Frankrijk ver bieden om op de beurs in Hille gom bollen in te kopen. Na 1992 zullen deze mogelijkheden nog worden verruimd en zal het voor een Franse exporteur zelfs moge lijk zijn direct in Noord-Holland bij een bollenteler bollen te ko pen. Tweederde van alle in Neder land geproduceerde bollen gaat direct de grens over. Van de res terende drie miljard bollen gaat het overgrote deel weer als snij bloem naar andere landen. Dat Nederland zo groot is op het ge bied van de bollenteelt, is vol gens Van Waveren te danken aan de specialisatie en schaalvergro ting. Die voordelen blijven ook na 1992 bestaan zodat hij aller minst bevreesd is voor een aan tasting van de sterke positie van Nederland als bollenexporteur. De voorzitter geeft een voor beeld uit zijn eigen bollenbedrijf: "Dit bedrijf is bijvoorbeeld ge specialiseerd in de levering van bollen aan Amerikaanse postor derbedrijven. De Amerikanen le veren bij ons alle bestellingen van de klanten in en wij maken die verzendklaar. Alle kleine pakjes bollen gaan in een contai ner en eenmaal in Amerika hoeft het postorderbedrijf ze alleen nog op het postkantoor af te leve ren". Alleen goed uitgeruste be drijven van een voldoende om vang kunnen dergelijke contrac ten aangaan. Nederland beschikt over een flink aantal van derge lijke bedrijven. Ondanks die gunstige uit gangspositie is het volgens Van Waveren wel zaak 'de ogen open te houden'. Niemand belet een Franse bollenexporteur zijn zaak te vergroten en zo nodig kennis in het buitenland aan te kopen. "We moeten ervoor zorgen dat niet alleen het buitenland, maar ook wij zelf een graantje meepik ken van de Europese eenwor ding. Iedere exporteur moet zijn eigen situatie kritisch onder de loep nemen. Zo kan het als ge volg van de open grenzen, nood zakelijk zijn vestigingen in het buitenland te openen". Helemaal zonder wolken is de lucht ook weer niet. Een onder kend probleem is dat van de zeer strenge gezondheidseisen die met name Amerika en Japan aan de bollen uit Europa stellen. Van Waveren is zelf lid van het be stuur van het Produktschap voor Siergewassen en weet uit dien hoofde hoe nauwgezet de kwali teit en de gezondheid van de bol len die voor export bestemd zijn worden gecontroleerd: "Ons sys teem is voor 100 procent sluitend en degelijk". De regelgeving in andere Eu ropese landen is veel minder streng. Nu geven alle Europese landen afzonderlijk gezond heidscertificaten uit. Na 1992 zal er echter sprake zijn van Europe se certificaten. Juist daarom is het gelijktrekken van de eisen waaraan bollen op het gebied van gezondheid moeten voldoen, volgens Van Waveren zo belang rijk. De voorzitter van de Bond van Bloembollenhandelaren geeft een voorbeeld: "Stel dat Italië het niet zo nauw neemt met de eisen. Na 1992 kan een Itali aanse exporteur dan bollen op kopen in Turkije en deze zonder behoorlijke keuring gewoon op de markt gooien. De gevolgen hiervan zijn nauwelijks te over zien. Dat zou het imago van een gezonde, goede bollenhandel be hoorlijk aantasten". De verschillende Europese or ganisaties in Brussel erkennen evenwel dit porbleem en er wordt al naarstig gezocht naar een oplossing. Niet alleen het verschil in zogeheten fytosanitai re eisen, ook neo-protectionisme (nieuwe beschermende) maatre gelen en manipulaties met de btw bedreigen volgens Van Wa veren de Europese eenwording. Op het gebied van de export naar Amerika en Japan liggen de kaarten iets anders, zo blijkt uit de woorden van Van Waveren. Amerika heeft in Nederland een aantal inspecteurs gedetacheerd die hier de bollen keuren nog voordat ze de transportcontai ners ingaan. De partijen krijgen hier een certificaat en hoeven, na aankomst in de Verenigde Sta ten, niet opnieuw