Simpele winst Cliarly Mottet Prost neemt kop over van Senna Zesde Tilburgse titel Karpov In Grand Prix des Nations (NIET) VAN GISTEREN PAGINA 26 SPORT MAANDAG 26 SEPTEMBER 1988 CANNES (AFP) - Charly Mottet heeft voor de derde opeen volgende keer de Grand Prix des Nations op zijn naam ge bracht. De 25-jarige Fransman was gisteren in Zuid-Frank rijk in de 89 kilometer tegen de klok van aparte klasse. In Cannes had hij aan de eindstreep bijna drie minuten voor sprong op zijn land- en ploeggenoot Laurent Fignon. Mottet bleef als enige onder de twee uur. Hij legde het geacciden teerde parkoers onder ideale om standigheden, 26 graden en nauwe lijks wind, af met de gemiddelde snelheid van bijna 45 kilometer per uur. Mottet was er veel aan gelegen in Cannes te winnen. Hij had zich nauwgezet voorbereid op het eve nement, dat vele vedetten als win naars telt. Zo won Anquetil de klas sieke tijdrit negen keer en Hinault vijf keer. Merckx, Ocana, Coppi, hun namen prijken eveneens op de lijst van winnaars. In de 53e editie had Mottet geen concurrentie. Al na de eerste ronde bedroeg zijn voorsprong op zijn ploeggenoot Fignon 57 seconden. Fignon was niet op zijn best. Hij kwam licht geblesseerd aan de start, kreeg onderweg twee lekke banden en wilde de triomf van zijn ploegmakker niet in de weg staan. De anderen hadden daar de kracht niet toe. De Australiër Wilson werd derde op ruim vier minuten. Verhuizing van korfbalbond is kwestie van tijd DE MEERN - De algemene verga dering van het Koninklijk Neder lands Korfbal Verbond is zaterdag akkoord gegaan met de verhuizing van het bondsbureau naar een nieuw te bouwen kantoorcomplex in Bunnik. In dit pand zullen ook de bondsbureaus van de Koninklij ke Nederlandse Hockey Bond, het Nederlands Handbal Verbond en de Nederlandse Basketbalbond ge vestigd worden. De verwachting van de stuurgroep van de vier sportorganisaties is, dat de eerste paal nog voor de jaarwisseling de grond in kan. Voor de ploeg van Raas kwam Edwig van Hooydonck in actie. De talentvolle Belg, winnaar van de Grote Prijs Eddy Merckx, werd achtste op 7 minuut 20. Eddy Schu- rer was de enige Nederlander die in Cannes vertrok voor de twee ron den. Hij eindigde als twintigste met de achterstand van 13 minuut 40. Tennistoernooi van Genève voor Marian Vajda GENEVE (Reuter) - Marian Vajda is gisteren weer even uit de verge telheid gestapt. De Tsjechoslo- waak, die al jaren leeft in de scha duw van echte vedetten uit zijn land, won het Grand Prix-toernooi in de Zwitserse stad Genève. Hij versloeg daarvoor de veel sterker ingeschatte Zweed Kent Carlsson in twee sets. Het gevecht van de achterlijn nam negentig minuten in beslag en joeg de toeschouwers bijna van de tribunes. Gelukkig voor hen bleef het duel beperkt tot twee sets: 6-4, 6-4. Carlsson liep door het verlies zijn zesde toernooi-winst van dit jaar mis, voor de 23-jarige Vajda was het pas de tweede keer dat hij een Grand Prix-toernooi won; vo rig jaar in Praag was zijn eerste. Het Grand Prix-tennistoernooi in de Italiaanse stad Bari is gewon nen door de Oostenrijker Thomas Muster. De nummer een van de plaatsingslijst versloeg in de eindstrijd Marcelo Filippini uit Uruguay in drie sets na de eerste reeks te hebben verloren. In de hal ve eindstrijd had Muster gewon nen van de Amerikaan Duncon, Fi lippini kwam verder doordat de Fransman Champion, bij een ach terstand, opgaf. ZOETERWOUDE Voorzitter Hogenelst (links) van Meerburg feliciteert jubilaris Hein Klein met de zilveren speld van de KNVBdie hij tjdens de receptie ter ere van het 60-jarig bestaan van de