PORT Weer supertijd 'Fast Flo' 'Ik heb er echt het maximale uitgehaald' Elly van Hulst valt net buiten de boot Gray opgepakt wegens dronkenschap Jackie Joyner maakt familiefeest compleet Kulker overtuigt in series Viiesekoop strandt in kwartfinale DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1 OLYMPISCHE MEDAILLES Medailleverdeling na 157 beslissingen s: goud brons Sovjetunie 37 19 32 Oostduitsland 30 24 23 Verenigde Staten 22 20 19 Westduitsland 10 10 8 Hongarije 8 5 4 Bulgarije 7 7 7 Roemenië 5 10 7 Groot-Brittannië 7 6 Italië 4 4 3 Frankrijk 4 3 China 3 9 9 Zuidkorea 3 3 5 Australië 2 4 4 Polen 2 4 3 Tsjechosjowakije 2 2 0 NEDERLAND 2 2 0 Noorwegen 2 2 0 Nieuwzeeland 2 1 7 Denemarken 2 1 2 Joegoslavië 2 1 2 JAPAN 2 4 Finland 1 1 2 Spanje 1 0 2 Kenya 1 0 1 Marokko 1 0 1 Suriname 1 0 0 Portugal 1 0 0 Turkije 1 0 0 Zweden 0 3 4 Zwitserland 0 2 2 Canada 0 1 3 Brazilië 0 1 3 Chili 0 1 0 Costa Rica 0 1 0 Jamaica 0 1 0 Senegal 0 1 0 Nederlandse Antillen 0 1 0 Maagdeneilanden 0 1 0 België 0 0 1 Griekenland 0 0 1 Mexico 0 0 1 Gerard. Bakker voegt Bettine Vriesekoop een aantal krachttermen toe na de uitschakeling i feltennistoemooi. De Hazerswoudse verloor van de Tjechische Hrachova". SEOUL (GPD) - Twee daverende explosies maakten het familiefeest in Seoul compleet. Nadat Jackie Joyner eer der op de dag bij de verspringbak haar tweede gouden me daille had opgehaald, was het de beurt aan Florence Grif fith. De olympische kampioene op de 100 meter evenaarde de prestatie van haar schoonzuster door zich ook veruit de snelste op de verlengde sprint te tonen. 'Fast Flo' gaf de 'Joyner-party' in het Chamsil Stadion extra cachet met feestelijk vuurwerk waarvan de laatste donderslag mis schien nog wel tot in de volgende eeuw naklinkt. Jackie Joyner heeft een reuzesprong gemaakt en grijpt, evenals schoon zus van Florence Griffith, de tweede gouden medaille op de Spelen. (foto ANP) SEOUL (GPD) - De olympische droom van Elly van Hulst is nu echt uit. Na haar teleurstellende negende plaats in de finale van de 3000 meter had de veelvoudi ge nationale kampioene nog va ge hoop „iets moois" te kunnen doen op de 1500 meter. Maar in haar poging om op deze afstand ook de eindstrijd te halen, mis lukte jammerlijk. Door een vijfde plaats In haar serie, die door de afmelding van een aaiital atletes meteen de hal ve finale was, viel Van Hulst net buiten de boot. De Nederlandse ploegleiding heeft nog wel pro test aangetekend tegen het ver loop van de race, waarin inder daad veel geduwd en geschopt werd, maar veel kans op succes bij de jury tafel is er niet. „Ik ben verschillende keren geduwd en op mijn hielen ge trapt", liet Van Hulst na haar tweede teleurstelling in Seoul weten. „De laatste duw was er één te veel. Ik kwam bijna te val len en was definitief uit mijn rit- Maijan Olijslager was vandaag wel in haar ritme. De horden sprintster moet morgen nog één hindernis nemen en heeft dan aansluiting bij de wereldtop. In de kwartfinale zag Olijslager ploeggenote Gretha Tromp wor den uitgeschakeld, maar wist zij zich zelf moeiteloos te handha ven. Een derde plaats in haar se rie (in 13,02 seconden) was ruim voldoende voor nog een olym pisch 'rondje'. Olijslager verwacht haar Ne derlandse record van 12,87 se conden te moeten verbeteren om morgen de halve finale te overle ven. „Pas als dat lukt, beschouw ik dit toernooi als geslaagd. Op dit moment heb ik nog geen 'olympisch gevoel' over me". Han Kulker wel, de Leidenaar heeft het prima naar zijn zin in Seoul („Ze hebben hier zelfs een rivier naar mij genoemd"). Van daag liep hij op zijn sloffen de halve finale van de 1500 me ter. Kulker kon na een superieu re eindsprint zelfs rustig uitlo pen naar de finish en voorrang verlenen aan Jens Peter Herold. De Oostduitser liet 3.40,87 note ren en Kulker 3.40,90. De nationale kampioen op de 1500 meter, die een moeizaam seizoen achter de rug heeft, wil de echter niet al te opgetogen doen over zijn eerste optreden in het Chamsil Stadion. „Het zal morgen heel zwaar worden om de finale te halen. Ik ben er nog lang niet zeker van of dat lukt. Dit ging in elk geval volgens planning. Ik