Mercer 'slacht' Vanderlijde spelen ban Corn Symbolische slotdag gewichtheffen Volleyballers stap dichter bij einddoel Oranje-schermers sabelen elkaar neer Amerikaanse basketbalsters wel succesvol Bronzen medaille voor Nederlandse bokser f=^g][^=i Sabatini en Graf in finale DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 SEOUL (ANP) De volleyballers hebben gisteravond veel van de rek uit Selingers doel voor Seoul gehaald. De coach mikte op een plaats tussen vijf en acht, na de overwinning in vijf sets op Zweden (15-10,13-15, 8-15,15-11, 16-14 kan het alleen nog maar vijf of zes wor den in de laatste wedstrijd tegen de Bulgaren, die eerder op de dag Frankrijk vrij hardhandig aan de kant zetten. Een best resultaat na een aan loop die eigenlijk te kort is geweest voor de gecompliceerde sport die volleybal is. Een bewijs van het vakmanschap van de voorman, zoals de overwinning op de Zwe den aantoonde dat hij zijn doelen scherper kan stellen, indien de groei in mentaliteit binnen de groep zich doorzet. Zweden name lijk werd niet op kwaliteit versla gen, maar op wil, die het sterkst was op de momenten dat de wed strijd echt verloren leek, 11-13 en 13-14 in de laatste set van een duel, dat bijna twee en een half uur vroeg. De wedstrijd kende tot en met de laatste set een merkwaardig ver loop. Niet de Zweden werkten de achterstand uit het begin van de beslissende reeks weg, de Neder landers deden dat voor hen. Zwer ver, Zoodsma en Grabert, beiden twee keer, droegen er toe bij dat de Zweden een achterstand van 1-4 in één servicebeurt konden omzetten in een voorsprong van 8-4. Marco Brouwers, de oudste van de groep, tilde zich echter uit tot ver boven het niveau van de weinig geïnspi reerde wisselspeler. Niemand kon achter blijven bij de inzet van de man, die zijn basisplaats heeft Op 8-8 was de set weer open, maar Nederland kon de goede lijn niet vasthouden, 8-11 en 10-13, met in feite nog maar een minimale kans op een hoge klassering in het troostgroepje van vier dat strijdt om de vijfde plaats. Nederland echter weerstond de druk van het dreigende verlies be ter dan de Zweden de invloed van de bijna bereikte winst. Rob Gra bert leverde daarvan het beste be wijs. De manier waarop hij zijn bij na beslissende fout, op 14-14 goed maakte was indrukwekkend. De Zweden, die kennelijk niet gere kend hadden op Nederlands terug keer uit verloren positie, schrok ken van het herstel. Zodanig zelfs dat de punten die Nederland over de drempel hielpen in niet geringe mate het merkteken droegen van de ploeg die Nederland sterker achtte. Het enige dat de ploeg mist, is de overtuiging dat het niet zo'n grote stap meer is naar het niveau dat buitenlandse coaches de Neder landse spelers toedenken. Zoals bijvoorbeeld de Bulgaren, die in de laatste groepswedstrijd de Zweden ruim lieten winnen om in het eerste duel van de competitie om de vijf de plaats maar niet tegen Neder land te behoeven spelen. Frankrijk bleek voor Bulgarije een zeer be perkte hindernis. Nederland krijgt een kans het gelijk van de Oost europeanen en zijn eigen kracht te bewijzen in de strijd om de Olym pische vijfde plaats, de volgende stap in de weg naar de hoge doelen van Arie Selinger. SEOUL (ANP) - Gebrek aan erva ring en spanningen binnen de ploeg hebben de Nederlandse de- genschermers vanochtend in Se oul parten gespeeld. Door nederla gen tegen Canada (7-8) en wereld kampioen Sovjetunie (1-8) lag Ne derland er in de eerste