TAD LEIDEN Plan voor overkapping deel zwembad De Zijl Bedrijf Gijsman verlaat Leiden na 70 jaar LEIDSCH DAGBLAD Zes sportclubs flinke schuld bij gemeente Sponsoractie Koninginnedag brengt ruim vijf mille op s DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 Studie naar financiële haalbaarheid LEIDEN De directie sport en recreatie onder zoekt de mogelijkheden om het 25-meterbuitenbad van zwembad De Zijl te over kappen. Het recreatiege deelte van het buitenbad wordt dan gesloten. Behal ve het recreatiebad zou het zwembad ook het grootste gedeelte van de speelweide afstoten. Op dat gebied van circa 1,5 hectare heeft dan woningbouw plaats. Uit de opbrengst van de grond kan de overkapping wellicht worden gefinancierd. de Leidse baden zal wegtrekken. Het onderzoek naar de mogelijk heden het 25-meterbad te overkap pen is ingegeven door de steeds verder teruglopende interesse voor het onoverdekt zwemmen. De bei de buitenbaden De Zijl en De Vliet telden het afgelopen seizoen sa men gemiddeld 800 bezoekers per dag. Tegelijkertijd mogen de bin nenbaden in Leiden zich verheu gen over een steeds grotere popula riteit. Het Vijfmeibad en De Zijl haalden afgelopen winter elk 20.000 gulden meer opbrengst uit de toegansprijzen. Duivesteijn denkt dat vooral het recreatief zwemmen steeds populairder wordt. "In plaats van joggen gaan een uurtje zwem- Het hoofd van de gemeentelijke afdeling sport en recreatie, J. Dui vesteijn. noemt het onderzoek een vingeroefening. Hij verwacht dat de studie naar de financiële haal baarheid van het plan medio vol gend jaar is afgerond. Duivesteijn denkt daarbij dat het belangrijk is de ontwikkelingen rond de zwem baden rustig af te wachten. Hij is vooral benieuwd of het nieuwe bui tenbad in Leiderdorp, dat in 1989 wordt geopend, veel klanten van Sinterklaas- markt De Waag voortaan taboe LEIDEN In De Waag worden geen Sint Nicolaasmarkten meer gehouden. De Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel heeft vlak voor de zomer bij wethouder Kuijers, die De Waag in beheer heeft, aangedrongen op wederin voering van de traditionele markt die in de week voor 5 december werd gehouden. Ook vorig jaar werd een dergelijke markt niet ge houden. In een brief aan de gemeenteraad stelt de vereniging dat de jaar markt in de winter van groot be lang is voor marktkooplieden om het ongunstige winterseizoen te overbruggen. Bovendien wordt in de brief gewezen op de belangstel ling die bij het publiek bestaat voor een dergelijke markt. B en W menen echter dat de cul turele bestemming die De Waag heeft niet overeenkomt met het or- ganiseren van markten. Aan het iJG Vll0t beeld van een gebouw waar anders tentoonstellingen worden gehou den wordt volgens de gemeente af breuk gedaan door het organiseren het college rommelmarkten en een Sint ilchting bij dë begroting Nicolaasmarkt. Bovendien jaar rond 5 december al toonstelling gepland International. De gemeente heeft wel voorge steld om het Stadhuisplein voor een markt te reserveren, maar dat is door de ambulante handel afge- De Schakel bezorgd over vrijwilligers LEIDEN - "Het is raadselachtig geen betere financiële voorwaarden voor het zelfstandig begeleid wonen tot stand komen". Dit schrijft de stichting De Schakel in haar jaarverslag over 1987. De stichting krijgt van verschillende instanties steun, maar ontvangt al leen van de gemeente Leiden structurele subsidie. De stichting beheert verschillen de panden in en rond Leiden waar in mensen die nog niet volledig zelfstandig kunnen wonen, wor den begeleid. De intensiteit van de LEIDEN begeleiding verschilt per project. kunnen hun kinderen moeilijk op zwemles doen. Het is daarom goed dat het schoolzwemmen is geble ven, andere gemeenten zijn er mee opgehouden. In Leiden kan toch 80 procent van de kinderen