voel me gelukkig weer sterk en heb er heel veel zin Positieve geluiden uit het Ne derlandse kamp waarin Han Kul ker zich uitstekend vermaakt. „Ik ben pas zondag aangekomen en ik moet zeggen dat ik me nog geen moment heb verveeld. Het is heel leuk om een keer niet al leen met atleten opgesloten te zitten. Ik vind die contacten met andere sporters heel verfrissend. Neem nou die hockeyers, die jongens zijn hier echt voor de lol. Wij nemen alles veel serieuzer, misschien wel te serieus. Toen ik vanochtend uit het dorp wegging zeiden ze: 'Nou joh, veel plezier vanmiddag'. Dat is tekenend voor hun benadering, het plezier staat voorop". Kind van de rekening werd Heike Drechsler, de vrolijke Oostduitse, die eerst door Jackie Joyner van het goud bij het verspringen werd afgehouden en vervolgens Floren ce Griffith met haar wereldrecord op de 200 meter aan de haal zag gaan. Drechsler had net als haar in middels afgezwaaide landgenote Marita Koch twee keer een tijd van 21,71 seconden gerealiseerd. Maar Florence Griffith deed die prestaties vandaag verbleken. Eerst vloog zij in de halve finale na 21,56 seconden door de finish en ruim anderhalf uur later overtrof de snelste vrouw ter wereld zich zelf met een niet voor mogelijk ge houden tijd van 21,34 seconden. Voor Al Joyner aanleiding om dwars door alle barricades te bre ken en het tartan op te stormen waar hij zijn echtgenoot in de ar men nam voor een wild rondedans je. Joyner werd vier jaar geleden in Los Angeles, waar zuster Jackie zilver won op de zevenkamp, olym pisch kampioen hink-stap-sprin- gen. Nadat hij op de atletiekbaan door Jaap Visser tegen Florence Griffith was opge lopen, was zijn grootste wens met haar in het huwelijk te treden. Vo rig jaar kreeg hij zijn zin en sinds dien hinkt de 28-jarige atleet op twee gedachten: zelf springen of zijn vrouw begeleiden. Nadat hij bij de Amerikaanse se lectiewedstrijden net buiten de olympische ploeg was gevallen, concentreert Al Joyner zich op de loopbaan van Griffith. Die was tot dit seizoen niet meer dan een hele aardige verschijning op de atletiek baan, waar zij steeds net naast de hoofdprijzen greep. De part-time secretaresse uit Los Angeles overwoog zelfs het lopen er aan te geven totdat Bob Kersee, de echtgenoot en trainer van Jackie Joyner, haar op het juiste spoor zette. Griffith: "Bob heeft me een paar simpele opdrachten gege ven, maar het belangrijkste is dat hij mij van het nut daarvan heeft kunnen overtuigen. Dankzij heel veel trainingsarbeid en toewijding ben ik geweldig vooruitgegaan". Dat werd voor het eerst zichtbaar in Indianapolis waar zij een paar maanden geleden het wereldre cord van haar landgenote Evelyn Ashford (10,76) vernietigde. Maar over de 10,49 van Griffith werd nogal smalend gedaan. Er zou zijn gerommeld met de windmeter en zo niet dan zou de gespierde secre taresse druk met de anabole-spuit zijn omgesprongen. Het olympisch sprinttoernooi heeft nu duidelijk gemaakt dat er aan de supertijden van Griffith in Indianapolis niet hoeft te worden getwijfeld. Maar de metamorfose die zij ten opzichte van vorig jaar heeft ondergaan, is inderdaad wel heel opmerkelijk. De bijna boven menselijke prestaties van Griffith, die in een jaar tijd van een slanke schoonheid is omgetoverd in een gespierde superatlete, hebben in Seoul een brede geruchtenstroom over dopinggebruik op gang ge bracht. Wordt de naam van Florence Griffith sinds de 'trials' van In dianapolis in verband met doping SEOUL (GPD) - Negen weken lang, dag in dag uit, bereidde Bettine Vriesekoop zich voor op de Olympische Spelen. In nog geen half uur was de 27-jarige Hazerswoude een illusie armer. Wat aanvankelijk dreigde uit te groeien tot een nieuw hoogtepunt in haar rijk met eremetaal bedeelde tafeltenniscarrière, werd door de Tsjechoslowaakse Marie Hrachova in de kwartfinales in een bliksemflits (3-0) beëindigd. Precies drie kwartier na haar uit schakeling kon Bettine Vriese koop zich goed houden. Net op tijd om nog zuur lachend voor de Ne derlandse televisiecamera's te ver schijnen. Daarna barstte 2 nen uit en zocht plekje op in het Seoul National University Gymnasium, waar