Etnische botsing in een Joegoslavische uithoek Tjerkwerd in ban van vleermuizen Reportage Escalerende vete tussen Serviers en Albanezen in Kovoso De EO weigert „bijbelse" Christus-film op tv te brengen DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 KOSOVO - "Geef ons wapens, wij gaan naar Kosovo! Tot de laatste druppel bloed zullen wij veehten; Kosovo geven wij niet op". Een golf van Servisch nationalistisch sentiment heeft zich meester gemaakt van tienduizen den betogers in de straten van de stoffige provinciestad Smederevo. Jong en oud torsen vlaggen en spandoeken. Er wordt gezongen, gescandeerd. Het protest van de menigte geldt de etnische Albanezen in de autonome provincie Kosovo, deel van de republiek Servië en inge klemd tussen Macedonië, Montenegro en de Socialisti sche Volksrepubliek Albanië. In Nis kwamen zaterdag zo'n I.ïO.OOO Serviërs in actie tegen de vermeende Albanische overheersing in Kosouo.l Op de borden het portret van de ultra-nationalist Slobodan Milosevic, door zijn fanatieke aanhang al uitgeroe-i pen tot Tito II (foto epaii door Frits Schils De eerste Servische protestbeto ging vond op 9 juli plaats in Novi Sad, dat de hoofdstad is van de au tonome provincie Vojvodina, naar aanleiding van klachten over de '"vervolging" van Serven en Monte- negrijnen door de merendeels Al banese bevolking van Kosovo. Inmiddels dreigt de situatie vol ledig uit de hand te lopen. Afgelo pen weekeinde demonstreerden opnieuw, ondanks waarschuwin gen van de autoriteiten, meer dan honderdduizend mensen in Nis en Novi Sad om Kosovo onder recht streeks bestuur van Servië te plaat sen. Want, fulmineren de Serviërs, "wij pikken de Albanese chicanes en intimidatie niet langer". Geweld Geweld, provocaties, intimida tie. chicanes, wanhoop. Het zijn de trefwoorden van de Serviers in hun bittere kritiek op de Albanezen in Kosovo, die verreweg in de meer derheid zijn. Tegenover 1.7 miljoen Albanezen in de betwiste regio staan nog geen 200.000 Serviers. Sinds het einde van de jaren zestig is het Servische bestand gedaald van 27,5 tot iets meer dan 10 pro cent. En de demografische curve blijft zich ten nadele van de Ser viërs bewegen. Tal van plaatsen waar voorheen sprake was van een gemêleerde Servisch-Albanese bevolking, zijn gaandeweg herschapen in bolwer ken van etnische Albanezen. Vol gens een becijfering van recente datum worden thans 700 van de ruim 1400 dorpen en gehuchten in de provincie door Albanezen gedo HILVERSUM - De Evangeli sche Omroep (EO) heeft afwij zend gereageerd op het verzoek van een aantal evangelische or ganisaties de film 'Jesus' uit te zenden. De EO vertoont geen films waarin Christus wordt af gebeeld, aldus bedrijfsdirecteur J. de Koster gisteren tijdens de presentatie van hét wintersei- Evangelische organisaties als Youth for Christ, de Evangeli sche Alliantie en Jeugd met een Opdracht hadden er bij de EO op aangedrongen de Amerikaanse film, die in Nederland wordt ver toond onder de titel 'Alsof het gisteren gebeurde', uit te zenden Deze film zou dan als tegen wicht moeten dienen tegen 'De laatste verzoeking van Christus' van regisseur Martin Scorsese, waartegen zowel de EO als de evangelische organisaties grote bezwaren hebben. De alternatie ve film volgt nauwgezet het Evangelie volgens Lucas. De evangelische zendingsorganisa tie 'Campus Crusade for Christ' vertoont de film regelmatig. Het is volgens de voorzitter van het stichtingsbestuur van de EO. ds. J.H. Velema. „heel moei lijk" Jezus Christus tegelijker tijd als mens en als Zoon van God af te beelden. Er ontstaat dan te gauw een te menselijk beeld van Christus, aldus Vele- mineerd. In het merendeel van de dorpen in Kosovo zetelt een Alba nees als burgemeester. De opmars van Albanese