Klachten over gel)ruik Boezem kade blijven uit Vertrouwen winnen van buitenlanders' Geen behoefte aan toeters en bellen ONDERNEMERS: DE KRACHT VAN EEN STERSPOT LIGT VOORAL IN DE HERHALING. DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT BIEDT U 362 DAGEN PER JAAR EEN BETAALBAAR ALTERNATIEF. 071-161363 <\fw Oegstgeest wil af van garage aan De Kempenaerstraat D66 in Oegstgeest hekelt plannen voor Klinekenbergerplas PAGINA 14 REGIO LEIDEN Onderscheiding voor G. Knol LEIDERDORP - Leiderdorper G. Knol heeft vanmorgen uit handen van burgemeester A.J.A.L. Brug- geman de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. De onderschei ding werd uitgereikt bij bedrijf Verto Verenigde Staalfabrieken. Knol is vandaag precies 40 jaar in dienst bij het bedrijf als draaier in de bankwerker!.j. Voorwaardelijke straf inwoner van Wassenaar DEN HAAG/WASSENAAR - Een 25-jarige inwoner van Wassenaar is vanmorgen door de Haagse recht bank wegens verkrachting van zijn vriendin veroordeeld tot 12 maan den gevangenisstraf, waarvan 11 voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest, een proeftijd van twee jaar en toezicht door de reclasse ring. Tegen de man was 12 maan den gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk geeist. Kamperen in Wannonds recreatiegebied blijft verboden WARMOND - Wat de boe ren van de Warmondse Zwanburgerpolder betreft, hoeft de gemeente geen ver dere maatregelen te treffen om de polder te bescher men tegen de toeristen die op de Boezemkade re creëren. Niet één der Zwan- burgers had tijdens de bij eenkomst van de commis sie Lage Land gisteravond klachten over het verloop van het voorbije recreatie seizoen. Tijdens de halfjaarlijkse vergade ring werd het gebruik van de Boe zemkade, waar dit seizoen de pas aangelegde insteekhaventjes voor Coördinatrice Marja Vogels van Meldpunt Discrurdnatie in Leiderdorp LEIDERDORP - "Dat er hier in Leiderdorp geen sprake zou zijn van discri minatie, is een ijdele ge dachte. De discriminatie van allerlei minderheden lijkt de laatste tijd alleen maar toe te nemen. Dat zal ongetwijfeld te maken heb ben met de economische te ruggang. Bovendien komt discriminatie overal voor. dus ook in Leiderdorp". door Conny Smits buitenlanders blijkt die stap altijd nog erg groot. Ze hebben al de naam dat ze altijd klagen en zich snel gediscrimineerd voelen. En die naam willen ze allesbehalve waar maaken". Volgens Vogels blijkt uit onder zoeken trouwens dat het tegendeel waar is. "Aangetoond is dat buiten landers hun uiterste best doen zich aan te passen. Dat ze discriminatie het liefst uit de weg gaan. Heel lang laten mensen gemene opmerkin gen langs hun koude kleren afglij den. Maar als je dagelijks met dis criminatie wordt geconfronteerd, dan is het juist die opeenstapeling die iemand te veel wordt. Dat kan dan het moment zijn waarop ze stappen willen ondernemen". Door veel bijeenkomsten in Lei derdorp af te lopen en met veel mensen kennis te maken, hoopt Vogels het vertrouwen van de bui tenlanders te winnen. De drempel naar het meldpunt moet allengs steeds lager worden. "Wanneer er taalproblemen zijn, kunnen we de hulp van een tolk inroepen, zodat ook dat geen probleem hoeft te Marja Vogels is coördinatrice van het Meldpunt Discriminatie dat sinds januari van dit jaar is inge steld met subsidie van de gemeen te. In wijkcentrum 'Zijlkwartier' aan de Van der Marckstraat houdt zij tweemaal per maand een spreekuur waarop mensen met zijn. Al met al blijft het een lange, hun klachten over discriminatie te- moeizame weg. Dat is ook geble- recht kunnen. Samen met de mei- ken bij andere meldpunten in het der bekijkt zij dan wat er met de .land". klacht kan worden gedaan. Komt er iemand met een klacht Storm loopt het nog niet. Vogels over discriminatie, dan gaat Vogels "Een aantal wil ik niet eens noe- in overleg met een stuurgroep van i gering is het. Maar dat wil deskundigen en vanzelfsprekend natie praten. In een andere ge meente is het wel voorgekomen dat een collega die discrimineren de opmerkingen had gemaakt, na tussenkomst van het meldpunt zijn exeüses maakte in