'Te weinig aandacht voor revalidatiecentra' 'Toename criminaliteit Alphen zorgwekkend' 'Commerciële achtergrond basis succes' Files bij Postviaduct /genda PAGINA 16 REGIO DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 Mr. J. J. Schilthuis, nieuwe directeur van Zeehospitium in Katwijk: KATWIJK - De 55-jarige mr. J.J.J. Schilthuis uit Den Haag wordt de nieuwe algemeen-directeur van het Rijn lands Zeehospitium in Katwijk. Hij volgt met ingang van 1 januari dr. F.H. Goudswaard op, die de afgelopen jaren de ingrijpende reorganisatie bij de instelling uit de kustplaats heeft geleid. Schilthuis is oorspronkelijk afkomstig uit het bedrijfsleven en was de laatste zeven jaar werkzaam als di recteur van het opleidingsinstituut voor management- en bestuursfuncties 'De Baak' in Noordwijk. De komende en de gaande man bij het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk: mr. J.J.J. Schilthuis (rechts) en dr. F.H. Goudswaard (links). "Voor een manager uit het bedrijfsleven is het een uitdaging om hier aan de slag te gaan", aldus Schilthuis. <f°to Dick Hogewoninr Eén van de belangrijke taken van Schilthuis bij het Zeehospitium wordt het defintief afronden van het reorganisatieplan en het in de praktijk brengen van het zoge naamde 'participatief manage ment', dat kenmerkend is voor de nieuwe structuur bij de instelling. In de praktijk betekent dat zoveel mogelijk betrokkenheid van de 'mensen op de werkvloer' bij de da gelijkse leiding van de organisatie. door Adri van Beelen In de 'oude' structuur van het Rijn lands Zeehospitium bestond de lei ding uit een economisch-, een ver pleegkundig- en een geneesheer- directeur. Na de reorganisatie wor den de verschillende onderdelen van de instelling het voorzienin gencentrum voor ernstig lichame lijk gehandicapte kinderen en vol wassenen, de revalidatiekliniek en de mytylschool geleid door managementteams. De algemeen- directeur gaat zich in hoofdzaak bezighouden met de coördinatie, de controle en het ontwikkelen van het beleid. Ook de ondernemingsraad van (Vervolg van pagina 1) ALPHEN AAN DEN RIJN - Bur gemeester M. Paats en politie-com- missaris J. Volwerk noemen de toegenomen criminaliteit in Al phen zorgwekkend. "We weten na tuurlijk al langer wat er aan de hand is. Alleen is het schrikken als je plotseling wordt geconfronteerd met cijfers over zoveel jaren", al dus Paats. Sinds 1980 is de criminaliteit in Alphen met 147 procent toegeno men. Volgens Paats is die toename voor een belangrijk deel toe te schrijven aan een zogeheten in haaleffect, de snelle groei van de bevolking en het feit dat de diefstal van fietsen pas sinds 1982 wordt geregistreerd. "Daardoor kwamen er opeens 800 gevallen van crimi naliteit bij. In 1987 is dat aantal op gelopen tot 1550. Bovendien is het zo dat het hier jarenlang erg rustig is geweest. Maar zoals zoveel ande re plaatsen hebben wij vanaf het begin van de jaren tachtig ook steeds meer te maken gekregen met groepen vandalen uit de grote steden". De mogelijkheden om de crimi naliteit terug te dringen zijn vol gens Volwerk beperkt. De Alphen- se gemeentepolitie heeft op dit mo ment 90 mensen in dienst, terwijl dat er 95 mogen zijn. Begin septem ber is één persoon overgestapt naar het bedrijfsleven en vorige week zijn vier functionarissen vervroegd uit het korps getreden. Europese cup in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De Europese beker die eind juni heel Nederland in rep en roer bracht, komt naar Koudekerk. Op 7 en 8 oktober is de door het Neder lands elftal veroverde trofee te be zichtigen op het nieuwe complex van de voetbalvereniging Koude kerk (WK). De KNVB laat de cup een rond gang door Nederland maken. WK heeft van het begin af aan pogingen ondernomen de beker naar de Wei- dedreef te krijgen en volgend weekeinde is het ook