Zoeterwoudse voetbalvereni ging kreeg opgespeld. (foto Loek Zuyderduin) TILBURG (ANP) - Anatoli Karpov was voor de zesde keer in Tilburg. En voor de zesde keer bracht hij het Interpolis-schaaktoernooi op zijn naam. De frêle Moskoviet ver zekerde zich al voor de slotronde van de eindzege en de daaraan ver bonden premie van twintig mille. De 37-jarige vice-wereldkam- pioen knoopte gisteren in de der tiende en voorlaatste ronde in zijn eigen subtiele stijl de Joegoslaaf Nikolic op. Na de 36e zet van wit gaf de introverte Joegoslaaf de on gelijke strijd op. Omdat Short met zwart tegen Hjartarson voor de eer ste keer in dit toernooi tegen de lamp liep en verloor, werd Karpov onbereikbaar met twee punten voorsprong. Inzinking Ook de twee andere partijen le verden beslissingen. Van der Wiel behaalde zijn eerste overwinning. In een schitterende aanvalspartij overspeelde hij met zwart de witte stelling van Portisch. Timman ten slotte accentueerde met zijn winst de diepe inzinking van de West duitser Hubner. Voor het slopen van de stellin gen van zijn opponent, dit keer Nikolic, gebruikte Karpov gisteren het Dame-Indisch. Het verschafte hem in de beginfase klein voor deel, hij ruilde daarna enige stuk ken. Met de overgebleven stelling zou menig grootmeester berust hebben in remise. Karpov echter niet, hij zocht en vond de weg naar de triomf. Op de 20e zet veroverde hij met een petit combinasion een pion waarmee de strijd eigenlijk beslist was. De Joegoslaaf hield nog vol tot de 36e zet maar gaf zich daarna alsnog gewonnen. WIELRENNEN - De Zwitser Stephan Joho zaterdag de Tour de Romagna, een koers over 234 kilo meter, gewonnen. Joho bleef in de eindsprint de Italianen Gavazzi en wereldkampioen Fondriest voor. WIELRENNEN - De Portugees Acacio da Silva komt volgend jaar uit voor de Italiaanse formatie van Boifava, Carrea. De Portugees droeg twee seizoenen de kleuren van KAS. Nieuwtje Voor Jan Timman heeft de laatste ronde nog veel waarde. Door zijn winst op de Westduitser Hübner kan hij zijn Elo-rating handhaven als hij dinsdag ook John van der Wiel verslaat. Tegen Hübner kwam hij in het Frans op de elfde zet met een nieuwtje. De Westduitser won wel een pion maar raakte het initiatief voorgoed kwijt. Timman wikkelde daarna knap af. Hij ruilde eerst een loper en sloeg daarna met een paardoffer de koningstelling uiteen. Het bleek een uitstekend offer, de juistheid werd daarna door de Westduitser aangetoond: hij gaf op. John van der Wiel behaalde ein delijk zijn overwinning. Hij had weinig mededogen met Portisch. In het Slavisch werd de strijd door de Leidenaar op de achttiende zet geopend. De Hongaar kon er wei nig tegen in brengen. De Nederlan der bleef in het voordeel, drie pion nen stond hij voor. Toen Portisch op de 37e zet nog een pion verloor, staakte hij de strijd. Strijd om macht tussen stalgenoten ESTORIL (SID/AFP) - De Fransman Alain Prost heeft in een McLaren de formule 1-race om de Grote Prijs van Portugal, de dertiende van zestien races om het wereldkampioenschap, ge-1 wonnen. Op het circuit van Estoril vierde hij gisteren zijn vijfde! zege in dit seizoen. De tweede plaats was voor de Italiaan Capelli in een March, de derde plaats voor de Belg Boutsen in een Benet ton. Ayrton Senna, tot gisteren aanvoerder in het WK-klasse- ment, kwam als zevende over de streep en verloor de leiding in de rangschikking aan zijn stalgenoot Prost. de onvervaard naar de kop. Hij pas seerde zijn stalgenoot, die van po- le-positie vertrokken was, en druk te een ronde later Prost bij diens in- haalmoeuvre met veel Zuidameri- De