Kosten gezondheidszorg blijken niet te beteugelen EG beschermt consument bij elektronisch betalen Meer 'onzichtbare' belastingen I YER/j/JSTEREND Bouwproject levert Zwolle anti-criminaliteitsprijs op CONSUMENT Bij ©lekfrisch frituren (te) vaak slappe en vette friet 69r DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 PAGINA 11 -DE GROENTEMAN- Kool op zijn Koreaans Nu Korea door de Olympische Spelen zo volop in de belangstel ling staat, willen we het ook eens hebben over een Koreaans ge recht en v/el in het bijzonder de heetgekruide. met vlees of vis ge vulde koolrolletjes. De koolsoort die daarvoor het meeste wordt gebruikt is er een die ook bij ons op grote schaal wordt geteeld: Chinese kool. Vooral kinderen zijn gek op de zachte, ietwat zoe tige smaak van deze bladgroente. Iets dat, gezien de grote hoeveel heden kalk, eiwitten en vitamine C, bezorgde moeders goed uit komt. De groente zelf heeft een langwerpige losbladige krop, en lijkt feitelijk totaal niet op kool. Uiteraard behoren de bladeren er fris uit te zien en moeten z"> stevig aanvoelen. Van een mooi exemplaar hoeft namelijk bijna niets weggegooid te worden. Hoewel Chinese kool een typisch zomerprodukt is, is ze het hele jaar verkrijgbaar. Alleen in fe bruari is de aanvoer wat schaars. De groente biedt een grote keuze aan bereidings- en combinatie mogelijkheden. Rauw als salade, alleen of met andere soorten iS&t -;f<~r> rauwkost. Gekookt met hamlap jes en een kaassausje. Gestoofd met doorregen spekstukjes en een uitje. Of gebakken door de rijst heen. Bewaren en schoonmaken is geen punt. Chinese kool blijft in een open plastic zak in de koel kast ongeveer een week knappe rig. Overigens hoeft een krop na tuurlijk niet in éen keer op. Een halve - in de lengte doorgesne den - kool kan, mits het snijvlak goed wordt afgedekt, zeker vijf dagen mee. Reken in elk geval op zo'n 300 gram per persoon wan neer de kool gekookt, gebakken of gestoofd wordt gegeten. Voor een salade is 100 gram echter vol doende. Schoonmaken gebeurt door de eventueel minder mooie buitenbladeren te verwijderen, goed te wassen, laten uitlekken, en afhankelijk van de bereiding, in kleine of grote repen snijden. Voor de 'rolletjes op z'n Ko reaans' is de bereiding als volgt: maak een niet te kleine kool schoon en pluk de bladeren van de stronk. Leg ze absoluut niet langer dan 1 minuut - ze vergaan heel snel - in ruim kokend zout water tot ze zacht zijn en laat ze vervolgens goed uitlekken. Snijd 50 gram doorregen spek in kleine stukjes en bak deze uit. Snijd een prei en vier rode pepertjes onder tussen in ringen, bak dit samen met 300 gram rundergehakt en het spek tot een kruimelig ge heel. Strooi er wat djinten (gemalen komijn) overheen. Voeg iets zout en peper toe en leg op ieder kool blad wat van dit mengsel. Rol de blaadjes op, vouw de buitenkan ten naar binnen en leg de rolle tjes naast elkaar in een beboter de vuurvaste schotel. Giet er zo'n twee deciliter kippebouillon bij en laat ze in de oven of een hoge vlam in ongeveer 15 minuten gaar worden, dien de rolletjes op met- saffraanrijst, of zomaar bij de borrel. De banken houden maatregelen ter bescherming van de positie van de consument bij elektronisch betalen buiten de deur. De DG heeft echter hierin ingegrepen. <f0to pr> De Europese Commissie heeft de banken in de EG-landen een jaar de tijd gegeven om het eens te wor den over regels die de gebruikers van betaalkaarten beter moeten be schermen. Doen de banken (en de kredietkaart-organisaties) dat niet, dan zal de Europese Commissie dwingende maatregelen ter be scherming van de belangen van de consumenten opleggen. Dat dreigement staat in een noti tie die de Commissie onlangs in Brussel publiceerde. Volgens de Commissie is het onaanvaardbaar dat in de diverse EG-landen ver schillende wetten en reglementen bestaan voor het elektronisch beta