'Nederland is een van de verdachten' Football-teams in rij voor 'Big Ben' Johnson geeft gebruik toe (y—A i - Handboogschutter Reniers lijkt in gouden vorm Jacques Rogge, 'dopingbestrijder' in België 0 r X NBC betuigt spijt over beledigend shirt Ben Spijkers valt buiten eindstrijd DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 PAGINA 23 SEOUL (GPD) - Ben Johnson heeft na afloop van de dopingcon trole in Seoul volgens de Zuidko- reaanse arts dr. Lee In Joon toege geven dat hij voor de finale van de 100 meter drie spierversterkende middelen heeft gebruikt. In een in terview met de Amerikaanse krant New York Newsday zegt Lee In Joon dat Johnson anderhalf uur na de dopingtest tegenover hem had verklaard dat hij drie middelen had genomen. De arts, die bij de do pingcontrole aanwezig was, wei gerde de namen van de produkten te noemen. Wel verklaarde hij, "dat Johnson zich één middel via een injectie had toegediend en dat hij de andere twee middelen in de vorm van pillen tot zich had geno- "Bij kleine doseringen van die middelen", aldus Lee In Joon, "is er normaal gesproken niets aan de hand, maar de zaak wordt verdacht als de grens van het toelaatbare wordt overschreden". Volgens Lee In Joon maakte Johnson bij de dopingtest een ge spannen indruk. "De meeste atle ten ondergaan een dopingonder zoek gelaten. Slechts een enkeling is gespannen. Johnson maakte een geërgerde indruk". In het vliegtuig op weg naar huis verklaarde Johnson tegenover een journalist van de Boston Globe, dat hij geen spierversterkende midde len heeft gebruikt. "Ik heb niets te verbergen. Ik wil geen namen noe men, maar iemand in Seoul heeft op dit moment de grootste lol. Toen het resultaat van het tweede onderzoek bekend werd gemaakt, was ik aanvankelijk geschokt. Na een tijdje interresseerde het me niet meer. Het winnen van een gou den medaille is niet het voornaam ste in het leven. Mijn familie ge looft nog steeds in mijn onschuld. Dat vind ik veel belangrijker", al dus Johnson. Naar de mening van dr. Robert Masse, directeur van het Canadese opsporingscentrum van doping, was het niveau van natuurlijk aan gemaakte testosteron in het li- chaam van Ben Johnson vijftien keer zo laag als normaal. Dat bete kent dat hij een forse hoeveelheid anabole steroïden heeft gebruikt. De produktie van testosteron neemt namelijk sterk af bij het toe dienen van anabole steroïden, al dus Masse. "Het laat zich aanzien dat Johnson een flinke consument van anabolen is geweest. Het testos- teron-gehalte zou na een of twee doses nooit zo veel zijn gedaald". Het Canadese centrum van Ro bert Masse is een van de zes labora toria in de wereld die door het IOC erkend worden. Ben Johnson heeft zelf gevraagd zijn urine opnieuw te laten controleren in dit instituut. Ook de inhoud van een 'verdachte' drinbus zou in het onderzoek be trokken moeten worden. Masse be stempelt die test als nutteloos. "Waarschijnlijk zal Johnson nu ne gatief zijn, maar dat wil niets zeg gen. Het produkt Stanozolol (bij Johnson aangetroffen) verdwijnt tamelijk snel uit het lichaam. De kans is klein dat het nu nog opge spoord wordt". Voor het eerst in mijn leven heb. ik de Olympische Spelen kunnen volgen via de televisie, en ik ben daar razend enthousiast over. Bij vorige Spelen woonde ik in het Olympisch dorp, had het zo druk als een kleine neringdoen de, was te ongeduldig en te ge spannen om ook maar enigszins te kunnen genieten van de overi ge sportevenementen. Bovendien ging het mij vaak teflitsig. In het bijzonder bij die sporten die toch enige deskundigheid veronder stellen om het fijne, het subtiele van de topprestatie te kunnen meten. Dat overkwam mij bij een groot aantal sporten, zoals het to- renspringen en het schoonsprin- gen van de drie meter-plank. Nu, aan de televisie