zich bij de mannen een verrassing van de eerste orde voltrok. Wereldkam pioen Jang Jialiang stuitte op de Zweed Linth, terwijl de Hongaarse veteraan Tibor Klamper de weg versperde voor Loncan Chen. In de halve finale van het olympisch toernooi voor mannen is nu geen enkele Chinees te bewonderen. Vijf weken had Vriesekoop, de kroonprinses van het nationale ping-pong, zich in China geprepa reerd om te voorkomen dat ze door een Aziatische speelster zou wor den verrast. En om dezelfde reden haalde ze een jaar geleden de voor malige Chinese topspeelster Yang Ying naar haar club Avanti om haar spelstijl aan te passen. Dat een Oosteuropese, die zelfs nog vier plaatsen lager op de wereldrang lijst staat geklasseerd (16e), haar de weg zou versperren, was vooraf niet ingecalculeerd. "Ik had liever een Chinese tegenover me gehad", analyseerde ze achteraf. "Daar was ik na mijn voorbereiding bij Avanti en in Chengdu helemaal klaar voor. Ik heb nu zelfs niet eens kun nen laten zien, dat ik ze kan bespe len". Die frustratie zal Bettine Vriese koop de rest van haar leven met zich meedragen. Want een herkan sing komt er niet meer. Seoul is het gebracht, over Jackie Joyner doen al langer geruchten de ronde. De 26-jarige meerkampster is, net als de twee jaar oudere Griffith, haar tijd ver vooruit. In het vorig week einde brak zij voor de vijfde keer door de magische grens van 7000 punten op de zevenkamp. Haar to taal van 7291 punten betekende een verbetering van het wereldre cord dat zij in Indianapolis op 7215 punten had gebracht. Op haar favoriete onderdeel, het verspringen, toonde zij zich van daag opnieuw een klasse apart. Bij haar vijfde poging sprong zij met 7 meter 40 een heel eind bij de rest van de wereldtop vandaan. Het prestatieniveau van Jackie Joyner is zo hoog dat er alom wordt getwij feld aan de zuiverheid van haar sportbeoefening. Bob Kersee kan zich daar echter niet druk om maken. "Dat hoort er nu eenmaal bij. Het is onvermijde lijk dat ze je beschuldigen als je, zoals Jackie, in twee jaar tijd vijf keer een wereldrecord verbetert. We hebben er al mee leren leven en Jackie kan er goed tegen. Voor Flo rence ligt het allemaal wat anders. Zij is het nog niet gewend om volop in de schijnwerpers te staan en dus ook het mikpunt van kritiek te zijn. Maar hier leert ze van". In tegenstelling tot Florence Griffith, die elke vraag over doping geirriteerd ontwijkt, toonde Jackie Joyner zich vandaag op het fami liefeestje in Seoul wel bereid een bijdrage te leveren aan het gesprek van de dag: "Ik weet dat ik bij elke wedstrijd gecontroleerd word en ik weet ook dat ik geen doping ge bruik. Joaquim Cruz (de Brazi liaanse winnaar van het zilver op de 800 meter) mag dan hebben be weerd dat het bijna onmogelijk is om zonder de hulp van anabolen topatletiek te bedrijven, ik ben het levende bewijs dat het dus wel kan. Wat mij betreft wordt de doping- conrole nog veel strenger aange pakt". SEOUL (Rtr) - Voor de derde keer tijdens de Olympische Spelen heeft de Zuidkoreaanse politie een Amerikaanse sporter gearresteerd. Betrof het eerder de zwemmers Troy Dolbey en Doud Gjertsen die wegens openbare dronkenschap werden aangehouden, vandaag moest de atleet Johnny Gray enige tijd in een cel doorbrengen. De 800 meter-finalist werd gearresteerd na een vurig debat met een taxi-chauf feur. Gray besloot het dispuut met een aantal forse vloeken en, wat meer leed veroorzaakte, een forse trap in een van de portieren van de taxi. De Amerikaan werd er daar naast ook nog van beschuldigd ge probeerd te hebben te vluchten. Gray vertelde de politie dat hij slechts uit zelfverdediging handel de. De chauffeur zou geprobeerd hebben hem aan te rijden. Het geschil werd voorlopig gere geld na tussenkomst van de Ameri kaanse ambassade. Gray diende al wel de schade aan de wagen te be talen. Vandaag zal bekend worden of de officier van justitie in Seoul een klacht indient wegens diefstal te gen de twee zwemmers. In hun dronken bui hadden Dolbey en Gjertsen een stenen leeuwenkop meegenomen uit een nachtclub. eindpunt van haar internationale tafeltennisloopbaan. En dus ook uiteraard van