Muskusrat laat zich moeilijk bestrijden Vrees voor neerstorten Sovjet-satelliet Pelsdiertje plaatst wetenschap nog voor raadsels Kans op radio-actieve besmetting bij verbranding reactor Stoppen met roken dank zij cursus aan de universiteit Bisschop in Zuidafrika pleit weer voor boycot verkiezingen PAGINA 2 MAANDAG 26 SEPTEMBER 19|, ARNHEM Wetenschappelijk onderzoek naar de bestrijdingsmogelijkheden van de muskus rat heeft tijd nodig. Over het gedrag en de biologie van de muskusrat is namelijk nog steeds bit ter weinig bekend. "De mensen verwachten altijd zo snel resultaten van een onderzoek. Hope lijk leren we het dier in de komende jaren nog iets beter kennen. Maar een revolutionaire tech niek voor het bestrijden van de muskusrat zit er op korte termijn zeker niet in". Drs. Adrie Verkaik ze is sinds een jaar verbonden aan het Rijks instituut voor Natuurbeheer (RIN) aan de rand van Arnhem bestu deert nu al vier jaar de muskusrat. Twee opgezette exemplaren van deze woelmuisachtige soort prij ken op de metalen kast in haar ka mer. Echt tevreden over de beide opgezette muskusratten is ze niet. De een is volgens haar veel te bol gemaakt, terwijl ze de preparateur er tevens van verdenkt de ander te hebben uitgerekt. Maar. geeft ze vergöeilijkend toe: "Zo spreken ze natuurlijk wel meer tot de verbeel ding". Verkaik wil graag met indianen verhalen over de muskusrat afre kenen. Want als 'boze tongen' be weren dat een ellenlange muskus rat ergens in een stadsgracht is ge signaleerd, zijn ze bij Verkaik aan het verkeerde adres. Het lichaam van een muskusrat is gemiddeld zo'n 30 centimeter lang en de staart 25 centimeter, terwijl een heel groot exemplaar hooguit ruim zes tig centimeter meet, vertelt Ver kaik op een toon van 'dit zijn de fei ten'. En om er nog een paar te noe men: Het gewicht van een muskus rat schommelt tussen de 1 en 1.5 ki lo. Voedsel: soms maïs en graan maar vooral gras en waterplanten zoals riet. Dijken De voornaamste reden voor het bestrijden van de muskusrat is be kend. Door het graven van gangen en holen in dijken en oevers, met verzakkingen tot gevolg, tast het dier de waterhuishouding en ste vigheid van de waterkeringen aan. Begrijpelijk dat deze activiteiten in ons land niet op prijs worden ge steld. Vandaar ook dat de muskus rat al jaren met fuiken en klemmen door de ongeveer 350 bestrijders wordt achtervolgd. De muskusrat, vertelt Verkaik. is nog maar betrekkelijk kort in Ne derland. Begin deze eeuw nam een Oostenrijkse graaf van een jacht- reis een paar van deze pelsdiertjes mee, die in Noord-Amerika hun populariteit te danken hebben aan hun glanzende zijdezachte vacht. De graaf zette de vijf exemplaren uit op zijn landgoed. Tien jaar later schatte men het aantal diertjes in een straal van honderd kilometer om zijn domein op zo'n tien mil joen. In 1941 werd bij Eindhoven de eerste muskusrat in ons land ge vangen. Vorig jaar werden er 289.116 gedood. Verkaik: "Elk vrouwtje heeft elk jaar zeker drie worpen met telkens gemiddeld zes jongen. Je begrijpt dus wel dat de bestrijders heel wat muskusratten moeten vangen willen ze het totale aantal, om daar maar eens mee te beginnen, gelijk houden aan het jaar daarvoor Lokmiddel Het onderzoek van Verkaik heeft een doelmatiger bestrijding als uit eindelijke doel. Maar zover is het nog lang niet. In de jaren zeventig was alle hoop gericht op de spoedi ge ohtdekking van een geur waar op deze pelsdieren af zouden ko men. Dat lokmiddel is echter tot op de dag van vandaag nog niet ge vonden. Geen wonder, meent Ver kaik. "Er werd onderzoek gedaan naar geurstoffen, terwijl op dat mo ment nog nauwelijks iets bekend was over het dier. En dan blijft het vinden van een lokmiddel natuur lijk het zoeken van een speld in een hooiberg". Wetenschappelijk onderzoek naar het gedrag en de