Japan biedt hulp aan schuldenlanden Hoogovens breidt belangen in aluminium-sector fors uit Extra leningen tegen lage rente IMFgroei economie sterker dan verwacht EG protesteert tegen handelswet van VS 'IMF veroorzaakt de Derde Wereldoorlog' Overleg OPEC STOU Duitse hormooncontrole blijft stuutenbeek ECONOMIE rnUliNA Y van de vergadering van het Interimcomité van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), het beleidsbepalende orgaan van het fonds waarin alle lidstaten zijn vertegenwoordigd. BERLIJN (AP) - Het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) voor spelt dat de produktiegroei en de inkomensstijging dit jaar in de ze ven rijkste landen ter wereld veel groter zullen zijn dan werd ver wacht na de beurskrach van vorig, jaar oktober. Maar tevens voorspelt het IMF voor volgend jaar een stagnatie van de economische groei in de VS, Canada, Japan, Groot-Brittannië. Westduitsland, Frankrijk en Italië. "Vooral in het geval van Japan moet de voorspelde economische groei worden opgewaardeerd", schrijft het IMF in zijn halfjaarlijk se rapport 'Vooruitzichten van de BERLIJN (ANP/AP) - Japan gaat de schuldenlanden, grotendeels Latijns-Amerikaanse nomtel^dluaar^etlfa^sctet staten, in de Derde Wereld helpen met extra leningen tegen lage rente, op voorwaarde dat ting 5,5 procent groeien. Voor 1989 zij ingrijpende veranderingen doorvoeren in hun economiën. Dit is meegedeeld na afloop wordt een groei met 4,2 procent verwacht. De VS verwachten dit jaar een economische groei van 4 procent, de hoogste sinds 1984. Maar naar verwachting zal die volgend .jaar stagneren en uitkomen op 2,8 pro- De leningen worden verstrekt door de Japanse Export-Import Bank. Hoewel de naam van de bank an ders doet vermoeden worden de kredieten niet gekoppeld aan het afnemen van Japanse goederen of diensten. Onduidelijk is nog om welke bedragen het gaat. Minister Ruding van financiën, de voorzit ter van het Interimcomité, ver klaarde gisteren naar de omvang te hebben gevist, maar van Japanse zijde slechts 'een langdurige, raad selachtige glimlach' als reactie te hebben gekregen. Het gaat volgens hem 'zeker niet om een peuleschil'. Japan heeft ook nog een ander schuldeninitiatief in de koker. Dat is wat ingewikkelder van aard. Op de economische topconferentie van de zeven industrielanden in Toronto in juni werden al enige suggesties gedaan. Vandaag komt de president van de Japanse Cen trale Bank, Satoshi Sumita, in een toespraak tot de jaarvergadering van het IMF op de zaak terug. Volgens het plan zouden schul denlanden, die in totaal voor 1,2 biljoen dollaar in het krijt staan, een deel van hun deviezenreserves moeten onderbrengen op een spe ciale rekening bij het IMF. Deze de posito's zouden dan als waarborg moeten dienen bij het omzetten van schulden aan banken en wes terse regeringen in langlopende staatsobligaties van het betrokken land. Daarbij zou het bedrag van de schuld verminderen. De initiatieven van Japan weer spiegelen de groeiende betekenis van het land in de internationale economie. Deze ontwikkeling zal ertoe leiden dat Japan meer zeg genschap krijgt binnen het IMF- Bij de komende herziening van de quota van het IMF, de bedragen die de lidstaten hebben ingelegd om het fonds in staat te stellen landen met betalingsbalansproblemen te steunen, zal het aandeel van Japan en daarmee het stemrecht, flink groeien. Het land zal evenals eer der bij de Wereldbank oprukken naar de tweede plaats na de Vere nigde Staten. De opmars van Japan betekent dat de Westduitsland, Groot-Brit tannië en Frankrijk binnen het IMF een veer moeten laten. Deze landen zijn daar niet blij mee, maar zien wel in dat het nutteloos is zich te verzetten. Ook minister Ruding vindt het een logische zaak dat Ja pan meer te vertellen krijgt. De