len, terwijl die praktijk juist steeds internationaler vormen aanneemt. De technologie staat toe dat de EG-burgers straks met een betaal kaart in de hele Gemeenschap kun nen betalen en geld opnemen. Maar dan mogen de consumenten uit het ene land niet in een ongun stiger positie komen te verkeren dan die in een ander EG-land, al dus de Commissie. Gelijke voor waarden en regels kunnen daaren tegen juist het internationaal beta len bevorderen. De Commissie doet in de notitie enkele aanbevelingen voor maatre gelen. De commissie wil dat de banken verantwoordelijkheid ne men voor beschadigde kaarten en 24 uur per dag bereikbaar worden voor klanten die hun kaarten door verlies of diefstal kwijtraken. De voorwaarden waaronder de passen en creditcards worden uitgegeven moeten volgens de commissie een voudig worden uiteengezet en in de taal van het land van uitgifte zijn gesteld. Ook moeten de financiële instel lingen de verantwoordelijkheid op zich nemen voor het slecht functio neren van hun kaarten of kaartau- tomaten. Nu moet de consument nog vaak de schade dragen als er iets is fout gegaan met zijn kaart. De bank moet schriftelijk kunnen aantonen hoe en waar de kaart is gebruikt. Hetzelfde geldt voor een benzinemaatschappij of een auto verhuurbedrijf. Ook wil de Commissie dat elke kaartorganisatie de clienten 24 uur per etmaal in de gelegenheid stelt het verlies van zijn kaart te melden. De geldautomaten moeten verder bij het uit te betalen bedrag infor matie voegen aan de hand waarvan de gebruiker gemakkelijk eventue le fouten kan opsporen, vindt de De aansprakelijkheid van de kaarthouder zou volgens de Com missie nooit meer dan 350 gulden mogen bedragen. De kaarthouder zou ook alleen aansprakelijk mo gen zijn voor de handelingen die met zijn kaart worden verricht tus sen het moment dat hij de kaart heeft verloren en het moment waarop het verlies of de diefstal wordt gemeld. De Europese banken hebben zich tegen een richtlijn uitgespro ken, omdat die snelle technologi sche vernieuwingen in deze sector zou afremmen. Bovendien zijn ze bang dat overdreven bescherming van de consument onvoorzichtig heid met betaalkaarten in de hand werkt. De commissie zei dat de instruc ties vooral waren bedoeld voor banken die gebruik maken van geldautomaten, maar ook voor wa renhuizen, gasbedrijven en andere bedrijven die creditcards uitgeven. De woordvoerder stelde verder dat de commissie rekening had gehou den met de voorkeur van het 'fi nanciële milieu' om zelf voor de be scherming van de consument zorg te dragen. Hij kon niet zeggen of de banken hebben toegezegd dat zij zich aan de aanbeveling zullen houden. Denemarken is tot nu toe het eni ge EG-land met een aparte wet die het gebruik van creditcards en bankpassen regelt. De andere lan den passen bestaande contractwet- ten toe, maar deze zijn onderling zo verschillend, aldus de commissie, dat een algemene maatregel op Eu ropees niveau onontbeerlijk is. Een modaal gezin met een netto-in- komen van 2000 gulden en twee kinderen betaalt per maand onge veer 22 procent van dit inkomen (437 gulden) aan 'verborgen' belas tingen. 'Netto' inkomen krijgt men dus niet schoon in het handje: echt netto betekent nog eens eenvijfde minder. Dit wordt becijferd in het jongste nummer van het FNV-ma- gazine, op basis van een onderzoek van Konsumenten Kontakt (KK). Dat men btw betaalt zal niet nieuw zijn, maar er zijn allerlei soorten accijnzen die onzichtbaar een aanslag doen op het netto-in komen. Elk glas spa of jus d'orange levert de schatkist een paar centen frisdrankaccijns op. Een lollie be staat deels uit suiker. Ook hiervan likt de staat mee in de vorm van suikeraccijns. Van de gasrekening is bijna driekwart belasting: een kuub gas kost namelijk ongeveer In een op de drie elektrische frituurpannen valt weinig eer te behalen aan de patat: de friet komt er niet