Mogelijk verkeerslichten bij viaduct over Rijksstraatweg Horst en Vliet: bezuinigingen hebben weerslag op hulpvraag aat uw neus ook zien! Burgemeester Schoute zegt nadere studie toe Fietser gewond bij aanrijding Startsein voor nieuwbouw Warmondse basisschool Leiderdorper toegetakeld Gebouwen in Oegstgeest beter berekend op minder-validen Koninklijke onderscheiding voor Voorschotenaar Ravelli Leiderdorpse basisscholen vieren 15-jarig bestaan Interesse voor Natres gering' DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 De noodbrug voor fietsers en voetgangers over de Rijksstraatweg in Wassenaar is inmiddels neergezet. In no vember wordt een begin gemaakt met de bouw van een nieuw viaduct. «foto Wim Dijkman) WASSENAAR - De ver keersdrukte op de Rijks straatweg in Wassenaar mag niet toenemen wan neer er een 'volledige' aan sluiting komt op de Ver lengde Landscheidings- weg. Door het plaatsen van verkeerslichten kunnen de verkeersstromen beter wor den geregeld. Die twee kanttekeningen plaatst burgemeester P.H. Schoute van Wassenaar in een reactie op een rapport over de aanleg van de Ver lengde Landscheidingsweg. Schoute kondigt in zijn notitie voorts aan dat Wassenaar een eigen adviesbureau zal inschakelen 'om de belangen van de gemeente zo optimaal mogelijk te kunnen be hartigen'. De nieuwe aansluiting van de Verlengde Landscheidingsweg op de Rijksstraatweg, ter hoogte van het viaduct, is voor de gemeente Wassenaar hét studiepunt in het onlangs gepresenteerde nota over de weg die een verbinding moet gaan vormen tussen de A44 (Rijks straatweg) en de A4 (rijksweg Am sterdam/Rotterdam). Het rapport zal nog op een nader te bepalen datum onderwerp van gesprek zijn tussen minister N. Smit-Kroes van verkeer en water staat en de overige daarbij betrok ken overheidsinstanties. Ook de raadsleden van Wassenaar kunnen zich binnenkort over de nota uit spreken. Rapport Uit het rapport blijkt dat drie aanvankelijk voorgestelde varian ten voor de aanleg van de Verleng de Landscheidingsweg niet verder zullen worden uitgewerkt. Deze mogelijkheden (traces door de Dui- venvoordense polder en Leids- chendammerhout) zouden te in grijpend zijn voor de natuur en het landschap en in strijd met het voor deze gebieden uitgestippelde be leid. Het tracé dat nu nader onder de loep wordt genomen voert via Voorburg, Leidschendam en Den Haag naar Wassenaar. Uitgangs punten zijn voor Wassenaar behal ve een veilige kruising met de Rijksstraatweg, het behoud van het bosrijke karakter en het terug dringen van de verkeersdrukte in de gemeente. Verder wordt een aansluiting op de Waalsdorperlaan ten behoeve van bezoekers aan de renbaan en sportvelden als 'ge wenst' beschouwd. Volgens gemeentevoorlichter W. Issendonck van Wassenaar geldt het doortrekken van de Landschei dingsweg ook wel de 'by-pass' van de Rijksstraatweg genoemd slechts als gedeeltelijke oplossing WARMOND De Warmondse CDA-wethouder Van Schagen geeft morgenochtend het startsein voor de ver- en nieuwbouw van de rooms-katholieke basisschool De Leerhoeve bij de voormalige de pendance De Hummelburcht aan de Herenweg. Als de weergoden geen vorstverlet opleggen, kan de nieuwbouw reeds in mei van het volgend jaar door de leerlingen worden betrokken. De leerlingen zijn thans allen ge huisvest in het hoofdgebouw De Leerhoeve aan de Endepoellaan. zodat het onderwijs geen enkele hinder zal ondervinden van de 'in tegratieverbouwing'. Volgens Leerhoeve-directeur P Ankone blijft van de Hummelburcht 'alles overeind'. "Binnen wordt er wel wat ver timmerd maar de contouren blij ven zoals ze zijn. Er is meer ruimte nodig dan we nu hebben in de Leerhoeve, vandaar dat we wel te gen de Hummelburcht aanbou wen: vier lokalen, een zaal voor ge meenschappelijk gebruik en speel lokalen", aldus Ankoné. Voor de nieuwbouw van de ka- voor het verkeersprobleem op de Rijksstraatweg. "Waarop Wase- naar zit te wachten is de aanleg van Rijksweg 11", brengt hij nog eens in herinnering. Rijksweg 11 moet eveneens een verbinding vormen tussen de A44 en de A4 en is dwars door Voorschoten gepland. Over de aanleg is evenwel het laatste woord nog niet gezegd. Snelheid Om de verkeersdruk op de Rijks straatweg verder te ontlasten moet het verkeer op