ronde van de strijd voor equipes al uit. Er deden zich tegen Canada mo gelijkheden genoeg voor om te winnen, zodat overgang naar de laatste twaalf landen een feit zou worden. Een grote handicap was echter het slechte schermen van SEOUL (ANP) De Amerikaanse basketbalsters hebben vanochtend het verlies van de mannen, in de halve finales tegen de Sovjetunie, enigszins goedgemaakt. De vrou wen haalden wel het voor hun klaar gelegde goud. In de eindstrijd werd Joegoslavié met 77-70 verslagen. De start was al voor de Ameri kaanse favorieten. Het feest kwam even in gevaar toen Katrina Mc- Clain, topscoorster en re boundster, in de foutenlast terecht kwam. Op dat moment bleek ech ter dat de ploeg in de breedte sterk genoeg is het verlies van de 'leading-lady' op te vangen. Vetera ne Anne Donovan en Cynthia Brown namen de leiding over. Het was misschien niet van de verge lijkbare klasse als McClain, maar tegen de Joegoslavische ploeg was het precies genoeg. Het verschil werd in eerste instantie nooit echt groot, bij rust bedroeg het zes pun ten: 42-36. SEOUL (ANP) - Arnold Vander- lijde zal drie weken niet kunnen boksen. De blessure aan zijn lin kerduim, die hem ook in de halve finale van vanmorgen tegen de Amerikaan Ray Mercer parten speelde, bleek zo pijnlijk dat de Limburger voor onderzoek naar het ziekenhuis ging. Daar bleek het noodzakelijk zijn duim in het gips te zetten. Michiel Driessen. De Hagenaar, die in het persoonlijke toernooi ook al alles verloor, kon opnieuw niet tot winst komen. Daar stond tegenover, dat de ont spannen schermende Ajwin Kard- olus de ene na de andere tegenstan der aan zijn degen reeg. De jonge, talentvolle Paul Besselink en de ex-Belg Stephane Ganeff, de enige, met een behoorlijke dosis ervaring, wonnen ieder tweemaal. Toen Driessen ook zijn derde partij uit handen gaf (na een voorsprong van 3-1 werd het 3-5) besloot bonds coach Jean Vandervoodt als uiter ste redmiddel reserve Olaf Kard- olus in de laatste partij in te zetten. De stand was op dat moment 7-7, mede door een double défait (we derzijdse nederlaag) van de iets te weinig doortastende Arwin Kard- olus in de partij ervoor. De zwaar gebouwde Olaf Kardolus, die voor het eerst in Seoul in actie kwam, kon de druk echter niet aan en ver loor met 1-5 van Nowosielski. Met de wedstrijd tegen topland Sov jetunie nog te schermen kon eigen lijk alleen een wonder Nederland nog redden van de ondergang. Uit allerlei kleine dingetjes bleek, dat er tegenstellingen bin nen de ploeg bestaan. Aanwijzin gen van de kant werden genegeerd of geirriteerd weggewuifd. In de wedstrijd tegen de Russen riep Ga neff een keer woedend: „Iedereen moet zijn kop houden." Hij was toen al uit zijn gewone doen ge bracht door een actie van de Rus Titsjko, die op wraak uit was voor zijn nederlaag tegen Ganeff in het individuele toernooi. De Amerikaan Mercer plaatst een gerichte stoot op het gelaat van Arnold Vanderlijde. De Nederlandse bokser werd uitgeschakeld en reikte daardoor niet verder dan het brojis. (foto anp) Het mannenbasketbaldat zich morgen in Seoul opmaakt voor de finale, beleefde zijn Olympisch debuut in 1936 in Berlijn. Kort voor dat toer nooi begon, had de Internatio nale Basketbal Federatie (FI- BA) bepaald dat spelers lan ger dan 1.90 niet mochten mee doen. Het betekende dat meer dan de helft van het Ameri kaanse team meteen naar huis kon. Na een krachtig protest van de VS liet de FIBA die be paling vallen. Het toernooi