LEIDSCH DAGBLAD Johnson levenslang geschorst Drie miljard nodig voor vervanging 3.000 km riolering WIE NIET OP DE HOOGTE BLIJFT, DISKWALIFICEERT ZICHZELF... 'De zeepbel is uit elkaar gespat' Vrouwen Oranje zien hockeygoud vervliegen Dopinggebruik snelste man ter wereld schokt sportwereld Heine criminaliteit, in Alphen stijgt fors Overval op Leids pompstation Rakowski (61) de opvolger van Messner Dinsda^^eptembeM98? OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38739 Prijs fl. 1,20 Edwin Moses legt dopingaffaire positief uit: SEOUL (GPD) Edwin Moses was een van de weinigen die de dopingaffaire rond Ben Johnson vannacht positief uit legde. „Dit is het moment om voor eens en voor altijd met het probleem af te rekenen. De zeepbel is uit elkaar gespat. Ben Johnson wist welk risico hij nam toen hij hier aan begon, met hem heb ik geen enkel me delijden. Maar ik ben hem er wel dankbaar voor dat hij de sportwereld volledig op z'n kop heeft gezet. Alleen door dit soort positieve gevallen komt het gebruik van anabole steroï- den uit de taboesfeer". Zelf is de tweevoudig olym pisch kampioen en wereldre cordhouder op de 400 meter horden er altijd een fervent voorstander van geweest de drugproblematiek bespreek baar te maken. Als voorzitter van de atletencommissie van het IOC zal hij daar vandaag weer op aandringen. De affaire rond Johnson had voor hem op geen beter tijdstip kunnen ko- „De atleten", zo zei Moses, „zijn doodsbenauwd om over het onderwerp te praten. Een aanklacht wegens smaad is zo ingediend. Ik heb daar nooit problemen mee gehad. Doping hoort niet in de sport thuis, niet in de atletiek, niet in welke tak dan ook". Moses: „Een paar maanden geleden ontving ik thuis een anonieme brief waarin precies stond aangegeven hoe en wan neer ik moest spuiten en slik ken zonder het risico te lopen gepakt te worden in Seoul. Ik heb dat briefje voor kennisge ving aangenomen, maar ik kan me voorstellen dat andere atle ten op een idee zijn gebracht". „Niemand is zo dwaas om vlak voor een wedstrijd pillen te slikken. Ze doen het 5, 6 maanden vantevoren. Er moet tijdens de trainingen al worden gecontroleerd. Dat roep ik nu al 4 jaar, maar niemand wilde luisteren. Ik beschouw de af faire rond Johnson dan ook niet als een zwarte dag in de ge schiedenis van de olympische beweging. Nee, dit is juist een doorbraak in de strijd tegen iets wat de olympische bewe ging in haar bestaan bedreigt". Voor het eerst in acht jaar ont breekt het Nederlands vrou wenteam in een belangrijke hockeyfinale. Australië ver sperde vanochtend voor Oranje de weg naar Olympisch goud: 3-2. Nederland, de regerend Olympisch kampioen, kan hoogstens nog een bronzen me daille veroveren wanneer het vrijdag in de troostfinale afre kent met Groot-Brittannië, dat al even verrassend verloor van Zuidkorea. De Nederlandse wielren ners hadden ook geen reden tot juichen. Het drietal Zanoli, Harmeling en Cordes bleef buiten de prijzen tijdens de wegwedstrijd, die werd ge- door de Oostduitse 'be roepsamateur' Olaf Ludwig. Voor de ruime zeilploeg werden de Spelen een decep tie. Bart Verschoor kwam met een vierde plaats nog het beste voor de dag. Op de slotdag was het zware weer spelbreker voor de lichtvoetige plankzei ler, die onder andere de in Gro ningen geboren Antilliaan Jan Boersma moest laten voorgaan. Tafeltennister Bettine Vries- sekoop plaatste zich vanmid dag overtuigend bij de laatste 16 in het enkelspel. De fullprof uit Hazerswoude bleef onge slagen in groep G. In de slot- rondc versloeg ze de tot dan toe ongeslagen se Gergelstjeva met 3- 16-21, 21-8, 23-21). (Van onze sportverslaggever Jaap Visser) SEOUL Ben Johnson is door de Canadese atletiekbond voor het leven geschorst. Deze straf volgt automatisch op een positieve uitslag van een dopingtest. Johnson, die za terdag in Seoul Olympisch sprintkampioen werd en zijn wereldrecord op de 100 meter tot 9,79 seconden verbeter de, kan tegen deze levenslange schorsing in beroep gaan. Onthutsende cijfers in Zuid-Holland: DEN HAAG - In de provincie Zuid- Holland moet tot 1995 3.000 van de in totaal 10.000 kilometer riolering worden vervangen. Hiermee is een bedrag gemoeid van ruim 3 miljard gulden. De kosten moeten de 