De rijke landen hebben nog iets goed te maken bij arme Verenigde Naties weer in aanzien Reportage Marshallplan nodig voor oplossing schiüdenvraagstuk Jacob Luitjens ontloopt zijn achtervolgers uit Nederland NCRV wil het geloof bij tv-kijkers meer gaan aanscherpen De schuldenpolitiek van IMF en Wereldbank is aanleiding voor tal van protestacties in West-Berlijn. waar de twee organisaties vergaderen- Stop Internationaal Moord Fondsvermeldt dit spandoek. «oio EPAl Een der ernstige vraagstukken waarmee de internationale financiële wereld zich de laatste jaren bezighoudt, is het zogenaamde schuldenvraagstuk. Dit is de grote omvang van de schulden aan het westen van een aantal onderontwikkelde landen ongeveer een biljoen dollar. Dat is een miljoen maal een miljoen. Het komt in de buurt van tien percent van het jaarlijkse inkomen van de Westerse landen of ongeveer een kwart van de onderontwikkelde landen. door prof. dr. J. Tinbergen Voor het grootste deel zijn het schulden aan banken, de rest aan regeringen. De banken dachten bij het verstrekken van deze kre dieten goede zaken te kunnen doen, maar elk verder krediet on dergraaft de kredietwaardigheid van het land dat leent. De grootste schuldenaren zijn Brazilië en Mexico, voor onge veer 100 miljard dollar. Maar ook Argentinië en enige andere Zuidamerikaanse landen, Nige ria en de Philippijnen hebben grote buitenlandse schulden. De schulden vormen een probleem omdat de betrokken landen de rente en de aflossingen moeilijk kunnen betalen. Daartoe moeten zij meer uitvoer van goederen en diensten hebben dan invoer en die laatste moet eerst betaald worden. Door de slechte economische toestand in de wereld als geheel en de daling van de prijzen van veel grondstoffen valt de uitvoer van veel landen tegen. Het is die slechte toestand die ten dele tot het aangaan van schulden heeft geleid en de veel te lage ontwik kelingshulp die de grote indus trielanden vooral de Verenig de Staten en Japan beschik baar stellen. Als we aannemen dat de lopen de schulden gemiddeld nog tien jaar uitstaan en een rente tussen vijf en tien percent moet worden betaald, gaat het om een jaarlijks bedrag van 150 tot 200 miljard dollar. Dat is zes tot acht percent van het inkomen van de onder ontwikkelde landen, of ander half a twee percent van het inko men van de rijke landen. Over deze schadepost moet dus onderhandeld worden. Bin nen elk land gaat het er dan nog om wie de last zal dragen, en daarbij zijn de armste groepen natuurlijk het meest kwetsbaar, vooral in de onderontwikkelde landen. Renteverlaging Bij de onderhandelingen zijn natuurlijk allerlei voorstellen ge daan. Het meest bekende was tot nu toe dat van de Amerikaanse minister Baker. Deze stelde on der andere renteverlaging voor en het aantrekken van nieuwe kredieten op voorwaarde dat de onderontwikkelde landen vrije re invoer uit de industrielanden en en meer directe investeringen van westerse ondernemingen zouden toelaten. Dit plan is door de banken echter niet aanvaard. In andere voorstellen zijn uit stel van betaling op verschillen de manieren en renteverlagingen de kernpunten. Terwijl uiteraard elk land weer zijn eigen bijko mende kwesties heeft. Er zijn in de Derde Wereld (de onderont wikkelde landen) staten die een zorgvuldige en landen die een minder zorgvuldige politiek voe- Minder bekend is een voorstel dat de bekende Mexicaanse eco nomist Victor Urquidi waarbij voor een deel rentebetalingen worden toegestaan in binnen landse valuta op een speciale re kening uit welke alleen ontwik kelingsprojecten mogen worden gefinancierd, goedgekeurd door het crediteurland. Deze gedachte is indertijd toe gepast bij het Marshallplan dat Amerika na de Tweede Wereld oorlog voor de wederopbouw van Europa had aangeboden. De omstandigheden waren toen na tuurlijk heel anders, maar de ge bruikte instrumenten zouden ook nu gebruikt kunnen worden door de landen met grote schul den. Er wordt tegenwoordig wel eens gezegd dat de onderontwik kelde landen een Marshallplan voor de