quotaherziening, die vermoedelijk een uitbreiding van de IMF-midde- len met vijftig procent gaat opleve ren, is op deze vergadering nog niet aan de orde geweest omdat de VS nog wilden wachten. Wel is in het communiqué vastgelegd dat de zaak vóór eind april volgend jaar moet zijn geregeld. Dat betekent dat de voorjaarsvergadering het Interimcomité spijkers met koppen moet slaan. Het IMF heeft er bij handelsban ken op aangedrongen leningen te blijven verstrekken aan arme lan den in de Derde Wereld. Banken moeten ertoe overgaan leningen te herfinancieren tegen gunstiger voorwaarden en niet zich slechts beperken tot het herzien van de af betalingsregelingen. Volgens het Interimcomité zouden de torenho ge schulden van de ontwikkelings landen de banken er niet van moe ten weerhouden nieuwe leningen aan de ontwikkelingslanden te ver strekken. De laatste jaren gaan banken er steeds vaker toe over de afbetaling van de schulden uit te :r een langere periode. cent, het niveau van 1987, dat het laagste was sinds de economische terugval in 1982. Een IMF-functio- naris zei dat de sterkere groei van dit jaar voor een deel is veroorzaakt door de lage dollarkoers en de lage olieprijzen. De Amnerikaanse ex port is omhoog geschoten omdat de Amerikaanse produkten door de lage dollar in het buitenland goedkoop zijn, en door de lage olie prijs is de produktie van goederen in de meeste landen goedkoper ge worden. Om het gemiddelde inkomen te berekenen delen de deskundigen simpelweg de totale produktie, het Bruto Nationaal Produkt, door het aantal inwoners van een land. Om dat de bevolking in Japan en de ge ïndustrialiseerde westerse landen maar met 1 procent of minder per jaar groeit, stijgt het gemiddelde inkomen bijna evenredig met de economische groei. Ook in Westeuropa en Canada is de economie sterker gegroeid dan werd verwacht, schrijft het IMF. In Westduitsland en Frankrijk was dat vooral een gevolg van de geste gen binnenlandse vraag. In Frank rijk werd meer geïnvesteerd in ge bouwen en machines, en steeg bo vendien de export. Maar ook voor In de Derde Wereld ging het dit jaar iets beter dan in 1987: gemid deld zal de economie in de landen van de Derde Wereld dit jaar met 4 procent groeien, tegen 3.4 procent vorig jaar. Maar omdat in sommige van deze landen de bevolking net zo snel groeit, stijgt het gemiddel de inkomen per hoofd van de be volking niet of nauwelijks. Een IMF-zegsman noemde het een raadsel dat de schuldenlanden dit jaar niet net als de rijke landen een sterke economische groei ken nen. Hij vermoedde dat daaraan de hoge rentebetalingen voor schul den. en de lage prijzen voor export- produkten als koffie en aardolie debet zi jn. Het zijn vooral de schul den die de arme landen de das om doen: in totaal zo'n dertig miljard dollar aan rentebetalingen en aflos singen per jaar. Hij voorzag geen spoedige daling van de geldstroom van de arme naar de rijke landen. BERLIJN (AP) - De Derde Wereld oorlog is al begonnen en het IMF en de Wereldbank zijn daarvoor verantwoordelijk door de moor dende condities die zij verbinden aan de financiële hulp aan de lan den van de Derde Wereld. Met die aanklacht opende gisteren de Ame rikaanse sociologe Susan George het 'Permanente Volkstribunaal', een bijeenkomst van kritische in tellectuelen waarop beide machti ge financiële instellingen, die mo menteel elders in West-Berlijn hun Koffie Twee andere belangrijke koffie- branders, Ahold (Albert Heijn) in Zaandam en Van Nelle in Rotter dam verhogen in navolging van Douwe Egberts de koffieprijzen. Douwe Egberts gaat morgen de af- leveringsprijzen voor de handel van al haar koffiemerken verho gen. Daardoor zal de consumenten prijs 14 tot 16 procent per pak van 250 gram stijgen, aldus het bedrijf. Edet Produktiepersoneel van de