'Rijke' sieraden completeren wintergarderobe De schoen is kloek en stoer Kolenboycot splijt PvdA- Rotterdam EXTRA op maandag Technici VS noemen ruimteveer onveilig MAANDAG 26 SEPTEMBER 1988 PAGINA 7 BINNENLAND BUITENLAND Dubbel jubileum nestor couturiers Mantelpak in hoofdrol bij MaxHeymans AMSTERDAM(GPD) - Meteen koninklijke onderscheiding, champagne en een enorme taart met vuurwerk vierde couturier Max Heymans een dubbel ju bileum. Zelf had hij er liever geen ruchtbaarheid aan willen geven, maar zijn vrienden vonden dat zijn zeventigste verjaardag én het feit dat de nestor van de Ne derlandse couture vijftig jaar in het modevak zit, niet ongemerkt voorbij kon gaan. De feestelijk heden vormden het sluitstuk van de presentatie van Heymans nieuwe collectie voor herfst- en winter '88/'98. De presentatie verliep ge woontegetrouw zeer chaotisch. De show begon ruim een half uur te laat, de geluidsinstallatie liet het af en toe afweten en er wer den om onduidelijke redenen on verwachte pauzes ingelast. Tot overmaat van ramp viel de bruid ook nog flauw tussen de coulis- De nërvepze spanning en de tropische hitte hadden al veel van haar gevergd, maar toen Max ook nog haar ceintuur extra strak aansnoerde, was dat de druppel die de emmer deed over lopen. Een korte flits van groene tule en kant was alles wat het pu bliek van haar te zien kreeg. Heymans kennende, nemen zijn klanten al het ongenoegen bij zijn modeshows nog steeds voor lief. „Zo'n rommelige pre sentatie heeft eigenlijk ook best iets charmants", aldus een van zijn trouwe fans. „En ach, het gaat tenslotte om zijn creaties en die zijn nog steeds zeer begerens waardig." Heymans onderstreepte in zijn nieuwe wintercollectie opnieuw dat hij houdt van vrouwelijke en elegante kleding en een groot be wonderaar is van de legendari sche Franse modeontwerpster Coco Chanel. Modetendensen laat Heymans liever voor wat ze zijn, hij houdt zich aan zijn eigen klassieke stijl waarin het mantel pak de hoofrol speelt. Alleen wat betreft de (korte) roklengte en de keuze van fraaie herfsttinten liet hij zich leiden door zijn toonaan gevende collega's in Parijs. ROTTERDAM (GPD) - Vijf uur lang worstelde de Partij van de Ar beid zaterdag met het vraagstuk: hoe kan Rotterdam iets doen tegen de apartheid in Zuidafrika. En nog was het niet genoeg. Vanavond gaan leden, bestuur en gemeente raadsfractie stug door met dit weerbarstige probleem en zij ho pen dan wél te besluiten of bestuur en fractie al dan niet juist hebben gehandeld met hun instemming voor de bouw van een nieuwe ko- lenterminal voor het overslagbe drijf Frans Swarttouw. De sfeer zaterdag was héél licht jes in het voordeel van de fractie. Maar de lucht blijft zwanger van morele afkeuring van het gevoerde beleid rond de nieuwe terminal, waar vanaf 1990 vooral kolen uit Zuidafrika zullen arriveren. De fractie is haar leven nog niet zeker, de ontknoping volgt morgen. Het bouwen van die terminal on der de voorwaarde dat Swarttouw via deze overslagplaats geen Zuid- afrikaanse kolen mag aanvoeren, was een Rotterdamse daad tegen de apartheid geweest. Dat zéggen de tegenstanders van het fractiebe- sluit om de terminal te bouwen zonder deze eis. Het gevecht in de PvdA is de strijd van het hart tegen het ver stand. Het hart zegt nee. Het ver stand is het eens met het hart, maar zegt dat het nee helaas niets uit haalt en zelfs schade toebrengt. Een groot deel van de Rotterdamse PvdA-leden volgt het hart, de emo tie. De fractie begrijpt alle emotione le overwegingen van de tegenstan ders van de Swarttouw-terminal, maar laat het verstand zegevieren. De fractie heeft een fors aantal za- NEW YORK (Rtr) - Drie techni ci die waren ingehuurd om de draagraketten te controleren van het nieuwe Amerikaanse ruimte veer Discovery hebben gewaar schuwd dat er mogelijk van alles aan de raketten mankeert. Dat meldde zaterdag het Amerikaan