de rijksweg in de tholieke school moest nog heel wat water door de Rijn stromen. De be nodigde grond was tot voor kort ei gendom van een bollenkweker en het overleg tussen hem en de ge meente dreigde vast te lopen op een meningsverschil over de grondprijs. Vlak voordat de ge meente tot onteigening wilde over gaan, werd er alsnog overeenstem ming bereikt. Warmond had veel haast. Welis waar was de toestemming en het geld van het rijk al binnen, maar aan dit alles was de voorwaarde verbonden dat voor het begin van 1989 moest zijn begonnen met de bouw. Met de veelbesproken grondtransactie was in totaal 6.000 vierkante meter gemoeid. Duizend daarvan zijn bédoeld voor de nieu we Leerhoeve, de rest voor eventu eel woningbouw. Ook op de plek die de oude Leer hoeve zal achterlaten moet wo ningbouw komen. Dat plan moet een samenhang krijgen met dat voor de grond waar nu nog de sportzaal Klim-Op staat. Voor al deze woningbouw geldt dat er pas in of na 1990 mee kan worden be gonnen. richting Den Haag ter hoogte van Abbenes bij voorkeur via de A4 (Amsterdam/Rotterdam) worden geleid, meent de woordvoerder van Wassenaar. Ter hoogte van Leids chendam kan volgens hem dan van de Utrechtsebaan gebruik worden gemaakt om Den Haag te bereiken. Volgens de zegsman van Wasse naar maken momenteel nog veel te veel automobilisten onnodig ge bruik van de Rijksstraatweg. "De Rijksstraatweg is een regionaal probleem en niet alleen een zorg van de gemeente Wassenaar", al dus de gemeentevoorlichter ver wijzend ook naar het vele vracht verkeer afkomstig uit de duin- en bollenstreek dat van de weg ge bruik maakt. Wassenaar wil bovendien dat de verplichte snelheid op de Rijks straatweg op 50 kilometer per uur wordt vastgesteld. "Nu mag je op een gedeelte 50 rijden, op een an der gedeelte 70 en dan opnieuw 50. Het lijkt de hink-stap-sprong wel", zegt Issendonck. "Wij kiezen er in elk geval voor om op het hele stuk een maximum snelheid van 50 ki lometer per uur toe te staan". Files Momenteel wordt hard gewerkt aan een reconstructie van de Rijk- straatweg. Onderdeel daarvan vormt niet alleen de aanleg van een railbarner (een soort vangrail tus sen de rijstroken), maar ook het 'ophogen' van het viaduct onder de Landscheidingsweg. De werk zaamheden aan het viaduct, waar bij de 'kromme bogen' verdwijnen, beginnen in november en zullen voor grote verkeersproblemen zor gen, zo vreest de zegsman van Was- Het is de bedoeling dat perso nenauto's van het viaduct gebruik kunnen blijven maken tijdens de reconstructie. Vrachtverkeer daar entegen moet worden omgeleid. De tijdelijk fietsbrug is het afgelo pen weekeinde inmiddels ge plaatst. LEIDERDORP Een jonge Lei derdorper is gisteren ernstig toege takeld door een groepje tot dusver onbekende jongelui. De jongen liep met een vriend op de Tol- lenaersingel toen een aantal jon gens op de bromfiets hem aan sprak. Volgens de jongens zou hij hen een keer bedreigd hebben. De Leiderdorper werd vervol gens tegen de grond gesmeten, waarna de jongens hem volgens de politie "schopten waar ze maar konden". Hij liep daarbij onder meer een paar gebroken vingers en ribben op, hechtwonden in het hoofd en twee dichtgeslagen ogen. De jongens wisten op hun brom fiets te ontkomen. De politie ver- VOORSCHOTEN/W ASSENAAR De bezuinigingen in de maat schappelijke dienstverlening lei den ertoe dat mensen minder mak kelijk om hulp durven vragen. De Stichting 'Horst en Vliet' conclu deert dat in het jaarverslag over 1987. "Met name bij gezinnen is er sprake van een te grote terughou dendheid. Mensen gaan aarzelen hun vraag te stellen of merken dat een beperkt aanbod niet aan hun veelal terechte wens om hulp vol doet". 