Schiphol wil geld steken in Zestienhoven Economische hervormingen China op kritiek punt India vreest 'cola-nisatie nu Pepsi gaat investeren Weer order voor Fokker ^Midden- en Ideinbedrijf heeft hoger opgeleid personeel nodig EG-heffing op Japanse copieerapparatuur KIJKSHOP STERK IN FITNESS kijkshop DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 ROTTERDAM (GPD/ANP) - Schiphol wil voor minimaal honderd miljoen gulden deelnemen in de nieuw te bouwen luchthaven Rotterdam. De nationale luchthaven is geïnte resseerd in de exploitatie van het nieuwe Zestienhoven, dat in 1997 geredd moet zijn. Dit heeft de Rotterdamse wethou der R. den Dunnen gisteren be kend gemaakt bij de presentatie van de uitgewerkte plannen voor het Integraal Plan Noordrand, SCHIPHOL (ANP) - De KLM wil voor haar dochterbedrijf NLM Ci tyhopper bij Fokker zeven vliegtui gen van het type F-50 bestellen. Op nog eens drie F-50's wordt optie ge nomen. De KLM maakte dit giste ren bekend. Bij de Zweedse Saab-fabrieken worden zes vliegtuigen van het ty pe Saab 340 B besteld ten behoeve van Netherlines, een andere KLM- dochter. Met de orders van beide vliegtuigtypes is 260 miljoen gul den gemoeid. De orders hingen overigens al maanden in de lucht. De KLM verwacht volgende maand de contracten te kunnen te kenen met de fabrikanten. Nether lines werd dit jaar door de KLM overgenomen. Fokker zal vier van de nu bestel de F-50's in 1990 afleveren. De ove rige drie worden een jaar later gele verd. Ze vervangen de nu bij NLM Cityhopper in gebruik zijnde Fok ker F-27 Friendship's. De zes nieu we Saab's wonden in 1990 afgele verd. Volgend 'jaar al worden drie van deze toestellen gehuurd. De F- 50 biedt plaats aan 50 passagiers, de Saab e i 33 Haven Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De over slagbedrijven OBA en 'De Rietlan den' in de Amsterdamse haven wil len fuseren. De directies Van beide bedrijven en vertrouwensman J. Hooglandt (oud-topman Hoog ovens) hebben deze week een fu sieplan gepresenteerd aan de on dernemingsraden en de aandeel houders. Bij het Overslag Bedrijf Amster dam (OBA) en De Rietlanden wer ken samen ruim 220 mensen. Een fusie betekent het verlies van enige tientallen banen. Gedwongen ont slagen worden niet verwacht, aldus gisteren directeur J. Blaauw van De Rietlanden, de kleinste fusie- partner. Economie kort Wessanen Het voedingsmiddelenconcern Wessanen heeft opnieuw een on derneming in de Verenigde Staten overgenomen. Tegen contanten werd Ohio Pure Foods, een onder neming met 465 medewerkers en een jaaromzet van ongeveer 290 miljoen gulden die vruchtensappa nen en drankjes maakt en verkoopt onder eigen merken, overgeno men, aldus een bekendmaking van Wessanen. Belastingen De Staatssecretarissen De Graaf (sociale zaken) en Dees (wvc) heb ben gisteren een wetsvoorstel inge diend dat de uitkeringen aanpast aan de gevolgen van de belasting plannen volgens de commissie- Oort. Het wetsvoorstel is één van de voorstellen die moet leiden tot een vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelasting. Metaal De werkgelegenheid in de Ne derlandse metaalnijverheid is in het afgelopen jaar met 19.000 ar beidsplaatsen gegroeid tot een to taal van bijna 250.000 bij 26.000 be drijven. Deze groei is te danken aan het economisch herstel, werkgele- genheidsbevorderende maatrege len als de vut en voortzetting van het gematigd loonbeleid, aldus de Industriebond FNV gisteren. Akzo Akzo heeft van de Zuidkoreaan- se regering goedkeuring gekregen voor de oprichting van een geza menlijke onderneming (50/50 pro cent) met Kohap in Seoul. Doel van de onderneming, die onder de naam Kohap-Akzo zal werken, is produktie en verkoop van techni sche kunststoffen. Akzo heeft dit gisteren bekendgemaakt. Oldelft Oldelft, producent van optische apparatuur voor medische en in dustriële toepassing en voor defen sie, heeft over de eerste helft van dit jaar een, nettowinst gemaakt van 3,1 miljoen guldên, tegenover een verlies van 9,8 miljoen gulden in dezelfde periode