PORT 'Wereld is er ziek van' 9 Dopingcontrole geweldige troep' We hebben ons vreselijk laten afbluffen' Mededogen overheerst in kamp Nederlanders Minister: 'Nu generen we ons' Seoul geschokt na dopingrel rond Ben Johnson Nederlandse hockeyvrouwen missen olympische finale DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 OLYMPISCHE MEDAILLES Sovjetunie Oostduitsland Vereni 9de Staten Westduitsland Hongarije Bulgarije Roemenië Italië China Groot-Brittannië Zuidkorea NEDERLAND Tsjechoslowakije Noorwegen Joegoslavië Australië Polen Frankrijk Japan Finland Denemarken Nieuw-Zeeland Kenya Marokko Portugal Suriname Turkije Zweden Zwitserland Canada Brazilië Chili Costa Rica Senegal Spanje SEOUL (GPD) - Ben Johnson zal geen beroep meer kunnen doen op de fondsen, die de overheid voor sporters beschikbaar heeft. Dat heeft de Canadese minister voor sportzaken, Jean Charest, vanoch tend gezegd naar aanleiding van het dopinggebruik van de atleet. In Canada is geschokt maar verstan delijk gereageerd op het nieuws, dat vannacht in Seoul bekend werd gemaakt. „Een paar dagen gele den werden we overspoeld door gevoelens van na tionale trots. Nu generen we ons", aldus Charest. Er wordt in Canada niet getwijfeld aan de juist heid van de uitslag van het dopingonderzoek. De bewindsman sprak van een persoonlijke tragedie voor Johnson, maar voegde daar onmiddellijk aan toe dat de atleet weet wat de regels zijn. Charest is door de diskwalificatie van Johnson in grote verlegenheid gebracht, omdat Canada be kend staat een van de meest felle tegenstanders van het gebruik van doping in de sport. „Ons beleid te gen het gebruik van doping is volstrekt duidelijk. De consequenties dus ook". De Canadese minister-president Brian Mulroney, die Johnson zaterdag in een telefoongesprek dat via de televisie werd uitgezonden had gefeliciteerd, zei dat niet alleen Johnson maar alle Canadezen door de uitschakeling van de atleet zijn geraakt. Ook voor verschillende leden van het Canadese parlement, die Johnson afgelopen zaterdag na het behalen van de gouden medaille uitbundig prezen, is het dopinggebruik van de atleet een klap in het gezicht. Robert Kaplan, een van de parlementari ërs, noemde Johnson zaterdag een voorbeeld voor de Canadese jeugd, omdat de atleet had bewezen dat ook zonder het gebruik van drugs grote presta ties kunnen worden geleverd. door Jaap Visser Schril contrast op de Olympische Spelen. Zaterdag kraaide Ben Johnson nog victorie en was heel Cana da trots op de 'snelste man aller tijden'. Gisteren keer de de Canadees na het bekend worden van zijn do pinggebruik ijlings huiswaarts. Op het vliegveld in Seoul wachtte Johnson een 'warm onthaal'. De zuster van de betrapte sprinter deed nog een (mislukte) po ging het gezicht van broer Ben voor de fotografen te bedekken. (foto's anp> SEOUL (GPD) - Mededogen overheerst in de Nederlandse reacties op de 'affaire-Johnson'. Niet dat de Canadese atleet volledig in bescherming wordt genomen, maar de atletiekcoaches Wim Verhoorn en Henk Kraayen- hof wijzen de beschuldigende vinger toch wel met meer nadruk naar bege leiders, bondsbestuurders, artsen en dopingcontroleurs. En volgens Kraayenhof lopen er ook na het tumulteuze vertrek van Johnson nog ge drogeerde atleten in olympisch Seoul rond. Voor Verhoorn, bondscoach gegevens over dopingzaken ach- wegatletiek, is het vooral de schuld van het kapitaal. „Er staat te veel geld op het spel en dus wordt de druk op topatleten als Johnson te groot". Als voorbeelden dienen hierbij de fabelachtige startgelden, die door wedstrijdorganisaties in Zurich en Tokio aan Johnson en Lewis zijn geboden, respectieve lijk 250.000 en 500.000 dollars. „Val Ben niet te hard aan", ver volgt Verhoorn. „Hij wordt om ringd door een staf van artsen. En