se televisiestation CBS. De waar schuwing komt vijf dagen voor de Discovery zal worden gelan ceerd voor de eerste vlucht van een Amerikaans ruimteveer sinds het ongeluk met de Chal lenger in 1986. De drie ingenieurs maakten deel uit van een groep van 25 in specteurs die door Morton-Thio- kol, de fabrikant van de draagra ketten, gevraagd waren een con trole uit te voeren. In een vraag gesprek met CBS zeiden de tech nici dat Morton-Thiokol rappor ten achterhield voor het Ameri kaanse ruimtevaartbureau NA- kelijke argumenten die zeggen dat een weigering geen enkel effect zou hebben voor Zuidafrika, maar wel schade zou toebrengen aan de werkgelegenheid in de Rotterdam se haven. De fractie maakt zich te gelijkertijd kwetsbaar door de openlijke erkenning dat pas in een laat stadium tot haar doordrong dat aan een nieuwe diepwaterkade voor Swarttouw op de Maasvlakte dit gevoelige Zuidafrika-probleem vastzat. Moeras Dat laatste leidt mede tot een peilloos moeras van redeneringen en beschuldigingen dat normale overlegprocedures niet gevolgd zijn, dat de achterban niet geraad pleegd is, en dat de leden met opzet niet geïnformeerd zijn omdat an ders wel eens onrust en tweedracht in de partij zou zijn ontstaan. Als je het niet eens kunt worden over de zaak zelf, kun je natuurlijk altijd nog blijven bekvechten over de te genstelling tussen de partijregel tjes en de gevoerde praktijk. In de rij sprekers zaterdagoch tend in de Pauluskerk hielden hart en verstand elkaar zo ongeveer in evenwicht. Zij het dat bijna ieder een wel wat te katten had op de ge volgde procedures. Ook George Deibei, voorzitter van de Rotter damse afdeling Centrum-Noord die via een niet-aflatende campag ne tegen het fractiebesluit de dis cussie in de partij op gang bracht, kreeg het nog even te verduren van een partijgenoot. Het zou hem er vooral om gegaan zijn zichzelf te profileren, hij was dus op persoon lijke verkiezingswinst uit! Deibei ging er wijselijk maar niet op in. SA, waarin stond vermeld welke problemen zich zouden kunnen voordoen met de raketten. Geen van de technici zou on der de huidige omstandigheden durven plaatsnemen in de Disco very. „Ik zou zelf nooit durven vliegen met de ruimtependel en ik ben een avontuurlijke jongen. Maar ik zou nooit in een ruimte veer gaan zitten met draagraket ten van Morton-Thiokol. Ik denk dat het hele systeem onveilig is", aldus technicus Steven Agee. Een collega van hem, Aroon Gastspreker Kees Marges, ha venbestuurder van de Vervoers- bond FNV, bracht een nieuw ele ment in. Krijgt Swarttouw de ter minal en dus de Zuidafrikaanse ko len niet, dan komen die gewoon via de Rotterdamse concurrent EMO aan de wal. EMO heeft daar vol doende uitbreidingscapaciteit voor, zei Marges. Voornaamste reden voor ge meente en PvdA tot nu toe om Swarttouw zijn gang te laten gaan, was dat bij een weigering die ko- lenaanvoer zich zou verleggen naar havens als Le Havre, Duinkerken en Bremen. Daarmee zou van een effectieve boycot geen sprake zijn en zou Rotterdam ook nog eens de concurrent-havens in de kaart spé len, was de redenering. Maar nu kwam Marges vertellen dat de Zuidafrikaans kolensche pen slechts een paar kilometer ver der hun verdoemde lading kwijt kunnen. En daar kan de gemeente helemaal niets tegen ondernemen. Hij wilde maar zeggen: „Je wil die kolen niet, omdat je zo de Zuidafri kaanse regering economische schade wil toebrengen, maar je krijgt ze toch nog in je maag ge splitst. Is dat geen schoolvoorbeeld van ineffectief politiek handelen? Vijf minuten lunchpauze, want de tijd dringt: om twee uur moet de zaal ontruimd zijn. De pauze duurt toch nog 25 minuten, want de frac tie heeft meer tijd nodig voor be zinning op een antwoord. Hoewel Yvonne de Rijk, die het verhaal moet doen, bekent dit voor het grootste deel al tevoren thuis op papier te hebben gezet. Het bevat dan ook niet veel nieuws, maar ze