vorig jaar. In vergelijking met de eerste helft van vorig jaar zag Oldelft de omzet met 50 procent toenemen van 69,2 mil joen tot 106,5 miljoen gulden. len i De andere gegadigde voor de ex ploitatie van de nieuwe luchthaven is de British Airport Authority, die onder andere de Londense lucht haven Heathrow exploiteert. BAA heeft op verzoek van het Rotter damse gemeentebestuur een on derzoek verricht naar de exploita tie van de bestaande luchthaven en naar de toekomstmogelijkheden van een nieuw vliegveld. BAA ziet goede mogelijkheden het nieuwe Zestienhoven te ontwikkelen tot een regionale Europese luchtha ven, met een geschat aantal passa giers van één tot twee miljoen per jaar. Daartoe zou de luchthaven een baan moeten krijgen van 2.500 meter. Met hoeveel geld BAA in de nieuwe luchthaven wil deelnemen, is nog niet bekend. B en w van Rot terdam zijn hierover nog in onder handeling met de Britten. Den Dunnen zei gisteren dat de voorkeur uitgaat naar Schiphol. "Als BAA hier een rol gaat spelen, wil die Britse maatschappij ons na tuurlijk vooral gebruiken als aan- voerhaven voor de Engelse inter continentale vluchten vanaf Lon den.' Terwijl Schiphol in dit deel van Europa ook de rol van draai schijf voor een groot deel van de vluchten over de oceaan wil gaan spelen. Dat wordt dus een forse concurrentie tussen BAA en Schiphol. Maar als Schiphol het nieuwe Rotterdamse vliegveld gaat beheren, kan Zestienhoven een zelfstandige rol krijgen als ver zorger van het vliegverkeer in Westeuropa en voor het charterver- keer naar Zuid-Europa en Noord- Afrika. Dus als we mogen kiezen van de minister, dan zullen we graag voor Schiphol kiezen". Met de bouw van de nieuwe luchthaven is een kleine driehon derd miljoen gulden gemoeid, waarvan ongeveer de helft (onder andere de aanleg van de start- en landingsbaan) voor rekening van het Rijk komt en de andere helft bijeen wordt gebracht door parti culiere investeerders. Volgens Den Dunnen heeft minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) hem dins dag toegezegd dat zij op korte ter mijn de randvoorwaarden bekend zal maken waaronder het Rijk be reid is om mee te doen. Vier externe financiers, de Hol landse Beton Groep, Volker Ste- vin, de Nederlandse Midden- standsbank en het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten hebben in middels toegezegd de totale inves tering in de private sector voor hun rekening te zullen nemen. Met hun deelname in de nieuwe luchthaven voorzien deze investeerders zich van een 'entreebewijs' voor de ver dere ontwikkeling van het plan Noordrand. Het Integraal Plan Noordrand behelst naast de nieuwe luchtha ven, de bouw van een nieuwe woonwijk Rijs en Dael en de aanleg van een rijksweg (een verbinding tussen de A 16 en de A 13). Als vier de onderdeel van het plan wil de gemeente Rotterdam laten onder zoeken of het mogelijk is de enor me hoeveelheden zand die nodig zijn ter plaatse te winnen, zodat aan- de noordkant van Rotterdam een plassengebied kan ontstaan. De Rotterdamse gemeenteraad zal eind dit jaar of begin volgend jaar een besluit moeten nemen over de verplaatsing van de luchthaven. NEW DELHI - Pepsi-cola mag in India investeren. Het bedrijf heeft er driejaar voor moeten lobbyen en vele concessies moeten doen, voor premier Rhajiv Ghandi vorige week eindelijk zijn toestemming gaf. De Indiase regering hoopt op een impuls voor de stagnerende economie. Maar tegenstanders van Pepsi vrezen dat Ghandi zijn ziel aan de duivel, in casu Amerikaanse frisdrank- en hamburgerconcerns heeft verkocht die de Indische in dustrie zullen platwalsen. door Rajiv Tiwari/IPS India wordt het 151ste Pepsi- land. Maar het contract tussen de in New York gevestigde multina tional, het Indische staatsbedrijf Punjab Agro Industries Corpora tion (PAIC) en het Indische marke tingbedrijf Voltas is zwaar bevoch ten. Pepsi moest meer concessies doen dan in de Sovjetunie of Chi na, landen die toch ook niet dol zijn op het westerse grootkapitaal. Veel Indiërs zien buitenlandse