'Ik ga door tot de finale' Historische zege Louganis ®e ü>peleit ban Coen Historisch basketbalduel komt te vroeg Gouden medaille opgevist Wedden om snelste k.o. DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 SPORT PAGINA 21 SEOUL (AP) - De Italiaanse roeier Davide Tizzano heeft de gouden plak weer terug die hij afgelopen zondag verloor toen hij na de plechti ge uitreiking van de medailles door teamgenoten in het water van de Han-rivier werd gegooid. Het kostbare kleinood werd gisteren opgevist door duiker Kang Su- nam, die hiervoor samen met andere duikers een uur in de modder van de drie meter diepe rivier moest wroeten. Kang zei getroffen te zijn door de teleurstelling van Tizzano, toen na het onvrijwillige bad in de rivier bleek dat hij de medaille had verlo ren. Tizzano was duidelijk verrast toen hem in het Olympisch dorp de verloren plak werd gepresenteerd. „Mijn ogen lichtten op," zo zei hij naderhand. „Ik voelde me licht van binnen. De medaille kwam thuis." Tizzano won goud in de dubbel vier. SEOUL (Reuter) - De Amerikaanse superzwaargewicht boksen Rid- dick Bowe heeft zijn mond voorbij gepraat. Door zijn loslippigheid loopt de Amerikaanse bokser die het snelst een tegenstander velt met een knock-out, bijna 2500 gulden mis. De twaalf boksers uit de Verenigde Staten hadden elk 200 gulden in een pot gestopt. Degene die het vroegst in de wedstrijd zijn tegenstan der definitief naar het canvas krijgt, kreeg het totale bedrag. Coach Ken Adams wist niets van de weddenschap. Bowe verklapte alles tij dens de persconferentie na zijn gevecht tegen de Oostenrijker Biko Botowamungo. Het was de Amerikaanse journalisten opgevallen dat Bowe, een beetje tegen zijn natuur, meteen voluit op de aanval ging. De coach werd boos en heeft de 'pool' verboden. Bantamgewicht Ken nedy McKinney en zwaarwelter Roy Jones leidden het klassement met overwinningen binnen twee minuten. Tweede gouden medaille voor schoonspringer SEOUL (Reuter) - De 28-ja- rige Amerikaanse schoon springer Greg Louganis heeft vandaag in Seoul een historische Olympische overwinning behaald. Na de winst op de drie meter plank zegevierde hij tevens bij het torenspringen. In de tiende en laatste sprong ver drong hij de veertien-jarige Chinese schooljongen Xiong Ni van de hoogste trede op het podium. Met twee gouden medailles eve naarde Louganis zijn pres tatie in Los Angeles. Met zijn dubbele winst op twee op- I eenvolgende Spelen komt Louga nis op gelijke hoogte met Pat Mc- Cormick, die bij de vrouwen het zelfde presteerde in 1952 en 1956. De voorsprong van de Amerikaan op de Chinees was overigens mini maal: 638,61 om 637,47 punten. Met grote achterstand werd de Mexi caan Jesus Mena derde. Louganis, die tussen de pogin gen door zijn walkman met het nummer 'Believe in yourself uit de musical The Wiz op zijn hoofd pleegt te zetten, werd na afloop eens te meer geprezen om zijn uit stekende vermogen zich te concen treren. Elke duik duurt maar enke le seconden, tussen de pogingen door wachten de deelnemers ten minste een half uur. Maar Louga nis bleef steeds rustig, terwijl hij vorige week tijdens de competitie op de plank nog met zijn hoofd op de rand was gevallen. „Hij is één van de psychologisch sterkste atle ten ter wereld", vond de Australi sche team-psycholoog Graham Winter over Louganis. Louganis, die bij het torensprin gen ook al een zilveren