VAN DER VELDE Mercedes omarmt méér-kleppentechniek Citroen komt met BX-versies met vier- wielaandrijving 'Alleen minder autogebruik helpt tegen milieuvervuiling' AUTO Succesvolle 190 -serie aangepast aan wensen van klanten Zuiniger vier- cilindermotor BWM 3-serie L.LA.M. Nieuwe Dinitrol- roestbestrijders Toekomstauto's op de personenauto-RAI Toyota LandCruiser met verhoogd dak Off. Citroën dealer voor ValkenburgKatwijkNoordwijk e.o. I Kleine hotels delven het onderspit DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 PAGINA 15 De praktijk heeft de sceptici bij Mercedes-Benz beschaamd. Toen het stermerk in 1982 met een kleiner model (de 190-serie) kwam twijfelden velen in en buiten Das Haus aan de mogelijkheden tot succes. Anno 1988 hebben de feiten hun ongelijk aangetoond. Reeds zijn in de fabrieken in Sindelfïngen en Bremen meer dan een miljoen 190's van de band gelopen. Voor een groot deel (40 procent van de diesels en 50 procent van de benzineversies) gingen deze wa gens naar automobilisten die voor heen in een ander merk reden. Vol gens verkoopdirecteur P. Schenk van Mercedes-Benz Nederland vormden vooral hun op- en aan merkingen de aanleiding om met ingang van het juist begonnen sei zoen het een en ander aan de 190- modellen te veranderen. 'Mercedes-Benz rijders oriënte ren zich nadrukkelijk op kwaliteit en kosten, waarbij de aanschaf fingsprijs in mindere mate een rol speelt. Daarentegen stellen vreem- de-merkenrijders hogere eisen aan comfort en styling, terwijl veilig heid als koopmotief lager scoort', zo merkte hij dezer dagen op in het Utrechtse hoofdkantoor. Sportiever Volgens hem heeft het 190-mo- del nu door andere bumperspoilers voor en achter een 'duidelijk spor tiever en massiever' uiterlijk gekre gen. Maar belangrijker is dat aan de klacht over het gebrek aan been ruimte achterin tegemoet is geko men. Het comfort op de achter bank nodigt nog steeds niet tot een langer verblijf daar, maar het is aanzienlijk beter dan voorheen. Bovendien hebben achterbank en stoelen betere zijdelingse steun ge kregen. De prijzen zijn 1,5 tot 2 pro cent omhoog gegaan, beduidend minder dan die in Duitsland. 'Een kleine stap naar prijsharmonisatie in 1992', merkte verkoopdirecteur Schenk op. Hij voegde er aan toe, dat de prijs van abs (anti-blokkeer- systeem op de remmen) in de 190- serie tot bijna de helft is terugge bracht: van bijn a 5 tot dik 2,5 mille. De sportiefste variant van de 190- serie is nog altijd 190 E 2,5-16. Al leen werd de ingespoten zestien- kleppen motor enigszins gemodifi ceerd. Hij levert een vermogen van 195 pk, voldoende om in 7,7 uit stil stand op een snelheid van 100 km/uur te komen en een topsnel heid van 230 km/uur te halen. Niet alleen een felle en snelle, maar ook een kostbare jongen: inclusief btw 128.385,- Innig Behoort deze zestienklepper nu nog tot de uitzonderingen in het programma van Mercedes-Benz, dat zal niet lang meer duren. Het Westduitse merk heeft namelijk de méér-kleppentechniek volledig omarmd. Zo innig zelfs, dat binnen afzienbare tijd elke benzinemotor van het stermerk met vier kleppen per cilinder zal zijn uitgerust. Mercedes-Benz onderschrijft de mening dat daarmee - bij de huidi ge stand van de technische ontwik keling de beste voorwaarden voor een effectieve verbranding worden geschapen. Dat leidt tot een beter koppel, een lager brand stofverbruik en geringere uitstoot van schadelijke verbrandingsres ten. Door grote inlaat- en uitlaat- poorten is immers een snelle cilin dervulling mogelijk evenals een snelle afvoer van de uitlaatgassen. Begin De vergroting en aanpassing de 2,5 liter zestienklepper motor van de 190 E 2,5-16 was het