'Horst en Vliet' is een stichting voor maatschappelijke dienstver lening in de gemeenten Voorscho ten, Wassenaar en Leidschendam.' Grofweg valt het werk uiteen in twee delen: de gezins- en bejaar denverzorging en het algemeen maatschappelijk werk. Naast de bezuinigingen, vormde het werven van voldoende perso neel 'een zaak van voortdurende zorg', aldus de opstellers van het zoekt getuigen van deze mishande ling zich te melden. Losgebroken hert VOORSCHOTEN - De politie van Voorschoten is gisteren druk in de weer geweest om een losgebroken hert in de omgeving van de Rosen- burgerlaan te vangen. Dat bleek echter geen makkelijk karwei. Tel kens wanneer agenten dachten het dier bijna te pakken te hebben, sprong het weer weg. Uiteindelijk is de jacht opgege ven. De politie meldde vanochtend niet te weten of het hert nog steeds op vrije voeten is. "Mogelijk heeft de eigenaar het zelf gevangen". jaarverslag. Een redelijke oplos sing vond de stichting in het aan trekken van jonger personeel met contracten tussen de 16 en 30 uur per week. In de gezinsverzorging werden vorig jaar in totaal bijna 1500 men sen geholpen. Het ging daarbij vooral om mensen die door een tij delijke of chronische ziekte of door ouderdom niet langer voor zichzelf konden zorgen. In het algemeen duurde de hulpverlening door een OEGSTGEEST Oegstgeest is de eerste gemeente van Zuid-Holland die bouwers van panden met een openbaar karakter (kantoren, scho len) in de bouwverordening ver plicht rekening te houden met rol stoelgebruikers en andere minder- validen. In het vervolg kunnen aanvragen voor bouwvergunnin gen worden afgewezen als er on voldoende is gedaan om een ge bouw ook voor lichamelijk gehan dicapten toegankelijk te maken. Mevrouw Bosma van de Oegst- geester werkgroep 'Oegstgeest zonder Obstakels' feliciteerde tij dens de vergadering van de raads commissie openbare werken de raadsleden en ambtenaren met de wijzigingen die mede dank zij OZO zijn doorgevoerd in de bouwveror dening. Bouwers van scholen, kantoren en horecavoorzieningen in Oegst geest moeten er in het vervolg voor zorgen dat de toegang vanaf de openbare weg voor rolstoelgebrui kers bereikbaar is. Vloeren en trap pen dienen een stroef oppervlakte te krijgen en zijn er publieke toilet ten. dan moet één daarvan voor rol stoelgebruikers geschikt zijn en ten minste 1.65 meter breed en 2.20 gezinsverzorgster zo'n twee tot acht weken. Het algemeen maatschappelijk werk van 'Horst en Vliet' werd vo rig jaar geraadpleegd door 631 mensen. Relatie- en persoonlijke problemen waren de voornaamste redenen om bij de stichting aan te kloppen. De meeste contacten wa ren trouwens eenmalig, terwijl sommige mensen ook moesten worden doorverwezen naar een an dere vorm van hulpverlening. meter lang zijn. Voor eventuele ba lies geldt dat er minstens een niet hoger dan 80 centimeter mag zijn. Verder zijn er nu bepalingen op genomen die een bepaalde breedte van gangen en galerijen afdwin gen. OEGSTGEEST Een jonge fiel- ster uit Rijnsburg is vanochtend gewond geraakt bij een aanrijding bij het Rijnzichtviaduct in Oegst geest. De politie vermoedt dat het meisje ten val is gekomen doordat het voorspatbord van haar fiets af brak. Een achteropkomende brom fietser kon haar vervolgens niet ontwijken en reed het meisje aan. Met-verwondingen aan het hoofd en handen is de Rijnsburgse over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De bromfietser kwam er met wat kleine wondjes vanaf. Liefde maakt blind LEIDERDORP - Liefde maakt blind. Dat ondervond een Leiderdorpse jongeman gisteren toen hij, bij de Muzen- laanschool, een aantal meisjes achterna zat. Tijdens zijn jacht op het vrouwelijk schoon zag de jonge Leiderdorper een fiet senrek over het hoofd, waar hij vervolgens onzacht mee in aan raking kwam. De jongen moest zijn avances bekopen met een fikse hoofdwond die in het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden werd behandeld. VOORSCHOTEN/KATWIJK Directeur F.F. Ravelli van het Kat- wijkse bedrijf in relatiegeschenken Ravelli Multi Supply bv, heeft van morgen een koninklijke onder scheiding gekregen. Burgemeester C.A. Bos van de kustplaats over handigde hem tijdens de open dag in zijn bedrijf de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De in Voorschoten woonachtige Ravelli kreeg de onderscheiding bij zijn afscheid van het bedrijf dat hij dertig jaar lang heeft geleid. Ravelli Multi Supply is sinds 1975 gevestigd op het Katwijkse indus trieterrein 't Heen. In de jaren daar voor was het ondergebracht in Val kenburg. Voordat Ravelli in 1958 zijn be drijf in relatiegeschenken begon, werkte hij eerst als afdelingschef en later als directie-secretaris bij het bedrijf Borsumij Wehry. Ook was hij enige tijd verbonden aan een keramisch atelier in Gouda, waar