Weerstanden jegens Thatcher nemen toe Bij ANDEREN HEET HET STATIEGELD, Bij ONS KUNSTUITLEEN Inzake anti-Europese houding Geheimzinnigheid rond Israëlische plastic kogels Mafia-offensief op Sicilië eist opnieuw aantal doden China wil vredesmacht in Kampuchea Betogers wachten Britse premier op met eieren VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 BUITENLAND PAGINA 5 DEN HAAG - Nederlandse wapen deskundigen tasten in het duister over de plastic kogels die het Israë lisch leger sinds kort gebruikt om de Palestijnse opstand te onder drukken. De munitie wordt in Is raël zelf gefabriceerd, naar een ge ïmporteerd ontwerp. Over de her komst van het ontwerp hullen de Israëlische militaire autoriteiten zich in stilzwijgen. In Noord-Ierland wordt door het LONDEN (GPD) In de komende jaren zal meer dan de helft van de nieuwe wetgeving in Britse leger al langere tijd gebruik Groot-Brittannië afkomstig zijn van de Europese Gemeenschap. Aldus de conclusie van fic™ogelsVMaTrTezTzijn onverge- een geheim rapport dat door Britse adviseurs en specialisten is samengesteld in opdracht lijkbaar met de veel klemere pro van de Conservatieve Partij. door Margreet Vermeulen Het is nog maar kort geleden dat de leider van de Tories, premier Mar garet Thatcher, in niet mis te ver stane bewoordingen duidelijk maakte dat zij zich met hand en tand zal verzetten tegen elke on dermijning van de macht in het ei gen soevereine Britse parlement. En het ligt voor de hand dat de stu die voor de Tories opnieuw aanlei ding is tot heftige discussies over wat Margaret Thatcher beschouwt als de 'vreselijke nachtmerrie van Brussel'. De bedoeling van het rapport is om bij te dragen aan het uitstippe len van de conservatieve strategie voor de komende Europese parle mentsverkiezingen in juni. Er is een tijd geweest dat men zich in parlementaire kringen van Groot- Brittannië nauwelijks druk maakte om dit soort verkiezingen. Het heette dan dat het ging om de keu ze van een afvaardiging voor een volstrekt tandeloos parlement. Het goede leven in Straatsburg en de vorstelijke vergoedingen werden dusdanig afgeschilderd, dat het bij na pijnlijk werd om je er voor op de kieslijst te laten plaatsen. Maar via het Europese Parle ment zijn er tenslotte ook enthou siaste Britse Europeanen en zelfs toegewijde Britse Eurocraten ge komen. Ze zijn er nu in alle politie ke groeperingen. En met name bin nen de Conservatieve Partij roeren zij geducht de trom om te verdedi- Felle kritiek van conservatieven op leider Hongarije BUDAPEST (Rtr) - Orthodoxe le- den van de Hongaarse communis tische partij hebben afgelopen dinsdag felle kritiek geuit op het li berale beleid van partijleider Grosz, die vier maanden geleden aan de macht kwam. Op een bijeen komst van het Centraal Comité verweten verscheidene sprekers de partijleiding dat zij een slappe houding aanneemt tegen het "on gebreidelde rechtse conservatis me" in het land. Eén spreker zei dat veel partijle den wanhopen bij het zien hoe de partij afstevent op het 'bourgeois kapitalisme'. Anderen vergeleken het politieke klimaat met de stem ming die voor de anti-communisti sche opstand van 1956 heerste. Op de bijeenkomst las Berecz, bekend als een van de minst hervormings gezinde leden van het Politburo, een brief voor waarin een partijaf deling in Budapest haar bezorgd heid uitsprak over de kritische toon van de media en het toestaan van betogingen in de hoofdstad. "Laten wij niet toestaan dat de par tij wordt vermorzeld", aldus de op stellers van de brief. "Het ziet er be slist uit als een tegenaanval van de conservatieven", zo zei een wester se diplomaat over de partijbijeen komst. Buitenland kort India Een boot die inwoners van een dorpje in de noordelijke Indiase deelstaat Punjab evacueerde na een overstroming, is met 25 men sen aan boord gekapseisd. Alle op varenden worden vermist. Het schip sloeg om door de sterke stro ming, aldus een legerwoordvoer- der. Togo De regering van Togo heeft in een officiële verklaring categorisch ontkend ooit toestemming te heb ben gegeven voor het dumpen van chemisch afval op zijn grondge bied, zoals was beweerd door de Italiaanse firma Jelly Wax. De mi nister yan volksgezondheid van Togo zei dat zijn regering nooit met wie dan ook over welk contract heeft onderhandeld voor het stor ten van afval. Sovjetunie De Sovjetunie heeft beloofd bin nenkort 44 dissidenten vrij te laten die voorkomen op een Amerikaan se lijst met namen