QW^DEN^ Twee nachtwakers voor centrum crisisopvang LEIDSCH DAGBLAD Beestenspul trekt 18.500 mensen Bezwaren omwonenden tegen bouw hoek J ulianakade/Bemh ardkade Afsluiting van binnenstad wegens 3 oktoberfeesten STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN Optreden van alle Leidse gymnastiek verenigingen LEIDEN Voor het eerst sinds vele jaren verzorgen de Leidse gymnastiekverenigin gen weer samen een demon stratie. Dat gebeurt ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan van de Vijf Meihal op vrijdag 30 september. De demonstratie heeft in de jarige hal plaats. In totaal zullen 250 deelne mers van negen gymnastiek verenigingen hun kunnen op het gebied van toestelturnen, jazzgymnastiek, peutergym en gym voor moeder en kind to nen. De zaal aan de Boshuizer- laan is vrijdagavond om zeven uur open, de demonstraties be ginnen om half acht. B en W willen Centrum Onderdak helpen LEIDEN Een 24-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond gewond ge raakt bij een aanrijding op de Ein stein weg. De vrouw zat in een auto. bestuurd door 25-jarige plaatsge noot van haar. De auto werd frontaal aangereden door tege moetkomende wagen. De bestuur der van die auto verloor de macht over het stuur omdat hij, terwijl hij in een bocht reed, iets in zijn auto opraapte. De vrouw is overge bracht naar het AZL. De politie kon vanmorgen niets mededelen over de aard van haar letsel. Recordaantal auto-inbraken LEIDEN Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde in 43 au to's ingebroken. De politie noemt dit een uitzonderlijk hoog aantal. In de meeste gevallen werden ra dio's en radio-cassetterecorders buitgemaakt. De inbraken vonden plaats verspreid over de binnen stad, de Merenwijk en het Stations gebied. Vrijdag- en zaterdagnacht wer den de meeste inbraken gepleegd, respectievelijk 16 en 22. De zondag was nog vrij rustig met slechts vijf inbraken. Volgens de politie zijn bij afzonderlijke diefstallen uit au to's, behalve de radio-cassettere corders, geen kostbaarheden buit gemaakt. Bijeenkomst in De Pancrat LEIDEN Buurtvereniging Pan- cras-Oost discussieert vanavond over haar eigen toekomst. Het be stuur vraagt zich af of er wel be hoefte is aan een wijkvereniging. De vereniging kampt al tijden met een tekort aan menskracht. Het be stuur vraagt zich daarom af of niet moet worden besloten de vereni ging op te heffen. In de wijk zijn de laatste jaren steeds meer mensen komen wo nen. Er zijn echter te weinig men sen bijgekomen die zich inzetten voor de buurtvereniging. De dis cussie in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht begint van avond om 20.30 uur. Ruziemakers in Potgieterlaan LEIDEN De politie heeft zondag twee mannen aangehouden die aan de Potgieterlaan waren slaags ge raakt. Waardoor de ruzie is ont staan, is niet bekend. Een van de vechtersbazen, een 27-jarige Leide- naar, is gearresteerd op verdenking van mishandeling van de ander, een 25-jarige Leidenaar. Maar die is, op zijn beurt, aange houden omdat hij zich verzette toen de politie hen trachtte te' scheiden. De 25-jarige man gaf een politieagent een trap in het mid denrif. Geen van de vechtersbazen, noch de politieman heeft zich ove rigens onder doktersbehandeling hoeven te stellen. LEIDEN Het club- en buurthuis aan de Trix Terwindtstraat in de Stevenshof is zaterdag officieel ge opend. De opening werd verricht door vrijwilligers van het centrum en buurtbewoners. Ook werd de naam van het buurthuis bekend gemaakt. Het buurtcentrum is 'Winnie Mandela' genoemd. Zaterdag vonden er rond het buurtcentrum tal van activiteiten plaats. Een aantal daarvan moest wegens het