Der-de Wereld nodig heb ben. Dan kunnen zij dit instru ment van het Marshallplan toe passen. Overigens zou men beter kunnen spreken van een Okita- plan voor de Derde Wereld, want het is de bekende Japanse eco nomist en planner Saburo Okita, die bij herhaling op de wenselijk heid van meer hulp aan de onder ontwikkelde landen heeft gewe zen (hij was lid van Pearson- commissie voor ontwikkelings planning van de Verenigde Na ties in 1970). In de laatste jaren heeft hij de Japanse regering er toe gekregen om meer bij te dragen tot de ont wikkeling van de landen in de buurt van Japan, de zogenoemde Asean-landen. Keynes Urquidi herinnert er in zijn voorstel aan dat na de Eerste We reldoorlog al ervaringen zijn op gedaan met schuldenvraagstuk ken. Nadat Duitsland verslagen was, werd door de overwinnaars (Frankrijk, Engeland, Amerika en bondgenoten) aan het over wonnen land een oorlogsschat ting opgelegd die het onmogelijk kon opbrengen. Dit laatste was door de beken de Engelse economist John May- nard Keynes al duidelijk ge maakt in een boek dat veel aan dacht trok. Hij toonde aan dat Duitsland niet zo veel kon uit voeren dat daaruit na betaling van de noodzakelijkste invoer genoeg overbleef om deze 'schuld' (de schatting) te betalen. Lang voordat Duitsland het hele bedrag had betaald moest de schuld dan ook kwijtgescholden worden. Intussen hadden de pogingen van Duitsland om te betalen de economische toestand in een chaos met een hyperinflatie ge bracht: steeds sneller elkaar op volgende prijs- en loonstijging, waarbij ook nog de werkloosheid toenam. Gedurende de Tweede Wereld oorlog werd door de geallieerde regeringen met deze ervaringen rekening gehouden. De schulden die de bondgeno ten maakten bij de Verenigde Staten behoefden niet in dollars te worden terugbetaald. Die kon den de bondgenoten niet vol doende verdienen Ze mochten met goederen die zij wel konden maken aan hun verplichtingen voldoen. Bovendien werd hun na enige tijd deze schuld kwijtge scholden. Richtsnoer Het verdient ook vermelding dat de hulpbedragen die de Vere nigde Staten toen verstrekten circa twee percent van de natio nale inkomens bedroegen. Dus driemaal zoveel als tegenwoor dig als richtsnoer wordt aanbe volen door de Verenigde Naties voor de hulpverlening aan de on derontwikkelde landen de be kende 0,7 percent van het natio naal inkomen, een richtlijn waar aan de huidige Verenigde Staten maar voor helft voldoen. Tenslotte moet naar mijn me ning niet vergeten worden dat de schulden niet zo hoog hadden hoeven oplopen als de grote en de meeste middelgrote indus trielanden de raad van hun eigen deskundigen in de Pearson-com- missie in 1970 en sindsdien had den opgevolgd om, zoals al ge zegd, per jaar 0,7 percent van het bruto-nationaal inkomen be schikbaar te stellen. Hadden zij die raad wel opge volgd, dan zou het bedrag van bijna de helft van de huidige schuld in het bezit vgn de onder ontwikkelde landen zijn ge weest, wat de problemen duide lijk verlicht zou hebben. De in dustrielanden hebben dus wel iets goed te maken. (Prol. dr. Jan Tinbergen (85) heeft in 1969 de Nobelprijs voor de econo mie gewonnen. Hij is lid van de Na tionale Adviesraad Inzake Hulp Aan Minder Ontwikkelde Landen en lid van de United Nations Deve lopment Planning Committee). NEW YORK - "U, meneer de se cretaris-generaal, heeft door uw doorzettingsvermogen, geduld en wilskracht bij het werken voor de vrede in Afghanistan en de Perzi sche Golf getoond hoe waardevol de VN kan zijn. Wij prijzen u voor uw verdiensten". door Henk Dam Aldus de Amerikaanse president Reagan maandag tijdens zijn af scheidsrede voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties. Het was een rede waarin de VN en VN-baas Perez de Cuellar meerdere keren in deze geest een veer in de hoed werd gestoken. Sommigen onder de diplomaten van de 159 lidstaten van de VN zul len zich wel hebben afgevraagd of de tolken misschien een slechte dag hadden. Want de uitbundige lof uit Reagans mond was wel heel onverwachts. Juist Reagan