van 48 Sovjet- russische politieke gevangenen, al dus de Amerikaanse krant The Washington Post. De krant schrijft onder aanhaling van Amerikaanse zegslieden dat de belofte vorige week werd gedaan tijdens het be zoek van de Sovjetminister van buitenlandse zaken, Sjevardnadze, aan Washington. Zuidafrika In Zuidafrika zijn op drie ver schillende plaatsen bommen ont ploft. Een van de explosies deed zich gisteravond rond zeven uur voor bij het gemeentehuis van de kleurlingenwijk Bonteheuvel, bij Kaapstad. Door de kracht van de explosie sneuvelden ramen van het gebouw, werd het dak beschadigd en raakte een onbekende man ern stig gewond. gen dat de nieuwe interne markt van 1992 in West-Europa moet sa menvallen met meer supra-natio- nale macht bij de Europese Ge meenschap. Het door de Tories bekostigde rapport speelt de 'Europa-gezin den' nadrukkelijk in de kaart met de opmerking dat het juist in de ontwikkeling van de interne markt van groot belang is, dat het Europe se Parlement meer invloed krijgt. Dit gaat lijnrecht in tegen de op stelling, waarmee onder anderen premier Thatcher de macht van het eigen nationale parlement wil af schermen. En het is duidelijk dat zij het rapport niet in dank zal afne men. Vooral niet omdat het duide lijk stelt dat de premier zelf met het aanvaarden van de Europese Akte heeft bijgedragen tot een toene mende wetgevende macht bij de instituten van de Gemeenschap. De Belgische premier Wilfried Martens heeft gisteren de tegen aanval ingezet op Thatcher. Het achterwege laten van een reactie op haar anti-Europese toespraak zou, zo meende Martens, wel eens de indruk kunnen wekken dat meer politieke leiders het met Thatcher eens zijn dat de Europese eenwording veel te snel en te ver gaat. De Belgische premier is vóór een grotere politieke eenheid in Euro pa, als uitvloeisel van de economi sche eenheid waar nu zo hard aan gewerkt wordt. Er moet volgens Martens een echte economische en monetaire unie komen, met één centrale bank en één Europese munt. Hoewel hij het begrip 'Verenigde Staten van Europa' - door Thatcher vorige week nog faliekant afgewe zen - niet gebruikte, bepleitte Mar tens een federaal Europa, een soort bondsstaat met een sterke uitvoe rende macht en een Europees Par lement dat die macht effectief con troleert. De uitvoerende macht zou verre gaande bevoegdheden moeten krijgen op gebieden als de buiten landse betrekkingen, monetair be leid en ook de defensie. Slechts op één punt deelt Mar tens de mening van zijn Britse col lega. Het 'Europa-zonder-grenzen' van na 1992 hoeft niet te betekenen dat alle grenscontroles verdwijnen. Thatcher verzet zich daartegen om dat controles nodig zijn voor de*be- strijding van de drugshandel, het terrorisme en de illegale immigra- jectielen die het Israëlisch leger gebruikt. De kleinere Israëlische kogels dringen makkelijker het li chaam binnen en zijn dus gericht op het veroorzaken van verwon dingen. Grotere rubber of plastic kogels zoals die in Noord-Ierland gebruikt worden, ketsen vrijwel altijd op het lichaam af. De schok die dat te weeg brengt, is veelal zo heftig dat men de tegenstander toch heeft uitgeschakeld. Alle plastic kogels hebben met elkaar gemeen dat ze op de lange afstand niet dodelijk zijn. Dat komt door de lage snelheid waarmee ze de loop van het wapen verlaten. Die is volgens deskundigen zes keer lager dan de snelheid van nor male munitie. Op (te) korte afstand zijn plastic kogels echter net zo dodelijk als die van metaal. In het geval van Israël is het echter onduidelijk wat in dit verband 'te kort' is. De Israëlische minister van defensie, Rabin, zei gisteren dat de plastic kogels voor al nodig zijn om stenen gooiende jongeren te treffen die onbereik baar zijn voor traangas en de wa penstok. Hij noemde daarbij een afstand van 30 tot 50 meter en zei dat het uitdrukkelijk de bedoeling is de jongeren alleen te verwonden. Mili taire bronnen in Israël menen ech ter dat de plastic kogels die op een afstand van minder dan 70 meter doel treffen, dodelijk zijn. Onduidelijk is ook of met de klei nere plastic kogels gericht kan worden geschoten. Met rubber ko gels kan dat niet, omdat altijd reke ning gehouden moet worden met een afwijking van één a twee me ter. De kans dat men onschuldige omstanders raakt, is daarom erg groot. Onder andere om deze reden is het gebruik van rubber en plastic kogels in Nederland nooit serieus ter sprake geweest. Een vervelende bijkomstigheid