interne machtsstrijd in de McLaren-stal is nog niet uitge woed. Alain Pro§t en Ayrton Senna hebben de drie resterende formule 1-races na de zege van Prost in Estoril een vleugje dramatiek op geplakt. Het stuivertje wisselen tussen beide machtswellustelin gen in het klassement om het we reldkampioenschap werd in Por tugal energiek voortgezet. Temperament kan Senna niet ontzegd worden. Na de herstart, noodzakelijk door de botsing tus sen De Cesaris en Perez-Sala die veel brokken en geen gewonden opleverde, stuurde de in Monte Carlo wonende Braziliaan zijn boli- Holland-jongens op zesde plaats LEIDEN- Tijdens de districten wedstrijd tussen West I en West II is de B-jongens ploeg van AV Hol land als zesde geëindigd. Wilmar Kortleever legde de 100 meter af in 11.3 en maakte ook deel uit van de 4x100 meter estafetteploeg die een tijd van 45,0 op de klok zette. Arjan Rijnsburger sloot de 800 meter in 2.06,0 af en Menno Jansen liep de 1500 meter in 4.24,0. Pascal van Dooren voltooide de 110 meter hor den in 15,4 terwijl Nils Addink de discus naar een afstand van 32.40 meter wierp. Vladimir Roedoe sprong 1.80 meter hoog en bij het hinkstap'springen kwam hij tot een afstand van 11.14. Marco Kortleever heeft bij AV Holland de onderlinge meerkamp voor C-junioren op zijn naam ge schreven. De jonge Leidenaar be haalde, mede dankzij een snelle 11.4 op de sprint, 5590 punten. Bataaf Jan Jansen is in Zoeter- meer achter Patrick Aris als twee de geëindigd tijdens een straten- loop over ruim 10 kilometer. Hans van Voorden, een andere Bataaf, werd zevende. kaanse warmbloedigheid nig collegaliteit tegen de muur. Wonderwel bleven McLarens heel en kwamen de coureurs er heel huids van af. Het incident tekende de sfeer tussen beide rijders. Ze gedogen el kaar, maar van vriendschap is geen sprake. De stalorders omvatten een zin: kijk maar wie er wereldkam pioen wordt, als het maar een McLaren is. Die zekerheid heeft de I ploegbaas al geruime tijd in huis. De twee wonnen twaalf van de der tien races: Senna zeven, Prost vijf. Senna leek hard op weg naar zijn eerste wereldtitel. Zelfs de ervaren Prost kon zijn teammaat daar nau welijks van weerhouden. Maar in Monza veranderde het beeld. De Oostenrijker Berger greep de zege, omdat Senna in ge wonnen positie een blunder tijdens een inhaalmanoeuvre maakte. Die misgreep bracht de Braziliaan aan het twijfelen. Van zekere wereld kampioen werd hij een nerveuze coureur, die in elk incident spoken zag. De pole-positie van Prost was er zo een. Direct beschuldigde Sen na de McLaren monteurs van voor- trekkerij. In Estoril speelde Senna ander maal de rol van schlemiel met ver ve. Eerst werd hij door Prost op achterstand gezet, daarna werd hij nog gepasseerd door de Italiaan Capelli, die in zijn March notabene een ordinaire zuigmotor heeft. Ook Berger ging de Zuidamerikaan voorbij, maar de Oostenrijker par keerde zijn Ferrari kort voor het einde in de grindbak en viel uit. In die fase moest Prost plankgas ge ven om de agressief rijdende Ca pelli van 't lijf te houden. De Itali aan bracht het verschil terug tot ruim twee seconden, alvorens Prost een einde maakte aan het kat-en-muis spelletje en er tussen uit trok. Zwemster Loes Pleij-Zandvliet kwalificeerde zich in 1956 voor de Spelen in Melbourne. Na de Sovjet-inval in Hongarije besloot Nederland tot een boycot. Een fraaie oorkonde is nu nog het enige tastbare bewijs van de uitverkiezing van de Leidse Loes Zandvliet voor de Olympische Spelen van 1956 in Melbourne. In gezwollen taal betuigt het Neder lands Olympisch Comité dank baarheid voor het 