Nederlands onderzoek hangt op geldgebrek Rapport bepleit betere bescherming van vogels AVACAR BV Van Foreestlaan 11, Alphen a/d Rijn 01720-31133 BV L.I.A.M. Vondellaan 45, Leiden 071-769303 Congres over Zuidpoolgebied DONDERDAG 29 SEPTEMBEK 1988 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (GPD) Het voortbe staan van verscheidene vogelsoor ten wordt ernstig bedreigd, door dat geen enkel land binnen de EG zich houdt aan de richtlijnen be treffende vogels. Vooral België en de zuidelijke lidstaten maken zich in ernstige mate schuldig aan over treding van de voorschriften. Jacht, schadelijke effecten van landbouw, onwettige handelsprak tijken en onvoldoende en te kleine natuurgebieden vormen de groot ste bedreigingen voor de wilde vo gels. Dit concludeert de socialistische Europarlementariër H. Muntingh in een verslag over vogelbescher ming dat hij namens de Commissie Milieubeheer. Volksgezondheid en Consumentenbescherming uit brengt. In zijn verslag dringt Mun tingh aan op strengere controle. Volgens Muntingh komt illegale jacht op vogels in alle EG-landen voor. In 1980 verscheen een schok kend rapport waarin melding werd gemaakt van de slachting van jaar lijks vele tientallen miljoenen vo gels in de landen rond het Middel- landse-Zeegebied. De vogels wer den meestal ter vermaak neerge schoten; slechts een klein deel was bedoeld voor consumptie. Bij de jacht werd bovendien gebruik ge maakt van verboden vangmidde- len zoals trechtervallen, lijmstok- jes, netten en het nachtelijk schie ten. De vogelhandel vindt plaats op drie fronten: voor consumptie be stemde lijsters, roofvogels en zang en kooivogels. In Frankrijk en Spanje worden jaarlijks tientallen miljoenen lijsters gedood en ver werkt tot patë. Op Corsica wordt jaarlijks 5000 kilo lijsterpaté gepro duceerd. Vanaf het Spaanse eiland Mallorca worden jaarlijks miljoe nen lijsters naar Japan getranspor teerd. Het centrum voor de roofvogel- handel is Westduitsland. De vogels worden gevangen in Griekenland, Italië en Belgie en vervolgens door verkocht aan Duitsland, als in ge vangenschap gekweekte vogels. Uit rechtszaken is gebleken dat de afnemers zowel particulieren als dierentuinen zijn. De illegale handel in kooi- en zangvogels speelt zich vooral in België af. Dergelijke activiteiten worden volgens Muntingh vaak door de autoriteiten gedoogd, ter wijl ze toch in strijd zijn met de EG- richtlijnen. België neemt volgens Muntingh een speciale plaats in wat het schenden van de EG-vogel- richtlijnen betreft. Op de Belgische vogelmarkten kunnen bescherm de vogelsoorten door iedereen wor den gekocht. Het is Muntingh een doorn in het oog dat veel voorschriften van de vogelnchtlijn zö opgesteld zijn, dat ze op verschillende wijzen kunnen worden geïnterpreteerd. Zo maken jagers in Belgie handig gebruik van de vage omschrijving dat het toegestaan is 'kleine hoeveelhe den' vogels te vangen. Want wie be paalt of de tienduizenden vogels die in België jaarlijks worden ge vangen een 'kleine' hoeveelheid te noemen is? Ook omschrijvingen als 'belangrijke schade' en 'ver standig gebruik', moeten duidelij ker geformuleerd worden, vindt Muntingh. Door ontbossing, ontginning en ontwatering zijn sommige grote ge bieden niet langer geschikt als leef gebied van sommige vogels. Ook het gebruik van kunstmest en in- Hemmo Muntingh (foto anp> sektenbestrijdingsmiddelen bete kent voor veel vogels de dood. Als voorbeeld noemt Muntingh de plotselinge sterfte van 20.000 wa tervogels in een Spaans natuur park, vermoedelijk veroorzaakt door