werkelijk zo ver. Vrijdag 7 oktober is er in de kantine een Oranje-avond, alleen toegankelijk voor WK-leden. De zaterdag daarna kan iedereen die belangstelling heeft voor het klein ood met de kleine oren een kijkje komen nemen. het Zeehospitium krijgt een be langrijkere plaats in de leiding van het centrum. "Uiteraard houdt de algemeen-directeur een beslissen de bevoegdheid in het geheel, maar alles gebeurt op basis van samen werking en overleg", aldus de scheidende manager Goudswaard. Uitdaging De nieuwe algemeen-directeur Schilthuis is van huis uit jurist. Hij was na zijn studie enige jaren actief in de advocatuur en werkte vol gens gedurende een periode van 18 jaar bij het chemiebedrijf AKZO. Hij doorliep hier verschillende functies, van bedrijfsjurist tot di rectie-secretaris. Zijn benoeming bij het Zeehospitium is voor Schilt huis de eerste baan binnen de ge zondheidszorg, maar dat betekent niet dat hij helemaal 'vreemd' staat tegenover de problemen in deze sector. In zijn laatste functie als di recteur van De Baak in Noordwijk kwam hij in aanraking met allerlei soorten bedrijven en instellingen, dus ook met ziekenhuizen. "De Baak is een zelfstandige stichting die met haar opleidingen mensen voorbereidt op manage mentfuncties in de meest uiteenlo pende organisaties", zegt Schilt huis. "Ook de gezondheidszorg is een van de sectoren waarop wij ons richten". Volwerk: "Zoals de zaken er nu voorstaan, hopen we er op 1 april volgend jaar twee mensen bij te hébben. Geld voor méér is er niet, omdat degenen die gebruik heb ben gemaakt van de vut-regeling nog gedeeltelijk moeten worden doorbetaald. Ze staan dus nog op de loonlijst, maar we hebben ze niet. Verder is het zo dat we in 1989 nog verder moeten bezuinigen. Dat is de prijs die we moeten betalen voor de automatisering. Het gaat om vier procent, waardoor de orga nieke sterkte zakt naar 91". Door die onderbezetting is het voor de Alphense politie niet mo gelijk om alle projecten ter bestrij ding van de criminaliteit te kunnen uitvoeren. Paats: "Met een aantal LISSE De Oostenrijkse televi sie komt waarschijnlijk opna men maken van 't Huys Dever in Lisse. Die opnamen worden ge maakt in het kader van een pro gramma over de Nederlandse schilder Hennie Phiferons uit Valkenswaard. Rond de kerstda gen van dit jaar wordt er van de Brabander in het Oostenrijkse Neufeld bij Bregenz aan het Bodenmeer een expositie ge houden. Het is de vijfde exposi tie van werk van de Brabantse kunstenaar in Oostenrijk. door Kees van Kuilenburg Ter gelegenheid van deze ten toonstelling maakt de Oosten rijkse televisie een 'special' over de Valkenswaarder. Omdat er op 15 oktober een 14-daagse exposi tie van werk van Phiferons in 't Huys Dever begint, is de histori sche woontoren of donjon uitge kozen als decor van de uitzen ding. Tevens worden er waar schijnlijk opnamen gemaakt in de omgeving van Dever. Phi ferons heeft daarover volgende week een bespreking met de pro gramma-makers van de Oosten rijkse televisie. Hij ziet zijn nieuwe functie bij het Rijnlands Zeehospitium als een uitdaging. "De gezondheids zorg maakt een hele moeilijke pe riode door en ik zie er naar uit om aan deze instelling mijn beste krachten te geven", zo motiveert Schilthuis zijn keuze voor deze nieuwe baan. "Het belang van de gezondheidszorg neemt in de ko mende jaren eerder toe dan af. He projecten hebben we wel degelijk succes gehad. Zo hebben we met een actie het aantal inbraken in wo ningen geleidelijk kunnen terug brengen. We zouden op vele terrei nen nog meer willen doen. Het pro bleem is echter datje dergelijke ac ties in de nachtelijke uren moet uit voeren. En dat is moeilijk gezien de bezetting". Paats sluit overigens niet uit dat de nu gepresenteerde cijfers voor de minister aanleiding zullen vor men om het korps in