PORT Arnold Vanderlijde al zeker van brons Alle medailles voor Amerika op 400 meter Hans Koeleman komt net tekort voor finaleplaats Hockeyers missen de finale Terug na de begrafenis WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1 SEOUL (ANP) - De finale van het Olympische hockeytoernooi in Se oul is ook voor de Nederlandse mannenploeg een stap te ver geble ken. Net als de Oranjevrouwen een dag eerder tegen Australië verloren de mannen gisteren in het Song- namstadion met slechts één treffer verschil, 1-2, van Westduitsland. Twee keer eerder was Nederland in de Olympische historie in de eindstrijd gekomen, in 1928 (Am sterdam) en 1952 (Helsinki). Scheepsrecht bestond er niet, of de regel moet opgaan voor het brons, dat Nederland ook twee keer eer der veroverde, in 1936 (Berlijn) en 1948 (Londen). Maar ook vierde, dus niets, werd het twee keer eer der in het recente verleden (1972, München en 1976, Montreal). „Heel jammer. We waren er zo dichtbij", was de eerste reactie van coach Hans Jorritsma na het laatste fluitsignaal, terwijl hij de blik strak gericht hield op de over het kunstgras rollende, jubelende Westduitse spelers. „Ik had onze spelers in de rust nog gewaar schuwd voor het gevaarlijke opko men van Fischer." Inderdaad stond de forsgebouw- de blonde libero aan de basis van het Westduise succes. Nadat Ne derland al vroeg aan een voor sprong was gekomen door de eer ste olympische treffer van spits Kruize (1-0) deden twee briljante acties van Fischer de balans om slaan in het eerste kwartier na de pauze. Eerst bezorgde hij Blöcher een niet te missen kans op de ge lijkmaker, even later zette hij Reek aan het werk, die ook over de kant van linkerverdediger Bovelander doorstormde naar een doelpunt (1- 2). Daar tussenin moest Blöcher met een lichte herschenschudding worden weggeleid. Het Westduitse 'slangenmens', overigens niet al te opvallend in dit duel, kreeg de bal met een vaartje van zo'n 150 km per uur vol op zijn hoofd bij een straf- corner van Bovelander. Waggelend moest hij naar de kant worden ge leid om later voor nader onderzoek naar een ziekenhuis te gaan. In de resterende tijd kreeg Oran je een paar keer nog een kans op de gelijkmaker en misschien meer. Delissen was na een kwartier heel dichtbij een treffer bij een ver door gedrongen solo. Hij kreeg zelfs nog een herkansing toen de bal van Frank terugkaatste, maar miste net het doel. Daarna werd het duel rommeliger. De Nederlanders gin gen te veel haast maken, waardoor de fouten zich opstapelden en de Westduitsers het gemakkelijker kregen om in te grijpen. De laatste gelegenheid diende zich twee mi nuten voor tijd aan toen Bovelan der nog eens mocht aanleggen voor een strafcorner. Maar de ver uitge lopen doelman Frank blokkeerde de bal met zijn lichaam. De tegenstellingen op het veld waren groot na het laatste fluitsig naal. De Westduitsers, die in 1972 Olympisch kampioen werden en in Los Angeles zilver haalden, vier den uitbundig feest om de op nieuw veroverde finaleplaats. De Europese kampioenen lagen uitge- vloerd op het poligras, nauwelijks in staat de tegenstanders te felicite- „Er is slecht op het opkomen van Fischer geanticipeerd", zei Jorrits ma, nadat hij uitvoerig van gedach ten had gewisseld met de Westdui se coach Klaus Kleiter. „Voordat de spelers er op waren ingesteld was hij er al door. Hij is ook ontzet tend moeilijk van de bal af te krij gen. Ik heb ervoor gewaarschuwd en toch gebeurt het nog. De goals tellen en wij hebben er eentje min der. Zo simpel ligt dat. Nu moet ik de ploeg zien op te laden voor het duel om het brons." Dreigement SEOUL (ANP/SID) - Radicale studenten hebben gedreigd de Olympische marathon te ver storen. Aanleiding daarvoor is de arrestatie van studentenlei der Yong-Sik Oh. De 22-jarige studentenleider werd maandag tijdens een bijeenkomst van ra dicale studenten door de politie gearresteerd. Met hun dreige ment willen de de studenten de autoriteiten in Zuidkorea tot een snelle