het is de ploeg, die met de eer van een topprestatie gaat strijken. Dus moet de ploeg ook opdraaien voor zo'n afgang. De grote vraag voor mij is, wat je moet doen als topat leet als er zo veel geld op het spel staat. Als je hoofdpijn hebt, neem je een aspirine en ga je aan je werk. Maar neem nu het geval Johnson. Hij is een olympische atleet. Voor hem ging het hier om zijn toe komst". Collega Kraayenhof, in Seoul voornamelijk aanwezig om zijn pu pil Nellie Cooman bij te staan, praat nagenoeg dezelfde taal. „Je kunt niet alleen de atleten de schuld geven. Kijk ook naar de bonden, die de prestaties opjagen en daarbij zelfs zo ver gaan, dat ze terover drukken" Volgens Kraayenhof is het mid del stanazolol, waarvan sporen zijn aangetroffen in de urine van Johnson, algemeen bekend en wordt het ook vrij algemeen ge bruikt. „Ja, ik denk dat er hier in Seoul veel sporters zo rondlopen als Johnson heeft gedaan". Waar mee hij niet wil zeggen, dat er de komende dagen nog meer van dit soort dopingrellen zullen ontstaan. Daarvoor heeft hij onvoldoende vertrouwen in de controles. Zijn kritische kantekeningen zijn overigens even vernietigend als ongenuanceerd. „Op alle fron ten wordt er met doping gerot zooid. Het is echt een geweldige troep. Zo zijn er organisaties die dopingonderzoeken verpatsen, controles niet uitvoeren als een at leet dat niet wil." Dokter Park Jong-Sei, directeur van het dopinglaboratorium in Se oul, had Ben Johnson gewaar schuwd. „De sporter die hoopt ons te kunnen belazeren, moet zich twee keer bedenken, want ons sys teem is nagenoeg feilloos", sprak Park twee weken geleden strijdlus tig toen hij de internationale pers langs de gloednieuwe apparatuur in zijn lab leidde. Topje Arne Ljungqvist, de voorzitter van de medische com missie van de in ternationale atle- tiekfederatie (IAAF), noemt het dopinggeval Ben Johnson „het top je van de ijsberg". De Zweedse arts wees er vandaag in Seoul op dat al leen de topatleten tijdens grote in ternationale wed strijden op do ping worden ge controleerd, Ljungqvist een nauwkeurige analyse van het resultaat van Johnsons doping- test heeft aange toond dat hij de verboden stof sta- nozolol over een langere tijd meer dere keren heeft gebruikt. dat SEOUL (GPD) De olympische vlam in het Chamsil Sta dion brandt nog, maar het heilige vuur is gedoofd. De do- ping-affaire rond Ben Johnson heeft een smet geworpen op de 'grootste en beste Spelen aller tijden'. Het drama rond de snelste man op aarde bracht vandaag de hele sport wereld uit zijn evenwicht. De vrolijke noten, die dagelijks in het olympisch dorp klinken, kregen een sombere toon. IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch sprak zelfs van „een ramp voor de Spelen en de olympische beweging". Na de bloedige aanslag op de Israë lische ploeg in München, zestien jaar geleden, en de massale politie ke boycots die de Spelen van Mon treal, Moskou en Los Angeles de valueerden, moest de hernieuwe kennismaking tussen olympiërs uit het Oosten en Westen één groot feest worden. Felle protestacties van rebelle rende studenten ten spijt, begon het daar aardig op te lijken. Zeker toen Ben Johnson zaterdag de vreugde verhoogde met fraai vuur werk op de sprint. Met zijn fabel achtige wereldrecord schreef de gespierde snelheidsduivel geschie denis. Gisteren deed hij dat op nieuw door als eerste olympische atletiekkampioen positief te reage ren op een dopingtest. De stem ming in Seoul zakte meteen naar een dieptepunt. Geruchten Zondagavond gonsde het al van de geruchten, dat er iets met Johnson aan de hand zou zijn. Een laborant of een lid van de medische commissie van het IOC had uit de school geklapt, nog voor de contra expertise was verricht. Dat ge schiedde maandagmorgen om tien uur bij afwezigheid van