een bomvolle kantine. Voor het slachtoffer was dat afdoende om zich weer in zijn eer hersteld te voelen". Anderen willen bij het meldpunt misschien alleen hun verhaal eens kwijt, zonder nu direct harde stap pen te ondernemen. "Je kunt je voorstellen dat iemand die nare er varingen heeft met zijn werkgever, er weinig trek in heeft om die werk gever openlijk aan de kaak te stel len. Dan is ie zijn baantje straks ook nog kwijt. Het hangt daarom van de mensen zelf af wat voor stappen wij verder doen". Vogels gelooft trouwens niet dat alle discriminatie met voorbedach te rade gebeurt. "Vaak doen men sen het ongewild. Een buitenlan der kan het namelijk erg vervelend vinden wanneer hem constant wordt gevraagd 'wanneer hij weer naar zijn eigen land teruggaat'. Ik denk dat degene die zoiets vraagt daar nog niet eens kwaad mee in de zin heeft. Maar voor de persoon in kwestie kan het heel vervelend zijn". Het spreekuur van het Meldpunt Discriminatie is op elke eerste dinsdagavond van de maand van 19.30 tot 22.30 uur en op elke derde donderdagochtend van de maand van 9.00 tot 12.30 uur. Tijdens de spreekuren kan iedereen zonder af spraak binnenlopen bij het 'Zijl- kwartier', Van der Marckstraat 19. De coördinator is verder bijna da gelijks te bereiken via telefoon: 415515. het eerst zijn gebruikt, onder de loep genomen. Die evaluatie was in nog geen vijf minuten rond. De jon ge agrariër J. van Schie van de boerderij De Eenzaamheid, zei de indruk te hebben dat er maar wei nig gebruik is gemaakt van de ha ventjes. "Overlast heb ik in elk ge val niet gehad". Agrariër van Rijn wist een andere boer te vertellen dat er wel eens wat honden achter de schapen aanrennen en verzocht om het plaatsen van bordjes. Burge meester G. H. M. Hendrickx-Vlaar van Warmond ziet daar weinig heil in. Het aanlijnen van honden laat zich niet afdwingen door bordjes, is haar ervaring. Wens De eerste burger beloofde wel dat de gemeente in het vervolg wat beter zal letten op de 'Distelwet' waarin is vastgelegd dat Warmond stekelige struiken die de agrari sche bedrijfsvoering in de polder hinderen, zal verwijderen. Hendrickx-Vlaar wees er nog eens op dat het verboden is om op de Boezemkade van de Zwanbur gerpolder te kamperen. "Je mag er overdag wel een tentje of een schermpje neerzetten, maar je mag er niet blijven". Bovendien zijn de aanlegtijden beperkt. "Onze wens is dat daar geen vaste vakantieplek ontstaat. Niemand mag het daar als zijn eigendom gaan beschouwen. Samen met de havenmeester en de politie houden wii de gebruikers Nu de agrariërs hebben gespro ken, is de discussie over de Boe zemkade en de polder nog niet ten einde. De provincie drong er eer der bij Warmond op aan om de pol der, waarvan de Boezemkade met voornamelijk geld van diezelfde provincie voor recreatief gebruik is ingericht, te beschermen. Gemeente en provincie raakten in het voorjaar van 1987 zelfs in conflict met elkaar, toen de werk zaamheden voor de inrichting van de kade midden in het broedsei- zoen van de weidevogels begon nen. B en W van Warmond en gede puteerde van Heemst gaven elkaar daarvan de schuld. Broedseizoen Om verdere verstoringen van broedseizoenen en agrarische be drijsvoering te voorkomen, drong de provincie er bij Warmond op aan de Kruissloot, tussen kade en de polder in. te verbreden opdat toeristen niet verder de polder in konden. Van Heemst toonde zich bereid daaraan mee te betalen. Maar burgemeester Hendrickx- Vlaar wil daar niets van weten. Warmond zelf wilde aanvankelijk al een brede sloot, maar door de provincie is destijds vastgesteld dat een brede sloot surfers lokt. Met Warmonds geld is toen de sloot juist versmald. DEN HAAG/OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest probeert via de Raad van State te bereiken dat M. Beukman de overkapping over een hefbrug moet afbreken en sloop- en auto-onderdelen van zijn erf moet verwijderen. Volgens de gemeente komen er geregeld klachten over overlast van winke liers aan De Kempenaerstraat er het winkelend publiek. Beide kemphanen legden giste ren hun standpunt aan de Raad State voor. De advocaat