gendarmes ter plek ke is navenant. Over de vete op zich zijn uiter aard twee versies in omloop, een Servische en een Albanese. Beide partijen hebben gelijk, maar fanta seren er ook op los. al naar gelang het in hun kraam te pas komt. De feiten liegen er nochtans niet om. Sinds Kosovo in 1981 het toneel werd van bloedige nationalistische rellen, hebben naar schatting 30.000 tot 40.000 Serviërs de ru moerige provincie verlaten. Naar het heet "om niet langer bloot te staan aan de terreur van en discri minatie door de Albanese meerder heid". Aanrandingen Servische kranten zitten niet ver legen om voorbeelden. Regelmatig verschijnen in de krantekolommen berichtjes over aanrandingen en verkrachtingen van Servische vrouwen en meisjes, over brand stichtingen en diefstallen. Type rend voor de stemming ter plekke is het verhaal van een Servische onderwijzeres aan een lagere school, die op haar vragen in het Servokroatisch aan haar Albanese pupillen het stereotiepe antwoord "yes" kreeg en uiteindelijk uit wanhoop de pijp aan Maarten gaf. De groeiende overmacht van de etnische Albanezen in Kosovo stoelt in belangrijke mate op na tuurlijke oorzaken. Duidelijk is dat de Albapese bevolkingaanwas de Servische royaal overtreft. Zo wor den er in dit betwiste randgebied van Joegoslavië zesmaal zoveel ba by's van Albanese bloede geboren dan Servische, en die ontwikkeling duurt al generaties. De EO zal ook na de „kwalij ke" uitspraak van de rechter van vorige week steun blijven geven aan „alle pogingen" om de film van Scorsese tegen te hóuden, al dus Velema. Hij noemde als voorbeeld het aanbieden van de handtekeningen tegen de film aan de regering, maar wilde niet op andere mogelijkheden van ac tie ingaan. De EO blijft ijveren voor een fatsoenscode voor de omroep, waar de Bond tegen het Vloeken om heeft gevraagd. Minister Brinkman van WVC heeft de om roepen gevraagd vrijwillig zo'n code af te sluiten, maar vice- voorzitter Van den Heuvel van de NOS heeft daarop negatief ge reageerd. Volgens de voorzitter van het EO-bestuur, dr. J. Meu- link, „zal niemand ontkennen dat de laatste jaren het aantal uit zendingen en uitlatingen via ra dio en televisie met een aanstoot gevend karakter sterk is toege nomen". De EO vindt daarom dat de omroepen zich tot het ui terste moeten inspannen om het eens te worden over minimale normen van respect en fatsoen waaraan ze zich zullen houden. Mocht dat niet gelukken dan wil de EO met de NCRV. KRO en Joegoslavische sociologen waar schuwen er voor dat. indien de be volkingsaanwas in het huidige tempo doorgaat, Kosovo rond de eeuwwisseling volslagen etnisch Albanees is. Aan Servische zijde is men bevreesd voor de 'systemati sche albanisering' van de streek. In sommige kranten wordt dan ook nauwelijks verholen aangedron gen op verplicht pilgebruik ter be perking van het geboortencijfer in de Albanese gelederen. Want, aldus redeneren Servische sceptici, het Albanese geboor- tenoverschot in Kosovo is niet pri mair een sociologisch verschijnsel, maar "een doelbewust gekozen po litiek wapen in de hand van onze vijand" Escalatie De latente spanningen in Kosovo leidden zeven jaar geleden tot een reeks bloedige confrontaties. Alba nese studenten van de universiteit van Pristina - Kosovo's hoofdstad - kwamen in opstand "tegen de stel selmatige onderdrukking door de Serviërs". Zij kregen steun van ar beiders, maar beide groepen leg den het loodje. Er vielen doden en gewonden, in allerijl naar de brandhaard overgevlogen Joego slavische oproerpolitie verrichtte tientallen arrestaties. Sindsdien is het er rumoerig ge bleven. De laatste maanden is er zelfs sprake van een gevaarlijke es calatie. Olie op het vuur gooide vorig jaar oktober de vroegere vice-president