toi- letpapierfabriek Edet in Tilburg (250 werknemers) heeft gisteren het werk anderhalf uur neergelegd. Dit uit protest tegen de opstelling van de directie in de cao-onderhan delingen. Verdere acties zijn niet uitgesloten, aldus een woordvoer der van de industriebond FNV. De onderhandelingen over een nieu we tweejarige cao zijn afgebroken. Alcatel Het telecommunicatiebedrijf Al catel raakt verder in de problemen. Zo snel mogelijk zullen nog meer arbeidsplaatsen moeten verdwij nen. Over een plan voor inkrim ping met 155 banen (van de 960) zijn nog besprekingen aan de gang. Daar bovenop komt een uitbrei ding. In de loop van de week zal de directie met een getal naar buiten komen. Italië Een landelijke 24-uursstaking van spoorwegpersoneel heeft het openbaar vervoer in Italië gisteren volledig verstoord. De staking is gericht tegen een met massa-ont slagen gepaard gaand reorganisa tieplan van de staatsspoorwegen. Vanaf zondagavond negen uur stopten de treinen in het hele land. Het personeel van de Italiaanse luchthavens heeft gedreigd ko mende maandag opnieuw te sta ken om hogere lonen en betere ar beidsomstandigheden af te dwin gen. Bols Bols heeft een meerderheidsbe lang verworven in Industria de Be- bidas Milani SA te Sao Paulo in Brazilië. De onderneming fabrici- eert en distribueert tropische vruchtensappen en -siropen. Vorig jaar behaalde het bedrijf een omzet van ongeveer 20 miljoen gulden. jaarvergadering houden, geduren de vier dagen 'terecht' staan. De bioloog en Nobelprijswinaar George Wald uitte een soortgelijk oordeel. Hij meent dat de onafzien bare schuldenlast van de Derde Wereld het belangrijkste machtsin strument van het rijke Westen is om zijn stempel te drukken op het wereldgebeuren. De opinies van de sprekers op het tribunaal werden gedeeld door honderden Westberlijnse activis ten die gisteravond opnieuw de straat optrokken om uiting te ge ven aan hun onvrede met de onge controleerde machtspositie van beide financiële instellingen. Ter wijl de deelnemers aan het finan ciële beraad zich verpoosden met een speciaal voor hen opgevoerde opera van Mozart gingen zo'n 500 activisten in de slag met de politie, die hen met traangas uiteendreef. Het was de hardste confrontatie met de politie sinds de financiële wereldtop donderdag aan zijn be raad begon. Tachtig betogers wer den gearresteerd. Een onbekend aantal personen, zowel demon stranten als politiemensen, raakte gewond. Volgens het tribunaal, een initia tief van de Italiaanse Basso-stich- ting, die eerder soortgelijke hoor zittingen hield over de politieke conflicten in Nicaragua en Afgha nistan, wakkert de politiek van We reldbank en IMF de armoede in de Derde Wereld alleen maar verder aan. Beide instellingen weigerden iemand naar het tribunaal te sturen om op de kritiek te reageren. SALARISSEN - De dienstenbon den van FNV en CNV en de bon den van hoger personeel Unie BLHP en NCHP zijn unaniem te gen de voorstellen van de werkge vers in de sociale verzekeringssec tor (bedrijfsverenigingen, GAK, 23.500 werknemers) om de salaris structuur te herzien. Om meer in de pas te lopen met het bedrijfsleven willen de werkgevers de topsalaris sen verhogen. ROTTERDAM De bouw van de voet i me betonnen beschermingswand voor de grote olie-op slagtank van het Noorse Ekofisk-platform, vordert ge staag. Het eerste deel staat vrijwel gereed in het mam moetdok van Verolme Botlek in Rotterdam. Bij het tweede wordt op dit moment beton gestort. De bouwers hopen de twee delen van twaalf meter hoogte.en een diameter van honderdveertig meter be gin november met een zwaar transportschip naar de diepe Alfjorden in Noorwegen te kunnen vervoeren, waar de betonnen wanddelen al drijvende tot een hoogte van 83 meter zullen 'groeien'. De totale aan- neemsom bedraagt ongeveer 480 