van Beuk man vertelde onder meer dat zijn cliënt er zeker geen garage op houdt, maar dat de brug en de derdelen louter en alleen aanwezig zijn voor het bedrijven van zijn hobby: sleutelen aan auto's. En al les speelt zich af achter een schut ting. Pas als erop wordt gewezen, dat daar achter activiteiten zijn, heeft men dat in de gaten, zo werd betoogd. De advocaat: "Ik vind dat een burger de vrijheid moet heb ben om op zijn erf te doen wat hij wil". Volgen de advocaat wil de ge meente Oegstgeest het spul om een heel andere reden weg hebben. Zij zou het terrein nodig hebben om het winkelcentrum aan De Kem penaerstraat beter toegankelijk te maken en het erf van Beukman willen benutten voor de aanleg van parkeerplaatsen. Hobby De zegsman van de gemeente Oegsteest bestreed die opvatting. Wat er op en om het erf gebeurt, al dus de ambtenaar, is in strijd met het bestemmingsplan. Tegen sleu telen bestaat geen bezwaar, maar het staat er altijd vol met auto's. Dan is er volgens de woordvoerder van de gemeente geen sprake meer van het bedrijven van een hobby. De hefbrug staat er echter al van af 1975. Het bestemmingsplan da teert uit het begin van de jaren tachtig. De staatsraad wilde daar om wel eens weten waarom de ge meente dan nu pas wenst in te grij pen. "Omdat", zei de ambtenaar, "de grens van normaal gebruik van het erf is overschreden. Toen de ouders van de Beukman in 1983 de drogist van de hand deden is dat begonnen. Daarvoor was het inder daad slechts sleutelen. Nu is het uit de hand gelopen." De Raad van State doet in no vember uitspraak. niet zeggen dat er geen dingen beuren in deze gemeente. Het is eerder een teken dat de mensen kennelijk de weg naar het meld punt nog niet hebben gevonden. In een relatief kleine gemeente als Leiderdorp zul je natuurlijk nooit een groot aantal meldingen halen. Maar dat hoeft ook niet om een meldpunt rendabel te maken. Dis criminatie is op zichzelf erg ge noeg". De oprichting van een meldpunt de klager zelf, na wat er gedaan kan worden. "Er zijn gevallen waarin je juridische stappen kunt nemen. Bij voorbeeld wanneer iemand op grond van zijn huidskleur wordt af gewezen bij een sollicitatie. Of wanneer iemand een kamer niet mag huren omdat hij niet blank is". Tasje Volgens Vogels liggen de meeste gevallen van discriminatie echter het grijze gebied i initiatief van de stuurgroep tant, maar volgens de wet weinig begeleiding etnische minderhe- tegen te doen'. "Neem maar eens den. Het eerste jaar geldt als een het geval van een buitenlandse experiment waarbij de aandacht vrouw die in een winkel als enige vooral wordt gericht op de etnische haar tasje moet openen om te con- minderheden. Vandaar dat het troleren of daar niets onbetaald in spreekuur wordt gehouden vlakbij verdwenen is. Of burenruzies die de plaatsen in Leiderdorp waar duidelijk uit vooroordelen tegen veel buitenlanders wonen, zoals bepaalde gewoonten voortsprui- i de Beukenschans. Bovendien kunnen mensen de coördinatrice altijd thuis bellen, zodat er een vrij wel constante bereikbaarheid is. Klagen Vogels: "In de praktijk blijkt na melijk dat mensen liever eerst een telefoontje plegen voordat ze direct naar het spreekuur komen. Voor ten" De coördinatrice stelt dat in som mige gevallen dan misschien de rechter geen uitkomst kan bieden, maar iets kan toch wel worden ge daan. "Bijvoorbeeld wanneer de klachten steeds over dezelfde win kel gaan of over een bepaalde school. Je zou daar dan op af kun nen stappen en eens over discrimi- OEGSTGEEST - Van de Oegstgeester gemeenteraad is de tweemansfractie van D66 het minst te spreken over het Klinckenbergerplas- project van de provincie en de Warmondse ondernemer Korswagen. M. Poelmans en H. Vissers hebben maar wei nig op met de 'grootschalig heid' ervan en hekelen voorts de vele 'commerciële trekjes en het pretparkachtige ka rakter' van de plannen, die voor het grootste deel betrek king hebben op Oegstgeester grondgebied. door Wim Koevoet Poelmans: "Natuurlijk goed dat er recreatieve a ningen komen, afgestemd op dagrecreatie, want daarvan zijn er heel weinig. Maar aan plassen