biologie van het dier was daarom geboden. De Landbouwuniversiteit Wagenin- gen (LUW), waarbij Verkaik toen werkzaam was, stortte zich hier sa men met TNO op. Onder leiding van hoogleraar dr. Piet Wiepkema van de LUW voerde Verkaik expe rimenten uit. die de kennis over de muskusrat in een aantal opzichten hebben vergroot. Zo kan nu wor den aangeraden vangmiddelen met lokaas niet te snel te verplaat sen om de dieren de tijd te geven niet alleen deze te ontdekken maar vooral ook om eraai Het vervolgonderzoek van vier jaar, waarmee Verkaik vorig jaar begon, is erop gericht meer inzicht te krijgen in de verspreiding en verplaatsing van muskusratten in de loop van het jaar en de invloed van de populatiedichtheid hierop. Verbonden aan het RIN heeft Ver kaik nu de beschikking over radio apparatuur, waarmee ze de mus kusratten in het onderzoekgebied bij Lelystad kan volgen. Zendertje Bij diverse gemerkte pelsdiertjes is namelijk een zendertje geinplan- teerd. Het uitwendig aanbrengen van een zendertje, bijvoorbeeld aan een halsband, bleek niet moge lijk wegens de gestroomlijnde dien kan een halsband ontstekin gen veroorzaken of knaagt het dier zender en bandje aan splinters. Nu al kan worden vastgesteld dat de proefdieren, vooral 's nachts actief, zich over het algemeen niet verder dan een paar kilometer van hun vangplaats hebben verwij derd. Opvallend was verder dat acht van de tien 'gezenderde' mus kusratten meer dan een hol in ge bruik hadden. Verkaik zet het opgezette exem plaar van de muskusrat voor de fo tograaf op haar bureau en aait de Zo'n 350 'rattenvangers' i vacht. Ze geeft toe het "altijd al leu ke dieren" te hebben gevonden: "Gedragsonderzoek bij zoogdieren trekt me aan, en zeker ook bij mus kusratten. Ze passen zich overal zo verbazend goed aan. op het platte land en in de stad, in zoet en brak water. Dat variabele gedrag door hun grote aanpassingsvermogen houdt me gewoon bezig". De resultaten van haar onder zoek worden gebruikt voor de uit roeiing van het dier. Voelt ze zich daardoor niet bezwaard? Verkaik reageert koel: "Ze worden toch be streden. Dus waarom dan niet zo goed mogelijk?" In een heleboel landen is grote on gerustheid ontstaan rond het bin nenkort in de dampkring verbran den van een Russische satelliet van de Kosmos-1900 serie. Die onge rustheid betreft niet zozeer de vrees dat iemand door gloeiende brokstukken zou worden geraakt (een kans die gerust op nagenoeg nul mag worden geschat) maar veel eerder het feit dat de satelliet is i een kleine kernreac tor. door Ben Apeldoorn Als de satelliet door zijn snelheid (ongeveer tien kilometer per secon de) en de daardoor veroorzaakte immense wrijving van de lucht in de bovenste lagen van onze damp kring in gloeiende stukken en brokken uit elkaar valt zal, zo ver moedt men, de radioactieve kern van de reactor bloot komen te lig gen. De kernreactor van de Kos mos-1900 bevat maar liefst 50 kilo gram verrijkt Uranium. Het radio actieve materiaal zou zich tijdens de verbranding van de satelliet in de dampkring kunnen verspreiden en het risico is dan levensgroot dat een groot gebied op aarde ermee zal worden besmet. Iets dergelijks is al eerder ge beurd; het bekendste voorval vond plaats in 1978 toen de van een ura- nium-kernreactor voorziene Kos- mos-954 boven Canada veronge lukte en een uitgestrekt gebied rond het 'Great Slave'-meer ernstig met radioactief materiaal werd be smet. De satelliet die nu op het punt staat door de dampkring te worden 'ingevangen' is een zogeheten ver kenningssatelliet uit de schier ein deloze reeks Kosmos-satellieten waarvan de Russen de eerste expe rimentele lanceringen al in de pe riode tussen 1962 en 1965 startten. Topaz De Russen voeren er 'verken ningsvluchten' mee uit (een mooi woord dat ook door de Verenigde Staten wordt gebruikt