LEIDSCH DAGBLAD Sovjetunie stopt terughalen leger HIJ GING VOOR GOUD MAAR WERD ER 'TUUR'ELUURS VAN. U 00K? PAK DAN... Vredesakkoord Afghanistan geschonden' 'Minima sinds 1981 6 procent achteruit' Minister wil naar begrafenis van Hirohito Tuur: sprookje is uit KLM investeert 260 miljoen in dochters Woensdag 28 september 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38740 Prijs fl. 1,20 DEN HAAG (GPD) Mensen met een minimumuitkering maken minder gebruik van de zogenaam de Toeslagenwet die op 1 januari 1987 van kracht is geworden dan was verwacht. Door deze wet kun nen mensen een extra bedrag krij gen als hun uitkering onder het ni veau van het minimumloon komt. De kosten van de uitkering waren geraamd op 750 miljoen gulden. Er zijn echter zo weinig aanvragen dat de werkelijke kosten vermoedelijk onder de 500 miljoen gulden blij- Onbekendheid Toeslagenwet: 250 min over De Sociale Verzekeringsraad vermoedt dat veel mensen de toe slag niet aanvragen, omdat ze niet weten dat ze ervoor in aanmerking komen. Vorig jaar nog werd ge dacht dat 190.000 arbeidsonge schikten een toeslag zouden aan vragen; op grond van tot dusver opgedane ervaringen heeft men dit cijfer al bijgesteld naar 80.000. Ook het aantal werklozen in de ww dat een aanvullende uitkering op grond van de Toeslagenwet aan vraagt, blijkt veel lager dan ge schat. In plaats van 24 procent van het aantal mensen met een ww-uit- kering doet maar 7,5 procent een beroep op de wet. Voor mensen in de ziektewet geldt iets soortgelijks. NEW YORK (AP) - De Russische minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft ge vraagd om een speciale zitting van de Veiligheidsraad om de problemen in Afganistan te bespreken. De Sovjetunie zegt de terugtrekking van de troepen te hebben opgeschort om dat de vredesakkoorden voortdurend worden geschonden. De Russische partijleider Gor- batsjov zei gisteren dat de Verenig de Staten en Pakistan moeten op houden met het bewapenen van de rebellen die in Afghanistan de communistische regering bestrij den. Pakistan probeert volgens Gor- batsjov in Afghanistan leiders aan de macht te krijgen die Islamabad welgevallig zijn, maar niet voldoen aan de wensen van het Afghaanse volk. In de VN-vergadering in New York zei minister Sjevardnadze dat de Sovjettroepen nog niet begon nen zijn aan de tweede fase van de terugtrekking uit Afghanistan, die 15 februari 1989 moet zijn voltooid. Tot 15 augustus zijn 50.000 Russi sche militairen, de helft van de troepenmacht, teruggetrokken. „Direct nadat de Sovjettroepen te rugtrokken, begon een niet aflaten de stroom van gewelddadighe den", aldus Sjevardnadze. De Sov jetunie heeft talloze klachten inge diend bij de VN over het feit dat Pakistan door Amerika gesteunde rebellen toestaat aanvallen uit te Afghanistan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz zei dat de Veiligheidsraad vrijdag bijeen zou kunnen komen om de schen- DEN HAAG (GPD) Mensen met een minimum-inkomen zijn er sinds 1981 minstens 6 procent op achteruitgegaan. Vooral alleen staande aow-ers zijn in koopkracht achteruitgegaan. Dit blijkt uit onderzoek in op dracht van de Begeleidingscom missie Ontwikkelingsprojecten, een werkgroep van het ministerie van WVC die zich richt op ver- Elke minuut één aids-slachtoffer LONDEN (AP) - De fatale ziek te aids verspreidt zich over de wereld in een tempo van bijna één slachtoffer per minuut. Dit jaar zullen er waarschijnlijk 150.000 gevallen van aids bijko- Dat staat in een rapport van het Panos Instituut, een onaf hankelijke onderzoeksinstel ling met vestigingen in Lon den, Parijs en Washington. De prognoses komen overeen met de verwachtingen van de We reldgezondheidsorganisatie die verwacht dat de komende 5 jaar 1 miljoen nieuwe gevallen van aids zullen worden aangemeld. Bij het WHO zijn tot nu toe 111.000 gevallen van aids ge meld, maar het werkelijke aan tal aids-lijders wordt op zeker 250.000 geschat. Tussen de 5 en 10 miljoen mensen zijn geïnfec teerd met het virus, maar heb ben de ziekte (nog) niet. Steeds meer landen stellen uit angst voor aids inreisbeper- kingen in. In juni waren dat er al 28, onder wie België. fótisserie-' Oudt Ceyderu s echln o duur als U denkt! keuze-menu's van 47,50 en 67,50 specialiteiten van de chef vanaf 18,50 