heeft keer op keer de VN verketterd. Zelfs voor hij president werd. noemde hij in zijn biografie 'Where's the rest of me?' (1965) de volkerenorganisatie "te genstrijdig aan de belangen van de Verenigde Staten". Toen hij een maal in het Witte Huis zat, liet hij zijn afkeer van de VN ruimschoots blijken door contributies in te hou den en uit de VN-organisatie Unes co te stappen. Maar dat is nu allemaal verleden tijd. Reagan heeft, bij het scheiden van de markt, de VN opnieuw ont dekt als een nuttige en waardevolle organisatie. Het is een nieuw soort respect dat niet tot Amerika be perkt blijft. Gezag Juist het afgelopen jaar heeft de VN aan gezag gewonnen. Dat is vooral te danken aan de belangrij ke rol die de VN heeft gespeeld bij het helpen oplossen van conflicten in onder meer Afghanistan, de Golf, Namibië en de wèstelijke Sahara. Voor wat Afghanistan betreft: de VN leidde de onderhandelingen in Genëve die in april het akkoord op leverden waarbij de Sovjets beloof den al hun troepen uit Afghanistan terug te trekken. Dat maakte een eind aan een bezetting die negen jaar had geduurd. Het was een resolutie van de Vei ligheidsraad die als model gold voor de wapenstilstand tussen Iran en Iraq, die in juli van kracht werd. De tien jaar oude resolutie 435 van de Raad moet op vergelijkbare wij ze het model worden dat Namibia de onafhankelijkheid brengt. Vorige maand accepteeerden Marokko en de vrijheidsbeweging Polisario een VN-plan dat een eind maakt aan 13 jaar oorlog en het be gin vormt van onderhandelingen. Cambodja en Cyprus zijn andere brandhaarden waar de VN aan het werk is. Kortom, om Reagan, enigszins vrij, te citeren: over de hele wereld is vrede aan het uitbreken en de VN heeft daarbij een'belangrijke rol gespeeld. Dat is niet de enige re den waarom met name Amerika weer meer in de VN ziet. De Ameri kaanse regering heeft de afgelopen jaren met klem twee eisen gesteld: de VN moet efficiënter werken en de stem van de grote landen moet zwaarder wegen. Contributie In beide opzichten heeft Ameri ka zijn zin gekregen. Na een pijnlij ke operatie heeft Perez de Cuellar de VN-staf met 13 procent terugge bracht. Er zijn verder afspraken ge maakt die er, eenvoudig gezegd, voor zorgen dat de VS meer in de melk te brokkelen heeft dan zeg Burkina Faso of Belize of Fiji. Dat moest de secretaris-generaal ook wel doen, omdat Amerika dreigde anders veel te weinig con tributie te blijven betalen, en de VS is nu eenmaal veruit de belangrijk ste sponsor van de Verenigde Na ties. Door achterhouding van con tributies was het water de VN zelfs zo tot de lippen gestegen dat in no vember zo ongeveer een bankroet dreigde. Dat zal nu niet gebeuren, want deze maand gaf Reagan zijn minis terie van buitenlandse zaken de op dracht direct 188 miljoen dollar aan achterstallige contributies te beta len, en voorzieningen te treffen waarbij binnen afzienbare tijd zo nog eens 520 miljoen dollar wordt overgemaakt. De financiële crisis is dus afge wend, hoewel de VN een relatief armlastige organisatie zonder eni ge reserves blijft. Grote vredesope raties in bijvoorbeeld Namibië of Cambodja zullen ongetwijfeld de rode streep weer pijlsnel in zicht brengen. De geschiedenis van de VN is er eerder een van een eindeloze reeks conflicten dan van verbroedering van de naties. De eerste jaren na de oprichting was de VN vooral een plaats waar de supermachten hun koude oorlog gestalte konden ge ven. Het hoogtepunt daarvan: Chroesjtsjov die met z'n schoen op de tafel hamerde. Zere been Vanaf de jaren '60 kwam daar een bron van onrust bij: de plaats die de gedekoloniseerde landen in Afrika, Azië en elders luidruchtig opeisten. Samen hadden ze een niet te kloppen meerderheid en daarvan werd danig gebruik ge maakt ook. Ze zorgden ervoor dat tal van dikbetaalde baantjes voor henzelf en hun vriendjes werden gecre ëerd. En ook politiek timmerden ze Peres de Cuellar: geprezen door Reagan. <t0to ap> flink aan de weg, tot enorm onge noegen van vooral de Verenigde Staten. Zo werd in 1975 de