103 gemeenten in Zuid-Holland zelf voor hun rekening nemen. Die onthutsende cijfers zijn af komstig uit een nog niet gepubli ceerd onderzoek van de provincie, dat eind van dit jaar wordt afge rond. In dat onderzoek heeft de provincie alle gemeenten gevraagd of er sprake is van achterstallig on derhoud en achterstand in het ver vangen van buizenstelsels. De provincie heeft in feite niets te maken met onderhoud en vervanging van riolering. Zij heeft dit onderzoek ter hand genomen, omdat ze verantwoordelijk is voor de kwaliteit van het water. "Wij hadden het idee", vertelde Marlo de Kat van de provincie vanmor gen, "dat het niet goed zat. Afwach ten tot het fout zou gaan wilden we niet, daarom hebben we dat onder zoek gehouden. Want als het riool slecht is, loopt de waterkwaliteit terug. De zuiveringsinstallaties hebben dan onvoldoende capaci teit de zaak op peil te houden". Omstuwd door journalisten en fo tografen baant Ben Johnson zich een weg naar de vertrekhal op de Kimpo luchthaven in Seoul. Hij verliet Zuidkorea direct na het be kend worden van het dopingschan- daal. (foto ap) R/^eurs ^WOONFE STIJN* GEZELLIGE HOBBIES LEUKE NOVITEITEN MODETHEATER STATENHAL DEN HAAG De woordvoerster van de provin cie zegt dat vooral oudere en grote re steden met dit probleem te kam pen hebben. Dat blijkt ook in Lei den het geval te zijn waar in totaal 250 kilometer riool ligt. Van de bui zen die vóór de oorlog zijn aange legd moet 25 kilometer worden vervangen, van net na de oorlog 72 kilometer. Een ambtenaar van openbare werken vertelde, dat dit de ge meente komt te staan op een be drag van een kleine 100 miljoen gulden. Geld, dat de gemeente niet heeft. De inkomsten uit het riool recht zijn net toereikend om lo pend onderhoud te verrichten. Hoewel de situatie onder de grond in Alphen wat gunstiger WARSCHAU (GPD) - Mieczyslaw lijkt, heeft de gemeente geen com- Rakowski, een 61-jarige partij vete pleet beeld, omdat geld voor on- raan is de nieuwe premier van Po- derzoek ontbreekt. Er is sprake len. Het centraal comité van de achterstand, zei een woord- communistische partij benoemde Dat geldt niet voor de sancties die het Internationaal Olympisch Co mité vanochtend afkondigde. Het uitvoerende orgaan van het IOC besloot tijdens een spoedvergade ring dat de op dopinggebruik be trapte Johnson zijn gouden me daille moet inleveren. Bovendien is de 26-jarige Cana dees uitgesloten van verdere deel name aan de Olympische Spelen in Seoul (de 4x100 meter estafette). De Amerikaan Carl Lewis, die tweede werd, is uitgeroepen tot winnaar van de 100 meter. De internationale atletiekfedera- tie zal Johnson, bij wie sporen van de verboden stof stanozolol in zijn urine zijn aangetroffen, voor twee jaar schorsen. Volgens de Canade se arts dokter Robert Dugal, lid van de medische commissie van het IOC, behoort stanozolol tot de ge vaarlijkste soorten anabole steroi- den. „Het heeft allerlei schadelijke ef fecten op de lever en kan zelfs kan ker veroorzaken", zei Dugal van ochtend in Seoul. Anabole sterol- den, ontwikkeld uit de mannelijke geslachtshormonen, worden ge bruikt om de aanmaak van eiwit te bevorderen en de afbraak daarvan tegen te gaan. Ben Johnson en zijn coach Char lie Francis werden gistermiddag op de hoogte gebracht van de defi nitieve uitslag van het dopingon derzoek, dat bij alle medaillewin naars in Seoul wordt verricht. Het duo is niet ingegaan op de uitnodi ging van de medische commissie van het IOC om aanwezig te zijn bij de contra-expertise. Nadat ook bij het tweede onder zoek was vastgesteld dat hij posi tief reageerde op de dopingtest, heeft Johnson zijn gouden medail le ingeleverd bij het Canadees Olympisch Comité. In gezelschap van Francis is hij vanochtend op het vliegtuig naar zijn woonplaats Toronto gestapt. Volgens Carol An ne Letheren, chef de mission van de Canadese Olympische ploeg, 3 alle- niet zoveel, de race zelf verkeerde Johnson in een comple te shocktoestand: „Hij wist zich to taal geen raad en was niet eens in staat om te praten". Carl Lewis beperkte zich in zijn commentaar tot een simpele, maar overduidelijke zin: „Dit bevestigt slechts mijn vermoedens die ik al tijd al over Johnson had..." „Een klap voor Ben en voor de sport in het algemeen", zei Linford Christie, de Brit die vlak achter Le wis eindigde in 9.97 sec. „Ik heb nooit aan de integriteit van Ben ge twijfeld. Hij moet herhaaldelijk aan dopingtesten onderworpen /.