gekluisterd, krijg ik de herhaling, de slow motion, een voorbeschouwing, deskundig commentaar en nabeschouwing. Ik zit close op de atleet om in de tail te zien hoe hij zijn emoties verwerkt. En het duo Postema- ISiezen toont in een perfecte regie en in een goed gekozen ambiance, hoe de achterban het allemaal meebeleeft en hoe deskundigen alles hebben geregistreerd. Grote hulde. Mijn nachtrust gaat eraan, maar ik dind het heerlijk. Want wat is slapen nou eigenlijk? De intense emoties van allerlei aard spanning, teleurstelling, er gernis, schrik en belevingen van esthetische aard, puur men selijke schoonheid, van kracht en coördinatie, van lenigheid en gratie maken de Olympische Spe len tot één groot sportief feest. Natuurlijk heb ik een paar slechte nachten gehad. Het da Seoul door jjp Wim van Heumen oud-coach van hel Nederlands hockeyteam) mes-hockeyteam verliest van Australië: wat is dat nou? Enige tijd na de wedstrijd had ik Gijs- bert van Heumen aan de tele foon. Een goede bekende van me.... De samenvatting van het gesprek: niemand weet hoe het kwam. Niemand was zichzelf. Voor, tijdens, noch na. de wed strijd. De situatie was onwezen lijk. De meiden konden niet eens grienen na het debacle. Het leek wel of het niet echt was gebeurd. Het bestuur van de Hockeybond vindt dat het onvermijdelijk was. Eens moest het gebeuren. Maar nu het een feit is, juist m dit belangrijke toernooi, is het echt goed slecht. Puur ellende. Even volhouden nog. De tweede nacht, ook een de ceptie. De heren door hun over winning op Pakistan gelukkig terug in de wereldtop, waar ze ook thuis horen. Dan een goede wedstrijd tegen Duitsland met een slecht resultaat. Ik voel mee met die jongens, ik ken ze alle maal. Voel ook mee met de bege leiders. Ik weet het, je was al moe van alle inspanningen, maar nu voel je het pas goed. Je hersenen doen er pijn van. Ook deze Spelen bevestigen mijn theorie. De prestatiecurve is als een golfbeweging, een weg van ups en downs. Groot-Brit- tannië in de top, de Aziaten te rug. Zuid-Korea meldt zich, de dames van Duitsland in de ma laise. Nederland gelukkig nog bij de besten. Slechts grote aan dacht, middelen, zware training, echte wedstrijdervaringen en een juiste methode vinden en toepas sen om een groep talenten lange re tijd sterk gemotiveerd te hou den, kunnen enige garantie bie den om bij de top te blijven. En Tiny Reniers: 'Ik schiet erg goed. Dat staat vast'. SEOUL (ANP) Tiny Reniers schiet in Seoul voorlopig het hand- boogtoemooi van zijn leven. Met een overwinning in de achtste fina les en de tweede plaats in de kwartfinales geldt de 41-jarige schutter uit Liessel plots als een voorname medaille-kandidaat in de bepaald niet verwende Neder landse ploeg. Morgen moet Reniers, vanoch tend zelfs even Olympisch record houder op de 36 pijlen over vier af standen, zijn plots verworven repu tatie waarmaken. De eerste en tweede positie van vandaag, met de daarmee verworven twee keer 328 punten, tellen dan niet meer. In de halve-eindstrijd en de fina le met acht deelnemers wordt met "lege bak" begonnen. Reniers heeft echter de vorm, die hem ver kan brengen ïn het laatste grote handboogevenement uit zijn 23-ja- rige loopbaan. In de grote interna-» tionale evenementen, die hij al ja ren afloopt, won de Brabander nog nooit een onderdeel in de eindron de. De achtste finale van Seoul gaf een doorbraak te zien. In de "Ik schiet goed. Dat staat vast. Vrijdag zal er meer druk zijn, maar zoals ik me nu voel, kan ik die wel aan", was het commentaar van Re niers. Hij voelt zich goed en kijkt alsof hij de wereld, in de hand boogsport voornamelijk bestaande uit automaat-Koreanen en Ameri kanen, aan kan. Hij heeft wat dat betreft al heel wat verwerkt. "Bij de aankomst in Seoul vertil- dan nog ben je er niet zeker van. Voorbeelden: het turnen van de Amerikanen in L.A. en in Seoid. En om dichter bij huis te blijven: een club met wereldfaam, Ajax, nu in de problemen. Terug naar de Spelen '88. Nog duidelijker is gedemonstreerd, dat topevenementen televisie evenementen zijn. Het decor moet een televisiedecor zijn en niet meer. De toeschouwer speelt daarin zijn rol. Het object, het Olympisch programma dus, moet mondiale belangstelling hebben. Of hockey hierbij hoge ogen gooit, betwijfel ik. De ont wikkelingen vragen grote aan dacht. Als er slechts de continen ten Oceanie en Europa nog echt belangstelling hebben, wordt het moeilijk. Als Azië, Afrika en Amerika niet echt geïnteresseerd meer zijn, is dat slecht te noemen. Het spel is moeilijk te volgen. De bal is te klein en de belangrijke actie te kort van duur. Het dra matisch hoogtepunt van een teamspel, namelijk het scoren, is onoverzichtelijk, of niet interes sant genoeg voor de niet-hoc- keyer. Dat geldt in het bijzonder voor de strafcorner. Met steeds toenemende druk van andere sporten, onder andere tennis en golf, met miljoenen beoefenaren over de hele wereld, wordt het op passen geblazen. Kees Kerdel, het twee jaar geleden overleden Ne derlandse IOC-lid, was een zeer gewaardeerd voorvechter vo$r het hockeyspel. Laten we hopèn dat anderen zijn taak overne- Ik stop er mee, moet terug naar de t.v. Er moet nog brons worden gehaald. Jacques Rogge: "Elk jaar worden vier of vijf atleten bij ons betrapt SEOUL (GPD) - Achter elke boom in Seoul zit een gedrogeerde atleet. De Nederlandse olympische ploeg telt nu ook al acht tot negen gedrogeerden. "Elke afvaardiging die voor vertrek naar de Spelen niet aan een dopingtest is onderworpen, bestaat voor vijf tot tien procent uit positieve gevallen. Dat is het algemeen gemiddelde. Ging voor België en Cana da op, dat geldt dus ook voor Nederland". de ik me op de luchthaven aan een zware koffer. Ik heb mijn boogarm een week niet kunnen gebruiken. Aan de andere kant heeft me dat geholpen in vorm te komen. Ik moet vlak voor een wedstrijd niet te veel schieten. Dat heb ik nu noodgedwongen niet kunnen doen." Reniers had vanochtend last van een nekkwetsuur, die bij het ontbreken van een eigen ver zorger, werd behandeld door de Westduitse en Finse fysiotherapeu ten. Jacques Rogge, dopingbestrijder nummer één in België en in Zuid- korea aanwezig als chef de mission van onze zuiderburen, steekt zijn twijfels over de schone lijst van de Nederlanders niet onder stoelen of banken. Zeker niet in Seoul, waar de geruchtenstroom over nog meer - men spreekt zelfs van enkele tien tallen - dopinggevallen vandaag pas echt goed op gang lijkt te zijn gekomen. "Er zijn landen", zegt Rogge, "die doelbewust atleten doperen en het tijdstip bepalen waarop niet meer aan competities mag worden deelgenomen vanwege de pak kans. Pas nadat ze zelf de gebruike lijke controles hebben uitgevoerd, wordt de gefokte sporter weer vrij gegeven voor grote evenementen. Dat zijn er zo'n tien van de 160 in Seoul aanwezig. Dertig, tot veertig landen schaar ik onder de catego rie schijnheiligen. Die weten don dersgoed dat sommige van hun at leten iets slikken of ingespoten krijgen, maar sluiten hun ogen en reageren heel verrast als de test po sitief uitvalt. Tot die categorie be hoort Canada. Ben Johnsons ana bole steroidengebruik was voor niemand een verrassing, behalve voor zijn vaderland". "En dan is er de categorie 'dom me landen', zo'n vijftig, die dus echt geen kaas van de materie heb ben gegeten. Hun verbazing over positieve uitslagen is gemeend. De rest is schoon, landen als Frank rijk, Groot-Brittannië, de Scan- dinaviërs en Belgie, ja. Nederland valt wat moeilijk in te delen. Tus sen categorie twee en drie in, zou ik zeggen. Ze vermoeden het wel, maar een poging om er echt achter te