begin. Vol gend voorjaar volgt een 3 liter zes- cilinder motor - eveneens met vier kleppen per cilinder - die een ver mogen van 225 pk zal kunnen leve ren aan een nieuwe SL-sportwa- gen. Wie aan dat vermogen niet ge noeg heeft kan in dezelfde sport wagen ook kiezen voor een nieuw ontwikkelde 5 liter achtcilinder motor - uiteraard ook met vier kleppen per cilinder - die niet min der dan 320 paardekrachten kan mobiliseren. Het klapstuk van de veiling wordt een twaalfcilinder. De inge nieurs van Mercedes-Benz, die de ze motor aan het testen zijn, spre ken van een inhoud van ongeveer 6 liter. Ze verwachten een vermogen van 335 pk te kunnen bereiken bij een koppel dat nu op 550 Nm wordt geschat, een waarde die als een van de hoogste geldt die met standaard motoren zonder turbo kan worden verkregen. Maar ook de dieselmotoren wor den niet vergeten. De Westduitsers verwachten in het begin van de ja ren negentig met dieselmotoren met vier kleppen per cilinder te kunnen komen, met alle voordelen van dien: hoger koppel, meer ver mogen en gunstiger waarden. i Mercedes-Benz heeft e nterlijk gekregen. m UW EIGEN TEST BlIJFT TOCH DE BESTE BMW heeft na meer dan 25 jaar af scheid genomen van de oude vier- cilindermotor in de 3-serie (de M10) en met ingang van dit modeljaar een nieuwe uitgebracht (de M40). 'Een viercilinder krachtbron die aanvoelt als een zescilinder', roept het Beierse bedrijf. De nieuwe motor is uiteraard spaarzamer met de brandstof (dat was hard nodig) en zelfs in zijn nieuwe 316i-uitvoering even snel als zijn 1,8 liter metende voorgan ger. Het maximum vermogen van 100 pk ligt 2 pk onder dat van de laatst geproduceerde voorganger, maar dat beïnvloedt de prestaties in geen enkel opzicht. BMW heeft zeven jaar aan de ont wikkeling van deze motor gewerkt Bij de ontwikkeling is veel ont leend aan de techniek van de twaal fcilinder in de 750i. Van het begin af aan stond vast dat de motor op het gebruik van een katalysator Maak een proefrit in de Mercedes 190 Vondellaan 45, Leiden. Telefoon 071-76 93 03. ben met vooral meer vermogen bij lagere toerentallen. Hij moest stil Ier zijn dan zijn voorganger en lan ger meegaan. Het is allemaal gelukt. Zo verbe terde het koppel met maar liefst 22 Nm, terwijl 90 procent van het maximale koppel tussen de 2200 en 5500 toeren beschikbaar is. Dat ga randeert een soepele loop met veel krachtreserve. Voorts werd een vergroting van het vermogen bij de lagere toerentallen verwezenlijkt, waardoor de motor stiller werd Samengesteld door Koos Post Dinitrol (geïmporteerd door Mavom aan de Handelsweg in Al phen aan den Rijn) heeft vier nieu we produkten geïntroduceerd om de eeuwige strijd tegen roest met meer succes te kunnen voortzet ten. Dinitrol ML remt bestaande roestvorming, vooral in de holle ruimten van de auto. Dinitrol Car - bedoeld voor bodemplaat en wiel kasten - zorgt voor een dikke elasti sche laag tegen o.a. steenslag. De zwarte 'overschilderbare' coating Dinitrol Body beschermt de car rosserie. En het paradepaardje Di nitrol MV40 is - volgens de Alphen- se importeur - de beste bescher ming voor motor en motorcompar timent. Van 2 tot en met 12 februari in Amsterdam Op de personenauto-RAI die van donderdag 2 tot en met zondag "12 februari in Amsterdam zal worden gehouden, worden ver scheidene primeurs verwacht. Auto's dus die nooit eerder tevo ren op een autoshow werden ge toond. Het feit dat diverse automer ken Amsterdam uitkiezen om hun nieuwe produkten voor het eerst aan het publiek te tonen wijst op het belang dat in de au towereld aan de Amsterdamse tentoonstelling wordt gehecht. Dat blijkt trouwens ook uit de grote toeloop. Opnieuw konden niet alle