Kamer vreest chaos j in gezondheidszorg Smit-Kroes maakt bezwaar tegen Belgische 'smeerpijp' Kamervoorzitter weigert herdenking keizer Japan Voorhoeve: offer nodig voor langdurig werkloze Politie: onderzoek naar misdaad in provincie 'goedkoop succesje' BINNENLAND PAGINA 3 Bij invoering plannen commissie-Dekker DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil meer zekerheid over de gevolgen van het nieu we stelsel voor gezondheidszorg volgens de voorstellen van de commissie-Dekker. Alle grote partijen grepen gisteren een debat over wijzigingen in de ziekenfondspremie aan om hun vrees te uiten. Zij zijn bang dat de hervormingen in de gezondheidszorg uitlopen op een chaos. Het kabinet wil op 1 januari voor ziekenfondsverzekerden nominale (vaste) premie van 156 gulden per volwassene en 78 gulden per kind voor maximaal twee kinderen. Tegelijk kan het deel van de ziekenfondspremie dat afhankelijk is van het inkomen om laag. Ook moet de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz) per 1 januari volgend jaar worden uit gebreid met de psychiatrie en de kunst- en hulpmiddelen die nu nog in de ziekenfonds- en particuliere verzekering zitten. Daarmee is twee miljard gulden gemoeid. De WD'er Nijhuis zei te weige ren een "blanco cheque" af te ge ven voor wijzigingen in de zieken fondspremie. De WD heeft moeite met het feit dat het kabinet het voorgestelde bedrag tussentijds meer dan verdubbeld heeft. Het wetsvoorstel waarover de Kamer gisteren debatteerde geeft het ka binet de mogelijkheid de premies op eigen gezag vast te stellen, zon der tussenkomst van de Kamer. De PvdA is tegen de plannen. Het CDA gaat wel akkoord met het voorstel, maar wil over de ge volgen voor de koopkracht over twee weken praten bij de algemene beschouwingen over de Miljoenen nota. Het kabinet heeft voorgesteld de kinderbijslag te verhogen, om zo de inkomensgevolgen voor ge zinnen met kinderen op te vangen. Volgens het CDA kan het 'specia listen-geeltje' verdwijnen wanneer de vaste bedragen na 1990 nog ver der worden verhoogd, zoals het ka binet wil. Het CDA wil tot 1990 experimen teren met een nieuw in te stellen 'centrale kas', waarin in de toe komst de verzekeringspremies moeten worden gestort. Mislukt dat experiment, dan moet het mo gelijk zijn de wijzigingen in de zie kenfondspremie weer helemaal te rug te draaien, zo staat in een wijzi gingsvoorstel van het CDA-kamer- lid Tuinstra. De WD eist dat zo snel mogelijk wordt geëxperimen teerd met het uitkeren van 'norm bedragen' per medische ingreep aan de verzekeraars die de specia listen-rekening betalen. Aan de veranderingen in de zie kenfondswet is een forse uitbrei ding van de algemene wet bijzon dere ziektekosten (awbz), het fonds tegen grote medische risico's, ge koppeld. Het kabinet wil met de uitbreiding een eerste stap zetten Binnenland kort Jamboree De achttiende Wereld Jamboree - hèt internationale padvinderseve nement dat in 1995 in Nederland wordt gehouden - is op zoek naar een geschikte plek. De gemeenten Apeldoorn en Roermond stelden zich al kandidaat voor het kam- peerspektakel waaraan naar schat ting 30.000 scouts uit honderd lan den zullen deelnemen. De juiste plaats is een terrein van ten minste 350 hectare, waarop 15.000 tenten kunnen worden geplaatst. Op dat terrein zal ook plaats moeten zijn voor de 'overige voorzieningen': bankgebouwen, restaurants, win kels, een coördinatieruimte, een ra diokamer, voedselopslagruimte Belasting De gemeente Amsterdam wil de minima in de stad de onroerend goedbelasting en de kosten voor het reinigingsrecht en waterzuive- ringskosten kwijtschelden. Wet houder P. Jonker heeft van het stadsbestuur de opdracht gekre