hebben we hier geen gebrek, het barst ervan in Warmond, Noord- wijkerhout en Alkemade. Gaan we nu nog meer plassen ontwik kelen? En dan nog wel zo groot schalig met een pretparkachtig karakter. Gerekend wordt op 800 auto's. Dan hebben we het toch minimaal over 2.000 recreanten per dag. Moet dit nu allemaal met De Kaag en kust in de buurt? En is het wel dagrecreatie? Er zijn ook plannen voor een hotel. Dan kun je er dus ook twee of meer achtereenvolgende dagen re- "Relatief is het een klein ge biedje", vervolgt Poelmans, "we praten over water met alleen maar een smalle rand eromheen. Het is dus niet vreemd om te spreken over een massaal gebeu ren, gezien de geringe beschik bare oppervlakte. Onze sugges tie is om het wat simpeler te doen, minder grootschalig en veel minder toeters en bellen. Maar ik vrees dat de vraagstel ling over de wijze waarop het ge bied in exploitatie zou kunnen worden genomen, al lang een ge passeerd station is. Sterker nog, die vraag is nooit zo gesteld". Onderhoud Vissers: "Het verhaal dat eerst werd verteld, was dat de provin cie een kant en klaar opgeleverd gebied zou krijgen en dat alleen het onderhoud en het beheer nog moesten worden geregeld. Nu blijkt ineens dat er een exploita tielast van twee miljoen gulden op rust, dat alles heel intensief moeten gebeuren, heel commer cieel ook, met veel geldopbren- gende activiteiten. Moet dat nou echt, zo'n drukke enclave tegen Warmond en Haaswijk aan". Poelmans: "Ooit is gezegd dat de provincie voor weinig geld een aangeklede plas zou krijgen. Wat ik nu wel eens zou willen kennen, is het verhaal over hoe het nu zo ver is gekomen met die grootschaligheid. Het probleem is dat we te weinig weten maar mijn indruk is dat er niet goed is gecontracteerd. Die huizen van villapark Clinckenburg, één der kostendragers, die zijn wel gere geld. Ook al weer zo'n deal van deze eeuw", sneert hij richting van PvdA-wethouder Kohlbeck (openbare werken, ruimtelijke ordening). Poelmans herinnert eraan dat de gemeenteraad is overgehaald medewerking aan de villabouw te verlenen 'omdat dat veel geld zou opleveren voor het project'. Vissers: "Persoonlijk vind ik bij voorbeeld dat het Oosterduinse- meer in Noordwijkerhout is ver pest door al die drukte en al dat lawaai en die enorme hoeveelhe den vakantiebungalows". En "Waar wil de provincie naar toe? Vlietland? Als dat het is, houd ik mijn hart vast. Het probleem van de toegangswegen wordt daar al leen maar groter naarmate het gebied groter wordt" Voorzieningen Poelmans en Vissers menen te weten dat wethouder Kohlbeck 'het nog steeds goede voorzienin gen vindt'. Ze denken dat hij over niet al te lange tijd de ge meenteraad om 'bestemmings plan-technische medewerking zal vragen'. Of D66 dan 'nee' zal zeggen, weten Poelmans en Vis sers nog niet, maar ze wijzen er wel alvast op dat van al de plan nen niets in de structuurschets voor Oegstgeest is terug te vin den. In deze 'schets' zijn eventu ele toekomstige ontwikkelingen 'ingetekend'. Los van de eigen standpuntbepaling, denken Poelmans en Vissers dat de Oegstgeester raad voor het ver dere verloop van de discussie 'al gecommitteerd is'. Ze hebben ook weinig waarde ring voor de wijze waarop de pro vincie de betrokken gemeenten op de hoogte heeft gehouden. "Telkens hoorden we: het wordt iets moois, wacht maar af. Zelfs na de eerste keer dat de raad met gedeputeerde Van Heemst over het gebied had gesproken nota bene op dezelfde avond dat het Nederlands elftal van Westduits- land won tijdens het EK gin gen we uit elkaar met het idee: u hoort wel weer van ons. Maar ook burgemeester en wethou ders hebben niet of nauwelijks gerapporteerd over het overleg dat is gevoerd. Wij krijgen straks het uiteindelijke stuk, met de complete deals die erbij horen eraan toegevoegd, waartegen we alleen maar ja of nee kunnen zeg gen". Dit is het tweede deel van een se rie artikelen over het Klinckenber- gerplas-project. Het eerste deel verscheen in de krant van donder dag 22 september. OE TELEV SlE-KRANT VCORUWEGENST'JK yVAN fJEDERLANC^ I i

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14