medaille won tijdens de Spelen van Mon treal, had zijn unieke vermogen tot concentratie overigens hard nodig om Ni van zich af te houden. Na de vierde sprong was hij teruggeval len naar de vierde plaats. Halver wege had Europees kampioen Tsjogovadze uit de Sovjetunie de leiding. Pas in de zevende beurt hernam Louganis de eerste plaats, Peru verrast met finaleplaats SEOUL (AFP/ANP) - De Peru aanse volleybalsters hebben de fi nale van het Olympisch toernooi bereikt. Ze versloegen gisteren in een schitterende wedstrijd Japan in de halve finales met 3-2. Na twee verloren sets kwamen de Japanse speelsters onweerstaanbaar terug. In de vijfde set namen ze zelfs met 10-5 de leiding, alvorens de Peru- aansen hun Zuidamerikaanse rit me hervonden: 13-15. Peru ont moet nu de Sovjetunie in de finale. DINSDAG 19.14-19.51 Ned 3: Avondshow. 19.00-20.00 BBC 1: Olympische spelen 20.00-23.00 BRT 2: Studio Olympia. 20.15-21.45 Did 2: Olympia Magazine. 20.29-21.55 Ned 3: Avondshow. 22.10-23.00 Did 2: Super Seoul WOENSDAG 00.00-02.00 BBC 1: Atletiek. 00.00-08.30 BRT 2: Atletiek: tienkamp. 00.05-14.30 Did 1Olympia Uve: atletiek. 02.00-09.00 Did 3: Olympische Zomer spelen. 03.00-08.00 Ned 3: Atletiek: met o.a. fi nales polsstokhoogspringen. 400 rr 400 r 200 r mannen e paar- i tienkamp. 03.30-12.00 BBC 1: A desport, samenvattingen.. 08.00-10.00 Ned 3: Hoogtepunten: met 400 m. (tienkamp) en tennis. 08.30-09.35 BRT 2: Tennis: halve finales 09.35-10.15 BRT 2: Kanovaren: halve fi nales vrouwen en mannen. 10 00-12 00 Ned 3" Paardesport sprin gen teams 10 15-13.00 BRT 2: Boksen kwartfina les 12.00-12.30 Ned 3' Kanovaren: halve fi nales, boksen 13.00-14.00 BRT 2: Paardesport: sprin gen voor ploegen. 13.00-14 30 Ned 3: Judo: in de klasse tot 78 kilo (live). 13.50-15.00 BBC 1: Samenvattingen. die toen in het bezit van de Oost duitser Hempel was. In de beslis sende duik dankte Louganis dé overwinning vooral aan zijn hogere moeilijkheidsgraad dan de Chi nees: 3,4 voor de Amerikaan, 3,2 voor Ni. Louganis kwam na 3,5 bin nenwaartse salto met schroef per fect in het water. Het leverde hem goud op. Greg Louganis voor de tweede maal op het schavot met een gouden medaille. Met twee gouden plakken evenaarde de Amerikaan zijn pres tatie van Los Angeles, vier jaar ge leden. Louganis bleef de verrassend sterke Chinees Ni met klein verschil Tuur uit schaduw van 'grote broer' SEOUL (GPD) - Regilio Tuur is zenuwachtiger tijdens een partij van Arnold Vanderlijde dan bij zijn eigen optreden. Omgekeerd zit ook de Limburger met klamme handen als Tuur in de ring verschijnt. Nu geeft de kleine vedergewicht niet veel tijd voor het knabbelen aan de nagels. Voor drie bokspartijen stond hij nog geen kwartier in de ring, waar mee hij in ieder geval meer krediet bij de Nederlandse ach terban heeft opgebouwd dan Vanderlijde. Regilio Tuur heeft er een tijd 14.00-16.00 BRT 2: Turnen: ritmische gymnastiek vrouwen, judo en samenvat tingen diverse wedstrijden. 16.15-17.15 Did 1: Olympia extra. 19.00-20.30 BBC 1: Samenvattingen. 19.14-20.00 Ned 3: Avondshow. 20.00-23.00 BRT 2: Studio Olympia. 20.15-21.45 Did 1: Olympia Magazine hoogtepunten en interviews. 20.29-21.55 Ned 3: Avondshow, met o.a. schermen. 22.30-22.40 Super: Olympische Zomer spelen: overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen. 23.00-00.00 Did 1Olympia Spezial. 