overmatig gebruik van pesti ciden op omliggende rijstvelden. Ook andere factoren zoals de in dustriële vervuiling, olielozingen in zee, het verkeer, obstakels als elektriciteitsmasten en leidingen vormen een probleem voor de vo gels. Het verslag van Muntingh wordt op 11 oktober door het Euro pees Parlement behandeld. Parlement Libanon met spoed bijeen BAYRUT (Rtr) - De voorzitter van het parlement in Libanon heeft gis teren opgeroepen tot een spoedbij- eenkomst van alle christelijke en islamitische leiders om een oplos sing te zoeken voor de crisis die het land definitief in stukken uiteen dreigt te doen vallen. Hussayn Hussayni, een shi'itische moslim, riep parlementsleden, voormalige ministers en vroegere staatshoof den op vandaag deel te nemen aan een nationale spoedconferentie. Sinds vorige week, toen de uit gaande president Amin Gemayel enkele minuten voor het aflopen van zijn termijn een militair inte rimkabinet onder leiding van de oppperbevelhebber Aoun be noemde, zonder dat er voor hem zelf een opvolger was gekozen, strijden rivaliserende islamitische en christelijke regeringen om de politieke hegemonie. Volgens een pro-Syrische politi cus streeft Hussayni naar consen sus, maar waarnemers geloven niet dat veel van de 41 christelijke leden van het nog maar 76 leden tellende parlement zullen komen opdraven. Wel wordt verwacht dat een aantal voormalige christelijke ministers aanwezig zal zijn op de bijeen komst in het Bristol hotel in het is lamitische West-Bayrut. Studenten in Burma sluiten zich aan bij rebellengroepen SINGAPORE (GPD) - Burmaanse troepen proberen het noordooste lijk deel van het land te isoleren om te voorkomen dat het volk zich aansluit bij de etnische en commu nistische rebellen die daar aktief zijn. Dat hebben .westerse diploma ten gemeld. Naar verluidt zijn sinds de staats greep duizend militante studenten naar het rebellengebied gevlucht, waar zij in kampen een guerrilla- opleiding krijgen van de Karen-re bellen, die al sinds 1948 een bittere oorlog voeren tegen het Burmaan se leger. Volgens de staatsradio hebben de rebellen in de Karen- streek, aan de grens met Thailand, een kamp van de regeringstroepen onder de voet gelopen. Aan rege ringszijde sneuvelden vijf solda ten, aldus de Burmaanse radio. Radio-Rangoon meldde ook dat de troepen aan de Chinese grens strijd hebben geleverd met guerril la-strijders van de verboden Bur maanse communistische partij. Volgens de staatsradio zijn hierbij meer dan 40 soldaten gesneuveld. Ruim honderd zouden zijn gewond geraakt. De regeringstroepen zou den zijn gedwongen om zich uit drie kampen in de bergen terug te trekken. De gevechten zouden nog voortduren. Oppositiegroepen in Rangoon beweren, dat de regeringstroepen zware verliezen hebben geleden. Een complete divisie zou in grote verwarring op de vlucht zijn gesla gen. Vele troepen zijn uit Rangoon naar het grensgebied gedirigeerd om tegen de rebellen te vechten. In Rangoon zouden nu slechts 7000 van de 25000 soldaten, die op het hoogtepunt van de demonstraties in de hoofdstad waren gelegerd, zijn overgebleven. DEN HAAG (ANP) - Door geen geld meer ter beschikking te stellen voor onderzoek in het Zuidpoolgebied verspeelt Nederland zijn zeggenschap op Antarctica. De Nederlandse re gering zal haar financiële bijdrage aan een wetenschappelijk Antarctisch onderzoek, dat dit jaar afloopt, moeten voortzetten. Dit zei dr. J. Stel, directeur van de NWO - Stichting Onderzoek der Zee (SOZ), gisteren aan de voor avond van een internationaal con gres over dit onderwerp