miljoen gulden. Dan zal op het Ekofiskveld een gigantische operatie plaatshebben als de delen na een driedaagse zeereis om de olietank heen worden geplaatst. Uiterst precisie werk zal er aan te pas komen om de halve cilinders met een 'ritssluiting' van speciaal geconstrueerd beton aaneen te koppelen. De betonnen jas om de tank wordt 106 meter hoog. Dat is hoger dan de Big Ben in Londen. Bouwer van deze bijzondere beschermingswand is Peconor, een joint venture waarin Volker Stevin en de Hollandse Beton- en Waterbouw BV een belangrijk aandeel hebben. Het is voor deze twee Nederlandse be drijven het tweede grote offshore-werk dat zij uitvoe ren. Tien jaar geleden bouwden zij op de Maasvlakte een offshore-eiland met een betonnen opslagtank. Nu kunnen de bedrijven hun opgedane ervaringen na een lange periode zonder offshore-werk weer in praktijk brengen. Het Ekofisk-veld ligt precies op de grens van Noorwe gen, Groot-Britannië en Denemarken in de Noordzee. De centrale tank van het Ekofisk-veld heeft een inhoud van 160 miljoen liter. De tank wordt gebruikt ten be hoeve van de zeven olie-en gasvelden die Phillips Petro leum Company samen met zeven andere maatschap pijen in Ekofisk exploiteert. Bescherming met een be tonnen mantel tegen zware golfslag wordt nodig ge acht, omdat de bodem onder de opslagtank sedert het in gebruik nemen van Ekofisk in 1971 3,6 meter gedaald iS-, (foto GPD) KOBLENZ (ANP) - Nadat Hoog ovens door de overneming van de Duitse Kaiser Aluminium tot de belangrijkste aluminium-indus- trieën in Europa is gaan behoren, is het Nederlandse concern begon nen haar positie in de sector te ver sterken. Dat haar aanwezigheid op de aluminiummarkt serieus geno men wordt blijkt uit het feit dat Alusuisse het IJmuidense concern heeft uitgenodigd te praten over een mogelijke deelneming in de uitbreiding van haar aluminium smelter op IJsland van 80.000 tot 180.000 ton. Investeringen in aluminium smelters vergen grote bedragen, in dit geval honderden miljoenen gul dens, waarvan Hoogovens een deel voor haar rekening zou moeten ne men. IJsland is aantrekkelijk van wege de lage energieprijzen. Het land beschikt over grote energie- voorraden uit aardwarmte en dat is van groot belang voor de energie- vretende produktie van ruw alumi- De Hoogovens Groep verwerkt per jaar 350.000 ton aluminium. Hiervan wordt de helft zelf gepro- ducéerd in de smelters in Delzijl en het Duitse Voerde. Hoogovens richt zich nu vooral eerst op een stroomlijning van de samenwer king tussen het oorspronkelijke alumiuniumbedrijf en de nieuwe Duitse dochter, waarvan de naam inmiddels is gewijzigd in Hoog ovens Aluminium GmbH (Hogal). Belangrijk zijn vooral de contacten tussen de verwerkende bedrijven in Koblenz en het Belgische Duffel (Sidal). Daarbij streeft Hoogovens niet naar een geforceerde integra tie. Wel worden die managers bij eengebracht die dezelfde proble men en raakvlakken hebben. Om de continuïteit op het terrein van onderzoek en ontwikkeling ze ker te stellen, heeft Hoogovens met de vroegere Amerikaanse moeder van Hogal, Kaiser, een resea'rch- contract voor vijf jaar afgesloten. Ook wordt met andere producen ten op dit gebied samengewerkt, terwijl het eigen onderzoek wordt versterkt. Na de verkoop aan Hoogovens is Kaiser overigens nog nauwelijks actiefin Europa. Zij be zit nog wel een belang van 49 pro cent in een Engelse smelter. De opleving in de aluminiumin- dustrie dateert van 1983. Hoog ovens heeft van het herstel meer dan gemiddeld geprofiteerd, zo stelde Van Duyne tevreden vast. Dat leidde ook tot grote investerin gen in de sector. Er werd 200 mil joen gulden in de alu.miniumpoot gestoken, wat het concern geen windeieren legde, zoals spoedig bleek. Met name kon dit bedrijf zijn positie in speciale produkten verder