als er spio nage in het spel is); het patroon is steeds ongeveer hetzelfde: de satel lieten, elk gemiddeld enige tonnen zwaar en enkele meters groot, blij ven gemiddeld twee weken in de ruimte en vallen vervolgens in en kele onderdelen uit elkaar. Eén on derdeel is voorzien van een hitte schild en bevat een capsule met daarin de belichte film(s). Dat on derdeel wordt netjes geborgen; de rest verbrandt in de dampkring... Naast deze betrekkelijk 'kortle vende' satellieten zijn er ook die enige maanden tot een half jaar in een baan om de aarde blijven. Hun taak is waarschijnlijk van meteoro logische of anderszins weten schappelijke aard; ze draaien door gaans ook in een hogere baan om de aarde dan de meeste van hun soortgenoten. De lanceringen van Kosmos-satellieten gaat tot op de dag van vandaag nog onverdroten voort: op 1, 8, 23 en 30 augustus werden bijvoorbeeld respectieve lijk de Kosmos-1961, -1962, -1965, en -1966 gelanceerd. In het geval van de Kosmos-1900, die al in december 1987 werd gelan ceerd en zijn leven in de komende dagen langs een vurig spoor in on ze dampkring zal beëindigen, is sprake van een verkenningssatel liet voor het onafgebroken volgen van maritiem verkeer, dus bewe gingen van vaartuigen op en in zeë- Stroom Daarvoor gebruikt de kunst maan een radardetector en dat ap paraat heeft veel stroom nodig waarvoor zonnepanelen niet ge noeg vermogen leveren; een rela tief kleine kernreactor kan dat wel. De Kosmos-1900 heeft er één aan boord van het merk Topaz: gedu rende een aantal maanden is de 50 kilogram verrijkte uranium die de Topaz-reactor bevat voldoende voor een vermogen van 10.000 Watt. Het probleem met deze satelliet is dat het radiocontact ermee al se dert april van dit jaar niet meer mo gelijk is. En het tweede probleem is dat de satelliet de afgelopen maan den een steeds lagere baan om de aarde is gaan doorlopen en zich nu zo ongeveer in de buitenste delen van onze dampkring moet bevin den waar de luchtwrijving steeds meer invloed begint uit te oefenen op de baansnelheid van het gevaar te. Als dat inderdaad zo is dan is het eerder een kwestie van uren dan van dagen voor de satelliet een de finitieve duik in de dampkring zal maken. Gezien de baan van de Kos mos en de draaiing van de aarde om haar as (onder de satelliet door bestrijkt de kunstmaan na ver loop van een groot aantal omwen telingen de gehele aardbol tussen de 65-ste breedtegraden, dus zowel ten noorden als ten zuiden van de Evenaar. Ergens tussen die breedtegraden zal hij dus terecht komen. Neder land (ongeveer liggend op de 52-ste graad noorderbreedte) ligt ook in dat gebied en er is een, zij het mi nieme, kans dat er een restant bin nen onze landsgrenzen neerkomt. Crisisteam Ondanks die minieme kans wil men hier te lande niet voor verras singen komen te staan en hebben vertegenwoordigers van zeven mi nisteries in Den Haag inderhaast een crisisteam ingesteld. De taken van dat team spitsen zich toe op de gecoördineerde opsporing en be strijding van radioactieve besmet ting maar gezegd moet nogmaals worden dat de kans dat dat in ons land gebeurt ongeveer vergelijk baar is met de kans voor iemand om een grote prijs in de Staatslote rij te winnen. Pas wanneer de satelliet daad werkelijk begint te verbranden, kan men voorspellen waar op het aardoppervlak eventuele restanten precies zullen neerkomen en dan nóg zal dat een strook over onze aardbol zijn met een lengte van eni ge duizenden kilometers. De tijds- marge die men vanaf het moment van de eerste verbrandingsver schijnselen tot het neerkomen van de eerste brokken heeft, bedraagt echter niet meer dan enige tiental len minuten. ROTTERDAM (GPD) - Niks geen pilletjes, spelden in het oor of hypnose-trucs. Mensen die willen stoppen met roken, kun nen zich binnenkort weten schappelijk laten begeleiden