dat van daag en morgen in Amsterdam wordt gehouden. Ook prof. dr. R. Prins, voorzitter van de werkgroep Antarctica van de Internationale Unie voor het Be houd van de Natuur (IUCN), pleitte voor een blijvende financiële on dersteuning van het onderzoek. Daarvoor is volgens hem een jaar lijks bedrag van minstens één mil- loen gulden nodig. niet vast. Dat moet juist worden onderzocht, zo vindt Stel. Ook politiek gezien is het van be lang dat Nederland onderzoek doet in en rond Antarctica. In 1991 wordt het internationale Zuidpool- verdrag, dat het beheer van het ge bied regelt, herzien. Nederland, dat tot nu toe alleen als waarnemer bij het verdrag zijn standpunten ten aanzien van het beleid in Antarcti ca kenbaar heeft kunnen maken, wil graag tot het verdrag toetreden om mee te kunnen beslissen over het beheer. Echter alleen landen die territo riale aanspraken op Antarctica hebben of die langdurig weten schappelijk onderzoek verrichten, mogen meepraten. Wil Nederland werkelijk bij het Zuidpool-verdrag betrokken worden, dan is drie jaar onderzoek volgens dr. Stel onvol doende. De Nederlandse Raad voor Zee-onderzoek heeft al een uitgebreid programma voor voort gezet Antarctisch onderzoek klaar liggen, waarover de komende twee dagen in Amsterdam zal worden gepraat. Sinds 1985 verricht Nederland in samenwerking met andere landen wetenschappelijk onderzoek in het Zuidpoolgebied. Daarvoor stelden de ministeries van onderwijs en wetenschappen en economische zaken het volgens dr. Stel het 'lut tele' bedrag van 300.000 gulden per jaar ter beschikking. De regering heeft nog geen geld uitgetrokken voor een voortzetting van het drie jarige programma, dat eind van dit jaar afloopt. "Als er niet snel iets gebeurt, zullen we geheel moeten afzien van het Antarctisch onder zoek". aldus de directeur van de Stichting Onderzoek der Zee. Deelneming aan het onderzoek is naar de mening van dr. Stel voor Nederland van levensbelang. Ons land zal voor het grootste deel in de golven verdwijnen, als de ijskap pen ten gevolge van het broeikasef fect, veroorzaakt door de luchtver ontreiniging met kooldioxyde. werkelijk gaan smelten. Wat de ge volgen van deze en andere vormen van vervuiling van de atmosfeer precies zullen zijn, staat echter nog en souplesse. Dit is de ware Alfa spirit Sportiviteit in zijn meest exclusieve vorm. Interieur, uitrusting en afwerking zijn van hetzelfde hoge niveau als de techniek en ademen de sfeer van perfectie. Onderstel en remmen, een geavanceerd anti-blokkeer remsysteem is standaard. zi|n royaal berekend op het hoge prestatie-niveau. Alle reden dus om persoonlek kennis te maken met de nieuwe Alfa 164, die ook leverbaar is met 2 liter 148 pk Twin Spark motor. Wij nodigen u van harte uit voor een bezoek aan de speciale Alfa 164 introductie-dagen op donderdag 29 september, vrijdag 30 september en zaterdag 1 oktober Een uitgebreide proefrit leert u dat Alfa de grenzen opnieuw heeft verlegd. Alfa 164 v a. fl. 53.800,- incl. BTW af importeur Leaseprijzen v a. fl. 1.259 - excl. BTW gebaseerd op 20.000 km/48 mnd. 3.0V6 De Alfa Romeo traditie - het bouwen van auto's die hun tijd vooruit zijn - krijgt een schitterend vervolg De Alfa 164 is gearriveerd. Ofwel de perfecte balans tussen design en functionaliteit. Met een vermogen van 192 paardekrachten brengt de 3 liter V6 injectiemotor de Alfa 164 voorbij de 230 km/h. Nog indrukwekkender is de manier waarop het enorme motorvermogen wordt omgezet in rijcomfort, veiligheid I mm

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9