inschrijvingen volledig worden gehonoreerd, de vraag naar standruimte overtrof het aanbod (65.000 vierkante meter) Dat heeft ook te maken met het feit dat de Nederlandse auto markt, door het liberale over heidsbeleid en het ontbreken van door de overheid opgelegde beperkingen, erg toegankeliljk is. Nagenoeg alle automerken zijn in ons land vertegenwoordigd. Een grotere verscheidenheid als op de personenauto-RAI te zien zal zijn is derhalve nauwelijks denkbaar. Daarnaast zal er een aantal mo dellen worden getoond die in die vorm nooit op de weg zullen ver schijnen. Het gaat om de toe komstmodellen van de verschil lende autofabrikanten. De vinger oefeningen van de industrie. Maar ze geven wel de richting aan die de autobouw in de nabije toekomst zal volgen. NOORDWIJK ZH v.d. Mortelstraat 254 Telefoon (01719) 19303 VALKENBURG ZH Hoofdstraat 104-106 Telefoon (01718) 13941 KATWIJK ZH Zeeweg 82b Telefoon (01718) 16175 De wijziging van de BVB-wetge- ving bij de laatste jaarwisseling heeft menig auto-importeur hoofd brekens bezorgd. Populaire 'grijze' Van-modellen met een dakhoogte van minder dan 1,30 meter moes ten van dat moment af óf op geel kenteken óf met geblindeerde zij ruiten worden verkocht. Dat maak te ze meteen minder populair, want door die blinderingen werden de wagens niet alleen om te zien min der aantrekkelijk, ze werden ook een stuk minder veilig. Het ver- keersoverzicht was verslechterd. Derhalve werd in vele gevallen een verhoogd dak als een betere oplos sing gezien. Zo ook bij de LandCruiser-serie van Toyota. Importeur Louwman Parqui in Raamsdonksveer heeft op de korte LandCruiser, op de FRP-top en op de Custom over de volle lengte van de laadruimte (75 centimeter) het dak verhoogd tot de vereiste 1,30 meter. De impor teur heeft goed werk gedaan, wie het niet weet ziet het niet. Dankzij deze dakverhoging kunnen de zij ruiten in de 'grijze' LandCruiser gewoon worden gehandhaafd. Er zijn drie zogenaamde 'high-roof- uitvoeringen'. Met benzine- of die selmotor. Variërend in prijs van dik dertig tot ver over de vijftig mil le. Exclusief btw wel te verstaan. De Haagse Mazda-importeur Au to Palace - De Binckhorst koos een andere weg met de 626 Wagon Van. Om het grijze kentekenen te kun nen handhaven werden de zijrui Toyota LandCruiser Hardtop met verhoogd dak. ten van de laadruimte wel geblin deerd. Het glas van de achterste portieren en van de zijpanelen wer den vervangen door metalen pla ten. Maar speciale donkerblauwe folie werd aangebracht op de plaatsden waar de ruiten eigenlijk behoren te zitten. Dat suggereert dat er getint glas is gebruikt. De im porteur meent dat zo in combinatie met de achterruit - inderdaad van getint glas - de vormgeving van de 626 Wagon geen geweld is aange daan. De carrosserievorm wijkt niet af van die van de stationcar uitvoering. Op de gladde laadvloer van bijna 2,5 vierkante meter kan een lading van 500 kg worden ver voerd. De Mazda 626 Wagon Van is leverbaar in alle varianten van de gewone Wagon met personenauto kenteken. De prijslijst begint bij 24 mille en loopt door tot dik dertig mille, uiteraard zonder btw. B^CÓ?tU\ ®$ÏCQis m (Japanse ho((cli|kheid in combinatie met technische perfectie) Off. Toyotadealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Weversbaan 8-9, Leiderdorp. Tel. 071 - 89 92 56 TOYOTA I -8 Citroen laat op de deze week in Pa rijs geopende autotentoonstelling twee BX-versies met permanente vier-wielaandrijving zien. De modellen met aandrijving op alle wielen winnen vlot terrein. In 1987 bestond de totale Europese markt van 4x4 modellen uit 380.000 eenheden. Dat betekende een stij ging van meer dan de helft ten op zichte van 