beruchte resolutie aangenomen die ver klaart dat 'zionisme een vorm van racisme' is. Dat was keihard tegen het zere been van de VS. Israel's grootste vriend in de VN. Het was geen wonder dat Amerika dat wel een kwart van de VN-begro- ting betaalde maar geen enkele macht had terugsloeg en contri buties begon in te houden. Die periode is, zoals gezegd, nu verleden tijd en een werkelijk con structieve periode lijkt te zijn aan gebroken. Dat is voor een niet on belangrijk deel te danken aan de Sovjet-Ünie. Het is Sovjet-leider Gorbatsjov geweest die vorig jaar pleitte voor een uitgebreidere rol van de VN bij de oplossing van internationale ge schillen. Hij bevestigde tegelijker tijd het gezag dat hij de VN in han den wil geven, door te beloven con tributies te betalen die zijn land uit protest tegen vredesmissies van de VN in onder meer Libanon had achtergehouden. Wie cynisch is, zou kunnen zeg gen dat Gorbatsjov de VN gebruikt als excuus. Hij wil dat de Sovjetu nie zich met hulp van de VN uit al lerlei geldverslindende buiten landse avonturen kan terugtrek ken om zich des te sterker op de ei gen zwakke economie te kunnen richten. De Russische terugtrek king uit Afghanistan bijvoorbeeld gebeurt onder de gezichtsredden- de vlag van de VN. Zwakte Maar zoveel doet het er ook weer niet toe dat de Sovjetunie (en trou wens ook Amerika) verborgen re denen hebben om de VN meer macht in handen te geven. Het feit ligt daar en, om Reagan te citeren, "de wereld is er geen slechtere plaats door geworden". De vraag is natuurlijk wel, hoe lang het nieuw verworven respect voor de VN aanhoudt. Het is bij voorbeeld nog niet gezegd dat de conflicten in de Golf en Zuidweste lijk Afrika nu ook daadwerkelijk blijvend zullen worden opgelost. VANCOUVER Hij fokt duiven in Vancouver-Oost, een fraaie bui tenwijk van de stad waar zijn wo. ning staat. Dat doet hij sinds hij een paar jaar geleden met pensioen ging. Verbergen hoeft hij zich nog net niet, maar hij mijdt de buiten wereld wel. Zekerheidshalve ver huist hij met enige regelmaat. Zijn naam: Jacob Luitjens (69), de ex- landwachter uit het Drentse Ro den. door Harry Wubs In het openbaar vertoont hij ziel nog amper. Hij voelt zich vogelvrij verklaard sinds zijn ware identiteit bekend is. Hij heeft bescherming gezocht in de Duitse kolonie in Vancouver-Oost en die er ook ge vonden. Binnen de Duitse gemeen schap wordt hij gerespecteerd Contacten met de omvangrijke Ne derlandse kolonie in Vancouver heeft hij totaal niet. Ook journalisten in Vancouver zijn er nooit in geslaagd tot Luitjens door te dringen. Alleen een plaatselijk tv-station wist hem in 1983 te interviewen. Van die beelden wordt nu weer dankbaar gebruik gemaakt. Hij verklaarde toen in de oorlog in Drenthe nie mand te hebben gedood, noch be trokken te zijn geweest bij het do den van mensen. Een kwade tegenspeler heeft Luitjens in ieder geval: de 76-jarige Ate de Wit, in de oorlog leider van de ondergrondse in Roden, maar nu toevallig op Vancouver-Island wonend. Ook hij wil niks zeggen, mag als getuige van de rechtbank tevoren geen verklaringen aan der den afleggen. Dat doet hij dan ook niet, omdat hij anders als getuige wordt afgevoerd en dat wil hij per se niet omdat hij ooit heeft gezwo ren recht te zullen doen aan de na bestaanden van de slachtoffers van de zogenaamde 'Norger bloed groep' waartoe Luitjens behoorde. Voor de rechtbank in Vancouver krijgt De Wit nu zijn kans. De man waar het allemaal om draait, werd in Nederland in 1948 bij verstek tot levenslang veroor deeld wegens collaboratie met de Duitsers. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij het doodschieten van twee mensen in de buurt van Roden, een Duitse deserteur en een Groninger verzetsman. Ver oordeeld daarvoor werd hij echter niet. Jacob Luitjens werd in 1919 ge boren in Buitenzorg in het toenma lige Nederlands-Indië. Later ver huisde hij met zijn ouders naar Ro den waar zijn vader (en later hijzelf! veearts was. In de oorlog was hij zeer actief binnen de Landwacht, iets waarvan hij nooit een geheim heeft gemaakt. Na de oorlog wist hij te ontvluchten uit het kamp Westerbork. Via Paraguay - waar hij jarenlang woonde - kwam hij in Canada terecht. Onder valse voor wendsels, zeggen zij aanklagers nu. Luitjens ging als hoogleraar bio logie werken aan de universiteit van Vancouver. Drie jaar geleden ging hij met pensioen. Toen al was hij in opspaak en werden er pogin gen in het werk gesteld hem het Ca nadese staatsburgerschap te ont nemen. Zelf is hij nog niet voor de rechtbank verschenen. Dat zal mis schien wel januari kunnen worden. Onder de mensen die dagelijks op de publieke tribune zijn te vin den, bevinden zich elke dag stee vast ook een paar vroegere inwo ners van Noord-Drenthe die naar Vancouver zijn geemigreerd. Zij kennen Luitjens nog van vroeger, zijn dan ook vooral nieuwsgierig naar de afloop van de zaak over hem. Bijzonderheden over hem weten ze nauwelijks, alleen dat hij een 'vieze NSB'er' was. De NCRV hoeft met haar gods dienstige programma's niet meer 'op veilig' te spelen. Meer dan voorheen stelt de christelijke omroepvereniging onderwerpen ter discussie en probeert zij het geloof van de televisiekijkers aan te scherpen. De mentaliteit van de NCRV is ruimer geworden. Dit betoogde Steven van Cam- pen, hoofd van de afdeling docu mentaire en godsdienstige tele visieprogramma's, bij de presen tatie van de godsdienstige pro gramma's die de NCRV dit sei zoen uitzendt. Van Campen wees op het pro gramma 'Getijden', waarin jo den, christenen, moslims en hin does met elkaar in gesprek gaan. Dit programma is niet uit op har de confrontatie, maar is op zoek naar meer begrip voor de ande ren en voor onszelf, aldus Van Campen. In het komend seizoen wordt tijdens het programma minder gesproken en is er meer aandacht voor dans. muziek, kunst, kleding en symboliek. Ook het nieuwe programma 'Tegenwoordigheid van Geest' is een voorbeeld van de grotere ruimte binnen de NCRV. Met dit 'magazine' wil de omroep op lichtvoetige wijze ("want aan het zware gewicht zouden we ons al leen maar vertillen") individuele en collectieve bewegingen signa leren binnen de wereld van het geloven. "In onze programma's nemen we afstand van het toe spreken, het opgeheven vinger tje", aldus Van Campen. "Wij willen herkenbaar zijn voor onze leden, maar ook duidelijk en openhartig naar anderen." De NCRV is. volgens Van Campen, als A-omroep meer dan ooit gedwongen om program ma's voor een breed publiek aan trekkelijk te maken. De NCRV zal in de maanden oktober en november bij wijze van experiment het programma 'Lied van de week' op televisie t uitzenden. In dit programma, dat al vele jaren op de radio te horen is, kunnen luisteraars en kijkers kennis maken met nieuwe vor men van kerkmuziek. Radio en televisie zullen komend seizoen ook regelmatig berichten over het conciliair proces voor ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Bedevaart Terwijl de kerken leger ra ken en steeds minder mensen zich katholiek noemen, blijken bedevaarten nog niets van hun oude glans verloren te hebben. Sterker nog: de bedevaart kan zich her en der zelfs in een nieu we bloei verheugen. Dat blijkt uit het recent verschenen boek 'Christelijke bedevaarten', sa mengesteld door onderzoekers van de Universiteit voor Theolo gie en Pastoraat (UTP) in Heer len. Waarom gaan er eigenlijk nog steeds veel mensen ter bede vaart, vroeg Rien van Uden, me dewerker van de UTP zich af. Hij stelde een vragenlijst op en hield die voor aan een groep bede vaartgangers naar Wittem (Lim burg). Daar is het 'genade-oord van St. Gerardus' te vinden, waar jaarlijks 200.000 bezoekers naar toe trekken. Uit zijn enquête destilleerde Van Uden een duidelijk beeld van de gemiddelde bedevaart ganger en zijn of haar motieven om naar een bedevaartplaats te komen. De gemiddelde 'Wittemgan- ger' blijkt een katholieke, 63 jaar oude vrouw. Ze is getrouwd of weduwe en heeft zes kinderen. Van beroep is ze huisvrouw, ze heeft niet meer dan lager onder wijs genoten en stemt op het CDA. De