'begrip' en de opofferingvan de door de boy cot getroffen sporters: "Het is schoon een deelnemer te zijn aan de Olympische Spelen. Uw teleurstelling dat ons land zich uit de Spelen te Melbourne 1956 terugtrok is dus begrijpe lijk, menselijk. Het is ook schoon te strijden tegen een teleurstel ling. "Gij hebt dat laatste ge daan en Uw teleurstelling over wonnen. Daarmede hebt Gij een zege behaald op Uzelf en tevens de beste hulde aan de Spelen in hun ware bedoeling gebracht". "Mijn zoon was deze zomer in Hongarije. Daar is Nederland nog steeds erg populair, mede door die boycot. Een Hongaar be gon erover. 'Daar heeft mijn moe der de Speleii door gemist' kon hij vertelllen. Op het moment dat de boycot bekend werd stonden we op het punt te vertrekken. We vonden het eigenlijk wel terecht. Iedereen was erg aangeslagen door de gebeurtenissen in Honga rije", vertelt de toenmalige zwemster Loes Zandvliet. Zand vliet maakte deel uit van de Ne derlandse estafetteploeg op de 4x100 meter vrije slag, die ook toen al aanspraak kon maken op een medaille. Zandvliet, met een zilveren medaille van de EK op zak, zou tevens uitkomen op de 100 meter vrije slag. "Pas een paar jaar later ben ik gaan denken, was dat nou wel nodig? Met het verstrijken van de jaren ga je je realiseren wat aan je neus voorbij is gegaan. Bij ie dere Spelen wordt dat gevoel sterker. In die tijd was reizen nog niet zo gewoon. We zouden niet alleen naar Australië gaan, maar daarna ook op toemee naar de Verenigde Staten. Ik had al mijn vakantie opgespaard en had zelfs een voorschot op mijn salaris genomen. Je moest toch wat geld hebben". "Ik werkte toen halve dagen in een apotheek. Zo'n deeltijdbaan was voor die tijd uniek. De rest van de dag trainde ik. Meestal voor mezelf. Hardlopen en na tuurlijk zwemmen. In zwembad 'De Overdekte' mocht ik de tus- senhalfuurtjes gebruiken. Tij dens het omkleden van de scholie ren kon ik dan trainen. Dat was Loes Pley-Zandvliet fantastisch, al kijk je daar nu heel anders tegen aan. Ik had ook een sponsor. Toen bekend werd dat ik naar de Spelen ging, mocht ik iedere dag een biefstuk komen halen bij paardeslager Van Bohemen in de Janvossen- steeg". Loes Zandvliet's beste tijd op de 100 meter lag op 1.06,9. In Se oul tikte de Oostduitse Kristin Otto tijdens de finale aan in 54,93. "Tien seconden verschil in dertig jaar. Niet eens zo veel. Ik was eigenlijk geen sprintser. De lange afstanden lagen me veel beter, maar daar kwam ik nooit aan toe". De trainingsomstandigheden van toen zijn niet te vergelijken met die van nu. "Als je alleen al bedenkt dat we pas drie maan den voor de Spelen konden trai nen in een verwarmd zwembad. In Schiedam, daar was het enige verwarmde vijftig meterbad. Voor die tijd moest je trainen in water dat soms dertien graden was. Tom (Pleij, haar trainer) liep dan met sjaal en muts langs het bassin. Je moest oppassen voor onderkoeling. Lang trainen kon dus niet". Tijdens de Olympische Spelen volgt Loes Zandvliet het zwem men met bijzondere belangstel ling. "Zwemmen is eigenlijk niet zo aantrekkelijk om naar te kij ken" stelt ze. "Vroeger zat het ou de zwembad De Zijl vol wanneer de Leidse kampioenschappen werden gehouden. Ik weet niét hoe dat nu is, maar het zijn meestal alleen nog de ouders die komen kijken. Het wedstrijd- zwemmen leeft niet meer zo". En zelf zwemmen"Nee, dat doe ik niet meer". HANS JACOBS - Henk Swaak gaat onder de wol op de middenstip. "Ik had gedacht dat ze de weddenschap wel zouden vergeten". PLANK MIS(1) Het hoofdveld van de voetbalvere niging Oegstgeest bood in de nacht van zaterdag