1985. Vrijwel geen merk kan zich veroorloven achteloos aan deze snel groeiende markt voorbij te gaan. En ook Citroën wil graag in de winst delen. De overbrenging met permanen te aandrijving op alle wielen van de BX 4x4 berline is - net als op de 4x4 break - voorzien van drie differen tiëlen: een voor-differentieel, een centraal differentieel (met moge lijkheid tot vergrendeling door middel van een knop op de c le) en een achter-differentieel met beperkte slip. In combinatie met een Torsen achter-differentieel is een anti-blokkeersysteem op de verkrijgbaar. ging, de vering met constante bo demvrijheid en de instelbare rij- hoogte van deze BX-versies aan trekkelijke aanbiedingen maken. DEN HAAG (GPD/ANP) Het au topark groeit zo snel, dat de winst voor het milieu die geboekt wordt door het gebruik van de katalysa tor teniet wordt gedaan. Tot deze conclusie komt Milieudefensie in haar rapport 'Schone auto, valse hoop'. De organisatie begon giste ren een campagne om het autoge bruik terug te dringen en het open baar vervoer te bevorderen. Volgens Milieudefensie ver wachten politiek, auto-industrie en consument teveel van de katalysa tor. Ze houden er geen rekening mee dat de toename van het aantal VISSEN De afgelopen dagen zijn in de Oostzee meer dan 100.000 vissen gestorven als gevolg van de vervuiling van het water. Dat heeft de minister van milieu in de West duitse deelstaat Schleswig-Hol- stein, Berndt Heydemann, gisteren verklaard. auto's nog steeds zorgt voor meer luchtvervuiling en meer zure re gen. Milieudefensie baseert zich daarbij op ervaringen in de VS en Japan, waar strenge normen gel den voor uitlaatgassen Voorgesteld wordt tot 2010 jaar lijks een miljard gulden te investe ren in het openbaar vervoer. Dat kan betaald worden door geen nieuwe wegen meer aan te leggen. Verder moet het fiscaal voordeel voor de automobilist afgeschaft worden. In plaats daarvan moéten volgens Milieudefensie werkge vers hun personeel abonnementen geven voor het openbaar vervoer Ook pleit de vereniging voor het te rugbrengen van de maximumsnel heid tot 100 kilometer per uur Milieudefensie schrijft in naar rapport dat de ministeries van ver keer en waterstaat en VROM (milieu) 'een wel erg rooskleurige voorstelling van zaken' geven over de katalysator. Minister Nijpels hoopt de luchtvervuiling door au to's met ongeveer 75 procent te ver minderen wanneer rond de eeuw wisseling alle auto's met een kata lysator zijn uitgerust. Deze prognose is volgens Milieu defensie gezien de stand van de techniek en de ervaringen in het buitenland veel te optimistisch. Bovendien, zegt de vereniging, is alleen een vermindering met 75 procent van de luchtvervuiling door het verkeer op de lange ter mijn niet toereikend: nodig is een forse reductie van het aantal auto's. Auto's veroorzaken overigens niet alleen luchtverontreiniging. Er zijn ook andere problemen: ver keersdoden, lawaai-overlast, files, afvalstroom en doorsnijdingen van natuur en landschap. Deze proble men worden volgens de vereniging alleen maar groter "hieraan doet schonere autotechniek weinig of niets af. Slechts vermindering van het verkeer helpt". Beide modellen zijn uitgerust met een viercilinder motor van 1905 cc, die 107 pk vermogen ont wikkelt en een koppel van 160 Nm bij 3000 toeren. De personenauto versie accelereert uit stilstand in 10,7 seconden naar een snelheid van 100 km/uur en kan een topsnel heid van 183 km/uur halen. De break is uiteraard iets trager. BINNENLAND ECONOMIE ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse politie is te vergelijken met 'een bedrijf dat in de gevarenzone terecht is gekomen'. Tot die con clusie komt de