Ben Johnson. Carol Anne Letheren, de Canadese chef de mission, had de atleet daarvoor aangetroffen in een volledige staat van shock, niet tot spreken in staat. Zijn moeder, zus ter, coach en manager probeerden hem bij te staan. Johnson gaf zijn gouden medaille meteen terug en uit wat de Canadese delegatie van coach Francis te weten kwam, werd een soort verdediging opge bouwd. „We zijn er ziek van", kermde bondscoach Pat Reid, „de hele we reld is er ziek van". Carol Anne Letheren voegde daar echter aan toe dat er geen reden was om de uitslag van de dopingtest te betwis ten. manager slingerde een merkwaar dig verhaal de wereld in over mo gelijke sabotage. „Bén heeft zater dag voor de halve finale of de finale van een onbekende iets te drinken gekregen. Een flesje met een sport drank waar hij inderdaad van heeft gedronken. Ben is nu eenmaal zeer te goeder trouw", aldus Heide- brecht. „Later hebben we op de bo dem van dat flesje een gele, smerig ruikende substantie aangetroffen. We zijn daarmee naar de medische commissie van het IOC gestapt, maar die wilde het niet laten onder zoeken". Vergissing Heidebrecht noemt het uitgeslo ten dat zijn beschermeling met be hulp van anabole steroïden (stano- zolol) naar het olympisch goud is gesneld. „Ben heeft nog nooit iets gebruikt en hij zou wel ontzettend stom zijn geweest om dat vlak voor de finale van de Olympische Spe len te doen. Ik moet dan ook con cluderen dat er is gerommeld. Zo niet, dan is er sprake van een ver- SEOUL (GPD) Behalve in het Hilton-hotel, waar Ben Johnson vernam dat hij positief was bevon den, speelde zich in het Songnam- stadion rond het Nederlands vrou wenhockeyteam een ander drama af. Voor het eerst in acht jaar mis ten de gouddelvers van oranje een plaats in een finale en die tik kwam keihard aan. Het Nederlandse leed kwam het beste in beeld bij Ingrid Wolff. Terwijl haar vriend en hoc key-international Marc Benninga met een rolstoel de tartaanbaan werd opgereden, kon de speelster haar tranen niet meer bedwingen. Geen gouden medaille, zoals aan vankelijk werd verwacht. En bo vendien een partner, die waar schijnlijk zijn hockeycarrière door een zeer ernstige knieblessure moet beëindigen. Hevig geëmotioneerd vluchtte de 24-jarige Amsterdamse na de troostende woorden van haar le vensgezel de kleedkamers in. Met in haar spoor bijna de gehele natio nale ploeg. Een half uur later had de aanvalster zichzelf weer onder controle. „Dit toernooi is echt vre selijk voor ons beiden verlopen", benadrukte ze. „Voor Mare is het natuurlijk het ergste. Dat staat in geen enkele verhouding tot de klap, die wij als team vandaag heb ben moeten incasseren. Het leven gaat na deze nederlaag tenslotte ge woon weer verder. Als ploeg moe ten we proberen deze deceptie zo snel mogelijk te verwerken. An ders kunnen we brons ook wel ver geten". De strijd om het 'troostmetaal' gaat vrijdagochtend tegen Groot Brittannië, dat in de tweede halve eindstrijd voor 25.000 uitbundige toeschouwers van Zuidkorea ver loor (1-0). Maar niemand, die daar na de 3-2 nederlaag tegen Australië nog echt mee bezig was. Behalve aanvoerdster Marjolein Bolhuis, die vanaf 1980 alle grote triomfen van de Nederlandse vrouwen mee maakte. Twee wereld- en twee Eu ropese titels, een gouden medaille in Los Angeles en de eerste Cham pions Trophy voor vrouwen sleep te ze in acht jaar in de wacht. De Olympische Spelen in Seoul had den een waardige afsluiting van haar schitterende sportloopbaan moeten worden. „Vandaar dat ik per sé die bron zen plak nog wil pakken", keek de captain al weer vooruit. „Dan heb ik ze in alle kleuren. Al blijft het na De teleurstelling bij de Nederlandse hockeyvrouu Annemiéke Fokke de treurende Helen van de Ben. i beeld. Rechts troost tuurlijk een troostprijs. Ik had