die van de lagere school komt zwemmen. Met Zwolle is dat het hoogste percenta ge van Nederland". LEIDEN Zes Leidse sportvere nigingen hebben een schuld van minstens een ton aan de gemeente Leiden. Het betreft een achter stand in de huurbetaling voor het gebruik van sportaccommodaties. Een aantal van die clubs is niet in staat de schuld terug te betalen en zal verdwijnen. De directie sport en recreatie van de gemeente Lei den wil niet zeggen welke clubs een schuld hebben en hoe groot het bedrag is dat de gemeente tegoed heeft. J. Duivesteijn, het hoofd van de afdeling sport en recreatie, wil wel kwijt dat de club die de geringste schuld heeft nog altijd 20.000 gul den aan de gemeente moet betalen. Met de betrokken verenigingen heeft de gemeente nu afspraken gemaakt dat het bedrag binnen twee jaar moet zijn terugbetaald. Gebeurt dat niet, dan wordt de huur voor de sportaccommodatie opgezegd. Volgens Duivesteijn is het bijna onvermijdelijk dat een aantal van de clubs met schuld verdwijnt. Hij verwacht dat drie van de zes clubs er in zullen slagen om hun schul den weg te werken. De andere ver enigingen moeten worden opgehe ven of moeten een fusie aangaan. De huurschuld zou eventueel kun nen worden voldaan door verkoop van de kantine aan de gemeente. "Zakelijk en economisch gezien zijn we de afgelopen jaren te vrien delijk geweest. Onze directie dient echter obk het belang van de sport. Uit dat oogpunt is onze opstelling wel begrijpelijk", zegt Duivesteijn. Het hoofd van de directie sport en recreatie weet niet wat de oorzaak is dat bij sommige clubs zulke gro te achterstand is ontstaan. "Ik ge loof wel dat de huur van de velden bij een enkele club de sluitpost op de begroting is. Eerst wordt de con tributie aan de bond voldaan, ver volgens betaalt men de trainer en als laatste de gemeente". De bereidheid om de schuld weg te werken lijkt overigens niet bij ie dere vereniging even groot. Dui vesteijn zegt dat er zelfs een club is die tot drie keer toe niet heeft gere ageerd op de uitnodiging om over de huurschuld te praten. "Die club hebben we uiteindelijk een voor stel voor een regeling opgestuurd". Hoewel Duivesteijn zich er niet over uitlaat, lijken het vooral veld- sportverenigingen te zijn, die in de problemen zijn gekomen. Het col lege van B en W wil bij de vaststel ling van de tarieven voor het sei zoen 1990-1991 dan ook afwijken van eerdere afspraken die met de Leidse Sport Federatie zijn ge maakt. Die overeenkomst hield on der meer in dat veldsporters jaar lijks een verhoging van vijf procent voor hun kiezen kregen. Tennis sers en zwemmers hoefden jaar lijks juist minder voor hun accom modatie te betalen. "Aan de wijzi ging in de onderlinge verhoudin gen van de tarieven, moet een ein de komen", vindt het college va** en W. Waterkwaliteit Duivesteijn heeft wel een verkla ring voor de teruglopende animo voor de buitenbaden: "De mensen gaan alleen nog maar in groten ge tale zwemmen wanneer het 24 gra den is. Bovendien merken we dat nu de'kwaliteit van het buitenwa ter beter wordt, de jeugd gewoon De Zijl of 't Joppe induikt en niet naar het zwembad komt". Een tweede reden om De Zijl ge- deeltelijk te sluiten zijn de techni- i sche problemen. De speelweide en de daarop liggende paden verzak- - ken. Jaarlijks kost het de gemeente 40.000 tot 50.000 gulden om die pa- - den op te hogen. Daarnaast is vol gens Duivesteijn het hele drainage- systeem van de speelweide ver stoord. Indien het overkappen doorgaat, beschikt zwembad De Zijl over twee overdekte baden. Éen bad is dan voor de recreatiezwemmers, het andere bad voornamelijk voor de wedstrijdzwemmers en water- poloers. De grote glijbaan, die nu bij het buitenbad is geplaatst, zou naar binnen worden overgebracht. Het nieuwe overdekte bad zou gro te openslaande