23.30-00.00 BBC 1: Samenvattingen DONDERDAG 00.00-03.00 BBC 1Tienkamp: hordelo pen, discuswerpen. 00.00-09.30 BRT 2: Atletiek afgewisseld met kanovaren. 00.05-15.00 Did 2: Olympia Live: atletiek, basketbal, schermen, handbal, judo, vol leybal, gewichtheffen, worstelen, boog schieten, basketbal, boksen, kanovaren, handbal, hockey, volleybal, tennis, tafel tennis, samenvattingen en kort nieuws. 03.00-06.00 BBC 1Atletiek: verspringen vrouwen, polstokspringen (tienkamp), discuswerpen vrouwen. 05.00-09.00 Ned 3: Atletiek finales dis cuswerpen vrouwen, verspringen vrou wen, 200 m. vrouwen, tienkamp (tweede dag) 06.00-10.25 BBC 1 Atletiek: 200 m vrouwen. 1500 m. mannen, samenvattin gen. 09.00-10.30 Ned 3: Tennis. 09.30-11.40 BRT 2: Tennis: halve finales vrouwen; handbal' finale vrouwen (live). 10.30-12.00 Ned 3: Samenvatting met o.a kanovaren: halve finales en boksen: halve finales. 11.05-12.00 BBC 1Samenvattingen 11.40-13.30 BRT 2: Volleybal: finale- vrouwen (live). 12.00-13.30 Ned 3: Volleybal: finales vrouwen (live). 13.30-14.00 Ned 3: Handbal finale vrou wen 2e helft. 13.30-16.30 BRT 2: Boksen- halve fina les. 13.50-15.00 BBC 1: Samenvattingen. 14.00-14.30 Ned 3: Basketbal: finale vrouwen 2e helft. 14.30-15.00 Ned 3: Samenvatting judo moeten wennen, in een klap uit de schaduw van zijn 'grote broer' té zijn gestapt. Hij kreeg er de gele genheid voor, omdat hij veel meer partijen moet boksen om in de buurt van een medaille te komen. „En als je dan met een knock-out tegen de wereldkampioen begint, dan denk je direct dat je het ge maakt hebt. De tweede partij, vori ge week tegen die Kenyaan (John Wanjau, red.) was nodig om me weer met beide voeten op de grond te zetten. Ik moest er voor knok ken, doorbijten. Dat had ik even nodig". Om vervolgens weer op ver schrikkelijke manier huis te hou den. De Brit David Anderson had al twee ronden overleefd, maar leek gisteravond tegen Tuur een beginneling, waarschijnlijk geïm poneerd door de olympische staat van dienst van de scholier uit Hoogvliet. „Ik kijk voor het begin van de wedstrijd altijd naar de hoek van mijn tegenstander," legt Tuur uit. „Ook nu, keek ik Anders on diep in zijn ogen. En ik zag daar in. dat hij niet wilde boksen, slechts ontwijken". Katten in het nauw, enzovoort, maar Tuur liet zijn tegenstander geen tijd gekke sprongen te ma ken. Een aftastend linkse vuist, ge volgd door zijn meedogenloze rechtse, en Anderson ging voor de eerste van in totaal drie keer naar de grond. Op de klok stonden twee seconden. Na een paar tellen in de tweede ronde vond Regilio Tuur het echter genoeg. Na weer een paar rake klappen maakte referee Adolph uit de Verenigde Staten een einde aan de ongelijke strijd. Tuur vreest een beetje, dat die snelle knokpartijtjes hem straks kunnen opbreken. In de kwartfinale, morgen tegen de Roemeen Daniel Dumitrescu bij voorbeeld. „Die jongen heeft hier lekker twee partijen de volle drie ronden staan boksen, is in het rit me. Ik mis dat nog steeds een beetje". Helden wel kom voor Turkse gewichtheffer ANKARA (AP) - Tienduizenden Turken hebben gisteren gewicht heffer Nairn Suleymanoglu, de man die het eerste Olympisch goud voor Turkije won met een nieuw wereldrecord van 342,5 kilogram, een waar heldenwelkom gegeven. De Turkse premier Turgot Ozal en zijn vrouw Sembra omhelsden Suleymanoglu nadat hij in het pri vé vliegtuig van de premier op het vliegveld van Ankara