multinationals als profiteurs die hun land leeg zuigen. In een poging om kiezers te paaien zette de Jana- ta-partij in 1977 Pepsi's concurrent Coca Cola het land uit. In verkie zingstijd is het onder vuur nemen van multinationals een geheide stemmentrekker. Toen Pepsi Cola in de zomer van 1985 een eerste voorstel deed, maakten tegenstanders hun borst nat. Voorop in het verzet liep het Parle-concern, dat 75 procent van de binnenlandse frisdrankmarkt in handen heeft en Pepsi's plannen als een regelrechte bedreiging zag. De tegenstanders suggereerden een duivelse Amerikaanse samen zwering tegen de Indische staat, met als bewijs voor die redenering Pepsi's vermeende aandeel in de coup tegen president Allende van Chili in 1973. Voordelen Maar de Indische regering, die te kampen heeft met grote financiële problemen, zwichtte uiteindelijk voor de voordelen. Het contract met Pepsi levert de staatskas harde valuta op. Bovendien voorziet het in de bouw van een frisdrank- en snackfabriek in de noordwestelij ke deelstaat Punjab en in 50.000 nieuwe banen. Voor Punjab, de graan- en groen- teschuur van India, komt de over eenkomst met de colagigant als ge roepen. Sinds de groene revolutie is uitgewoed en de landbouwop- brengsten stagneren wordt de deel staat geplaagd door werkloosheid sociale onrust. De Pepsi-fabriek zal jaarlijks 100.000 ton groente en fruit afnemen. Daarvan profiteren, zegt een woordvoerder van Punjab Agro, niet alleen de boeren en de landbouw. Het project betekent ook stimulans voor India's onder ontwikkelde voedselverwerkende industrie. De Indiërs hebben hun huid duur verkocht. Volgens deskundi gen heeft het Amerikaanse con cern nog nooit zoveel concessies gedaan. Zo heeft Pepsi moeten be loven gedurende tien jaar in plaats van de gebruikelijke vijf de helft van de omzet uit te voeren. De mul tinational zal verder vijfmaal zo veel buitenlandse valuta het land Overzicht van het door VOM ontworpen project. EDE/LONDEN (GPD) - Onder supervisie van de Vastgoed Ont- wikkelings Maatschappij (VOM) uit Ede wordt in januari volgend jaar een begin gemaakt met de realisering van een gigantisch bouwproject in Londen. Met de aan de VOM verleende bouwop dracht is vier miljard gulden ge moeid. Het project omvat een evenementenhal met een bezoe kerscapaciteit van 25.000 men sen, tweeduizend woningen, twee musea, kerken, winkelcen tra, hightech-kantoren, een uit gaanscentrum en een jachtha ven. Over tien jaar moet het ge heel gereed zijn. De aan de VOM verleende Milj ardenorder voor Nederlands bouwbedrijf bouwopdracht wordt uitgevoerd in de London Docklands; het ou de havengebied van de Britse hoofdstad met éen oppervlakte van 45 hectare. Volgens een woordvoerder van de Vastgoed Ontwikkelings Maatschappij is de miljardenopdracht verleend, nadat vier jaar geleden met suc ces een miljoenenproject van (foto ANP) driehonderd woningen en win kels in de Docklands van de grond is getild. De VOM heeft zich sinds de oprichting in 1970 met name toegelegd op de ont wikkeling van bouwprojecten op en bij water. De VOM gaat het project uit voeren met een Brits hoofdaan- nemingsconcern en een Ameri kaans marketingbureau. Gedrie ën dragen ze vijftien procent van de totale financiering. De reste rende 85 procent wordt opge bracht door de Engelse Handels bank Schroder, dezelfde bank die voor de financiering van de Kanaaltunnel heeft gezorgd. AMSTERDAM (ANP) - Het mid den- en kleinbedrijf in ons land zit de komende jaren verlegen om ho ger opgeleid personeel. Van alle ondernemers en personeelsleden in deze sector is nu nog maar vier procent afkomstig van universiteit of hoger beroeps onderwijs. Het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) schat dat dit aantal in vier jaar oploopt tot het drie- of viervoudige. KNOV-voorzitter J. Kamminga zei dit gisteren in Amsterdam bij de introductie van een project (Aie- select) waarbij via een computer bestand bijna afgestudeerde stu denten economie en aanverwante studies in contact worden gebracht met