komen wordt niet ondernomen. Nederland is hier om die reden een van de 'verdachten', louter en al leen vanwege het feit dat de ploeg vlak voor vertrek niet is gecontro leerd. Eigenlijk zouden ze niet eens verrast moeten opkijken als ze een dezer dagen met een positief geval worden geconfronteerd". Jacques Rogge, orthopedisch chirurg in de Maria Middelares kli niek in Gent, vecht al sinds zijn be trokkenheid bij het Belgisch Olym pisch Comité (1976) tegen de ana bole steroiden. "Toen mij werd ge vraagd vice-voorzitter te worden van het BOC, heb ik daar een voor waarde aan verbonden: dat doe ik. maar dan moet ik wel de vrijheid krijgen de atleten niet alleen tij dens, maar juist ook ver voor een wedstrijd op doping te controleren. Daar gebeurt het allemaal, dan moet je al in kunnen grijpen. Is men mee akkoord gegaan. België beschikt dus al twaalf jaar lang over een sluitende dopingcontrole. Elk jaar worden er zo'n vier tot vijf atleten bij ons betrapt. En bestraft ja. Er zijn al verschillende sporters VANCOUVER (Reuter) Het bankroet van de BV Ben Johnson is al zo goed als opgeheven. Nauwelijks twee dagen nadat de Canadese sprinter als een dief in de nacht de Olympische Spelen verliet met in zijn bagage de sticker 'slikker', staat Johnson aan het begin van zijn tweede sportcar- riëre. Verscheidene Canadese footballteams hebben al laten weten dat zij de sprinter, als de schorsing van twee jaar blijft staan, willen inlijven. "Misschien wil hij gedurende de schorsing wel football-spelen", stelde Mike McCarthy, assistent manager van de Hamilton Tiger Cats hoopvol. Van één, heel belangrijke, zaak zijn de Cats al verzekerd. Het heeft de eer ste rechten op het aantrekken van Johnson verworven. Het troefde daar mee de British Columbia Lions af. Ook in de Verenigde Staten is al interesse getoond voor de sprinter. In Dallas liet Bob Ackles van de Dallas Cowboys, weten de mogelijkheden van Johnson nader te willen bekijken. "Met zijn atletische kwaliteiten en snelheid is hij voor iedereen interessant. We beseffen dat zijn hoofd er momenteel niet naar staat. Als de situatie wat gekalmeerd is zullen wij ze ker contact met hem opnemen." Het feit dat Johnson betrapt was op het gebruik van anabole steroiden, is voor McCarthy geen enkel bezwaar. "Daar kan ik mij niet druk overmaken. Het gebruik van anabolen is in de Football-league heel normaal. We hebben het nooit getest, maar iedereen weet het." Ook voor Roy Shivers, manager van de Lions, is de doping van Johnson geen bezwaar hem eventueel in dienst te nemen. Belangrijker vindt hij de behandeling die de sprinter heeft gekregen in Seoul, in New York en bij zijn aankomst in Toronto. De vlucht uit Zuidkorea was als een dief in de nacht, de aankomst in Canada was die van een beruchte misdadiger. "Het is alsof hij een dubbele moord en vijftien verkrachtingen heeft gepleegd, stelde Shivers. "Een moordenaar krijgt een betere pers dan Johnson heeft gehad". Larry Heidebrecht, de manager van Ben Johnson, sluit de mogelijkheid niet uit dat zijn pupil in de toekomst een andere nationa liteit aanneemt. „Als Ben door de dopingaffaire in Seoul voor zijn leven wordt geschorst door de Canadese atletiekbond", zo zei Heidebrecht van nacht, „dan vraag ik me af wat voor zin het voor hem heeft in Canada te blijven. Er zullen voldoende landen zijn, die hem willen opnemen. Eén ding is zeker: Ben Johnson komt terug op de atletiekbanen". Volgens manager Heidebrecht zal het nog wel een tijdje duren voordat Ben Johnson zich in het openbaar uitspreekt over de affaire. „Ben is nog steeds erg van slag af. We zijn met z'n allen bezig de stukjes van de puzzel in elkaar te passen op dit moment. Pas wanneer we er zelf uit zijn, treden we naar buiten. Het Franse duo Didier Hoyer rechtsen Pascal Sylvoz op weg