slechte weer naar bin nen worden verplaatst. Grofvuil alleen nog opgehaald na telefoontje LEIDEN Met ingang van 4 okto ber wordt in geheel Leiden het grofvuil opgehaald op telefonische afroep. Deze regeling is in de wij ken die gebruik maken van mini- en wijkcontainers al geruime tijd van kracht. Voor de andere wijken gaat dit systeem nu ook gelden. In de wijken buiten'de singels waar de mini- of wijkcontainers nog niet zijn ingevoerd, wordt het grofvuil op dinsdag opgehaald. In dat gebied worden in de loop van dit jaar de containers ingevoerd. Binnen de singels is de afhaaldag op dinsdag. Aanmelden voor het ophalen van grofvuil dient twee da gen tevoren te geschieden onder telefoonnummer 226533. Volgens voorlichter Tol van de gemeentereiniging is het niet meer strikt noodzakelijk om huis-aan- huis grofvuil op te halen, omdat het 'kleinere grofvuil' al in de contai-' ners verdwijnt. Tol denkt ook dat de nieuwe regeling een 'schoner' straatbeeld oplevert. Vrouw gewond bij botsing op Einsteinweg Weer minder LEIDEN De dertiende Bees tenspul heeft 18.500 bezoekers getrokken. Dat was 300 minder dan vorig jaar. Toch was organi sator André de Jong tevreden over de belangstelling in de Groenoordhallen. "Ik had ge dacht dat de concurrentie van de Olympische Spelen groter zou zijn". De Jong verwacht dat de groei van de dierententoonstelling er nog altijd niet uit is. De enorme belangstelling van het publiek verbaast de directeur van de Groenoordhallen niet. "Het eve nement wordt gedragen door de verenigingen. Het is geen harde, commerciële bedoeling, het is een vriendelijk gebeuren. Bo vendien zijn er allerlei diersoor ten te zien. De een houdt van kat ten, een ander van vogels. Ieder een vindt hier wel iets". De interesse voor Beestenspul wordt vooral bij de jeugd aange wakkerd. Op de lagere scholen in de regio worden 40.000 kleurpla ten verspreid. Op vertoon van zo'n plaat hebben de kinderen gratis toegang. Ieder jaar maken 4.000 scholieren van de mogelijk heid gebruik. Als het aan De Jong zijn er vol gend jaar tijdens Beestenspul ook postduiven te zien. "Ik pro beer al jaren een postduivenvere niging te interesseren, maar men laat het afweten". Ook geen be langstelling op in de Groenoord hallen te verschijnen had Artis. De Amsterdamse dierentuin was wel benaderd. "Die heeft blijk baar alleen interesse in dure lo- tenacties. Er is geen blijkbaar be langstelling om wat dieren te la ten zien of donateurs te werven". Een van de toppers tijdens het tweedaagse evenement was vol gens De Jong de tentoonstelling van angorageiten, die voor de eerste keer in de Groenoordhal len aanwezig waren. Ook andere dieren trokken volop aandacht, veel belangstelling was er ook Als vanouds veel belangstelling voor het pony-rijden. voor de demonstraties van de hondenverenigingen en de troe teldierverkiezing. De jury, bestaande uit dieren arts Helder, Carla Schotmeijer van de Dierenbescherming. Leen Gottschal van het Dieren asiel en Irene Blom. jeugdbege- leidster van de Dierenbescher ming. kozen Lisette Abspoel en haar pony met veulen tot win naars. Op de tweede plaats ein digde Ralf Nijssen met een ham ster. Thea Roos en Rosaline Stol. beiden met een bastaardhond, deelden de derde plaats. De bouw van het centrum is ove rigens in strijd met de bepalingen van het bestemmingsplan. Het ge meentebestuur heeft echter een procedure gestart om van die bepa lingen af te wijken. Het college van B'en W meent dat de huizen van de bewoners aan de Anna Paulownastraat niet minder waard worden. De nieuwbouw neemt nauwelijks zon weg voor de bestaande woningen. Tegen de ge vreesde wateroverlast, het nieu we