mooi bruin en krokant uit, maar slap en vet. Bovendien zijn heel wat pannen onhandig in het gebruik. Dat blijkt uit een on derzoek van de stichting Vergelijkend Waren onderzoek (VWO). De stichting bakte patat in 29 elektrische frituurpannen: 8 kleinere en 21 giotere model len. In prijs varieerden ze van negentig tot tweehonderd gulden. Uitgangspunt was dat el ke pan een portie van honderd gram friet per li ter olie of vet zou moeten aankunnen. Dat bleek bij een derde van de pannen te veel ge vraagd. In een grote pan duurde het ongeveer een half uur, in een kleinere al snel een uur voor de patat bruin en knappend was. De VWO waarschuwt verder de argeloze con sument dat hij of zij zich geen 'reukloze' frituurpannen in de handen moet laten druk ken. Frituren zonder geur bestaat niet, hoog stens valt bij de ene pan meer te ruiken dan bij de andere. Hoe goed de filters ook werken, re gelmatig zal het deksel van de pan eraf moeten, tenzij er een kijkvenster in zit. De patatbakker kan zelf de overlast beperken door geen oud vet te gebruiken. Slechts twee pannen voldeden aan alle eisen in het gebruik. Aan de andere mankeerde van alles: de handgrepen waren lastig aan te vatten of de buitenkant werd erg heet, gebruiksaan wijzingen bleken soms verwarrend en ook was de elektrische veiligheid van enkele pannen niet helemaal in orde. De resultaten van het on derzoek worden ook gepubliceerd in de Consu mentengids. 13 cent, terwijl het gasbedrijf 46 cent in rekening brengt. Daarvan is 30 cent belasting en btw. Veel stoken, drinken, roken en autorijden jaagt de afdracht van 'onzichtbare' belastingen aan de staat flink op. Van een auto van 10.000 gulden is 32 procent belas ting. Van een pakje sigaretten vangt de staat 74 procent van de prijs. De benzineprijs bestaat voor 62 procent uit belasting en jenever levert de overheid 77 cent per gul den op. Via de PTT krijgt het rijk ook veel geld binnen. Van de PTT- winst ging in 1987 21 procent naar de staat, in totoaal twee miljard gulden. Volgens KK zouden de ta rieven van post en telefoon dus on geveer eenvijfde omlaag kunnen. FNV-magazine beschrijft dat de verkapte, indirecte en kostprijsver- hogende belastingen een vette kluif vormen voor het ministerie van financiën. In 1980 maakten zij 42,6 procent uit van de totale belas tingopbrengst. In 1987 was het aan deel gegroeid tot 48,3 procent, ruim 50 miljard gulden. Per hoofd van de bevolking be taalde de Nederlander in 1980 2769 gulden aan kostprijsverhogende belastingen, in 1987 3657 gulden. Terwijl de koopkracht in die tijd voor werknemers in het bedrijfsle ven met 9 procent daalde, die van ambtenaren met 16 procent en van de uitkeringen tussen de 11 en 13 procent. KK signaleert daarbij dat de prijsindexcijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek geregeld publiceert geen rekening houden met gemeentelijke tarieven en be lastingen. Hondenbelasting, reini gingsrechten, onroerend-goedbe- lasting en andere plaatselijke hef fingen stegen van 1980 tot 1988 bij elkaar met 63 procent, per Neder lander van 193 naar 306 gulden per samenstelling Raymond Peil BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) moet over de periode 1988- 1990 nog 1.275 miljard bezuinigen. Nu staat echter al vast dat een deel van de voorgeno men maatregelen niet op tijd tot stand komen. Bovendien is er over 1987 een tegenvaller van 110 miljoen gulden, die nog moet worden opgevangen. Dit blijkt uit het Financieel over zicht gezondheidszorg (FOG) dat de bewindsman gisteren heeft ge presenteerd. In een toelichting noemde Dees kostenbeheersing noodzakelijk om de gezondheids zorg betaalbaar en toegankelijk te houden. Bovendien moet er door kostenbeheersing geld vrijkomen voor nieuwe prioriteiten. Het betreft hier kostenbeheer sing op drie terreinen: geneesmid delen, specialisten en ziekenhui zen. Dees gaf toe dat