gen te onderzoeken of cliënten van de sociale dienst in het vervolg au tomatisch van deze kosten ver schoond kunnen blijven. De kwijt schelding van deze gelden is vanaf maart al mogelijk, maar betrokke nen moesten dat zelf bij de belas tingdienst aanvragen. Gaandeweg In Arnhem is gisteren officieel de stichting Gaandeweg van start gegaan. Een stichting die zich ten doel stelt gezinnen met een kind dat aan kanker lijdt een week gratis vakantie te bezorgen. Die vakan ties moeten worden gefinancierd door liefdadigheidsacties, giften en donateurs. De stichting is een ini tiatief van een groep Arnhemse particulieren. In gezinnen waar een kind kanker heeft, heerst een enor me spanning. Bovendien heeft de ziekte veel financiële consequen ties waardoor een vakantie er vaak niet meer in zit. Burgerweeshuis Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn bereid het Burgerweeshuis aan het IJsbaan pad in de hoofdstad te kopen. Daartoe moeten onderhandelingen worden gevoerd met de huidige ei genaar, de Stichting Agogisch Cen trum. Het Burgerweeshuis van ar chitect Aldo van Eijck is, volgens het SAC, niet meer geschikt voor het onderbrengen van kinderen. Verbouwplannen echter stuitten op protest van diverse kanten. op weg naar een algemene basis verzekering voor iedereen. Ook in dat plan zijn met Prinsjesdag de nodige veranderingen aange bracht. Eerst zou de awbz met 800 miljoen worden uitgebreid, nu wil het kabinet volgend jaar al een uit breiding met twee miljard. Ook daaraan stoort de WD zich. Naar het kamerdebat over de ge zondheidszorg werd met de nodige spanning uitgekeken. Het debat gold als 'testcase' voor de gespan nen verhoudingen binnen de rege ringscoalitie. CDA en WD ver schillen diepgaand van mening over de hervormingen die de com missie-Dekker voorstelde. Premier Lubbers dreigde de WD dit voor jaar zelfs met een regeringscrisis wanneer de liberalen de plannen zouden blokkeren. De regeringspartijen beperkten zich gisteren tijdens het debat tot het stellen van vele tientallen, me rendeels uiterst technische, vra gen. Spanning binnen de coalitie bleef daardoor uit. Wel kwam het tot een harde botsing met PvdA- woordvoerder Van Otterloo, die de coalitie in felle bewoordingen ver weet het wetsvoorstel overhaast door de Kamer te loodsen. De PvdA probeerde dinsdag al tever geefs de kamerbehandeling van het voorstel op te schorten. DEN HAAG (ANP/GPD) - Drs. H. Eversdijk, waarnemend voorzitter van de Tweede Kamer, heeft beslo ten om de Japanse keizer Hirohito bij zijn overlijden niet te herden ken, zolang hij in de voorzitters- stoel zit. Kamervoorzitter Dolman verblijft op het ogenblik in Seoul bij de Olympische Spelen. Evers- dijk kan een dergelijk besluit op grond van het reglement van orde van de Tweede Kamer zelf nemen. Eversdijk heeft gisteren overlegd met alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer, die het met hem eens bleken te zijn. Eversdijk kwam in actie, nadat de fractieleiders van de vier groot ste partijen in de Kamer dinsdag het kabinet aanbevolen om bij de afvaardiging van een delegatie naar de begrafenis van de Japanse keizer rekening te houden met ge voeligheden in ons land jegens hem. Talrijke Nederlanders heb ben in de Tweede Wereldoorlog in Nederlands-Indië geleden onder de Japanse bezetting. Ook toen was Hirohito staatshoofd van Ja pan. In de Tweede Karner was afge sproken dat het voorstel van Evers dijk niet bekend zou worden ge maakt. Tot grote woede van de be trokkenen is dat toch gebeurd. Het wordt in de Kamer nu niet uitgeslo ten geacht dat kamervoorzitter Dolman na zijn terugkomst begin volgende week de beslissing van zijn vice-voorzitter zal herroepen. Het is