hier niet inzit zoals vandaag, dan heb je graag goed willen afsluiten. Daar pech gehad. We hebben ons vrese- baal ik vreselijk van, maar als het er lijk laten afbluffen. Ik had niet ver wacht dat een elftal met zoveel er varing dat in een dergelijke belang rijke wedstrijd zou overkomen". Aan de andere kant hoopt Mar jolein Bolhuis dat er een positief ef fect zal uitgaan van deze gemiste kans voor open doel. „Wellicht is het goed voor de toekomst. We staan bekend als een team, dat al tijd alles wint. Dat legt ook een ze kere druk op ons. Straks zijn we niet meer direct favoriet. Dat maakt het iets eenvoudiger". Van enige spanning was in de drie poulewedstrijden (3-1 tegen USA, 5-1 tegen Groot Brittannië, 1- 0 tegen Argentinië overigens nau welijks sprake geweest. „En dat is het probleem geweest", analyseer de bondscoach Gijs van Heumen naderhand. „We hebben in dit toer nooi niet maximaal hoeven preste ren. Australië wel. Die prikkel heb ben wij gemist en is ons uiteinde lijk opgebroken". Mede om die reden miste de oranje-équipe voor de eerste keer onder zijn bewind het sluitstuk van een internationaal evenement. Te gelijkertijd betekende het het ein de van een indrukwekkend tijd perk, dat Nederland alle successen bracht, die er maar te verdienen vielen.„Ik heb er enorm de pest over in, dat het uitgerekend nu ge beurt. Ik realiseer me dat dit soort dingen bij de sport horen. Maar ik had liever gezien dat het ons bij een minder belangrijk toernooi was overkomen. Ik blijf deze nederlaag dan ook zien als een incident". Wat volgens Robert Dugal vol strekt onmogelijk is. Deze arts staat aan het hoofd van een labora torium in Montreal en is lid van de medische commissie van het IOC. Dugal heeft met zijn neus bovenop het urine-onderzoek van zijn land genoot gestaan. „De sporen van stanozolol waren duidelijk en in een flinke concentratie aanwezig. Er is geen twijfel mogelijk aan de juistheid van de uitslag van het on derzoek. Het is overduidelijk dat in dit geval verkeerd is getimed met het gebruiken van een stimulerend middel". Ruim een jaar geleden bij de strijd om de wereldtitel in Rome, waar Johnson het wereldrecord op 9,83 bracht, werden er al verdacht makingen aan het adres van de Ca nadees geuit. Zijn grote concurrent Carl Lewis had het voortdurend over excessief gebruik van dope maar noemde nimmer een naam. De dopingcontrole in Rome lever de slechts een positief geval op. Gezwel Hoewel de voorzitter van het IOC, Juan Antonio Samaranch, vreselijk met de geruchtmakende affaire in zijn maag zit, beschouwt Alexander de Merode de ontdek king van Johnsons krachtbron als een overwinning. De rechterhand van Samaranch en de voorzitter van de medische commissie van het IOC voert binnen de olympi sche beweging al jaren strijd tegen wat hij het „dopinggezwel" noemt. „Tot voor kort bestond er een enorme kloof tussen dopingge bruik en de mogelijkheden om dat aan te tonen", merkte de Belgische prins vanochtend op. „Maar dank zij de wetenschappelijke vooruit gang kunnen wij de kloof elke dag een stukje kleiner maken. Stanozo lol stond bij de atleten bekend als een middel dat niet kon worden op gespoord. Sinds kort is dat wel mo gelijk". Zoals Ben Johnson dus aan den lijve heeft moeten ondervinden. De wereld van de olympische kam pioen, de wereldkampioen en de wereldrecordhouder op de sprint stortte helemaal in toen Carol An ne Letheren hem gisteren de defi nitieve bevestiging van de onheils tijding bracht. Als een dief in de nacht vertrok 'Big Ben' als een zie lig hoopje mens vergezeld van zijn coach Charlie Francis en zijn fami lie richting vliegveld om zo snel mogelijk naar Canada terug te kun nen keren, ver weg van de aange slagen olympische familie.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17