op deze drie gebieden nog definitieve besluiten nodig zijn. Over de periode 1988- 1990 staan voor de sector genees middelen bezuinigingen van 535 miljoen gulden geboekt, voor spe cialisten 234 miljoen gulden en voor ziekenhuizen 505 miljoen gul den. Bij de geneesmiddelen staat in het FOG voor dit jaar een bezuini ging van 170 miljoen gulden door de invoering van het ij kpr ij zensys teem: een systeem waarbij voor vergoedingen van medicijnen vas te prijzen zijn bepaald, waarbij het grootste gedeelte op rekening van de patiënt zelf komt. Maar dit prijzensysteem is er nog steeds niet. De Tweede Kamer er tegen en de betrokken organisaties in de gezondheidszorg hebben bo vendien een alternatief op tafel ge legd. Toch houdt Dees vast aan zijn systeem. Het deel van de bezuini gingen dat dit jaar niet gehaald wordt, wil hij naar 1989 overboe ken. Specialisten Voor de specialisten heeft Dees voor dit jaar een bezuiniging van 90 miljoen gulden geboekt. Die moet worden opgebracht door een verla ging van het norminkomen en van de vergoeding door praktijkkos- ten. Over beide zaken is er een con flict tussen het kabinet en de spe cialistenvereniging LSV. Oud-Phi- lipstopman Dekker bemiddelt daarbij. De staatssecretaris sloot gisteren niet uit dat op basis van die bemiddeling er wijziging in de getallen komt. De 90 miljoen gul den is nu geboekt op basis van voorlopige kabinetsbesluiten uit 1987 en een uitspraak van de Ka mer, aldus Dees. Aangezien de bezuinigingsplan nen niet zo vlot verlopen als ge dacht, heeft volksgezondheid al 45 miljoen gulden moeten inleveren uit de middelen die beschikbaar waren voor nieuwe prioriteiten, al dus Dees. Voor 1989 is daardoor nog maar 100 miljoen gulden over. Dat geld zal worden besteed aan: topvoorzieningen in ziekenhuizen (25 miljoen), patientenbeleid (3,6 miljoen), gehandicaptenzorg (17,4 miljoen), verpleegtehuizen (10 mil joen), gezinsverzorging (5,6 mil joen), preventiebeleid (24,1 mil joen) en diverse projecten gezond heidszorg (14,3 miljoen). Dees legde een uitdrukkelijk verband tussen het halen ven de benodigde bezuinigingen en het in vesteren van geld in nieuwe zaken in de gezondheidszorg. „Halen we de ombuigingen niet, dan komen de beleidsintensivering in gevaar", zo zei hij. Deel oppositie Burma doet mee aan verkiezingen RANGOON (AFP) - Het Natio naal Verenigd Democratisch Front (NUDF), een van de oppositiebe wegingen in Burma, zal meedoen aan de door het militaire bewind uitgeschreven algemene verkiezin gen. Radicale Burmaanse studen ten daarentegen hebben aangekon digd hun gewapende strijd tegen de machthebbers voort te zetten. De NUDF is zaterdag officieel opgericht en heeft zich gisteren in het kiesregister laten inschrijven. Daarmee heeft deze oppositiebe weging volgens waarnemers een belangrijke concessie gedaan aan de militairen, die op 18 september de macht Hooggesloten suède schoen met half hoge beklede hak. Keuze uit 4 model len, in de kleuren zwart, marine bruin of donker groen. 36 t/m 41. Nu voor de verbijsterende BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF DEN HAAG (ANP) - De Hein Roethofprijs voor het beste initia tief ter bestrijding van kleine cri minaliteit gaat dit jaar naar het bouwproject randgroepjongeren in Zwolle. Voorzitter Hoefnagels van de commissie preventieprijs reikte de prijs van 10.000 gulden gisteren uit in Den Haag. De jury nomineerde uit 44 inzen dingen vijf projecten. De vier niet bekroonde waren Emmen (preven tie op scholen door vandalismeles- sen), Geldermalsen (activiteiten om vernielingen tijdens oud en nieuw te voorkomen), Groenlo (disco-bussen om overlast op aan- en afvoerroutes naar disco's in te perken) en Arnhem (buurtpreven tie door burenhulp). 