Alphen uit te breiden. "Het onderzoek is gehou den in het kader van het Project Kwantificering Politiesterkte. Wel licht wordt nu ook geconstateerd dat in Alphen meer mensen nodig zijn". Het is niet de eerste keer dat de Oostenrijkse televisie opnamen maakt van de 51-jarige Neder landse kunstenaar. Vorig jaar werden er beelden geschoten in het atelier van Phiferons in Val- laas krijgt de sector van de over heid relatief te weinig aandacht, met name de revalidatiecentra schieten er de laatste jaren nogal eens bij in". Een ander argument om te kie zen voor de gezondheidszorg is voor Schilthuis de nadruk die bin nen deze sector ligt op het werken met mensen. "Ik vind het voor me zelf heel belangrijk de ervaring die kenswaard. "Dat nu Lisse wordt uitgekozen heeft ook te maken met het begrip bloembollen. Al dachten de programmamakers dat er ook nu bloeiende bollen velden in beeld konden worden ik heb opgedaan in het bedrijfsle ven, te gebruiken in de gezond heidszorg. Zeker in de organisatie structuur die voor deze instelling is ontwikkeld, is het voor een mana ger uit het bedrijfsleven een uitda ging om hier aan de slag te gaan". Kwaliteit Een aantal onderdelen van het gebracht. Maar daar zijn ze in middels achter en er wordt nu aandacht besteed aan het plan ten van de bollen. Althans dat heb ik uit de eerste besprekingen in Wenen begrepen", vertelt de Valkenswaarder. Het is voor de eerste keer dat Phiferons in het 'westen' een ex positie houdt. De Valkenswaar der exposeert in Dever op uitno diging van de beheerscommissie Dever. Jaarlijks krijgt die com missie vele brieven van kunste naars die hun werk in de middel eeuwse woontoren tentoon wil len stellen. De meeste verzoeken worden echter afgewezen en al leen het betere werk wordt uit verkoren voor een expositie. Hennie Phiferons werkte tot voor zeven jaar als verkoopdirec teur van een autobussenfabriek. In 1981 maakte hij de grote sprong en werd beroepskunste naar. Aan die stap ging een gede gen opleiding vooraf. Zo studeer de hij vier jaar gedurende zijn vrije tijd bij de Belg Jan Buy- taert. Buytaert is een leerling van de Oostenrijker Oscar Kokosch- ka, de grondlegger van het aqua- rellisme. Tevens volgde hij cur sussen in Salzburg in Oostenrijk. "Daar heb ik ook de in 1982 over leden Kokoschka ontmoet. Een ontmoeting die veel indruk op beleid dat door interim-manager Goudswaard in de afgelopen twee jaar op poten is gezet, zal door de nieuwe algemeen-directeur verder moeten worden uitgebouwd. Hij zal zich onder meer moeten gaan bezighouden met het opzetten van de afdeling personeelszaken en het aantrekken van een functionaris voor de beleidsontwikkeling en de beleidsvoorbereiding. "In grote lijnen is de reorganisa tie echter nu rond", zegt Gouds waard. "Het is nu aan de nieuwe di recteur om op een aantal onderde len de puntjes op de i te zetten. Echt grote problemen zijn er niet meer. De financiéle positie van het Rijnlands Zeehospitium is gezond te noemen en de onderkomens van het centrum zijn sterk verbeterd. Ik denk dan met name aan de reva- lidatie-afdelingen, die sinds enige tijd zijn ondergebracht in een uit stekende behuizing". Hoewel de nieuwe algemeen-di recteur met zijn werk begint in een periode dat de reoganisatie-opera- tie zo goed als afgerond is, beseft Schilthuis wel dat er toch nog het nodige werk op hem ligt te wach ten. "Het is heel belangrijk dat de mensen binnen de instelling gemo tiveerd zijn om hun werk goed te doen. Een belangrijke taak van een instituut als dit, is dat de hoge kwa liteit van de zorg blijft gewaar borgd. Door de nieuwe opzet van de beleidsvoering, kan dat ook ef fectiever gebeuren", meent Schilt huis. Een belangrijke taak van de alge meen-directeur noemt Schilthuis ook het onderhouden van goede externe contacten. "Het lijkt me heel