gebruikelijk dat elk be vriend staatshoofd, en daaronder wordt ook de Japanse keizer gere kend, bij zijn overlijden in de Ka mer wordt herdacht. In de Kamer is ondertussen met verbazing kennis genomen van de uitspraken van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) dat hij hoe dan ook de begrafenis van Hi rohito zal bijwonen. Morgen zal het kabinet zich over de zaak buigen. Dan zal besproken worden wie er Correct Nederland moet correct worden vertegenwoordigd in het geval Hi- rohoto overlijdt. Tegelijkertijd moet de regering daarbij zorgvul dig rekening houden met de gevoe lens van al die mensen, die de Ja panse keizer niet zien als het staats hoofd van een bevriend land maar als de vijand uit de Tweede-We reldoorlog. Dat zei de voorzitter van de WD-fractie in de Tweede Kamer, Joris Voorhoeve, gisteren in Oegst- geest. Voorhoeve wilde geen con crete reactie geven op het stand punt van minister Van den Broek (buitenlandse zaken), die persoon lijk naar Japan wil afreizen om Ne derland te vertegenwoordigen. OEGSTGEEST - Het scheppen van baantjes als huismeester en contro leur in het openbaar vervoer is een "maatschappelijk offer" waard, als langdurig werklozen daarmee aan het werk geholpen kunnen wor den. "Dergelijke baantjes zijn van wege de lage produktiviteit be drijfseconomisch niet meer verant woord. Maar we moeten bedenken dat het verdwijnen ervan ook scha de - door vandalisme en criminali teit - tot gevolg heeft gehad, die je niet in een winst- en verliesreke ning tot uitdrukking kunt bren gen". Dat zei WD-fractieleider in de Tweede Kamer J. Voorhoeve gis teravond tijdens een spreekbeurt in Oegstgeest. Hij wees er op dat de werkloosheid voor een groot deel moet worden toegeschreven aan het wegvallen van banen voor laag geschoolden. de. Een sociaal stelsel dat tussen het Portugese en het Nederlandse in ligt, zal voor Nederland niet vaardbaar zijn. Ik denk niet 2 aan lagere uitkeringen, verscherping van de uitkerings- voorwaarden". Met name op het terrein van de arbeidsongeschiktheid valt er wat de WD betreft het één en ander te veranderen. "We geven twee maal zoveel uit aan de wao als andere EG-staten. We hebben hier even veel (800.000) arbeidsongeschikten als in de Bondsrepubliek. Daaruit blijkt wel dat er bij ons iets scheef zit", aldus Voorhoeve. Dat scheve is volgens hem de "verborgen werkloosheid" in de wao. "Enerzijds is het bedrijven te gemakkelijk gemaakt bij ontslag plannen de overbodige werkne mers in de wao te 'dumpen'; ander zijds ontbreken de prikkels die de wao'er aanzetten tot het zoeken van een andere baan. Een afge- het minimumloon, die ook de auto- keurde bouwvakker kan vaak nog matisering in de hand heben ge- best een kantoorbaantje aan", werkt. "Vandaar al die loonkosten- subsidieplanncn", aldus Voorhoe ve, die zich overigens niet uitsprak voor verlaging van het minimum loon. "De WD moet nog kiezen, maar vast staat dat we iets moeten doen". Hij benadrukte zich meer zorgen te maken over de "kansongelijk heid" en het "maatschappelijk iso lement" van langdurig werklozen dan over hun inkomens. "De werk loosheid is niet een economisch, maar een sociaal probleem. Er is geen gebrek aan banen - er is een tekort aan goed geschoolde werk nemers - maar een gebrek aan ba nen voor minder geschoolden". Voorhoeve ging gisteren uitge breid in op de onlangs gepresen teerde Miljoenennota en maakte duidelijk dat wat hem betreft het huidige kabinetsbeleid nog jaren wordt voortgezet. De collectieve sector moet verder worden terug gedrongen, ook met het oog op ver dere Europese samenwerking. Voorhoeve: "Daarbij gaat het niet om een soort Europees gemiddel- MODERN POLITIEBUREAU ALKMAAR