bedrijven met geschikte vaca tures. Kamminga meent dat de univer siteiten en HBO-instellingen nog maar weinig, soms zelfs 'schouder ophalend', naar het midden- en kleinbedrijf kijken. Dat blijkt on der andere, zei hij, uit de duizenden onbezette stageplaatsen voor stu denten in deze sector. De grote be drijven zijn wel in trek. De KNOV-voorzitter bepleit daarom contactfunctionarissen voor het midden- en kleinbedrijf bij de universiteiten. Kamminga vroeg in dit verband ook om zoveel mogelijk op de praktijk gerichte studies. De stijgende vraag naar hoger opgeleid personeel in het midden- en kleinbedrijf heeft volgens het KNOV te maken met de eenwor ding van de Europese markt, die ook in'deze sector steeds hogere ei sen stelt aan bedrijven. Er is ook sprake van een versnelde technolo gische ontwikkeling. Het gisteren gepresenteerde Aie- select-project komt voort uit Aie- sec, de grootste internationale or ganisatie voor studenten economie en aanverwante studies. Aiesec is Ook heeft Pepsi genoegen geno men met een minderheidsbelang van 40 procent in het nieuwe be drijf, dat zich wat betreft de fris dranken zal moeten beperken tot het fabriceren van concentraat. Het inblikken, heeft concurrent Parle bedongen, gebeurt door Indische bedrijven. De blikjes zullen een In dische opdruk dragen in plaats van het bekende Pepsi-rood en blauw en de frisdrankomzet mag ten hoogste een kwart van de totaal omzet bedragen. Parlë kan redelijk tevreden zijn. En weinig Indiërs ontkennen de noodzaak van een impuls voor de sikh-boeren van de Punjab. Maar scepsis is er gebleven. Moet uitge rekend een 'levend symbool van het Amerikaanse kapitalisme' de Punjab uit de problemen halen? En, zeggen critici, waarom heeft Ghandi, met zijn blinde voorkeur voor buitenlandse technologie, niet in eigen land gekeken naar mogelijkheden voor innovatie? Ramesh Vangal, een van de di recteuren van Pepsi, wijst dergelij ke kritiek van de hand met de op merking dat geen enkele Indische onderneming aan het bod van Pep- si kan tippen. "Wij hebben het niet over een langzame en onzekere groei. Pepsi wil de tuinbouw snel tot ontwikkeling brengen. En alles wat we terugvragen is een beetje tijd om te bewijzen dat dat lukt". Met name milieudeskundigen willen Pepsi die tijd niet geven. Volgens Bharat Dogra, een gezag hebbend landbouwverslaggever, zullen bij de tuinbouw volgens de Amerikaanse methode grote hoe veelheden mest en bestrijdings middelen over de akkers vloeien. Dat zal ernstige gevolgen hebben voor het ecologisch evenwicht in India's belangrijkste landbouwge bied. Voorbode Met het Pepsi-project is een to taalbedrag gemoeid van 32 miljoen gulden. Dat is in vergelijking met andere overeenkomsten met bui tenlandse bedrijven niet veel. Maar volgens insiders is de overeen komst met Pepsi de voorbode van een ware 'cola-nisatie', het begin van een hele reeks Indo-Ameri kaanse projecten. Volgens niet be vestigde geruchten heeft Coca Cola al een voorstel gedaan voor een vergelijkbare fabriek in Midden- India. BRUSSEL (Rtr/DPA) - De Europe se Commissie heeft dinsdag voor gesteld de produkten van een aan tal Japanse producenten van copi eerapparatuur te belasten met anti- dumpingheffingen. Het voorstel heeft betrékking op een drietal Japanse ondernemin gen, die driejaar geleden montage- fabrieken in Westeuropa hebben opgezet om de oudere anti-dum pingheffingen van de EG te omzei len. Dit heeft een woordvoerder van de Europese Commissie mee- De betreffende bedrijven zijn Konica en Matsushita Electric In dustrial in de Bondsrepubliek Duitsland en Toshiba in Groot- Brittannië. In 1985 is er door de EG al een onderzoek ingesteld naar de afzet van hun moederconcerns op de Europese markt. Vervolgens zijn toen heffingen ingesteld om de Japanse concerns ervan te weer houden copieerapparatuur onder de kostprijs (in Japan) op de EG- markt te brengen. Nu heeft de Europese Commis sie geconcludeerd dat de produk ten van de in Europa opererende dochterondernemingen teveel on derdelen bevatten