deuren moeten krijgen, zodat de bezoekers in de zomer wel de speelweide kunnen gebruiken. Duivesteijn wil in het recreatie- gedeelte wel wat 'toeters en bellen' aanbrengen, zonder het echter het karakter te geven van een subtro pisch zwemparadijs. "Over tien jaar is het publiek op dat soort za ken uitgekeken. Die dingen doen het prima in recreatieparken waar het bestedingspatroon van de men sen anders is. Daarbuiten loopt zo'n lux zwembad alleen in Em- men, maar daar worden dan ook gewone prijzen van vier, en niet van vijftien gulden gerekend". LEIDEN Het gaat goed met Molenmuseum De Valk. Gistermiddag werd de 30.000ste bezoekster van dit jaar verwelkomd. Het was de 30-jarige mevrouw Juul de Vogel uit Den Haagdie door wethouder Kuijers werd be groet en toegesproken. Zij ontving een groot aantal cadeaus, waaronder boeken, bloemen en een tegoedbon voor een museumjaarkaart 1989. Beheerder H. van der Lelie is blij met het grote aantal bezoekers: "We hebben de 30.000ste binnengehaald, ter wijl we nog een kwartaal hebben te gaan. Ons record ligt op 32.800 bezoekers. Dat was in 1980. We streven er naar dat record te breken", aldus de beheerder die denkt dat dat wel lukt, als de winter zich tenminste niet vroegtijdig aandient. Dat zovelen dit jaar richting Molenmuseum gingen, valt volgens hem te verklaren: "Dit jaar wordt de actie Ne derland museumland gehouden. Dat brengt in zijn algemeenheid meer mensen op de been. Bovendien spannen wij ons in om meer mensen naar het museum te trekken. Van invloed is ook het gunstige weer: zachte winter, mati ge zomerdat betekent meer mensen in het museum". Hij durft geen voorspellingen te doen voor volgend jaar. "We zijn bezig met een nieuwe folder eü hopen dat dat effect sorteert". De extra inkomsten betekenen een gunstiger exploitatie van het museum, waarop de gemeente overigens nog wel geld moet toeleggen. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De sponsoractie van de Vereniging Koninginnedag heeft een bedrag van ruim 5000 gulden opgeleverd. Bestuurslid en coördi nator van de actie C. J.M. Langezaal is, hoewel hij aanvankelijk hogere verwachtingen had, niet ontevre den. De wervingsactie zal in het vroege voorjaar van 1989 worden herhaald. In april van dit jaar zijn bijna 1200 brieven de deur uitgegaan naar bedrijven in de Leidse regio met het verzoek sponsor te wor- Gemeente wijst bezwaren bouw Julianakade af LEIDEN De leden van de raads commissies voor sociale zaken en ruimtelijke ordening hebben de bezwaren tegen de bouw van een verzorgingscentrum en bejaarden woningen op de hoek Julianakade- /Bernhardkade afgewezen. Deze bezwaren waren ingediend door omwonenden, die vrezen dat de waarde van hun huizen hierdoor daalt. Bovendien verwachten ze een tekort aan parkeerplaatsen en vrezen ze dat de wateroverlast in de wijk door de bouw toeneemt. Het college meent echter dat het met de waardedaling wel meevalt. Rond het centrum komen voorts voldoende parkeerplaatsen om de toestroom van auto's op te vangen. Het college meent verder dat de wateroverlast door de bouw van het centrum juist zal worden terug gedrongen. Rond het gebouw wordt namelijk onder meer een aantal 'drains' aangelegd. De discussie over sluiting van :n van de twee Leidse buitenba den werd vorig jaar gestart, toen de toe- drt het opheffen van De Zijl of De Vliet ten- j-er sprake bracht. Duivesteijn Amnesty dacht toen dat als een keus zou moeten worden gemaakt De Vliet het slachtoffer zou worden. "Het is echter zo dat De Vliet zich in goede staat bevindt. Bovendien kunnen we het water nu een aantal jaren goedkoper warm stoken met behulp van het biogas van de riool- zuivering in Leiden Zuid-West. Voorts beschikt De Vliet nog over een van de weinigen 50-meterba- den in de omgeving en liggen de bezoekersaantallen