door de Erasmus Universiteit. De afdeling medische psycholo gie organiseert in het kader van een onderzoek een cursus 'stoppen met roken', in eerste in stantie gericht op hartpatiënten, maar eveneens toegankelijk voor 'gewone' rokers. In tien bijeen komsten wordt 'stoppers' de steun geboden die zo onontbeer lijk is om definitief van het roken af te komen. "Roken is iets dat mensen zichzelf hebben aangeleerd. Als ze willen stoppen, zullen ze dat weer moeten afleren", zegt kli- nisch-psychologe Andrea van Zutphen van de Erasmus Uni versiteit, die de cursus verzorgt. Met geld van de Nederlandse Hartstichting doet zij onderzoek naar de invloed van het karakter en van de omgeving van de hart patiënt op de gemotiveerdheid om te stoppen met roken. Tevens bekijkt ze de manieren die bij een stoppoging gebruikt moeten worden om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken, ook op lan gere termijn. Psychisch Van de drie jaren die het on derzoek gaat duren, is de eerste helft besteed aan interviews met zowel 'geslaagde' als 'mislukte' stoppers. Gegevens uit dit voor werk dienen voor de nieuw opge zette cursus, waarin tien groep jes van twaalf rokers een stoppo ging wagen. Ieder groepje be staat voor de helft uit'hartpatien- ten die van het roken afwillen. Dat sigaretten en shag een re gelrechte aanval vormen op de gezondheid, is algemeen be kend. Van de negenduizend mensen die vorig jaar aan long kanker overleden, bleek bijvoor beeld negentig percent verslaafd aan nicotine. Toch zijn deze cij fers voor rokers geen aanleiding de tabak definitief terzijde te schuiven. Dat komt, zo leert het onderzoek van Van Zutphen, doordat de meeste rokers in de eerste plaats psychisch en niet li chamelijk verslaafd zijn. Mensen die stoppen, zijn in de regel na een week al van hun lichamelijke 'afkickverschijnselen verlost. Bij een stoppoging lijkt de psy chische last echter zwaarder te dragen. Mensen klagen over geïr riteerdheid, prikkelbaarheid en een ontevreden gevoel. "Roken is niet alleen een sigaret opste ken", verduidelijkt Van Zut phen. "Het is voor veel mensen een bezigheid die geregeld terug komt. Als dat ineens wegvalt, geeft dat problemen. Vooral in het begin valt er een gat dat moet worden opgevuld. Juist bij die opvulling kunnen de stoppers worden geholpen". Bijvoorbeeld door het thuis front. Het scheelt voor stoppers nogal of de huisgenoten lustig doorgaan met roken dan wel uit- li gebreide steun verlenen aan de poging het roken op te geven, r "Met z'n allen stoppen met roken I is gemakkelijker dan in je eentje. 1 Je stimuleert elkaar en je wordt minder snel in de verleiding ge bracht er toch maar eentje op te steken", weet Van Zutphen. Vandaar dat in de cursus veel f aandacht wordt besteed aan de rol van de 'supporter'. Iedere stopper wordt aangeraden een i vertrouweling te betrekken bij de poging. Deze 'supporter' wordt voor de eerste bijeen komst uitgenodigd, zodat hij of zij weet heeft van de gedragsver andering bij de stopper, en steun "kan verlenen tijdens moeilijke momenten. De vertrouweling wordt onder meer geleerd goed te reageren als de stopper 'per ongeluk' toch een keer een siga ret opsteekt. Van Zutphen: "Zo'n goede reactie is heel be langrijk. Het heeft geen zin om negatief te doen als iemand eens faalt. Belangrijker is het om na een mislukking een positieve sti mulans te geven. Van verwijten kan iemand ontmoedigd raken, en vervolgens weer aan het ro ken slaan. Dat roken is immers een diep ingesleten en aange leerd levenspatroon". Om dat patroon weer af te le ren, is het belangrijk dat de roker zich bewust wordt van zijn of haar precieze rookgedrag. Gedachteloos Onderzoekster Van Zutphen: "Als de cursisten weer weten waarom ze roken, en niet ge dachteloos of uit gewoonte een sigaret opsteken, kan je kijken wat je