meeste bedevaartgangers blijken op zoek naar vertroosting voor familienood. UTP-onder- zoeker Rien van Uden conclu deert na zijn onderzoek van het fenomeen dat vooral 'de massali teit van het menselijk leed' het deelnemen zo aantrekkelijk maakt: "Het werkt bevrijdend om te zien dat er zoveel mensen zien die ook hun toevlucht ne men tot het bedevaartsoord". Uitsluiting van bepaalde groepen mensen, zoals homo-pa ren en alleenstaanden, van het recht op adoptie of nieuwe voort plantingstechnieken is in strijd met het grondwettelijk verbod van discriminatie. Bovendien is ze niet op grond van enig weten schappelijk onderzoek te recht vaardigen. Dat zegt het Humanistisch Verbond in een reactie op de no titie 'Kunstmatige bevruchting en draagmoederschap" van de ministers Brinkman en Korthals Altes, waarin het recht op ge bruik van kunstmatige voort plantingstechnieken en reageer buisbevruchting uitsluitend aan hetero-paren wordt toegekend. Eerder publiceerde het weten schappelijk bureau van het CDA in het rapport 'Zinvol leven' een vergelijkbare opvatting. Het HV Verbond meent dat het recht hebben zelf vorm en inhoud te geven aan het eigen bestaan, met respect voor het zelfbeschikkingsrecht van anderen. De overheid moet zich volgens het verbond zoveel mo gelijk onthouden van maatrege len die bepaalde leefvormen bo ven andere bevoordelen. Indien mensen voor ouderschap kiezen mag de overheid dat niet belem meren. Volgens de vroegere secreta ris-generaal van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken, ds. C. F. Beyers Naudé. moeten de blanken in Zuidafrika zich erop voorbereiden dat binnen 10 tot 15 jaar de zwarte meerderheid het land zal regeren. "Het uur van de waarheid breekt voor de Afrikaners aan. Het ethische fun dament van de apartheid stort in elkaar en de Afrikaners moeten zich voorbereiden op een machtsovername door de zwarte meerderheid", aldus Beyers Naudé. De predikant sprak tijdens een discussie over de toekomst van de Afrikaners aan de universiteit van Pretoria. De discussie werd door 250 behoudende blanke stu denten bijgewoond. "Ik ben er van overtuigd dat ons een storm achtige toekomst wacht, maar een toekomst die hoop biedt. Het alternatief is een nog stormachti ger toekomst zonder hoop", al dus Beyers Naudé. Prof. C. Boshoff, de opponent van Beyers Naude, zei in een re actie dat hij tegen elke vorm van machtsdeling met de zwarten is. De 2,5 miljoen Afrikaners doen er zijns inziens goed aan een ei gen 'volkstaat' in het leven te roe pen, waar zwarten geen toegang hebben. Vanavond om zeven uur zal in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur in Leiden de avond mis worden opgedragen door de bisschop van Czestochowa (Po len). Leiden onderhoudt nauwe betrekkingen met Polen, met na me met de universiteitsstad To- De Russisch-orthodoxe pries ter Georgij Gloesjik, medewer ker voor het conciliaire proces van de Wereldraad van Kerken, is na zijn vakantie in de Sovjetu nie niet in Genéve teruggekeerd. De jonge priester reisde eind mei met zijn gezin naar zijn geboorte land. Gloesjik, die binnen de We reldraad als "zeer onafhankelijk" wordt beschouwd, is een harts tochtelijk aanhanger van het her vormingsbeleid van de Russi sche partijleider Michail Gor batsjov. Medewerkers van de Wereldraad vermoeden dat hij daarmee de leiding van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk tegen zich in het harnas heeft gejaagd. De Wereldraad gaat er van uit dat hij niet meer in Genëve zal terugke- BEROEPINGSBERICHTEN Gereformeerde Kerken vrij gemaakt Beroepbaar per 16 oktober a.s. D. J. Zandbergen, laatstelijk zen dingspredikant te Irian Yaya: Prinses Marijkestraat 9 3751 CR Spakenburg. Telefoon 03499- 81484. Beroepen te Nijmegen: drs. K. P. A. Moedt, kandidaat te Dalf- Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam-West: H. E. Sterk te Ulrum in combina tie met Lutjegast. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Berkenwoude: J. Kareis te Rijssen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2