ïjn, maar was nog nooit positief bevonden. Waarom zou je dan twij felen? Dit is een klap maal, maar voor Ben i der. Het zilver zegt r Ik had hem liever i willen winnen". De Amerikaan Calvin Smith, ge promoveerd tot bronzen medaille- winaar, reageerde hetzelfde. „De glans is er af. Ik stond zaterdag op grote afstand naar de ereceremonie te kijken. Drie dagen later blijkt datje ook op dat podium had moe ten staan. Geen ervaring om nog eens met plezier aan terug te den ken". Achtergordel verplicht DEN HAAG (GPD) - Half 1989 moet iedereen op de achterbank van de auto veiligheidsgordels hebben. Minister Smit-Kroes (ver keer) zal hiertoe volgend jaar be sluiten. Wanneer het dragen van deze autogordels verplicht wordt is nog niet bekend. De maatregel zou zo n 50 verkeersdoden per jaar minder betekenen. Ingrid Wolff zoekt na de nederlaag van het Oranje-hockeyteam troost bij haar vriend Marc Benninga, die daarvoor uit zijn rolstoel is geklommen. De hockeyer raakte zaterdag ernstig geblesseerd aan zijn knie. (foto anp> Toename sinds '80 alleen groter in Breda DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De 'kleine' criminaliteit (diefstal van fietsen, inbraken in auto's en woningen) is in Alphen in de periode 1980-1986 met 147 pro cent toegenomen. Alphen is daar mee na Breda (214 procent) de 'snelste stijger' in Nederland. Met de toename staat Breda nu op de eerste plaats van de ranglijst van steden met de hoogste criminali teit. Amsterdam is tweede en Al phen 32ste. Dat blijkt uit een rapport van het onderzoeksbureau WODC van het ministerie van justitie, waarvan de cijfers gisteren bekend werden ge maakt door minister Korthals Al- tes. Dat gebeurde bij de uitreiking van de Hein Roethof-prijs. Deze prijs wordt uitgereikt aan mensen of organisaties die actief zijn bij het voorkomen van criminaliteit. De prijs ging dit jaar naar een rand groepjongeren-project in Zwolle. Het onderzoek is gehouden onder 52 plaatsen met r r verslaggevers) Nieuwe Poolse premier Regen Veel bewolking en enige tijd regen. Minimumtemperatuur rond 14 graden, middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Matige, aan de kust krachtige of harde zuidwestelijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Eerst enkele buien. Aan het eind van de week overwegend droog. Koudere nachten. Woensdag 28 september zon op: 06.36 uur, zon onder: 18.24 uur; maan op: 19.02 uur, maan onder: 10.28 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.28 en 16.49 uur; laag water: 00.13 en 14.38 uur. niet c Binnen 10 jaar moet wel het riool in de Castellum-as worden vervan gen: kosten twee miljoen gulden. Om de riolering zo goed mogelijk op peil te houden, ligt er een voor stel om volgend jaar en in 1990 het rioolrecht met twee keer vijf gul den te verhogen. De gemeente Katwijk meldt, dat zij geen achtertand heeft. In 1972 is zij begonnen met het vervangen van rioleringen en ligt nu op sche- hem gisteren tot opvolger van pre mier Messner, die overladen met kritiek op 19 september door het parlement naar huis werd ge stuurd. Vandaag zal datzelfde par lement, waarin de communistische partij een overweldigende meer derheid heeft, de voordracht van het centraal comité overnemen. Rakowski is een omstreden per soon in de Poolse politiek. Ener zijds staat hij bekend als een onor thodoxe hervormer, anderzijds als een geharnast tegenstander van de voormalige vrije vakbeweging So lidariteit. Rakowski sloot metLech Walesa in 1980 de akkoorden van LEIDEN Bij een gewapende overval op het Total benzinestation aan de Doctor Lelylaan is gister avond een bedrag van 1450 gulden buitgemaakt. Een man met een bivakmuts over zijn hoofd kwam rond 23.00 uur het station binnen en duwde de 33-jarige Leidse kassier en een toe vallig aanwezig familielid een pistool onder de neus. De overval ler gebaarde dat zij geld in een lin nen zak moesten doen. Nadat aan deze eis was voldaan, sommeerde de man het tweetal met gebaren om het vertrek achter de kassa binnen te