daar hoger", meent Duivesteijn. Het hoofd van de directie sport en recreatie is blij dat de gemeente ondanks bezuinigingen het school zwemmen heeft weten te handha ven. "Ik vind dat echt heel wezen lijk. Ouders met een minimumloon Penning voor Korthab Altes LEIDEN Minister Korthals Altes (justitie) bekijkt de Meij- ers-penning, die hij gisteren uit handen van de decaan van de rechtenfaculteit, prof. Van Staaden, kreeg uitgereikt. Dat gebeurde in de Meijers-zaal van het Academiegebouw, waar werd herdacht dat het burger lijk wetboek 150 jaar geleden tot stand kwam. De Meijers-penning is acht jaar geleden door de Leidse uni versiteit ingesteld en genoemd naar de Leidse hoogleraar bur gerlijk recht E.M. Meijers, die in 1947 begon met het ontwerp van een nieuw burgerlijk wetboek. Dat is, ondanks het optimisme van toen, tot op de dag van van daag nog niet voltooid. Minis ter Korthals Altes zei gisteren in zijn toespraak te verwachten dat het binnen vijfjaar gereed komt. (foto Henk Bouwman) Susidie van 90 mille voor verplaatsing naar Zoeterwoude Het bedrijf Gijsman Epoxyprodukten aan het Leven- "De voortdurende onzekerheid daal zal voor het einde van het jaar de projecten uh Leiden verdwenen zijn. Het be drijf, dat in 1918 in Leiden werd ge sticht, verhuist naar het industrie terrein De Grote Polder in Zoeter- over continuïteit heeft zeker ook zijn weerslag op be roepskrachten, vrijwilligers en be woners. Voor hen dreigde immers verlies van werk of woonruimte", aldus het jaarverslag. De voorzitter van De Schakel, drs. J.G.J.E. Josten, schrijft verder dat het aanbod van vrijwilligers een punt is van voortdurende zorg. Verschillende oplossingen voor dit knelpunt zijn in studie, maar nu al is duidelijk dat er geen geschikte formule is gevonden. In 1987 wa ren er 33 vrijwilligers bij De Scha kel actief. LEIDEN - Een 18-jarige vrouw uit Hazerswoude is gisteren gewond geraakt toen zij op de Pelikaans traat op haar brommer werd aange reden door een auto. De 27-jarige automobilist kruiste de straat, maar had de brommer over het hoofd gezien. De vrouw werd met een beenfractuur naar het Diaco- nessenhuis gebracht. woude. De gemeente draagt 90.000 gulden bij in de kosten van de ver- huzing. Een gedeelte van het bedrijf is al ondergebracht in Zoeterwoude. Gijsman moet weg omdat de on derneming volgens de gemeente niet in een woonbuurt past en zich daar niet kan uitbreiden. Volgens directeur J. Gijsman is zonder re sultaat gezocht naar een alternatie ve locatie in Leiden. Bij de bv werken 15 mensen, al len 'verhuizen' mee naar Zoeter woude. Een poging om zich te ves tigen in het sciencepark in de Leeuwenhoek had volgens direc teur Gijsman geen resultaat omdat zijn bedrijf niet als hoogwaardig technologisch wordt beschouwd. "We waren te weinig verwant met de doelstelling van het science park", aldus Gijsman. Een mogelij- kilometers gerekend een grotere verplaatsing zijn dan de verhuizing naar De Grote Polder. Je bent wel erg lokaal chauvinistisch bezig ke vestiging in de Stevenshof wanneer je stelt dat bedrijven duurde hem te lang. "Bij de ge meente Leiden durft niemand een beslissing te nemen. Men is niet on willig, maar te traag". Gijsman be treurt het vertrek uit Leiden. Hij ziet in Zoeterwoude evenwel goede mogelijkheden. Volgens het hoofd van de direc tie economische zaken van de ge meente, de heer Amptmeijer, maakt het voor de werkgelegen heid niet veel uit of een bedrijf in Leiden danwel in Zoeterwoude is gevestigd. "De Stevenshof zou in de werkgelegenheid in Leiden ge vestigd moeten zijn. Dat is interes sant vanuit het oogpunt van ruim telijke ordening, maar niet vanwe ge de werkgelegenheid". Gijsman Epoxyprodukten maakt twee componentenmateria len, stoffen waarmee verbindingen met andere materialen tot stand kunnen