ALKMAAR (ANP) - In Alkmaar is gisteren "het modernste politiebureau van Nederland" geopend. Bij de ope ning was minister Van Dijk (binnenlandse zaken) aanwezig die felle kritiek op zijn arbeidsvoorwaardenbeleid moest aanhoren. Brigadier N. Neuvel, voorzitter van de dienstcommissie (ondernemingsraad) van het Alkmaar- se korpsverweet de minister in félle bewoordingen steeds opnieuw te korten op personeelssterkte en secundaire arbeidsvoorwaarden. Ook zou de bewindsman niets te doen aan achterblijvende salarissen en de toenemende werkdruk. Van Dijk ergerde zich aan de toespraak en weigerde na afloop te applaudisseren. De minister toonde zich enthousiaster over de toepassing van automatisering en moderne elektronica in het nieuwe politiegebouw. (foto ANP) Voorhoeve: teveel DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft bij haar Belgische collega Dupré bezwaar gemaakt tegen de ingebruikname van een pijpleiding voor het lozen van giftige afvalstof fen in de Schelde bij Antwerpen. De Belgische regering wil deze 'smeerpijp' dit najaar in werking stellen. Via de leiding zullen zware metalen, gechloreerde koolwater stoffen en radioactieve stoffen van het Belgische chemieconcern Tes- senderlo in de Schelde terechtko- Tessenderlo is gevestigd in het grensgebied van de provincies Antwerpen en Belgisch Limburg. Op 22 september heeft Smit-Kroes Dupré laten weten dat de water kwaliteit van de Schelde aan de Belgisch-Nederlandse grens door de ingebruikname zal verslechte- De Belgische bewindsman maakte de plannen voor de smeer pijp op 20 juli in een brief aan Smit- Kroes bekend. Volgens de Belgi sche Europarlementariër P. Staes is Smit Kroes in die brief 'honderd procent misleid'. Dupré zou haar een 'gekuiste' versie hebben toege zonden van een door de Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij (VWZ) opgesteld rapport, waarin stelling wordt genomen tegen de pijpleiding. De belangrijkste clusies uit dit rapport heeft Dupré in zijn brief achterwege gelaten, al dus Staes. "Hij heeft de zaken mooier voorgesteld dan ze werke lijk zijn". Desondanks heeft Smit-Kroes de smeerpijp afgewezen. De lozin gen van Tessenderlo zouden een verdubbeling van het gehalte aan radioactiviteit in het Scheldewater Volgens Europarlementariër Staes ligt de pijpleiding al twee jaar ongebruikt en verkeert deze in slechte staat van onderhoud. Het materiaal waarvan de smeerpijp is gemaakt kan gaan lekken, waar door ernstige bodemverontreini gingen dreigen, aldus Staes. De zaak ligt extra gevoelig, om dat de haven Antwerpen wil uit breiden en Nederlandse toestem ming nodig heeft voor de aanleg van een kanaal door Zeeuwsch- Vlaanderen op de linker Schel- de-oever en het uitbaggeren van de Westerschelde. Door de bagger- operatie kunnen grotere zeesche pen van en naar Antwerpen varen. Met het oog op de economische be langen van Antwerpen heeft een schepen van deze stad, J. Mangel schots, zich fel gekeerd tegen de smeerpijp. Het had tot gevolg dat minister Dupré onlangs met ontei geningen dreigde om de pijplei ding toch te kunnen laten lozen. "Ik ben niet bereid daar nu op in te gaan", aldus Voorhoeve. Hij acht de hele discussie voorbarig zolang het Japanse staatshoofd nog leeft. Ook over wat hij verstaat onder een "correcte vertegenwoordiging" liet de WD-leider zich niet uit. "Als het zover is, doet de regering een voorstel. Daar zullen we te zijner tijd wel een standpunt over bepa len". Een jaar geleden ontstond er een politieke rel in Den Haag, toen WD-minister De Korte (economi sche zaken) zijn afkeuring uitsprak over een mogelijk bezoek van ko ningin Beatrix aan Hirohito. Pre mier Lubbers dwong hem te ver klaren dat De Korte