van Joegoslavië en decennia lang de onomstreden leider van Koso vo. Fadil Hodzja. Berichten over verkrachtingen van Servische vrouwen en meisjes in Kosovo door Albanezen verwees hij naar de rijk der fabelen verwees en deed hij af als uitingen van seksuele frustraties. Fadil Hodzja wakkerde de zaak nog aan door te verklaren dat vrou wen uit andere delen van Joegosla vië toestemming moesten krijgen om als prostituee in Kosovo aan de slag te kunnen. Dan zou, volgens Hodzja, al dat gezwam over ver krachtingen onmiddellijk de we reld uit zijn. Geen hoeren De reactie op deze provocatieve uitlating laat zich raden. Heel Ser- vie stond op z'n achterste benen "Knoop hem op, deze souteneur." nep een uitzinnige menigte tijdens een demonstratie voor Hodzja's woning in Pristina. En in Joegosla vische steden trokken Servische kinderen door de straten, schreeu wend dat "onze moeders geen hoe ren zijn". Enkele dagen na dit incident ont sloegen de Joegoslavische autori teiten Fadil Hodzja en 13 andere et- nisch-Albanese politici van hun posten en werden zij uit de partij gestoten vanwege hun steun aan het Albanese nationalisme. Hodzja verloor ook al zijn privileges, tot en met zijn limousine en de dienstwo ning. Ook aan Servische zijde heeft de ruzie om Kosovo reeds een niet ge ringe tol geeist. Zo moesten vorig jaar de Servische president Ivan Stambolic en een aantal van zijn medestanders het veld ruimen, na dat zij de Servische partijleider, de ultra-nationalist Slobodan Milose vic van "zwaar overtrokken Ser visch nationalisme" hadden be schuldigd. Nu staat diezelfde Milosevic, in wie velen een onverzoenlijke stali VARA tot een Nederland 1 code trachten te komen, maar Meu- link gaf toe dat hij de kans op succes niet hoog aanslaat. De voormalige Hervormde predikant dr. J.H. van Leeuwen wordt zaterdag in Rotterdam door bisschop R.Ph. Bar tot di aken gewijd. Ook de priesterstu denten C. Biesjot uit Leiden en H. Vergeer uit Den Haag ontvan gen dan de diakenwijding. De 40-jarige Van Leeuwen, ge huwd, werd vorig jaar na een lan ge periode van voorbereiding op genomen in de Rooms-Katholie- ke Kerk. Als Hervormd predi kant stond hij vanaf 1975 in Ro- zendaal (Gld.) en vanaf 1983 in Valkenswaard. In 1985 promo veerde hij in Brussel. Sinds vorig jaar is hij pastoraal medewerker te Oudewater. Na zijn wijding komt hij als diaken in Wassenaar te werken. In het kader van het Samen- op-Weg proces zullen de her vormde classicale vergadering Edam en de gereformeerde clas sis Zaandam een federatie aan gaan. Daarmee is de eerste classi cale federatie in het heren igings- propces van de Nederlandse nist zien. onder zware druk van de landelijke communistische partij. Die wil dat Milosevic, door zijn fa natieke aanhang al uitgeroepen tot Tito II. onverwijld een einde maakt aan de keten van oetogingen van Serviërs tegen de "vermeende Al banese overheersing in Kosovo". Milosevic vindt die eis volstrekt onredelijk, anders gezegd: "puur verraad aan de zaak van de Ser- Oplossing Een pasklare oplossing voor de problemen bestaat niet. De Alba nezen eisen een zelfstandige, ge lijkberechtigde republiek binnen de Joegoslavische federatie, terwijl de Serviërs volledige herwinning van de politieke gezagsuitoefening in de opstandige regio nastreven en wel door herinlijving van Koso vo bij Servië. Bovendien geloven de Serviers dat het uiteindelijke streven van de Albanezen in Koso vo gericht is op aansluiting van de regio aan het stalinistische Alba- Beide partijen baseren hun aan spraak op 'historische feiten'. Vol gens de Servische geschiedschrij ving maakte de vruchtbare hoog vlakte die Kosovo is. al in de twaalfde eeuw deel uit van het Grootservische Rijk. Pas veel later, voeren de Serviers aan. in 1389. toen