in Berlijn werd gespeeld in de openlucht en op verharde grond (klei en zand). Zo lang de zon scheen en de wind bleef liggen, was er niets aan de hand. maar de dag voor de finale VS-Canada ont laadde zich een stortbui over de toenmalige Duitse hoofd stad. De gevolgen waren rampzalig. Toen de spelers aantraden, bleek het veld in een modderbad te zijn veran derd. De bal zoog alle vocht in zich. "Als je hem in handen kreeg, had je het gevoel een spons beet te hebben", zei de Amerikaanse captain Willi am Wheatley er later over. "Dribbelen met de bal was on mogelijk". De VS wonnen de finale met de duizelingwek kende score van... 19-8. In de hele tweede helft werden slechts acht punten gemaakt. De ploeg van de VS bleef ge durende 36 jaar (en 62 wed strijden) ongeslagen in het olympisch bakstbaltoemooi. Op 9 september 1972, laat in de avond, doorbraken de Rus sen de ban van onoverwinne lijkheid van het Amerikaanse team. Het gebeurde in een fi nale die tot de meest dramati sche sportgebeurtenissen aller tijden behoort. De Amerikaanse coach Hen ry Iba liet zijn spelers tegen hun aard in zeer behoudend spelen. Het gevolg was dat de Russen vrijwel voortdurend voorstonden. Gescoord werd er slechts mondjesmaat. Bij rust leidde de Sovjetunie met 26-21. Tien minuten voor het einde bezaten de Russen nog een voorsprong van 38-28. Toen pas gaf Iba zijn spelers de vrije hand. Zes seconden voor het eind signaal hadden de Amerika nen de achterstand terugge bracht tot 49-48. Op dat cru ciale moment verspeelde de Rus Alexander Belov de bal aan de jonge Doug Collins. Die werd op weg naar de bas ket getorpedeerd door een Russische verdediger. Collins benutte de twee vrije worpen en bezorgde de VS daarmee voor het eerst een voorsprong (50-49). De Russen brachten de bal weer in het spel, de klok wees nog drie seconden aan. Maar intussen was rond de tafel van de tijdwaamemer grote ver warring ontstaan. De Russi sche coach had namelijk na de eerste vrije worp van Collins i time-out gevraagd. Op Basketbal in de openlucht Bij de Spelen het moment dat hij dat deed had de scheidsrechter de bal echter al weer in Collins han den geplaatst voor de tweede vrije worp. De regels zeggen dat de bal dan au-tomatisch weer in het spel is en er geen ti me-out kan worden aange vraagd. Terecht negeerde de Braziliaanse scheidsrechter Righetto het Russische verzoek om een time-out. Omdat allerlei te hoop gelo pen Russische officials het zicht belemmerden van de tijdwaamemer, laste Righetto een administratieve time-out in. De klok stond toen op één seconde van het einde. De scheidsrechter vervoegde zich bij de tafel van de tijdwaame mer en trof daar ook de toege snelde William Jones, de Brit se secretaris van de FIBA, een waar potentaat. Deze wees er op dat de klok temg moest naar drie seconden. Voordat dat echter gebeurde, was het spel hervat en toen direct daarop het einde werd aange kondigd, barstte de vreugde bij de Amerikaanse spelers los. Maar niet voor lang. Jones eiste dat de klok alsnog drie seconden werd teruggezet. De reglementen gaven hem daar toe absoluut het recht niet, maar hij regeerde de FIBA nu eenmaal met ijzeren hand en niemand durfde hem te weer spreken. De klok ging, na mi- nuten vol chaos en lawaai, te rug naar drie seconden. En toen gebeurde het: Je- desjko verzond een verre pass van de achterlijn naar de bij de basket wachtende Alexan der Belov en die scoorde: 51-50 voor de Russen. De zaal pro duceerde