die in Japan zijn gemaakt. Daarom moeten deze goederen met dezelfde heffingen worden belast als de produkten van de moederconcerns in Japan. De Japanse ondernemingen heb ben volgens Brussel een aandeel op de EG-markt van copieerappa ratuur van meer dan tachtig pro cent. De totale EG-markt vertegen woordigt een waarde van één mil jard ecu (2,34 miljard gulden). De commissie baseert haar oor deel op een in 1987 getroffen maat regel met betrekking tot zoge naamde 'schroevendraaier-fabrie ken', waar in een handomdraai met een aantal (geïmporteerde) onder delen een eindprodukt wordt ge maakt. Volgens deze bepaling kan de EG anti-dumpingheffingen in stellen zodra een Europese doch teronderneming van een moeder concern buiten de EG haar eind- produkten grotendeels monteert met onderdelen, die niet binnen de EG-grenzen zijn vervaardigd. De grens ligt voor de EG bij zestig pro cent. PALTHE Palthe (chemische rei niging, textielveredeling) heeft de eerste helft van dit jaar afgesloten met een winst voor belastingen van 380.000 tegen 550.000 gulden in de zelfde periode van 1987. Over het tweede halfjaar verwacht de direc tie een bedrijfsresultaat dat iets be ter zal zijn dan dat van het eerste halfjaar. ADVERTENTIE gevestigd in 67 landen. De organi satie heeft in Nederland afdelingen aan de zeven universiteiten met studies economie. Aiesec organiseert al jaren met succes en met hulp van ruim 30 hoofdsponsors arbeidsmarkt-in formatieprogramma's. Bijna afstu derende studenten worden tijdens deze dagen in contact gebracht met grote bedrijven en ministeries. Aieselect is een aanvulling daar op en vol'gens een van de initiatief nemers, P. van Lammeren, met na me ook geschikt voor het midden- en kleinbedrijf. Het is de bedoe ling, dat elk kwartaal een 'ronde' plaatsvindt. De inschrijving voor de eerste ronde eindigt op 21 oktober. 6.300 studenten en enkele honderden be drijven zijn benaderd om mee te •doen. Van Lammeren hoopt in de eerste ronde op deelname door 1.000 studenten en 100 onderne mingen. FIETS/HOME-TRAINER instelbare trapkracht kilometerteller en snelheidsmeter door telescoopveer ook als roeitrainer te gebruiken. SINGAPORE - Tien jaar geleden lanceerde China's sterke man, Deng Xiaoping, een ambitieus eco nomisch hervormingsprogramma. Op het platteland bleek het een succes, maar in de steden werd het leven voor de mensen er veel moei lijker door. Doel van de hervormin gen is een marktgerichte economie te scheppen, wat afschaffing van door Bob Mantiri de staatsssubsidies op ondermeer levensmiddelen betekent. Maar stappen in die richting hebben ge leid tot enorme prijsstijgingen. Dit had weer tot gevolg, dat de Chine zen, bang dat hun geld niets meer waard zou worden, de winkels leegkochten of hun geld van de banken haalden. De partijleiders gever toe dat de hervormingen een kritiek punt hebben bereikt. In Peking is op het ogenblik het centrale comité van de communistische partij bijeen om zich daarover te beraden. Aan genomen wordt besloten zal wor den, dat de economische hervor mingen voor de komende twee jaar pas op de plaats maken en dat het beleid gericht moet zijn op de op lossing van de huidige gigantische problemen. Economen zijn van mening, dat de Chinezen op een punt zijn be land, dat zij belangrijke beslissin gen moeten nemen. Maar de rege ring aarzelt om de prijzen helemaal los te laten omdat zij stijgende in flatie vrezen en ook niet weten hoe zij dat probleem moet aanpakken. Niet zozeer uit economisch, maar meer uit politiek oogpunt. ze worden van alle kanten be laagd door groepen met gevestigde belangen. En dat zijn er heel wat. Communistische partijfunctiona rissen in de fabrieken hebben er belang bij dat de hervormingen worden teruggeschroefd. Ze drei gen hun invloed kwijt te raken aan professionele managers. Een ande re belangengroep is de corrupte bureaucratie, die profijt trekt van de huidige economische verwar ring en enorme winsten maakt op de zwarte markt. Zulke praktijken zijn aan de orde van de dag. Maar