SEOUL (Reuter) De Amerikaan se televisiemaatschappij NBC heeft Zuidkorea zijn excuses aan geboden voor het ontwerp van het T-shirt, dat de spot dreef met het ophef makende boksincident van vorige week. Toen brak in de ring een veldslag uit, nadat een Nieuw- zeelandse scheidsrechter een Ko- reaan tot verliezer had verklaard. De Zuidkoreanen waren toch al boos op NBC, omdat de beelden van die vechtpartij tot in den treure werden uitgezonden, terwijl de maatschappij het wangedrag van twee Amerikaanse zwemmers zo goed als verzweeg. Medewerkers van NBC hadden vijftig t-shirts besteld met de tekst 'wij boksen, wij zijn slecht', op de voorkant. Het schrijven bleek te slaan op het Zuidkoreaanse volk, want op de rug moest de vlag van het land komen, geflankeerd door twee boksers en de slogan 'Chaos Tour 1988, XXIVe Olympiade'. De middenstander die het ont werp onder ogen kreeg, weigerde het uit te voeren. De krant Dong-A Ilbo kreeg lucht van het incident en opende een artikel met de kop: "Amerika's NBC laat beledigend t- shirt voor Zuidkorea maken." Het blad drukte daarbij foto's van het ontwerp af. Sportdirecteur Arthur Watson van NBC heeft verklaard dat het niet de bedoeling was om te kren ken of provoceren. geschorst in het verleden (o.a. Pol van Himst) en artsen zijn voor drie maanden in de gevangenis gestopt vanwege het verstrekken van de anabolen. Conform de aanpak die voor de druggebruiker en de dealer in ons land geldt". De Belgen beschikken hiervoor zelfs over speciale 'Vliegende Brigades'. Een aantal door het mi nisterie van volksgezondheid aan gestelde artsen, die te pas en te on pas bij atleten binnenvallen voor een dopingcontrole. De sporter is verplicht mee te werken aan een dergelijke test, zeker als men tij dens een training door de Brigade op de schouder wordt getikt. "Dat is bij wet geregeld", zegt Rogge, die graag zou zien dat het IOC in de toekomst het 'Belgische' systeem kopieert. "Niet meewerken staat gelijk aan een positieve uitslag. Naar excuses wordt niet geluis terd. Het komt altijd op hetzelfde verhaal neer, het verhaal van Ben Johnson: 'we zijn gesaboteerd, we wisten er niets van'. Belachelijk, de dopingcontrole, zeker in Seoul is onfeilbaar. Maar de rechtbanken zitten nu eenmaal vol met onschul- digen, niet waar?". SEOUL (ANP) - Ben Spijkers is in het Olympische judotoernooi ver wezen naar de finale van de her kansingen. De Nederlandse kam pioen verloor in de groepsfinale van Vladimir T^jetakov uit de Sov jetunie. Door die nederlaag is de 27-jarige Nijmegenaar nog een par tij verwijderd van een bronzen me daille. Het verschil metTsjestakov, een koka, kwam al in de eerste mi nuut van de partij tot stand. Spijkers zegevierde achtereen volgens over de Westduitser Mi chael Bazynski, de Amerikaan Re ne Capo, Odvog Baljinniam uit Mongolië en de Hongaar Janos Gyani. Tegen Capo liep de num mer drie van de Europese titel strijd in Pamplona een lastige oog blessure op, die hem in de overige partijen ernstig hinderde. Het had wel tot gevolg dat het Zuidkoreaanse publiek zich met negenduizend man sterk achter de Nederlander schaarde. Moeilijk had de door bondscoach Chris de Korte en leraar Wim Visser begelei de middengewicht het vooral tegen de Gyani, die eerder de lastige Bul gaar Petrov had uitgeschakeld. Tegen Tsjetakov kon Spijkers maar moeilijk het ritme vinden. De Sovjet-judoka, die nogal wat wor- steltechnieken hanteerde, ving alle aanvallen bekwaam op. Spükers slaagde er niet in een score op het bord te brengen. De uitslagen zijn: Ben Spijkers (Ned) verslaat Ba zynski (WD1), yuko Spijkers verslaat Capo (VSt), yuko Spijkers verslaat Baljinniam (Mong), yuko Spijkers verslaat Gyani (Hon), be slissing Tsjestakov (Sov) verslaat Spijkers, koka.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23