de heerser over dat rijk, ko ning Lazarus, in de strijd tegen de Osmanen onder sultan Moerad I sneuvelde, kwamen de Albanezen in het spoor van de opdringende Turken naar Kosovo. Daarentegen beweren Albanese historici dat de Serviers Kosovo binnendrongen, toen de regio al lang door Albanezen bewoond werd. Na de ondergang van het Os- maanse Rijk in 1913 deelden Grie ken, Senders en Montenegrijnen het domein van de Illyrische Alba nezen op. Slechts een gering deel van de Albanese bevolking mocht in een eigen staat leven, de heden daagse Socialistische Volksrepu bliek, die inmiddels ruim drie mil- TJERKWERD (GPD) - "Die 73.800 gulden van Braks is lang niet genoeg. Als de vleermuizen- zolder goed moet worden aange pakt. hebben we het dubbele van dat bedrag nodig". Het bestuur van de hervormde kerk in Tjerkwerd is duidelijk: als de voor Westeuropa bijzonde re kolonie van meervleermuizen op de zolder van de Sint Petrus- kerk behouden moet blijven, kost dat heel wat meer dan het toegezegde bedrag van de minis ter van landbouw. Niet dat Tjerkwerd zo nodig van de kraamkamer van de vleer muizen af wil Kerkvoogd Hille Schakel, voorzitter Pier Burgh- graef en penningmeester Hein Gietma van de kerkvoogdij zijn best een beetje trots zijn op de aanwezigheid van een kolonie met ruim duizend vleermuizen op de zolder van hun eeuwenou de kerkje. Maar de lasten worden zo langzamerhand ondraaglijk. De uitwerpselen van de zwer men vleermuizen zorgen ervoor dat de zolder in snel tempo ver- Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland een feit. Vijf jaar voorbereiding ging eraan vooraf. Scheuring? Na de verkiezing van een vrouw tot bisschop in de Episco paalse (Anglicaanse) Kerk van de Verenigde Staten heeft het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aarts bisschop Robert Runcie van Canterbury, gewaarschuwd te gen een scheuring in de Angli caanse Kerk. In een verklaring deed hij een dringend beroep op principiële tegenstanders geen verklaringen af te leggen die tot een scheuring zouden kunnen leiden. Desondanks heeft de con servatieve bisschop van Londen, Graham Leonard, reeds zijn gal gespuwd over de verkiezing van de zwarte vrouwelijke priester Barbara Harris tot Episcopaals hulpbisschop van Boston. Deze verkiezing zal „verrei kende gevolgen hebben voor het karakter van het Anglicanisme en zijn betrekkingen met andere kerken." Zowel in de Anglicaan se Kerk als daarbuiten zijn er bis schoppen die de wijding van een vrouw tot bisschop niet erken joen zielen telt. Een meerderheid kwam in wat nu Kosovo heet onder Servische heerschappij en mocht zich niet langer van de Albanese taal bedienen Zelfstandigheid Gedurende de Tweede Wereld oorlog liet Tito de Kosovo-Albane- zen, van wier moed hij onder de in druk was, in de waan dat zij latei- mogelijk beloond zouden worden met zelfstandigheid. In zijn boek zegt wijlen de Albanese heerser Enver Hodzja dat Tito in gesprek ken met hem blijk gaf van zijn be reidheid over de toekomstige sta tus van Kosovo te onderhandelen. Doch niet lang daarna werden Tito en Hodzja vijanden van elkaar. Ko sovo verwierf in 1946 weliswaar de status van een autonome provin cie. maar bleef in staatsrechtelijke zin met de deelrepubliek Servie verbonden. Om verwacht verzet bij voorbaat uit te sluiten en te verhinderen dat de Kosovo-Albanezen materiële hulp uit het naburige stalinistische Albanië zouden krijgen, stuurde Tito de 'Superservier' Rankovic als handhaver van orde en rust naar de explosieve regio. Rankovic trad zeer streng op. Een groot aantal verdachten en potentiele rebellen werd gearresteerd en het aantal executies in die tijd zou hoog ge weest zijn. Aangezien de vete onvermin derd voortduurt en de kans op con sensus vrijwel