Keuken geopend tot 23.00 uur Steenstraat 51 - tel. 071-133144 schijnselen van verarming. Het rapport wordt morgen aangeboden aan de voorzitter van de kamer commissie voor welzijn, Joop Wor rell. Het rapport signaleert chaos in het beleid dat mensen op mini mumniveau treft. De onderzoekers verwijten de politiek dat maatrege len vanuit verschillende departe menten worden doorgevoerd zon der dat in de gaten wordt gehouden wat ze bij elkaar voor gevolgen hebben voor de mensen die van het minimum-inkomen moeten rond komen. De onderzoekers rekenen dat de koopkracht van een alle staande aow'er (meestal vrouw) is teruggevallen naar het ni veau van 1975, ondanks alle een malige uitkeringen die er zijn ge weest. Daarbij wordt volgens het rapport dan nóg een te rooskleurig beeld geschetst omdat de verlaging van de huursubsidie, de verhoging van de eigen bijdrage in de gezins zorg, de specialistenknaak en de bijdrage van een rijksdaalder bij de aflevering van medicijnen er nog niet eens helemaal in verwerkt zijn. De onderzoekers verwijten de overheid dat zij te veel met gemid delden werkt als het over beleid ten aanzien van de 'minima' gaat. Verhoging van de kinderbijslag mag in zijn beleid aardig uitpakken voor het gemiddelde, maar een aow-er heeft daar niets aan. ding van de vredesakkoorden te bespreken. De Pakistaanse rege ring verwijt Afghanistan op zijn beurt de akkoorden voortdurend te schenden met luchtaanvallen en terroristische daden. In VN zei mi nister Yaqub-Khan dat de Af ghaanse luchtmacht 387 keer het Pakistaanse luchtruim heeft ge schonden waarbij 40 doden vielen. Raketaanval op Kabul: 35 doden MOSKOU (Rtr) - Bij een raketaan val door verzetsstrijders op de Af ghaanse hoofdstad Kabul zijn van morgen 35 doden gevallen en zijn 156 mensen gewond geraakt. Dat heeft het Sovjetrussische persbu reau Tass gemeld. Volgens het nieuwsagentschap schoten de mu- jaheddin binnen één uur 21 raket ten op de Afghaanse hoofdstad af. Het is de derde raketaanval op Ka- bul in drie dagen. Maandag kwa men al zestien mensen om het le ven. Gisteren meldde Radio-Kabul eveneens een aanval, maar zweeg eventuele slachtoffers. Carl Lewis moet het op de 200 meter afleggen tegen zijn landge noot Joe DeLoach die met een tijd van 19.75 sec. een nieuw Olym pisch record vestigde. Lewis won de zilveren medaille. (foto ap) Robert de Wit op 6de plaats De Nederlandse tienkamper Robert de Wit bezet na de eer ste dag een veelbelovende 6de plaats. Hij scoorde 4165 punten, slechts 44 minder dan toen hij op 21 mei in Eindhoven een na tionaal record vestigde. De Wit toonde zich uiterst te vreden. „Ik wist dat het een zware wedstrijd zou worden. De omstandigheden zijn heel anders dan vier maanden gele den in Eindhoven. Het is op het veld ontzettend benauwd. Ik heb steeds goed gegeten en ge dronken. Mijn tweede dag is sterker, want het ver- en hoog springen liggen mij niet zo". De Oostduitser Christian Schenk leidt met 4470 punten voor de Fransman Christian Plaziat (4375) en wereldrecord houder Daley Thompson (4372). Beslag gelegd op afslankmiddel OEGSTGEEST - De Keurings dienst van Waren van het district Haarlem heeft gisteren op de weke lijkse warenmarkt in Oegstgeest slankheidstabletten, met een sterk laxerende werking in beslag geno men. Volgens een woordvoerder van de keuringsdienst zouden de tabletten bij langdurig gebruik schadelijk zijn voor de gezondheid. Het gaat om slankheidsmiddelen op basis van een aloë-extract. Er is proces-verbaal opgemaakt en de rechter zal moeten beslissen of de verkoop van de middelen al dan niet verboden moeten worden. De pillen zijn aangetroffen bij een koopman van reformartikelen. De man wilde zijn spullen in eerste instantie niet afgeven, maar de po litie deed hem van gedachten ver anderen. BOXTEL Zestig personeelsleden van het distributiecentrum van het uitgeversconcern VNU in Boxtel hebben vanmorgen tussen half acht en half tien het werk onderbroken. Daarmee protesteerden zij tegen plannen van VNU het mes te zetten in het distributie-apparaat. De plannen behel zen een concentratie van het distributie-apparaat in drie centra in De Meem, Amsterdam en Arnhem. De andere vier centra - in Boxtel, Gouda, Vlissingen en Beilen - gaan dicht. Volgens de Dienstenbond FNV, op de fo to