krijgt er later wel veel lof voor. Murthi, zei dat bij het ontwerpen van de raketten de kosten en het tijdschema centraal stonden en niet de veiligheid en betrouw baarheid. De derde ingenieur, Ron Clary, verklaarde in het vraaggesprek dat rapporten waarin de mogelijke gevaren werden opgesomd, de zogeheten risico-analyses, spoorloos ver dwenen of niet mochten worden vrijgegeven. Clary is bang dat Morton-Thio kol en de NASA niets geleerd hebben en dezelfde fouten ma- Fractievoorzitter Jan Janse deed tamelijk veel boete. Het contact van de fractie met het gewestelijk bestuur had anders gemoeten.' "Dat zullen we in het vervolg beter doen". Janse stelde voor dat de fractie voortaan twee keer in het jaar schriftelijk verslag zou doen van alle andere inspanningen te gen de apartheid in Zuidafrika, nu een weigering voor Swarttouw niet effectief was gebleken. Wethouder Roel den Dunnen (Haven en Economsice Ontwikke ling) legde uit dat het voor hem on mogelijk is met Swarttouw alsnog een afspraak te maken tegen de Zuidafrikaanse kolen. ,,Ik heb ru zie met ze", vertelde hij. „Ik heb het geprobeerd maar ze willen er met mij niet over praten. Op dit punt kan ik dus geen zaken doen, ik kan Swarttouw niet overhalen vrijwil lig af te zien van die.kolen", Pvd A-Kamerlid en Rotterdam mer Hans Kombrink ruimde het' misverstand uit de weg als zou de landelijke PvdA voor een eenzijdi ge Nederlandse boycot1 zijn. De Rotterdamse opstelling dat alleen een EG-boycot effectief is, klopte dus met het partijstandpunt. Zijn verhaal overtuigde de tegenstan ders niet. Er kwamen twee moties op tafel om alsnog voorwaarden aan Swarttouw te stellen en om nu snel te werken aan zo'n eensgezin- 'de Euro-boycot. Maar toen was het half vier, de tfaal al half leeg en de stemming zo dat de overgeblevenen het best vonden om het tweede antwoord van de fractie en de stemming over de moties uit te stellen tot morgen avond. ken als die in januari 1986 leid den tot de dood van de zeven be manningsleden van de Challen ger. Ook toen leverde Morton- Thiokol de draagraketten. Een presidentiële onderzoekscom missie trok achteraf de conclusie dat de afdichtringen tussen de verschillende onderdelen van die raketten niet op hun taak be rekend waren geweest. Zowel het bedrijf als de NASA zouden al tien jaar lang op de hoogte zijn geweest van het probleem, maar er niets aan gedaan hebben. Een woordvoerster van de NA SA weigerde zaterdag commen taar te geven op de uitlatingen van de technici. Maar zij zei dat de NASA er volledig op ver trouwt dat de draagraketten die donderdag bij de lancering van de Discovery zullen worden ge bruikt, aan alle veiligheidsnor men voldoen. De schoen heeft deze winter een ronde, bolle neus, maar ook de vierkante of carré-neus, de 'stoere' schoen is veel te zien in de etalages van schoenwinkels. Op hakgebied is het vooral de barok- öf diabolo- hak, de hak met een 'knik' erin die een belangrijke plaats inneemt. En voor het overige kan er heel veel aan onze voeten. Elegant, sportief, stoer, klassiek of opval lend. Zeer gewild zijn de elastische inzetten, soms met leer bekleed, modellen met bandjes en rijgve ters. Pumps met een hoog front hebben strikken of gespen. De vier belangrijkste thema's zijn: Nuovo Informale, Country Shock, Retro Sport en Stars en Heroes. Nuovo Informale vond zijn oor sprong in de informele en tevens sjieke look uit de jaren vijftig en zestig. Mooie leersoorten, fijne prints en suède worden hier ge bruikt. De damesschoen is semi- elegant. Vetertrotteurs, platte ve terschoenen en ballerina's naast pumps met een hoog front. De hak is niet echt hoog. De schoen heeft een ovaal-leest of een vierkante neus. Voor de mannen heeft Nuovo Informale hoogopgesneden instap pers met ook hier de leest ovaal of in carré-vorm. Schoenen in een klassieke belijning met veterslui tingen of verdekt elastiek, soms a- symetrisch