verbeteren. De fabriek in Koblenz, de enige Duitse leveran cier van aluminiumplaat voor de lucht- en ruimtevaartindustrie (bij voorbeeld voor de Airbus en de Eu ropese Ariane-draagraket) kon de afzet sterk vergroten. BRUSSEL (GPD/ANP) - De Eu ropese Gemeenschap heeft giste ren een scherp protest laten horen tegen de onlangs aanvaarde Han delswet van de Verenigde Staten. De EG-ministers van buitenlandse zaken stelden in een verklaring dat de EG maatregelen zal nemen te gen de VS als door die wet haar handelsbelangen worden ge schaad. De handelswet ('Trade Bill") geeft de Amerikaanse regering de mogelijkheid maatregelen te ne men tegen landen die zich volgens haar schuldig maken aan oneerlij ke handelspraktijken. De VS ver wijten de EG dat al lang te doen en de wet lijkt dan ook vooral tegen de Gemeenschap gericht. Volgens de EG-verklaring van gisteren is de Amerikaanse han delswet in strijd met de afspraken over handel en tarieven die zijn overeengekomen in de GATT, de wereldhandelsconferentie. De EG zal nauwgezet in de gaten houden hoe de Amerikanen de wet toepas sen en zal onmiddellijk 'actie on dernemen om haar rechten te ver dedigen indien die worden aange tast', zo staat in de verklaring. De EG maakt zich blijkens de verklaring ook erg bezorgd over een wet die onlangs in het Congres is goedgekeurd en die de invoer van textiel, kleding en schoenen in de VS (vooral uit de EG) aan ban den moeten leggen. Die importen zouden vanaf 1989 jaarlijks met niet meer dan een pro cent mogen stijgen. "Dat zou de handel in deze sector ernstig scha den en de onderhandelingen over de handelsrelaties in gevaar bren gen". President Reagan heeft al ge zegd de wet niet te zullen goedkeu- Vertegenwoordigers van de EG en Hongarije hebben gisteren in Brussel een handels- en samenwer kingsakkoord ondertekend dat verder gaat dan alle andere over eenkomsten die de EG tot dusver met de Oostblok-landen heeft ge sloten. EG-commisaris Willy de Clercq (buitenlandse handel) zei gisteren dat dit te danken is aan de algemene ontspanning tussen Oost en West en aan de snelle hervor ming van de Hongaarse economie, die van Hongarije het meest libera le land in Oost-Europa hebben ge maakt. In de overeenkomst, die zowel betrekking heeft op landbouwpro- dukten als op industriële goederen, kennen de EG en Hongarije elkaar de status van meest- bevoorrechte natie toe. De bestaande akkoorden over textiel en staal worden niet veranderd. Vanaf oktober dit jaar zal de EG geleidelijk een eind maken aan de kwantitatieve beperkingen die nu nog gelden voor de import van een aantal produkten uit Hongarije. Voor de meest gevoelige produk ten moeten de laatste beperkingen op 31 december 1995 zijn verdwe- Het gaat daarbij om textiel, kunstmest, polymeren, hout, glas, leer, cement en kleurentelevisie toestellen. Deze produkten maken twintig procent uit van alle export artikelen die nu nog aan restricties zijn onderworpen. In ruil moet Hongarije de import van consu mentengoederen vergemakkelij ken, het Europese bedrijfsleven betere mogelijkheden bieden en intellectueel eigendom volgens de internationale conventies bescher men, met andere woorden afzien van namaak. De EG is na de Sovjetunie de grootste handelspartner van Hongarije. Het land.betrekt twintig procent van zijn import uit de ge meenschap. Van de export gaat achttien procent naar een van de twaalf EG-landen. Vorig jaar had de EG in de handel met Hongarije een overschot van 865 miljoen gul den. Het akkoord met Hongarije is het eerste met een Oostblok-land sinds de hervatting van de dialoog tussen de EG en de Comecon, de (Oosteuropese) Raad voor Weder zijdse Economische Bijstand, in 1985. Deze dialoog mondde in juni van dit jaar uit in een normalise ring van de betrekkingen. De Oost europese landen