het geluid van een stampend circus. De Amerikanen dienden een protest in tegen de hele gang van zaken. Een commis sie van vijfman (een door Jo nes benoemde Hongaar als voorzitter, een Pool, een Cu baan. een Italiaan en een Puertoricaan) onderzocht de zaak en die liet met 3 stemmen voor en 2 tegen de uitslag zoals hij was. De Amerikanen wei gerden vervolgens de zilveren medaille in ontvangst te ne- Viddeo-opnamen toonden later dat Belovs treffer ook om andere redenen nimmer had mogen worden goedgekeurd. Bij het verzenden van de pass stond Jedesjko met zijn voet over de lijn en Belov elleboog- de bij zijn beslissende worp een Amerikaan uit zijn buurt. Voor de Amerikaanse coach Henry Iba was het een dubbele pechdag: bij het indienen van het protest werd zijn porte feuille (met 370 dollar) gerold. SEOUL (GPD) - De armen lagen over eikaars schouder. Arnold Vanderlijde en Regilio doen- daarover hebben Vanderhj- Tuur verwerkten samen de teleurstelling. De Limburgse zwaargewicht uitgeschakeld op de e.n Tuu.r ',n hun olympische 'af- weg naar goud, door een 'slachter', de Amerikaan Ray Mercer. Weer brons, net als vier jaar seld evandermdef ^rataè?nvlnWde terug. Vanderlijde en Tuur treurden er samen om. En blikten direkt voqruit naar een mis- laatste jaren, Gyula Bodis, moet schien gezamenlijke toekomst. Regilio Tuur ondersteunt de ge velde Arnold Vanderlijde Want het boksen houdt niet op bij een olympische nederlaag. Voor Tuur was het toernooi in Seoul juist een startpunt, voor Arnold Vanderlijde allerminst een eindsta tion. „Er zijn drie mogelijkheden," zei hij na zijn forse nederlaag van nacht (drie keer kreeg de lange Ne derlander acht tellen rust). „Stop pen, doorgaan als amateur of pro fessional worden. Het eerste doe ik zeker niet, daarvoor heb ik nog te veel plezier in het spelletje. Blijft de keus tussen amateur op prof over. Daar moet ik eens over gaan nadenken". Het is een belangrijk opstapje voor de meeste ambitieuze bok sers, een aardige prestatie op de Olympische Spelen. Veel belang stelling, uit de Verenigde Staten bijvoorbeeld, voor Tuur. Gisteren wilde hij nog op de foto met Angelo Dundee. De oud-trainer van o.a. Mohammed Ali en Sugar Ray Leo nard ziet een mooie toekomst voor de vedergewicht. Dundee, als geen ander weet hij de weg in het Ameri kaanse profboksen, gaf Tuur zijn kaartje. 'Bel ééns op.' Wat dat betreft kan het Arnold Vanderlijde slecht uitkomen roem loos van een Amerikaanse 'straat vechter' te hebben verloren. Ray Mercer, 29 jaar en in de finale zater dag tegenstander van de Koreaan Baik Hyun Man, had de Nederlan der nauwelijks zien staan. „Die Stefan Edberg, de gesneefde Hollander heeft geen lef.' Dit was nummer 1 mannenenkelspel, werd helemaal geen zware pot voor me. in de halve finale dubbelspel even- Hij kon wel proberen weg te lopen, eens uitgeschakeld. Met Anders maar er was geen plaats zich te ver- Jarryd was de Wimbledonkam- stoppen. Bovendien houd ik ervan pioen niet opgewassen tegen de op anderen te jagen." SEOUL (DPA) - Steffi Graf en Ga- briela Sabatini spelen zaterdag de Olympische vrouwen-tennisfmale. Het Westduitse fenomeen en haar Argentijnse vriendin hadden geen enkele moeite zich te plaatsen voor de eindstrijd. De Amerikaanse Zi- na Garrison en de Bulgaarse Manu- ela Maleeva konden nauwelijks te genstandsters genoemd worden. Graf gunde Garrison twee games: 6-2 6-0, Sabatini verdeelde dezelfde gunst aan Maleeva in beide sets: 6-1 28ste, dan