was gearri veerd. Volksdansgroepen, dikke rijen belangstellenden langs de hoofdboulevard van Ankara, bloe men die van balkons werden ge strooid, niets bleef de „Kleine Gro te Man", zoals hij wordt genoemd vanwege zijn lengte van een meter zestig, bespaard. Suleymanoglu benutte zijn po pulariteit om de Bulgaarse autori teiten nogmaals op te roepen zijn familieleden en andere Bulgaren van Turkse afkomst die naar Tur kije wensen te emigreren, daartoe toestemming te geven. Ozal onthulde verleden week dat hij Bulgarije ruim twee miljoen gulden had moeten betalen om de noodzakelijke vergunning te be machtigen die voor de afvaardi ging van Suleymanoglu namens Turkije noodzakelijk was. Wyndham Halswelle moederziel alleen op weg naar de titel op de 400 meter in Londen-1908. Het hoogtepunt van het atle- tiektoernooi morgen belooft de mannenfinale 400 meter te worden. Bijna twintig jaar lang liepen alle aanvallen op het door de Amerikaan Lee Evans in Mexico gevestigde wereldrecord (43.86 sec) op niets uit, tot enkele maanden geleden zijn landgenoot Butch Reynolds er in Zurich in één klap ruim een halve seconde afschaafde (43.29). Zou het nu nog sneller gaan/kunnen? Tachtig jaar geleden, in Lon den-1908, zorgde de 400 meter ook voor enorme opwinding, maar om geheel andere rede nen. Het boterde bij die Spelen absolimt niet tussen de Britten en Amerikanen. De sfeer was om te snijden. Het begon al tij dens de openingsceremonie. De Amerikanen waren hoge lijk ontstemd, omdat van alle landen een vlag in het stadion was aangebracht, behalve de hunne. De Britten werden ver volgens witheet, omdat de Amerikaanse vlaggedrager tijdens het défilé weigerde het dundoek even te nijgen uit res pect voor de Britse koning ('Onze vlag nijgt niet voor een aardse koning'). En toen kwam dan die finale Daarvoor hadden zich geplaatst de Engelse legeroffi cier Wyndham Halswelle en de Amerikanen Carpenter, Taylor en Robbins. Er werd in die tijd op dit nummer niet ge lopen in vaste banen en de Britten vreesden dat de Ame rikanen tegen Halswelle als ploeg zouden opereren. De (ge heel Engelse!) jury plaatste daarom langs de baan om de twintig meter een official om de ontwikkelingen te controle- De ellende begon in de laatste bocht. De Amerikaan Carpen ter ging aan kop en de Brit Halswelle wilde hem passe ren. Carpenter week daarop van zijn lijn af en drong Hals welle naar de buitenkant van de baan. In Amerika werd destijds een dergelijke manier van lopen niet als unfair be schouwd. "Maar", aldus de hooghartige Times "we zijn hier in Engeland en daar gel den andere regels". Carpenter eindigde als eerste. Op dat moment echter hadden de Britse juryleden het finis- hlint al doorbroken ten teken dat zij de race voor ongeldig verklaarden. Na enig geconfe- reer bepaalden zij dat de wed strijd moest worden overgelo pen in met touwtjes afgezette banen en dan zonder Carpen ter, wiens gedrag ten zeerste werd gelaakt. Toen de Ameri kanen dat hoorden, raakten zij buiten zichzelf van woede. Zij riepen dat zij zich "be zwendeld en beroofd" voelden. Tussen hen en de Britten ont stond een formidabele scheld partij die een half uur in be slag nam. Gaarne hadden de Amerikanen zowel het stadion als de jury met de grond gelijk gemaakt. De zaak liep zó hoog op dat de Yanks lieten weten meteen naar huis te willen. Gelukkig ging er die dag geen schip, 's Nachts