van plastic kogels is dat het lastig is ze op een zorgvuldige manier uit het lichaam te verwijderen omdat de precieze plek zich niet met rönt- Minister Rabin. genapparatuur laat opsporen, zoals met metalen kogels het geval is. De Verenigde Naties heeft inmiddels geprotesteerd tegen het gebruik van plastic kogels door het Israë lisch leger. Maandag vielen meer dan zeventig gewonden, tegen ne gentien in de maand juli. NEW YORK - De Russische minister van buitenlandse scher. Na afloop werd gemeld dat de twee bewindslie- zaken Sjevardnadze (rechts), die de afgelopen dagen den een obstakel uit de weg hebben geruimd voor de in New York verbleef voor het bijwonen van een verga- no9 °Penen onderhandelingen over conventionele dering van de Verenigde Naties, had vlak voor zijn ver- stabiliteit in Europa. Ze zijn het eens geworden over de trek naar Moskou nog een vrolijke ontmoeting met de definitie van wapensystemen die zowel conventionele Amerikaanse presidentskandidaat Dukakis. Ook als nucleaire ladingen kunnen afvuren, sprak Sjevardnadze met de Westduitse minister Gen- rf"1» AI>> PALERMO (Rtr/AFP/DPA/AP) - Terwijl aartsbisschop Luigi Bom- marito van Catania dinsdag bij het graf van het zoveelste slachtoffer van het september-offensief van de mafia vroeg "Wie is het volgende slachtoffer?", werden elders op het eiland zes Sicilianen doodgescho ten. In Caccamo bij Palermo werden drie mannen in de rug geschoten, onder wie de zwager van de kroon getuige Salvatore Contorno, een vroegere huurmoordenaar van de mafia. Contorno leverde de Itali aanse justitie met zijn verklaringen de bevestiging voor de betrokken heid van tientallen mafiosi bij hon derden misdaden in de afgelopen tien jaar op het eiland. Contomo's verklaringen en die van ex-mafiabaas Buscetta leidden uiteindelijk in december vorig jaar na een 'maxi-proces' tot lange ge vangenisstraffen voor 338 crimine len. In Palermo zelf werden even later nog eens twee met kogels doorzeefde lijken gevonden. Het waren die van een vermeende ma- fiabaas en zijn vrouw. Zij werden in hun villa aan de rand van Paler mo op Sicilië door onbekende in dringers doodgeschoten. Volgens de politie was de moord op de 42-ja- rige Bontade en zijn echtgenote kennelijk zorgvuldig voorbereid. Bontade was een van de beklaag den in het massa-proces tegen de mafia en werd in december tot acht jaar veroordeeld wegens criminele vereniging. Hij was in hoger be- NEW YORK (AP) - De Chinese minister van buitenlandse za ken, Qian Qichen, heeft ér giste ren in een toespraak tot de Alge mene Vergadering van de VN voor gepleit een internationale vredesmacht naar Kampuchea te sturen. Deze zou moeten toezien op de terugtrekking van de Viet namese troepen uit dat land en op het houden van vrije verkie zingen. Qian Qichen zette het uit vijf punten bestaande Chinese standpunt uiteen inzake een op lossing van de kwestie-Kam- puchea. De sleutel hiertoe ligt volgens Peking in de terugtrek king van de Vietnamese troepen uit Kampuchea. Hiertoe zou Hanoi zo spoedig mogelijk met een tijdschema moeten komen, dat voorziet in een snelle afmars van de Vietnamezen. Tijdens de terugtrekking van de Vietnamese troepen zou in Kampuchea een voorlopige coa litieregering moeten worden ge vormd. Deze zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van het Kampucheaanse verzet - de Rode Khmer, de Nationalis tische Khmer van oud-premier Son San en de aanhangers van prins Norodom Sihanouk - en uit vertegenwoordigers van de hui dige door Vietnam gesteunde re gering. Prins Sihanouk zou deze regering moeten leiden. Over de kandidaten van de verschillende fracties zou volledige overeen stemming moeten bestaan en geen van de partijen zou in de nieuwe regering een dominante positie mogen innemen. Zodra de voorlopige regering een feit is, zouden de legers van de vier partijen hun wapens moeten neerleggen. Voorts zou den de militaire formaties zich ver moeten houden van de poli tiek. Wellicht zouden de legers kunnen worden ontbonden en op kunnen gaan in een verenigd nationaal leger, waaraan elke partij een gelijk aandeel zou moeten leveren. roep gegaan en stond onder huisar rest, na het grootste deel van zijn gevangenisstraf van acht jaar te hebben uitgezeten. Gisterochtend werd tevens een zesde slachtoffer bij Messina ontdekt. Een deel van de moorden lijkt het werk van opkomende nieuwe clans in de slechts door tijdelijke bestanden getekende 'eeuwige' strijd om een deel van de