vrijlating van Oh dwingen. De marathon voor he ren wordt op de laatste dag van de Oympische Spelen gehou den. SEOUL (GPD) Twee partijtjes boksen en al zeker zijn van een bronzen medaille. Velen zouden er dolblij mee zijn, zwaargewicht Arnold Vanderlijde niet meer. Zo'n bronzen plak heeft hij nog thuis in Limburg hangen, met de nare nasmaak van een onverdiende neder laag tegen Hollandse Canadees Willie Dewit. Goud is in Seoul het enige dat telt, de Ameri kaan Ray Mercer mag morgenochtend de weg vrijmaken. In navolging van de Hongaar Gyula Alvics, die vanochtend geen schijn van kans had. De Hongaar was een heel andere bokser dan zijn vorige tegenstan der, Akinwande. Die was even lang en zeer afwachtend. „Tot zijn eigen verbazing maakte hij nog wat pun ten ook", aldus Vanderlijde. Alvics daarentegen is stukken kleiner, en moest daarom op Vanderlijde afko men om punten te scoren. Iets wat de 25-jarige Limburger graag heeft. „Nu kon ik counteren, met mijn linkse. Daar liep die Hongaar ook al snel op". In de eerste ronde kreeg zijn te genstander direct al twee keer acht tellen rust, het einde van de partij leek nabij. Maar Vanderlijde maak te het potje niet snel af. Te lief toch, geen bokser om zijn opponent meedogenloos naar het canvas te stompen? „Onzin. Dat stempel heb ik mijn hele carrière al op me zit ten. Oké, ik ben geen typische knock out-bokser, ben niet bewust op die beslissende stoot uit. Maar als het kan, dan maak ik zo'n partij zeker af'. Het euvel, in die eerste ronde, was juist zijn gretigheid. De bokser uit Meersen had te lang 'droog' ge staan. Na maanden van training wil je de ring wel invliegen, en als de eerste partij dan niet helemaal soe pel verloopt, is de wil goed te bok sen en hard te slaan in de volgende ontmoeting nog groter. Dus werd Jan Hidde Kruize stuift op het Westduitse doel af, maar vindt daar doelman Tobias Frank op zijn weg. De Ne derlandse hockeyploeg verloor in de halve finales met 2-1 van Westduitsland. (foto and SEOUL (AP) - De 23-jarige Amerikaanse gewichtheffer Rich Schutz ver bleef pas twee dagen in het Olympische dorp, toen een tragische gebeur tenis hem de hoop op een medaille ontnam. Nadat hij hoorde dat zijn moeder aan leukemie was gestorven, vloog hij onmiddellijk terug naar de Verenigde Staten. Hij wilde echter zo graag meedoen dat hij meteen na de begrafenis terugkeerde naar Seoul. Maar helaas net te laat om nog mee te doen bij de wedstrijden in zijn gewichts klasse tot 100 kilo. Maar hij zette door en schreef zich in bij de hogere gewichtsklasse tot 110 kilo, een wedstrijd die een dag later plaatshad. Hij viel buiten de prij zen, maar voor Schutz was een droom in vervulling gegaan: hij had mee gedaan aan de Olympische Spelen. SEOUL (GPD) - Hij probeerde strak voor zich uit te kijken en zijn emoties te onderdrukken, maar toen John Smith zijn leerlingen Steve Lewis en Danny Everett op de finish zag af stormen, sprongen de tranen in zijn ogen: goud en brons op de 400 meter. „Hier heb ik zestien jaar op moeten wachten", sprak de dolgelukkige Amerikaanse coach na de even verrassende als unieke 'coupe' van Lewis en Eve rett. „Dit is de beloning voor alle energie die ik jarenlang in de sport heb gestoken". John Smith was in het begin van de jaren zeventig dé 400-meterloper van de Verenigde Staten en was voorbestemd om Lee Evans als olympisch kampioen op te volgen. Black power- sympatisant Evans had in 1968 zijn gouden medaille extra glans gegeven door in Mexi co Stad naar een fabelachtig we reldrecord 43,86) te snellen. Vier jaar later zou het de beurt van John Smith zijn, maar in Mün chen werd de fanatieke strijder voor de rechten van de zwarte Amerikanen gestuit door een spier blessure (hamstrings). „Ik kon nau welijks lopen", kijkt Smith nog al tijd met afgrijzen terug naar de Spelen van '72. „Op één been haal de ik nog de finale, maar toen was het over. Daar ben ik zestien jaar ziek van geweest. Vandaag heb ik dan eindelijk het goud dat ik toen had