bekoelde de opwin ding wat. De Amerikanen ble ven aan de Spelen meedoen. Over de 400 m wensten zij ech ter geen woord meer vuil te maken. Daarvoor kwamen ze niet meer aan de start. En zo moest een dag later de arme Halswelle moederziel alleen over de baan. Hij 'won' in 50 sec. en behaalde op deze unie ke wijze de Olympische titel. Aan beide kanten van de oce aan zijn over deze race nog ve le bittere woorden geschreven. Het incident leidde ertoe dat na 1908 de jury's bij de Spelen internationaal werden mengesteld. Regilio Tuur stoot de Schot Henderson voor het hoofd. Binnen anderhalve ronde had de Nederlander het 'kar- vei' alweer geklaard. ifoto anpi Dat leek ook het euvel van Van derlijde, gistermorgen tegen de Brit Henri Akinwande. Na twee weken trainen en sparren in Seoul wil je wel eens de ring in, maar vloeiend hoeft dat dan niet direkt te gaan. En waar Tuur zonder de druk van de favorietenrol aan het toernooi begon, daar leek de Lim burgse zwaargewicht toch last te hebben van zijn prominente posi tie. Welke bokser vergeet bijvoor beeld nog zijn mondbeschermer in te doen voor een partij? Gretig heid, of toch gewoon zenuwen? Zijn volgende partij, vannacht Nederlandse tijd, tegen de Hon gaar Gyula Alvics moet wat meer duidelijk maken over Vanderlijdes kansen. „Enkele maanden geleden had ik totaal geen moeite met hem", beloofde de Europees kam pioen al. Anders is het met Tuur, die Dumitrescu, nummer drie op de EK '86, niet uit de ring kent. „Gyula zag hem boksen gisteren en vond dat hij niet zo flexibel op zijn benen staat. Daar moet ik gebruik van maken. Veel bewegen, zodat hij op het verkeerde been komt te staan." Er zullen in ieder geval weer veel collega-sporters uit Nederland op de tribunes zitten. Leek Tuurs plaats als motivator van de ploeg, door zijn knal tegen de Amerikaan Banks, het weekeinde even te wor den ingenomen door alle medaille winnaars, gisteravond sloeg hij zelf direkt weer toe. De weg naar zilver of goud is een lange voor de veder gewicht en vélen willen hem aan de kant bijstaan. Op de tribune giste ren bijvoorbeeld Bettine Vriese- koop, genietend van een rustdag, en Michiel Schapers, net uitge schakeld. Het 'pepmiddel' Tuur kwam voor de tennisser net iets te laat. Het oranje-kamp kan dus dubbel zoveel plezier aan het boksen bele ven als vooraf werd verwacht. Tuur probeert er nuchter onder te blij ven. „Dat is wel goed voor de sfeer, al die Hollanders op de tribune". En de mensen van de Amerikaanse televisie, die blijven hem ook maar achtervolgen. Als het aan hen ligt wordt de bedwinger van 'hun' Kel- cie Banks direkt ook maar olym pisch kampioen. Regilio Tuur wil ze niet teleurstellen. „Ik ga door tot zondag, de finale". EDWIN WINKELS Titiy Reniers maakt kans op tweede ronde SEOUL (ANP) - Tiny Reniers heefl alle kans zich te plaatsen voor de tweede ronde van het Olympische handboogtoernooi. Ook Jacque line van Rozendaal hield vandaag zicht op een plaats bij de laatste 24 Anita Smits daarentegen staat na de eerste dag 45e. Ze moet morgen 24 punten inlopen om in het toer nooi te blijven. Reniers staat met 600 punten op de achttiende plaats. Jacqueline van Rozendaal met 602 punten op de zeventiende bij de dames en Anita Smits met 573 op de 45e. De verraderlijke wind bracht de handboogschutters in grote moei lijkheden. „Nu eens flauwde de wind af, dan weer was ie plotseling veel