haar beschermheer Gerard Bakker. Hij coachte haar veertien jaar. De Leidenaar was er zoals hij later treffend opmerkte "van de eerste tot de laatste bal bij". "Het was", blikte Bakker met gevoel voor realiteit terug op match tegen Hrachova, "een prachtgelegenheid om de halve fi nales te bereiken. Het zat er echter domweg niet in. Ze heeft dit toer nooi beter gespeeld dan ze ooit heeft gedaan. Dus hoeft ze zichzelf niets te verwijten. Ze heeft keihard getraind en helemaal voor dit eve nement geleefd. Als het dan niet lukt, houdt het gewoon op. Het is toch fantastisch dat Bettine kan te rugkijken op twee kwartfinale plaatsen". Dubbelrol Daarmee doelend op haar dub belrol in het enkel- en dubbelspel met Mirjam Kloppenburg. Daarin struikelde het duo over de Ko reaanse wereldkampioenen Jung Hwa Hyun en Young Ja Yang (21- 15,21-12). Dat duel kwam overigens voor Vriesekoop uiterst ongelegen. Nog geen half uur nadat ze de Hon gaarse Edith Urban in bijna ander half uur uit de laatste zestien had verwijderd (3-2), moest ze al weer aantreden. De snelheid, waarmee het Nederlandse koppel terug was in de kleedkamer, wekte de in druk, dat de belangen van de Ha- zerswoudse elders lagen. Maar veel hielp het niet. "Ik heb er echt het maximale uitgehaald", deed ze een poging haar teleurstel ling te verbergen. "Zeker qua in spanning. Van tevoren had ik voor een plaats bij de laatste acht van de wereld getekend. Aan de andere kant was ik zo dicht bij de halve eindstrijd, dat ik meer had kunnen en willen bereiken. Het vervelende van alles is, dat ik alle voorgaande dagen in een bloedvorm verkeerde. Tot vandaag. Misschien was het vermoeidheid. Ik weet het niet. Ik merkte al tegen Urban dat het ge voel er niet was. Dat riep bepaalde spanningen bij me op. Ik denk dat ik mezelf te veel onder druk heb ge zet, waardoor er niets lukte. Niette min kan ik met opgeheven hoofd naar Nederland terugkeren. Ik ben niet afgegaan". De twaalfvoudig nationaal kam pioen, die in '82 Europees kam pioene werd en in hetzelfde jaar de Top-12 won, was een van de vier Europese speelsters bij de laatste acht. Na de vierkamp bleef alleen Hrachova, van wie Bettine Vriese koop op het Ek in Parijs in de lan- denwedstrijd ook verloor, achter met drie Chinese pingpongsters. Drie meer dan bij de heren, waar de uitschakeling van wereldkam pioen Jiang Jialiang de grootste senstatie van de dag was. Voor Miijam Kloppenburg kwam het einde in het enkelspel al veel eerder. De 22-jarige Lichten- voordse miste de achtste finales ondanks een verrassende overwin ning (3-2) op de als nummer 1 ge plaatste Csilla Batorfi. Mirjam Kloppenburg moest het in Seoul zonder haar vader stellen, die door gaans de coaching verzorgt. Aange zien Gerard Bakker onvoldoende tijd kon vrijmaken in verband met de begeleiding van Bettine Vriese koop was ze aangewezen op de steun van chef d'equipe Piet Röm- gens. "Hij heeft z'n best gedaan", nam Mirjam Kloppenburg de ad- interim coach in bescherming. "Maar m'n vader had veel meer voor me kunnen betekenen. Hij kent me door en door. Eigenlijk is het te gek voor woorden dat elke at leet een eigen trainer kan meene men, terwijl de coaching bij het ta feltennis veel belangrijker is dan bij het atletiek". Tijdens het toernooi zocht Mir jam Kloppenburg regelmatig con tact met het thuisfront. "Maar", be nadrukt ze, "ideaal is dat niet. Je kunt iemand niet op afstand coachen. Alleen in mentaal opzicht had het enige betekenis. Ach, ik wist van te voren dat ik het zelf moest uitzoeken. En ik heb me uit stekend gered. Ik heb niet alles er uit gehaald wat er inzat, maar toch veel geleerd. Ze zijn in de toekomst nog niet van me af'. AD HEESBEEN Verwacht wordt dat ook deze zaak met een sisser afloopt. De Zuidko- reanen is er teveel aan gelegen de relaties met de Verenigde Staten goed te houden. Er zijn toch al wat irritaties ontstaan nadat het Ameri kaanse televisiestation NBC, vef- antwoordelijk voor alle beelden van de Spelen, teveel aandacht zou hebben besteed aan de (Zuidko reaanse) vechtpartijen in de boks- ring en buiten het olympisch dorp.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21