worden gebracht. Aan het Levendaal werden daarvoor stof fen gekneed en gemengd. Tot 1964 was er Gijsmans fabriek van verf- produkten gevestigd. In het be stemmingsplan is het bedrijf weg- bestemd. Daarom keert de ge meente een subsudie uit van ruim 90.000 gulden voor de verplaatsing van het bedrijf. Gijsman is van plan de panden aan het Levendaal te verkopen. De Zuid-Hollandse Glascentrale, een glaszettersbedrijf - was geïnteres seerd 'maar het heeft inmiddels zo lang geduurd dat ik niet weet of ze dat nog steeds zijn' zegt Gijsman. Voor zich er een nieuw bedrijf ves tigt, wordt er een uitgebreid grondonderzoek gehouden. Ver wacht wordt dat een deel van de grond verontreinigd is met olieres ten als gevolg van een ondergrond se tank die vroeger heeft gelekt. den. Twintig bedrijven heben toe gezegd jaarlijks 250 gulden of meer over te maken naar de vereniging. Zes bedrijven zijn gewoon lid ge worden, hetgeen betekent dat zij de ten minste de minimum contri butie van 25 gulden per jaar beta len. "Voordat wij deze actie begon nen, was mij verteld dat ik op een respons van één tot twee procent moest rekenen. Zelf leek mij dat aanvankelijk wat weinig, maar de praktijk heeft inmiddels geleerd dat het aantal reacties inderdaad op een dergelijk percentage uit komt", aldus Langezaal. Met het extra bedrag van ruim 5000 gulden zijn de jaarlijkse bij dragen aan de circa 25 wijk- en buurtverenigingen in de kosten van het organiseren van oranje feesten veiliggesteld. Dat was het eerste doel van de actie. De Vereni ging Koninginnedag heeft de laatste paar jaar uit de reserves moeten putten om die bijdragen op peil te houden omdat de gemeente uit bezuinigingsoverwegingen de subsidie heeft teruggeschroefd. Nieuw buurt onderzoek na overval pompstation LEIDEN - Twee getuigen van de gewapende overval op een pomp station aan de Doctor Lelylaan maandagavond, hebben zich giste ren bij de politie gemeld. Zij zaten in de blauwe Volvo waarnaar de politie op zoek was in de veronder stelling dat dit de vluchtauto van de overvaller was. De getuigen hebben vrijwel oog in oog met de overvaller gestaan. Zij zijn echter niet in staat een goed signalement van de overvaller te geven omdat deze gemaskerd was. Het tweetal heeft verklaard dat de overvaller na zijn actie lopend in de richting van de Storm Buysing- straat is vertrokken. De politie spreekt van waarde volle informatie. Het gevolg is ech ter dat er een geheel nieuw buurt onderzoek moet worden gehou den. De afgelopen dagen werden al zo'n 700 mensen gevraagd om in formatie over de overval en de blauwe auto in het bijzonder. Bij de overval werd 1450 gulden buitge maakt. CDA: versoepel regels subsidie kinderopvang LEIDEN - Het CDA wil de regels voor subsidie voor kinderopvang verruimen om mensen met een uit kering meer mogelijkheden te bie den om aan het werk te komen. De hoge kosten van kinderopvang maakt het hen vaak onmogelijk aan het werk te komen. De ge meente stelde daarom enkele jaren geleden een fonds in waaruit de kosten van kinderopvang voor de ze groep in bepaalde gevallen wor den vergoed. De vergoeding wordt echter alleen gegeven wanneer er sprake is van kinderopvang waar voor de gemeente subsidiever leent (kinderdagverblijven en peu terspeelzalen). Omdat die onvoldoende plaats bieden, dreigt de groep mensen met een bijstandsuitkering die een beroep moeten doen op de particu liere en duurdere kinderopvang uit de boot te vallen, denkt het CDA. Deze heeft daarom een initiatief voorstel aan de gemeenteraad voorgelegd om het mogelijk te ma ken dat ook in de ongesubsidieer de sector vergoedingen voor kin deropvang kunnen worden ver leend. Voorwaarde is wel dat de be trokkene staat ingeschreven voor een gesubsidieerd verblijf. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17