krachtiger" betoogde bonds coach Peter Prins. „Bovendien draaide hij van links naar rechts en dan weer terug in enkele seconden. Daar kan je je niet op instellen". Tiny Reniers hoopt op een suc cesvolle afsluiting van zijn loop baan als topsporter. „Na Seoul schiet ik alle%n nog in kleinere wedstrijdjes. Het beoefenen van topsport is gewoon ten koste van mijn prive-leven gegaan. Ik trainde vier uur per dag. Daarnaast draai ik ploegendiensten. Mijn baas gaf mij de volle medewerking. Maar toch is mijn gezin veel te kort gekomen Wat voorbereiding betreft kan ik eenvoudig niet op tegen bijvoor beeld de Koreanen. Die doen niets anders dan trainen en krijgen ge woon salaris." SEOUL (Reuter) Voor veel basketballief hebbers komt de Olympische wedstrijd tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie te vroeg. Wat beschouwd wordt als de droomfinale, is vannacht al in de halve eindstrijd aan de orde. De winnaar speelt om het goud tegen Australië of Joegoslavië. Sinds de Spelen van 1972 in Munchen zijn de grootmachten, mede door twee boycots, elkaar niet meer tegen gekomen bij de Spelen. Bij de laatste ontmoeting wonnen de Sovjets met 51- 50 in een beruchte wedstrijd. De Amerikanen waanden zich zeker van de winst, maar volgens de scheidsrechters en jury moesten er nog drie seconden gespeeld worden. In die tijd viel de beslissing ten gunste van de Sovjets. De Sovjetunie bereikte de halve finale door Brazilië met 110-105 te verslaan. Een driepun ter van Rimas Kurtinaitis, die na de Spelen uit zal komen voor het Westduitse Hagen, vijf se conden voor tijd bezegelde de winst van de nog weinig overtuigende Sovjets. Brazilië miste kort daarvoor de kans om de gelijkmaker toen topscorer Oscar Schmidt (46 punten) met nog 45 seconden te spelen miste bij een 107-105 stand. Halverwege de wedstrijd leidde Brazilië nog met 53-58. Voor het duel van vannacht zijn de Verenig de Staten favoriet. Ze wonnen hun groepswed strijden met een gemiddeld verschil van 36 punten. De Sovjetunie komt moeilijk in zijn spel en verloor in de voorronde al van Joego slavië. De Joegoslaven plaatsen zich voor de halve finales ten koste van Canada: 95-73. Australië zorgde voor een grote verrassing door Spanje, winnaar van het zilver in 1984, met 77-74 te verslaan. De Australiërs hadden nog nooit eerder van Spanje gewonnen Uit handen De Australische basketbalsters hebben in de slotseconden van de wedstrijd tegen Joegosla vië de winst uit handen gegeven. In de halve eindstrijd slaagden de Australische speelsters er iii in de laatste minuten de achterstand van 47-53 om te zetten in de voorsprong van 56-55. Met nog negentien seconden op de klok ver wierf Joegoslavië balbezit. De Oosteuropese ploeg maakte van de laatste aanval een wan hoopspoging, die wonderwel goed afliep, om dat de terugkaatser na een mislukt schot in handen viel van Arbutina, die droogjes om hoog ging voor de lay-up (56-57). In de finale gaan de Joegoslaven de strijd om het goud aan met titelverdediger de Verenigde Staten. De Amerikaanse speelsters waren su perieur in het prestige-duel tegen de Sovjetu nie (102-88). Op de snelheid en balvaardigheid van Cynthia Cooper (27) en Katrina McClain (26) hadden de fysiek sterkere Sovjets geen antwoord. De marge van veertien punten was een flauwe afspiegeling van de krachtsverhou ding.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21