gaan. Daarna maakte de overvaller zich met het geld uit de voeten. Hij is ingestapt bij de bestuurder van een oud mo del Volvo stationcar, die in de buurt van het benzinestation stond. De dader was stevig en slank gebouwd en droeg een grijs joggingpak. Opvallend is het dat de criminali teit vooral buiten de Randstad is toegenomen en dat driekwart van de groei daar heeft plaatsgehad. In de drie grote steden is de criminali teit 'slechts' met percentages tus sen 65 (Den Haag) en 35 (Amster dam) gestegen. WODC-directeur J. van Dijk zei gisteren in een reactie op het cijferwerk van zijn bureau dat bij de bestrijding van de crimi naliteit te veel is gekeken naar de Randstad. Volgens hem verdienen de grote provinciesteden evenveel aandacht. De geconstateerde stijging in de regio schreef Van Dijk onder meer toe aan het uitblijvende beleid van de betrokken gemeenten om pre ventief iets te doen. Als maatrege len om het beeld te wijzigen, noem de Van Dijk een andere verdeling van de politiesterkte en het aan stellen van stadswachters, ook bui ten de grote steden. Burgemeester M. Paats en poli- tie-commissaris J. Volwerk van Al phen schrijven de toename in deze plaats vooral toe aan de snelle groei van de bevolking en aan het feit dat pas in 1982 is begonnen met het re gistreren van de diefstal van fiet sen en bromfietsen. Mede daardoor steeg het aantal misdrijven van 3253 in 1980 tot 6713 in 1983. Vorig jaar was dat aantal 8032. In 1987 was de toename in Alphen overi gens veel minder groot dan het jaar daarvoor. In 1986 was nog sprake van een stijging van 28 procent en in 1987 van 11 procent. Mieczyslaw Rakowski. (foto anp» Gdansk, waarbij Solidariteit als vrije vakbeweging werd erkend. Maar in 1981 toonde hij zich, inmid dels vice-premier, een warm voor stander van de door generaal Jaru- zelski uitgeroepen staat van beleg. Hij heeft herhaaldelijk betoogd dat „de adviseurs van Walesa" middels Solidariteit een greep naar de Pool se staatsmacht wilden doen. In Solidariteitskring werd giste ren afwachtend gereageerd. Wale sa citeerde ironisch een uitspraak van Rakowski zelf: „Het gaat er niet om waar iemand vandaan komt, maar wat hij meebrengt". AMSTERDAM (ANP) - Op 1 ok tober introduceren de Neder landse banken een nieuw model Eurochequepas. Een hologram en de toepassing van een druktech niek met laserstralen moet de kans op fraude en misbruik van de pas onmogelijk maken. De nieuwe pas, met de kop van Beethoven, wordt ingevoerd in Nieuwe veiliger Eurochequepas de 20 Europese landen waar de Eurocheque wordt uitgegeven. Na 1 januari 1989 mogen de oude pas en cheques niet meer worden gebruikt. De nieuwe lasertechnologie is ook gebruikt bij het inbranden van de naam, het pasnummer en het bankrekeningnummer. Ne derland telt ruim 3 miljoen hou ders van een Eurochequepas. Per jaar worden ruim 100 miljoen cheques uitgegeven. Baron Van Voorst tot Voorst nieuwe staatssecretaris DEN HAAG (GPD) - Mr. B. J. M. baron Van Voorst tot Voorst wordt de nieuwe staatssecretaris van bui tenlandse zaken. Hij volgt staatsse cretaris Van der Linden op, die twee weken geleden opstapte in verband met de paspoort-affaire. De nieuwe staatssecretaris (44 jaar) is tot nu toe plaatsvervangend di recteur-generaal buitenlandse eco nomische betrekkingen op het mi nisterie van economische zaken. In zijn huidige functie houdt ba ron Van Voorst tot Voorst zich vooral bezig met het bevorderen van de economische integratie in Europa. Als directeur van de direc tie Integratie op EZ, is hij onder meer belast met de uitvoering van Europese economische verdragen. In het CDA is de nieuwe staatsse cretaris vooral actief in de werk groep Europa van de Commissie Buitenland van deze partij. Voorts zit hij in enkele commissies voor economische samenwerking DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt11 per maan<3 23 95 per half iaar 141 90 (alleen m0gei.|k mei automat.sche betai-ngi q per ,aar 270.25 per kwartaal 70.95 uw voorkeur aankru.sen 1 De eerste 2 weken kri/gfu de krant natuurlijk gratis m de bus' Naam:M1 Straat Postcode/Plaats Te"'°°n.r...m conwe oe;o.q.r.gi 13300 VB L.id.n I. pi„i. op,iu.„ S*,", J",°° i

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1