op zondag een wat vreemde aanblik. Henk Swaak, trainer van de Oegstgeester vierde klasser, had er namelijk zijn tent opgezet. Een uitspraak in de voor bereidingsfase van het nieuwe sei zoen tegen Oegstgeest-speler Han Willem Kotterman was daar de oor zaak van. Swaak stelde toen dat, in dien de Voscuylbewoners min stens zes punten uit vier wedstrij den zouden halen, hij op de mid denstip de nacht zou doorbrengen. PLANK MIS (2) "Ik had gedacht dat ze dat wel zou den vergeten want het was gewoon een grapje", sloeg de oefenrneester de plank mis want de spelers herin nerden hem wel degelijk aan de drieste uitspraak. "Zoiets gaat na tuurlijk een eigen leven leiden en elke week werd het in de kleedka mer netjes herhaald. Op het laatst dacht ik ook dat ik er niet meer on deruit kon en toen zat ik in de boot". Zo gezegd, zo gedaan dus, want Oegstgeest behaalde het afgelopen weekeinde niet zes maar zeven punten uit vier wedstrijden en Swaak moest eraan geloven. Sail lant detail daarbij was nog dat hij gisteren zijn 45e verjaardag vierde. De oefenrneester deed het deson danks (en met toestemming van zijn eega) niet helemaal met tegen zin. "Als je het allemaal nagaat zit ten er hier aardig wat uurtjes van mijn leven hier op dit sportpark. Eerst ben ik hier begonnen bij UDO en later bij Oegstgeest. Het is dus wel een beetje een gevoels kwestie", tekende Swaak de onder liggende symboliek. PLANK MIS (3) Rond elf uur in de nacht verzamel den zich een aantal spelers en be stuurders zich in de kantine op de Voscuyl om de eenzame gang van Swaak te aanschouwen. Geheel al leen en niet zonder de nodige krachttermen zette hij zijn nachte lijk onderkomen op, wat wonder wel lukte. Na enkele biertjes ver dween hij rond één uur in zijn oran je tent die hij tot zeven uur 's mor gens pas verliet. Via de megafoon werd Swaak toen door tweede elf talbegeleider Dick van der Meij ge wekt en wachtte hem een stevig ontbijt en een appeltaart met kaarsjes. Op de vraag wat hij gaat doen als Oegstgeest kampioen wordt antwoordde de verkleumde oetenmeester: "Dan verzinnen we wel wat anders, maar ditnooit TRIEST Albert Siera, speler van de zater dagderdeklasser Leiden, is door zijn vereniging geroyeerd. Dit be richt is Siera schriftelijk meege deeld. Twee weken geleden kwam de Leidse voetballer in opspraak omdat hij trainer Hennie Beeren- fenger had aangevallen. Tijdens de wedstrijd Leiden 2 - Rijnsburgse Boys 5 werd Siera ge wisseld door Beerenfengers assis tent Henk Landwaart. De speler negeerde aanvankelijk de pogin gen van zijn coach om hem van het veld te halen. Toen hij eenmaal toch naar de kant kwam, maakte hij obscene gebaren naar Land waart en hoofdtrainer Beerenfen- ger. Dat was allemaal nog wel te pruimen voor het 'kader', maar wat de heetgebakerde voetballer ver volgens klaarmaakte was moeilij ker door de vingers te zien. Na een terechtwijzing door de hoofdtrai ner vloog de gepikeerde speler Beerenfenger aan. Leiden-voorzitter Ed Immink meent dat er geen andere weg openstond dan het royeren van het clublid. "Het is triest", tekent hij aan. "Om een eerlijk oordeel te vel len hebben we alle betrokkenen gehoord en Siera heeft in een ge sprek zijn visie kunnen geven. We zijn echter tot de conclusie geko men dat hij niet meer bij Leiden thuishoort". „Ik heb zo'n afknapper gehad van het afscheid van Balm en mij bij Haarlem Weet je wat we kre gen? Een handdruk en een pen. Nou, sorry, toen wist ik genoeg. Een pen, een mooie pen, er zat nog een extra vulling bij, dat wel. Ze zeg gen wel ns dat ze bij Haarlem zui nig zijn, maar toén wist ik 