ben ik in de kracht van mijn leven." Twijfels zijn er of hij dat moment van totale sterkte als professional zal meemaken. „Als ik prof wil worden, zal ik zwaarder moeten worden, tien kilo, moet ik meer aan krachttraining gaan doen en wer ken aan mijn eindstoot. Nee, ik heb het prof-zijn nog niet uit mijn hoofd gezet. Ik denk zelfs, dat het gemakkelijker boksen is. Je kunt in een partij meer tijd nemen, beter uit je ogen kijken. Anders dan op een toernooi als dit, waar zo'n vent in drie ronden vol op je afstormt." Het was vanmorgen het grootste probleem van Nederlands mis schien wel laatste hoop op nog een gouden medaille in Seoul. Enorm agressief raasde Ray Mercer op het 1 meter 96 lange lijf voor hem af. In de eerste ronde kon Vanderlijde dat nog wel opvangen, maar na de zoemer voor het tweede bedrijf kreeg hij na ruim een minuut twee keer acht tellen rust. Toen het éen minuut en een knallende linkse hoek van Mercer later weer zover was, werd de ongelijke strijd ge staakt. „Als je zo'n man van je af wilt houden, heb je twee vuisten nodig, die hem scherp en hard raken." En dat was voor de Limburger een deel van het probleem. In zijn voor gaande partij, een dag eerder tegen de Hongaar Alvics, had hij zijn duim gekneusd. „Bij de eerste link se direkte die ik uitdeelde, verging ik van de pijn. Dit is geen excuus. Ik werd gewoon overrompeld." Het is nog lang niet te laat om te leren, sterker te worden. Hoe dat te eind dit jaar terug naar Hongarije. En Tuur, vindt het duo, is te groot geworden voor de boksschool van Jan Schildkamp in Hoogvliet. Niet dat Tuur op zijn steun- en toever laat van zijn eerste boksjaren neer kijkt. Vanderlijde: „Die hulp van Ome Jan en zijn zoon en zo, fantas tisch, die mensen betekenen heel erg veel voor Tuur, maar ze schie ten internationaal tekort. Er moet voor Regilio een goede trainer ko men, anders blijft-ie straks stil staan." De twee Seoul-gangers denken erover samen naar een oplossing op zoek te gaan, het liefst met enke le anderen. „Er lopen zo vijf, zes su pertalenten rond in Nederland," weet Vanderlijde. „Het zou fantas tisch zijn als we met zijn allen een formatie kunnen opbouwen en een trainer zoeken." EDWIN WINKELS Spaanse combinatie Sergio Casa- 1/Emilio Sanchez. De tweede halve finale dubbelspel leverde een over winning op voor de Amerikanen Ken Flach en Robert Seguso tegen de Tsjechoslowakaken Miroslav Mecir en Milan Strejber. Vanderlijde liet de opmerking van Mercer voor wat die was. „Ik ben nog jong, 25, heb heel veel te le ren. Ik heb vier jaar achterstand op een man als Mercer. In de komende jaren kan ik fysiek en mentaal nog een stuk sterker worden. Op mijn DONDERDAG 16.30-17.00 BRT 2: Basketbal finale vrouwen. 17.00*18,30 BRT 2: Gewichtheffen su perzwaargewichten. 18.30-19.00 BRT 2: Samenvattingen van diverse wedstrijden. 19.14-20 00 Ned 3 Avondshow 19.30-21.45 Did 2 Olympia Studio hoogtepunten en interviews 20 00-23.00 BRT 2: Studio Olympia 20.29-21.55 Ned 3: Met o.a. schermen, boksen en gewichtheffen: 110 kilo 22.10-23.00 Did 2: Super Seoul 22.30-22.40 Super: Olympische Zomer spelen. 23.30-00.00 BBC 1: Samenvattingen. 00.00-02.00 BBC 1 Kanovaren tafeltennis, waterpolo, synchroonzwem- men, boogschieten, samenvattingen en kort nieuws. 00.20-05.20 BRT 2: kanovaren en atle tiek. i. snel- 'n 100 m. horden dames, 3000" m. steeple chase heren, 10 km heren en tennis fina le mannen enkelspel. 02.00-03.30 BBC 1 tennis. 