niet namens het kabinet had gesproken, maar voor eigen rekening. Een bezoek van de koningin aan Japan was echter van de baan. In Den Haag wordt er rekening mee gehouden dat er wel een verte genwoordiger van het koningshuis naar de uitvaart van de Japanse keizer zal worden afgevaardigd. Dat zou echter niet koningin Beatrix of kroonprins Willem Alexander kunnen zijn. Prinses Margriet zou die taak eventueel op zich moeten nemen. Surinamers eisen inzage in belastende informatie AMSTERDAM (ANP) - Op grond van welke geheime informatie wei gerde de Amsterdamse politie op het laatste moment vier Surina mers toe te laten tot de Amster damse politie-opleiding? Deze vraag stond gisteren centraal in het kort geding dat de vier aanspanden tegen burgemeester Van Thijn, het hoofd van de politie, nt van de rechtbank in Amsterdam. In juni kregen de vier sollicitan ten te horen dat zij waren aange steld als aspirant-politieman. Nau welijks een paar weken later kwam alsnog een afwijzing. Op de vraag van de vier waarom zij niet werden aangenomen, kwam geen duidelijk antwoord. Er zou uit het antece denten- en milieu-onderzoek nade re informatie zijn gekomen die hen niet geschikt maakte voor de oplei ding. De vier, die met jarenlange politiedienst in Suriname een brandschoon verleden menen te hebben, willen weten wat die infor matie is zodat zij zich daartegen kunnen verweren. Afgezien van hun betrokkenheid bij een schietpartij in Suriname met drie doden kunnen zij geen re den voor de weigeringen beden ken. "Politieke redenen kunnen het niet zijn. Tussen de 17 wel aan genomen Surinaamse aspirant-po litiemensen zitten mensen die als militaire politie rechtstreeks onder Bouterse werkten. Zij werden wel aangenomen", aldus de advocaat van de vier, mr. M.G. Blokziel. De gemeente en de politie willen de belastende informatie rond het viertal geheim houden. "Bij het an tecedenten- en milieu-onderzoek zijn de criminele inlichtingen dienst en de politieke inlichtingen dienst van de gemeente-politie be trokken. Bij het verzamelen van gegevens maken deze diensten ge bruik van allerlei middelen, ook ongenoemde en ongenaamde. De aard van de taakstelling van de diensten heeft tot gevolg dat niet in alle gevallen de ontvangen infor matie en de bron daarvan kenbaar kunnen worden gemaakt", aldus gemeente-advocaat mr. W. Wiarda. Rechtbankpresident mr. B.J. As- scher niet echt gelukkig over de gang van zaken. Hij stelde voor een vertrouwenscommissie of een ver trouwenspersoon in te stellen die het vertrouwen van de vier Surina mers heeft en aan wie de geheime informatie verteld zou kunnen worden. Of daarop wordt ingegaan is nog niet bekend. DONORKAART - Het ministerie van economische zaken heeft sub sidie gegeven voor een automatise ringsproject bij de Rode Kruis Bloedbank Gnoningen-Drenthe. Het gaat om de ontwikkeling van een donorkaart met ingebouwde microchip. Alle 55.000 bloeddono ren in Groningen en Drenthe zul len binnen ongeveer twee jaar van zo'n DonorCard worden voorzien die de veiligheid en de efficiëntie van de bloedtransfusie-praktijk op een donor-vriendelijke wijze moe ten verhogen. ADVERTENTIE ROOSENDAAL (GPD) - Een goed koop en niet representatief succes je. Zo typeert commissaris J. van de Ven van de Roosendaalse poli tie de conclusie van en onderzoek van het ministerie van justitie dat de misdaad zich zou verplaatsen naar de provincie. Het is geen on derzoek, maar een optelsom, zegt de korpschef kwaad. Breda en Roosendaal komen er in dat rapport erg slecht vanaf. Ze staan nummer 1 en 2 op de ranglijst van gemeenten met meer dan 50.000 inwoners waar de geregi streerde criminaliteit over de laatste zeven jaar het snelst