'Slopen konden we al....bouwen nog niet' was het thema in Zwolle en de jury had er de grootst moge lijke bewondering voor omdat hier in samenwerking tussen woning bouwcorporatie, zaalvoetbalvere niging, randgroepwerkster, ge meente en vele anderen een omme keer kwam. Een groep kansarme jongeren berokkende alleen al aan de woningen van de woningbouw vereniging SAVO waar zij woon den in de wijk Holtenbroek (snel- en hoogbouw uit de jaren zestig) voor zo'n 100.000 gulden per jaar schade. De woningbouwvereniging, een zaalvoetvereniging en een rand groepwerkster sloegen de handen ineen. Er kwam een cursus auto techniek, de jongens gingen zaal voetballen - gesponsored door de woningbouwvereniging. De scha de aan de woningen liep na het eer ste competitiejaar al tot de helft te rug. De volgende stap was de reno vatie van drie huizen. Daarna wer den de jongeren ingeschakeld bij de bouw van twee sporthallen en betrokken bij de activiteiten die daar, ook voor gehandicapten, ko- Minister Korthals Altes van justi tie wees tijdens de prijsuitreiking op de successen van de bestuurlij ke preventieprojecten, uitvloeisel van het beleidsplan Samenleving en criminaliteit. Hij vroeg aan dacht, juist ook bij de aanpak van lokale preventieprojecten, voor het feit dat de veel voorkomende cri minaliteit geen typisch randstede lijk probleem is. Drie kwart van al le geregistreerde misdrijven wordt niet in de vier grote steden Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht gepleegd. Het criminaliteitscijfer per 100.000 inwoners was in '87 het hoogst in Breda. De top tien van de gemeenten met de hoogste crimi naliteitscijfers ziet er als volgt uit Breda, Amsterdam, Utrecht, Nijmegen, Groningen, Lelystad, Den Bosch, Arnhem, Deventer en Hilversum. De sterkste stijging was sinds 1980 in Breda, Gronin gen, Deventer, Nijmegen en Arn hem. In de randstad was de stijging veel minder. Professor Hoefnagels, hoogle raar criminologie in Rotterdam, constateerde dat er een stijgende lijn zit in de preventieprojecten, hët kenmerk van de jaren tachtig. Bij Justitie en Binnenlandse Za ken zijn nu honderden preventie projecten bekend, waarvan er 213 worden gesubsidieerd. Een uitzondering vormt voor hem de vernielings- en geweldscri minaliteit op en om het voetbal veld. „De sectie Betaald Voetbal van de KNVB bouwt nog steeds haar wekelijkse schade-rijke feest jes op kosten van de politie en de belastingbetaler". Hoefnagels ziet een opvallend gebrek aan inventi viteit bij de beleidsmakers rond het voetbalveld op enkele uitzon deringen na. De jury is voor de ko mende jaren benieuwd naar pro jecten in deze richting, aldus Hoef nagels. De inschrijving komt op het mo ment dat de militaire regering, on der leiding van generaal Saw Maung, de rust in bijna het gehele land lijkt te herstellen. Het geweld dadige optreden van de oproerpoli tie tegen protesten, waaraan ook na de militaire staatsgreep aanvanke lijk geen einde kwam, heeft vol gens diplomaten in totaal aan on geveer 1000 mensen het leven ge kost. Nobelprijs Geruchten gaan dat Reagan en Gorbatsjov een goede kans maken op de Nobelprijs voor de vrede vanwege hun akkoord ter ontman teling van de kernwapens voor de middellange afstand. Het Noorse Nobelcomitë heeft gezegd de win naar van de Vredesprijs dit jaar te moeten kiezen uit 97 kandidaten (74 personen en 23 organisaties). De winnaar wordt op 29 september in Oslo bekengemaakt. Zuidkorea In Zuidkorea worden honden en katten die bestemd zijn voor de menselijke consumptie langzaam opgehangen of levend gekookt. Ondanks wereldwijde protesten te gen het eten van honde- of katte- vlees blijft de Koreaanse regering zich hard opstellen. Slechts tot ok tober (als de Olympische Spelen af gelopen zijn) is het aanbieden van dit vlees daar waar toeristen ko men verboden. De vele duizenden, handtekeningen, ook uit Neder land, hebben president Roh Tae Woo dus niet kunnen vermurwen. M.C.T. v.d. Berg Diamantlaan 112 Leiden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11