02.00-06.30 Did 3: Olympische Zomer spelen. 03.30-04.15 BBC 1: Atletiek 04 15-05.15 BBC 1: Tennis 05.15-06.30 BBC 1: atletiek 05 20-06 40 BRT 2 Atletiek 06.15-07.40 Ned 3: Hockey finale vrou wen (live). 5.30-10.25 BBC 1: Samenvattingen finale mannen. 07.40-08.00 Ned 3: Samenvatting kano varen: finales vrouwen. 08.00-08.30 Ned 3 Hoogtepunten 08.30-09.10 Ned 3: Samenvatting bas ketbal mannen, finale tweede helft 08.40-12.25 BRT 2: Judo en turnen. 09.10-09.45 Ned 3: Samenvatting kunst- 00.05-14.30 Did 1: Olympia Live met at letiek, kanovaren, schermen, turnen, om ca. 6.15 uur de finale van het dameshoc- ca. 3 00 uur de finale mannenbasketbal, tiek: finale. 12 00-15.30 Ned 3: Samenvatting met o.a. tafeltennis (finales) en tennis (finale mannen enkel en vrouwen dubbel). 12-25-13 30 BRT 2 Tafeltennis finale 13.30-15.00 BRT 2: Tennis: finale man nen enkel. 14 15-15.50 BBC 2: Samenvattingen. 15.00-16.00 BRT 2 Samenvattingen van diverse wedstrijden. - Stanzy, de trotse Hongaarse ge- vichtheffer die op slag veranderde n een zielig hoopje mens, (into at> SEOUL (DPA) - Het olympische gewichthef fen had niet symbolischer kunnen eindigen Op de slotdag ging de Rus Aleksandr Koerlo- vitsj in het superzwaargewicht met het goud aan de haal. Uitgerekend de man, die driejaar geleden door de Canadese douane werd aange houden met een koffer vol anabolica-prepara- ten. Koerlovitsj werd voor zijn leven geschorst, maar kreeg zoals gebruikelijk na twee jaar am nesty. De zege van de gerehabiliteerde Rus was te kenend voor het olympisch toernooi. De schandaalrijkste uit de olympische historie met vijf dopinggevallen. Twee Bulgaarse kam pioenen, Grablev en Guentsjev, moesten hun gouden medailles inleveren, de Hongaar Sza- nyi zijn zilveren. De Bulgaarse ploeg vertrok na de dsikwalificaties schielijk naar huis. De ploegleiding had een ernstige taxatiefout ge maakt. Het afslankmiddel furosemide bleek ondanks camouflage-middelen wel degelijk opspoorbaar in het supermoderne laboratori um. Nog voordat de kanshebbers in de zwaar dere gewichtsklassen aan de bak kwamen, za ten de Bulgaren al weer in het vliegtuig rich ting Sofia De Olympische toekomst voor het gewichthef fen is dubieus. Als het aan IOC-voorzitter Sa maranch ligt wordt de sport nog voor Barcelo na 1992 geschrapt van het Olympisch program ma. Andere invloedrijke leden zijn een tikkel tje toeschietelijker. Zij vinden een gele kaart de juiste sanctie. De Hongaar Stanzy kreeg onderweg naar Zu rich te horen dat hij was betrapt. „Dit is onmo gelijk. Niemand is zo stom om bij de Olympi sche Spelen doping te gebruiken". De tranen stonden de Hongaarse gewichtheffer en 1 naar van een olympische zilveren medaille in de ogen toen hij, tijdens een tussenlanding in Zürich, te horen kreeg dat in Seoul sporen van doping in zijn urine waren gevonden. Szanyi was met een deel van de Hongaarse olympische ploeg op weg naar Budapest. De stemming in het vliegtuig was tot Zurich op perbest, want er waren maar liefst vier gouden medaillewinnaars aan boord. Gedurende de vlucht was echter in Seoul de uitslag van de do pingcontrole bekend geworden. De Hongaarse tv zond spoorslags een ver slaggever naar Zurich, die Szanyi, de wereld kampioen van 1985, plompverloren het nieuws bracht en om commen^ar vroeg. De Hongaar se tv-kijkers konden vervolgens zien hoe een trotse en lachende medaillewinnaar op slag in een zielig hoopje mens veranderde.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25