aan die redenen kunt doen. Op de cursus wisselen de stoppers ervaringen en tips uit. Iedere cursist kan dan zelf bekij ken wat het beste bij hem past. De een gaat wellicht nieuwe acti viteiten ondernemen of de eet- en drinkgewoonten veranderen; de ander zal proberen zich sterk te maken tegen het roken in het denken en in de dagelijkse plan ning. Uiteindelijk zal het stop proces moeten leiden tot een nieuw, evenwichtig dagelijks le ven, waarin het denken aan ro ken geen rol meer speelt en waar in "trucs en maniertjes overbodig zijn geworden". De cursus is in de eerste plaats bedoeld voor hartpatiënten. Ook andere rokers zijn echter wel kom op de Erasmus Universiteit. Belangstellenden kunnen zich melden bij de afdeling medische psychologie van de Erasmus Universiteit Rotterdam, tel: 010- 4087812. Vooral de 'psychische' verslaving maakt het r pen met roken. JOHANNESBURG (ANP) - Wij blijven doorgaan met het verwerpen van apartheidin de vorm van de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen of wel ke vorm dan ook. We doen niet mee aan apartheid, we zullen er alles aan doen om apartheid te vernietigen." Met deze woorden herhaalde de anglicaanse bis schop van Johannesburg, Dun can Buchanan, de kerkelijke op roep tot boycot van de gemeente raadsverkiezingen die op 26 ok tober in Zuidafrika worden ge houden. Buchanan deed dit tijdens een gebedsbijeenkomst in de angli caanse kathedraal in Johannes burg op de 'Dag van gebed en vasten'. De bijeenkomst werd ge houden tegen de achtergrond van het besluit van de Zuiaafrikaan- se regering om een grote anti- apartheidsconferentie te verbie den. Deze conferentie, die dit weekeinde in Kaapstad had moe ten plaats vinden, zou worden bijgewoond door ongeveer 700 af gevaardigden van 73 anti-apart heidsorganisaties. De gebedsbijeenkomst in Jo hannesburg was bedoeld als een steun in de rug voor de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken (SACC), die steeds openlijker in conflict komt met de Zuidafri- kaanse regering. De dienst werd bezocht door 900 personen, onder wie de secretaris-generaal van de SACC. dr. Frank Chikane, en de anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu, die al eerder op riepen de verkiezingen te boycot ten. Onder de bepalingen van de noodtoestand is een dergelijke oproep strafbaar. Tijdens de gebedsdienst werd ook gebeden voor de Zuidafri- kaanse president en zijn minis ters. Op het zelfde moment partrouilleerden leger en politie bij de kantoren van de SACC in Kaapstad. Eerste vrouw De episcopaalse anglicaan sekerk in de Verenigde Staten heeft voor het eerst een vrouwelij ke bisschop gekozen. De 58-jarige Barbara Harris uit Philadel phia is de eerste vrouw die in de wereldwijde anglicaanse ge meenschap de bisschopswijding ontvangt. Harris werd zaterdag door 276 van de 500 afgevaardigden tot bisschop van Boston gekozen; de andere afgevaardigden stemden op een mannelijke 'tegenkandi daat'. De nieuwe bisschop werkt sinds 1980 als pastor in de Episcopaalse kerk. De verkiezing van Harris is een logisch gevolg van een be sluit, deze zomer, op de angli caanse Lambeth-conferentie in het Engelse Canterbury. Deze conferentie sprak zich in meer derheid uit voor de wijding van vrouwen tot bisschop. De RK Kerk wil daar nog al tijd niet van weten. In een apos tolische brief die pas vrijdag openbaar gemaakt had moeten worden, maar waarvan al een in het Spaans circuleert, schrijft de paus nogmaals dat vrouwen in de RK geen priester kunnen wor den, omdat Christus alleen man nen als apostel uitkoos. "Hij deed dat geheel vrij en souverein. En hij deed dat met dezelfde vrijheid ais waarmee hij tegen de ge woonte en traditie van zijn tijd in met zijn gedrag uiting gaf aan de waardigheid en de roeping van de vrouw". De brief van de paus beslaat 125 bladzijden en