vertegenwoordigd door districtsbestuurder Voormeulen (links), kost dat zeker 200 arbeidsplaatsen. VNU spreekt dat tegen: "In de vier te slui ten centra werken bij elkaar 200 mensen. Van hen zijn 135 binnen het VNU-concern herplaatsbaar. De 65 verdwijnende arbeidsplaatsen zullen we zoveel mogelijk zonder gedwongen ontslag trachten te verwezenlij ken", aldus de woordvoerder. Kamer reageert met verbazing op aankondiging V an den Broek Koel en buien Wisselend bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Minimumtemperatuur omstreeks 9 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 14 graden. Matige, aan de kust krachtig wind, uit zuidwest tot De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Overwegend droog en enige stijging van temperatuur. Donderdag 29 september zon op: 06.37 uur. zon onder: 18.21 uur; maan op: 19.28 uur. maan onder: 11.59 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.11 en 17.29 uur; laag water: 01.02 en 13.17 uur. DEN HAAG (GPD/ANP) - De re geringspartijen CDA en WD heb ben gisteravond voorzichtig, maar verbaasd gereageerd op de aankon diging van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) dat hij naar de begrafenis van Hirohito wil als de Japanse keizer overlijdt. Buitenlandwoordvoerders van de drie grote partijen spraken zich gisteren allen uit voor een zorgvul dige afweging, die rekening houdt met de gevoelens van de Nederlan ders die onder de Japanse oorlogs misdaden hebben geleden. CDA-woordvoerder Gualthérie van Weezei zei dat de regering zelf haar afweging moet maken, maar TOKYO (AP) - De ernstig zieke Ja panse keizer Hirohito heeft vandaag opnieuw een bloedtransfusie gekre gen, terwijl zijn temperatuur is geste gen. De artsen van de keizer vrezen dat de toegediende antibiotica niet helpen tegen de inwendige infectie de Japanse monarch lijdt. voegde daar aan toe: „We hebben in Japan een uitstekende ambassa deur". WD-kamerlid Weisglas vindt dat de regering rekening moet houden met gevoeligheden. Namens de PvdA zei Ter Beek dat het kabinet niet mag doen alsof er niets aan de hand is. Minister Van den Broek, in New York voor de vergadering van de Verenigde Naties, noemde de dis cussie voorbarig en niet zinvol. „Ik heb groot begrip voor het verdriet en de pijn die deze discussie bij voormalige oorlogsgevangenen in Indië teweeg moet brengen. Maar ik vind ook dat we ons, bij onze be trekkingen met andere landen, niet moeten laten leiden door emoties uit het verleden", aldus Van den Broek. Hij zei dat het de regering niet is ontgaan hoe de Japanse premier Takeshita onlangs tijdens zijn be zoek aan Den Haag blijk gaf van 'de diepe spijt over wat ons land des tijds door Japan is aangedaan'. Van den Broek noemde verder de toe treding van Japan tot de rij der de mocratische landen, de vredespoli tiek die het land volgt, en de bijdra ge die Japan heeft geleverd aan de economische ontwikkeling en wel vaart van Azië. „Dat alles vond ook plaats onder het keizerschap van Hirohito", zo zei hij. Als een lid van het koningshuis naar de begrafenis van Hirohito gaat, zal dat vrijwel zeker niet ko ningin Beatrix of Willem Alexan der zijn, maar prinses Margriet, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren laten weten.. Daniël Dumitrescu, een kleine en sterke Roemeen, blies van ochtend het sprookje uit. Drie Olympische boksronden lang was Regilio Tuur een van de lievelingen van het Nederland se kamp en publiek. In de 4de ronde kwam zijn sportieve ein de, althans in Seoul. Het verloop van de partij liet al geen twijfel toe. De vijf jury leden stemden unaniem voor de man die sterker was. Tuur mocht blij zijn dat hij nog over eind was gebleven. Want de laatste minuut van de 3de ron de, daar waar bij van een forse achterstand in punten moest terugkomen, was de pijp leeg. 