verwerkt. De Engelse 'gaatjesschoen' hoort ook in deze categorie. En de enkellaars voor hem is terug. De naam Barock Shock staat voor: sportief, nonchalant met een romantische inslag. In deze groep horen de enkellaarsjes thuis, de diabolo-hakken, elegante schoe nen met rozetten, kant, plissé's, strikken, knopen en grote gespen en de platte schoenen zijn er in bre de, vierkante vormen tot superron de en bol voor de trendy types. De herenschoenen hebben sportieve zolen en een klassieke leest. In de Retro Sport vieren de ron de en vierkante neuzen en de pro fielzolen hoogtij. Hoge knielaarzen en booties voor haar, booties voor hem. Platte schoenen hebben een iets bredere leest dan de laarzen, matelassé en sierstiksels zijn be langrijk. Bontgarneringen of -voe ringen zorgen voor een winters ac cent en kleppen en gespen geven, met rubberen stootranden aan de schoen, een sportief effect. Het thema Stars en Heroes is ge ïnspireerd op de beginperiode van de luchtvaart en de autosport. Dat betekent 'zware' schoenen, de zo genaamde 'bulli's'. Warm en stoer schoeisel met leuke voeringen waarop vliegtuigjes, emblemen en motoren zijn afgebeeld. Het meest in het oog springende thema, het meest trendy ook, uitgevoerd in mat, vettig uitziend leer, gevlekt of geschuurd. terlijn is de ketting wat korter, te gen de hals aanliggend. Daardoor is dit sieraad goed te combineren met de coltrui of de ronde hals die dit nieuwe seizoen actueel is. De Courrèges-sieraden zijn on der meer heel ingenieus gemaakt van hele dunne, gevlochten zilver draad. Christian Lacroix is de man van de rozetten. Nota Bene heeft ze in allerlei kleurcombinaties. Te dra gen op de schouder, in de taille, achteloos op de rok, of waar dan ook. Burgemeester Ed van Thijn kwam de 70-jarige couturier ver tellen dat hij Ridder in de Orde van Oranje Nassau was gewor den, (foto ANP) Een cirkelrok van zware stof in kleurig design met bijpassende shawl. Het lederen jasje met dezelf de stof gevoerd. Een kardinaals hoed en gouden bijoux completeren deze creatie van Max Heymans, al een halve eeuw in de mode. (foto ANP) Een meester als Heymans al tijd is geweest in het bedenken van variaties op het thema man telpak, voerde hij ook nu weer vele twee-delige combinaties ten tonele. Zijn jasjes zijn kort en ge tailleerd tot net op de heupen met een ronde of reverskraag en opvallende koperen knopen. Hij maakt gebruik van ceintuurs of goudkleurige kettingen om de taile extra te benadrukken. Heymans combineert de jasjes met zowel strakke rokken - al of niet met stolpplooien -, als geren de rokken, maar ook met over slagmodellen en opvallende bal- onvormige rokken. Wat deze rok ken gemeen hebben, is dat de zoom op de knie valt of net er bo- Tweed is deze winter een ge liefkoosd materiaal in de collec tie van Heymans. Fraaie beige of olijfgroene tweed, maar ook rui ten met paars en pied-de-Coq- dessins in blauw/wit of zwart/wit hebben zijn voorkeur. Veel jasjes en cape-achtige modellen ver sierde hij rijkelijk met een bont kraag of bontgarnering langs de mouwen. Voor cocktailparty's combi neerde hij eenvoudige glanzende zwarte jurkjes met een verlaagd aangezette rok en witte kraag en manchetten met een kort recht jasje met elegante bontkraag. Tweedelige combinaties met bal- lonrok van taftzijde en straskno- pen in grijs of cyclaamrood zijn ook geschikt voor dergelijke feestjes. Voor gala tooit Heymans zijn klanten in zwierige wijde panta lons a la Dietrich en korte kleuri ge jasjes of in kleine pailletten- jurkjes met pikante doorkijk- blouse. Voor de bruid vervaar digde hij een dramatische japon van groene kant en een satijnen voering. Een paillettenhoedje en een gifgroene tule sluier comple teerde dit bruidstoilet. Voor gala tooit Heymans zijn klanten in zwierige wijde panta lons ao la Dietrich en korte kleu rige jasjes of in kleine pailletten- jurkjes met pikante