complex ligt op een hoger ni veau - zullen maatregelen worden genomen. Ook meent het college van B en W dat er voldoende parkeerplaat sen rond het centrum zijn gepro jecteerd. Volgens Burgemeester en Wethouders hoeft er geen rekening te worden gehouden met parkeer plaatsen voor het personeel. Over dag is er in de buurt voldoende par keerruimte beschikbaar. Flink buit LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Klimroos zijn zon dag een kleurentelevisie, een cd- speler, een versterker, een koptele foon en twaalf cd's buitgemaakt. Bij de inbraak werd een raam aan de achterzijde van de woning ge forceerd. De politie heeft nog geen aanwijzingen van de dader of da ders. De bezwaren worden komende woensdag behandeld door de raadscommissie voor sociale zaken en de commissie ruimtelijke orde ning. Indien de bezwaren worden afgewezen, wordt mogelijk nog dit jaar met de uitvoering van het plan begonnen. LEIDEN - Het Centrum Onderdak krijgt twee nachtwakers. Het crisisop vangcentrum aan de Rem- brandtstraat had daarom verzocht nadat in augustus een van de medewerksters door een cliënt was ver kracht. Het college van B en W heeft voor een periode van twee jaar 70.000 gulden beschikbaar gesteld. De ge meenteraad moet dit besluit overigens nog goedkeuren. Het Centrum Onderdak had het college van B en W overigens al in april op de hoogte gebracht van de onveilige situatie. Burgemeester en wethouders wezen het verzoek om nachtwakers toen echter af. Aan die afwijzing lagen Financiële redenen ten grondslag. De finan ciering van het centrum werd over genomen door het ministerie van wvc. Daardoor ontstond er een meevaller van 70.000 gulden voor de gemeente. Gezien de algemene financiële tegenvallers besloot het college het verzoek van het Cen trum Onderdak toen niet te hono reren. NIEUWE PREDIKANTEN Wethouder De la Mar (sociale za ken en maatschappelijke aangele genheden) vindt niet dat het ge meentebestuur verweten kan wor den het verzoek toen te hebben af gewezen. "We zijn nu geconfron teerd met de situatie dat de mede werkers van het centrum niet meer 's nachts willen werken. Dat was in april niet het geval". De la Mar wijst er op dat het voor het centrum niet mogelijk is om meer vrijwilli gers aan te trekken. "Aan de vrij willigers worden nogal wat eisen gesteld, die liggen daarom niet voor het oprapen". Na de verkrachting vorige maand heeft het centrum de zaak opnieuw aangekaart. Afgelopen vrijdag besloot het college subsidie te verlenen. Er wordt ook nog ge poogd het ministerie van wvc een aandeel in de kosten van de nacht bewaking te laten betalen. De coördinator van het Centrum Onderdak, Wilbert Bots, is blij met het besluit van het college. Hij ver wacht over een a twee maanden de nachtwakers ter beschikking te hebben. Dan ook worden de nacht opnames hervat. Die waren na de verkrachtingszaak gestaakt. Hier door kwamen onder meer politie en het maatschappelijk werk in de problemen. Zij verwezen in de nachtelijke uren nogal eens men sen door naar het centrum aan de Rembrandtstraat. LEIDEN - Twee nieuwe predikanten deden gisteren in de doopsgezind- remonstrantse gemeente Lokhorstkerk) hun intrede: J. Briisewitz (doops gezind) en C. M. Vos-Wiegand (remonstran ts). De eerste, die het huis tegen over de Lokhorstkerk Pieterskerkstraat 16 betrokkwam in de plaats van mevrouw E. H. de Clercq, mevrouw Vos - wonend in Voorschoten is op volgster van ds. B. A. Koek. Ds. Briisewitz en ds. Vos zijn beiden aange steld VOOr een SI 10 dagtaak. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - In verband met het luna park en andere 3 oktoberactivitei- ten wordt vanaf woensdag 28 sep tember tot en met dinsdag 4 okto ber een aantal verkeersmaatrege len in het centrum genomen. Vanaf woensdag 28 september om 18.00 uur moet het verkeer rekening houden met afsluiting van wegen in het stadscentrum in omgeving van Nieuwe Beestenmarkt, Molen- Buurtcentrum in Stevenshof officieel open werf, Schuttersveld en Lammer markt. Tegen het einde van de week worden 2de Binnenvestgracht, Nieuwe Mare, Oude Singel en Turf markt Afgesloten. Zaterdag 1, zon dag 2 en maandag 3 oktober is na genoeg het hele centrum ontoegan kelijk. De meeste bussen rijden op genoemde dagen via Haagweg en Morssingel naar het station v.v. Het gemeentehuis is 3 oktober gesloten, met uitzondering van de burgerlijke stand die tussen 9.00 en 10.00 uur is geopend. De postkan toren Bevrijdingsplein, Breestraat, Kopermolen en Diamantplein zijn 3 oktober tot 12.00 uur open. Het kantoor Schipholweg is normaal geopend van 8.30 tot 19.00 uur. voetballers LEIDEN Het aantal voetballers in Leiden is in het jaar 1987 ge daald. Op 1 januari 1988 beoefen den 4283 mensen deze sport, een jaar daarvoor waren dat er op die datum 250 meer. Dit blijkt uit een enquête, die door de dienst sport en recreatie van de gemeente Lei den, is gehouden. De daling van het aantal voetbal lers kan voornamelijk op het conto worden geschreven van drie vere nigingen. LDWS telde 93 leden minder, Roodenburg 70 en Leids- che Boys 111. Ondanks de terugloop van het voetbal bleef het aantal sportbeoe fenaars in Leiden vrijwel gelijk. Grootste vereniging is de Leidse afdeling van de Nederlandse Ski vereniging. Volgens de dienst sport en recreatie kan de omvang van die club worden verklaard uit het feit dat de leden zich goedkoop tegen ski-ongevallen kunnen ver- zeken. In het blad Sportparade lazen medewerkers van 'sport en recrea tie' ooit de volgende opmerking: 'De Nederlandse Skivereniging is geen vereniging maar een verzeke ringsmaatschappij". De kleinste verenigingen in Leiden zijn volley balvereniging LPSV en de jeu de boulesclub Heleboule. Zij tellen tien leden. LEIDEN Tegen de bouw van een verzorgingscentrum en bejaar denwoning op de hoek Julianaka- de/Bemhardkade is bezwaar ge maakt door omwonenden. Zij vre zen waardedaling van hun huis en constateren een tekort aan par keerplaatsen rond het complex. 'Onderzoek bij darmontsteking kan eenvoudiger' LEIDEN - Aan de achterzijde van de Haarlemmerstraat is zaterdagmor gen een boom omgewaaid. Dat was op zich niets bijzonders tijdens de woeste najaarsstorm van zaterdag, ware het niet dat de boom uit een schuurtje stak. Jaren geleden is om de stam een schuur gebouwd. Door de krachtige wind heeft de stam het begeven. De boom viel en vernielde de schuur. Volgens de brandweer, die de boom aan stukken heeft gezaagd, was de stam al aan het rotten. (foto's Jan Holvast) LEIDEN - Onderzoek bij een chro nische darmontsteking kan een voudiger en minder pijnlijk. De tot nu toe veelal gebruikte methode waarbij met een glasFiberslang in de darm wordt gekeken, is voor zie ke patiënten een zware belasting. Het blijkt dat met eenvoudige.labo- ratoriumproeven in bloed en ont lasting de mate van de ontsteking goed is vast te stellen. Dat stelt G. Crama-Bohbouth die morgen aan de rijksuniversiteit Leiden promoveert op een onder zoek naar een verbetering van de diagnostiek van chronische darm ontsteking. Ongeveer twintigdui zend patiënten in Nederland lijden aan chronische ontstekingen van de darm. De ontsteking tast de darmwand aan. De oorzaak van de ze ziekten is onbekend. Als medi cijnen niet helpen, moet het zieke darmdeel worden verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9