bevat honderden citaten uit de bijbel. De paus prijs Maria aan ais model voor vrouwem, betuigt eer aan de vrouwelijke heiligen en verheerlijkt de maagdelijk heid als een deugd die in onze tijd nog veel waarde heeft. Vredeswerk DDR De kerken in de DDR doen uitspraken over politieke kwes ties zonder dat ze aanspraak op politieke macht kunnen maken. Zij doen dit alleen op basis van het geloof. Dat is de achilleshiel van het kerkelijk vredeswerk in de DDR: de staat kan het gemak kelijk afdoen als idealistische speculaties die buiten de politie ke werkelijkheid staan. Dat zei G. Planen Fnedrich. voormalig hoofd van de studieaf deling van de Bond van Evange lische Kerken in de DDR, in Drie- •bergen tijdens een studiedag over Oost-Europa, die is georga niseerd door mensen uit PvdA, CDA, IKV en Pax Christi. Pla nen Friedrich. die nu bij de Lu therse Wereldfederatie in Genève werkt, sprak over de houding van de DDR-kerken tegenover het conciliaire proces van gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping. Omdat de DDR-staat elke vorm van politieke organisatie (buiten de bestaande partijenverhin dert. oefenen de kerken aantrek kingskracht op niet-ch risten en uit. Zulke mensen kunnen daar hun kritiek op de staat en hun al ternatieve opvattingen uiten. De staat heeft de Evangelische Kerk een aantal keren opgeroepen meer onderscheid te maken tus sen kerkleden en niet-christenen en te voorkomen dat de kerk door de oppositie wordt misbruikt. De kerk heeft daarop als een crisis manager gereageerd. Zij identi ficeerde zich niet met de opvat tingen van de leden van de kerke lijke groepen, maar gaf ook niet toe aan de druk van de staat om deze groepen op te heffen. Op het gebied van vrede en vei ligheid bestaat verregaande overeenstemming tussen kerk en staat, aldus Planen Friedrich. Maar over de herstructurering van de DDR-samenleving en de vrije uitwisseling van meningen bestaan grote verschillen. Dat kan de reden zijn waarom de Oostduitse kerken op het gebied van de gerechtigheid en het be houd van de schepping nog maar weinig constructieve ideeën naar voren hebben gebracht. Het feit dat de kerk in de DDR gezien haar politieke machteloos heid nauwelijks kan voldoen aan de verwachtingen en behoeften van de mensen in kerkelijke groe pen, heeft haar tot grote zorgvul digheid gemaand. De huidige voorzitter van de Bond van Evangelische Kerken, bisschop Werner Letch, heeft dat onder woorden gebracht met zijn uit spraak dat de kerk er voor alle mensen is, maar niet voor alles. BEROEP1NGSBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Amersfoort: W. Ar keraat s te Giessendam/Neder- Hardinxveld: Beroepen te Dordrecht: T. A. Eijsinga te Zwammerdam Beroepen te Haarlem met be paalde opdracht (toezegging, als geestelijk verzorger voor de dia conale tehuizen): mevr. J. A. Ver kerk te Amsterdam (part-time); Bedankt voor Delft: J. K. Vlas blom te Ommen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Harderwijk (wijk Noord): G. Zomer te Vlissingen; Beroepen te Harderwijk (wijk Zuid): J. M. Batteau, laatstelijk zendeling-hoogleraar te Zuid- Korea wonende te Bunschoten Beroepen te Schildwolde: T. Dij- kema te Zutphen. Christelijke Gereformeerde Ker ken Beroepen te Harderwijk-Zeewol- de tweede predikantsplaats): H E. Sterk te Ulrum in combinatie met Lutjegast; Bedankt voor Assen: H. C. Mijn- ders te Zwijndrecht; Bedankt voor Goes: J. van Amstel te Ede. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Beekbergen: J. de Pater te Krabbendijke; Aangenomen naar Slikkerveer: M. Golverdingen te Utrecht; Bedankt voor Capelle aan den IJssel: G. Mouw te Genemuiden. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Twente-Oost: mevr. W. de Jong, lerares godsdienst te Leeuwarden die dit beroep heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2