is ge- Van de Ven: "Wat die weten schappers hebben gedaan, is de cij fers van het CBS bij elkaar optellen en vergelijken. Maar in 1980, toen er voor het eerst werd geteld, wer den zaken bijvoorbeeld heel, an ders benoemd. Statistisch werd er op een andere manier mee om ge gaan. Daarom is het een goedkoop succesje van het ministerie: kijk ■eens hoe goed wij met ons beleid scoren in de Randstad. De korpsen in de provincie die juist verschrik kelijk veel energie steken in pre ventie en het bevorderen van de aangiftebereidheid, en daarmee ook scoren, worden nu gestraft". "Want wat stelt dat onderzoek nu in feite voor? Iemand met een homecomputer had dat op een avond kunnen doen. Gewoon de cijfers vergelijken, maar zo werkt het natuurlijk niet. Een beetje we tenschapper had een diepteonder- zoek gedaan", meent Van de Ven. Van de Ven wil niet ontkennen dat de situatie in landelijk opzicht zorgwekkend is. "Ik ben ongerust, maar in Roosendaal zijn er ook be moedigende veranderingen. In de genoemde periode steeg het aantal aanhoudingen met vierhonderd procent. Ja, het oplossingspercen tage daalde. Maar het is ongepast om steden tegen elkaar te gaan uit spelen. Want laten we eerlijk zijn: in de grote steden is de bereidheid om aangifte te doen enorm ge daald. Dat heeft Justitie wèl be reikt". Waarnemend korpschef J. Schoonen in Bergen op Zoom is het met Van de Ven eens. "Ook bij ons zijn de aangiften en criminali teit fors toegenomen. Maar we heb ben het publiek de laatste jaren ge stimuleerd om aangifte te doen. Wat bepaalt uiteindelijk het cijfer, hoe worden de gegevens verwerkt? ^Woordvoerder E. Meijer van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) kan zich wel vin den in de conclusie van Justitie dat de criminaliteit in de provincie sterk groeit. Hij noemt dat een uit stralingseffect van de Randstad. In juni van dit jaar wees een onder zoek van de Centrale Recherche Informatiedienst in Den Haag al uit dat in de provincies zware cri minelen in bendes actief zijn. In West-Brabant zou het om tussen de 35 en 50 bendes gaan. Ook dië con clusie wordt in politiekringen in twijfel getrokken. Officier van justitie mr. W. Tielkemeijer in Breda zegt de con clusie van het onderzoek niet te kunnen ontkennen of bevestigen. "Cijfers zijn heel moeilijk te verge lijken, het gaat om relatieve begrip pen. Natuurlijk kan ik bevestigen dat er in Breda veel heroïnever- slaafden zijn en dat die verant woordelijk zijn voor een groot deel van de hier gepleegde vermogens delicten, zoals inbraken. Maar wat zegt dat in het totaal?" De wetenschappers die aan het onderzoek meewerkten, hebben ook al gewaarschuwd voorzichtig met hun cijfers om te gaan. "Het gaat om de aangiftebereidheid, de cijfers die de politie zelf hanteert, de registratie ervan. Is er inder daad meer criminaliteit, absoluut gezien of komt die meer aan het licht?", zegt onderzoeker Berg huis. Hij erkent dat er 'vervuiling' kan ontstaan bij de interpretatie van de cijfers. EENS IN DE 12 'A JAAR WIL ROCK PORT WEL EENS STUNTEN. Rockport bestaat 121/2 jaar. Dat vieren wij met een eenmalige aanbieding. Op het paradepaardje, de Red-line 060, geldt tijdelijk een korting van maar liefst f 25,-. U hoeft alleen deze advertentie ingevuld in te leveren op één van de onderstaande adressen: LEIDEN SCHOENWINKEL "BRABANT" N00RDEINDE 42 LEIDEN VAN DALEN SCHOENEN. D0NKERSTEEG 21 LEIDEN TRENDY, HAARLEMMERSTRAAT 128 LEIDEN THEO VERHEDEN SCHOENEN, DE KOPERMOLEN 25 R0EL0FARENDSVEEN N J SPIERENBURG. N00RDEINDE 41 Naam: Adres: Woonplaats: Geldig t/m 1 -12-88 of zolang de voorraad strekt. Per paar kan slechts één coupon worden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3