nihil is, staat ook het centrale gezag in Belgrado voor een onmogelijke taak. Zelfs tussen komst van het leger in Kosovo lijkt onwaarschijnlijk, omdat de Joego- gaat. Beneden in de kerk zijn de scheuren, gaten en kieren in de houten gewelven al goed te zien. Zo en dan moet de koster met de bezem langs de banken. Ook de stank, afkomstig van die uit werpselen, is er soms niet te har den. Burghgraef: "Vooral 's zo mers met warm, drukkend weer stinkt het verschrikkelijk. Dat kunnen wij de bezoekers van on ze kerk eigenlijk niet aandoen". Acht jaar geleden stelde het ministerie van landbouw en vis serij al een bedrag beschikbaar voor het schoonmaken van de duistere zolder, die verder niet voor publiek toegankeljk is. "Een bedrijf is daar toen een week mee bezig geweest, zo sme rig was het er", aldus Schakel. Al enkele jaren is de kerkvoogdij bezig met het bijeenschrapen van geld voor een dringende to tale renovatie van de kerk. De wegrottende zolder hoort daar ook bij. Met veel pijn en moeite is f400.000 bijeen gesprokkeld: Slavische strijdkrachten ten aan zien van dit conflict een volstrekt onbetrouwbare factor vormen. El ke derde soldaat is er namelijk een van Albanese afkomst. Minister van defensie Branko Mamula baarde korte tijd geleden groot opzien met zijn onthulling dat binnen de Joegoslavische strijdkrachten sinds 1981 216 sub versieve Albanese organisaties met in totaal 1435 leden ontmaskerd zijn. Ten dele betrof het volgens Mamula samenzweringen, van waaruit de Albanese verzetsstrij ders in Kosovo van wapens en mu nitie voorzien werden. De illegale groepen zouden ook massale ver giftiging van voedsel en drinkwa ter, gewapende opstand en het ver moorden van officieren beraamd hebben. Inflatie Tot overmaat van ramp loopt de escalatie in Kosovo parallel met een van de ernstigste economische crises die het land ooit heeft ge kend. Stakingen om meer loon zijn de laatste maanden aan de orde van de dag geweest, er is sprake van een hollende inflatie (200 procent) en stijgende prijzen en de buiten landse schuld is opgelopen tot 200 miljard dollar. In Kosovo is het economisch ëën grote malaise. Zowat de helft van de beroepsbevolking zit perma nent zondér werk en in geen ande re streek van Joegoslavië zijn de in komens zo laag als in deze onder ontwikkelde uithoek. Een Sloveen verdient zelfs viermaal zoveel als een gemiddelde werknemer uit Kosovo, een Kroaat het dubbele. naast subsidies van de provincie en Monumentenzorg moest de 120 zielen tellende gemeente f 120.000 op tafel leggen. Daarom is Landbouw en Visserij weder om verzocht een bijdrage te leve ren. Met succes, al vindt Burgh graef het bedrag van f73.800 wel erg mager. "Wij weten nog niet hoeveel het zal kosten, maar het zal vast en zeker het dubbele zijn". Eén van de mensen, die de stank en mesthopen dankbaar trotseren is bioloog Aldo Voute. Hij houdt de vleermuizen in Tjerkwerd al tien lang lang in de gaten. "Het is van groot belang dat deze kolonie, de grootste van in ieder geval Noordwest-Euro pa, blijft bestaan", meent Voute. Hij heeft begrip voor de proble men van de kerkvoogdij. "We moeten de overlast tot niet al te grote proporties laten uitgroei- Voute heeft samen met zijn werkgroep van de vereniging voor zoogdierkunde en zoogdier bescherming f1500 bijeen ge nen, aldus Runcie. Hij herhaalde zijn belofte, in juli op de Lam- bethconferentie gedaan, dat hij alles zal doen om de eenheid in de Anglicaanse geemeenschap te handhaven. Bisschop Leonard liet echter weten dat hij samen met vele bis schoppen niet in staat is een vrouwelijke bisschop of de gel digheid van priesterwijdingen die door haar worden verricht, te erkennen. Verder wees hij op de diepgaande en kerksplitsende gevolgen van de verkiezing. De