'Giely' raakte alleen maar ver der achterop en besloot zijn Olympisch toernooi met 8 se conden rust. Rust die hij na enkele hecti sche weken hard nodig heeft. Tuur: "Ik heb hier vrienden le ren kennen, heb me verdiept in andere sporten. Dit waren twee van de mooiste weken uit mijn leven". Minuten na de slopende partij glimlachte hij nog altijd. "Ik kan mezelf niets verwijten. Ik heb er hard voor gewerkt, meer zat er niet in". De eerste ronde voorspelde al niet veel goeds. Tuur kwam nauwelijks bij de ervaren Roe meen - 125 gevechten waarvan 110 overwinningen - in de buurt, die op zijn beurt juist wel met zijn lange armen enke le keren goed op het hoofd van de Rotterdammer doorkwam. De tweede ronde leek even het begin van een keerpunt, de der de was weer iets te veel van het goede. Had Arnold Vanderlijde, vanochtend met dezelfde cij fers winnaar tegen de Hongaar Alvics, slechts twee gewonnen partijen nodig om in elk geval zeker te zijn van een medaille. de weg van Tuur in de overvolle klasse der vedergewichten was een veel langere, net iets te zware. "Ik heb nooit meer dan drie wedstrijden in een toer nooi gebokst. Dit was mentaal en fysiek heel zwaar." Je kunt er om rouwen, je kunt ook als Tuur optimistisch te rugkijken. "Ik heb toch drie prachtige partijen gebokst, een prima toernooi achter de rug. Jammer van die bronzen plak. dat ik die net niet heb. Maar nogmaals, dit was de ervaring van mijn leven." Of hij nog zo'n Olympisch hoogtepunt, met de knock out op wereldkampioen Kelcie Banks voor altijd in het geheu gen gegrift, zal meemaken, valt te bezien. "Je kunt je wel nog eens vier jaar als amateur op de volgende Spelen voorbereiden, maar voor hetzelfde geld lig je er in Barcelona in de eerste ronde uit. Arnold is wat dat be treft meer amateurbokser dan ik. Maar als ik prof word, dan heb ik daar eerst twee maan den heel goed over nagedacht. Ik zie wel, wat er op me af komt." Het Nederlandse hockey team haalde de finale niet. Westduitsland won met 2-1 en Oranje gaat nu op voor brons. De tennisfinale gaat tussen Mecir en Mayotte. De Tsjech klopte verrassend de Zweed Edberg en de Amerikaan Mayotte versloeg zijn landge noot Gilbert. Bij het atletiektocrnooi hield Joe Deloach op de 200 me ter zijn clubgenoot Carl Lewis van diens derde gouden me daille af. Steve Lewis versloeg op de 400 meter wereldrecord houder Butch Reynolds. De Rus Serge Bubka heerste zoals ver wacht bij het polsstokhoog springen. Regilio Tuur in de ring tegen Daniël Dumitrescu AMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft vandaag definitief besloten de vloten van haar beide regionale dochtermaatschappijen NLM en NetherLines ingrijpend te vernieu wen. Bij Fokker zijn voor NLM Ci- tyHopper zeven Fokker 50's be steld. Er is bovendien een optie ge nomen op nog eens drie toestellen. De KLM zal voor NetherLines zes nieuwe Saab 340 B-vliegtuigen be stellen. Met deze orders is een be drag gemoeid van 260 miljoen gul den. Beide dochtermaatschappijen blijven voorlopig zelfstandig van elkaar opereren. Het is echter niet uitgesloten dat de twee maatschap pijen in de toekomst worden sa mengevoegd. Volgens het met Fokker afgesproken afleverings schema worden vier Fokker 50- vliegtuigen in 1990 als vervanger voor de Fokker Friendship aan de vloot van NLM CityHopper toege voegd. De overige drie vliegtuigen volgen het jaar daarop. NetherLines krijgt ook in 1990 haar zes nieuwe Saabs ter vervan ging van de geleasde Jetstreams. Tot die tijd, vanaf april 1989, huurt de KLM van Saab drie vliegtuigen van het type Saab 340 A. De KLM verwacht volgende maand de defi nitieve contracten met zowel Fok ker als Saab te ondertekenen. Dreigende blindheid GENEVE (Rtr.) - Ongeveer 200 mil joen kinderen lopen het gevaar blind te worden door gebrek aan vitamine-A. De Wereldgezond heidsorganisatie deed gisteren een dringende oproep dit gevaar af te wenden door te zorgen voor vol doende vitamine voor de kinderen uit 37 landen in Afrika, Azie en La tijns Amerika. Vitamine-A-tekort is de voor naamste oorzaak van blindheid on der kinderen in de ontwikkelings landen. De organisatie schat dat ie der jaar 500.000 kinderen blind worden door een tekort aan vitami- ne-A. Tweederde van hen sterven enkele weken nadat zij blind zijn geworden. DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' 1 Pef maand 23 95 Q per half jaar 141.90 (alleen mogei.|k met automatische betaling» r—j per ,aar 270 25 per kwartaal 70.95 - UW voorkeur aankruisen De eerste 2 weken kn/gt u de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam Straat Postcode/Plaats Te'etoon:fi.vm. controle bezorging) 2300 VB Leiden in pUals van opsturen kim u ook even belief 07M61400

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1