zullen de komen de maanden ambassadeurs naar Brussel sturen. De EG wordt nu niet alleen offi cieel door het Oostblok erkend, maar heeft bovendien gedaan ge kregen dat de nadruk in de relaties met het Oostblok zal blijven liggen op de handelsbetrekkingen met de afzonderlijke Oosteuropese lan den. MADRID (DPAyRtr) - Het vijf le den tellende prijscomité van de OPEC (Organisatie van Olie Expor terende Landen) heeft besloten om samen met het strategische comité van de olie-organisatie te overleg gen of er een spoedvergadering moet worden belegd van de dertien ministers van olie van de OPEC. De twee commissies zullen zo snel mogelijk bij elkaar komen. In de strategische commissie, die de laatste anderhalf jaar niet bij el kaar is geweest, zitten Kuwayt, Iran, Iraq, Saudiarabië, Venezuela en Algerije. De drie laatstgenoem de landen zitten ook in het prijsco mité, samen met Nigeria en Indo- Doordat de OPEC geen vuist kan maken zijn de olieprijzen op een laag peil terechtgekomen. De prij zen op de vrije markt liggen op het ogenblik zo'n vijf dollar onder de achttien dollar die de OPEC graag ziet. ADVERTENTIE ARNHEM (GPD) - Nordrhein- Westfalen blijft ook in de toekomst Nederlands vlees scherp controle ren. Dat heeft de minister van land bouw K. Matthiesen van deze Duit se deelstaat meegedeeld. Volgens hem is er nog te veel twijfel over de kwaliteit van de vleeskeuringen in Nederland. Hij gaat daarmee in te gen een uitspraak van het Europe se hof van justitie, waarin werd ge steld dat omvangrijke controles in strijd zijn met het Europese recht. De Rijksdienst voor de keuring van vee en vlees bestrijdt dat er wat mis is met de Nederlandse keurin gen en het geëxporteerde vlees. "Het gaat voornamelijk om admi nistratieve fouten", aldus een woordvoerder. Volgens Matthiesen komt het nog te vaak voor dat er wat schort aan de kwaliteit van het Neder landse vlees. Om de Duitse consu ment te beschermen, wil hij daar om blijven doorgaan met uitgebrei de controles aan de Nederlands- Duitse grens. De Duitse minister stelt dat in de periode tot september van dit jaar in de 425 gevallen dat er wat mis bleek te zijn met geïmporteerd vlees, het in 225 keer ging om een zending van een Nederlands be drijf. Volgens de bewindsman zou den keuringsstempels uit het vlees zijn gesneden en andere stempels overgedrukt zijn. Ook zouden sal monellabacteriën en antibiotica in het vlees zijn geconstateerd. Matthiessen verwijt de Neder landse keuringsdienst een lakse houding. Zijn ministerie zou al ver schillende malen tevergeefs op nauwkeuriger controles hebben aangedrongen. Op een zwarte lijst van de Europese gemeenschap zouden vijf Nederlandse bedrijven voorkomen met een invoerverbod voor de Bondsrepubliek. Nog eens 35 andere Nederlandse bedrijven zouden als 'verdacht' op deze lijst staan, omdat ze geprobeerd zouden hebben importformulieren te ver valsen of vlees van inferieure kwa liteit te importeren. Volgens een woordvoerder van de Rijksdienst van vee en vlees zoeken de Duitsers spijkers op laag water. "Ik sluit niet uit dat er zoveel klachten zijn binnengekomen. Neem bijvoorbeeld het minimum gewicht van een stuk vlees. Dat moet precies 100 gram zijn. Zodra het stukje 98 gram weegt, wordt een formulier ingevuld Een van die Klassiekers is deze Bielelelder Werkstatten Bank, ontworpen door Manfred Brand. Een solide en robuuste bank, geraffineerd en verfijnd van lijn, met een uitgesproken klassiek karakter. Het sublieme ontwerp en de zeer hoge kwaliteit van de stoffering zorgen voor de rijkdom aan zitcomfort Verkrijgbaar in diverse hoogwaardige, runder lederen en stoffen bekledingen. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10, tel: 02510 2 90 33. Leiderdorp: Meubelplein 1, tel: 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7