Associatie voor een aposto lisch priesterschap, de interna tionale Anglicaanse beweging te gen de wijding van vrouwen, heeft de Episcopaalse Kerk op geroepen uit de Anglicaanse ge meenschap te treden. De aarts bisschoppen van Sydney, Do nald Robinson, en van Londen, Leonard, zijn voorzitter van deze Associatie. „Zonder meer fantastisch", zo reageerde Caroline Davies, se cretaris van de Beweging voor de wijding van vrouwen, op de ver kiezing van Barbara Harris. „Dit wijst er op dat zwarten en vrou wen eindelijk hun plaafts in de Anglicaanse gemeenschap krij gen die hen toekomt." Om überhaupt kans te maken oh een baantje, hebben de laatste ja ren hele kolonies van etnische Alj banezen noodgedwongen de ver pauperde provincie de rug toegej keerd. De Westduitse Gesellschaft fun Bedrohte Vólker in Gottingen be schikt over gegevens waaruit blijkt dat gedurende de laatste vijftien jaar een kwart miljoen etnische Al banezen om economische en poli tieke redenen Kosovo hebben moeten verlaten. Volgens deze Ge sellschaft is de Servische beschul-1 diging dat de etnisch Albanezen de Servisch-Montenegrijnen "door massieve psychische druk" tot emigratie dwingen, volledig uit de lucht gegrepen. Achter tralies In een reactie op de Servische aantijgingen zegt de Gesellschaft dat in Kosovo sinds 1981 minstens 3000 Albanezen om politieke rede nen tot gevangenisstraffen veroor deeld zijn. Op dit moment zitten volgens de Westduitse instantie in Kosovo 474 etnische Albanezen als politieke gevangenen achter tra lies. Onder hen zijn 72 kinderen on der 18 jaar. En wat zegt Albanië? Tirana ont kent materiele steun te verlenen. Maar politiek en ideologisch staan de Skipetaren in de Socialistische Volksrepubliek onomwonden ach ter hun soortgenoten in Kosovo. "Niet de Serviers worden gedwon gen Kosovo te verlaten", schreef onlangs het Albanese partijblad Zeri i Popullit, "maar onze etni sche broeders". bracht om ook een steentje aan de restauratie bij te dragen. Het is de bedoeling van dit geld een I plastic laag op de zolder aan te i brengen, zodat de uitwerpselen niet meer op de houten onder- grond terechtkomen. De bioloog is blij met het geld. "Het is van groot belang dat de kolonie blijft bestaan. De vleer- j muis is een beschermd dier, i maar de laatse jaren gaat het toch j wat minder. Om deze diersoort niet helemaal te laten verdwij nen, zijn zulke inititieven brood nodig". Het is nog niet bekend wan neer de zolder zal worden opge knapt. Gewoonlijk verblijven de meervleermuizen vanaf april in Tjerkwerd. Eind september rei- j zen de paren met hun jongen af naar de mergelgroeven van Zuid- Limburg om daar te overwinte ren. Voute: "De verbouwing moet dus in de periode novem- j ber tot eind maart helemaal ge- I reed komen. Anders verstoor je I de parende en jongende vleer- BEROEPINGSBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te De Lier (toezeg ging): A. C. Verweij, kandidaat te Amsterdam; Bedankt voor Harderwijk: G. Mulder te Veen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Utrecht als geeste lijk verzorger van het Diacones- senhuis: drs. Tj. Hamstra te Oos terhout die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde kerken vrijge maakt Beroepen te Rozenburg: drs. J. M. Batteau, laatstelijk zendeling- hoogleraar in Zuid-Korea wo nende te Bunschoten. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Apeldoorn: J. J. van Eckeveld te Zeist; Beroepen te Lelystad: A. B. van der Heiden te Doetinchem. Baptistengemeenten Beroepen te Hengelo-'t Venster: N. A. van der Leer te Rotterdam- Zuid. Vrije Evangelische Gemeenten Aangenomen naar Amsterdam- West (part-time): E. van der Berg, kandidaat te Baarn. Barbara Harris.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2