te worden ge keurd. De bilaterale overeen komst zorgt ervoor dat de export naar de VS, ondanks de veel ho gere eisen die daar aan gezond heid en hygiene worden gesteld, zonder al te veel problemen ver loopt. "De andere EG-landen moeten na 1992 maar zien dat ze een dergelijke overeenkomst met Amerika weten af te slui ten". Japan is weer een geval apart. Lange tijd heeft het land van de rijzende zon alleen met Europa als geheel zaken willen doen hoe wel het de Japanners ging om aankoop van Hollandse bloem bollen. Nadat de Europese Com missie Japan duidelijk had ge maakt dat zij bilateraal met Ne derland moest onderhandelen, zijn de Japanners hiertoe overge gaan. Na flinke aanloopmoeilijk heden loopt de export nu rede lijk, hoewel het moeilijk blijft aan de strenge eisen van Japan te voldoen. "Juist voor de export naar dit soort landen is het nood zakelijk het garantiesysteem op het gebied van de gezondheid in stand te houden". Al met al ziet Van Waveren meer voor- dan nadelen in de Eu ropese eenwording. "We moeten de vinger aan de pols houden om onze sterke positie te kunnen handhaven. Dat is ons altijd ge lukt, dus waarom nu niet". MONICA WESSELING VRUDAG 30 SEPTEMBER Alphen voorstelling: 'Neem je een apie voor me mee', door Jenny Arean en Swami George Groot, aanvang 20.30 uur in gebouw Nabij. Laura- disco 'Stage Accompany Spe cial in jongerencentrum Het kas teel, Concertweg. 21.00 uur. orgelconcert Simon Stelling in Korte Stukken Festiv vang 20.30 i vanaf 21.30 uur in Droomfa- briek. Oude Singel. voorstelling 'Loot', afstudeer project Theaterschool Peter Ever- stem, aanvang 20.30 uur, Lak- theater, Cleveringaplaats. film 'Jour de féte' van Jacques Tati, aanvang 21.15 uur; zolderca- fe 'And then the wall crashed down', aanvang 22.00 uur, LVC. Grote Beer aan de Rembrandt- straat. aanvang 14.30 uur. aan melden tel: 121719. Leiderdorp café-salon met medewerking van salonorkest De Pumps, aan vang 21.15 uur in de Muzenhof. ZATERDAG 1 OKTOBER Aarlanderveen muziekver. DSS houdt een goederenveiling de Spin Mill hal, aanvang 20.00 uur. Alphen verhuizing Alphense Ruiters van de Heuvelweg naar Westka- naalweg, om 11.00 uur. open dag naterwingebied aan de Hoorn, van 10.00 tot 16.00 uur. Unicefloop t.b.v. drinkwater project in Burundi, start tussen 10.00 en 14.00 uur bij zwembad De Termen. optreden Magic Frankie and the Blues Disease in jongerencen trum het Kasteel, Concertweg. aanvang 21.00 uur rondleiding Oudshoornsekerk, Oudshoornseweg, van 14-16 uur. theaterwerkgroep Independen ce in het Hooftstraattheater met Berthold Brecht. 20.30 uur Koudekerk feestmiddag 60-plussers in De Ridderhof. aanvang 14.00 uur Leiden Folk-festival op het Vrouwen kerkplein. Ierse dag met Village Band, Piperband. Highland Ga mes e a. aanvang 12,00 uur. optreden Dario and Friends, Caraibische muziek. 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. in kader van 3-oktoberfeesten: feest voor gehandicapte kinderen m de Stadsgehoorzaal, van 9.30 tot 12.15 uur; warenmarkt, van 18.00 tot 24.00 uur; Lunapark van 16.00 tot 24.00 uur. taptoe, ver trek vanaf de Kaasmarkt om 19.30 woerd, vanaf 21.00 u feestavond in clubhuis Rondom de Maredijk met mede werking van 'De Rona's, na de taptoe. Voorschoten antiekbeurs, van 11.00 tot 17.00 uur, Cultureel Centrum, Ma- rijkelaan. Warmond zeilwedstrijden in diverse klas sen. aanvang 10.00 uur op de Ka- gerplassen. Wassenaar feestelijke opening cultureel seizoen 1988/89, presentatie ver enigingen, muziekuitvoeringen en straatoptredens, vanaf 12.00 uur. Langstraat, Gravestraat, Burcht plein en in De Warenar Woubrugge zeskamp in sporthal Ouden dijk, start 12.15 uur bij gemeente-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11