hij geïnteresseerd raakte in het maken van relatiegeschenken LEIDERDORP De Leiderdorp se basisscholen 'De Hobbit' en 'De Schakel' bestaan vijftien jaar. Deze week wordt de verjaardag uitbun dig gevierd. De activiteiten worden betaald van het geld dat de scholen in het voorjaar hebben verdiend met een paasmarkt, een taartenac tie, een fiets- en wandeltocht en een sponsorloop. Gisteren was de officiële ope ning van de festiviteiten met zes kamp in het teken van de Olymi- sche Spelen en het oplaten van bal lonnen. De tweede dag van de fees telijkheden zal bestaan uit een vrije ochtend en een culturele middag. Dan gaan de kinderen naar een to neelstuk. Vrijdag wordt de feest- week afgesloten met alweer een evenement in het kader van de Oly- mische Spelen. Verschillende sportonderdelen zullen worden be oefend. De dag wordt begonnen met het aansteken van het 'Olym pisch vuur' en afgesloten met een vlaggenparade. Zoeterwoudenaar J. Vink neemt afscheid van korps ZOETERWOUDE - "Je wordt wel eens een beetje uitgela chen als je vertelt dat je bij de Nationale Reserve zit. Maar daar trek ik me niks van aan. Ik zeg altijd: Ik ben er bij gegaan om de vrijheid van mijn gezin, mijn familie, mijn straat, mijn dorp, mijn provincie en mijn land te verdedigen mocht het nodig zijn. En in die volgorde". door Britta Alink Dit zegt PTT-beambte W.H.T. Vink (55) uit Zoeterwoude. Vink verlaat na bijna 25 jaar vrijwillige dienst het Korps Nationale Reser ve als adjudant. Zijn leeftijd nood zaakt hem daartoe. Afgelopen dins dagavond was zijn laatste oefening in de Alexanderkazerne in Den Haag. In november neemt hij offi cieel afscheid van het peloton Zuid-Holland. De Nationale Reserve (Natres) is de veertig jaar geleden voortgekomen uit de Studentenweerbaarheid. >st) Dertig jaar later werd de Natres pas een officieel onderdeel van de Ko ninklijke Landmacht. De reservis ten hebben één keer in de maand een oefening en ze doen af en toe mee aan grote legeroefeningen, zoals bijvoorbeeld in september '87 de NAVO-oefening Reforger. "Dan merk je dus dat je echt wel nodig bent. Het Nederlandse leger heeft een aantal taken te verrichten en heeft niet genoeg mensen om al lerlei militaire- en burgerobjecten te beschermen. De Nationale Re serve is dan een mooie oplossing", aldus Vink. Hij is overigens de eni ge Zoeterwoudenaar die momen teel bij het korps zit. In heel Neder land zijn ongeveer 6000 vrijwilli gers. "Wel een beetje weinig ja, er is gewoon niet zo veel animo voor. Vroeger moest je na je dienstplicht kiezen: óf tot je 35ste steeds op her haling óf twee jaar dienen bij de Nationale Reserve. Toen bleven er nogal eens mensen langer in dienst. Nu is het een puur vrijwilli ge aangelegenheid. Je kunt zelfs dienst nemen zonder je dienst plicht vervuld te hebben", aldus de PTT-beambte. Zelf is hij na die twee min of meer verplichte jaren ook geble ven, omdat het idee achter de Na tres hem aansprak. "Ik ben een ge zond man, recht van lijf en leden. Ik ben slechts een stofje in dit we relddeel en elk stofje heeft zijn taak. Door bij de Natres te dienen, draag ik een stukje bij aan de ver dediging van de vrijheid". "In de tijd dat ik de beslissing nam bij de Natres te dienen, rom melde het in Hongarije. Dat maak te mij bewust van het belang van vrijheid van meningsuiting. Na tuurlijk kun je ook actie voeren te gen allerlei vormen van onder drukking door brieven te sturen, maar ik bescherm mijn omgeving liever door militaire verdediging. Dan heb ik het gevoel dat ik écht help", vindt Vink. Overdreven Het korps oefent één keer in de maand 24 uur achter elkaar. Som mige mensen vinden dat een beetje overdreven, een beetje belachelijk eigenlijk. "Kijk", zegt Vink, "ik vind het nogal logisch die oefenin gen. De brandweer zegt toch ook niet dat ze wel een keertje proberen een brand te blussen als het een maal zover is. Ze nemen het zekere voor het onzekere en weten in ge val van brand precies wat ze moe ten doen. En zo weet het Korps Na tionale Reserve in geval van nood ook precies wat moet worden ge daan". Alva of de Zwijger dat was de keus v.d. Werff; ik weiger! Tijd voor een 'FEESTNEUS'. tot ziens tijdens de optocht! WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18