nadrukkelijk gewenst om met andere instellingen in de regio sa mij heeft gemaakt", aldus Phi ferons. Volgens de Brabander is hij in middels in het buitenland volle dig geaccepteerd. "Veel werk van mij wordt naar Amerika ver kocht. Dat is te danken aan grote exposities in New York en Mia mi". Maar ook zijn er tentoon stellingen geweest van Phiferons in Engeland, Duitsland, België en ook in diverse plaatsen in het zuiden en oosten van ons land. Volgens Phiferons heeft hij zijn succes voor een groot deel te danken aan zijn commerciële achtergrond. "Veel van mijn col lega's verbinden zich bijvoor beeld met handen en voeten aan galeriehouders. Ik verbind me niet en samen met een aantal col lega's bepaal ik de prijs van een bepaald werk. Ik heb dan wel een stem in het geheel, maar de meerderheid beslist over de te vragen prijs. Dat werkt prima. Vooral ook omdat je zelf een be paalde schroom hebt om geld voor je werk te vragen. Als je dat samen met anderen doet gaat dat gemakkelijker. Bovendien heeft je werk dan al een kritische be oordeling gehad van collega's en waak je er wel voor om 'rotzooi' voor een dergelijke 'prijsronde' aan te bieden". men te werken, om je ogen open te houden en te kijken waar anderen in Katwijk en omgeving mee bezig zijn", zegt hij. Verbetering Tijdens de voorbereidingen op zijn nieuwe functie, heeft Schilt huis al uitgebreid gesproken met het bestuur en de ondernemings raad van het Rijnlands Zeehospi tium. Hij zegt een positief beeld te hebben gekregen van de Katwijkse instelling. "Ik ben me natuurlijk nog pas sinds kort aan het oriënte ren, maar op het eerste gezicht lijkt de opbouw van de nieuwe organi satiestructuur me logisch en ver standig". Volgens de scheidende interim- manager Goudswaard is dat ook de mening van het personeel van de instelling. "Alle medewerkers noe men de huidige organisatie een enorme verbetering, niemand wil terug naar de oude situatie. Dat is onlangs nog gebleken tijdens een beoordeling van de resultaten tot nog toe". Goudswaard gaat zich na zijn vertrek bij het Zeehospitium volle dig toespitsen op een andere 'reor ganisatie-klus', waarmee hij al tij dens zijn periode bij de Katwijkse instelling is begonnen. Hij werkt in de Achterhoek aan het opzetten van een nieuwe structuur voor een TBR-instelling, een kliniek voor verslaafden en nog drie andere in stituten. Goudswaard: "Als dat eenmaal op poten staat, zie ik wel weer. Ik héb nu eenmaal niet zo veel zitvlees en ik houd van afwis seling". De nieuwe algemeen-directeur Schilthuis hoopt daarentegen voor langere tijd in Katwijk te blijven. "Als het meezit, wordt dit mijn laatste baan", zegt hij. SASSENHEIM Het verkeer heeft gisteren veel overlast onder vonden van asfalteringswerk bij het Postviaduct in Sassen- heim. Op een gegeven moment stonden er bij de afslag naar het viaduct zelfs auto's tot op de rijks weg A4 (Amsterdam-Den Haag). Volgens een woordvoerder van de Sassenheimse politie waren de vertragingen het gevolg van asfal- teringswerkzaamheden bij het via duct. Werkzaamheden die als ge volg van het regenachtige weer van gisteren langer duurden dan aan vankelijk de bedoeling was van Rijkswaterstaat. Ook vandaag zal het verkeer naar en vanuit Sassenheim en Voorhout waarschijnlijk nog wat overlast on dervinden van de werkzaamheden, is de verwachting van de politie woordvoerder. Waarschijnlijk be hoort de overlast morgen tot het verleden. Lange files stonden ér gistermid dag bij het postviaduct in Sassen heim. De overlast behoort morgen waarschijnlijk tot het verleden. (foto Wim Dijkman) Waterwingebied houdt open dag ALPHEN.AAN DEN RIJN - Het waterwingebied van het Gemeen telijk Energie Bedrijf Alphen is aanstaande zaterdag van tien tot vier uur voor iedereen toeganke lijk. Tijaerïs deze open dag kunnen bezoekers met eigen