de grootste groep die door inflatie O wordt getroffen is het grote pu bhek. In de afgelopen maanden heeft de inflatie de levensstan daard van miljoenen mensen in de stad afgekalfd. De regering antici peerde hierop door de arbeiders een speciale maandelijkse bonus te geven, maar dat is niet genoeg. De Chinese autoriteiten erken nen de dreiging van om een zich heen grijpende arbeidsonrust. Dit jaar zijn er meer dan 50 stakingen geweest en dit maakt de leiding in de regering en de partij zenuwach tig. Ze zien dat arbeidsonrust de kop opsteekt in de socialistische landen, in Hongarije, Joegoslavië, Polen en in Burma, waar het volk zich tegen de regering keert. Wat hen ook hoofdpijn bezorgt, is de wijze waarop het publiek op de prijsverhogingen reageert. De inflatie wordt in verscheidene ste den geschat op 20 procent, het hoogste percentage in veertig jaar. Vele mensen kochten uit vrees dat hun geld niets meer waard wordt, luxe artikelen als tv's en koelkas ten. Vele spaarders haalden hun geld weg bij de bank omdat het in flatiepercentage stukken hoger ligt dan de rente die de banken op hun spaartegoeden geven. Paniek In een poging een einde te ma ken aan de paniek beloofde de re gering, dat er tot het eind van vol gend jaar geen belangrijke prijs verhogingen te verwachten zijn. De banken kondigen op hun beurt aan dat zij de rente op lange termijn Deng Xiaoping particuliere deposito's aan de prijs index zal koppelen. Volgens de economen is het pro bleem veroorzaakt doordat de re gering de inflatie lange tijd heeft onderdrukt door de geldvoorzie- ning te verruimen, terwijl de prij zen werden gefixeerd. Maar nu de prijzen zijn losgelaten, is de inflatie zichtbaar geworden en volgens de economen dreigt er in China een zelfde situatie te ontstaan als in Joegoslavië, waar het spook van de inflatie het economisch systeem dreigt te ondermijnen. Ongetwijfeld is de inflatie in Chi na een zeer gevoelige kwestie. In flatie en corruptie hebben de on dergang veroorzaakt van de Kuo- mintang regering en de communis tische leiders zijn dat nog niet ver geten. Het Chinese publiek geeft de prijshervormingen de schuld van hun problemen, maar er zijn echter nog andere factoren die daartoe hebben bijgedragen. De staat is eigenaar van miljoe nen bedrijven, waaronder talrijke niet rendabele fabrieken. Maar het is tegen de communistische princi pe om deze fabrieken zonder meer te sluiten en de arbeiders te ont slaan. Er wordt nu naar gestreefd om de staatsbedrijven gedeeltelijk te privatiseren, zodat ze winsten kunnen maken. Door deze con structie worden de staatsbedrijven minder afhankelijk van de staat. Miljoenen staatsbedrijven draaien op verlies, maar toch verstrekken de banken leningen, waarmee de geldvoorziening toeneemt, het geen inflatie in de hand werkt. Bankroet In november wordt de zoge naamde bankroetwet van kracht. Met dit instrument kan de staat zich ontdoen van de zwakke bedrij ven. Maar afgewacht moet worden of de regering bereid is deze wet krachtig toe passen. Als de bank roetwet naar de letter wordt uitge voerd, zo menen economen, zullen honderdduizenden arbeiders zon der werk komen te zitten. En in een land waar men geen sociale voor zieningen kent, is dit voor de rege ring een riskante zaak. Hoe de economische hervormin gen zich in de nabije toekomst zul len ontwikkelen is een vraag die ie dereen bezighoudt. Zeker is, dat het voor een groot deel afhangt van de machtsverhoudingen in de par tijtop. Berichten van de laatste tijd wijzen er op dat het prestige van partijleider Zhao Ziyang, de archi tect van de economische hervor mingen, beduidend is afgenomen als gevolg van oppositie in de top van de partij en van de regering. Zhao bepleit snelle radicale prijs hervormingen, maar premier Li Peng is een krchtig voorstander van een voorzichtig beleid. Maar al is het conflict tussen de twee groe pen nog zo groot, tot een tweede culturele revolutie zal het volgens de economen niet komen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7