koek, die op Sicilië voornamelijk bestaat uit percentages over bouwopdrach ten, EG-subsidies. afpersing van bedrijven, drugs- en wapenhandel en prostitutie. Op Sjcilië zijn tot dusver deze week tien personen vermoord. Zakenlui geven anti-Aquino militairen steun SINGAPORE (GPD) - Prominente zakenlieden en politici op de Fili- pijnen geven financiële steun aan voortvluchtige militaire rebellen die de regering van president Cory Aquino ten val willen brengen. Dat is gisteren door de militaire bevel hebber van Manila, generaal Bia- zon, onthuld. Wie deze zakenlieden en politici zijn, is niet bekendgemaakt. De mededeling van de generaal kwam een dag na de aanhouding van lui tenant-kolonel Eduardo Matillano, een van de leiders van de mislukte staatsgreep van augustus vorig jaar tegen president Aquino. Hij voerde samen met de nog steeds voort vluchtige kolonel Gringo Honasan de bloedige couppoging uit. Matil lano, die in april uit gevangen schap ontsnapte, zou hebben be kend dat hij bezig was met het re- cruteren van dissidente militairen voor een nieuwe staatsgreep tegen Aquino. Geheim bezoek Noord-Ierland ADVERTENTIE LONDEN De Britse premier Margaret Thatcher is gisteren in Noord-Ierland bekogeld met eie ren en uitgejouwd. De premier bracht een eendaags bezoek aan Noord-Ierland, dat uit veiligheids overwegingen tot het laatst toe ge heim was gehouden. In Lisburn, een voorstadje van Belfast, kwam zij met een bezorgde echtgenoot Dennis oog in oog te staan met een groep betogers tegen haar beleid voor Noord-Ierland. door Haye Thomas Premier Thatcher is niet bijzon der populair in de kop van het groe ne eiland. Voor vele katholieken geldt zij als het symbool van de Britse machtspositie in Ulster en in kringen van de protestantse meer derheid is men sterk gekant tegen het Anglo-Ierse akkoord dat voor ziet in een dialoog met de regering van de Ierse republiek in Dublin. Uit angst voor gewelddadige ac ties waren er voor haar bezoek de meest stringente veiligheidsmaat regelen getroffen en had de politie de betoging in Lisburn ook snel on der controle. "Dit is een prachtig land dat welvarend kan zijn als wij er in slagen de veiligheid te verze keren", sprak premier Thatcher tot leden van de Noordierse politie en het eigen Ulster Verdegings Regi ment. "Omdat de democratie sterft als het terrorisme succes heeft", voegde zij er grimmig aan toe. De bedoeling is dat premier Thatcher minstens één keer per jaar de moeilijke trip naar Noord- Ierland maakt. Al was het maar om daarmee het politieke punt duide lijk te maken dat Noord-Ierland deel zal blijven van het Verenigd Koninkrijk, zolang de meerderheid van de bevolking dit wenst. Niette min geldt haar bezoek telkens als een uiterst riskante onderneming, die de politie en het Britse leger ter plaatse in verhoogde staat van alarm brengt. Maar dat geldt allang niet meer alleen voor Noord-Ierland. Op dit moment wordt bijvoorbeeld de laatste hand gelegd aan een gigan tische veiligheidsoperatie in de badplaats Brighton aan de Engelse zuidkust, waar over twee weken het jaarlijkse congres van de Con servatieve Partij begint. Niemand is daar vergeten hoe vier jaar gele den de IRA een zware bomaanslag pleegde op het Grand Hotel in Brighton met de bedoeling om pre mier Thatcher en haar kabinet om het leven te brengen. De sporen van deze bloedige aanslag zijn allang uitgewist. Al hangt er in het hotel nog wel een fo to van de geweldige ravage, die de explosie veroorzaakte met als on derschrift de verklaring van de IRA: "Vandaag hebben wij geen geluk gehad. Maar bedenk maar dat wij maar één keer geluk nodig hebben. En jullie altijd". Daarom is er nu sprake van een gigantische operatie, genaamd Radcot, die onder meer voorziet in een vliegverbod boven Brighton, controle door de marine in Het Ka naal, kikvorsmannen langs de kust en scherpe bewaking door een le ger van politieagenten. Scherp schutters worden verdekt opge steld en de meest moderne elektro nische apparatuur is ingeschakeld voor deze operatie, die al in maart is begonnen en in totaal meer dan vijf miljoen gulden zal kosten. Al sinds jaar en dag beschouwen we statiegeld voor bierflesjes als de gewoonste zaak van de wereld. Maar soms is het meer dan dat. In één geval zou je zelfs kunnen spreken van een bescheiden vorm van kunstuitleen. Een mooie traditie, die het beugelflesje en het bier van Grolsch met ere voortzetten. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5