ogen aan schouwen hoe de waterwinning en zuivering verlopen. Het waterwin gebied is gevestigd aan de Hoorn 15 in Alphen. Rembrandtswoude in plaats van Rijneveld KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Mochten Koudekerk, Hazerswou- de en Benthuizen in het kader van de gemeentelijke herindeling in derdaad worden samengevoegd, dan moet de naam van die nieuwe plaats 'Rembrandtswoude' heten. Het college van B en W ziet niets in de naam Rijneveld die door het provinciaal bestuur van Zuid-Hol land wordt gebruikt. "Wij vinden dat een ongelukkige keuze. Daarom zullen wij voorstel len om de naam van Neerlands' en misschien wel 's werelds grootste schilder, Rembrandt van Rijn, in de nieuwe gemeentenaam te laten doorklinken. Tenslotte is hij in de ze streek geboren. Deze naam biedt op termijn mogelijkheden om on der meer op toeristisch gebied ve lerlei activiteiten te ontplooien", al dus het college in de aanbiedings brief bij de begroting. DINSDAG 27 SEPTEMBER 1 optreden Marijke Boon met haar programma 'Een jurk met ro- zen', aanvang 20.30 uur in theater het Oude Raadhuis. Katwijk klaverjassen en jokeren bij Koestal/Overduin, 20.00 uur. klaverjassen en jokeren bij Ont spanningsvereniging Katwijk, aanvang 20.15 uur. tot Zwarte Zee', door Folkloris tisch Danstheater, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. films: 'I'll buy you', van Ko- bayashi, om 20.00 uur en 'Mishi- ma' van Paul Schrader, om 22.00 uur, Lak-theater. Cleve- rmgaplaats. Leiderdorp optreden: Surinaamse dansen en Afrikaanse percussie door Faja Lobie en Djemga's, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. Lisse in kader van Harddraverijfees ten: diverse activiteiten met o.a. opening Lunapark, Najaarsfeest loop, tonknuppelen. Noordwijk vergadering van de gemeente raad, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. algemene ledenvergadering FNV-Noordwijk, thema: 'Waarom 8 oktober naar Amsterdam', door bondsbestuurder Wim Meere, aanvang 20.00 uur in De Kuip. Zeestraat. Rijnsburg vergadering commissie wel zijn. aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. Valkenburg openbare commissievergade ring Algemene Zaken en c WOENSDAG 28 SEPTEMBER Katwijk sjoelen voor de jeugd van 6 tot 12 jaar bij Noord/Noord-Oost. om 18.45 uur. bingo voor de jeugd van 6 tot 9 jaar. Cleyn Duin/Witte Hek, om 14.00 uur. jubileumconcert Evangelisatie- koor, 20.00 uur in de Dorpskerk. Leiden voorstelling: 'De schelmenstre ken van Scapin' door Raamthea- ter Antwerpen, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Prom-concert Nederlands Phil- harmonisch Orkest olv Fernand Terby, met solisten Marco Bakker en Caroline Kaart, aanvang 20.15 uur. Stadsgehoorzaal. Lisse in kader van Harddraverijfees ten: o.a. schoolsporten, lampion en trommeloptocht, koekslaan vanaf 13.15 uur. van Willigen, aan- r in het Buurthuis, demonstratie spinnen, aan vang 14.00 uur in de bibliotheek. demonstratie papierfiligrain. NVvH, door I vang 14.00 i Hoofdstraat. kienavond van de vereniging 'Dames van het Lourdeskind', trum, Weteringkade. vergadering CDA-Bollen- streek, aanvang 19.30 uur in De Rank, Golfbaan. Rijnsburg vergadering commissies OW, aanvang 19.30 uur in het gemeen- DONDERDAG 29 SEPTEMBER Hillegom bijeenkomst werkgroep uitke ringsgerechtigden, aanvang 14.00 uur in gebouw De Lantaarn aan de Haven. Hoofddorp filmvoorstelling: The secret Policeman's Ball', aanvang 20.30 uur in het Oude Raadhuis. Katwijk klaverjassen en jokeren bij Noord/Noord-Oost. aanvang 20.00 uur. Leiden concert Rotterdams Philhar- monisch Orkest olv James Colon, werk van Mozart en Brahms, aan vang 20.15 uur in de Stadsge hoorzaal. Onderbezetting speelt Alphense politie parten Oostenrijkse televisie voor Nederlandse kunstenaar naar lisse

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16