moeten winnen". Een uitspraak die tekenend is voor de manier waarop Smith zich met zijn atleten vereenzelvigt,. De part-time filmacteur en sprint- coach van de universiteit van Los Angeles (UCLA) heeft een zeer sterke band met Steve Lewis, de pas 19-jarige winnaar van het goud, en de twee jaar oudere Danny Eve rett, die vandaag als derde, na de geklopte favoriet Butch Reynolds (eveneens V.S.), het erepodium be klom. „Steve en Danny zijn dikke vrienden en ik beschouw mijzelf een beetje als hun vader", aldus Smith nadat de 400 meterfinale voor hem was uitgedraaid op een ereronde. Terwijl in de wandelgangen van het Chamsil Stadion de echo klonk van de discussies rond de affaire- Johnson, legde Smith uit hoe je zonder te worden aangedreven door anabole steroïden olympische roem kunt oogsten. „Ik beschouw mijzelf niet als een fantastische coach, maar wel als een goed inspi rator. Mijn streven is er op gericht Steve en Danny mentaal sterk te maken. Een gezond lichaam met een scherpe geest, is de basis voor succes. Keihard werken op de trai ning is één, daarnaast is het net zo belangrijk om de geest te ontwik kelen". Lewis, die aan de UCLA massa communicatie studeert, en Eve rett, die geschiedenis met econo mie combineert, worden door hun leermeester dan ook gestimuleerd om trouw in de collegebanken plaats te nemen. „Ik heb hen weten te doordringen van het belang om hun studie serieus te nemen. Er komt immers ook nog een leven na de sport en alleen aan atletiek doen, is ook niet zaligmakend. Stu deren houdt de geest scherp en maakt de mens stabieler". Dat Lewis al meteen goed voor goud bleek te zijn, kwam niettemin als een volslagen verrassing. De olympische titel leek immers gere serveerd voor Butch Reynolds, de man die vorige maand in Zürich het legendarische wereldrecord van Lee Evans vernietigde en te rugbracht tot 43,29 seconden. Smith: „Die prestatie van Butch was voor Steve en Danny een ge weldige stimulans. Ze beseften dat ook zij dik onder de 44 seconden zouden kunnen lopen. Persoonlijk geloof ik zelfs dat zij alle drie onder de 43 seconden kunnen lopen. Hun talent is ongelooflijk groot, er zit nog veel meer in". Het huidige niveau van Lewis (overigens geen familie van de 'echte'), Reynolds en Everett bleek vandaag al voldoende om van de 400 meter een Amerikaans onder onsje te maken. Net als twintig jaar geleden in Mexico Stad. Daar brak na Lee Evans ook Larry James (43,97) de 44 seconden-grens. Van daag gingen Lewis 43,87) en Reynolds (43,93) door die barrière, terwijl Everett op 44,09 uitkwam. Reynolds wachtte in deze race te lang met zijn eindschot om Lewis nog te achterhalen. Bij het complete, zwarte Ameri kaanse succes wilde de ontroerde Smith zijn eigen leermeester be trekken: oud-wereld recordhouder Lee Evans. „Wat zal die man trots zijn", sprak Smith. "Lee Evans was mijn voorbeeld. Een grote figuur in alle opzichten. Iemand die enorm stabiel is en een scherpe geest heeft. Steve en Danny beginnen op hem te lijken en dat doet me goed". JAAP VISSER SEOUL (GPD) - Hans Koeleman had er geen woorden voor. Di rect na zijn uitschakeling in de halve finale van de 3000 meter steeple verdween de nationale recordhouder uit het Olympisch Stadion in de richting van het at- letendorp. „Ik heb echt zo hard mogelijk gelopen", was het enige commentaar van Koeleman op zijn race die hij na 8 minuten en 21,86 seconden voltooide. Daar mee werd hij achtste en dat was net niet voldoende voor een plaats in de eindstrijd van vrij dag. Robert de Wit sloot zijn eer ste dag van de tienkamp af met een knappe zesde plaats en nog uitzicht op een verbetering van zijn Nederlandse record. Dat bracht de Eindhovenaar vier maanden geleden op 8447 pun ten, hetgeen hem een vijfde plaats op de wereldranglijst van dit seizoen opleverde. Morgen begint De Wit met 4165 punten aan de laatste vijf onderdelen en gaat olympisch kampioen Daley Thompson op jacht naar lijstaan voerder Christian Schenk uit Oostduitsland. De Westduitser