't zeker". (Piet Keur in Voetbal Interna tional). "Ik weet niet wat anderen alle maal verdienenIn de tijd van Peter van Velzen hoorde ik steeds dat-ie tienduizend gulden per maand ving. Dat kan toch niet? Dat kan wel...oh, nou misschien doe ik het dan wel niet goed". (RKC-spits Ad van de Wiel in Voetbal International). "Ik heb die kreet 'AANVALLEN' wel honderdduizend keer gehoord. Maar Nederland speelde met wel geteld één spits, Marco van Basten. Ze hadden beter met 40.000 toe schouwers 'COUNTEREN' kunnen schreeuwen". (Willem van Hanegem in Pano rama). "Vijf miljoen mark heeft Bayern München betaald voor Olaf Thon, ongelofelijk. Dat is net Momfer de Mol; die is echt druk met niets. En maar rennen met die kop naar be neden. Als je met zo'n mafkees moet voetballen, ben je binnen twee we ken rijp voor een inrichting. Ik denk dat we een goeie kans hebben als Libregts zich een vent toont. Kiezen voor de aanvalKieft naast Van Basten en Gullit in een vrije rol daarachter. Dan kunnen we die Westduitsers hebben". (Willem van Hanegem in Pano rama). "Het is politiek Den Haag be spaard gebleven, maar het heeft De Meer zwaar getroffen: een crisis. Het ontslag van de Westduitse oe fenrneester Kurt Linder een tot de folkore behorend gebruik in de voetbalwereld is geen remedie, alleen maar een symptoom. Men had ook de ballenjongen de laan uit kunnen sturen, of de terreinknecht, men had de grasmaaimachine ver vroegd kunnen afschrijven of weer houten doelpalen kunnen neerzet ten: het had allemaal evenmin ge holpen als Linders vertrek". (Hoofdredactioneel taar in Het Parool). "Wanneer ik Johan op de radio hoor praten, moet ik altijd aan cryptogrammen denken. Puzzelen gaat me aardig af, een doorloper met één ster gaat ook nog wel, maar van die cryptische omschrijvingen van Johan begrijp ik echt geen klo te. Ik zit al jaren te wachten tot er een verslaggever opstaat die zegt: 'Johan, wat lid je nou? Wat heb ik aan al die onzin?'. Die verslagge vers die ik tegenkom lopen altijd op hem te schelden, maar als ze twee keer een interview met hem hebben gehad, zijn ze opeens duizend gra den omgekeerd. Nee, Johan en ik zijn inderdaad nooit vrienden ge weest". (Willem van Hanegem in Pano rama). "Michels, precies zestig jaar en op de absolute top van zijn loop baan, had natuurlijk nooit een trainingspak meer mogen aantrek ken, laat staan dat hij dat in Lever- kusen deed". (Columnist Jan Mulder in Play boy). "Ik vind atletes er over het alge meen goed uitzien. Ik mag er graag naar kijken. De kleding van tennis- ters is nou niet zodanig sexy dat dat me op ideeën brengt. Atletes kleden zich schaarser en ik denk wel dat dat meetelt". (Tienkamper Robert de Wit in Playboy). "Hoe zou ik lange, troosteloze middagen toch zijn doorgekomen toen de BBC nog niet op de kabel was? Nu kijk ik van half drie tot bij vijven volstrekt ontspannen en vol strekt gelukkig naar twee mannen die op een grasveld met elkaar bow len om de semi-finale. Vraag me niet de semi-finale waarvan". (Jan Blokker in de VPRO Gids). "De ene man draagt een pet, de ander moet procuratiehouder zijn, ze hebben allebei twee ballen die. boule-gewijs, naar de witte richt- bal moeten - ik zou niet zo gauw een suffer spelletje kunnen verzinnen". (idem) "Als Fischer was blijven spelen en het schaken net zo gepromoot had als Karpov, mijn God, dan zouden alle grootmeesters miljo nair zijn en schaken zou een van de topsporten in de Verenigde Staten en de rest van de wereld zijn". (Schaakgrootmeester Yasser Seiravvan in New in Chess).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 26