organisatiedeskun dige prof. Edelman Bos, die het management en de organisatie van de Rotterdamse politie onder zoekt. Edelman Bos velt in het eer ste deel van zijn onderzoeksrap portage een vernietigend oordeel over het resultaat van de tot dusver doorgevoerde veranderingen. Hij stelt vast. dat de interne bu reaucratie is toegenomen, dat de verantwoordelijkheden verbrok keld zijn en dat de waarde die wordt gehecht aan het aantal dienstjaren de doodsteek betekent Kerinedylaan 118 Leiden - Zuid Tel. 071 - 769322 Van Hallstraat 30 Wassenaar Tel. 01751 - 19221 Negatief oordeel over reorganisatie politie Rotterdam voor een gezonde bedrijfsvoering. Volgens de Rotterdamse be drijfskundige heeft 'een aantal functionarissen', onder wie burge meester dr A. Peper en hoofdoffi cier van Justitie mr A. Herstel, de reorganisatie van het korps onder schat. „Men heeft nog steeds de neiging dit soort zaken te zien als een technische, in plaats van een inhoudelijke kwestie", stelt Edel man Bos. Burgemeester Peper en hoofdof ficier Herstel hebben zich volgens Edelman Bos te weinig bemoeid met de reorganisatie van het korps. Daar staat tegenover dat de korps leiding tot nu toe te weinig infor matie heeft verschaft over het ver loop van de reorganisatie. Mede daardoor is deze voor een groot deel vastgelopen. Edelman Bos vindt niet dat de reorganisatie is mislukt, maar ze moet wel anders worden aange pakt. Over de manier waarop wil hij nog niets loslaten. Eind oktober verschijnt het tweede deel. waarin Edelman Bos een aantal maatregelen voorstelt om het Rotterdamse korps weer op het rechte spoor te zetten. DEN HAAG (ANP) - De schaalver groting in de hotelsector dreigt de kleinere hotels de kop te kosten Momenteel is er in de hotelsector in Nederland sprake van een zware overcapaciteit Gold dit tot voor kort vooral de grote steden; nu geldt deze overcapaciteit ook in Noord-Brabant en Limburg. De grote concerns hebben vorig jaar wederom hun beddenaantal fors uitgebreid. Het aantal over nachtingen steeg echter slechts met vier procent. De zware concur rentiestrijd tussen het grootbedrijf en het kleinbedrijf heeft gezien de krachtsverschillen reeds geleid tot een aanzienlijke daling van het aantal kleinere hotels. Gevreesd wordt een verdere afname in deze sector. Dit blijkt1 uit het gisteren ge presenteerde jaarverslag 1987 van De grote hotels hebben in 1987, maar ook dit jaar, met sterke kor tingen. 'prijsdumping', gewerkt. Als deze trend doorzet vreest voor zitter G. van der Veen van Horecaf. dat in de naaste toekomst alleen de grote en sterke hotels zullen overle- Geen boeken, geen onderzoek LEIDEN (GPD) Een aantal Rotterdamse studenten ziet zich genoodzaakt een onderzoek te beëindigen, omdat de Universi teit van Amsterdam hen de boe ken niet wil lenen die zij voor hun doctoraalstudie nodig heb ben. Elke dag naar Amsterdam reizen voor de duur van dit on derzoek is. behalve te duur, ook. te tijdrovend voor de studenten. In de reglementen van de bi bliotheek van de Amsterdamse Universiteit (UVA) staat dat het lenen van boeken is voorbehou den aan studenten van de eigen universiteit. Het onderzoek van de Rotterdamse studenten, die geschiedenis studeren in Leiden, richt zich op de positie van joden in Nederland tot de Tweede We reldoorlog. Omdat Amsterdam van oudsher het grootste contin gent joodse inwoners van alle Nederlandse gemeenten had. is in de Amsterdamse universi teitsbibliotheek verreweg de meeste informatie over deze be volkingsgroep te vinden. Deze informatie kan er wel worden ingezien, maar wordt niet uitgeleend aan studenten die niet aan de UVA studeren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15