Hingsen verprutste zijn kansen door driemaal een valse start op het openingsnummer, de 100 me ter, te produceren. Hij gaf op. Elly van Hulst start direct in de finale van de 1500 meter. De nummer negen van de 3000 me ter zag de senes op de 1500 meter worden geschrapt omdat zich een aantal atletes had afgemeld. Verliep de finale van polsstokhoogspringen zoals wacht met een overwinning de Russische wereldrecordhou der en wereldkampioen Sergej Boebka (5.90 meter), de 200 ter leverde de zoveelste vei sing van dit olympisch atletiek toernooi op. Niet Carl Lewis, de gedoodverfde favoriet, maar zijn clubgenoot en trainingsmaat Joe Deloach won de verlengde sprint. De jonge atleet van het Santa Monica Track Team uit Los Angeles deed dat in de op eén na snelste tjd uit de atletiek- geschiedenis: 19,75 seconden. Lewis, die ook al eens 19,75 heeft gelopen, was vandaag vierhon derdste seconde langzamer. Vanderlijde door trainer Gyula Bö- dis in de eerste rustperiode tot kalmte gemaand. Werd hij ineens te rustig, leek het. „Misschien heb ik er in de tweede en derde ronde iets te gemakkelijk over gedacht. Maar ik had zo'n grote puntenvoor- sprong, dat ik niet onnodig risico's hoefde te nemen". De helft van de weg naar de hoogste trede van het podium zit er op. rest slechts het vooruitblikken. In hoog tempo, want mor genochtend al volgt de sterke Ame rikaan Ray Mercer, vooraf als Van- derlijdes belangrijkste tegenstan der ingeschat. Op papier ziet Van derlijde hem ook als de sterkste van de vier halve finalisten. In de andere partij komen de Zuidko- reaan Baik Hyun Man en de Pool Andrzej Golota tegen elkaar uit. Vanderlijde over zijn eerstvolgen de opponent: „Mercer is ijzersterk, heeft een knock out in beide vuis ten. Maar hij is net als Alvics klei ner dan ik, zal dus ook moeten ko men om te scoren. Dat ligt me wel". De periode van rust, nog geen et maal, is kort, maar daar heeft de fa voriet geen moeite mee. En de druk? „De spanning is groot, maar daar kan ik wel mee omgaan". De winnaars van de halve finales komen zaterdag in de finale tegen elkaar uit. Aardig zou het duel tus sen Vanderlijde en de Koreaan Baik zijn. Dan is zelfs voor vierhon derd procent boksen niet genoeg, vreest de Nederlander. De partij digheid van de juryleden is in het Chamshil Students Gymnasium el ke dag weer het gesprek van de dag. Vanderlijde: „Met die knok partij vorige week hebben die Ko- reanen de juryleden behoorlijk be ïnvloed. Die zitten nu bang op hun stoel, zijn bang voor hun plaatsje". Mocht die dag van de finale, met dat duel, komen, dan zal Vanderlij de minimaal voor een keer die knock out-bokser moeten zijn, die hii niet echt is. EDWIN WINKELS Nesty in goud PARAMARIBO (Reuter) - Surina me gaat zijn eerste Olympische kampioen, de zwemmer Anthony Nesty, eren met het uitbrengen van een speciale gouden munt en een postzegel. Het persbureau van Su riname, SNA, heeft dit bekend ge maakt. Volgens SNA wil president Shankar op deze manier zijn waar dering tonen voor hetgeen Nesty heeft gepresteerd. Nesty won in Seoul zeer verrassend het goud op de 100 meter vlinderslag. Daarin versloeg hij, zeer verrassend, de Amerikaanse favoriet Matt Biondi. OLYMPISCHE MEDAILLES Medailleverdeling na 150 van de 238 onder- goud zilver I Drons Sovjetunie 36 19 29 Oostduitsland 29 22 21 Verenigde Staten 19 20 18 Westduitsland 9 8 6 Hongarije 8 6 3 Bulgarije 7 7 6 Roemenie 5 9 7 Groot-Brittannië 4 7 6 Frankrijk 4 3 4 Italië 4 3 3 China 3 9 9 Zuidkorea 3 3 5 Australië 2 4 3 Tsjechoslowakije 2 2 0 NEDERLAND 2 2 0 Noorwegen 2 2 0 Nieuwzeeland 2 1 7 Denemarken 2 1" 1 Joegoslavië 2 0 2 Polen 1 3 Japan 1 2 4 Finland 1 2 Spanje 1 0 2 Kenya 0 1 Marokko 1 0 1 Suriname 1 0 0 Portugal 1 0 0 Turkije 1 0 0 Zweden 0 3 3 Zwitserland 0 2 2 Canada 0 1 3 Brazilië 0 1 3 Chili 0 1 0 Costa Rica 0 1 0 Senegal 0 1 0 Nederlandse Antillen 0 1 0 Maagdeneilanden 0 1 0 België 0 0 1 Griekenland 0 0 1 Mexico 0 0 1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17