doorkijk- blouse. Voor de bruid vervaar digde hij een dramatische japon van groene kant en een satijnen voering. Een paillettenhoedje en een gifgroene tule sluier comple teerden dit bruidstoilet Groot en glinsterend, met klassieke tendensen en barokke accenten. Zo zien de sieraden er voor komende winter uit. Heel opvallend, ook heel feestelijk voor de jonge vrouw die helemaal 'trendy' wil zijn, is er het kleine hoedje van voile en zijde dat met een kam koket opzij of middenachter in het haar wordt vastgestoken. door Mia Mol "Het is een ware overdaad", zegt Ank Nusselein van Nota Bene in Den Haag. En ze wijst op een serie barokke sieraden, waarbij de goud kleur de boventoon voert. Grote oorbellen met bijpassende rinke lende armbanden en kettingen met roosjesmotief, met pareltjes en strass-steentjes. De haarspelden hebben hetzelfde motief. Aansluitend bij de nieuwe win- Verleden Het verleden herleeft in de parel kettingen en -armbanden èn in de bedelarmband. In tegenstelling tot vroeger, is zowel de parel als de be del nu groot. Tot zeer groot zelfs, zodat de draagster van een bedel armband anno 1988 zich rinkelend aankondigt. Naast de parelketting is er weer de parelarmband in de vorm van een 'druiventros': een armband die in diverse lagen letterlijk vol parels hangt en daartussen goudkleurige roosjes. Weer anders is de parel armband die sluit met een zwart sa tijnen strikje, waaraan ook nog een gouden hart hangt. Om nog even bij de parels te blij ven: het bijou-horloge heeft, behal ve uit een met strass afgezet klokje, een band van parels. Die zit door het gebruik van elastisch garen, strak om de pols. Deze 'rijke' siera den laten zich uitstekend combine ren met de 'rijke' winterstoffen als Sieraden in de de Chanelstijl. De ronde schakels aan de ketting worden door platte schakels met elkaar verbonden. Die platte schakel koynt terug in de oorbellen en broche met het bekende nummer 5 van Chanel. De arm band en oorbellen rechts zijn een combinatie van goud en leer. En de tijd dat een sieraden-set bestond uit ketting, armband en oorbel, is ook voorbij. De haar speld èn de halsband horen er nu nu wel degelijk bij. Twee laatstge noemden vaak in zwart satijn met strass gecombineerd. En daar past dan het superkleine hoedje bij, waarmee we in feite de klok zo'n vijftig jaar terugdraaien. En dat heeft alles met de barokke invloe den te maken die deze winter hun De lingerie is ook dit seizioen weer luxueus, mooie materia len en veel kant maken de on- derkleding het aanzien waard. Hier een teddy uit de collectie van H anro. (Foto igcdo> Het pikante kleine voilehoedje wordt schuin op het hoofd gedragen en met een kam in het haar vastgezet. Het parelcollier eronder past bij de 'rij ke' mode voor het nieuwe seizoen, (foto's gpd> De bijou-horloges zijn uitgevoerd in de stijl van de juweliershorloges uit de jaren vijftig. De parels z ijn gecom- bin eerd met strass-steentjes in goudkleur gevat. zuiver wol, flannel en zacht flu weel. Naast het 'effen' goud, vaak zwaar bewerkt, is er de combinatie goud met leer of met kleurige ste nen. Stenen in blauw, bordeaux, groen, rood, paars en fuchsia zijn verwerkt met gouden schakeltjes, met strikjes in goud, met pareltjes en met strass. Dat alles vormt een kleurrijk geheel met een jeugdig accent. Barok Dat de grote couturiers hun woordje meespreken in de bijoute rie-collecties, blijkt ook bij Nota Bene. Op de Lanvin-stijl zijn de platte schakel-kettingen en arm banden geïnspireerd. Maar ko mend seizoen zijn de schakels wel drie of vier rijen dik, zowel aan de hals als om de pols. "Het zijn alle maal cadeaus", zegt Ank Nusse lein. "Zo rijk doen ze aan". De Cha- nel-look vertegenwoordigt het klassiek beeld. Maar ook zeer op vallend, door combinaties van goud met leer en veel strass-ver- werkingen. stempel op het modebeeld druk ken.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7